Cancun, oase van rijkdom in arm land Weinberger ging als bulldozer ver gespleten Van Mierlo heen Liberalen op winst in Engeland Natriumarm? Proef maar. Bestuur van Solidariteit wil nationale staking inMierlo:Ik heb mij niet gebonden >ebarak: Egypte $>est een moslim- at worden Jtbond kondigt staking bij Leyland aan 'ITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 PAGINA - .11" laat voor wapenhulp Staten aan Chili ftlNGTON De Amerikaanse Se- ggjflieeft gisteren unaniem gestemd intrekking van het amendement. ™%penhulp aan Chili verbiedt. Het d was in 1976 ingesteld, orwaarde die toen aan de wapen- mties werd gesteld was. dat in 1ciee vooruitgang moest worden ge- op het terrein van de mensenrech- ndefolgens het nu aangenomen amen- it mag president Reagan bepalen 5,-»er de militaire hulp aan Chili gratirorden hervat. Reagan moet dan knoprklaren welk Amerikaans belang 3n de leverantie is gediend en of in »p het terrein van de mensenrech- lanzienlijke vooruitgang" is ge- 25, Pleidooi voor militaire coup in VS LOS ANGELES „Een goede mili taire staatsgreep" is wat de Verenig de Staten nodig hebben om een oor log of intern verval te vermiden. Dat is de mening van John Schmitz, se nator in de staat Californië. kandi daat voor de Senaat in Washington en lid van het extreem rechtse ge nootschap John Birch. „Het beste waarop wij kunnen hopen is een mi litaire staatsgreep of iets van dien aard", aldus Schmitz, die in een eventuele terugkeer naar de politiek van ex-president Carter of het door het Congres afwijzen van de voor stellen van de regering Reagan de naderende ondergang van de VS ziet „Z.-Afrika heeft atoombom" JOHANNESBURG Zuid-Afrika heeft indirect bevestigd dat het over de atoombom beschikt", vindt Peter Vale, hoofd van de sectie onderzoek van het Zuidafrikaanse insti tuut voor internationale zaken. Vale is uitgegaan van een televisiedocumentaire over het Zuidafrikaanse leger die zondagavond werd uitgezonden. De presentator liet deskundigen aan het woord die meenden dat Zuid-Afrika de atoombom heeft. Vale is van mening dat dergelijke beweringen niet konden worden gemaakt zonder voorkennis van de regering in Pre toria, gezien de greep die zij op het staatstelevisienet (SABC) heeft. Zuid-Afrika zou tot het fabriceren van zijn eigen bom kun nen zijn overgegaan, aldus Vale, omdat het vermoedde dat Nigeria aan het maken van zijn bom toe was. Vale vindt een Zuidafrikaanse atoombom slechts „zinne beeldige strategische waarde" hebben. Syrië ontkent bestaan luchtbrug BEIROET Syrië heeft giste- ren berichten ontkend dat vlieg tuigen, die een pendeldienst tus sen Syrië en Libië zouden onder houden, bezig zijn met het over-' brengen van Syrische troepen naar Libië. Dit is door het pers bureau van Qatar bekend ge maakt. De Syrische ontkenning volgde op een bericht van de Is raëlische radio, dat de afgelopen dagen drie tot vier DC-8 en DC- 10 vliegtuigen per uur tussen Sy rië en Libië hadden gevlogen. Een Israëlische militaire woord voerder verklaarde gisteren in Tel Aviv, dat de vliegtuigen, die door Amerikanen bemand wor den, mohammedaanse pelgrims vervoerden die naar Mekka zijn geweest. „De vliegtuigen vervoe ren geen wapens of militair ma terieel, maar mensen. Dit is geen luchtbrug, aldus de woord voerder. De New York Times meldde gis teren dat een voormalig mede werker van de CIA Amerikanen heeft geronseld, om deel uit ma ken van de bemanning en het onderhoudspersoneel van vlieg tuigen van de Libische lucht macht President Chin A Sen zinspeelt op aftreden PARAMARIBO De Surinaamse pre sident Chin A Sen heeft gisteren gezin-; speeld op zijn aftreden. De president- legde een verband tussen zijn aanblijf ven en de moeizame onderhandelingen binnen de Surinaamse (leger)leiding over de politiek-bestuurlijke toekomst van het land. In Suriname zijn al gerui me tijd discussies gaande over de ont- werp-grondwet, het tempo waarin het land moet terugkeren naar een demo cratie en de rol van de militairen in een nieuw staatsbestel. Met name Chin A Sen en legerleider Bouterse zouden hierover sterk van mening verschillen. Door met aftreden te dreigen hoopt Chin A Sen Bouterse onder druk te zet ten. nze correspondent Mare de Koninck) BEL Op de ver- ng van NAVO-de- Br- ministers deze week lotland is de Ameri- i afvaardiging onder vark van Pentagon-chef u'sr Weinberger als Qgpulldozer over de üropese collega's ge- afge Met een volgens iseer<)-secretaris Luns in- 'ekkende lezing :e dade onevenwichtig- 3 lant in de nucleaire ebruiksverhoucjing tussen rimenn West, heeft Wein- ®njjJ alle angst en on- i West-Duitsland en I jngJand over de ver- ide wapenrace on- jeugjn berg van schrik- noodnde cijfers bedol- indal sen hebben 250 SS-20 met elk drie afzon atoombommen op |- jropa gericht staan. Elke week komt er nog zo'n projectiel bij. Daarnaast wijzen nog 350 SS-4 en SS-5 kernkop pen in onze richting, terwijl de supermoderne SS-21 en SS-22 plus grote aantallen nieuwe kernbommenwerpers in de Sowjet-Unie op de lopende band staan. Met name tegenover de SS-20, die met zijn 5000 kilometers reikwijdte heel West-Europa onder schot houdt, heeft de NAVO niets 'gelijkwaardigs' staan. Vandaar de noodzaak van de 572 kruis- en Persning- 2-raketten op bases in Neder land, België, West-Duitsland, Engeland en Italië. Immers, aldus nog steeds Amerika's atoomstrategie, op elk niveau van bewapening dient het evenwicht gehandhaafd te worden, want alleen in een strategisch 'gat' kan oorlog uit breken. Amerika heeft volgens Wein berger voor zijn praktische po- litiek geen enkele boodschap aan 'sentimenten' dat kernbe wapening moreel onaanvaard baar en levensbedreigend voor de gehele mensheid is. Was hington is er van overtuigd dat de Verenigde Staten alleen als afschrikwekkende onder handelingspartner met Mos kou tot een vergelijk kunnen komen over wederzijdse be perking van vernietigingssys temen. Nuanceringen Tijdens de NAVO-ministers- vergadering in het luxueuze Schotse hotel Gleneagles, naast een van 's werelds mooi ste golfbanen, js weer eens duidelijk geworden dat Was hington van alle bondgenoten eist zich bij dat uitgangspunt neer te leggen. Wie lid wil blij ven, zoals Nederland, heeft geen andere keus. En wie, zoals de Nederlandse minister van Defensie, alleen nog vecht voor nuanceringen in de toon zetting van de strategie, gaat ten onder in het geweld van de Amerikaanse vastberaden heid. Zo vertelde minister Van Mierlo de Nederlandse journa listen dat zijn toelichting op de ware aard van het protest in ons land tegen de plaatsing van kernraketten 'aankwam' bij de andere NAVO-defensie- ministers. Maar de volgende dag reeds antwoordde Wein berger op de vraag of Van Mierlo's betoog ook op hem enige indruk had gemaakt: „Ik weet niet op welk betoog U doelt. Voor mij was een van de meest bevredigende aangele genheden hier de hoge mate; van eensgezindheid." Zo ging het ook met Van Mierlo's bewering dat het NA- VO-dubbelbesluit van decem ber 1979 niet als zodanig is 'herbevestigd'. Weinberger, geen man voor taalkundige haarkloverij, wees in de tekst van het communiqué de ronde woorden aan die zeggen dat de noodzaak van de Euroraketten met de week dringender wordt. En de VS-minister toonde zich opnieuw tevreden dat alle ministers zich zonder uitzondering bij die analyse hadden aangesloten. Van Mierlo, de vlees gewor den worsteling met de wereld? problemen, was desondanks tevreden met het resultaat van de vergadering. De demissio naire bewindsman noemde het overwinningen dat hij nu ook de 'nul-optie' (helemaal geen nieuwe kernraketten bij suc cesvolle onderhandelingen) had laten uitspreken door de NAVO, evenals de verzeke ring dat het Westen niet streeft naar een kernwapeno- verwicht. Maar beide gedach ten ziin al eerder - zo niet al tijd al - door het Witte Huis verwoord. Gespleten De prijzenswaardige openhar tigheid van Van Mierlo in Schotland heeft tevens de te genstrijdigheden in zijn opstel ling scherp aan het licht ge bracht. Hij heeft gevochten te gen 'herbevestiging' van het rakettenbesluit, maar sprak te gelijkertijd als persoonlijke overtuiging uit dat het besluit wel heeft bijgedragen tot de Sovjet-bereidheid om te gaan onderhandelen, dat de meer derheid van het Nederlandse parlement het aanvaardt en dat ons land aan de vooravond van die onderhandelingen geen discussie meer wil uitlok ken. Het valt niet goed in te zien wat de Verenigde Staten precies als boodschap moeten overhouden aan zo'n Neder landse opstelling. Opmerkelijk was ook de uit spraak van minister Van Mierlo dat president Reagans toespeling op een tot Europa beperkte kernoorlog in feite niets nieuws is. „Dat roep ik al 12 jaar", verklaarde de minis ter, wiens collega van Buiten landse Zaken Van der Stoel echter tegelijkertijd liet weten de Reagan-uitspraak krachtig van de hand te wijzen en om opheldering in Washington te zullen vragen. Een en ander kan de hoop van talloze burgers, dat Nederland kan bijdragen tot een wereld die minder door kernbommen is ondermijnd, niet hebben versterkt. Het gespleten optre den van Van Mierlo gaf zijn Amerikaanse grote broer Weinberger de gelegenheid tot de vaststelling dat de protest bewegingen in West- Europa de regeringen van de NAVO- -lidstaten niet hebben beïn vloed. En dat is niet alleen bezijden de waarheid, diezelfde veron trusten, die blijven geloven in ontwapening in plaats van af- schrikkingsevenwicht, zullen dat niet op zich laten zitten. De volgende betoging is al weer op zondag 25 oktober in Brussel. onze parlementaire I redactie) HAAG Minister Mierlo (Defensie) de Tweede Kamer je deeld dat hij begin 'eek tijdens de ver- ng van ministers den oDefensie uit de 2 en 2-landen in Schot- zich nergens aan straathonden, geen en- •ezegging heeft ge- 10 rPn ëeen officiële ^2 £$es heeft getrok- 1981 e ken. Van Mierlo heeft zich tegenover zijn buiten landse collega's beroepen op zijn bijzondere status als demissionair bewinds man. Daardoor was het hem onmogelijk, namens de Nederlandse regering beleidsvoornemens be kend te maken of toezeg gingen te doen. De minister heeft de Kamer hetgeen zeer ongebruikelijk is de letterlijke tekst gestuurd van de rede die hij tijdens de bijeenkomst in Schotland heeft uitgesproken. De tekst is voorzien van een persoonlijke brief van de minister aan de Kamer. Daarin geeft hij echter nog geen opheldering over zijn uitspraak in de NAVO-verga- dering, dat de meerderheid van het Nederlandse parle ment het NAVO-besluit van 1979 om 572 nieuwe kernra ketten te produceren als een voldongen feit ziet. Deze uit spraak had zowel in kringen van dp VVD als van PvdA en PPR bevreemding gewekt. Volgende week woensdag zal de minister zich nader verant woorden tegenover de Kamer commissie voor Defensie. De PvdA-fractle in de Tweede Kamer, die zich aanvankelijk bij monde van defensiespecia list Van den Bergh nogal kri tisch had uitgelaten over het optreden van Van Mierlo in de NAVO-vergadering, heeft gis teren in een officiële verkla ring waarderende woorden geuit over de activiteiten van Van Mierlo in Schotland. De PvdA betreurt het alleen, dat de minister niet in staat was aan te kondigen dat Nederland in december aanstaande niet akkoord zal gaan met de plaat sing van kruisraketten op zijn grondgebied. Minister Van Mierlo kreeg gisteren na terugkeer uit Schotland 53.000 handtekeningen aangeboden van de beweging Vrouwen voor Vrede, waarmee zij verzet aantekenen tegen de kernbewa pening. I De Egyptische president Moebarak heeft g in een interview gezegd, dat de moordenaars isident Sadat de gehele Egyptische politieke en e top hadden willen doden. Vervolgens zouden hacht willen grijpen en een moslimstaat naar I voorbeeld hebben willen vormen, aldus Moeba- ;sprek met het Egyptische dagblad Al Ahram zei de j, dat hij strenge maatregelen zal nemen tegen hen „die spelen" en hard zal optreden tegen groeperingen of de veiligheid van de burgers ondergraven. Moebarak de hoop uit dat Arabische landen, die het be vredesstreven verwerpen, hun positie herzien. „Zou lien toenadering zoeken tot Egypte, dan zullen wij dat kom heten en ijveren voor een hechte band", zo zei de |e president. J lijkt Moebarak's hoop op een herstel van de Egyp tische betrekkingen ijdel. De secretaris-generaal van 'Wen tellende Islamitische Conferentie, Habib Chatti, ftnsdag de Egyptische president opgeroepen af te zien pmp David-overeenkomst met Israël en weer aanslui- leken bij de Arabische gemeenschap. In een interview —ranse televisie zei de Tunesische secretaris-generaal, mp David-overeenkomst een „zeer grote fout" was om- _Jer ging om een „gedeeltelijke vrede tussen Israël en (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De droom van de Britse Liberalen en So ciaal Democraten om over een paar jaar samen aan het bewind te komen heeft een betere kans gekregen om in vervulling te gaan. Hun jonge alliantie is er gisteren in geslaagd de Lagerhuiszetel van het kiesdistrict in de Londense buitenwijk Croydon te veroveren. De zetel was vrijgekomen ten gevolge van het overlijden van een Conservatief Lagerhuislid. Gisteren werd de zetel verschalkt door William Pitt, een Libe raal, die in dat kiesdistrict al aan zijn vierde poging toe was. In het verleden liep hij driemaal een bittere nederlaag op; gisteren heeft hij het gehaald als kandidaat van de alliantie van Libera len en Sociaal-Democraten, die nog geen maand oud is. Pitts meerderheid tot zijn Conservatieve tegenstander bedraagt ruim 3000 stemmen. Bovendien heeft hij de kandidaat van La bour teruggedrongen op een smadelijke derde plaats. De Conser vatieven en Socialisten krijgen er koude rillingen van. Voor bei de grote partijen voorspelt deze uitslag namelijk niets anders dan onheil. GDANSK Ondanks de bezwaren van vakbondslei der Walesa schijnt het hoofdbestuur van Solidariteit vastbesloten te zijn volgende week een nationale sta king uit te roepen. Met deze staking wil Solidariteit protesteren tegen de voedseltekorten in Polen en de tegenwerking van de Poolse regering. Het 107 leden tellende hoofdbestuur heeft de stemming over het al dan niet doorgaan van de algemene staking van gisteravond naar vandaag verschoven. Volgens waarnemers is in principe al overeenstemming bereikt over de staking, maar moeten slechts nog technische aspecten besproken worden. Na een staking van zeven uur is het openbaar vervoer in de Poolse stad Wroclaw gistermiddag rond drie uur weer op gang gekomen. Dit heeft Poolse persbureau PAP meegedeeld. De be stuurders van trams en bussen legden gisterochtend het werk neer uit protest tegen de gevangenhouding van drie leden van de vakbond Solidariteit. rant Een van de meer dan 5.000 agenten die de afgelopen dagen hebben gewaakt over.de deelnemers aan de conferentie in Can cun rust even uit op een toch wel wat ongewone zetel. CANCUN De proble men waarmee 22 rege ringsleiders en staatshoof den van arme en rijke landen zich gisteren en vandaag in Cancun heb ben bezighouden, liggen in deze Mexicaanse bad plaats zelf voor het opra pen. Tien jaar geleden was Cancun nog een klein dorpje op een smal schier eiland. Nu staan er over een lengte van veertien kilometer de meest luxu euze hotels aan witte stranden en een blauwe zee. Elke dag arriveren er vliegtui gen vol met toeristen, die zich de weelde van duurste hotels met airconditioning kunnen permitteren. Vanuit de hoofd stad Mexico wordt elke dag eersteklas vlees overgevlogen. Maar de hotels zijn voor de 45.000 inwoners van Cancun zelf niet te betalen. Uit officië le gegevens blijkt dat zestig procent van de bewoners het moet stellen zonder elektrici teit, zonder stromend water en zonder riolering. De Mexica nen hebben van Cancun een riante badplaats mogen ma ken, maar kunnen er zelf niet profiteren. Verkrotting, grote sociale moeilijkheden, culture le vervreemding en verlies van oorspronkelijke inkom stenbronnen als landbouw en visserij voorbeelden van problemen waarmee alle lan den in de Derde Wereld kam pen was hun deel. Cancun is met het vasteland verbonden door een brug. Een afstand van vijf kilometer geeft het duidelijke verschil aan tussen Noord en Zuid, tus sen arm en rijk, zo schreef een Mexicaanse journalist. Het is niet waarschijnlijk dat de deel nemers aan de Noord-Zuid conferentie iets van de tegen stellingen hebben gemerkt. De Mexicaanse autoriteiten hadden 5.000 man veiligheids personeel naar Cancun ge stuurd en de meeste regerings leiders en staatshoofden had-' den hun eigen veiligheidsmen sen meegenomen. Verder heb ben tientallen marineschepen langs de witte kust gepatrouil leerd en werd het luchtver keer in een straal van 600 ki lometer in de omtrek van Cancun gecontroleerd. Ook de pers, die de deelnemers vrij wel niet te zien heeft gekre gen, was ruim vertegenwoor digd. De besprekingen werden in het hotel gehouden, waarin vrijwel iedere deelnemer zijn intrek had genomen. Per staatshoofd en regeringsleider, zo heeft men berekend, was er ongeveer 400 man aan veilig heidsagenten en pers. De conferentie over ontwikke lingshulp en -samenwerking, die nog geen twee dagen heeft geduurd, heeft Mexico ruim twintig miljoen gulden gekost. W/Ze correspondent v/l/jger Simons) Een onver- bijeenkomst te - i bij Coventry tus- jT\ vakbondsleiders EE irr directieafgevaar- - .rrrb British Leyland •jnrits opgeleverd dat -^pnHo crisis in het liseerde Britse elbedrijf zou kunnen voorkomen. Vol gens de vakbondsbazen blijft British Leyland wei geren een loonsverhoging van 17 procent (20 pond extra per week) toe te kennen. British Leyland houdt het bij maximum 3,8 procent en zegt, dat er geen geld is voor meer. Het antwoord van de bonden luidt, dat de BL-fabrieken dan ook, zoals aangekondigd met ingang van 2 november volle dig plat gelegd zullen worden. President Sir Michael Edwar- des van British Leyland, die niet aanwezig was op de ver gadering van gisteren, heeft afgelopen week gedreigd dat alle stakende arbeiders op staande voet ontslagen en alle platgelegde BL-vestigingen definitief gesloten zullen wor den. Daarna zou hij in overleg met de regering-Thatcher het bedrijf in liquidatie brengen. Edwardes gekende intimida tiemethode schijnt echter voorlopig weinig arbeiders, van British Leyland af te' schrikken. Ook aan het door BL verspreide gerucht dat er al Japanse en andere kopers zouden zijn voor bepaalde ves tigingen van het genationali seerde bedrijf wordt niet veel geloof gehecht. Yoedselproduktie gaat voor derde deel verloren BONN - Schadelijke dieren, planteziekten en onkruid ver nietigen op het ogenblik ruim een derde van de wereldvoed- selproduktie. In de tropen is de schade als gevolg van insec ten en ziektes nog groter. Dit is de conclusie van een giste ren gehouden internationale bijeenkomst van wetenschaps mensen en functionarissen van de Verenigde Naties en de Wereldbank in Bonn. advertentie Mineraalwater heeft vaak een zoutachtige smaak. SPA niet. Want echte SPA is natriumarm en bevat bijna geen zouten. Daarom is SPA zo zuiver en verfrissend van smaak. SPA is ideaal om te mixen en heerlijk bij het diner. Waar u ook bent, vraag altijd naar de echte SPA.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11