teidóe&owuvnt adioentv orgen plat: geen nieuws- ^eenmuziek Gevechten en arrestaties in Poolse stad Wroclaw Bliksemvuurbal boort zich dwars door woningen v-piraten spelen in op staking Kabinet geeft groen licht voor nieuwbouw Tweede Kamer HAAGSE TAXICHAUFFEUR MISHANDELD igenorft 55085. 1 iperetl GOKKEH* WACHT MAAfti IN LIVERPÖC.L] WASANpERHPlfS rTc5^ UUR VT UA StAfcP-N ^^B^WANDB^NJ IV—V 1 het in Wenen het 'n 1 -0 achterstand. MUUR STAAT ALlrt "PE. Kmf f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthotf Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank. Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenhes (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Donderdag 22 oktober 1981,72e jaargang no. 22Q98 Vrouw op racefiets onchar mant? Die vraag komt aan de orde in ,,Ot en Sien" vana vond op Ned. I om 22.10 uur. Om 19.08 uur Hollandse hits in „Op volle toeren". Op Ned. II om 18.59 uur het ontstaan van Amerika in „Er was eens" en om 20.27 uur slot „Mata Hari". Wisselend bewolkt en enkele buien, soms met hagel of on weer. Vrij krachtige naar noordwest draaiende wind Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Weersvooruitzich ten voor de komende dagen half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Middagtempera- turen ongeveer 11 graden. •VERSUM De staking op radio televisie die ons land morgen inaf half zeven 's ochtends tot mid- iacht zal treffen, zal geen uit- Idering maken voor nieuwsuitzen- [gen, zoals door de hoofdredacteuren het NOS-journaal en de Radic le mwsdienst ANP was gevraagd. Dat ICiatschappelijke belangen door de sta- worden geschaad is onvermijde- Ook zullen er geen muziekbanden jrden afgedraaid: technici en bonden balen niet de inhoud van de pro- deietbmma's, zo stellen de omroepbonden. ngeajn er echter technici die willen wer- dan zal hun dat niet worden ver- «Jiderd. dsplld ■j bonden hebben niet willen ingaan op /an d«i uitnodiging van minister A. van der p afnuw van CRM om vanmorgen te komen iten. De minister is immers geen ge- jekspartner van de bonden. De bonden eventueel vanmiddag wel praten de NOS, de werkgever, maar dan al- wanneer deze iets nieuws te bieden ift, zo heeft Ab Engelsman, de woord eer van de bonden, gisteravond ver- ird. Men wacht daartoe op het resul- Mandl van het gesprek dat de werkgevers- •gatie vanmorgen zou hebben met mi nister Van der Louw. De kans dat de mi nister met nieuwe voorstellen komt die de staking kunnen voorkomen, werd op het ministerie echter klein geacht De staking werd mogelijk door de uit spraak van de president van de Amster damse rechtbank. Deze wees gistermid dag de eis van de NOS tot verbod van de staking af. De eis van de bonden om vrij gekomen gelden bij de NOS (door korting op de prijscompensatie) te besteden aan werk twintig man extra en extra verlof voor oudere werknemers, achtte de president niet ongeoorloofd. Ook a hij met de bonden van mening dat lang genóëg gepraat is en dat het door de i nister van CRM maandag gedane aanbod geen enkel perspectief bood. De elektriciteitsbedrijven, verenigd in de SEP, verwachten morgen geen plotselin ge vermindering van het energieverbruik door de staking. Normaal wordt op vrijdagavond tussen 750 en 900 megawatt verbruikt. Bij een plotselinge afname kunnen de machines eerder worden uit geschakeld. De SEP houdt er rekening mee dat veel televisiekijkers overschake len op buitenlandse zenders of zich op een andere manier zullen- vermaken, waarbij meer licht wordt ontstoken. Pagina 11: Minister wil nog nieuwe ideeën uitwerken. iN HAAG Tv-piraten zullen proberen de stilte te vullen die morgen door •taking in Hilversum iri de ether te verwachten is. „We moeten afwachten of lender in Lopik wordt ingeschakeld. Het geeft namelijk een hoop problemen door het testbeeld heen te stralen", liet een woordvoerder van Telstar-televi- weten. „Je moet dan met een groter vermogen werken. Het gevaar daarvan )DEN&at je eerder opgespoord kan worden". tubs, die nog mee- voor de Europa nen de tweede ronde jnet veel geluk nog tpoord won moeizaam 1 verdedigende Oost- Brand in de Hooge Burch ZWAMMERDAM - De brandweer van Alphen heeft vannacht assistentie verleend bij een uitslaande brand in één van de paviljoen van het psy chiatrisch ziekenhuis De Hooge Burch in Zwammer- dam. De brand ontstond in een slaapkamer van het paviljoen Het Oosteinde, waar ongeveer 20 patiënten min of meer zelf standig wonen. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De brandweer wist de uitslaande brand te be perken tot twee slaapkamers. Ondanks de paniek die er on der de patiënten heerste kon iedereen bijtijds in veiligheid worden gebracht. Nast de Alp- hense brandweer was de brandweer van Zwammerdam en de thuisbrandweer van de Hooge Burch actief. De red dingspogingen werden bemoe- lijkt door de enorme rookont wikkeling die het gebruik van perslucht noodzakelijk maak te. Ook het nablussen nam veel tijd in beslag omdat het vuur tussen de plafonds was gaan zitten. De schade is aan zienlijk. In het Poolse Katowice kwam het dinsdag tot ernstige ongere- I rings en anti-Sovjet teksten. Op de foto proberen kaderleden geldheden, toen de politie ingreep nadat leden van de onafhan- I van Solidariteit, staande op een gekantelde politiewagen, hun kelijke vakbond Solidariteit pamfletten uitdeelden met anti-rege- mensen tot kalmte te brengen. WARSCHAU Alle bij eenkomsten op openbare plaatsen zijn in de in het zuidwesten van Polen ge legen provincie Wroclaw verboden. Dit is vannacht door het Poolse persbu reau PAP meegedeeld. Het verbod volgde op vechtpartijen van gistera vond tussen politie en burgers, waarbij ook le den van de onafhankelij ke Solidariteit betrokken waren. In Wroclaw trad gisteren de politie hard op tegen leden van Solidariteit, die pamflet ten aan het uitdelen waren waarin soldaten werden op geroepen niet hun wapens op te nemen tegen arbeiders. Hierbij werden drie vak bondsleden gearresteerd. De onrust in Wroclaw nam toe, nadat een menigte van onge veer 1500 burgers een beto ging had gehouden voor het politiebureau van Wroclaw, waar de drie arrestanten, vastzitten. Later op de avond werden, volgens PAP, nog- eens vier leden van Solidari teit gearresteerd die vanuit een een radio wagen infor matie over hun vakbond verschaften. Elf anderen zijn aangehouden, omdat zij ver zet boden tegen de politie. In de provincie Zielona Gora kwam het gisteren tot een waarschuwingsstaking van een uur. Zo'n 150.000 arbei ders. negeerden hiermee de duidelijke eis van de Poolse communistische partij om ge heel af te zien van stakingen. De actie kwam op hetzelfde moment dat leiders van Soli dariteit in Gdansk bijeen kwamen om vandaag de mo gelijkheden te bespreken voor een nationale waar schuwingsstaking. i parlementaire redactie) DEN HAAG In 1985 kan worden gestart met de nieuw- en verbouw voor de Tweede Kamer. Het kabinet heeft gisteren on danks zijn demissionaire status de knoop doorgehakt. Het nieuwbouwplan gaat 150 miljoen gulden kosten. Echte nieuwbouw zal er alleen komen op de plaats van het hui dige gebouw van de Hoge Raad aan het Plein. Dat pand zal wor den afgebroken. Hier aan het Plein komt één van de twee in gangen van het nieuwe complex te liggen. De andere ingang wordt gesitueerd aan het Hofcingelplein dat in zijn oude vorm gehandhaafd blijft. In dit nieuwe gedeelte komt een nieuwe, grotere, centrale vergaderzaal van de Tweede Kamer te liggen. De bestaande groene „Balzaal" blijft in gebruik en zal ter be schikking staan van grotere commissievergaderingen. Het Hotel Centraal aan de Lange Poten zal niet worden afgebro ken, maar worden verbouwd. Het gebouwencomplex leent zich uitstekend voor het scheppen van kantoorruimte. Mede door het handhaven van dit gebouw en de beperkte .nieuwbouw past de laatste versie van het bouwplan volgens een woordvoerder van het departement van volkshuisvesting uitstekend in het be schermde stadsgezicht rond het Binnenhof. De beide oude in gangen van ^et Tweede Kamercomplex blijven gehandhaafd en ook de Ridderzaal houdt zijn bestaande functie. Nederlanders aangehouden na gijzeling van Iraniërs AMSTERDAM De Amster damse recherche heeft twee inwoners van de hoofdstad aangehouden omdat zij betrok ken zouden zijn geweest bij de gijzeling van Iraanse wapen - kopers in Ekeren (België). Eerder waren, wegens een zelfde misdrijf in Londen, een derde Nederlander, een Belg en negen Engelsen aangehou- Verleden week arriveerde zes Iraniërs in West-Europa om voor hun regering wapens en munitie te kopen, in Londen en Antwerpen kwamen zij in contact met de ondewereld, waarbij zij duidelijk maakten over een bedrag van rond de 130 miljoen gulden te kunnen beschikken. De nu aangehou den Belg, Engelsen en Neder landers roken geld en namen de Iraniërs in gijzeling. Een van hen werd vrijgelaten om met zijn regering te onderhan delen. Hij liep echter naar de politie, die eerst in Londen en later in België een eind maak te aan de gijzeling. DEN HAAG Een 22-jarige Haagse taxichauffeur is gistera vond door drie onbekend geblevén jongelui in elkaar gesla gen. De man moest met een hersenschudding en een ge scheurde lip naar het Westeinde Ziekenhuis. Op het Hobbemaplein werd een 26-jarige taxichauffeur aan gesproken door de drie jongens voor vervoer. De chauffeur gaf te verstaan dat ze even geduld moesten hebben omdat zijn dienst erop zat. Woedend schopte het drietal deuken in de taxi. De te hulp snéllende 22-jarige chauffeur werd daarop mishandeld. De drie zijn Oostenrijk heeft „Marshall plan" voor Derde Wereld CANCUN Oostenrijk heeft op de topconferentie van rijke en arme landen in het Mexicaanse Cancun plannen voor een hulp programma op tafel gelegd, naar het voorbeeld van het „Mars hall-plan" voor de wederopbouw van West-Europa na de Twee de Wereldoorlog. Volgens het plan zullen de ontwikkelingslanden geld krijgen van de rijke landen, waarmee zij onder meer hun infrastructuur moeten opbouwen. Doel is dat de Derde Wereld zichzelf leert te helpen, aldus de Oostenrijkse mihister Pahr. Om de aversie van de Verenigde Staten tegen elke nieuwe vorm van hulpverlening weg te nemen, heeft de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky president Reagan per brief laten weten, dat de hele westerse wereld aan het het plan zal-moeten meewerken. De conferentie van acht rijke en veertien arme landen in Can cun is vanmiddag geopend door de Mexicaanse president Lopez Portillo. Nederlandse VN-soldaat ernstig gewond DEN HAAG De Nederland se VN-soldaat Bart Hoge veen (19) uit het Groningse Den Ham is gisteren in Libanon door een schot in de buik ern stig gewond geraakt. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van defensie meege deeld. Hogeveen zat als bijrijder op een takelauto in een konvooi, dat twee op elkaar gebotste Li banese vrachtwagens passeer de. De takelwagen die achter aan reed, negeerde een stopte ken om het contact met het konvooi niet te verliezen. Daarop werd er over de vrachtwagen geschoten. De soldaat is vermoedelijk door een verdwaalde kogel getrof fen. De bataljonsarts noemde zijn toestand stabiel. Wereldbeker hockey in gevaar David Johnson maakt het eerste doelpunt voor Liverpool. Hans Reijnders (links) komt meters te kort. NEW DELHI De strakkere richtlijnen die de In diase regering de laatste tijd is gaan hanteren ten aanzien van landen met sportcontacten met Zuid-A- frika hebben geleid tot twijfels over het doorgaan van het wereldbekertoernooi hockey in Bombay. De voor zitter van het organisatiecomité, Wankhede, lichtte gisteren in New Delhi toe dat door de hockey-contac- ten van drie van de twaalf deelnemende landen een reële bedreiging is ontstaan voor het toernooi. Die drie landen zouden Nederland, Nieuw-Zeeland en West-Duitsland zijn. Het organisatiecomité zal, in de persoon van secretaris Passi, met de regering van In dia overleg plegen over de situatie. Bondsdirectéur Piet Duinker van de Koninklijke Nederlandse Hoc key Bond: „Wij weten van niets. Daarom wachten we maar af. Een wereldkampioenschap zonder Neder land kan natuurlijk niet. Dat pikt de FIH (wereldhoc- keybond, red.) ook niet". Er is overigens nog een aan tal uitwijkmogelijkheden. Karachi en Perth zijn eventueel in staat de organisatie over te nemen. erlandse clubs presteren \g in Europa Cup AAG In tegenstelling tot de vorige keer, is >pese voetbal gisteren -wat de Nederlandse dee- betreft- zonder problemen met supporters ver over de prestaties van de drie nog resterende :staan evenwel de nodige twijfels. Die waren n het is zeer onwaarschijnlijk dat AZ'67, Feye- i PSV de tweede ronde overleven. AZ'67 zal over ken ongetwijfeld door Liverpool uit het belang- Europa-Cuptoernooi worden gestoten. Ook al i de Alkmaarders in het mager bezette Olym- adion nog sterk terug tot 2-2 na een achterstand Voor PSV ziet de toekomst er het hoopvolst uit. hovense formatie hield bij Rapid Wien de scha- rkt tot 1-0. Feyenoord, evenals AZ'67 spelend inig publiek, won met 2-1 van het zwakke Dina- iden. De overlevingskansen voor wat eens een was, lijken niet erg groot. Vermiste NOORDWIJK Felle blikseminslag heeft de afgelopen nacht drie gezinnen dakloos gemaakt. Alle bewoners van de drie panden bleven ongedeerd. De enorme schade geeft de huizen het aanzicht alsof er .een bom ontploft is. Een op het dak van één van de huizen; opgestelde 27 mc antenne heeft de bliksem vermoedelijk aangetrokken. zeiler blijkt verdronken AALSMEER De rijkspolitie te water heeft gistermiddag in de Westeinderplassen het stof felijk overschot aangetroffen van de Wassenaarse scholier Arian Lakkerwaar Dit heeft een woordvoerder van de poli tie in Aalsmeer gisteren mee gedeeld. Het slachtoffer werd sinds maandagmiddag vermist, nadat zijn zeilboot op de West einderplassen omsloeg. Een 16- jarig meisje, eveneens uit Was senaar, wist zwemmend de wal te bereiken. Belangen groeperingen zegevieren in Z-Limburg HEERLEN De belangen groeperingen hebben gisteren gezegevierd bij de gemeente raadsverkiezingen in Zuid- Limburg, waar een grote ge meentelijke herindeling plaats vindt. Van de landelijke par tijen kan alleeh het CDA als winnaar gelden, al behaalden de belangengroeperingen in diverse gemeenten beduidend meer stemmen dat het CDA In Valkenburg bijvoorbeeld kwam het CDA er met twee zetéls praktisch niet aan te pas tegenover vijftien zetels voor de belangengroeperingen. Vooral de PvdA kreeg echter klappen. Volgens PvdA-ka- merlid Wöltgens moet dit wor den toegeschreven aan de af keer van de landspolitièk die zich van de kiezers heeft meester gemaakt. Mede daar door was de opkomst in veel gemeenten slecht. De felle bliksem sloeg even na half één vannacht in. in de panden Jacoba van Beijeren- laan 22 en 24 en Leeuwen horstlaan 1. Het zwaarst be schadigd werd het pand op nummer 24. De vuurbal baan de zich dwars door het dak een weg naar beneden. Deu ren werden uit hun voegen ge rukt, vensters naar buiten ge duwd en van de dakspanten bleef niets meer over dan luci ferhoutjes. Ook het dak van Jacoba van Beijerenlaan 22 werd voor een deel wegge vaagd, evenals dat van Leeü- wenhorstlaan 1. De politie noemt het een wonder dat de 11-jarige Arthur de L., die op zolder van nummer 24 lag te slapen, ongedeerd is gebleven Rond het bed van het knaapje is een grote schoeistreep ach ter gebleven, die tot vlak aan zijn hoofdkussen kwam. Ook de muren van het pand zijn getekend met een sehroeistre- pen. Zelfs een beneden in de woning aanwezige hengel van glasfiber werd geheel ver schroeid aangetroffen. De ruim 3 meter lange 27-mc an tenne op het dak van nummer 24 heeft de vuurbal vermoede lijk aangetrokken. De inslag in het pand Leeuwenhorst 1 is naar men vermoedt, te wijten aan een stalen waterleiding in de nok van het huis. De brandweer stelt een onderzoek in. De omvang van het schade bedrag is nog niet bekend Ook was vanmorgen nog niet duidelijk of de drie gezinnen vefzekerd zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1