JJzers'is springlevend Vos breekt lans voor openbaarheid Prikslede Club Be Gladde REGI0(J0UR)NAA Groen licht voor bouwplan inVri jenhoek Negende goederen veiling Arti et Religioni REGI0(J0UR)NAfl BIJ VIERING 25 JARIG BESTAAN Pater Buil teru; in Nederland i 'REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 OKTOBER 1981 PA i NIEUWE WETERING Als we in Nederland ergens geen gebrek aan hebben dan is het wel aan verenigin gen. De meest dwaze bezigheden worden in dit land in verenigingsverband gedaan. Hoe meer zielen hoe meer vreugd en hoe meer verenigingen hoe beter. Slechts zelden hoor je eens wat van een vereniging die het pre dikaat 'uniek' verdient. In Nieuwe Wetering kent men echter zo'n club: Prikslede Club 'De Gladde Ijzers'. Alhoewel uniek, vier jaar geleden werd ook in Alk- :maar een vereniging van priksleëers opgericht. Maar 'De Gladde IJzers' bestaat al sinds 1956, vieren binnen kort hun 25-jarig bestaan en zijn daarom bijzonder. -Ook al omdat de club zo'n 230 leden telt en dat is bij zonder veel als je bedenkt, dat het elk jaar maar weer de vraag is of het zin heeft de prikslee van zolder te :halen. Het was 1956 toen 24 Nieuwe gend terug aan winters zoals Weteringers bijeen kwamen we die in '62/'63 beleefden, -ótn te praten over de oprich- „De beste winter in de ge- ting van een prikslede-vereni- schiedenis van de club", meent ging. Niet iedereen was het het tweetal. „Alhoewel, het -met die oprichting eens. 'Dat duurde eigenlijk een beetje té -sleëen kan toch ook wel zon- lang. We begonnen al in de- der een vereniging', zo meen- cember met het organiseren -den enkele tegenstanders, van wedstrijden op de Wete- Maar tegenstribbelen had geen ring, maar het ijs bleef tot ver «?zin, de vereniging kwam er. in maart. Dat was eigenlijk te 'Ook de naamkeuze (want alle veel van het goede", zegt Ome verenigingen moeten een Jan. Vervolgens duikt hij weer -naam hebben, daar ontkomt in één van zijn schriftjes om te zelfs een prikslede club niet kijken of die wedstrijden waar aan) was geen probleem. Het twee leden van 'De Gladde IJ- rteestuur vond de te berde ge- «brachte naam 'De Gladde Ij zers' prachtig en ook de aan wezigen konden zich daar in -vinden. .Schriftjes zers' de ereplaatsen behaalden, zo als hij meent in de Kwakel werden gehouden of zoals H oogenboom beweert in Nieuwveen. „Tsja mooi was dat, twee mensen van ons op de eerste en tweede plaats. Bij Nederlandse kampioen schappen'op de Alkmaar- se kunstijsbaan. De Alk- maarders maken gebruik van speciale sleëen, die zo'n 4 kilo lichter zijn dan de houten kistjes die de Nieuwe Weteringse club gebruikt. weggehaald daar in Nieuw veen", mijmert Hoogenboom. „De Kwakel", corrigeert Ome Jan terwijl hij het schriftje weer dicht slaat. Tegenwoordig is het droevig gesteld met de Hollandse win ters. Een ijsrijke periode als in '62/'63 zit er vandaag de dag niet meer in. Vorig jaar kon den de clubkampioenschappen niet eens verreden worden. Als het dit jaar weer niks wordt, dan wordt er vermoe delijk uitgeweken naar kun stijs, want in een jubileumjaar moet er een clubkampioen zijn, vindt Hoogenboom. Toch gaat dat beide heren aan het hart, want prikslee rijden hoort op natuurijs te gebeuren. Al was het alleen maar omdat men een kunstijsbaan volledig vernield met de prikkers. De vier jaar geleden opgerichtte Alkmaarse club maakt echter wel gebruik van kunstijs. Möl- lers en Hoogenboom hebben echter weinig lovende woor den over voor de Alkmaar- ders: „Die lui maken er een sport van, terwijl wij het enkel Twee vertegenwoordigers van de prikslede club 'De Gladde IJzers'. Staand 'Ome' Jan Möllers met zijn onaf scheidelijke schriftjes en zittend op de 'Ijsvermaak' baancommissaris J. Hoogenboom. en alleen voor de lol doen. Beetje sleëen als er ijs is en een paar keer per iaar een kaartje leggen. Die Alkmaar- ders pakken het heel anders aan. Veel te serieus. Ze ont wikkelen licht-gewicht sleden, stellen ellenlange wedstrijdre- gelementen op, trainen en houden zelfs marathon's". De Nieuwe Weteringers vinden dat maar niets en begeven zich louter met zware houten kis tjes op glad ijs om wedstrijden Glimlachend denkt Hoogen boom terug aan die keer toen hij hoorde dat er in Alkmaar Nederlandse kampioenschap pen zouden worden gehouden. Direct belde hij op om te vra gen waarom de oudste vereni ging van Nederland met haar kampioenen niet was uitgeno digd. Die fout werd door de Alkmaarders hersteld en een aantal leden van 'De Gladde "Eén van de mensen van het eerste uur is de 71-jarige 'Ome' Jan Möllers, erelid van 'De Gladde IJzers'. Als iemand veel van de club weet, dan is hij het wel. En mocht hij iets vergeten zijn, dan heeft hij nog altijd zijn schriftjes. Daar in schreef hij uitgebreide ver slagen van vergaderingen, uit slagen van clubkampioen schappen, uitgaven en inkom sten. Met baancommissaris J. Hoogenboom denkt hij verlan- i&D^eheefve Hazerswoude ontvangt weer Noordierse kinderen Hazerswoude/Koudekerk aan den Rijn Het ziet ernaar uit dat in de zomer van 1982 weer ruim dertig jongens en meisjes uit Noord-Ierland een drie weken durende vakantie zullen doorbrengen in de beide Oude-Rijndorpen l Hazerswoude en Koude- !kerk aan den Rijn. De Werkgroep Hulp aan I Noord-Ierland (HUNI) uit beide gemeenten wil in elk geval de jongelui uit de Noordierse stad Bel fast, allen in de leeftijds groep twaalf tot zestien -jaar, een onbezorgde tijd - bezorgen. -Net als de vorige keren (im- ..mers, Hazerswoude en Koude kerk waren al enkele malen teerder „gastheer") zullen twee ♦jongeren, een rooms-katho- -beke en een protestantse, een onderdak vinden in telkens een pleeggezin. Zodoende krijgt men wat meer respect' voor elkaar. Iets wat, zoals be kend, in Noord-Ierland met zijn burger/godsdienstoorlog, .niet de gewoonste zaak van de wereld is. De werkgroep HUNI gaat in de komende tijd net als voorgaande keren ac ties voeren ten einde het beno digde (vele) geld te vergaren. Natuurlijk zal ook weer uitge- breid aandacht worden be- jonge Noordieren zal worden afgewerkt. ZEVENHOVEN - Het rijk heeft het plan voor de bouw van 39 woningen in het UW-gebied aan de Vrijenhoek goedgekeurd. Zodra de schriftelijke toezegging binnen is, zal begonnen worden met het bouwrijp maken van de grond, waarop 14 premiewoningen, 7 bejaardenwo ningen, 6 woningwetwoningen en 12 Van Dam-eenhe- den gebouwd zullen gaan worden. Burgemeester J. Wagenaar deelde dit gisteravond tijdens een openbare raadsvergadering mee. Tijdens deze vergadering kwam de regeling van het vervoer van de .leerlingen van de christelijke basis school naar de gymzaal in het Noordeinde aan de orde. Geen van de raadsleden had bezwaar, zodat met in gang van volgende week de leerlingen van het open baar busvervoer gebruik kunnen maken. De bouw van de fietsenstalling bij de nieuwe christelij ke school is goedgekeurd. De raad stelde hiervoor een aanvullend krediet beschikbaar. Er zal een verbindingsweg worden aangelegd van de weg „Noordeinde" naar de nieuwe R.K. basisschool. Voor deze weg werd een krediet van bijna 170.000 gul den beschikbaar gesteld. De R.K. begraafplaats wordt uitgebreid. Het stuk grond rechts van de bestaande kerkhof zal hiervoor gebruikt worden. Een éénmalige subsidie van 35.000 gulden zal in de kosten hiervan bijdragen. Zevenhoven krijgt een bezwaarschriftencommissie. Drie raadsleden, de heren J. Aartman (GBZ), W. Kem penaar en R. v.d. Horst (beiden CDA) zullen zitting ne men in deze commissie; de twee plaatsvervangers zijn de heren C. van Veen (CDA) en P. v.d. Drift (GBZ). De commissie zal bezwaarschriften doornemen en behan delen en advies uitbrengen aan b. en' w. Voor 1982 worden de belastingtarieven aangepast. Er komt een algemene tariefstijging van 4%, terwijl de tarieven voor de onroerend-goedbelasting met 5% verhoogd zullen worden. OM VERENIGINGSKAS TE SPEKKEN LANGERAAR Mu ziekvereniging Arti et Religioni houdt zaterdag voor de negende keer een goederenveiling. De opbrengst komt ten goe de aan de verenigings kas. De jaarlijkse veiling vormt voor de muziekve reniging de voornaamste bron van inkomsten. Men hecht dan ook bij zonder veel waarde aan het evenement, zeker nu Arti er financieel niet zo sterk voor staat. Arti et Religioni heeft haar financiën in twee delen ge splitst. Van de gelden die binnenkomen aan contribu ties, donaties, subsidies en vergoedingen voor optredens worden de zogenaamde lo- Eende zaken (leskosten, uurkosten en dergelijke) be taald. Grote uitgaven voor uniformen en instrumenten worden gedaan van de op brengst van de jaarlijkse goe derenveiling. Een systeem dat goed zou kunnen functio neren, ware het niet dat er bij de lopende zaken regel matig tekorten zijn, die dan weer aangevuld worden met de opbrengst van de veiling. Uitgaven voor uniformen en instrumenten moesten daar door steeds weer worden op geschort Een ander pro bleem waar de Langeraarse muziekvereniging mee wor stelt is het gebrek aan een eigen onderkomen. Maar on danks alle problemen weet men zich met verve te hand haven en is zoals burge meester Verhoef het ooit om schreef nog altijd 'een on misbare schakel in het dorps leven'. Vele plaatselijke bedrijven hebben dit jaar weer diverse goederen ter beschikking ge steld, zodat ook de negende goederenveiling een geslaagd evenement kan worden. In voorgaande edities van de veiling liep het bijeenge brachte bedrag jaarlijks op. Het bestuur van Arti heeft goede hoop dat die stijgende lijn zich ook dit jaar zal voortzetten. De veiling wordt gehouden in het parochiehuis in Langeraar en begint om acht uur 's avonds. De goe deren kunnen vanaf zeven uur bezichtigd worden. IJzers' toog naar de Noordhol landse kunstijsbaan. Met angst en beven zagen de Alkmaar ders de komst van die ervaren Zuidhollandse kampioenen te gemoet. Ook de plaatselijke kranten hadden weinig ver trouwen in de kansen van de thuisploeg. Het pakte, zoals men in Nieuwe Wetering al dacht, allemaal heel anders uit. De eerste Nieuwe Wete ringse deelnemer was te vin den op een 25e plaats. „Toch nog een knappe prestatie als je nagaat dat onze jongens op van die zware sleden zaten meent Hoogenboom. „Als er weer eens goed ijs ligt zullen we die Alkmaarders eens uit nodigen, maar dan zetten we ze wel op onze zware sleëen". Verbazingwekkend is het gro te aantal leden dat de Priksle de Club 'De Gladde IJzers' telt. 25 jaar geleden begon men met 13 leden. Op dit moment heeft de club 230 leden en kent men al vier jaar een le denstop. Al die leden zullen binnenkort het 25-jarig be staan van de club vieren. Zo konden de kinderen zaterdag genieten van een feestmiddag in het Cultureel Centrum. Op de laatste dag van deze maand wordt er in datzelfde gebouw een receptie gehouden en 's a- vonds is er een groot feest in jachthaven de Noorderhem. Om dit allemaal te bekostigen heeft een in het leven geroe pen comité een loterij op poten gezet en werden er sponsors gezocht en wat veel belang rijker is gevonden. Priks- leëen mag dan enigszins uit de tijd en misschien zelfs ouder wets aandoen, de Nieuwe We teringse club is springlevend en bruist ook na 25 jaar nog van activiteit. De enorme belangstelling voor de vereni ging rechtvaardigd de gedach te, dat 'De Gladde IJzers' ijs en weder dienende nog een lang leven is beschoren. MAARTEN NOOTER Geslipt op rotonde ALPHEN AAN DEN RIJN Een 72-jarige man uit Boskoop is gistermiddag ge slipt op de rotonde bij de Prins Bernardlaan in Al phen. Be man reed onder in vloed en kon zijn auto niet onder controle houden. Eerst reed hij een 52-jarige au tomobiliste uit Alphen aan den Rijn aan vervolgens kwam hij terecht op het fietspad, waar hij twee fietsende zusjes uit Alphen raakte om vervolgens in de bosjes tot stilstand te ko men. De 7-jarige Sandra Ger ritsen raakte daarbij gewond aan de pols, haar 13-jarige zus je Christa bleef ongedeerd. De man en de Alphense automo biliste kwamen met de schrik vrij. Wel was er materiële schade. De Boskoper heeft een bloedproef moeten ondergaan. Tegen hem zal proces verbaal worden opgemaakt. WOUBRUGGE Het PvdA-raadslid L. Vos is zeer ontevreden over de gang van zaken met be trekking tot de bespre king van het gemeentebe stuur met de provinciale statencommissie over de verkeersproblemen in Hoogmade. Het college weigerde bij deze bespre king de pers toe te laten. In zijn brief aan het colle ge stelt de socialist dat openbaarheid juist de zaak gediend zou hebben. „Al was het alleen maar om de Hoogmadenaren ervan te overtuigen dat het gemeente bestuur verwoede pogingen doet om de omleidingsweg spoedig gerealiseerd te krijgen. In het algemeen stelt de heer Vos dat gemeentebesturen een maximum aan openbaarheid moeten betrachten naar dege nen die zij besturen. Alleen wanneer die openbaarheid be langen van zaken of personen schaadt, dient van deze regel te worden afgeweken, aldus de socialist. De VVD heeft het college vra gen gesteld over de gebeurte nissen op 26 september in Woubrugge. Zoals bekend wei gerde het r.k. kerkbestuur bij monde van haar vice-voorzit- ter Hoogenboom aan een groep Woubrugse vredestich ters, onder aanvoering van het raadslid Vos, om een stand op te richten op kerkelijk grond gebied. De zaak groeide uit tot een flinke rel, waar de politie aan te pas moest komen. Overigens bleef de stand staan. De WD-fractie vraagt burgemeester Brouwer de Ko ning, die verantwoordelijk is voor het politiebeleid naar een nadere uitleg van de gang van zaken. Ook de PvdA is inmid dels in de pen geklommen naar aanleiding van deze zaak. Tijdens de vergadering van de gemeenteraad, morgenavond, zal op de zaak worden inge gaan. Tijdens die vergadering krij gen de raadsleden tevens het voorstel een lening van vier toen bij de bank voor Neder landse gemeenten aan te gaan voor de realisering van twee nieuwe voetbalvelden in Wou brugge. Wanneer de financie ring rond is, zal de provincie weinig moeite met het plan hebben. De belangstelling voor koop woningen in het plan Bate- weg-Noord is het laatste jaar teruggelopen. Vandaar het col lege de plannen die in voorbe reiding zijn, wil aanpassen. De raad wordt morgenavond voorgesteld akkoord te gaan met de bouw van 42 woning wetwoningen en 24 zogenaam de Van Dameenheden in het nieuwbouwplan. De grond- en bouwkosten komen in totaal op bijna zeven miljoen gulden. Het bouwrijpmaken van de benodigde gronden wordt waarschijnlijk openbaar aan besteed. De gemeentelijke belastingen gaan weer omhoog. Volgens de richtlijnen van de minister van binnenlandse zaken zullen de hondenbelasting, de woon- forensenbelasting, de begrafe nisrechten, de reinigi ten en de gemeentelijke leges met 4 procent worden ver hoogd. De tarieven van de on roerend geod belasting gaan niet omhoog. Door de nieuwe taxaties van het onroerend goed zullen de betrokkenen evenwel toch meer moeten gaan betalen. NA ONGEVAL IN ITALIË Ij L ZOETERWOUDE Pater F. Bull van de Zoeteg se parochie Sint Jans Onthoofding en tevens ho<^ het dekenaat Zoeterwoude, is vandaag vanuit Ittoc ruggekeerd naar Holland. Pater Bull was »n maand betrokken bij een gecompliceerd ongf- Rome en moest met letsel aan de ruggewervels r opgenomen in een ziekenhuis. Het ongeval gebeurde toen een politie-auto plotseling remmen, slipte, een andere auto raakte die daardoor op] i toir terecht kwam, waar op dat moment juist pater Bur wandelen. De klap kwam hard aan; hoewel operatief ii niet noodzakelijk bleek, was de beschadiging van de ru veis toch van dien aard dat behandeling met gips nooöN was. Geluk bij een ongeluk was dat pater Buil veel steuer vond van bewoners van het Kruisherenklooster, de or^j] toe de Zoeterwoudse geestelijke behoort, dat in Rome i j, tigd. In verband met een vergadering van het Generaal! van de Orde van de Kruisheren was pater Bull in Italr Voorlopig zal pater Buil enkele dagen bij familie verblijf gende week zal hij zich weer in Zoeterwoude terugkeriti zover thans bekend zal begin november het gips wordeflfs derd. Met behulp van een orthopedisch corset zal de onge ge pater ve;"der moeten revalideren. e Autopuzzelrit Carnavalsvereniging De Gaapstokken uit Lisse oj het seizoen 6 november met een autopuzzelrit Vi morgen kan men zich daarvoor inschrijven l Kaas-Party Shop in Blokhuis, het VVV en bij Lijzer in de Kapelstraat tegen betaling van elf g en elf cent De start en finish van de rit zijn 6 noi ber in gebouw 't Trefpunt aan de Schoolstraat, men vanaf zeven uur terecht kan. Een wisselbekp de trofee waar de strijd om draait »g. Telefoon in. De gemeen te werf in Katwijk heeft met ingang van een nieuw telefoonnummer: 75141. Dit nummer komt plaats van 12975. Het nieuwe nummer is bestemd vi doorgeven van vragen, wensen en klachten op het van bestrating, riolering, onderhoud, plantsoenen,"aW diertebestrijding en andere milieuzaken. )r yi Postzegeljubileum Ter gelegenheid van haar 2S-jarlg bestaan heeft de L eniging van Postzegelverzamelaars een jubileun toonstelling georganiseerd. Vrijdag 23 oktober n deze tentoonstelling in gebouw 'Ontmoeting' aaPi Nrcissenlaan door burgemeester AJ. Kret gcop Die avond is de tentoonstelling van zeven tot tien te bezoeken en zaterdag van tien tot tien uur. Bo dien is er zaterdag gelegenheid om in een andere van tien tot vijf uur zegels te ruilen en is de PTT wezig met een filatelistenloket Back Gammon Back gammon, één van 's Neerlands meest in ontwikk ziinde denksporten, doet nu ook in Noord wijk zijn int Dinsdag 27 oktober organiseert bar-petit restaurant key Horse het eerste Noordwijkse back De hoofdprijs is 999 gulden en 99 cent. zich dit weekeinde met de organisatie in stellen. Thema-avond (1) Dc huidige opbouw in dit land, de landbouw, onderwijs en dergelijke, onderwerp van trum De Mast in acht uur. Er wordt een ook zal er een Thema-avond (2) Tevens wordt in het vormingscentrum die avond ma-bijeenkomst over jeugdwerkloosheid gehouden, het motto 'ik ben lui' is er informatie, video, liedjes cussiegelegenheid voor iedereen. De bijeenkomst om acht uur. Scala 3 .De formatie Voorbout Te, daar gaan 1\ Scala 3. Dansen KPJ Dansen is plezier voor twee. Dat hebben ze bij de Zó woudse KPJ goed begrepen en daarom wordt vrijdag stijldansavond gehouden in Don Bosco. De dansliefhèé onder de KPJ-ers kunnen zich op de dansvloer uit met o.a. de tango, Engelse wals, foxtrot enz. Op kis van Studio 17 en onder auspiciën van een gekwalifici dansleraar zullen om half negen de eerste danspasjes den gezet a

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4