.Meerderheid in Nederland anvaardt NAVO- rie zwaar gewonden bij ongeval ïformateurs ouden udiedag Politie München doodt in vuurgevecht twee rechtse extremisten Laatste bordelen in Katendrecht moeten sluiten jgische pyramide nog ilijker dan kubus jei Laatste eer Oostduitsers vluchten over Oostzee naar Denemarken VAN MIERLO OP NAVO-BIJEENKOMST IN SCHOTLAND Loopfiets Door het oog van de Are DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND wilt ïl WBÊ Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bonk: Amro-bank N.V., Leiden. Woensdag 21 oktober 1981,72e jaargang no. 22097 P Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wirrl Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 pér mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummere/0,70. Studio Sport met uitgebreide samenvattingen cupvoetval op Ned. I om 22.10 uur. Op Ned. II om 18.59 uur „Pu bertijd" over zakgeld en om 21.15 uur documentaire over de nog steeds hoge waardering voor het huwelijk als mooiste band tussen twee mensen. Wisselend bewolkt met enkele buien. Kans op nachtvorst en plaatselijk mist Middagtempe- ratuur ongeveer 10 graden. Morgen zon op: 7.16, onder: 17.32 uur. Schev. hoog water: 1(^43 en 23.10 uur. Laag: 5.55 en 18.36 uur. EN Als variatie op iewikkelde magische heeft de Engelsman Eliot een nog veel kere Great Pyramid op de markt ge- Volgens een be rt raming kent de tide, zo verklaarde egenover het Britse I The Guardian, triljoen combinaties aar één goede oplos- De pyramide heeft drie zijden, die elk weer verdeeld zijn in negen drie hoeken. Het spelletje is in zoverre gecompliceerder dan de magische kubus, dat niet alleen passende vlak ken bij elkaar gezocht moe ten worden. Ook moet een bepaalde cijfercode worden gevonden. Om zich van eni ge belangstelling te verze keren had Eliot een prijs van ruim 25.000 gulden in het vooruitzicht gesteld voor de man of vrouw die de eerste helft van de puz zel tijdens de presentatie wist op te lossen. Maar on danks de grote belangstel ling van fanatieke puzze laars heeft hij het geld nog steeds in zijn zak. Eliot zegt dat hij zijn pyramide heeft uitgetest op de computer, die de oplossing van de ma gische kubus in een half uur had gevonden. Na ze ven dagen gaf de computer het op. De trotse uitvinder, die zegt de puzzel in bad be dacht te hebben, gaat ervan uit dat het eerste jaar geen oplossing wordt gevonden. Daarna hoopt hij miljonair te zijn. Of de pyramide ook in Nederland verkocht gaat worden, is nog niet bekend. Naar schatting duizend taxi's zijn vanochtend rond half negen vanaf het Mu seumplein in Am sterdam vertrok ken naar de be graafplaats Westgaarde. Daar werd om half elf de afgelo pen vrijdagnacht vermoorde Am sterdamse taxi chauffeur Jan Scholts ten grave gedragen. Telefoon- roof BEAUNE Een Frans man had In bet plaatsje Beaune te Bourgogne het plan opgevat om de auto maat van een openbare te lefooncel te kraken. Het apparaat was echter te deugdelijk, en wilde zijn centimes niet prijsgeven. De man wilde zich hier niet bij neerleggen, en be sloot om dan maar de hele telefooncel mee te nemen. Hij wikkelde er een kabel om, en bond die vast aan zijn auto. De kabel brak evenwel, en de dief kon worden aangehouden. KOPENHAGEN Twee echtparen met een doch tertje zijn zondagavond op een strand in Oost-Dene- marken aangekomen, nadat zij in twee kleine kayaks vanuit Oost-Duitsland de Oostzee waren overgestoken. Dit heeft de Deense politie gisteren bekendgemaakt. De Oostduitsers gebruikten bij hun tocht een eenvoudige buitenboordmotor, terwijl de kayaks met een touw aan elkaar vastzaten. Na veer tien uur bereikten zij de Deense kust. Maandag zijn de vijf op eigen verzoek naar West-Duitsland ge bracht, waar zij aan de Westduits'autoriteiten wer den overgedragen, aldus de Deense politie. H. van Mierlo. (Van onze speciale verslaggever Mare de Koninck) 3LENEAGLES „Er zijn iuidelijke aanwijzingen dat ien meerderheid van de Ne- ierlandse volksvertegen woordiging het NAVO-kern- akettenbesluit van december .979 aanvaardt als een vast- taand feit en als basis voor onderhandelingen met de Sovjet-Unie". Minister van Defensie mr. H. van Mierlo heeft dit gisteren aan zijn ambt genoten van de NAVO-lidstaten mee gedeeld tijdens de vergadering van de zogenoemde Nucleaire Plan Groep (NPG) in het Schotse Gleneagles. Over het voorbehoud dat ons land heeft gemaakt ten aanzien van kruisra ketten op eigen bodem, verklaarde de missionair minister Van Mierlo aan zijn. NAVO-collega's overigens dat onder de huidige omstandigheden geen enkele Nederlandse regering van welke po litieke samenstelling ook de belofte kan waarmaken om in december een beslissing te nemen. Zulks vanwege het feit dat de onderhandelingen tussen Amerika en Rusland over de Eurora ketten pas op 30 november van start gaan. Minister Van Mierlo zei dat de bondge noten niet hebben aangedrongen op een preciese datum waarop ons land ui terlijk wel definitief moet hebben be slist. Van Mierlo liet aantekenen dat zijn mededelingen gezien zijn aftredende status op „indrukken en aanwijzingen" waren gebaseerd. De NAVO-ministers namen een en ander voor kennisge ving aan. Er is niet over gediscussieerd. De Nederlandse D'66-bewindsman gaf na afloop van de vergadering als per soonlijke opvatting dat „het NAVO- -dubbelbesluit ten zeerste heeft bijge dragen tot bereidheid van de Sovjet-U nie om over beperking van aantallen kruis- en Pershing-raketten enerzijds en de Russische SS-20 anderzijds te gaan onderhandelen. Hij meende dat het schadelijk zou zijn voor de kansen van die onderhandelingen, als aan de vooravond daarvan de NAVO-beslis- sing van 1979 opnieuw binnen het bondgenootschap in discussie zou ko men. Van Mierlo voegde daaraan toe dat dit standpunt niet mag worden uit gelegd als een instemming zijnerzijds met plaatsing van 48 kruisraketten op Nederlands grondgebied. Zie verder pagina 11.- HAAG De infor- De Galan en Hal- Id t bestuderen van- be gegevens die zij |n tijdens gesprek- Jet een groot aantal Jen die direct of in- Jbij de kabinetscrisis petrokken, hebben Iporters fgehouden EN Tien Britse, Jde voetbalsupporters asteren in de Haar- prstraat aangehou- itbalfanaten, in leeftijd fnd van 16 tot 29 jaar, m gen zich van sportkle- de zaak 'Van Walen- B j De eigenaar alarmeer- politie, die de knapen m naar het bureau. Dat (de omstreeks twee uur. apen werden verhoord, ij eenmaal mochten ver- n, reisden zij zonder {en af naar het Olym- ktadion in Amsterdam. pel was de vrees om het JSlGI tussen hun Liverpool F 67 te missen, met de gegroeid. ontvangen. Morgen willen de beide economen verte genwoordigers van werk gevers- en werknemersor ganisaties Ontvangen. Nadat de informateurs gis termorgen een gesprek had den gevoerd met mr. W.F. de Gaay Fortman, die als laatste informateur aan de vorming van het tweede kabinet-van Agt heeft meegewerkt, ont vingen zij achtereenvolgens een aantal topambtenaren van de ministeries van fi nanciën en economische za ken. Ook de demissionaire ministers Van Thijn (binnen landse zaken) en Zeevalking (verkeer en waterstaat) maakten hun opwachting bij de informateurs. Van Thijn werd uitgenodigd omdat ook hij informateur is geweest en tevens omdat hij goed op de hoogte is van de organisatie structuur van de departe menten en de verdeling van taken en bevoegdheden van de verschillende ministers. Zeevalking heeft te maken met een flink gat in zijn be groting. De informateurs wilden verder met name in gelicht worden over de taak verdeling tussen de ministers Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) en Ter- louw (economische zaken). Pagina 9: Informateurs in gesprek met bewindslie den. De Japanner Hideaki Maruyama demonstreert zijn met laar zen uitgeruste loopfiets tijdens een uitvinderswedstrijd in To kio. De inzending van Marayama, waarmee hij een snelheid bereikte'van vijftien kilometer per uur, werd als leukste inzen ding beloond. De eerste prijs was echter niet voor hem weg gelegd. Het was de organisatoren van de wedstrijd vooral om nieuwe Ideeën voor auto's te doen. 'urer stspi rba ATERWOUDE automobilisten en rd 3 jarig meisje raakten niddag ernstig ge- bij een ongeval op frenweg. Een derde irder werd licht ge- Het ongeval gebeurde rond kwart over vijf op de provin ciale weg 7, de verbinding, tussen Alphen aan den Rijn en Leimuiden. Het ongeluk ontstond toen een 35-jarige man uit Alphen, die samen met zijn 6-jarig dochteije in de richting Leimuiden reed, van de weg af raakte en in de drassige berm terecht kwam. Bij het terugsturen raakte de auto in een slip en knalde vervolgens frontaal op de tegemoetkomende auto van een 47-jarige Alphense. Een 30-jarig automobilist uit Nieuwerbrug aan den IJssel kon de slippende auto even min ontwijken. De Alphe- naar en zijn dochtertje moes ten met ernstig letsel worden overgebracht naar het Leidse Diaconessenhuis. De Alphen se vrouw werd door de brandweer van Leimuiden en Alphen met behulp van snijbranders uit haar voer tuig bevrijd, waarna ook zij met ernstige verwondingen naar het Leidse ziekenhuis werd gebracht. De man uit Nieuwerbrug raakte licht ge wond. Getuigen van dit ongeval worden verzocht contact op te nemen met de groep Alke made van de rijkspolitie. Te lefoon: 01713-9009. PARIJS Een 47-ja- rige beroepspiloot moet een huzaren stukje van afgelopen zondag mogelijk met het verlies van zijn brevet betalen. Hij had op deze dag zijn Ralley-sportvlieg- tuig onder de Are de Triomphe doorgevlo gen. De zonderlinge vluchtroute werd door de Franse tele visie uitgezonden en dat stelde de politie in staat de waaghals te identificeren. De piloot wilde met zijn actie wijzen op de stijgende kosten van de sportvliegerij en wilde bovendien „een oude droom in vervulling zien gaan". MÜNCHEN Bij een vuurgevecht tussen politie en vijf gewapende man nen zijn gisteravond in München twee mensen gedood. Een derde werd zwaar gewond. De overige twee werden gearresteerd. Aan de zijde van de politie vielen twee gewonden. De politie had een tip^gekre- gen dat zich in München- Perlach een groep gewapen de personen bevond. Toen de politie de auto van de ge zochte personen wilde aan houden, gooiden de mannen een handgranaat, die wel ontplofte maar geen gewon den eiste. De politie zette vervolgens de achtervolging. De auto werd tot stoppen ge dwongen, waarna een meer dan een kwartier durende schotenwisseling volgde. De vijf gewapende mannen behoren waarschijnlijk tot een extreem-rechtse organi satie en zijn volgens de poli-* tie van Franse en Westduitse afkomst. De politie wilde hun identiteit echter niet be kend maken. Vorig jaar rond deze tijd pleegden rechte extremisten een aanslag op het bierfeest in München. Bij die aanslag kwamen tien mensen om het leven, onder wie de jonge man die de bom had ge plaatst. ROTTERDAM De Rot- ders gistermiddag laten terdamse politie heeft weten dat er wordt inge- twaalf in Katendrecht grepen als zij niet onmid- overgebleven bordeelhou- dellijk hun bedrijf sluiten. De twaalf bordeelhouders hadden zich niets aangetrok ken van een officieel slui tingsbevel. Het lijkt er echter op dat het dreigement van de politie ditmaal effect heeft gesorteerd. Gisteravond wa ren de meeste bordelen ge sloten. De gemeente Rotter dam wil alle sexhuizen in Katendracht die overlast ge ven, sluiten op basis van de algemene politieverordening. De wijk komt in aanmerking voor stadsvernieuwing. Door deze maatregel verdwijnt de prostitutie niet helemaal uit de Rotterdamse rosse buurt; de zogenaamde „thuiswerk sters" worden ongemoeid ge laten. Bewoners eisen 1.4 miljoen van gemeente Breda BREDA Bewoners van de Bredase wijk Geeren-noord eisen 1.4 miljoen gulden van de gemeente. Dit bedrag zou den zij de afgelopen jaren aan hun huiseigenaar, de ge meente Breda, hebben be taald voor voorzieningen aan hun woningen die echter nooit zijn aangebracht. De 540 flatbewoners zeggen veertien jaar lang 9.50 gulden te hebben afgedragen voor buitenkranen die nooit zijn aangelegd. Zij zeggen ook nog steeds te betalen voor voorzie ningen die al lang niet meer in gebruik zijn. Een werkgroep van bewoners gaat de kwestie binnenkort met de gemeente bespreken. I

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1