*vdA „als één mens ;chter Den Uyl" H £eidóc@outfi/nt Informateurs ronden serie gesprekken af Herinvoering statiegeld veel te duur en onnodig ril Dl Hellevoetsluis wilgeen kernwapens Wasmachine voor volmachtstem i Doel niet voorbij schieten K k4n nroepresultaat "orbeeld voor alle derhandelingen Jïf met haffen mtie- 9!ls e bouw Al 9 Ziekenfondspremie wordt 9,4 procent Eind volgende week wellicht voorstel aan kabinet ZWEEDSE MILIEU-ECONOOM: weer vfNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 OCTOBER 1981 PAGINA 13 jieuw geding staat over |)te Luijk" IRDAM De huurder ;t kraakpand De Grote D J. Prins, heeft op een kort geding tegen |t aangespannen. Het ge- waar voor ook burge- (r Polak van Amsterdam 0 aard, dient maandag inde in Den Haag. irder eist dat er c- ein- It gemaakt aan ue „on- ïatige situatie", die is An nadat krakers dins- fcret huis met voorlopige van de gemeente 1 „heroverd" op de Opoeg die Prins erin had ipefekkcn' HELLEVOETSLUIS Helle voetsluis zal de plaatsing van kernwapens in deze plaats te allen tijde met wettige middelen bestrij den. De gemeenteraad van Helle voetsluis heeft hierover gisteren een motie aangenomen. In die motie stond een aan alle Neder landse gemeenteraden gericht verzoek om hetzelfde te doen. Het besluit zou ook betrekking moeten hebben op de reeds aanwezige atoomwapens. KERKRADE De politie in Kerkrade onder zoekt of er is geknoeid met volmachtstemmen bij de gisteren gehouden gemeenteraadsverkie zingen in Zuid-Limburg. Een plaatselijke poli ticus zou een inwoonster van deze plaats een wasmachine hebben beloofd in ruil voor een volmacht. Ook in Hoensbroek onderzoekt de politie of er is geknoeid met het verzamelen van volmachtstemmen. De plaatselijk groepe ring Aktiegroep '81 zou honderden volmachten verzamelen, waaronder ook volmachten van mensen die deze niet zelf hebben aangevraagd. Rotterdamse M.E. krijgt specialisten ROTTERDAM De Rotterdamse mobiele eenheid gaat werken met speciale eenheden binnen een peloton. Het doel van deze eenheden, ondersteuningsgroepen genoemd, is te voorkomen dat de mobiele eenheid te snel wordt inge zet, aldus een politiewoordvoerder. De ondersteuningsgroep moet „sfeerproeven" om te be oordelen of de mobiele eenheid moet worden ingezet. De leden van de ondersteuningsgroep moeten het eerste con tact maken met de demonstranten. Als aanhoudingseen heid dient de ondersteuningsgroep zoveel mogelijk ver dachten te arresteren van wie een overtreding kan worden béwezen. De Rotterdamse poliie noemt de oefeningen tot nu toe geslaagd. De informateurs De Galan en Halberstadt moeten oppassen dat zij hun taak niet te ruim gaan opvatten, want daarmee lopen zij het risico dat hun werk te lang gaat duren. Als we het Haagse klimaat goed aanvoelen dan wordt de kans op een succesvolle lijmpoging kleiner naarmate die poging meer tijd in besjag neemt. Want hoe langer de betrokken partijen de gelegenheid krijgen uit te leggen dat de schuld van de breuk toch vooral bij anderen gezocht moet worden, hoe gro ter de irritaties over en weer worden. De vraag rijst dan ook waarom de informateurs bijvoor beeld ook de sociale partners moeten ontvangen. Het zijn be- lahgrijke organisaties in ons maatschappelijk bestel, maar voor de taak die de informateurs zich hebben gesteld het lijmen van de kabinetsbreuk is hun rol minder duidelijk. Vooralsnog ziet het er naar uit dat hoe breder de informa teurs hun taak opvatten, hoe geringer zij hun eigen kans van slagen maken. Het overbruggen van de financiële kloof in het kabinet (waarbij slechts enkele ministers direct betrok ken zijn) zou in hoofdzaak het doelwit van de heren moeten- zijn. nze parlementaire re- dactie) HAAG „Laat politieke tegenstan- ^oed weten dat de als één mens achter 'mjtyl en achter het ipa|hs onmisbare werk- nheidsplan staat. VCfcnvallen op de per- van Den Uyl zijn aanvallen op zijn politiek. Hij is de meest duidelijke exponent van het beleid dat de PvdA voorstaat". Met die waarschuwende woorden opende PvdA- voorzitter Max van den Berg gisteren in het Haag se Congresgebouw het driedaagse congres van zijn partij. Een congres dat de opzet had huishoudelijk van aard te zijn, maar waar de recente politie ke crisis een overheersend stempel op zal drukken. Dat bleek al uit de openingsrede van voorzitter Van den Berg die een harde aanval deed op wat hij „nieuw rechts" noem de: de mensen die het herstel van de economie willen berei ken door bezuinigingen en het ongemoeid laten van de vrije WAS KTOJoorzitter van den Berg naast minister Den Uyl op het congres van de PvdA In het Haagse lebouw. economische krachten. Tussen deze stroming en de voorstan ders van een actief, planmatig werkgelegenheidsbeleid gaat volgens Van den Berg de hui dige politieke crisis. De PvdA- voorzitter waarschuwde er voor die crisis te bagatelliseren en liet er geen twijfel over be staan dat wat de PvdA betreft deelname aan een kabinet staat of valt met een' goed werkgelegenheidsplan. Alleen als zo'n plan er komt, dan valt er met de PvdA te praten over nieuwe bezuinigingen. „De afgelopen vier jaar heeft het ontbroken a£n elk initia tief gericht op het bestrijden van de crisis. Mede daafdoor is het financieringstekort zo sterk gestegen. Nu heeft rechts de mond vol over het terug dringen van dat tekort, waar door er geen geld meer zou zijn voor een effectief werkge legenheidsbeleid. De werke lijkheid is dat zonder zo'n be leid het financieringstekort niet blijvend kan worden te ruggedrongen én de samenle ving onbestuurbaar wordt", stelde Van den Berg. In een voorstel van het partij bestuur aan het congres wordt gesteld dat de PvdA ten volle bereid blijft alsnog overeen stemming te bereiken met CDA en D'66, doch uitsluitend op basis van het regeerak koord waarin harde afspraken staan over het terugdringen van het financieringstekort, de koopkracht van de minima en een actief werkgelegenheids beleid. ING OP LAATSTE ENT VAN DE BAAN HT HILVER- - Als er volgend nde ga|j de inkomens ematigd, dan kun- werkgevers er op i dat het omroe- at als voorbeeld en. De vakcentra- J en CNV zien in met sdtaat bij de omroe- belangrijke .steun g voor alle cao-on- lelingen in 1982. Als eersten is het de om roepmedewerkers immers gelukt om met een sta king af te dwingen dat loonmatiging wordt ver taald in nieuwe banen. De staking bij de omroep die gisterochtend als vrijwel zeker gold, is gistermiddag afgelast na een gesprek tussen de werkgevers en de omroepbon- den. Er werd volledige over eenstemming bereikt over de aanwending van de 2 procent korting op de prijscompensatie ten behoeve van de werkgele genheid. Dit levert volgend jaar in totaal 137 arbeidsplaat sen op. Bovendien zal inciden teel een werkgelegenheids- fonds van 4,5 milioen worden ingesteld voor de oplossing van knelpunten op de arbeids- *DAM Onge- aarskaio werknemers in Tw gaan vanaf 2 november aan een proef systeem, dat de sariet *ar oude en be- akantiezegels ver ens 025^ heeft het So unds Bouwnijver- 'msterdam mee- Sarlet la _Al voert hiermee een uit tussen werkne- werkgevers. Met het em werd en wordt [efraudeerd. De der- [evers die aan de loen krijgen een in- :geleiding. Het sy- rziet in maandelijkse i aan de werknemer, aat vermeld hoeveel eld en pensioen hij eft. Daartoe moet de r elk loontijdvak werknemer het va- en de verschuldigde 'echtsreeks afdragen bciaal Fonds. FNV-onderhandelaar Ab Engelsman (I) en NOS-voorzitter Jur- gens (r) In kort overleg tijdens de bekendmaking dat de omroep- staklng is afgelast. markt. De stakers van vorige cao voor 1981 spoedig bereikt, week vrijdag krijgen hun sala-' Toch zijn tal van knelpunten ris normaal doorbetaald. De overeenstemming volgde op een tegemoetkoming van mi nister Van der Louw van CRM. Toen gistermiddag de bonden met de omroepwerkgevers rond de tafel gingen zitten, was overeenstemming over de overgebleven, waarover om- roeponderhandelaar Spaan met de bonden volgend jaar gaat praten. Zo resteert nog een berg van 5500 compensa tie- en vakantiedagen. Ook zal moeten worden gepraat over verhoging van de produktivi- teit in het omroepbedrijf. AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad heeft gisteren besloten de regering te adviseren de premie voor.de verplichte zieken fondsverzekering vast te stellen op 9,4 pet. Deze premie, die voor de helft door de werkgevers en voor de rest door de werk nemers wordt betaald, bedraagt nu 8,6 pet. Of het kabinet een zelfde premieverhoging zal aanhouden, hangt af van de vraag of het van plan is uit de staatskas of anderszins bij te dragen in de kosten. premie is berekend over maximaal f 142.- Der dag inkomen (thans 138,-). Het kabinet kan de kosten beperken door invoering van eigen risico's voor de verzekerden, zij kan premie gaan heffen over uitkeringen of weer gaan bijdragen in de kosten via de staats kas. Met dat alles heeft de Ziekenfondsraad in zijn advies geen rekening gehouden. Er bestaat immers geen enkele duidelijk heid over wat de regering wil. Tijdens de vergadering van de Ziekenfondsraad wees de heer Bode op de sterke stijging van de ziekenfondspremie voor be- Uit de discussies in de Raad bleek, dat de ziekenfondsen volgend jaarden. Hij weet dit .onder meer aan het feit dat de particuliere jaar bijna 9,2 procent nodig zuUen hebben om de lasten van 1982 verzekeraars slechte risico's afstoten. Werkgeversvertegenwoor- te dekken. Maar dan zit de Ziekenfondsraad nog altijd met een diger Van Brussel antwoordde meteen, dat het ziekenfondswe- tekort van circa 700 miljoen over vorige jaren. Om dat tekort zen niet anders doet: als men 65 jaar wordt, moet men uit de op' te heffen is een premie-opslag nodig van 0,2 pet. De nieuwe verplichte verzekering en in de bejaardenverzekering. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De infor mateurs Halberstadt en De Galan willen volgende week beginnen met het bestuderen van alle verza melde gegevens en het formuleren van mogelijke voorstellen aan het demis sionaire kabinet, die zou den kunnen leiden tot de oplossing van de kabinets crisis. Zij willen de lange reeks van gesprekken met deskundigen nu afronden. „Het volzuigen met in drukken is dan wel afge lopen", verklaarde giste ren de woordvoerder van het informateursduo. Er is een redelijke kans, dat het tweetal eind volgende week een voorstel klaar, heeft. Vanmiddag hebben de infor mateurs achtereenvolgens ge sproken met dr. J. Zijlstra, president-directeur van de Ne- derlandsche Bank, dr. C.A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, en drs. J.W. de Pous, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad. „Die gesprekken zijn vooral nodig om de meest re cente inzichten te verkrijgen in de feitelijke situatie op so- VNO-voorzit- ter Van Veen wacht in de gang van het Eerste-Kamer- gebouw tot hij wordt toegela ten bij de in formateurs FNV-voorman Kok verklaar de na afloop van het gesprek, nog geen indruk te hebben ge kregen van de koers die de in formateurs willen volgen. Hij veronderstelde, dat de infor mateurs nog net zo min als hij weten waar in de crisis precies de schoen wringt. Hij zei ook niet van plan te zijn in te gaan op een eventuele uitnodiging van het demissionaire kabinet om te gaan spreken over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1982. CNV-voorzitter Van der Meulen zei de indruk aus ae wooravoeraer. te hebben dat de informateurs Gisteren voerden de informa- £rü ^n secuur te werk teuts besprekingen met verte- S33"' v1^ be? daar bl'J ?m. genwoortiigers van de vakcen- omdat het mislukken van deze trales FNV en CNV en met Ijjntpoging zou betekenen dat delegaties van de werkgever- de laa^f kana °P eenkabmet sorganisaties VNO en NCW. van CDA' en D66 veI" keken zou zijn", aldus van der Meulen. Voorzitter Van Veen van het VNO en zijn collega Van Eij- kelenburg van het NCW ver klaarden dat zij bij de infor mateurs „een directe lasten verlichting voor het bedrijfsle ven" hebben bepleit, in de vorm van verhoging van de aftrek van vennootschapsbe lasting en van de zelfstandige naftrek. Ook hebben zij gezegd dat, als de crisis lang duurt, het demissionaire kabinet maatregelen moet nemen. Gistermiddag ontving infor mateur Halberstadt de demis sionaire minister van finan ciën Van der Stee alsmede en kele van diens topambtenaren. De Galan had een apart on derhoud met minister Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid). Van der Stee zei na. het gesprek met nadruk, dat hij bij Halberstadt geen enkele concessie had aangedragen. Ook Den Uyl verklaarde dat hij tegenover De Galan alleen maar zijn eigen standpunten had toegelicht DEN HAAG De Nederlandse consument moet gemiddeld elf cent per liter melk meer gaan betalen als het systeem van statie- geldflessen voor melkprodukten verplicht wordt ingevoerd. Het plan van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne om het statiegeldsysteem uit te breiden en desnoods zelfs ver plicht te stellen, is onzinnig. Dit heeft de Zweedse milieu-eco noom prof. K. Lidgren gisteren in Den Haag meegedeeld op een bijeenkomst over de verschillende soorten melkverpakking. Volgens de visie van de Zweed zullen de consumenten een be drag van ruim honderd miljoen gulden meer moeten betalen. Daar zou slechts een besparing van één miljoen gulden tegeno ver staan door dt afvalverwerking van kartonnen melkverpak king. Lidgren stelt dat afval niet als probleem beschouwd moet wor den maar als grondstof en als energiebron. Het afval van kar tonnen melkverpakkingen is bijvoorbeeld goed te gebruiken als brandstof. Hij acht het van belang dat er'verzamelpunten ko men voor verschillende soorten nuttig afval, zoals bijvoorbeeld glas, blik, oud papier en batterijen. Het resterende, organische afval valt gemakkelijk te verwerken tot compost en brandstof. Zweden importeert op het ogenblik zelfs al afval uit Finland, omdat alleen het op grote schaal verwerken van afval econo misch haalbaar is. Drs. L. Nagelsmit, directeur van de Vereniging voor Zuivelindu strie en Miliehygiëne, wees erop dat de kartonnen melkverpak king handig is voor de consument, producent en detaillist en dat het aandeel van melkkarton in de totale afvalberg in Nederland slechts 0,7% bedraagt. Het schoonmaken van glazen flessen zou echter wel watervervuiling met zich meebrengen. De Vereniging milieudefensie, die de statiegeld fles propageert uit milieu-overwegingen, bestrijdt de berekeningen van prof. Lidberg en drs. Nagelsmit. De besparing op afvalverwerking zou zeven miljoen in plaats van één miljoen gulden zijn, als de melk fles weer zou worden ingevoerd. Het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne heeft nog geen beslissing in deze zaak genomen. De statiegeldkwestie wordt daar nog bestudeerd. RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S. Looptijd Vaste Rente 6jaarIV/PA 5 jaarU'A% 4 jaarll'A% 3 jaar...llWo 2 jaar10 1 jaar9 Nadere informatie: 020-5918014 of haal de folder op het postkantoor. njiSpostspaarbank Reagan in Cancun (Vervolg van voorpagina) CANCUN In zijn toespraak heeft president Reagan de term „globale onderhandelin gen", waarmee de gesprekken in de VN worden bedoeld, slechts een maal gebruikt. De Amerikaanse regering heeft het, ondanks de toezegging van gisteren, niet erg op de VN-vergaderingen begrepen. In de algemene vergadering van de VN heeft de Derde' Wereld een ruime meerder heid en de VS geen veto-recht. Naast de besprekingen over arm en rijk wordt de bijeen komst aangegrepen om op in formele toon van gedachten te wisselen over andere belang rijke politieke aangelegenhe den. Zo had president Reagan voor de eerste maal een ge sprek met de Chinese premier Zhao Ziyang en de Indiase eerste-minister Gandhi. Bei den waren niet te spreken over Amerikaanse wapenleve- ranfles aan respectievelijk Tai wan en Pakistan. De besprekingen van gisteren werden gehouden in het luxu euze Sheraton-hotel, van waaruit de leiders uitkijken; over de Caribische Zee. De meeste aanwezigen hadden hun vergaderkleding aange past aan de luchtige en ont spannen sfeer in het hotel.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13