iPANGEN TREKT WEER PSV snoert sceptici de mond Avondje NAC'nachtmerrieFC Den Haag frontaal Si FORSE NEDERLAAG EN DERDE GELE KAART DOELMAN DIDO HAYENAAR MAANDAG 26 OKTOBER 1981 PAGINA 11 I ERDAM De topploeg kan on- ft wal minder iDaJspelen. Sparta in üci geval kon het en endlde niettemin een lied irto*,, ur 1 ■art. ielh imslj overwinning (4 nktinder een moment ant4gst te kennen op mtja^ningen. Twee za- orden daardoor lidelijk bewezen. __jrste: Sparta hoort !^2ip de ranglijst; ten FC Groningen If twak gespeeld. tningers misten de velders Van Dijk schorsingsdag) en n (geblesseerd) en Ki< >ovendien met angst >artastraat uit de bus erLy] ^at leidde er bij- uitkJ se je J^joVEN Thijs Li- kan voorlopig egen een stootje, ner van PSV, die bij de meest fana- anhangers van de fCvense kam- ^kandidaat alles- populair is - het vertrek van t>on^van der Kuylen kendhem persoonlijk njcfekend - zag zater- n'nipt zijn opluchting lebelijn ploeg in een stadion lero$ kijkers) de scep- 'ndjorlopig de mond 'esfceje. Uitgerekend te- pergje vooralsnog op belangrijkste ent voor de )£|tel, het als derde £seerde Ajax, haal- V$v in Eindhoven luit: 3-0, waardoor natie van Thijs Li- de Amsterdam- en titelverdediger nu beide op een van vier punten )pvallend was, dat p eigen veld in de s helft toesloeg, I het in tegenstel- ft Ajax woensdag Europees niveau acteerd. Niet PSV A de indruk na Miditionele proble- \e kennen, maar ekend Ajax, waar 1 de jeugdige spe- lomenteel niet in ijn negentig minu- op een hoog ni- presteren. het niet hoogstaande, imer attractieve duel brigade van Kurt Lin de pauze wel degelijk jkwaardige opponent, jgie van de toen schit- pelende Jesper Olsen, i Stevens voortdurend en liet zien. stichtte die fase zeker zoveel (Is PSV, dat Adri van li plaats van Erwin 1 op het middenveld psteerd om te trach- ïanvallende impulsen duo Sören Lerby - hoenaker wat in te moest zijn plannen 5 snel herzien, omdat na de aftrap Wim 'zware, door arbiter n Ettekoven niet be- voorbeeld toe dat de enige man met werkelijke kwali teiten, Veldmate, ook met een verdedigende taak op gezadeld werd. Veldmate liep voor rust voortdurend in de pas met Van Gaal en schaduwde na de rust de beste Spartaan, Tiktak. Door het, min of meer noodge dwongen, terughalen van Veldmate hadden de Gro ningers nimmer contact tus sen verdediging en aanval. Waarin Houtman een verlo ren en eenzame post werd. De successen brengen zo langzamerhand weer wat mensen naar Spangen. Pen ningmeester Floor Brouwer glimlachend: ,,De 8000 toe schouwers tegen FC Gronin gen waren er 3000 meer dan wij begroot hadden". Het ver mindert hef structurele te kort, dat al zo'n seizoen of vijftien Sparta begeleidt en dat de laatste jaren zo'n 500.000 gulden bedroeg. ,,Maar", voegde Bouwer er aan toe. „met dertig procent meer toeschouwers komen wij nog niet uit de rode cij fers. De uitgaven namelijk stijgen ook. Meer punten be tekenen ook meer premies". Niettemin wordt er weer gela chen. Ook door Barry Hug hes. „Wij staan drie punten „los" op de tweede plaats.. Daar had toch niemand op gerekend. Zo lang je zulke ploegen zo kan pakken, blijf je bij de top. Ik ben blij. Je zult misschien niet altijd per fect geschoold voetbal spe len, maar er was geen mo ment twijfel over verlies van daag". Geen momen, inderdaad. Sparta echter vertaalde een overtuigende superioriteit in een zekere nonchalance (Ad vocaat, Van Gaal, Van der Gijp) zeker bij het gebruiken van scoringskansen. Dat Sparta sterker begon en ster ker bleef, dankte de ploeg aan de geweldig spelende Tiktak en ook aan Loggie, Dekker en Van Tiggelen. FC Groningen wist bij vlagen niet waar het het zoeken moest en vooral aanvoerder Waal- derbos verkeerde in een voortdurende staat van pa niek. Hij sloot een serie op merkelijke fouten af met het maken van Sparta's vierde treffer. David Loggie zorgde voor twee „gewone" doel punten. De eerste met Gro nings appel voor hands, de tweede met een verwoestend schot, waartoe Tiktak en Van Gaal hem in staat hadden ge steld. Tiktak, geregeld de vijf de Spartaanse aanvaller, trof twee keer de paal. Een keer sprong de bal terug in het veld, de andere maal via de binnenkant in het net en daardoor bekroonde hij een gave partij voetbal met een schitterend doelpunt. Scheidsrechter Thomas gaf Waalderbos een gele kaart, nadat hij op de rug van de gevallen Loggie was gestapt. De Groningse aanvoerder was toen, halverwege de tweede periode, al zo ontgoo cheld door het spelverloop, dat hij niet eens verontwaar digd reageerde. Jesper Olsen, die een zeer sterke eerste twintig minuten speelde maar vervolgens sterk terugviel, kopt in maar treft geen doel. strafte overtreding beging te gen Willy van de Kerkhof, die weliswaar probeerde de pijn te verbijten, maar na ruim een kwartier toch het veld moest verlaten. Erwin Koeman kon daardoor toch opdraven om zich met de bewaking van Steen Ziegler te belasten, ter wijl Huh als opponent nu Lerby tegenover zich kreeg en Adri van Kraay de rol van laat ste man op ziqh nam. Van Kraay had toen overigens al een uitgelezen mogelijkheid de score te openen, laten lig gen. In de negende minuut stond Hallvar Thoresen aan de basis van een vloeiende aanval. De Noor ging een ge slaagde een-twee aan met de door Kees Zwamborn be waakte Ruud Geels om vervol gens voor te zetten. Van Kraay had de bal voor het in schieten, maar moest in riante positie zijn meerdere erken nen in de herstelde Piet Schrijvers, die Hans Galjè weer naar de reservebank had verwezen. Ajax trachtte het door PSV gehanteerde tempo te ontre gelen door regelmatig op zijn doelman terug te spelen om even vaak met messcherpe counters het domein van Pim Doesburg op te zoeken. Het te veel met breedtepasses wer kende PSV had het met die aanpak duidelijk moeilijk, al zoefde een schot van Piet Wildschut maar net naast en werd Piet Schrijvers bijna ver rast door een kopbal van Er win Koeman, toen hij zich wat te ver van zijn doel waagde. Ook Ajax had echter kunnen scoren. Via Wim Kieft bijvoor beeld, die weinig in te bren gen had tegen Ernie Brandts en via Jesper Olsen, die een knappe solo besloot met een schot voorlangs. Ajax kon de temposlag echter niet volhouden. Stevens stelde zich steeds beter in op Olsen, Piet Wildschut legde Tscheu la Ling steeds nadrukkelijker aan de ketting en Brandts liet Wim Kieft nauwelijks in stel ling komen. Op het midden veld maakte Jan Poortvliet Dick Schoenaker vrijwel on zichtbaar, diende Huh zich aan als een gelijkwaardige op ponent van Sören Lerby en wenste Erwin Koeman zich niet te laten overtreffen door Steen Ziegler. Slechts achterin bleef» Ajax vooralsnog over eind, omdat Keje Molenaar zich vastbeet in een gretige Hallvar Thoresen, Kees Zwam born in de lucht Geels afblufte en Peter Boeve het gevaar René van de Kerkhof aardig indamde. Maar in het laatste kwartier voor de pauze was toch al duidelijk dat Ajax nau welijks stand kon houden. Niet in vorm „We zijn gewoon niet in vorm", zou' Kurt Linder, die dan ook in het geheel niet blij is met de twee wedstrijden die Ajax deze week in Saoedi Ara- bië speelt, later toegeven. „Vooral de jeugd laat het op dit moment afweten. Gerald Vanenburg is niet meer de speler van het begin van dit seizoen, vandaar dan ook dat ik hem buiten de basis heb gelaten. Maar hij is niet de enige die naar zijn vorm zoekt. Voor Johnny Silooy geldt het zelfde. En kijk ook naar Jes per Olsen, in het eerste half uur werkelijk briljant, daarna liet hij de ploeg echter volledig in de steek. Ben je niet in vorm, dan kun je dat tegen een mindere ploeg nog wel camoufleren, maar tegen een tegenstander als PSV lukt dat niet". In de tweede helft bleek dat duidelijk. PSV verhoogde toen de druk die door Ajax, met eqn op z'n retour zijnde Wim Jansen aan het hoofd van de defensie niet kon worden beantwoord. Al kreeg de hoofdstedelijke formatie in de 50e minuut de eerste kans op succes, toen Wim Kieft de bal vanuit de draai ineens vol op de wreef nam. Het leer zeilde echter langs de paal, waarna PSV na precies een uur kQn tonen hoe het wel moest. Jung Moo Huh bediende Jan Poortvliet achter de rug van Jansen om en de net niet bui tenspel staande middenvelder maakte geen fout: 1-0. Linder zette kort daarop Vanenburg in voor Ziegler en zag even la ter Dick Schoenaker op de vuisten van Doesburg mikken. In de rebound onderstreepte Hallvar Thoresen het boeiende karakter van de topper door in de grond te trappen, toen hij door Adri van Kraay alleen voor Piet Schrijvers was ge zel De beslissing viel echter kqrte tijd later toch. Achttien minuten voor tijd kopte Ernie Brandts de bal voor de voeten van Thoresen, die Ruud Geels in stelling kon brengen. De man, die tot dat moment am per gevaarlijk kon worden, prikte het leer bekwaam in de hoek: 2-0. Verwijten Ajax mocht het Henk van Et tekoven vervolgens verwijten. dat het de spanning niet kon terugbrengen. Erwin Koeman maakte namelijk twee minuten na de tweede Eindhovense treffer hands in het straf schopgebied, toen hij in het nauw was gebracht door Dick Schoenaker. De grensrechter vlagde er voor, maar de arbi ter kende Ajax tot ieders ver bazing een hoekschop toe die niets opleverde. En nadat Vanenburg in droompositie had verzuimd wel voor 2-1 te zorgen, had uiteindelijk - wie anders - Ruud Geels het laat ste woord. WILLEM PFEIFFER scoreverloop: 59. Poortvliet 1-0; 71. Geels 2-0; 86. Geels 3-0; scheids rechter: Van Ettekoven; toeschou wers: 26.000. Gele kaarten: Stevens (PSV) en Ziegler (Ajax). PSV: Doesburg: Stevens, Brandts. W. van de Kerkhof (Koeman. Valke). Wildschut; Huh. Poortvliet. Van Kraay; R.v.d. Kerkhof. Geels, Thore sen; Ajax: Schrijvers; Molenaar. Zwam born. Jansen, Boeve; Schoenaker. Ziegler (Silooy). Lerby; Ling. Kieft. Olsen. Het betaamde |e NAC" is voor i Haag een regel- nachtmerrie ge- Een nederlaag I en een (derde) art voor doelman ivenaar waren de souvenirs, die de formatie uit Bre- eenam. Trainer van Vianen, die op de pers lang chten en vervol- needeelde geen ntaar te willen moet wel erg lijn geweest op tiers vanwege de Waardoor NAC zo afstand kon ne- tste nederlaag, die h NAC werd geleden, 3 Den Haag stevigei lerste regionen. Per- •n? Zondag uit voor tegen FC Utrecht en omt er voor de zo- :eer dit seizoen een naar het Zuiderpark. ar toch. écht slecht FC Den Haag zater dagavond aan de Bredase Beatrixstraat niet. Vooral in de beginfase combineerden de aanvallend ingestelde bezoe kers aardig. NAC, dat de weer in groten getale opgekomen en enthousiast meelevende aanhang (bijna 13.000 toe schouwers) iets wilde laten zien, leek hierdoor een beetje uit het evehwicht te zijn ge bracht. Het slechte plaatsen van Ad Krijnen en Anton Joo- re' in die fase was hiervan een duidelijk symptoom. Belang rijk was evenwel, dat NAC de bezieling behield en daardoor uiteindelijk het geluk toch af dwong. Fortuin had de Bredase ploeg wel nodig om op toeren te ko men. Het openingsdoelpunt van Jacques de Kroon, die aan de Haagse buitenspelval ontsnapte en een doorbraak forceerde, betekende het ein de van de enige periode, waarin de bezoekers iets had den te vertellen. De schutter moest overigens door team genoten er op attent worden gemaakt, dat hij NAC aan een voorsprong had geholpen. Zelf was De Kroon teleurgesteld ter aarde gestort, omdat hij veronderstelde, dat de bal naast was gegaan. Nadien werd duidelijk hoezeer Simon van Vliet FC Den Haag het antwoord' schuldig bleef op het bijzon dere systeem, dat NAC speelt. Een systeem, dat zelfs met een consequente mandekking uitermate moeilijk is te bestrij den. Martin Vreijsen en youngster Guus van der Borgt waren permanent in de aanval te vinden. De basis van het succes Lag op het middenveld. Optisch leek het daar een chaotische overbevolking, doch in werkelijkheid had het dè uitwerking van een tover formule. Dat kwam door de uitgebalanceerde taakverde ling, waaraan Ton Lokhoff, Hans Neeskens. Edy de Schepper en Leen Swanen- burg (invaller voor de aan de rqg geblesseerde Ton Smits) gestalte gaven. Lokhoff en De Schepper begonnen hun ac ties vaak van achter het mid denveld, waar zij zich vrij ge makkelijk aan de Haagse mandekking konden onttrek ken. Van daaruit konden zij veel snelheid ontwikkelen en over de middenlinie van FC Den Haag heen gaan. Dit pro ces werd nog eens bevorderd door de constant in beweging zijnde overige middenvelders en de switchende voorwaar- tsen. Overigens hadden Neeskens en Swanenburg wél constant te maken met een directe te genstander. De eerste met Lex Schoenmaker, de laatste met Cees Tempelaar, die daarvoor wel regelmatig als rechtsachter moest opschui ven naar het middenveld. NAC profiteerde nadrukkelijk van de hierdoor op links ontstane ruimte. Het bezat in Jacques de Kroon een linkerverdedi ger, die het kon opbrengen regelmatig naar het front te snellen om voorzetten te leve ren en ^elfs tweemaal te sco ren. Harrie Melis, De Kroons directe tegenstander, verde digde aanvankelijk helemaal niet en later niet consequent genoeg mee. Vandaar, dat de geleidelijk chaotisch werkende Haagse verdediging werd ge confronteerd met een nume rieke Bredase meerderheid. Verslagen Bij de rust was FC Den Haag een volledig verslagen ploeg. Leen Swanenburg (die Tem pelaar door een kapbeweging vastzette en vervolgens doel treffend uithaalde) en De Kroon (na een lange breedte pass van Lokhoff) hadden de stand inmiddels al opgevoerd tot 3-0. Uit de eerste schermutselin gen van de tweede helft bleek, dat FC Den Haag toch nog iets aan de score wilde veran deren. Vooral Nicky Morgan stelde de Bredase doelman Ton van Eenennaam op de proef. De Engelsman was met een omhaal trouwens dicht bij een doelpunt. Van tenennaam keerde het leer ternauwer nood op de doellijn. NAC ging op zijn beurt vol elan door. Lokhoff joeg de bal op aange ven van Neeskens achter Ha venaar en De Schepper pikte later een half weggewerkte bal op en lobde deze keurig over de vertwijfelde Haagse doel man, die een schorsing aan het miserabel verlopen duel zal overhouden. Scheidsrech ter Van der Laar hield hém immers de (derde) gele kaart voor vanwege het onderhalen van de doorgebroken Lokhoff, die de bal desondanks toch in het doel werkte. Van der Laar had echter al afgefloten, waar door de stand 5-0 bleef. Als een afgang had FC Den Haag het zich in een heerlijke ambiance afspelende „avond je NAC" ervaren. Simon van Vliet, die met Morgan op een redelijk optreden kon terug zien, omdat hij NAC's topsco rer Van der Borgt volledig in bedwang had gehouden wilde overigens niets over lof horen. „Ik vind, dat je moeilijk over goed spelen kunt praten, als je met 5-0 van NAC hebt ver loren." FRANS LEERMAKERS Scoreverloop: 14. De Kroon 1-0, 23. Swanenburg 2-0, 43. De Kroon 3-0. 52. Lokhoff 4-0, 55. De Schepper fj- 0. Scheidsrechter: Van der Laar; toe schouwers: 12.500. Gele kaart: Ha venaar (FC Den Haag). NAC: Van Eenennaam; Heeren. Krij nen. Joore. De Kroon; Lokhoff. Neeskens. De Schepper. Swanen burg; Vreijsen. Van der Borgt. FC Oen Haag: Havenaar; Tempelaar. Pen. Van Vliet. Korevaar; Bouma, Schoenmaker. Van Delft; Melis. Mor gan, Rontberg. o3 Kraaienmars kandidaat sectiebestuur Woordspelingen maken op namen is doorgaans een nogal goedkope bezigheid. Maar in de 'affaire-Hans Kraay' is de verleiding wel erg groot om de term kraaienmars te gebruiken voor de manier waarop hij zijn kandidatuur voor een functie in het sectiebestuur betaald voetbal heeft inge trokken. Weliswaar is de aanleiding voor het bedan ken van Kraay weinig verhef fend, de hoofdpersoon in de zoveelste kwestie in de reeks Nederland, voetballand-op zijn-smalst, had deze afleve ring van de 'continuing story' zelf moeten vermijden door nooit in te gaan op het ver zoek van de trainersvakbond WON. Kraay had niet alleen kunnen wéten dat zijn naam vooral in bestuurskringen op een ho ger niveau nogal omstreden is, maar tevens dat er sprake zou zijn van een onverenig baarheid van functies. Zelf tilde de oud-trainer niet zwaar aan de combinatie van een bestuursfunctie en zijn werk voor de NOS en het voetbalblad Voetbal Interna tional. Dat laatste beschouwt Kraay als een columnisten job, hetgeen tot zekere hoogte nog wel klopt ook. Maar als medewerker aan een voetbalweekblad, dat toch bij uitstek een journalis tieke formule toepast, kun je zelfs als columnist niet voor bijgaan aan juist die aspec ten. Werkzaamheden als commentator bij voetbalwed strijden, het maken van in terviews kun je niet anders dan als journalistieke arbeid beschouwen. En dan treedt de wrijving met het fungeren als bestuurslid al wel tjeel gauw op. Waarbij het de vraag is of de werkgever van een dergelijk bestuurslid er genoegen mee neemt dat een 'eigen man' op het hoog ste bestuursniveau zijn mond volledig gesloten houdt over zaken die zich daar afspelen. Dat is zelfs menselijk gezien al bijna onmogelijk om te verlangen. En als Kraay aan die aspecten van zijn functie voorbij gaat, getuigt dat van een te grote argeloosheid, achteloosheid en miskenning van de journalistieke bezig heden, die hij pretendeert te ontplooien. Maar hoezeer Hans Kraay ook te 'onschuldig' te werk is gegaan bij het accepteren van de kandidatuur voor de WON in het sectiebestuur, waarin hij dan namens de vakbonden zitting zou heb ben moeten nemen terwijl hij zich nooit eerder in zijn acti viteiten als vakbondsman liet kennen, de oppositie was niet altijd even fris. De in druk werd sterk gewekt dat er stevig op de man werd ge speeld bij het opponeren te gen Kraay's kandidaatstel ling, hoezeer dat ook door de tegenpartij werd ontkend. Gewezen werd (terecht) van KNVB-zijde op de onverenig baarheid van beide functies, maar gaandeweg werd dui delijk dat het juist de per soon Kraay was die weer stand opriep. Kraay zélf verklaarde dat hij zich als bestuurslid slechts met sociale en eventueel technische zaken op 'laag ni veau' zou gaan bezighouden. Zo'n opstelling is al even weinig realistisch als Kraay's oordeel dat hij als bestuurs lid nooit in botsing behoefde te komen met Kraay-de-jour- nalist. Want inmiddels mag genoegzaam bekend zijn dat Hans Kraay als voetbalman grote ambities koestert. Zo groot dat hij zich, eenmaal in functie als bestuurslid, niet tevreden zou stellen met kleine klusjes, maar naar groter werk zou streven. En dat was de, niet door de KNVB-heren genoemde, re den om zich te verzetten te gen zijn intrede in hun colle ge. Kees Rijvers voelde dat exact aan en stelde een ulti matum: als Kraay komt ben ik weg als bondscoach. In "zijn simpele rechtlijnigheid noemde Rijvers man en paard, daarmee de situatie niet alleen behoorlijk juist taxerend, maar er tevens voor zorgend dat daarmee Kraay in een onmogelijke po sitie was gemanoeuvreerd. Zijn keuze was beperkt en kon slechts uitmonden in datgene dat hij deed: zijn kandidatuur intrekken. Maar, zoals gezegd, zo ver had hij het nooit moeten la ten komen. Wat hij deed, overigens op instigatie van Jaap van der Leek van de WON, was vragen om moei lijkheden; die kwamen dan ook. Het is typerend voor de oude secretaris-generaal (ze doen bij die WON niet min der), die een confrontatie nooit uit de weg gaat, dat hij stelde dat er nooit zo veel oppositie tegen een kandi daat zou zijn gekomen als dat bijvoorbeeld adjunct hoofdredacteur Anton Wit kamp van de Telegraaf zou zijn geweest. Die zou zich echter het dubieuze karakter van een dergelijke kandida tuur hebben gerealiseerd. Hoewel die er als journalist wellicht nog zou zijn inge stapt. Maar dan met hele an dere argumenten dan Hans Kraay. Voor wie niets anders restte dan, inderdaad, de kraaienmars te blazen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11