3E ieuwe bezuinigingen bij gemeente op komst Stadsvernieuwing in de knel Emancipatienota in loop 1982 Minder geld voor politie actieve bestrijding egstand onmogelijk ■r lieer integratie van gehandicapten LGEND JAAR BEGROTINGSTEKORT VAN 25,6 MILJOEN rplaatsing onwagen^ ntrum gewenst 'EN LE3DSE COURANT WOENSDAG 21 OKTOBER 1981 PAGINA 5 de begroting van de gemeente Leiden is I zogenaamde Informatieve Nota toege- *gd. In deze nota zet het college zijn beleids- inen voor 1982 op een rijtje. Verder wordt overzicht gegeven van de stand van zaken betrekking tot alle terreinen, waarop de ipeente actief is. De bezuinigingen lopen als ej rode draad door de nota heen. De gemeen- o\vordt in veel van haar plannen beknot ir een gebrek aan geld met als gevolg dat rolgend jaar 50 arbeidsplaatsen bij de ge nt e zullen verdwijnen. In onderstaand .rzicht wordt aan de hand van de porte- ■dejHeverdeling binnen het college van B en en overzicht gegeven van de belangrijkste ten uit de Informatieve Nota 1982. LEIDEN De financiële situatie waarin de ge meente verkeert, wordt volgend jaar nog slechter. De begroting over 1982 meldt een tekort van 25,6 miljoen gulden en de re serves zijn eind volgend jaar op. Het tekort stijgt met ongeveer 25 procent. Dit tekort wordt onder meer gedekt door een be zuiniging van 7,7 miljoen gulden. „In 1983 zal er ze ker vijf miljoen bezuinigd moeten worden," aldus wethouder P. Bordewijk van financiën. Hij ver wacht stijgende tekorten door de toename van de werkloosheid en de om slagrente. De financiële problemen worden ver oorzaakt door twee el kaar soms versterkende ontwikkelingen. De ge meente heeft te maken met dalende inkomsten en stijgende uitgaven. De wethouder vindt dat raadsfracties, die van me ning zijn dat er méér be zuinigd moet worden dan ook zelf moeten aangeven waar dat moet gebeuren. Voor dit jaar wordt een tekort begroot van 20,6 miljoen gul den. Dit wordt verminderd door het aanspreken van de reserves tot een bedrag 8,5 mijoen gulden. Het bedrag dat dan nog ontbreekt, moet gefi nancierd worden uit de aan vullende uitkering van het rijk. Leiden krijgt een dergelij ke uitkering omdat zij een zo genaamde artikel-12 gemeente is. (Een artikel-12 gemeente krijgt een extra uitkering van de overheid wegens niet te dekken, enorme tekorten). Zou het huidige beleid in 1982 worden voortgezet, dan zou een tekort ontstaan van 25,6 miljoen gulden. Om dit tekort te verminderen worden stevi- Financiën ge bezuinigingen doorgevoerd: 7,7 miljoen. In de in september gepubliceerde bezuinigingsno ta hebben B en W al uitge breid op een rijtje gezet, waar dat bedrag vandaan moet ko men. (De nota meldde een to taal bedrag van 10,6 miljoen gulden maar 2,9 miljoen drukt op 1983). Er wordt op een aan vullende uitkering van 9,1 gul den miljoen gerekend. Het gat van 8,7 miljoen gulden dat dan nog resteert, wordt gedekt door het aanspreken van de reserves met een bedrag van 6,5 miljoen. Ruim 2,2 miljoen ontbreekt dan nog. Dit wordt gedekt door „strikte budgetbe heersing en bijsturing in de loop van 1982", aldus de aan biedingsnota bij de begroting. Waar die 2,2 miljoen precies vandaan moet komen, wordt niet duidelijk. B en W willen begin 1982 terugkomen op de plannen voor dat jaar en daar bij de verwachtingen voor 1983 aangeven. In een poging de tekorten te verminderen wordt de onroe- rend-goed-belasting volgend jaar met 6 procent verhoogd. De overige tarieven worden met 4 procent verhoogd, uitge zonderd de reinigingsrechten, die met 7 procent omhoog gaan en de staangelden voor de markt die 10 procent stij gen. Het oplopen van het tekort wordt voor het grootste deel veroorzaakt door factoren wSar de gemeente geen in vloed op heeft. De uitkeringen uit het gemeentefonds worden verlaagd, wat een inkomsten- vermindering van 782.500 gul den tot gevolg heeft. Het te kort op het onderwijs stijgt met 1,5 tot ruim 11 miljoen gulden. Verder rekent het rijk de prijscompensatie niet meer volledig in een aantal uitke ringen en bijdragen door. „Daar komt nog bij dat het rijk de gemeente taken oplegt zonder voldoende geld be schikbaar te stellen," schrijven B en W in de nota. De winst van het Energie Bedrijf Rijn land en daarmee de uitkering (dit jaar nog twee miljoen) aan de gemeente is volgend jaar verdwenen. Ook de stijgende rentetarieven spelen een be langrijke rol. B en W ver wachten hierdoor een extra last van 1,4 miljoen gulden. De verslechterende economische situatie betekent ook een ver hoging van het gemeentelijk aandeel in de uitkeringen van de gemeentelijke sociale dienst. Zo kost de uitbreiding van het aantal personeelsleden bij de Gemeentelijke Sociale Dienst een half miljoen. Ook het toenemend beroep van de burger op diverse vormen van hulpverlening die door de ge meente financieel worden on dersteund, laat zijn sporen na. ponwagencentrum aan het Trekvlietplein moet worden verplaatst, aldus de In- lieve nota. iderwijs en samenleVings,opbouw !N Het woonwa- itrum moet ver worden. De huidi- ;atie aan de Haar- frtrekvaart ligt te fg van allerlei voor den. Dit geldt ook it aantal woonwa- teruggebracht naar lande 41. De reali- van de aanleg van jivoonwagenplaatsen fegio verloopt traag, it jaar zijn er pas 11 m in de regio ge- tzien van het onderwijs lijken minder ingrijpende be leidsvoornemens noodzakelijk. De begeleiding van het kleu ter-, lager- en buitengewoon oriüerwijs kan beter en fre quenter plaatsvinden door het inzetten van meer personeel. De nodige aandacht wordt be steed aan de terugloop van het' aantal leerlingen in het voort gezet onderwijs en aan de ge volgen daarvan. De komst van een pedagogische academie blijft onzeker. B en W hebben opnieuw een aanvraag inge diend voor het vestigen van een HEAO, maar zijn niet op timistisch over de kans van slagen. Voor 1 augustus 1983 komen er drie (katholiek, o- penbaar en protestant) scholen „nieuwe stijl" voor het middel baar diensten-, gezondheids- en nijverheidsonderwijs. Be staande scholen worden omge vormd of moeten fuseren. Ge probeerd wordt het verkeer- sonderwijs te verbeteren. Het aantal activiteiten van de schoolsportcommissie wordt wegens geldgebrek drastisch verminderd. De schoolzwem- periode wordt met 11 weken ingekort. In januari wordt het sociaal- cultureel plan vastgesteld, waarbij deze sector vier ar beidsplaatsen moet inleveren. De buurtvoorziening Zeehel- denwijk kan binnenkort van start gaan. Leiden komt in aanmerking voor het project Kadervorming Buitenlanders. De lessen in eigen taal en cul tuur aan Marokkaanse en Turkse kinderen ondervinden ernstige stagnatie, omdat het ministerie geen ontheffing wil geven aan leerkrachten, die niet volledig bevoegd zijn. Het ziet er niet naar uit, dat hier verandering in komt. Voor de kinderopvang wil het college een totaalplan opstellen. Het Sandercomplex aan het Levendaal. Ruimtelijke ordening en verkeer ge op het Sanderscomplex op te lossen. Landelijk zit er 40 De renovatie en aanleg van moet voorbereiden. Ook de miljoen in en Leiden zou al 15 riolering in het Noorderkwar- door het ministerie ingestelde miljoen nodig hebben om de tier worden in 1982 voltooid, zogenaamde knelpuntenpot is grootste problemen op te los- Volgend jaar worden er onge- veel te klein om de problemen sen. veer 135 particuliere wonin- LEIDEN In de loop van 1982 wordt de nota emancipatie aan de ge meenteraad voorgelegd. Deze nota is een produkt van de werkzaamheden van de werkgroep eman cipatie. Momenteel is de de werkgroep in een aan tal subgroepen verdeeld. Deze groepen bekijken een aantal werkvelden. Eind 1981 zullen de deel- nota's vorming, gezond heidszorg en kinderop vang zijn uitgebracht. Na de inspraak hierop zullen Ben W hun emancipatie nota uitbrengen. Behalve met de emancipatie krijgt wethouder J. Fase het ook druk met de economie. De gemeentelijke gebouwen wor den onderzocht op energiebe sparende maatregelen en de straatlantaarns worden voor zien van energiebesparende lampen. De 5000 woningen van de Leidse Woningstich ting worden in 1982 geïso leerd. Over deelname van an dere woningbouwverenigin gen wordt nog overleg ge pleegd. Economie en emancipatie Het economisch beleidsplan komt eind dit jaar aan de orde in de diverse raadscommissies. De belangstelling voor het be drijfsverzamelgebouw is rede lijk. Maar door het aantal be zwaren dat tegen het bestem mingsplan de Hallen is inge diend, is er van de plannen om een dergelijk gebouw te vesti gen nog niets terechtgekomen. Uit het overleg met jde vak centrales is gebleken, dat er behoefte is aan een gestructu reerde vorm van overleg over het gemeentelijk sociaal eco nomisch beleid. De „Verorde ning steun bedrijven stadsver nieuwing" heeft tot op dit mo ment nog niet veel aanvragen opgeleverd. Men telde er ze ven. Overwogen wordt of de bijdrage, die nu maximaal 30 procent is, verhoogd kan wor den. Het huisvuil wordt ook in 1982 twee maal per week opge haald. Plannen om daar één maal per week van te maken zijn in de ijskast gezet. Er wor den tijdens de zomer geen va kantiewerkers meer ingescha keld bij de reinigingsdienst, waardoor in die maanden de stad minder goed schoonge- houden zal worden. Volgend jaar komt er een definitief plan voor nieuwbouw voor de reinigingsdienst in De Waard. Er worden minder activiteiten in de Groenoordhallen ver wacht. Er is een nieuwe marktverordening in voorbe reiding. 1 In De gemeente ^^en kans de leeg- ^Rctief te bestrijden. ontbreken de fi- Ie middelen. De mi- is gevraagd subsidie kennen, zodat de jeit in de gemeente pt kan worden, ht wordt, dat de leeg- ■t in het eerste kwar- Volkshuisvesting en sport college ook de erfpachtvoor- waarden betrekken. Nog voor de begrotingsbehandeling komt het college met een voorstel, waarbij alle beleids matige, juridische en financië le aspecten zijn onderzocht. Met die uitgangspunten wil de in werking gemeente het gronduitgiftebe- De financiële conse- leid stimulerend laten werken J, die de wet met zich op de bouwactiviteiten en de Hgt, zijn te zwaar voor werkgelegenheid. Het college verwacht, Het college constateert, dat be- aantal vorderingsge- jaarden en medisch geïndi- al toenemen. Uit de I van het afgelopen jaar Jat van de vorderings- f Te een preventieve h0H uitgaat. it Itborgesteld om uitgifte vas 'nd in erfpacht te be- ongé1- de beschouwin- ejs dit voorstel wil het ceerde woningzoekenden in de knel zijn gekomen. Dit komt, omdat aan mensen, die vanwe ge de stadsvernieuwing moe ten verhuizen, voorrang wordt gegeven. Een werkgroep zal „op zo kort mogelijke termijn" een aantal knelpunten signale ren en aanbevelingen doen. Die aanbevelingen hebben be trekking tot de woonruimte verdeling in Leiden. De financiële situatie noopt de gemeente ertoe kritischer te worden bij de beoordeling van verzoeken om gemeentegaran tie. Het college rekent erop, dat door de garantieverlening jaarlijks een verlies van een ton ontstaat. Op groeihypothe- ken wordt zelfs geen garantie meer verleend. Er zal een beleidsvisie ontwik keld worden over de behoefte aan sportvoorzieningen. De service aan gebuikers van sportterreinen zal door de be zuinigingen verminderen. De tarieven worden verhoogd. Voor de veldsporten ligt een extra verhoging in het ver schiet De tarieven voor gebruik van sportvelden gaan drastisch omhoog. noldN Nog dit jaar zullen werkgroepen voorstel- steuen om integratie van gehandicapten in de sa- e orring te vergemakkelijken. Ben W zullen probe- ïraali1? om te zetten. Er komt onder meer een 'italfri^tie van de toegankelijkheid van gebouwen, rblijf gkerituitleen is een succes. Er wordt waarschijnlijk een flin- >rdedfsverhoging doorgevoerd en er wordt geprobeerd ook le onfeemeenten bij dit project te betrekken. Volgend jaar Ie manifestatie „Leiden Orgelstad" op veel kleinere iïjn en cultuur schaal plaats dan eerst de opzet was. De Burchtzalen worden misschien niet aan de bibliotheek toegevoegd, zoals eerst het plan was. De zalen krijgen waarschijnlijk uit financieel oogpunt een andere bestemming. Het aantal lesuren op de Streekmuziek- school wordt verminderd. Op de amateuristisch 'kunstbeoefening wordt niet bezuinigd, maar het beschikbare bedrag wórdt niet aan de inflatie aangepast Het gebruik van het CJP in Den Haag blijft, zolang dat finan cieel nog kan, mogelijk. Omdat het bezoek aan het Molenmu seum in de loop der jaren verzesvoudigd is, zal dit museum op nieuw ingericht worden. Volgens de plannen vindt dit begin 1982 plaats. De kunstzinnige vorming van de middelbare school jeugd en de werkende jeugd via K&O verdwijnt. Verwacht wordt dat in 1982 de provincie akkoord gaat met de bouw van een bejaardentehuis aan de Zijloever. De gezondheids voorlichting zal zich de komende jaren meer op de jeugd rich ten. LEIDEN Verdere be zuinigingen op de politie zijn niet mogelijk zonder dat de taakuitoefening van de politie wordt be perkt, vinden B en W. Al leen met veel moeite is het college erin geslaagd de begroting van de poli tie rond te krijgen. De be zuinigingen van dit jaar vormen al een ernstige aantasting op de armslag van de politie. kwatervoorziening, de vlees keuring, de distributieregeling en het schooladvieswerk is een gemeenschappelijke regeling met andere gemeenten in voorbereiding. Het college zal eind dit jaar een ontwerp pri- vacy-verordening publiceren. Hetzelfde geldt voor de in spraakverordening. Volgens het college is de belangsteSing voor de mogelijkheden van de wet openbaarheid van bestuur matig. Eind 1981 wordt beke ken of hier iets aan gedaan kan worden. In de loop van Politie/algemeen bestuur Ten aanzien van de brand weer kan er nog veel verbe terd worden. Er zijn proble men met de preventie, er is een gebrek aan personeel voor de uitrukdienst en het onder houd van het materiaal kan ook niet gebeuren, zoals dat zou moeten. Deze moeilijkhe den zijn onderwerp van over leg met de minister van bin nenlandse zaken. De alarm centrale van de brandweer wordt in het tweede deel van 1982 voltooid. Op de gebieden van de drin- volgend jaar komt er een nota over de mogelijkheden ora verder te automatiseren bij de gemeente. Er is geen ruimte om meer aan voorlichting te doen. Alleen voor de buitenlanders kan misschien iets extra's gedaan worden. Begin 1982 wordt een rampenoefening gehouden, waarbij onder meer de bruik baarheid van het gemeentelijk rampenplan wordt getest. Er zijn voorstellen in de maak om een route voor het vervoer van gevaarlijke stoffen in te stellen. LEIDEN Het gaat slecht met de stadsver nieuwing. Werden in de jaren 1977, 1978 en 1979 bijna alle ingediende plannen goedgekeurd en gehonoreerd, het tegen overgestelde is het geval met de plannen die de raad in 1980 en 1981 vast stelde. De Academiewijk, Levendaal-West, Pancras- Oost de Verversbuurt, Noord vest en de Hoge Woerd zijn de wijken die het meest door de bezuini gingen worden getroffen. Al deze plannen worden gefi nancierd via de Interim-Saldo- Regeling, maar de overheid bezuinigt hier de laatste jaren steeds meer op. Waarschijnlijk nog dit jaar zal De Camp door het ministerie worden goedge keurd, terwijl de gemeente raad dit plan al in 1978 vast stelde. Door deze bezuinigin gen zijn er onder meer proble men met de busbaan naar Lei derdorp en de aankoop van het Sanderscomplex. Er is wel een werkgroep ingesteld, die de bouw van een parkeergara- gen gerenoveerd. Dat is net zoveel als dit jaar, maar min der dan in de afgelopen jaren. De medewerking van CRM aan het restaureren van woon huismonumenten blijft op een laag pitje staan. Het college heeft een verzoek ingediend om dit aantal op te trekken van 55 naar 100. Het college verwacht, dat ook in 1982 2,5 miljoen beschik baar zal zijn voor restauratie van monumenten. Het is ech ter de vraag of het rijk ook met dit niet onaanzienlijke be drag over de brug komt. Er zijn plannen ingediend voor restauratie van de Bethlehem- kerk, de Waalse kerk en de Lokhorstkerk. De molen in de Stevenshof wordt gerestau reerd als daar geld voor ge vonden wordt Nog dit jaar wordt begonnen met het grondwerk voor de aanleg van een tunnel onder de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Kooilaan. De bouw begint volgend jaar. Waarschijnlijk worden vol gend jaar ook de Kooilaan en de Langegracht gereconstru eerd. Er zijn voorstellen in de maak om het parkeren van vrachtauto's in stad tegen te gaan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5