Poolse premier roept leger te hulp tap vooruit in strijd tegen kanker U-2 w/'fry 4*/slbp ONS LAND DREIGT INEEN TE STORTEN" ussel verwacht 0.000 betogers jen kernwapens Woensdag 28 oktober VERONICA DRIVE-IN SHOW Belgische politie arresteert vier Duitse terroristen Polen ontvangen Leidse expeditie met open armen 't Geluk zit in een klein boekje Weer massa arrestaties in Egypte •Sc /v Zaterdag 24 oktober 1981,72e jaargang no. 22100 J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Man alleen met Piet Hendriks op Ned. I om 20.40 uur. Om 22.35 uur Spel Op het rechte pad. Ned. II Het Witte Huis (5) en om 21.20 uur Showroom. Zondag Ned. I om 20.50 uur Onderwaardering van het vrouwelijke, met Prinses Irene. Ned. II om 20.45 uur Van Kooten en De Bie. Vooral in de ochtend mist In de loop van de dag toenemen de bewolking en tegen de avond mogelijk regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Maar in hardnekkige mistgebieden lager. Tot matig toenemende zuidwestelijke wind. Lijkje baby tussen huisvuil ROTTERDAM Bij de af- valverwerking Rijnmond (AVR) in Rozenburg is tus sen huisvuil het stoffelijk overschot van een onlangs geboren baby gevonden. Het meisje is door geweld om het leven gebracht, zo heeft volgens de Rotterdam se politie sectie inmiddels uitgewezen. De politie heeft geen idee over de herkomst van de baby. Het huisvuil wordt bij de AVR aange voerd uit onder meer de provincie Utrecht, Midden- Holland, Rijnstreek, Haar- lem-Mermeet en de Zuidhol landse Eilanden. Tandpasta met genezende werking DEN HAAG Prodent in Amersfoort heeft een nieuwe tandpasta ontwikkeld, die niet alleen preventief maar ook ge nezend werkt. Het produkt is in staat be ginnende gaatjes in tanden en kiezen te herstellen. Wetenschappelijk onderzoekers aan de Universiteit van Amsterdam en de Rijksuniversiteit in Groningen onder schrijven de beweringen van de tandpas tafabrikant. Door toevoeging van fosfa ten en calcium aan de reeds bestaande fluorpasta kunnen de kleine witte plek jes op het gebit, die op beginnend tand bederf duiden, verdwijnen. De nieuwe tandpasta maakt het glazuur weer hard, als daarvan de dunne bovenlaag is aan getast. Wanneer het product op de markt komt, is nog niet bekend. Steeds meer jongeren arbeidsongeschikt UTRECHT Sinds 1969 is het aantal arbeidsongeschikte jongeren in ons land verzeevoudigd. In 1969 waren er 16.500 mensen jonger dan 35 jaar ar beidsongeschikt. Vorig jaar waren dat er iets meer dan 100.000, zo blijkt uit gegevens van de gemeenschappelijk Medische Dienst (GMd). Het totaal aantal arbeidsongeschikten steeg van 194.000 in 1969 naar 629.000 in 1980. Het aandeel van de jongeren in het totale arbeidsongeschiktenbe stand is dus in die periode ongeveer verdubbeld tot circa 16 procent van het totaal. De stijging van het aantal arbeidsongeschikten zet zich nog steeds voort, maar de laatste twee jaar gaat die stijging minder hard dan in de jaren daarvoor. pen- ek" in lelveen tanteld ERDAM box van een Amstelveen de Amster- rijkspolitie (i dertig pis- »n een grote Iheid muni- getroffen. s een woord- r van de litie was de ingericht als Hnplete wa- riek, waar tnpistolen tuwd werden e wapens. In d met deze de 38-jarige uit Duiven- aangehou- terdam t ing zes iwe Bters 1RDAM i in jaren niet komen en i in de naaste nst uitzonder- ijven dat zes n de pries- ling ten be- van ons bis- ontvangen". bisschop Si- van Rotter- mmorgen bij iesterwijding ir. Bergs, H. Is, E. van W. Kui- van Waas- n Th. van )e dag van l zal in de i van het dat dit jaar bestaat, als ugelijke da kend blijven De kandida- allen geheel feitelijk zijn 1 aan het se- Rolduc van idom Roer tullen in de d van het Rotterdam WARSCHAU „Het land staat een ineenstor ting te wachten, er moet actie worden onderno men". Zo verklaarde re geringswoordvoerder Jerzy Urban gisteravond in een emotionele rede voor de Poolse televisie het besluit om speciale le gereenheden in te zetten „om de economische crisis te bestrijden en rellen te gen te gaan". De noodtoe stand is niet aangekon- •digd, maar wel heeft Ur ban gewaarschuwd dat te gen rellen op straat streng zal worden opgetreden. De officieren en dienstplichti gen die in Polen worden inge zet krijgen niet alleen een or- detaak. Ze zullen volgens Ur ban ook moeten zorgen voor een verbetering van de voed- selaanvoer en het transport van goederen. Niet duidelijk is hoe het leger zal reageren op eventuele stakingen. Het vrije vakverbond Solidariteit, waar bij 9,5 miljoen arbeiders zijn aangesloten, heeft gisteren be sloten aanstaande woensdag een landelijke waarschuwings staking van één uur te hou den, als protest tegen de slech te voedselsituatie. Ook voorzit ter Lech Walesa stemde met de actie in. De' Poolse communistische partij heeft gisteren bekend gemaakt Solidariteit uit te wil len nodigen een soort coalitie te vormen. De verklaring volgde op de uitspraak van de nieuwe premier Jaruz^lski de basis van de partij te willen verbreden. Ook de katholieke kerk zou daarbij betrokken kunnen worden. De commu nistische partij stelde gisteren wel als voorwaarde dat coali tiepartners „het communisti sche systeem en de leidende rol van de partij moeten er kennen". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heèft gisternacht verklaard dat „de tijd zal leren" welke betekenis moet worden gehecht aan de verklaring van de communis tische partij en de rol van de speciale legereenheden. „We hebben contact opgenomen met onze ambassade in War- chau en hebben begrepen dat het na de televisieverklaring rustig is gebleven", aldus een woordvoerder. Arm en rijk aan tafel Een welvoorziene dis werd de deelne mers aan de Noord- Zuid besprekingen in de - Mexicaanse badplaats Cancun gisteren gepresen teerd. Hoog opge stapelde borden een een legertje glazen beloofden een copuleus maal ter afsluiting van de conferentie, waarop de problemen van de hongerende der de wereld werden besproken. Achter de tafel de staatshoofden van rijke en arme lan den, v.l.n.r.: Indira Ghandi (India), Ro nald Reagan (VS), Abdus Sattar (Ban gladesh). minister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher (West- Duitsland) en gast heer Lopez Portillo, president van Mpxi- LAAG San Fran- t- Amerikaanse on vers zijn erin ge- een zeer actief ijk interferon door van genetische latie te produce- tn dit menselijk ei wit is bekend dat het een anti-virale werking heeft en mogelijk gebruikt kan worden bij de bestrijding van bepaalde vormen van kanker. In het verleden is vaak ge waarschuwd tegen al te opti mistische verwachtingen ten aanzien van het beschikbaar komen van interferon. Deson danks spreekt dr. H. Schelle- kens van het TNO-primaten- centrum in Rijswijk nu toch van een geweldige doorbraak in het moeizame onderzoek naar productiemethoden waar bij grote hoeveelheden van dit type bestrijdingsmiddel ver kregen kunnen worden. Het zal volgens hem nog zo'n jaar duren voordat de eerste pa tiënten met dit krachtige in terferon behandeld kunnen (worden. Dr. Schellekens was één van de deelnemers op het deze week in San Francisco gehou den tweede internationale congres over interferon. De bekendmaking van de belang rijke vooruitgang die is ge boekt werd daar gedaan door de onderzoeker David Godell die is verbonden aan de Ame rikaanse firma Genetech. Uit zijn mededelingen maakte dr. Schellkens op dat het produc tie-probleem definitief is opge lost. Hij noemt de vorderingen „een subliem stuk werk". (Van onze correspondent Mare de Koninck) EL Brussel gaat, naar het zich laat aanzien, i de grootste betogingen uit zijn geschiedenis te- Morgenmiddag worden minstens 100.000 men- Belgie en omringende landen verwacht voor nonstratie tegen de kernbewapening in Europa, ging richt zich zowel tegen de installatie van nieuwe lanse atoomraketten en mogelijk de neutronenbom in ropa als tegen de Russische kernwapens die op de West- landen gericht staan. is-generaal Joseph Luns van de Navo heeft gisteren het !h Instituut voor Internationale Aangelegenheden voor- n dat de regeringen van de Nava-landen het imago van •agsorganisatie dienen te verbeteren. „In teveel landen overheid lijdzaam toegekeken hoe acties voor vrede en rlog zich hebben omgevormd tot bewegingen die zich tegen de Navo keren", aldus Luns. issionair minister van buitenlandse zaken in ons land i der Stoel bespreekt vier november in de Verenigde iet zijn Amerikaanse ambtgenoot Alexander Haig de in Europa van Amerikaanse middellange afstandsra- STADSGEHOORZAAL LEIDEN Aanvang 20.30 uur Toegangsprijs 12.50 Voorverkoop VVV-Leiden Brood weer duurder: drie cent DEN HAAG De consumen tenorganisatie Konsumenten Kontakt heeft verontwaardigd gereageerd op de gisteren aan gekondigde verhoging van de broodprijs met drie cent. De broodprijs zou juist met één cent omlaag moeten, zo meent de organisatie. De stijging van de loonkosten en importprijzen rechtvaardi gen de prijsaanpassing niet, al dus Konsumenten Kontakt. Zondag 25 oktober Aanvang 20.30 uur BLESSE PAARD STOMPWIJK GENT De Belgische politie heeft donderdagavond vier West duitsers gearresteerd die ervan verdacht worden Üd te zijn van een recht-extremistische groepering, zo is gisteren bekend ge worden. De vier, die in Gent en het kunstenaarsdorp Sint Mar- tens-Latem werden aangehouden worden in West-Duitsland ge zocht wegens „terroristische activiteiten".- Volgens de Belgische politie was de groep betrokken bij de re cente schietpartij met de politie in München. Bovendien zouden drie van de vier verdachten hebben meegedaan aan een gewa pende overval op een bankfiliaal in de deelstaat Rijnland-Palts. Zegslieden van de politie verklaarden dat niet kan worden aan genomen dat de groep betrokken was bij de explosie van afgelo pen dinsdag voor een Joodse synagoge in Antwerpen. De Westduitse justitie rekent er op dat de vier worden uitgele verd, zo blijkt uit een mededeling. Een verzoek hiertoe is echter nog niet gedaan. CDA-raadslid Jan van Zijp ging deze week door de kniën voor de Poolse kinderarts Barbara Igielska, belast met de medische verzorging van de jeugd in het gewest van de uni versiteitsstad Torün. Onze verslaggever Gert Visser ontdek te het gemak waarmee het Leidse raadslid de Poolse ge woonte om een vrouw met een handkus te begroeten, ei gen maakte. Hij vergezelde een expeditie vanuit de Leidse regio ter voorbereiding van de hulpverleningsactie die 2 no vember grootscheeps van start gaat. De Leidse afvaardi ging werd met open armen ontvangen. Op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale een verslag. Verder in finale: 't Geluk zit kenne lijk in een klein boekje, consta teerde onze ver slaggever Kees Jëgers met de uit gever nadat hij zich had verdiept in de honingzoete lectuur van de Bouquet Reeks, boekjes waarvan er het afgelopen jaar maar liefst meer dan tien mil joen exemplaren in ons land wer den verkocht en waarvan het lezer spubliek voor 99,9 procent uit vrouwen bestaat. Niet alleen „vrou- werf met een klei ne b^urs en dito hersens" overi gens, maar uit alle sociale klassen, inclusief feminis ten, zo zou onder zoek hebben uit gewezen. Meer over dit literaire hanger krijgt, van fenomeen, dat daag op de derde waarschijnlijk bin- pagina van onze nenkort ook een wekelijkse bijlage mannelijke tegen- Finale. In Finale voorts: De ondergang van de groot-industriëlen Willot in Frankrijk. De affaire-Lindbergh na vijfenveertig jaar opnieuw bij de rechter- Milieu in VS slachtoffer van nieuwe pro- duktietechnieken. Ultralight, nieuwe uit daging voor vliegfanaten. Fanclub Politie: meer waardering is wel nodig. In Disney-World voelen volwassenen zich weer kind. In Duitstalig België is het nooit helemaal rustig gewórden. KAIRO Bij het optreden van de Egyptische politie tegen Mos lem fundamentalisten zijn gisteren 126 mensen aangehouden. Het aantal gearresteerden, sinds de moord op Sadat, telt nu 356. Dit hebben Egyptische kranten vanmorgen gemeld. Volgens de krant „Akhbar el Youm" zijn in enkele uren tijds grote hoeveelheden munitie en explosieven uit schuilplaatsen van de fundamentalisten in beslag genomen. Op sommige ver dachten werden grote sommen Egyptisch en buitenlands geld aangetroffen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1