Aad plansveld eider ortsjnoj ontsnapt aan n en uiten het eld vierde nederlaag FC Den Haag gewijzigd naar NAC Michael loop marathon ondanks zeven hartaanvallen Kamer kwaad over sportreizen KLM vanuit Zuid-Afrika LE2DSE COURANT VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 PAGINA 15 tAAY JR. BREEKT jlER BEEN RLEM Hans Kraay jr., sinds het van dit seizoen onder contract bij em, heeft gisteren tijdens de trai- Clpnieuw zijn linkerbeen gebroken, die zaterdag voor het eerst na angdurige knieblessure weer een lige wedstrijd speelde, brak bij het en van een bal het scheenbeen. P" een gaat vandaag in het gips, dat tien weken de breuk zal moeten er »n Hans Kraay, 21 jaar, heeft in jetbalcarrière al veel blessureleed e Onder contract bij de Canadese indfoeg Edmonton Drillers scheurde kruisbanden van zijn linkerknie. 9 vorig seizoen, toen hij voor Excel- >eelde, brak hij ook al zijn linker- Bouwens drie duels geschorst De tuchtcommissie van de KNVB heeft de Mol de Ruiter, de trainer van Wageningen, een geldboete opgelegd van 750 gulden, waarvan 250 gulden voorwaardelijk met een proef* tijd van een jaar. De Ruiter kwam tijdens de laatste competitiewedstrijd te gen Vitesse uit rijn dug-out en maakte aanmerkingen op het optreden van de grensrechter. Voor drie gelede kaarten wer den twee eredivisiespelers ge schorst Karei Bouwens van Feyenoord kreeg drie wedstrij den schorsing, MVV-er Noud Janssen zelfs vijf. *%s speler van fc utrecht en mMINER van laakkwartier NEW YORK Dat de mara thon van New York een enor me aantrekkingskracht uitoe fent op een leger topsporters, recreanten en joggers is be kend. Ook zondag kan de or ganisatie van deze unieke stra- tenloop weer rekenen op on geveer 16.000 deelnemers uit alle windstreken. Van jong tot oud, van groot tot klein en de rage om 42 kilometer en 195 meter min of meer hard lo pend af te leggen weerhoudt zelfs gehandicapten niet aan de start te verschijnen. Zo sloeg Joe Michael het advies van zijn artsen om het na ze ven hartaanvallen en een zwa re operatie rustiger aan te gaan doen in de wind. Hij wil zondag zijn droom ooit een marathon gelopen hebben uit zien komen. Joe Michaels kreeg zijn eerste hartaanval op 27-jarige leef tijd. Hij was veel te dik, ge bruikte drugs, rookte vier pak jes sigaretten per dag en at ui terst ongezond. „Achteraf ge zien beschouw ik mijn har taanvallen als geschenken om dat ze mijn levensstijl volko men hebben veranderd", zegt Michaels nu. „Ik moet echter wel een idioot zijn geweest dat ik zeven aanvallen nodig had om klaar wakker te worden". Michaels is nu veertig jaar oud. „Op een gegeven moment kon ik niet eens mijn achtjari ge zoon van de grond optillen. Toen kwam het bij me op dat ik niet bezig was te sterven aan een hartaanval, maar dat ik dood zou gaan van het in huis rondhangen. Het eerste dat ik toen deed, was de dok ters vertellen dat ik ze niet meer nodig had. Daarna ben ik langzaam maar zeker mijn conditie gaan opbouwen". Bodaan in selectie UEFA-jeugd ZEIST Bondscoach Ger, Blok heeft zestien spelers gese lecteerd voor het Nederlands voetbalelftal van 16- en 17-jari- gen voor de wedstrijd van woensdag 28 oktober in Zwolle tegen West Duitsland. De zestien zijn: Stam (AZ*67), Milder (Overmaas), Van de Meer (FC Groningen), Van der Ley (Cambuur), Pouls (FC Twente), Vark, Panhuis, Go- dee. Van Basten (allen Ajax), Bodaan (Rijswijk), Kalkman (Feyenoord), Hittem (Haar lem), Vink (Noordwijk), De Roode (Roodenburg), Pitstra (Dio) en Paus (UD). LOTTO/TOTO DEN HAAG - De uitslagen van de sportprijsvragen van afgelopen week zijn: Lotto 42: Eerste prijs: één winnaar; f 666.666,67; tweede prijs: vijftien 'winnaars, 9.871,50; derde prijs: 126 winnaars, 1.762,70; vierde prijs: 7732 winnaars, 38,30; vijfde prijs: 27.092 winnaars, 10,90. Toto 42: Eerste prijs: 28 winnaars; 2.008,90; tweede prijs: 347 win naars, 108,00; derde prijs: 3193 winnaars, 29,30. Toto-gelijk 42: Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: drie winnaars, 1231,50; der de prijs: 63 winnaars, 141,40; vierde prijs: 1669 winnaars, 7,60. SCHOENMAKER TOCH WEER OP MIDDENVELD DEN HAAG FC Den Haag treedt morgen in Breda tegen NAC aan met een gewijzigde formatie. Deels noodgedwongen, deels vrijwillig heeft trainer Martin van Vianen mutaties doorgevoerd, Ahmet Keloglu en Aad van Bergenhengouwen zullen zelfs geen deel uit maken van de selectie wegens knieblessures. Opmer kelijk is, dat Lex Schoenmaker met René van Delft en Aitze Bouma het middenveldtrio vormt. Marco de Vroedt is in Breda reserve. De jonge voorstopper wordt vervangen door Guido Pen. Simon van Vliet fungeert na een eenmalig optreden op het middenveld weer als laatste man. Linkerspits Bram Rontberg is als basisspeler teruggekeerd ten koste van Renke Prevo. Wat betreft Marco de Vroedt verklaar de Van Vianen: „Ik heb hem als voorstopper gepasseerd. In een aantal wedstrijd heeft hij fouten gemaakt, die fatale gevolgen hadden. Zoals zaterdag tegen Sparta, toen David Loggie toch tweemaal scoorde." Het heroptreden van Schoenmaker is des te opmerkelijker, om dat hij vorige week in de veronderstelling verkeerde op korte termijn naar Seiko Hongkong te vertrekken. Schoenmaker maakte bovendien geen deel uit van de selectie voor de ontmoe ting tegen Sparta. Van Vianen zei desgevraagd, dat dit had te maken met Hongkong en dat het weinig zin had Schoenmaker als reserve te laten fungeren. Dat FC Den Haag de middenvel der vorige week alle medewerking wilde verlenen aan een eventuele overgang naar Hongkong heeft te maken met het feit, dat Schoenmaker in de herfst van zijn carrière verkeert. In Breda verwacht Van Vianen een moeilijk avondje. NAC ver keert voor het eerst sedert jaren niet in de degradatiezone. „Dat is wellicht het gevolg van het feit, dat de jonge talenten zo'n twee jaar ervaring hebben kunnen opdoen. Nu zitten wij in een periode zoals NAC die twee jaar heeft meegemaakt. In De broedt, Van Delft en Keloglu hebben wij talenten, die het een paar weken uitstekend kunnen doen, maar dan een tijdje terug vallen, onder meer door gebrek aan routine. Wat dat betreft is NAC een jaar verder dan wij." Opstelling FC Den Haag: Havenaar, Tempelaar, Van Vliet, Pen, Korevaar; Bouma, Schoenmaker, Van Delft; Melis, Morgan, Rontberg. urs) a -m 07O-6! Mlantr 0 0 HOCKEYWEDSTRIJD IN ALKMAAR DEEL VAN „SPORT TOURS" ===fO In de achtste xlNTan de tweekamp IT GEwereldtitel tussen Karpov en Viktor is de uitdager ^■Knauwernood aan Hgerlaag (zijn vierde) II. Kortsjnoj, die [^Betrouw weer in i mm verkeerde, had »t rtigste zet juist ge en de vlag van zijn el. De partij werd ile zet afgebroken' iets betere stelling i wereldkampioen, wit speelde. Kar- js dit keer verras- Italiaanse ope- e hij tot nu toe in 'ière nog nooit had ïdë?' twO(kte er niet veel mee, Spoedig ontstond een waarin Karpov mis- A iets gemakkelijker Mjljar waar remise toch I •^^chten is. Kortsjnoj deze match echter moeilijkheden met het behan delen van zeer eenvoudige stellingen. Karpov wist lang zaam kleine maar duidelijke voordelen te verwerven en in de stelling waarin de partij is afgebroken staat hij heel ac tief. Analyse Wit: Karpov; Zwart: Kortsjnoj; 1. e2-e4 e7-e5; 2. Pgl-f3 Pb8- c6; 3. Lfl-c4. Een verrassing. Karpov speel de tot nu toe altijd Spaans, lo per naar b5, waarschijnlijk heeft hij nog geen overtuigen de methode gevonden tegen de variant van het open Spaans, die Kortsjnoj in de zesde partij speelde. 3. Lf8-c5; 4. c2-c3 Pg8-f6; 5. d2-d3. In deze eeuwenoude Italiaanse opening was 5. d4 altijd het meest gebruikelijk. De varian ten die dan ontstaan zijn diep geanalyseerd. Een remise is moeilijk te vermijden, de laat ste jaren spelen verschillende Hij wil dat vooral, omdat de minister op de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties op 24 september stelde, dat de regering „de contacten met Zuidafrikaanse autoritei ten op het terrein van cultuur, wetenschap en sport sterk on traadt". De KLM geeft zelf geen publiciteit aan de activi teiten wegens de politieke si tuatie in Nederland ten aan zien van contacten met Zuid- Afrika. Scholten heeft minister Van der Stoel een copie gegeven van een advertentie van de KLM in een Zuidafrikaans blad, waarin de KLM hoog op geeft over de Sport Tours. In die reclame wordt toegegeven, dat de sportafdeling van de luchtvaartmaatschappij zich wel bewust is van de „politiek netelige positie" in Nederland waarin men komt bij dit soort sportwedstrijden. Met dat in het achterhoofd organiseert men de wedstrijden zonder publiciteit, zo stelt de KLM zelf in de betrokken adverten tie. Tevens blijkt daaruit, dat al meerdere van soortelijke Sport Tours zijn georgani seerd. Uit het programma dat Schol ten aan minister Van der Stoel ter hand heeft gesteld, blijkt dat de Sport Tours - in dit ge val hockey- uit Johannesburg vertrekken naar Schiphol. Data zijn niet vermeld. De eer ste vijf dagen is het gezelschap in Nederland, waar een hoc keywedstrijd in Alkmaar wordt gespeeld tegen een ploeg die wordt angeduid als ABC-team. Vervolgens gaat de Tour naar Engeland, Frank rijk, West-Duitsland, Oosten rijk en weer terug naar Am sterdam. Vanaf Schiphol wordt dan teruggevlogen naar Johannesburg. Voor aanmel dingen geeft de KLM de adressen van de eigen bureau's in Johannesburg, Cape Town, Durban, Pretoria en Port Eli zabeth, of de eigen reisagent jonge schakers uit de Sovjet- Unie vaak de rustigè zet, die Karpov hier kiest. Wit doet geen onmiddellijke poging openingsvoordeel te bereiken, maar de spanning kan langer gehandhaafd worden. 5. d7-d6; 6. Pbl-d2. Hier is ook 6. b4 vaak ge speeld, maar het is nog niet duidelijk of wit met deze „op stoot" echt iets kan bereiken. De stelling is nog niet zo be kend en beidt beide spelers ruimte tot improvisatie. 6. a7-a6; 7. 0—0 0—0; 8. Lc4- b3 Lc5-a7; 9. h2-h3 Lc8-e6; 10. Lb3-c2. 10. Lxe6 fxe6 is ook niets bij zonders voor wit. 10. d6-d5. Zwart heeft een volkomen be vredigende stelling bereikt. 11. Tfl-el d5xe4; 12'. d3xe4 Pf6-h5; 13. Pd2-fl. 13. Pxe5 zou niet goed zijn we gens: 13. Lxf2f; 14. Kxf2 Dh4f; 15. Kgl Pxe5 met goed spel voor zwart of zelfs: 13. Dh4; bijvoorbeeld 14. Pd3 Lxh3; .15. gxh3 Dg3f; 16. Kfl Dxh3f, 17. Ke2 Pg3|, wat Kar pov doet leidt tot verdere ruil, waarna een eindspel ontstaat, dat volkomen in evenwicht is. 13. Dd8xdl; 14. Telxdl Ta8- d8; 15. Lcl-e3yf7-f6; 16. Le3xa7 Pc6xa7; 17. Pfl-e3 Ph5-f4; 18. h3-h4 Le6-f7; 19. Pf3-el Pa7- c8; 20. f2-f3. Het enige nadeeltje van zwart is dat zijn a-pion is opgespeeld, waardoor hij veld d5 niet kan beschermen .zonder tegelijker- v tijd veld b6 te verzwakken. Echt ernstig kan dit toch niet zijn, maar in het vervolg komt Kortsjnoj toch langzamerhand in kleine moeilijkheden. 20. Pf4-e6; 21. Pel-d3 Td8- d7; 22. Lc2-b3. Wit dreigt 23. Lxe6 Lxe6; 24. Pc5, daarom maakt zwart veld c8 vrij voor zijn loper. 22. Pc8-e7; 23. Pe3-d5 Pe7- c6. Zwart moet oppassen 23. Tfd8 zou slecht zijn na 24. Pxe7f Txe7; 25. Lxe6 Lxe6; 26. Pc5. 24. Lb3-a4. Dwingt een verzwakking van de zwarte pionnenstelling af,i die wit nieuwe mogelijkheden geeft op winst te spelen. 24. b7-b7; 25. La4-c2 Tf8-d8; 26. a2-a4 Kg8-f8; 27. g2-g3 Td7-d6; 28. b2-b4 Pc6-e7; 29. Pd5-e3 Td6-c6; 30. Tal-a3 Pe7- c8; 31. a4xb5 a6xb5; 32. Kgl-f2 Pc8-b6; 33. Pd3-b2 Td8-b6; 34. Lc2xdl Tc6-d6; 35. Ldl-e2' Tf7-e8; 36. Ta3-a5 Td6-d8; 37. Kf2-el c7-c6; 38. Ta5-a6 Td8- b8; 39. Le2-dl Pb6-c8; 40. Pb2- d3 Pe6-c7; 41. Ta6-a5, zet afge geven. Afgebroken stelling: Wit: Kei, Ta5, Ldl, Pd3, Pe3, b4, c3, e4, f3, g3, h4. Zwart: Kf8, Tb8, Le8, Pc7, Pc8, b5, c6, e5, f6, g7, h7. Wit staat in de afgebroken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KLM is betrokken bij de organisatie van zogenaamde „Sport Tours" vanuit Zuid-Afrika naar West-Europa, waaron der naar Nederland. Dit stelt het kamerlid Scholten (CDA) in schriftelijke vragen aan minister Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken) over de ac tiviteiten van KLM. Het ka- 'merlid vraagt om stappen van de minister tegen de. luchtvaartmaatschappij. geboortehuis aan de Jan Wap- straat staat 25 meter van het veld. Toch ben ik nooit lid ge weest van die club. Al op twaalf-jarige leeftijd wist ik, dat ik profvoetballer wilde worden. Om dit te bereiken moest je van jongs af aan zo hoog mogelijk voetballen. Vandaar, dat ik op advies van mijn oom (Frans Kok, de toenmalige doelman van ADO, red.) bij ADO ging spe len. Mijn vriendjes waren al lemaal lid van Laakkwartier. In het schoolelftal zaten tien Laakkwartierders. Ik was de enige, die lid was van een an dere club." Inmiddels heeft hij voor zich zelf bepaald, dat hij aan zijn laatste seizoen bezig is als ac tief voetballer. Iets, wat hij in het verleden vaker heeft ge roepen. „Nu zal ik aan mijn voornemen werkelijk gevolg geven, want ik moet momen teel vreselijk op mijn tenen lopen," luidt de ontboezeming van de oud-international, die zijn aandacht moet verdelen tussen zijn sportzaak, FC Utrecht en Laakkwartier. „Al die bezigheden geven je kop zorgen. Ook dat trainerschap, 's Avonds lig ik in bed soms te denken, hoe ik een een speler het beste kan vertellen, waar om hij niet in het eerste elftal staat. Zoiets is de andere kant van de medaille. Toch is het interessant dit mee te ma ken." FRANS LEERMAKERS Kortsjnoj (rechts) denkt na over de openingszet. Karpov weet al wat hij gaat doen. stelling nog steeds beter, om dat al zijn stukken actiever zijn. Karpov kan zonder risico op winst spelen en hoewel de zwarte stelling zeker te hou den moet zijn, is de verdedi ging voor kortsjnoj bepaald niet eenvoudig. Aad Mansveld als trainer van Laakkwartier. HAAG Aad isveld (37) is altijd leidinggevende n,J»ur op het voet- ïïwïveld geweest. Als Sipnig bouwde hij ADO, FC Den MBg, Feyenoord en Jl FC Utrecht een jgukwekkende re- atie op.- Inmiddels ft hij ook leiding uit de dug out, als ner van de Haag- !7 amateur-vierde- iser Laakkwar- Aan die rol moet ivel even wennen. ,a'ling geven in het veld ^BBÉiij gemakkelijker, omdat ..Ai zelf zoveel aan kunt Als trainer moet je M^en tot het spel „dood" lireeuwen heeft geen zin, dit een speler op een grijk moment kan aflei- ,Je kunt," zegt hij glim- nd, „dan beter een speler <ren even een blessure te wenden." iP nks het feit, dat hij in tGD nieuwe rol nog moet .."fen, zegt de zesvoudige Ju, ZIIV,ationaI het trainersvak hoogsltermate plezierig te er- 3r graq Edel n1 varen. Dat komt vooral, om dat Laakkwartier in de twee tot dusver gespeelde competi tiewedstrijden de volle winst behaalde. Eigenlijk - begon Mansvelds loopbaan als trainer al eerder darl in augustus. In de laatste maanden van het vorige sei zoen fungeerde hij als oefen- meester van VVM, dat als af delingsclubje toch maar de halve finale bereikte van het Voetbal Westtoernooi. „Voor 2500 toeschouwers speelden wij toen tegen de latere win naar NLS. Wanneer ik van wege mijn verplichtingen bij FC Den Haag niet anders kon trainen dan op zondagmorgen om tien uur, stond het hele team van VVM op het veld. Zoiets vind ik klasse" meldt hij trots. „Ervoor zorgen, dat je spelers plezier in de trai ning en het spel hebben, be schouw ik als het mooiste van het trainersvak. Nu moet ik zeggen, dat het mij in de korte tijd, dat ik trainer ben, mee heeft gezeten." Die donderdagavond wordt bewezen met hoeveel plezier het keurkorps van Laakkwar tier zich onderwerpt aan de training. Dit, ondanks de al lesbehalve ideale omstandig heden. Het veld is een uitge strekt merengebied. Mansveld ziet zich genoodzaakt zich te bepalen tot een warming up en een partijtje. „In deze om standigheden kun je je spelers het beste iets laten doen, waarin zij het meeste plezier hebben." En dat was tijdens het partijtje het maken van slidings, vooral daar waar plassen waren. Verlangen Na de karaktervormende trai ning in water en modder meldt Mansveld ziin spelers gekscherend, dat het maar goed is, dat hij kan zwemmen. „Het enige diploma, dat ik heb gehaald." De spelers zien vol verlangen uit naar de thuiswedstrijd van zondag te gen het nog puntloze TOGB. Er heersen grote twijfels over hét doorgaan ervan. „Dan melden wij ons zaterdagavond toch om tien uur om het wa ter weg te prikken," stelt een van de spelers voor. Het typeert de huidige sfeer bij Laakkwartier. Jaren heeft de club moeten strijden tegen de degradatie. De spelers had den het geloof in eigen kun nen verloren. Mansveld heeft dit ook aan den lijve onder vonden tijdens de oefenperio de. „Bij een achterstand gin gen de koppies omlaag. Tegen VVM bijvoorbeeld kwamen wij achter te staan met 2-0. Ik heb geprobeerd de jongens er van te overtuigen, dat zij zich terug moesten te knokken. Dat gebeurde, wij wonnen met 3-2. Dat schijnt, naar ik hoor, bij Laakkwartier het verschil te zijn met het verle den." Dit alles verschaft Aad Mansveld zoveel voldoening, dat zijn trainersambities wel eens groter kunnen worden dan hij zich aanvankelijk had voorgesteld. „Ik heb altijd ge dacht: een D-diplomaatje en het is wat mij betreft welle tjes. Maar nu vraag ik me soms af, of het niet zinvol is verder te gaan." Noodoplossing Ideaal kan Aad Mansveld als trainer overigens niet funge ren. Door zijn verplichtingen bij FC Utrecht is het hem soms onmogelijkheid Laak kwartier te begeleiden. Dan moet hij de zaken overlaten aan elftalleider Arno Hollan der, die op zijn beurt wordt bijgestaan door bestuurslid Jan Bramsen. Het bestuur van Laakkwartier heeft het aanstellen van Aad Mansveld in feite gezien als noodoplos sing. Voorzitter Ton Kordijk: „Wij* kwamen in mei zonder trai ner te zitten. Er waren moei lijkheden met de toenmalige trainer Ruud van der Linden, die uiteindelijk is ontslagen. Op dat tijdstip waren de meeste trainers al onderdak. Plotseling kwam er iemand op het lumineuze idee om een profvoetballer aan te trekken als trainer. Iemand met veel praktijkervaring, die de jon gens aansprak. Zo zijn wij te recht gekomen bij Aad Mans veld." Dit was in een tijd, dat Mans veld er nog van uitging, dat hij bij FC Den Haag zou blij ven voetballen. Daar de Resi dentiële FC meestal op zater dag zou spelen, kon hij op zondag als trainer van Laak kwartier fungeren. De prak tijk werd iets ongunstiger door de overgang van Mans veld naar het vaker op zon dag spelende FC Utrecht Mansveld: „Tot dusver kon ik bijna overal bij zijn. Alleen bij de bekerwedstrijd tegen Ex celsior 2, die wij ook hebben uitgeschakeld, kwam ik wat later, omdat ik met FC Utrecht ergens een oefenwed strijd moest spelen." Het on gemak, dat de trainer niet al tijd aanwezig kan zijn, neemt het bestuur van Laakkwartier op de koop toe. „We hadden het slechter kunnen treffen, als Aad naar Canada, naar Calgary Boomers, was ge gaan," meent secretaris Hans Innemee. „Die zaak heeft toen immers ook een tijdje ge speeld." Sentimenten Het trainerschap bij Laak kwartier weekt bij de robuus te Mansveld ook sentimenten los. „Ik ben trainer van een club uit een wijk, waar ik ben geboren. Sterker nog, mijn

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15