Niet uit wraak, maar in belang van samenleving 59.- Akkoorden van Gdansk zijn nie onderhandelbaars Papandreou stel Reagan gerust Afgewezen volmachten blijven afgewezen 30.-Voordeel LEVENSLANG GEËIST VOOR KOOS H. Auto Music Corner Schok - dempers Oorlogsmisdadiger aan grens gegrep ADVERTEER MEER BINNENLAND/BUITENLAND LODSE COURANT DINSDAG 20 OKTOBER 1981 PACfr DEN HAAG Niet uit wraak, maar in het belang van de samenleving. Le venslang voor de Haagse portier. Mr. R.A. Schim mel zei gisteren in zijn drie uur durende requisi toir dat geen therapie, geen genezing meer mag baten bij al het kwaad dat hij in de persoon van Koos H. verenigd ziet. Tegen een zo totaal verwrongen geest is geen kruid gewas sen. Een psychiatrisch persoons dossier uit H.'s jonge jaren be schrijft de gedaagde als volgt: een psychopatische jongeman met een voorkeur voor het theatrale. Iemand die graag „groot" wil doen. Maar ook: soms een aardig mens, op het innemende af. Een man die anderen inpalmt, om later van hen te kunnen profiteren. Edith, Emy en Tialda waren 'alle drie argeloze meisjes, zo zei de officier, en ze zijn waar schijnlijk meegelokt omdat de portier hen vertrouwen inboe zemde. Nooit laat hij het ach terste van zijn tong zien. Koos praat alleen over zaken waar van hij de gevolgen kan over zien, wacht af. Zo hield hij het ruim een jaar vol tijdens de verhoren. De ene keer in de gedaante van de berouwvolle verdachte, die op het punt staat een bekentenis af te leg gen, de andere keer als een onbuigzame onschuldige. Sadistisch Het meest duidelijke voor beeld daarvan noemde mr. Schimmel de verhoren in de "Marechaussee-kazerne te Heerlen. Koos eiste een hoofd rol voor zich op. Onder het motto „kijken wat de politie weet" ging hij uit van een nietszeggende basisverklaring. Na zorgvuldige bestudering van nieuwe proces-stukken die iedere in voorarrest zitten de verdachte ter inzage krijgt voegde hij telkens iets fraais aan zijn verweer toe. Leugen op leugen dus, volgens de aanklager. „Want het vraagt te veel van de fantasie alles wat Koos tegen de be schuldigingen inbrengt als toe val af te doen". Mr. Schimmel: „H. bouwt zijn verhaal in stukken op en vult deze aan met onwaarschijnlij ke verklaringen. Onderdeel daarvan is het consequent af schuiven van de schuld naar Freddy. Deze wist er wel van af, maar was er zover ik kan nagaan niet bij betrok ken. Omtrent zijn motief voor de moorden tasten we in het duister. Sex, al dan niet met een sadistische inslag? Doden om het doden? Angst dat de meisjes zouden praten, als hij ze niet voor goed het zwijgen oplegde? Vast staat in elk ge val dat hij volgens een vooraf bepaald plan te werk ging. Het móest zo aflopen. Reeds bij hun eerste ontmoeting met de verdachte gingen de drie meis jes hun ondergang tegemoet". Geen twijfel Voor mr. Schimmel is er kort om geen twijfel mogelijk. Koos H. is de moordenaar van Edith Christina Post (11), Emy den Boer (18) en Tialda Visser (12). Maar harde bewijzen in het proces tegen de portier zijn er niet. De officier moet het heb ben van getuigenverklaringen en belangrijke aanwijzingen. En dat zijn er nogal wat. De portier is op de dag van Edith's verdwijning, maandag 29 september 1980, door velen gesignaleerd in de buurt van de Wethouder Huibregtse- school en in de Wassenaarse duinen. Koos is op 29 september door een mens in zijn vinger gebe ten. Een hoektand van Edith is ontwricht en verschoven bij het verzet tegen haar belager. Door getuigen is Koos samen met Edith gezien in een grote, donkere auto, waarschijnlijk type Opel Rekord of Commo dore. Koos heeft een zwarte Commodore. In zijn wagen worden twee kinderpornoboekjes aangetrof fen. In datzelfde voertuig vindt de recherche sporen textiel- vezels, haren e.d. die ook op het lichaam van Edith werden gevonden. Op 29 september neemt een wandelaar Edith en haar moordenaar met een telelens waar in het duingebied De Ganzenhoek. Het signalement van die man stemt overeen met dat van de portier. Na zijn arrestatie treft de po litie in zijn huis aan de Zuid- wal een boek aan met de titel: Mens, sexualiteit en misdaad. In het boek wordt een moord beschreven die op 29ste dag van een maand plaatsvindt. Freddy de B., de portier Freek van B. uit de bar Pom pidou plus nog enkele andere getuigen weten nog voor de moord op Edith al af van Koos' voornemen. Van het plan om Edith, die kort voor haar dood naar Lunteren op schoolreisje ging, achterna te reizen en haar op haar vakan tieadres te fotograferen, was Freddy op de hoogte. Zaak-Emy den Boer: Onomstotelijk is vastgesteld dat Emy den Boer in april '80 in de woning van de portier aan de Zuidwal is geweest. De recherche beschikt over veer tien technische punten pluisjes, deeltjes van een oor bel, bloedsporen, hondeharen die dat bevestigen. Koos was bekend in de bos sen van het Brabantse Nistel- rode, de plaats waar op 5 april het ontzielde lichaam van Emy werd gevonden. Hij heeft daar vroeger gekampeerd. De bandensporen van zijn Mercedes stemmen overeen met de afdrukken van de au tobanden van de wagen waar mee Emy is vervoerd. Bekend is dat Koos dikwijls met een flesje chloroform op zak liep. In de longen en het bloed van Emy zijn chloro- formsporen gevonden. Het dossier van de portier vermeldt een regelmatig ge bruik van vuurwapens. Emy is doodgeschoten. In Koos' geluiddichte „fol terkamer" klinken pistool schoten door een groot kaliber pistool afgevuurd als doffe klappen. De vriendin van Koos hoorde in haar „eerste liefdesnacht" aan de Zuidwal op zolder twee doffe klappen nadat Koos naar boven was gegaan omdat hij gestommel hoorde. In bar de Pompidou heeft portier Freek van B. Koos te gen Freddy horen zeggen: „Ik heb haar door d'r hoofd en hart geschoten". Dat was nog voordat in de kranten had ge staan dat Emy was vermoord, door twee kogels in hoofd en hart. Zaak-Tialda Visser: Vastgesteld is dat Tialda met verschillende voorwerpen uit de woning van H. in aanra king is geweest. Pluisjes van een deken, houtwol, honden en kattenharen bevestigen dat. Er zijn veel belastende ver klaringen van Freddy, die op de moorddatum, 11 mei 1979, was gedetineerd in Avereest. Tenslotte nog loopt het ge bruik van cocaïne als een rode draad door het leven van de portier. Dit middel zou hem, aldus getuigen, makkelijker hebben doen praten, remmin- De officier van justitie mr. R.A. schimmel tijdens het re quisitoir. MAASTRICHT De pre sident van de rechtbank in Maastricht, mr. P. Pau- lussen, heeft zich onbe voegd verklaard in het kort geding van de Actie groep '81 tegen burge meester Reinen van Heer len. Het geding handelde om de beslissing van de burgemeester bij de vol machtgevers in zijn ge meente te informeren naar de naam van dege nen aan wie de volmacht voor de gemeenteraads verkiezingen van deze week is verleend. De Ac tiegroep eiste dat de bur gemeester alsnog alle vol- machtaanvragen hono reert, tenzij onomstotelijk vaststaat dat ze frauduleus zijn verkregen. De president baseerde zijn be slissing op het feit dat het kiesrecht een burgerschaps recht en geen burgerlijk recht is. Hij erkent dat de admini stratieve rechtspraak in de kieswet ontbreekt, maar hij vindt dat hij geen bevoegdheid heeft dat gat op te vullen. Als hij zich wel bevoegd zou heb ben geacht, dan had hij de vordering afgewezen, zo ver klaarde mr. Paulussen. De be palingen in de kieswet die de eiseres had aangevoerd dienen namelijk niet ter beschermirtg van de gemachtigde, maar ter bescherming van de kiezer. De president van de rechtbank meende ook dat de burgemees ter geen onbehoorlijk bestuur kan worden verweten. Al zijn besluiten blijven dus van kracht. Dat betekent dat de 350 volmachten die in deze ge meente gewijzigd zijn, ook ge wijzigd blijven. De kiezers die een volmacht hebben aange vraagd kunnen wel zelf aan de verkiezingen deelnemen. In Sittard heeft burgemeester J. Tonnaer bekend gemaakt dat ongeveer de helft van de 2500 bij hem binnengekomen volmachtaanvragen zijn afge wezen. Het abnormaal grote aantal aanvragen wijst volgens Tonnaer op een oneigenlijk gebruik van de kieswet. voor Escort, Kadett Renault, Fiat Simca 1100, Fiat, BLMC Mazda, Golf, Audi, Kadett Taunus, Capri, Ascona, BMW, Toyota Bf57~ Mercedes, Ford, Peugeot, Rekord 175/70 SR 13 Mazda. Golf, Audi, Kadett -4B6T- 185/70 SR 13 Taunus, Capri, Ascona, BMW, Toyota B¥t7~ 195/70 HR 14 BMW, Mercedes, Granada, Rekord -3!$/- Ook Michelin en Good-Year met hoge korting. Handy-Jack. Nylon jack alias Bodywarmer. Mouwen zijn afritsbaar. Warm gewatteerd en opvallend van kleur. Marine/wit en blauw/rood. Mt 122-170. Van 89.-voor Alleen deze week Originele Bosal uitlaten voor Gratis montage, 1 ji gen vielen weg. Hij werd er overmoedig door. „Koos keek als hij cocaïne had gesnoven vaak met mij naar (kinder- )pornofilms", zei zijn voorma lige vriendin vorige week te gen de rechter. De verdedigers Duynstee en Eggink hebben tot dinsdag de tijd om zich te beraden over het pleidooi. Er is een hele dag voor uitgetrokken. Daarna is het woord aan de rechtbank, die twee weken na het plei dooi uitspraak doet. Levenslang Indien de Haagsd^ tier door de rechh/ tot levenslange g genisstraf word»-0 oordeeld, zoals m. Schimmel heeft g' zou hij de zwaan strafte Nederig worden. De TweLa Breda Aus derf y ten en Fischer den vanwege hunf logsmisdaden evei.*/ tot levenslang \0~ deeld. Na levensl£iJ een veroordeling jaar de hoogste sta legging die hie?- staat. De vaderlft/ rechtspraak kentj- gevallen waarin j straf werd uitgi ken: de zaak vrouwenmoordenaji Hans van Z. en dit de verpleger FraiJJ, Beiden zitten steeds in de gev. nis. Alleen bij in£ ging van een tot gratie kan li lang worden in een beperkte Voorwaardelijke vrijheidstelling goed gedrag is venslang niet moj Gratie kan door een worden vraagd. 'SF ena WOORDVOERDER SOLIDARITEIT: WARSCHAU Vak bondsleider Lech Walesa heeft gisteren over de nieuwe concentratie van macht binnen de Poolse regering gezegd dat hij goede hoop heeft dat er nu een doeltreffender ac tie zal worden onderno men ten aanzien van de sociale en economische problemen in het land. „De regering zal zich nu moeten verlaten op een man en wij zullen slechts met een man te maken hebben", aldus Walesa die een bezoek brengt aan Pa rijs. Een woordvoerder van Solidariteit deelde gistera vond laat mee dat het vakverbond er niet mee kan instemmen dat er op nieuw onderhandeld wordt over de akkoorden van Gdansk, zoals Polens nieuwe leider* generaal Jaruzelski zondag in het vooruitzicht had gesteld. In die akkoorden wordt het stakingsrecht van de vakbond erkend. Walesa weigerde in Parijs te zeggen welke beloften zijn vakbondscollega's in Polen de regering hebben gedaan tij dens de onderhandelingen over een algeheel stakingsver bod. Er bestaan overigens an dere vormen van protest, al dus Walesa. Hij zei dat korte stakingen kunnen blijven voorkomen. Walesa benadruk te overigens dat Solidariteit zich redelijk opstelde en dat de bond niet om het onmogelijke De Russische leider Brezjnev heeft gisterei Iukstelegram gestuurd tg neraal Jzaruzelski. Hi er bij Jaruzelski op halt toe te roepen aan ïnj sie" van het commui gezag in zijn land. schrijft dat hij erop „dat op dit uitermatefee rijke historische ogeijht uw grote reputatie zjee: wenden om de geledi de Poolse communisti: tij te sluiten op basis beginselen van het mit. leninisme". t Na de wisseling van ditg in de Poolse top herinf Russische partijblad Pr nadrukkelijk aan dat" cialisme in Polen niel;n een zaak van de Polen jjj, van de „hele socialistic^ meenschap". Deze aa^ a staat sinds de inval in Slowakije in het Wes j, kend als de Brezjnev-<^c DAF-trucks voor rechter gedaagd AMSTERDAM Het Ameri kaanse vrachtwagenbedrijf In ternational Harvester eist van daag in een kort geding dat de topman van DAF-trucks, Van Doorne, voor 25 oktober stap pen onderneemt om te voorko men dat het bedrijf een struc tuurvennootschap wordt. DAF-trucks zou erop uit zijn International Harvester als grootaandeelhouder (37,5 pro cent) te wippen. In augustus hebben de Amen- kanen ook al bij de rechter ge klaagd -overigens tevergeefs- over DAF-trucks. Het ging toen om herbenoeming van twee Amerikaanse commissa- Als DAF-trucks een sti vennootschap wordt, onder een strengere v met name wat betreft! voegdheden van comrr" sen. Dat bevalt de Ar nen niet, die bovendiF] stemd zijn over het feiF nooit geraadpleegd zijP' de omzetting. I® ATHENE Andreas Pa pandreou, de winnaar van de zondag in Griekenland gehouden verkiezingen en morgen de nieuwe Griek se premier, heeft de Ame rikaanse regering verze- Het Vaderland verdwijnt in huidige vorm DEN HAAG Met ingang van morgen houdt het Haagse dagblad Het Vaderland in zijn huidige vorm op te bestaan. De krant verschijnt voortaan in een kleiner formaat en zal nog maar uitsluitend Haags nieuws brengen. Voor het ove rige nieuws krijgt men er naar keuze het Algemeen Dagblad of (het duurdere) NRC/Han- delsblad bij. Volgens directie en hoofdredactie van Het Va derland was het economisch niet verantwoord op de oude voet door te gaan. Daarvoor telde de krant te weinig abon nees. In een extra bijlage die vandaag bij Het Vaderland verscheen, wordt het verdwij nen van de krant-oude-stijl vergeleken met andere typisch Haagse zaken die inmiddels zijn verdwenen. Daarbij wor den o.m. genoemd de Dieren tuin, banketbakkerij Krul, het gebouw van K. en W., de Wit- tebrug en andere instituten met een eertijds glorieuze naam. kerd dat hij de betrekkin gen tussen beide landen wil verbeteren. Papandre ou reageerde hiermee op een gelukstelegram van Reagan, waarin deze de nadruk legde op de nau we relaties tussen de VS en Griekenland. Later op de dag liet de Griekse premier er echter geen twijfel over bestaan, dat hij de vier Amerikaanse bases in Griekenland op eel ven dag wil sluiten. Hl die sluiting op zich laaf ten is volgens hem af hl van onderhandelingen!*! VS. Over terugtrekki[ Griekenland uit de een van de onderwefc zijn verkiezingscampajF Papandreou zich niet u Zowel de NAVO, de Efe: Turkse regering hebtj gisteren zeer voorzicht! laten over de verkiezirjl winning van de Griek! listen. - 1( ROERMOND De rijkspolitie van het district mond heeft gisteren bij de grenspost Siebenge 58-jarige M.J. uit het Westduitse Goch aangeh De man was in 1949 door de bijzondere raad van tie veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf het plunderen van bezittingen van de bevolki Afferden en Boxmeer. Kort na zijn veroordeli de man te vluchten. Hij is nu ingesloten om de zijn straf te ondergaan. Voor zover bekend heeft J. sinds zijn ontvluchting in de republiek gewoond. Hij stond, aldus de met de opspor oorlogsmisdadigers belaste officier van justitie mr. L. d fort, gesignaleerd in het opsporingsregister. Sinds ko woonplaats bekend. Deze ligt zo dicht bij de grens dat controle werd gevraagd speciaal op de man te letten. D teerde gisteren in zijn aanhouding. In de oorlog diende J. als lid van de Duitse Wehrmacht had toen de Duitse nationaliteit. Hij is gehuwd en h kinderen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8