S komen arme landen nverwachts tegemoet Nederlandse soldaten naar de Sinaï Straatterreur door meisjes Meubelfabriek Oistervvijk Alle films tv-piraten voortaan verboden op kabel Amsterdam ceidóc Qowumt f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel, 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Vrijdag 23 oktober 1981,72e jaargang no. 22099 Film „Heb medelij, Jet" van avond op Ned. II om 20.27 uur met Johnny Kraaykamp. Om. 19.25 uur Rob de Nijs in een speciaal programma. Op Ned. I om 19.10 uur de Lucy-show, om 20.00 uur „Ste- denspel" en om 21.55 uur „Schrikdraad". Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewol king en later mogelijk regen. Middagtemperaturen rond 11 graden. Zon op: 07.20, zon onder: 17.27; hoog water Schev.: 00.18 en 12.59 VEN GELD VOOR \AMENPAPIER RBOROUGH Tweehonderdvijftig eindexa- andidaten van een middelbare school in Peter- tgh (Zuid-Engeland) zullen in januari niet de ge- iglijke halfjaarlijkse examens kunnen afleggen er als gevolg van het rigoureuze bezuinigings- f van de regering-Thatcher geen geld is voor pa- to meldt het Engelse dagblad The Guardian. De <eur van de school Bernard Barker zegt dat de je zo erg is dat zelfs de telefoonrekening over yartaal niet meer betaald kan worden. Volgens r draait de school op het moment illegaal omdat \ezorgd kan worden voor de benodigde boeken iterialen, hetgeen op grond van de onderwijswet 144 verplicht is. Het schoolhoofd vreest dat hij ri collega's uiteindelijk zelf zullen moeten op- ~\n voor de kosten om ervoor te zorgen dat de Jns toch doorgaan. GOEDE RAAD OP VISKAART DEN HAAG Op de viskaart voor het seizoen 1982/'83 ko men raadgevingen over de be handeling van gevangen vis te staan. Minister De Koning van landbouw en visserij heeft hiertoe besloten. Hij hoopt hiermee de ethiek onder de sportvissers te verbeteren. Op de viskaart staat onder meer dat de visser moet trachten te voorkomen dat de vis de haak inslikt. De vis mag alleen met natte handen worden aange pakt en ernstig gewonde vis sen mogen niet in het water worden teruggezet. Zendschip Veronica bij sloper ROTTERDAM Het voormalige zendschip van radio Veronica „Norderney" wordt volgende week in Viane in Zeeland gesloopt. Tien jaar lang heeft Veronica vanaf dit zendschip voor de Scheveningse kust programma's de ether inge zonden. Aan het piratenbestaan van Veronica kwam in 1974 een einde toen Nederland het verdrag van Straatsburg tekende, dat mede werking aan uitzendingen vanuit zee strafbaar stelt. Knakworstjes terug naar winkelier OSS Ongeveer drieduizend blikjes Unox-knakworst bevatten worstjes die niet goed zijn gesterileerd en daarom maar beter niet opgegeten kunnen worden. Unox wil dan ook dat de blikjes „Tien Unox knakwors tjes", met het slagmerk jtk", worden teruggegeven aan de winkelier. De aankoopprijs zal vergoed worden. Hoewel er maar weinig risico ver bonden is aan consumptie van deze knakworstjes, haalt het bedrijf de blikjes liever uit de handel om even tuele klachten te voorkomen. De blikjes zijn pas na 1 oktober in de winkel terecht gekomen. Worstjes die voor deze datum zijn gekocht, zijn dus ongevaarlijk. NBBS helpt gedupeerde reizigers LEIDEN NBBS-reizen is bereid de door Ad Latjes gedu peerde reizigers tegen zo gun stig mogelijke voorwaarden alsnog op weg te helpen. De reizigers kunnen bij de NBBS tickets kopen tegen het t&rief waarvoor de luchtvaartmaat schappijen ze bij de NBBS aan bieden. De NBBS verdient er dus niets op. Wel moet men kunnen aantonen bij Ad Latjes een ticket te hebben gekocht. Lichte paniek om onschuldig apparaat BRUSSEL Een onschuldig apparaat, ge plaatst op een achterbank van een personen auto, heeft gistermiddag in Luik voor lichte paniek gezorgd. Omdat de auto geparkeerd stond voor de Luikse „Foyer Israelite', dacht men met een voertuig te maken te hebben waarin een bom zat. De bewoners van een aantal panden aan de Marceliskaai in Luik, waar de auto zich bevond, werden geëvacueerd en al het verkeer werd verbo den. Nadat met een telelens foto's gemaakt waren van het apparaat in de auto, bleek de vermeende bom een onschuldige semafoon te zijn. VOORWAARDEN AAN NIEUWE ONDERHANDELINGEN S.V.4 hCANCUN De Amerikaanse presi dent Reagan heeft op de informele ^topconferentie van arme en rijke lan- jden in het Mexicaanse Cancun een kleine maar toch opmerkelijke toe- begging gedaan aan de Derde Wereld. De VS, zo betoogde Reagan, zijn on* Ider vier voorwaarden bereid deel te nemen aan onderhandelingen op wereldschaal over verkleining van de kloof tussen arme en rijke landen. Verleden week nog verklaarde presi dent Reagan nauwelijks waarde aan dergelijke besprekingen te hechten. In zijn toespraak verkondigde president Reagan voor de zoveelste keer zijn filosofie, dat totale economische vrijheid de sleutel is tot ontwikkeling. Maar hij-liet tegelijk we ten onder voorwaarden deel te willen ne men aan de „globale onderhandelingen" binnen de VN. Leiders van de Derde We reld en andere westerse landen, die er bij de VS op hadden aangedrongen het verzet te gen dergelijke besprekingen te staken, rea geerden vanmorgen positief op de rede vah president Reagan. De voorwaarden van de VS zijn: De besprekingen moeten op specifieke ge bieden als voedsel- en energievoorziening en de handel gericht zijn. Er mogen geen nieuwe organisaties voor de uitvoering van projecten worden opge richt. Het doel van de onderhandelingen moet economische groei in arm en rijk zijn. Het overleg moet in een sfeer van samen werking, niet van confrontatie, worden ge voerd. Pagina 11: Cancun, oase van rijkdom in arm land. Paus Johannes Paulus II zal voortaan buiten het Vaticaan ge volgd worden door een uiterts modern ingerichte ambulance, die rechts op de foto staat. Rijdend ziekenhuis volgt paus (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Bij elke stap die de paus voortaan buiten het Vaticaan zet, zal hij op de voet worden gevolgd door een rijdend ziekenhuis. In deze op het eerste gezicht volkomen nor male ziekenauto bevindt zich de modernste apparatuur voor re-animatie en spoedoperaties. Een arts van het Gemelli-zieken- huis, waar de paus na de aanslag op zijn leven werd verpleegd, maakt sinds kort deel uit van de bemanning van de ambulance, zodat in geval van nood direct kan borden opgetreden. ïhtwagen h brug 7-jarige bestuurder en PJj~Tg6-jarige bijrijder zijn rgen in alle vroegte gewond geraakt toen achtwagen op de oprit it Schenkviaduct uit de vloog en door de vang- lar beneden stortte. De }r werd met ernstig ru- I in het Westeinde Zie ls opgenomen, de be er is vanmorgen ge- ird aan een gecompli- i voetbreuk. Het onge- beurde volgens de be er omdat zijn remmen den. De tachograaf Ie vrachtwagen wees uit dat de chauffeur de te snel had genomen. dien moest de gewon- "^uffeur vanmorgen de roef afleggen, waarna M iet ziekenhuis nog een 9 "troef moest ondergaan. rkeer op de Utrechtse- jwas vanmorgen gedu- enige uren in de rich- ïorburg gestremd. kunt dan spreken van eclame" in plaats van dame". LEIDEN Een bende van vijf meisjes heeft woens dagavond de Steenschuur onveilig gemaakt.'De groep mishandelde andere meisjes. Het vijftal is bekend bij de politie. Ze gebruiken Mac Donald als ontmoetings plaats en worden beschermd door een grote groep jon gens. Woensdagavond rond kwart over negen werden enkele meisjes uit Noordwijk en Noordwijkerhout door het vijftal overvallen toen ze een bioscoop aan de Steenstraat verlieten. Er werd aan haren getrokken en geslagen. Een van de meis jes, een 16-jarige inwoonster van Noordwijkerhout, moest zich met verwondingen aan de mond onder doktersbehande ling stellen. Eerder op de avond was een aantal meisjes in Mac Donald lastig gevallen. Het personeel zou geen hulp hebben verleend. Brand aan Langebrug LEIDEN Een kamer van een 22-jarige studente is gister middag gedeeltelijk door brand verwoest. De schade loopt in de duizenden guldens. De brand brak om kwart over twaalf uit doordat de bewoon ster vergeten was een elektri sche kan uit te schakelen'. Éen" naast de kan staande prulle- bak vatte vlam. ADVERTENTIE Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100. Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Hêerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstr. 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstr. 24. Utrecht: Hollantlaan 28. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65. tel. 04242-19012. Vader trapt dochtertje (5) dood VLISSINGEN Een 32-jarige inwoner van Vlissingen is gistermid dag door de politie aan gehouden omdat hij eerder op de dag zijn 5- jarige dochtertje Maria in de buik had ge schopt, waarna het meisje overleed. Het kind wilde niet op een foto, die een fotograaf van haar en haar broer tje zou maken. De va der dacht haar met een trap in de buik tot an dere gedachten te kun nen brengen. Enkele minuten later werd het meisje bewusteloos in de wc gevonden. Op weg naar het zieken huis overleed zij. Van daag wordt sectie ver richt. ALS ONDERDEEL VREDESMACHT DEN HAAG Nederland zal, als de Tweede Kamer toestemming geeft, een contingent soldaten leveren voor de multinationale vredesmacht (MFS), die vol gend voorjaar in de Sinaï-woestijn wordt gestationeerd. Dit legertje van ongeveer tweeduizend man, moet de plaats innemen van de Israëlische krijgsmacht, als deze zich volgens de accoorden van Camp David terugtrekt. Dit zeggen bronnen op de ministeries van Buitenlandse Zaken en v^n Defensie. In een officiële regeringsver klaring is nog enkel sprake van „serieus overwegen". De ministers Van der Stoel en Van Mierlo gaan ervan uit dat ook andere Europese landen zullen deelnemen en dat de Euro pese Gemeenschap zijn goedkeuring hecht aan het een en ander. Naast Nederland hebben de EG-landen Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Italië bekendgemaakt dat zij overwegen voor dit doel troepen te leveren. Noorwegen, Australië, Columbia, Uruguay en Fidji hebben al toegezegd militairen te zullen leveren. Syrische nieuwsmedia hebben gisteren een mogelijke Europese deelname aan de vredesmacht veroordeeld als een nieuwe vorm van kolonialisme. Volgens „Al Baath" komt de Sinaï „niet weer onder Egyptische souvereiniteit, maar worden de Israëlische sol daten in feite vervangen door een Amerikaanse bezettingsmacht en zullen do Westeuropese soldaten slechts dienen om de be- zettng van het gebied door Amerikanen te verdoezelen". De vredesmacht in de Sinaï zal onder militair bevel van de Noorse luitenant-generaal Frederik Bull-Hansen komen. De VS zullen een bataljon van 700 a 800 man leveren. Naast de Noorse bevelhebber zal ook een nog te benoemen Amerikaanse burger lijk directeur-generaal een leidinggevende functie krijgen over het gehele vredeslegertje. Oorspronkelijk moest een VN-vredesmacht »n de Sinaï gestatio neerd worden, maar door tegenwerking van .de Sovjet-Unie kan dit niet. Volgens de Camp David-accoorden moet Israël voor 15 april 1982 de Sinaï volledig hebben ontruimd. AMSTERDAM Het is af gelopen met het uitzenden van speelfilms door piraten op het Amsterdamse kabelte levisienet. In het vonnis in kort geding heeft de vice- president van de rechtbank in Amsterdam mr. Asscher, gisteren bepaald dat Kabel Televisie Amsterdam (KTA) zich met onmiddellijke in gang moet onthouden van doorgifte van alle speelfilms waarover geen auteursrech ten zijn betaald. Het kort geding was aange spannen door de Nederlandse Bioscoopbond en een aantal filmproducenten. KTA be perkte zich eerder tot het we ren van films van elf Ameri kaanse filmmaatschapijen die in hoger beroep al een derge lijk kort geding hadden ge wonnen. De Utrechtse bioscoopmaat- schapij die de film „Het meisje met het rode haar" in haar za len draait, wil via kort geding gedaan krijgen dat het kabel net in Utrecht de stekker eruit trekt als deze film door een il legale zender via de kabelan tenne in Utrecht wordt ver toond. Een Utrechtse tv-piraat wil de film morgen vertonen. Het geding heeft vandaag ge diend. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Ongeval in Vijf Meibad LEIDEN Een 16-jarige jongen uit Naarden is gis termiddag ernstig gewond geraakt in het Vijf Meibad aan de Boshuizerlaan. De jongen liep een gebroken nekwervel <j>p toen hij van de rand .het bassin in dook. De diepte van het water was op de plaats waar de jongen dook slechts 1.20 meter. Hij raakte met zijn hoofd de bo dem. Toen hij boven kwam, waren beide armen verlamd. In het AZL werd de gebro ken nekwervel geconsta teerd. De artsen sluiten niet uit, dat de jongeman blijvend letsel heeft opgelopen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1