m Milieu in VS slachtoffer van nieuwe produktietechnieken dbergh na enveertig opnieuw rechter Élites ••/•.-. 2SHÜ Wmê respondent in Washington, it, heeft in de afgelopen m omvangrijke trip door de Ie Staten gemaakt. Hij legde ittienduizend kilometer af, achtentwintig staten en drie weken in Californië. In artikel besteedt hij it aan de waterhuishouding brenigde Staten, die een poskleurige toekomst wacht, ""■"■(fer als zij is van, naar ligen zeggen, verspilling, lanagement en politieke „Water", zegt Gerald D. a j van de Amerikaanse dienst Wl waterstaat, „gaat een rheersend probleem worden, ctionjiel ernstiger dan de dan jrisis" ie ch t GTON-MONO LAKE Als waar- ide vingers steken ze op uit het me'fstenen torens, blootgelegd door ichts «bare dorst. Grafstenen voor een Zq meer: Mono Lake In de bergen avenMlk CaliforniÖ, het oudste meer in n pfpnigde Staten. Elke keer als Los de kraan open draalt, komt het iterbij. Het waterpeil is al bijna meter gezakt. is d\enf het Amerikaanse waterpro- rpe zich zo dramatisch aan als aan de ko totflge oevers van dit eens zo schlt- nerp "teer. Zelfs de meest actieve ml- ies epen hebben het meer al opgege- i, u at overblijft is een schrijnende aan tegen de razernij, waarmee de ld zich een weg baant naar steeds xe en comfort. De aanblik van het ide meer maakt stil en deemoedig, je schuldig een paar dagen tevo- os Angeles een bad te hebben ge- zo zegt directeur Gerald D. Seln- p0"1 de Amerikaanse dienst voor de P at, „gaat In dit land een allesover- y'Ppd probleem worden, potentieel P r dan de energiecrisis." Het wes- un de verenigde Staten, begiftigd J2J overvloed aan zon en een minl- in neerslag, bloeit. Er wuift koren ®pn bodem, die in feite alleen wat het m9 alte betreft verschilt van de stran- Florida. Rondcirkelende sproei- is zijn elk in staat 4,5 miljoen liter "inV öa9 uit te stoten- van verblindend groen eindigen n korstige zandgrond. Een luxueu- als Palm Springs (Californië) zou Jaar dagen verdorren als de kraan Kie*at. In het midden van de woestijn >na zonnen Amerikaanse schonen groene boorden van een kunstma- "jrote arm van de Colorado-rivier. wordt ook nog overspannen door de originele London Bridge, ooit door een rijke Amerikaan In mootjes gehakt en hier weer opgebouwd. Geleend water De Colorado-rivier stort zich bijna driedui zend kilometer lang door een ruig land schap van bergen en woestijnen. De rivier heeft het zuidwesten van de Verenigde Staten tot een etalage van Amerikaans vernuft gemaakt. Dat is echter wel ge beurd met geleend water en geleende tijd, zo zeggen experts. Al gedurende twintig Jaar bereikt geen druppel van de Colora do-rivier de oceaan meer. De rivier, die met ontembaar lijkende kracht de Grand Canyon kerfde, eindigt ergens dichtbij de Mexicaanse westkust in een mozaïek van modderige plasjes. Al dicht bij de bron, hoog In de Rocky Mountains, wordt het water van de rivier benut voor de besproeiing van stug gras land. Dat is in Colorado. „Het westen", zo schreef onlangs een bekende Amerikaan se columnist, „is niet overwonnen door het geweer, maar door de spa, die de grond en daarmee de waterloop kon verleggen." Het waterprobleem Is overigens niet alleen een probleem van het westen. Meer naar het oosten wordt enorme roofbouw ge pleegd op een ondergronds waterreser voir. het zogenaamde Ogallana-reservoir, dat zich over ruim twaalfhonderd kilometer uitstrekt van South Dakota In het noorden tot In Texas In het zuiden. Van het totale Amerikaanse waterverbruik neemt de landbouw zo'n tachtig procent voor zijn rekening. Daarvan komt de helft uit derge lijke ondergrondse reservoirs. Stad zakt weg Een studie van de „National Society of Professional Engineers" het Ameri kaanse instituut voor Ingenieurs bracht onlangs aan het licht, dat voor elke hon derd gallon (ongeveer 380 liter) die eruit wordt gehaald niet meer dan 74 gallon op natuurlijke wijze terugkomt. Dat leidt niet alleen tot angstige toekomstprognoses, maar ook tot spectaculaire verzakkingen. Aan de kust bij Houston (Texas) is een groot meer ontstaan, op sommige plaat sen ruim vier meter diep, waar een tiental In het water staande huizen nog herinne ren aan de vroegere bestemming. De wereldstad Houston zelf Is In enkele tien tallen Jaren ruim anderhalve meter gezakt. Berekend Is, dat^als de verzakking zich In het huidige tempo voortzet, het dak van het vijfenveertig verdiepingen tellende Exxón-gebouw over twee eeuwen gelijk zal liggen met de zeespiegel. Afgelopen mei zakten In Winterpark (Florida) een huls, zes dure sportwagens, een kampeerwagen i De Colorado-rivier heeft in de loop fier eeuwen genoeg kracht gehad om de Grand Canyon uit te elijpen, maar ie einde twintig jaar amechtig op weg naar de oceaan, onmachtig om die nog te bereiken. Rechte yl' In Lake Placid «rae nog water genoeg om voldoende Ij, te leveren voor de Olympleche winterspelen, maar elders In de VS geelt de waterhuishouding aanleiding lot angstwekkende toekomst- en een zwembad plotseling in een enorm gat, bijna veertig meter diep en ruim 120 meter In doorsnee. Grote delen van de omvangrijke San-Joaquimvallei In Califor nië zijn in vijftig Jaar bijna negen meter ge zakt. Het oosten van het land, dat vorig jaar een onverwacht strenge droogte beleefde, maar doorgaans voldoende water heeft, kent weer andere problemen. De waterlel- dingsystemen zijn er In de meeste grote steden hard aan vervanging toe en de kwaliteit van het water daalt hier en daar tot een onrustbarend niveau. Lekken in het waterleidingnet van New York City bij voorbeeld, laten elke dag bijna vierhon derd miljoen liter water door. Geld voor de noodzakelijke reparaties heeft men bijna nergens en van de zwaar bezuinigende re- gering-Reagan hoeft men op dit terrein niets te verwachten. Verspilling De Amerikaanse houding ten aanzien van het waterprobleem vertoont opvallende overeenkomsten met de manier waarop hier de energiecrisis Is benaderd. Er is In feite voldoende water, zo menen nogal wat deskundigen. Zij geloven, dat de proble men voornamelijk worden veroorzaakt door verspilling, slecht management en politieke rivaliteit. Net als bij de energiecri sis overheerst tot nu toe een houding in de geest van „als de problemen al te nijpend worden, vincffen we wel weer een oplos sing". Zelfs meer pessimistische experts menen, dat nieuwe kunstwerken en nieuwe technieken de waterproduktie aanzienlijk kunnen verruimen, maar dat zal dan wel ten koste gaan van enorme verliezen in het milieu. Volgens de Amerikaanse gegevens ge bruikt een gemiddeld Amerikaans gezin ongeveer 230 liter water per dag. In lan den als Engeland en West-Dultsland zou dat verbruik volgens diezelfde gegevens rond de 150 liter liggen. Economen wijzen ook op het feit, dat het peperdure water In het westen nog steeds voor spotprijzen van de hand gaat. De waterprijs In Los An geles bijvoorbeeld, bedraagt ruim elf gul den per eenheid van 28.500 liter. Voor die zelfde hoeveelheid betaal Je In het relatief waterrijke Philadelphia bijna drie keer zo veel. Het probleem, zo wordt alweer zoals bij de energiecrisis gezegd, is niet een ge brek aan water, maar een tekort aan goedkoop water. Rivaliteit Er wordt op landelijk niveau en In diverse staten overigens wel degelijk aan de wa terproblemen gewerkt. Maar rivaliteit tus sen politici, tussen federale en lokale poli tiek, tussen staten, en kleinere gemeen schappen onderling, leveren slechts zeer beperkte resultaten op. In Californië Is de installatie van zuinige douches en wc's verplicht," maar onlangs won het dichtbe volkte zuiden een politieke slag om de le vering van water aan Los Angeles uit de In het noorden gelegen Sacramento-rivier. Arizona, gemiddeld nog geen tien centi meter regen per Jaar, maar qua waterver bruik de achtste staat, nam vorig Jaar een strenge wet aan tegen het gebruik van wa ter uit ondergrondse reservoirs. Maar zelfs als de wet tot op de letter zou worden na geleefd, zullen de ondergrondse reservoirs in Arizona naar schatting pas over 250 Jaar weer op het gewenste niveau zijn. De problemen zullen de komende Jaren nog verhevigd worden door de enorme jacht op nieuwe energiebronnen. De uit breiding van de koienproduktie en vooral het vervoer van kolen door pijpleidingen, de winning van „oilshale" (olie uit leisteen) en andere alternatieve energiebronnen zullen enorme hoeveelheden water vergen. Dat wordt een hevige strijd tussen de energiemaatschappijen en de landbouw met in de meeste prognoses één grote winnaar: het veel rijkere energie-establish- ment. Of, zoals een landbouwer In New Mexico het formuleerde: „Een waterpro bleem? Voordat we zonder water komen te zitten, zijn we allang bankroet." DICK TOET «3TON In 1927 vliegt de Amerl- harles A. Lindbergh (25) alleen In sgtulg over de oceaan van New iar Parijs. Lindbergh wordt de eer- >r de kranten over de hele wereld p.. de held. Totdat de verschrikkingen Ier het wereldnieuws beginnen te >en Is er maar één gebeurtenis, die otere wereldwijde aandacht trekt dterghs historische vlucht en weer ja bergh er In betrokken. 'aart 1932 lezen miljoenen mensen, e t bijna tweejarig zoontje van Charles SCI 8 Lindbergh de dag tevoren is ge- De Lindberghs betalen vijftigdul- 8llar losgeld. Het medeleven van de slaat om in verbijstering als de let veel later dood wordt gevonden. °tste politle-operatle, die de wereld dat moment heeft gekend, komt op nt 'as ruim 2,5 jaar later wordt de ver- IJka dader gearresteerd: Richard w fiann, een Duitse Immigrant, tim- m n In het Newyorkse stadsdeel de dis temidden van de opkomende ^fltsa gevoelens op weinig medele ven kan rekenen. Vijf maanden later, na een geruchtmakend proces, dat nauwelijks van de voorpagina's verdwijnt, wordt Hauptmann schuldig bevonden. Hij sterft op 3 april 1936 In de staat New Jersey op de elektrische stoel. Achter een van de grootste misdaadverhalen van deze eeuw lijkt definitief een punt te zijn gezet. Honderd miljoen Ruim vijfenteertlg Jaar later echter ligt de zaak opnieuw bij de amorikaanse rechter. Mevrouw Anna Hauptmann (82) weduwe van de man, die werd veroordeeld als de „baby-killer", diende deze week een eis van honderd miljoen dollar In bij een rechtbank In New Jersey. Dat bedrag moet dienen als schadevergoeding voor het „onrechtmatig, vals en onrechtvaar dig" veroordelen en executeren van haar echtgenoot. Mevrouw Hauptmann baseert haar els op de 34.000 pagina's over de zaak uit de FBI-archieven, die onlangs op grond van de wet op de vrijheid van infor matie zijn vrijgegeven. Binnenkort, zo heeft een rechtbank In New Jersey be paald, komt daar nog eens een met ne gentigduizend documenten gevuld dossier van de staat New Jersey bij. De tot nu tóe vrijgekomen documenten bewijzen volgens Anne Hauptmann datge ne waarin zij al die Jaren zelf rotsvast heeft geloofd: Richard Hauptmann, In de anti- Duitse hetze van die tijd meestal Bruno Hauptmann genoemd, Is onschuldig ver oordeeld. „We hielden zielsveel van elkaar", zqgt Anne Hauptmann In het eerste Interview, dat zij na de schokkende gebeurtenissen In de Jaren dertig heeft gegeven. Ze vertelt daarin onder meer, dat een inbreker haar verlovingsring had gestolen. Op een nacht werd ze wakker en zij ontdekte, dat Ri chard haar in haar slaap een nieuwe had aangeschoven. Anne Hauptmann was even geschokt als elke andere „outsider" toen ze op 19 sep tember 1934, terugkerend van een wande ling met haar baby, een politiemacht In haar huis aantrof „om de moordenaar van de LJndbergh-baby" te arresteren. De dag na de kidnapping van de baby hadden ze, zo vertelt Anne Hauptmann, het afschuwelijke nieuws vernomen. „Ri chard bracht kranten mee naar huïs. Is dat niet verschrikkelijk, zelden we tegen el kaar." De avond tevoren, zo vertelt Anne Hauptmann, hadden Richard en zij een tochtje gemaakt In hun nieuwe auto, wa ren thuis gekomen en gaan slapen. Deel losgeld Een biljet van tien dollar, door Richard be taald bij een benzinestation, bracht de zaak aan het rollen. Het biljet bleek deel uit te maken van het losgeld. In de garage bij het huis van de Hauptmanns, ongeveer vijftig mijl verwijderd van het landhuis van de Lindberghs, trof de politie nog eens vijftienduizend dollar van het losgeld aan. Richard zei het geld te hebben gekregen van een vriend en pas met het besteden van het geld begonnen te zijn, nadat deze vriend in Duitsland was gestorven aan tu berculose. Brieven van familieleden van deze vriend "moeten volgens Anne Hauptmann In het dossier zitten, dat binnenkort zal worden vrijgegeven. Diezelfde documenten en de reeds vrijgegeven FBI-papleren wijzen vol gens mevrouw Hauptmann en haar advo caat uit, dat er ook geknoeid Is mét de verklaringen over het feit, dat Richard de afpersingsbrief zou hebben geschreven en dat hij op de dag van de kidnapping bij het huis van de Lindberghs gezien zou zijn. De rechtzaak herinnert Anne Hauptmann zich als een nachtmerrie. „Elke dag", zegt ze, „was ik er zeker van dat hij die avond thuis zou zijn. Hij was onschuldig. Hij zei de waarheid." In de rechtszaal echter werd Richard Hauptmann het symbool van de opkomende Duitse dreiging. Een mik punt voor de verontwaardiging van de we reld, want zo schreven kranten In die tijd: niet alleen het echtpaar Lindbergh maar de hele wereld heeft een kind verloren. Dood de Duitser Kleine afgietsels van de ladder, vla welke de dader de kinderkamer was binnenge klommen, werden bij duizenden als souve nters iverkocht. „Bruno Hauptmann, die Duitse machinegeweerschutter", noemde de aanklager hem tijdens het proces van wege zijn activiteiten In de eerste wereld oorlog. In en rond de rechtszaal scandeer de de menigte soms: „Dood de Duitser." Sinds de dood van haar man heeft Anne Hauptmann in bakkerijen gewerkt. Sinds haar 61ste leeft ze van een klein pensioen tje. Ze is nooit hertrouwd. Ze draagt nog steeds de ring, die Richard haar ooit In haar slaap aan de vinger schoof. DICK TOET Richard (Bruno) Hauptmann, die destijds werd veroordeeld voor de ontvoering en de moord op de baby van Lindbergh. Op grond van documenten van de FBI, die nu openbaar geworden zijn, wil zijn echtgenote alsnog eerherstel van haar man en een schadevergoeding van hon derd miljoen dollar.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19