Koen Hehenkamp en de tennis h ervormingen Hans Brugman terug bij oude liefde 99 SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 OKTOBER 1981 PAGlujj BORNE - Koen Hehenkamp, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis- bond en in het dagelijks leven burgemeester van Borne, reageert verrassend enthousiast op het verzoek om een interview. Aanleiding voor het gesprek vormen de geruchtmakende uitspraken over 'drastische hervormingen' van de hoogste tennisbaas in Nederland een maand geleden tijdens de Europese finale van het Davis Cuptoernooi tegen Rusland (5-0). 'Geconfronteerd met zijn uitlatingen in de Ne derlandse pers was de verbazing van Hehen kamp groot. Juist door de slechte resultaten zou Koen Hehenkamp tot zijn hervormende voorstellen zijn gekomen. De tennisbond zou in paniek zijn geraakt. Volgens de voorzitter van de meest groeiende sportbond in ons land is echter niets minder waar. De zaken, die hij in Joermala naar voren heeftgebracht, zijn zeker geen maatregelen die in paniek na een verloren wedstrijd zijn genomen. Het zijn wel overwogen beslissingen geweest, die echter door het naar voren brengen in Rusland, naar zeggen van Hehenkamp, in een totaal ver keerd daglicht zouden zijn geplaatst. Hehenkamp: „Probleem na melijk bij het geheel is, dat de plannen, die nu met zo veel bombarie naar buiten zijn ge komen, helemaal geen nieuwe ideeën zijn. Al jaren zijn we als KNLTB bezig met het zoe ken naar wegen om het spel in Nederland op een hoger ni veau te krijgen. Het afgelopen decennium hebben we ge werkt met het zogenaamde fa- senplan. Dat houdt in, dat kin deren op de leeftijd van elf a twaalf jaaf per district naast hun gewone clubtrainingen ook nog les krijgen van een oefenmeester die door de bond is aangesteld. Dat functioneert na al die jaren uitstekend, laat ik dat voorop stellen. Toch willen we enige veranderin gen aanbrengen, omdat we niet alleen een versterking van het tennis in de breedte willen hebben zoals dat nu ge beurt. We willen nu een groep tennissers in ons land krijgen die zich in ieder geval moet kunnen gaan meten met de Europese top. Om dat te berei ken moesten er wel nieuwe plannen naar voren komen want met het huidige pro gramma lukt dat blijkbaar niet Het blijft de laatste jaren alleen maar bij een paar inci dentele succesen zoals het Eu ropese jeugdkampioenschap van Nanette Schutte en winst bij de Kings Cup. Er was geen sprake van een algehele Ne derlandse doorbraak op Euro pees, laat staan wereldniveau. En dat is nu iets wat wij, als tweede sportbond van Neder land, zo langzamerhand toch wel eens willen. Daarom is er in het Geintegeerd Beleids plan 1981-1982 een hoofdstuk opgenomen, toptennis, waarin de plannen omtrent het verho gen van het spelpeil in Neder land duidelijk naar voren wor den gebracht". Uit het beleidsplan komt een aantal taken duidelijk naar vo ren. Allereerst, een tennis- school of internaat, de tennis bond en ook Hehenkamp zijn er nog niet uit, hoe dat nou moet worden genoemd. De suggestie, dat er daarvoor wel eens een buitenlandse coach zou kunnen komen? is echter niet nieuw. Al in 1977 werd bij monde van de International Lawn Tennis Club, de I.C., naar voren gebracht, om aan sluiting te krijgen met de Eu ropese top er een ander beleid moest worden gevcjerd. In 1978 is de tennisbond daar op in gesprongen met de nota „Beleid en organisatie Topten nis". Vorig jaar verscheen over deze materie de nota „Or ganisatie en inhoud van gese lecteerd jeugdtennis". En top tennis voor een termijn van één tot drie jaar! Als doelstel ling voor het nieuwe beleid ten aanzien van het toptennis, is nu volgens de nota een ge concentreerde opleiding met een uitzendfase bereikt om te komen tot een groep van top- tennissers. Gedacht werd aan tien jongens en even veel meisjes, die van hun sport hun baan kunnen maken. Ook na dat de periode van echt top tennis voorbij is. Voorwaarde hierbij is wel dat al op jeugdi ge leeftijd wordt begonnen met het selecteren van die ten nissers. Elite krijgen Als hét middel om die 'elite' te verkrijgen wordt bij de KNLTB gedacht aan het op richten van een tennisschool of internaat Het blijkt dat de Nederlandse jeugd ten aanzien van andere jongeren in Euro pa fysiek, technisch en zeker ook op mentaal terrein tekort schiet. Hehenkamp: „Het is in het huidige fasenplan blijk baar nog niet gelukt om aan al die factoren voldoende aan dacht te schenken. Daar komt natuurlijk nog bij dat iemand in ons land al op jeugdige leef tijd voor de keuze wordt ge steld: school of sport En meestal wordt dat eerste voor op gesteld. Wij willen nu op die tennisschool, laten we het zo maar even noemen, de kin deren in eerste instantie voor namelijk bezig laten zijn met tennis. De schoolopleiding wordt duidelijk op het tweede plan gezet. Natuurlijk gaan ze wel naar -school, maar de meeste aandacht wordt ge schonken aan het tennissen. Het is de bedoeling dat op die Voorzitter Koen Hehen kamp van de tennisbond: „We móeten nu eindelijk eens doorstoten naar de Europese top". tennisschool kinderen komen in de leeftijd van elf a twaalf* jaar. Als ze dan zo'n vijf jaar op die school zijn geweest wordt er een beslissing geno men of 2e genoeg talent heb ben om inderdaad door te sto ten naar de Europese c.q. wereldtop. Is dat niet het ge val dan gaan die kinderen van het internaat af en wordt dus de gewone school weer het be langrijkste. Een voorbeeld van iemand die voor zijn opleiding heeft gekozen, waardoor zijn tennis er zeker niet op vooruit is gegaan, is Marc Albert. Die is nu met zijn studie economie bezig in Tilburg. Hij geeft daar de voorkeur aan en dat is dui- JrOSltief delijk te merken aan zijn spel. Eric Wilborts heeft wel voor het tennis gekozen en laat het leren voorlopig even schieten. Het is niet te zeggen dat hij er daardoor komt, maar zijn mogelijkheden zijn door die keuze wel sterk vergroot. Wilborts moet het voorbeeld te geven hoe het peil moet zijn op het internaat. De bedoeling is, en dat lijkt ons gezien een aantal ervaringen niet onmo gelijk, dat die jeugdige tennis sers op zestien- zeventienja- Hehenkamp ziet de toekomst dus positief tegemoet en hij denkt dat ook te kunnen be wijzen. „Wim Bos, de bonds- trainer die zich bezig houdt met de jeugd, stroopt al gerui me tijd het hele land af op zoek naar zeer jeugdige talen ten. Hij heeft mij onlangs ge zegd dat er in Nederland een aantal spelers en speelsters rond loopt, dat, als voor de nieuwe formule wordt geko zen, inderdaad op vergelijkba re leeftijd verder is dan Eric Wilborts. Dat wil natuurlijk nogal wat zeggen. Of ze het redden is weer een stap ver der. Dat hangt ook voor een groot deel af van de maat schappelijke en psychische be geleiding bij die - op jeugdige leeftijd zeker nog - makkelijk beïnvloedbare jongeren. Daar kun je natuurlijk een heleboel aan doen. Belangrijk is echter dat een speler een 'killersmen- taliteit' heeft. Hij moet een partij echt durven afmaken zoals de echte toptennissers kunnen. Marc Albert is een voorbeeld van een speler die dat niet echt heeft. Hij veront schuldigde zich in Joermala bijna voor een mooie bal. Dat kan natuurlijk niet." „Met de nieuwe opzet van het toptennis in Nederland zal na tuurlijk veel geld gemoeid zijn. Bij een bond van bijna een half miljoen leden wordt dan bijna vanzelfsprekend gedacht aan een contributieverhoging. Dat zal echter een grote solida riteit van de leden eisen, die zich misschien afvragen waar om er zo nodig veel geld aan de top moet worden besteed". „Zij willen het veel meer gooien op de recreatiesport. Een andere mogelijkheid om veel geld binnen te krijgen is via sponsors. Een speciale commissie van de KNLTB moet proberen om in ieder ge val een half miljoen aan spon- sorgeld bij elkaar te krijgen. „Bij de vijf ton die de tennis bond nu al uitgeeft, zal voor het instellen van een tennis school, ruim een miljoen be schikbaar moeten zijn. Daar zijn de kosten verbonden van een buitenlandse trainer-coach nog niet eens bij. We hebben daar wel aan gedacht, maar contacten met zo'n man of vrouw zijn er niet. Wij hebben aan Tom Okker en Betty Stö- ve natuurlijk al twee uiterst ervaren en kundige mensen die ons zo af en toe een hel pende hand toesteken. Beiden zijn nog aktief en voelen voor alsnog niets voor een functie van trainer-coach. Je kunt in Zwitserland zien hoe positief zo iemand kan uitwerken. Sinds de komst van de Zuida frikaan Ray Moore is daar het niveau sterk gestegen. Als we iemand van buiten ons land nemen, moet het iemand zijn, die op grond van zijn capaci teiten direct al respect bij de spelers afdwingt. De Neder landse staf, waaronder natuur lijk Fred Hemmes, wiens kwa liteiten overeind blijven staan, zou dan voor de brede oplei ding moeten zorgen terwijl die buitenlander de echte door braak op internationaal ter rein moet bewerkstelligen." Grootse plannen dus bij de KNLTB. Kinderen thuis weg halen en in een internaat stop pen om het sporten centraal te laten staan heeft in Nederland bij het turnen veel weerstand opgeroepen. De tennisbond denkt echter dat ze het on danks de vele kritiek toch móet proberen. Of die kinde ren nu in een internaat of bij pleegouders moeten worden geplaatst is nog een probleem dat later opgelost moet wor den. De tennisbond wil echter meer gaan doen met het grote arsenaal spelers in Nederland. En dan niet alleen op recrea tief niveau, want zoals in de beleidsnota staat: „Sport zon der topsport is niet denkbaar". RENE WIJNE H Pas in februari besloot Hans Brugman weer eens rond te kijken in de militarywereld. HENGELO Hans Brug man is teruggekeerd bij zijn oude liefde: het op ni veau berijden van paar den in de natuur, oftewel military rijden. Tien jaren geleden was hij bij het eerste CCI Boekelo van de partij met Narcisse en leg de toen beslag op de twee de plaats in de strijd om het nationaal kampioen schap en de zesde plek in de internationale wed strijd achter winnares Ja- net Hodgson, Richard Walker, Michel Robert, Eddy Stibbe en Clarissa Stracham. Weliswaar was Boekelo 1971 niet de laatste military in de loopbaan van Hans Brugman, want daar kwalificeerde hij zich destijds voor de Olym pische Spelen van Mtlnchen 1972. Na het voor elke sport man gestelde doel te hebben bereikt, zette hij een punt ach ter het op wedstrijdniveau crossen in de bossen. Hij ging zich voortaan toeleggen op de minder tijd en energie vergen de springconcoursen. Oude liefde roest echter niet en aangezien zijn echtgenote Alice inmiddels ook is toege treden tot het enthouasiste le ger samengestelde wedstrijda mazones en -ruiters lag een te rugkomst van de inmiddels 36- jarige Hengeloër in de natio nale top voor de hand. Vooral, omdat hij nu weer voldoende vrije tijd vrij kan maken voor zijn hobby. De ruiter: „Vooral het feit, dat mijn vrouw er nu ook plezier in heeft en een deel van de training voor haar rekening neemt, speelden een rol van betekenis bij mijn overweging om weer te gaan proberen Boekelo te halen. Daarbij komt natuurlijk, als je eenmaal weer besluit, je volle dig op het wedstrjdgebeuren te storten, je het nu eenmaal graag zo hoog mogelijk wil doen. En in de military is het eenvoudiger om de top te ha len, dan bij het springen. In vergelijking met zo'n tien jaar geleden is de sport weliswaar in de breedte aanzienlijk ge groeid, maar internationaal is er niet zo heel veel veranderd. Nog steeds staat het peil in Ne derland niet op een hoog ni veau, omdat slechts weinig goede ruiters over goede paar den beschikken. Bij het sprin gen is juist het tegengestelde het geval. Daar is het ontzet tend moeilijk om de top te ha len en bovendien is het tegen woordig plezieriger om te ver toeven in de militarywereld dan in de springwereld. Bij de springruiters is het weliswaar geen haat en nijd, maar toch is daar duidelijk meer sprake van concurrentie. Daar wordt nu eenmaal om het geld gere den, terwijl je het in een mili tary niet om het prijzengeld hoeft te doen, want dat kost alleen maar geld." Rondkijken Pas in februari besloot Hans Brugman weer eens rond te kijken in de militarywereld. Precies een jaar geleden kreeg hij weer de eerste kriebels, toen de Brit Stillwell tijdens de military van Boekelo ten huize van Brugman verbleef. Van het een kwam het ander, zodat hij het in februari in Loon op Zand weer eens ging proberen. Daar in de thuisha ven van Wijnand de Bruin ging het direct zo goed, dat het oude enthouasiasme direct ze gevierde over de nuchterheid. In Loon op Zand en vervol gens in Amsterdam verblufte hij de critici met een bijzonder goede cross met Stepping Sto ne, een jachtpaard van zijn va der. In Hooge Mierde bleek de steeple echter toch teveel van het goede voor het paard, waarmee Jan Jacob ter Horst ooit van het ene succes naar het andere in de springring snelde. Een eind aan de come back van Hans Brugman brak er door die ervaring in Hooge Mierde geenszins mee aan. Na Amsterdam nam Stal Brug man Foxhall van Bram Rie- rink over en met deze negen jarige Ierse bruine ruin reed hij flitsend naar het einde van de cross. Met die prestatie in Hooge Mierde stelde hij zich kandidaat voor een plaats in de ploeg voor het EK in het Deense Horsens. Voor dat kampioenschap werd hij even wel niet geselecteerd. Een grote tegenstelling is er tussen Hans Brugman en tal van andere Boekelo-gangers. Hans rijdt om te winnen, ter wijl voor de meesten rondko men het belangrijkste is. De 36-jarige Hengeloër aan de vooravond van de Military in Boekelo: „Natuurlijk rijd ik om te winnen. Ik probeer dan ook in Boekelo een gooi te doen naar het nationaal kam pioenschap. Tenminste als Foxhall, die iets aan de knie banden heeft, optimaal kan worden ingezet. Brian (zijn an dere paard) zal ik echter niet overvragen. Brian kan Boeke lo aan, maar meer nog niet en daar moet je rekening mee houden". Brugman beet donderdag de spits met Green Whistle. Hoe wel Foxhall weer fit was, stonden dé organisatoren op advies van de Nederlandse Hippische Sportbond hem toe met Foxhall van start te gaan. De Hengeloër had immers de blessure van zijn favoriete paard gemeld en gevraagd met Green Whistle te mogen rij den. Dit werd toegestaan. Daar Foxhall inmiddels was her steld wilde Brugman met deze rijden. Deze wijziging stonden de organisatoren - tot woede van Brugman - niet toe. WK Ondanks alles denkt hij toch voorzichtig aan het WK vol gend jaar in LühmUhlen. „Ja, daar wil ik graag met Foxhall aan meedoen." Bewust stelt hij niet van „dat moet wel gaan, want in het voorjaar dacht hij dat aansluiting met de top zon der veel inspanning zou zijn te realiseren, maar dat is hem zwaar tegengevallen. „In ver gelijking met vroeger is het nu een volwassen sport geworden. Het grootste verschil is te mer ken in de dressuur. Vroeger deed iedereen dat er even bij, omdat het een onderdeel van de wedstrijd was (naast de uit- houdingsproef bestaat een mi litary uit dressuur en een af sluitende springproef), maar tegenwoordig zijn het bijna al lemaal keien in de dressuur". Om in het eerste onderdeel niet te veel op de concurren ten te verliezen heeft hij les genomen bij specialist Henk van Bergen, onder wiens be zielde leiding duidelijk sprake is van verbetering, hoewel de Hengeloër direct waarschuwt voor al te optimistische gelui den. „Wat er niet in zit, rijd je er met geen mogelijkheid in, omdat het ene paard nu een maal veel beweeglijker is dan het andere". WILLEM PFEIFFER Aad eet Kees de k van J het brood Even zo vrolijk e*n afm vorige week zTcerdaM KRO-tv-rubriek „Spor terdag" voortijdig mot den afgeknepen, omd, op de avond „Roekpah aan een nachtfeestje ra-rs ginnen. Volgens de vol{~ wil het venijn nogal e£e staart zitten, maar nietV1 goed gebruik mag het lv: besluiten met een groo^x werk. Het zal wel cenp, raadsel blijven wat r. verrassingen gemist het venijn of het vu?' maar alles wat eeuwigp) iets te maken met htfj\ gezicht van de KRO ten we die avond deslp. goed bij de KRO. Dat 1° tweede omroep waarbir zit. 1 We kregen óverigen f.Ie druk, dat Kees Jansrdi minder goed zat. In de js dactie van Aad v.d. zou Kees Jansma dezei presenteren in een stijl, losser, vlotter, j meer onderwerpen eiNi met publiek op de trifa het zat er heus, we hei zelf gezien, toen een man zich even vergisr het publiek werd niefil ken bij de show, tef)t publiek toch juist dieii show te maken. g, Wat mankeerde er aL sportshow van de KAf, Niets en van alles. Lr eerlijk, ze hadden gcPI derwerpen. Een Sparde de running bleef, scoj gen FC Den Haag ei\v de deur in het slot lie Geen doorkomen aan. jeu de boules, een balv het in heel Europa sè? gaan maken, omdat er stoot en de rode kaart in de reglementen z c werkt. Opvallend in L 1 es-spel is dat de baf vooruit wordt gestoteifi5 om de haverklap w<fi( ruggelegd". Dat terto eindigt nog eens in d» kamer. Dan kunnen zi, om gaan dobbelen wii tand gevoeld. Zijn tfic Köln boekte magistra 2 op Bayern met een J|e weel van een lustdoel de lucht op de volt strak en linea recta r rechterbovenhoek. Efö punt, dat Michels dee a komen op zijn vroek\\ spraak dat voetbal c Nu maakt hij ervan voetbal van alles mo, profs als juweliers in P( ten. Zo mogen we hts. en daar dient bij uitstevi gen gezicht van KRO^} show voor om afstanii men van zoiets vlui sport uiteindelijk tocl u ooit twee eendere den gezien? Van de andere kant ook beelden van de R( Lombardije. 's Middi guliere buitenlandse oog in oog met de z' later glunderende winnaar Hennie Ki avonds de gekromde, leurstelling bezwijke van Baronchelli. In zulk een benaderin sport hoort terecht e< als drs. P. thuis voor 1 sen van komische J ningen, het met een b dedogen mangelen niet veel moois is. Neem nu eindredacU Die zet Sportshow-pr Kees, speciaal voor ingehuurd, klem ac, lange tafel vol deskun de werkers. Net een p overjarige gebruik b Kees moet als spits c krijgen. Die moet de Hij zat nu in de mam twee schouders, waart van Aad. En telkens een interview had kwam Aad er tussen betere vragen te ste ker, Aad is een oude hem kun je wat Maar hij ziet er te weldoorvoed uit om hem over te laten kaas van het brood eten, kaantjes weg t van het bord van h Zwartkruis, de ex-boi zou het wel geweter met zijn nabeschou Holland-België: „Me spelers in het team Spanje wel halen, i moet je daarna met ervaren jongeren?" 1 ook gehoord, Aad? I over de schouders va~ kers heen speciaal vot doeld. En waar bleef de tril met het Wilhelmus ij kelen onze jongens overwinning toezong, solist een duidelijk l Jan Zwartkruis. Dat* mooi zijn voor KRQi show, maar zo overda nou ook weer niet hoogstervaren Aad ti,e publiek op de tribunt gaan zitten. Dan krijt bune een functie. samenspel mogelijk^ Kees op de vloer en\ sen de mensen. In weer-spel tussen de 1 de tribune, waar oo zitten die wat te vertt ben, kunnen Aad env< welen van één-twee^Is ten. Er een echte s, van maken. TON OLIÉr

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10