riet was precies oorlog' Rellen in Katowice Weinberger: 'Sentimenten' bemoeilijken wapengesprek L rGETUIGE BOMAANSLAG ANTWERPEN: -"Srjnev \de familiegeheimen in kille kelders Amerikaans ministerie INLAND LEIDSE COURANT,- WOENSDAG 21 OKTOBER 1981 PAGINA 11 "vanen gaan k jb-dam opknappen '%T GTON De Verenigde (llen op verzoek van de jgyptische president Moe- twaaU reusachtige turbi- i door de Sovjet-Unie ge- tuwdam in de Nijl bij As- vangen. tring van het project zal In beslag nemen en gaat 25 miljoen dollar kosten. j Jcs van de dam wegen per Ireeks 190.000 kilo. tiging is nodig omdat on- •een onderzoek bleek dat fes het elk moment kun- fanifen. De elektriciteitscen- de dam voorziet in ruim n de Egyptische elektri- PLO-kantoor Moskou voortaan ambassade MOSKOU De Sovjetrussi- schc regering heeft het PLO- kantoor in Moskou de status van ambassade verleend. Dit werd gisteren bekend na be sprekingen tussen de Russi sche leider Brezjnev en PLO v oorman Arafat De PLO heeft sinds 1976 een kantoor in Moskou. Waarnemers zien in de Russische stap een nieu we poging van het Kremlin om meer bij de gebeurtenis sen in het Midden-Oosten te worden betrokken. Verwacht wordt dat Arafat tijdens zijn bezoek ook afspraken zal ma ken over Russische wapenle veranties aan de PLO. Rode Brigades achter schietpartij Milaan MILAAN De Italiaanse stadsguerriUabeweging Rode Brigades heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de schietpartij van gisteren in Milaan, waarbij twee politiemannen wer den gedood en een derde agent en een voorbijgan ger gewond raakten. De schietpartij vond plaats toen de politie een auto voor een routinecontrole aanhield. Vanuit de auto werd direct het vuur op de agenten geopend. De da ders ontkwamen. Libië wil spoedoverleg over Soedan NICOSIA Libië heeft om een spoedvergadering van de Arabische Liga verzocht om de „verslech terende situatie langs de Soedanees-Libische grens te bespreken". De vergadering zal binnen drie da gen in de Libische hoofdstad Tripoli worden ge houden, aldus een Arabisch nieuwsagentschap. De leider van een groep, genaamd het Nationale Front voor de Redding van Libië, heeft gisteren gezegd dat zijn mensen „zeer binnenkort" militai re actie zullen ondernemen tegen de Libische lei der Khadaffi en diens „dictatoriale regime". Mo hammed Yoesef al-Maghariaf stelde zichzelf op een persconferentie in de Soedanese hoofdstad Khartoem voor als de vroegere Libische ambassa deur in India, de spanningen langs de Soedanees- Libische grens bereikte vorige week een voorlopig hoogtepunt, toen Soedan soldaten overbracht naar de westelijke grens met Tsjaad, waar Libië een le germacht heeft gestationeerd. Sfinx Gizeh beschadigd CAIRO Een klein gedeelte van de buitenste beschermende laag, die de lin kerkant van de sfinx van Gizeh bedekt, is kapot gevallen als gevolg van het stij gen van het onderaardse water onder de stenen leeuw met het mensenhoofd. Dit berichtte vanochtend het Egyptische dagblad El Achram. Het dek, dat dateert uit de Grieks-Ro meinse tijden, viel in 120 stukken uit een. Er ontstond een gat van zes vier kante meter in de buurt van de achter kant van de sfinx, aldus El Achram. Het dagblad meldde dat een commissie van archeologen is ingesteld om de schade te herstellen. De sfinx, zinnebeeld van het mysterie en in antieke tijden voorwerp van vere ring, heeft in de laatste halve eeuw erg geleden onder erosie. al j lande f2 kt a>gen Een overzicht van oud om het leven, vaar. de ravage in de Hoveniersstraat. Bij de aanslag kwamen twee vrouwen van 63 en 43 jaar Van de meer dan tachtig licht- en twaalf zwaargewonden verkeren velen nog in levensge- ANTWERPEN De joodse wijk van Antwerpen biedt, enkele uren na de bomaanslag waarbij twee mensen het leven lieten en bijna honderd anderen werden ge wond, de aanblik van een door oorlog verwoeste stad. Straten vol stenen erf glasscherven, gordijnflarden die spookachtig uit kapotte vensters wapperen en de geur van puin. Hoe dichter men de plaats van de aanslag in de Hoveniersstraat nadert, hoe meer glas, beton, hout en verwrongen delen van auto's de straat vullen. Temidden van het puin moeten ook veel diamanten liggen. Bij de hevige ontploffing zijn zij uit de Diamantclub, een van de vier Antwerpse diamantbeurzen, op straat geslingerd. Maar er is niemand die zich daar om bekommert. Iedereen is in de weer met de berging van de slachtoffers: politie, brandweer en red dingsploegen hollen af en aan. Pas in de loop van de middag worden maatregelen genomen om diamantzoekers op afstand te houden. In de wijk zijn verschillende gebouwen zo zwaar be schadigd, dat zij op instorten staan. De bom was geplaatst in een kleine bestelwagen. Als hij op een andere dag of een half uur later was ontploft, had het aantal slachtoffers veel hoger gelegen. De joodse gemeenschap vierde gisteren het Slotfeest, waardoor er in weinig mensen op straat waren. Om vijf minuten over negen vloog de voor de kleine sy nagoge geparkeerde auto de lucht in. Een half uur later zou het gebedshuis zijn volgelopen voor een eredienst. De klap van de ontploffing was tot in de Antwerpse buitenwij ken te horen, treinreizigers in het nabijgelegen station dachten aan een grote treinbotsing, tot op vele honderden meters afstand van de Hoveniersstraat sprongen alle ruiten en was een enorme steekvlam te zien. Terwijl de verwarring in het hart van Antwerpen nog groot is, rijzen de eerste vragen. In de joodse wijk geldt een algemeen parkeerverbod. Maar uit verklaringen van bouwvakkers wordt duidelijk, dat de bom-wagen vanaf dchtends vroeg voor de sy nagoge heeft gestaan. Later blijkt dat de wagen, waarvan de rui ten met papier waren dichgeplakt, ogenschijnlijk panne had. Veel meer zal de politie niet over de wagen te weten kunnen komen. Op de plaats waar de auto stond is een krater in het wegdek geslagen en op één as en wat snippers schroot na, heeft men niets van de bestelwagen teruggevonden. Intussen herhalen ooggetuigen keer op keer hun relaas. „Er wa ren vrouwen die elkaar vasthielden en strompelend naar ons toe kwamen. Het was verschrikkelijk. Zij zaten volledig onder het bloed. Het was precies oorlog. Ik heb vliegende temmen en bombardementen meegemaakt, het was vanmorgen precies oor- De aanslag is opgeëist door een bij de politie onbekende groepe ring, de Action Directe. Over de achtergrond van deze beweging en het motief voor de aanslag is verder niets bekend. Belgisch premier Eykens heeft de aanslag scherp veroordeeld en de jood se gemeenschap extra-bescherming aangeboden. van j zort 3t oift*' zij I 'etkëpn Xjraak te |>epen j- De Russische lei- Brezjnev heeft gis- merikaanse presi- opgeroepen in dat 'r afstand te doen ^et vlatingen over een Pl<f j:leaire kernoorlog trekljopa zou kunnen ce"' jevochten. De uit- ^"urpok in andere lan- te pnder Engeland, ^"Waaien. Deskundi- ïet djer0p cjat ujt_ pdig in overeen- J met de flexibele Itegie van de .inhoudt dat elke ing een aangepast 4de dat de leiders lin „juist het risico breken van een villen voorkomen, fene die besloten ffmoord te plegen fi aan een nucleai- de hoop als over- de strijd te ko- Leden van Solidariteit roepen de menigte op een eind te maken aan de rellen die zich gisteren in de Zuidpoolse stad Katowice voordeden. KATOWICE In de Zuidpoolse stad Katowice heb ben zich gisteren korte tijd rellen voorgedaan tussen betogers en politie. De incidenten begonnen nadat le den van de vrije vakbeweging Solidariteitpamfletten hadden uitgedeeld die door de autoriteiten anti-Rus sisch werden genoemd. Toen de politie ingreep ontstonden opstootjes waarbij een politiewagen omver werd geworpen en vele ruiten van gebouwen aan diggelen gingen. Bij de rellen vie len geen gewonden. Een vakbondslid werd gearres teerd. Het was de derde keer sinds de stakingsgolf van verleden jaar dat zich in Katowice, het kolen- en staal- centrum van Polen, ongeregeldheden voordeden. Volgens vakbondszegslfeden in Katowice zouden agenten in burger hebben geprobeerd verspreiding van de pamfletten te voorkomen. Op de centrale markt van de stad waren enkele duizenden mensen aanwezig toen vijftien busjes met oproerpoli tie in gevechtsuitrusting de orde kwamen herstellen. Twaalfduizend stakende textielarbeiders in Zyrardow, ten wes ten van Warschau, hebben gisteren een dramatische oproep ge daan op de nieuwe partijleider Jaruzelski om er persoonlijk voor te zorgen dat de voedselsituatie in de stad verbetert. De arbei ders staken al acht dagen om de aandacht van de overheid op hun lot te vestigen. De vakbond Solidariteit heeft gisteren tegenstrijdige reacties ge geven op het stakingsverbod van de regering. Een woordvoer der van de afdeling Warschau van de bond zei dat men zich niet bij het verbod zou neerleggen. „Er zullen stakingen worden uit geroepen waar dat nodig is". Van de centrale leiding liet men weten dat men zich met het verbod zou kunnen verenigen. zomermode PARIJS De Franse mode-ontwerper Guy Laroche toonde gister avond in Parijs zijn zo mercollectie voor 1982. Een pantalon met op vallend korte pijplengte voor een avondje uit met daarop een hes naar Chinees ontwerp. Platte schoenen en een eveneens aan China ontleende hoed com pleteren dit toilet (foto links). China vormde niet alleen voor Laro che een inspiratiebron. Op de foto rechts ziet u Chinese modellen die pantalons, shorts, jur ken en tunieken van katoen, bedrukt met Chinese gezichten en Chinese hoeden tonen. (Vervolg van de voorpagina) GLENEAGLES Minis ter Van Mierlo heeft in het Schotse Gleneagles gezegd dat het „moeilijk te schatten" is of recente beslissingen van de Ame-, rikaanse president Reagan om nieuwe strategische kernwapens voor de lange afstand (MX en B-l) plus de neutronenbom te gaan produceren, „positief of negatief hebben gewerkt op de onderhandelingsbe reidheid van de Sovjet-U nie". Amerikaans minister van De fensie Weinberger zei tot zijn Europese collega's gisteren „bezorgd te zijn om elk senti ment in Europa dat het de Verenigde Staten bemoeilijkt om de wapensystemen te ont wikkelen en tegelijk de ont wapeningsonderhandelingen te beginnen. „De Russen zijn nooit tot beperking van hun SS-20-arsenaal bereid als ze kunnen voorzien dat een deel van het kruisrakettenpro- gramma van de NAVO niet doorgaat", aldus Weinberger. In zijn toelichting op de onrust in Nederland inzake de kern bewapening vertelde mr. Van Mierlo de NPG-vergadering dat de kernbewapening een gevaar is voor de democratie. Van' de burgers wordt immers verlangd de aanwezigheid van deze wapens te steunen, ter wijl men er tegelijkertijd angst voor heeft en de weerzinwek kendheid van een atoomslag- veld niet eens kan voorstellen. Van Mierlo verzette zich daar om tegen vereenvoudigingen als „pacifisme" en „anti- Ame rikanisme" voor een oprechte wil om van de kernbewape- iGTON De cNMfelders van het vnse ministerie leien zijn niet de lar men intieme van een generatie ver- |an te treffen. as dan ook de toen een team MB. [en een schat crdaniietjes uit de ja ren dertig aantrof. Sex- blaadjes, een lok blond haar van een vrouw, een avondtasje, een gouden hoesje voor een horloge, een oud gebit, een paar prima schoenen uit de ja ren twintig en honder den waardeloze aande len. De vondst werd gedaan toen men op zoek was naar naar een koele ruimte voor een nieuwe computer. In plaats van de verwachte dozen met vergeelde paperassen, waar deloze bankbiljetten en niet verspreide regeringsrappor ten troffen de ambtenaren duizenden kluisjes aan in 22 tot het plafond reikende boe kenkasten. De kluizen blijken in de ja ren dertig op het ministerie te zijn terecht gekomen na het faillissement van driedui zend banken. De ambtenaren sloegen de kluisjes in de kel der op en vergaten ze na ver loop van tijd. Er is inmiddels een ware strijd losgebrand over de vraag wie dé inhoud van de kluisjes mag hebben. Con gresleden wiUen een speciaal wetje, maken, waardoor de „schatten" in handen van erfgenamen terugkomen. Het probleem is echter dat nie mand weet wat van wie is. Met het bankroet van de banken zijn de meeste ar chieven verloren gegaan of vernietigd. De kluisjes zijn voorlopjg overgedragen aan het Smith sonian Museum of American History. „Voor het museum is het net zoiets als het graf van Toetanchamon", aldus een ambtenaar van het mi nisterie. „De beheerders heb ben al wat dingen apart gezet die ze dolgraag zouden willen hebben". Een van die dingen is een doos vol met haarlok ken: bij iedere lok zit een foto met daaronder de naam van de eigenaar. Door de lage temperatuur in de kelder zijn de meer dan veertig jaar oude schoenen, avondtasjes en de waardeloze aandelen en effecten intact gebleven. Vraag blijft waar om nooit iemand zijn eigen dommen is komen opeisen. In de woelige tijden van de depressie sloten de banken hun deuren en de mensen lieten hun spulletjes gewoon waar ze waren, aldus een his toricus, die zich in de gebeur tenissen in de jaren dertig heeft verdiept. ALEXBRUMMER/THE GUARDIAN Uitspraak Reagan „In feite niets nieuws noemde minister van Defensie mr. H. van Mierlo gisteravond de uit spraak van VS- president Rea gan dat een atoomoorlog tus sen Amerika en Rusland be perkt zou kunnen blijven tot het Europese slagveld. Volgens Van Mierlo - na de vergade ring van de NAVO-defensie- ministers in het Schotse Gle neagles sluit de officiële NA- VO-strategie van het „aange paste antwoord" die mogelijk heid per definitie in. Over de uitleg van Reagans woorden als zouden de Vere nigde Staten als het erop aan komt West-Europa alleen kun nen laten teneinde zelf de nu cleaire vernietiging te ontlo pen, zei mr. Van Mierlo: „Ik heb niet de indruk dat de Amerikaanse atoomstrategie is gewijzigd". Officieel is dat het afschrikkingsuitgangspunt, dat de Sovjet-Unie met totale ver woesting bedreigd zodra van die zijde kernwapens tegen NAVO-doelen worden ingezet. Van Mierlo zei ook dat naar mate de atoombewapening verfijnder en precieser wordt, de mogelijkheid toeneemt dat een oorlog met nucleaire wa pens beperkt wordt gehouden - en de grootmachten niet op de knoppen van de zware oceaa- noverstekende strategische atoomraketten gaan drukken. Amerikaans minister van De fensie Weinberger, die de „foutieve interpretatie" van Reagans woorden weet aan diens openhartige manier van praten" heeft aan zijn Europe se ambtgenoten de Ameri kaanse atoomstrategie nog eens nader verduidelijkt. Vol gens de woordvoerder van de Amerikaanse Defensie-minis ter luidt die strategie: „Er komt geen oorlog als de NAVO op alle niveau's van bewapening van de kleinste conventionele tot de zwaarste kernwapens afschrikwek kend blijft. Dat is oók het doel van het installatie van kruis en Pershing-II raketten in West-Europa als tegenwicht tegen de Sowjet-Russische SS-20-rakettcn. „We moeten dat gat opvullen, zodat op dat bewapeningsnivcau geen oor log uitbreekt. Zo'n oorlog zal snel escaleren tot een massieve vernietiging. Het is kwaadaar dig te veronderstellen dat een kernoorlog in Europa niet tot een botsing tussen de twee grootmachten zou leiden", al dus Weinbergers zegsman. MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11