^Reserves gebruiken om tekorten weg te werken'' Matige belangstelling voor inspraak In gemeentelijk sociaal-cultureel plan ).- CASBA Wassenaars kabelnet: zes zenders erbij CASBA ggjïo" BETHOUDER VAN DIJK OVER KATWIJKSE BEGROTING: ehuizen Reconstructie Wassenaars kruispunt Projectweek in Katwijk van start r LEIDSE COURANT DINSDAG 20 OKTOBER 1981 van Mierlo (Gemeente Belan- gen/D'66) merkte daarover op: „Anders moeten we straks ineens met tien procent om hoog". Wat de stelling van de wethouder over de reserves >ordWIJK De saldireserves van de gemeente kun- best iets omlaag. Met dat extra geld kunnen we tin uit de begroting financieren, zodat het tekort >or 1982 is dat 1,3 miljoen gulden daarmee te ban worden gedaan. Dit stelde wethouder J. van "••gisteravond in de raadscommissie financiën en betrek daarin stond hij vrij omische zaken. De kwestie kwam ter sprake bij wel alleen. Volgens hem iroorstel om de onroerendgoed belasting (OGB) schrijft het rijk een reserve >nd jaar met vijf procent te verhogen, iets dat InXeeh Katwijk er 1'"tot"» miljoen. „Neem nu drie keer zoveel als het rijk voor- entegen dat de reserves elk ruimte, een hotwirlpool en men voor vrijzwemmen en jaar teruglopen. een saunavoorziening. De zou geen extra personeel no- Het sportfondsenbad Miere- achtergrond daarvoor: het op- dig zijn. weide vormde het andere dis- lopende exploitatietekort Die punten waren voor de cussiepunt. Op tafel lag een (30.000 gulden) door het te- commissie erg dubieus. Men is voorstel om 4O.000 gulden be- ruglopende bezoek dat de lei- bang dat het extra bezoekers- schikbaar te stellen om het ding wijt aan het feit dat het aantal niet wordt gehaald, dat plan voor modernisering en bad eigenlijk alleen geschikt er toch extra pereoneel nodig aanpassing van het bestaande is voor lesgeven en niet voor iakelijk is om het begrotingstekort kleiner te fen. Een voorbeeld dat door de wethouder werd kdragen was het zwembad, waarvoor indirect een schrijft, dan houden we nog ratie- en uitbreidingsvoorstel van 1,5 miljoen gul- >p tafel ligt. Dit drukt extra op de begroting. Vol de wethouder kan de renovatie echter ook uit de eserves betaald worden. aadscommissie stemde ging van de OGB, die in Kat- zeker zo'n twee tot tweeën half miljoen gulden over. Daarmee kun je zaken beta len, zoals het zwembad, en die komen dan niet meer in de begroting voor". De meeste dat de animo voor het bad uit te werken. Wethouder recreatief zwemmen. De toe- bad - als het nieuwtje er af is Van Dijk stelde daarover: gangsprijs zou omhoog gaan - weer zal verslappen. De „Als u hiermee instemt, houdt naar 3 gulden 25 per persoon commissie stemde dan ook dat indirect in dat u ook ak- en er zouden voor een positief verdeeld. De wethouder stern- koord gaat met de realisering resultaat zo'n 30.000 extra be- van het plan voor 1,5 miljoen zoekers per jaar moeten ko- Hij stemde overigens men. Volg zelf tegen. Niet om zakelijke, gulden". Hij stemde overigens men. Volgens de zwembadlei ding is die prognose heel goed de tegen, zijn partijgenoot J. van de Plas onthield zich van stemming en drs. Van Mierlo 0 stemde ook tegen. De CDA- maar om principiële redenen haalbaar, omdat een enquete leden J.J. Timmermans en J. heeft uitgewezen dat er'be- T (SGP-lidmaatschap). De zwembadleiding wil voor hoefte is aan de geplande dat bedrag het huidige bad voorzieningen en bovendien ins in met de verho- wijk bijzonder laag is. Drs. H. commissieleden stelden daar- uitbreiden met een recreatie- zouden er meer uren vrijko- van Leeuwen stemden voor, maar hielden hun twijfels over de cijfermatige kant van het plan. OP WESTEINDER PLASSEN Zoekactie naar vermiste zeiler SCHIPHOL De rijkspolitie te water zoekt sinds gis termiddag op de Westeinder plassen naar een 16-jarige Wassenaarse scholier. Gevreesd wordt dat de jongen is verdronken. Omstreeks twee uur gister middag is de jongen met zijn zeilboot omgeslagen op de Westeinder plassen. Met een tweede inzittende van de boot, een eveneens 16-jarige Wasse naarse scholiere, heeft hij ge- grobeerd de wal te bereiken, [et meisje heeft nadat ze de wal had gehaald, alarm gesla- Het tweetal, ervaren zwem mers, heeft volgens de politie woordvoerder een „noodlottig besluit" genomen door de boot te verlaten om zonder zwem vesten de kant te willen berei ken. De afstand tussen de boot en de wal zou een twee kilo meter hebben bedragen. Bij een boei heeft het tweetal tijdens de zwemtocht nog ge rust. Kort daarna is het meisje de jongen uit het oog verloren. De politie is direct na de mel ding met een grote en twee kleine boten de zoekactie be gonnen. Ook is assistentie ver leend door de rijkspolitiedienst luchtvaart die met een heli kopter het betrokken gebied heeft afgezocht Tot nu toe is alleen de inmiddels geborgen zeilboot gevonden. Wat krijgen wij nu? Vikingen bij Casba? (Let op de krant van a.s. vrijdag) Casba Woonwarenhuis, Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude Burgemeester luidt zwem- vierdaagse in Zeven maal Is scheepsrecht moet de leiding van 't Kokker- bad In Noordwijkerhout heb ben gedacht. Gistermiddag opende burgemeester mr. F. Winkel namelijk voor het eerst de Nationale Zwemvierdaagse, die voor de zevende keer In 't Kokkerbad wordt verzwom- men. Een burgemeesterlijke duik in het zwembad zat er niet in. De burgervader gaf de 250 meis jes en Jongens ruiterlijk toe al jaren niet meer te hebben ge zwommen. Wel knipte hij voor de jeugd het touw met vlagge tjes door, zodat zij In vier da gen één of twee kilometer zwemmend kunnen afleggen. De volwassenen leggen meest al 's avonds hun afstand van twee kilometer af. Vorig jaar hebben In Noordwijkerhout 380 personen (volwassenen en kinderen) aan de zwemvier daagse meegedaan. soltn I dualiteit rulni 1/wj De Vereniging ders van Geestelijk je/^icapten (VOGG) Ntreek komt vrij- 30 oktober om weer bijeen en jgt^de Oud-Hollandse 't Karrewiel aan sve^eweg 234 in Lisse. roki sbrelI.J.M. van Opzee- acryl dan een inleiding 38-4 over het onder- Bexualiteit in Ge- vangende tehuizen en Internaten van geeste lijk gehandicapten'. De VOGG Bollenstreek wil deze vrijdagavond iedereen de gelegenheid bieden om zijn persoonlijke mening te laten horen, te toetsen of te vormen. Het is de bedoeling dat er een discussie op gang komt en uit eraard kan men vragen stellen aan de inleider. Aanleiding tot deze thema-avond is een arti kel in het tijdschrift van de VOGG, Raakpunt, men is zich ervan bewust dat het hier een zeer moeilijk onderwerp be treft. waar men echter niet omheen kan. Alle ouders van gehandicapten kunnen vroe ger of later met dit onderwerp worden geconfronteerd. Uit spraken hierover zijn inmid dels al gedaan en bediscus sieerd. Zo verklaarde dr. J. Hoeing, inspecteur in algeme ne dienst van de geestelijke volksgezondheid, zich* tegen het beslissingsrecht van de ou ders in deze kwestie. WASSENAAR Het pro gramma van de Wasse naarse kabeltelevisie wordt aan het eind van dit jaar, of in ieder geval begin volgend jaar, uitge breid met zes zenders: België Vlaams 1, België Waals 1, BBC 1 en 2, ITV en een informatiekanaal. De uitbreiding gaat de abonnee 1,20 per maand kosten. Voorlopig verzorgt kabelex ploitant Casema proefuitzen- dingen van de Engelse com merciële zender ITV. Dit heeft de raad gisteren besloten. In 1978 is de Casema een over eenkomst met de gemeente Wassenaar aangegaan. Casema zou zorg gaan dragen voor aanleg, exploitatie en instand houding van een centrale an tenne-inrichting. Het huidige zendeipakket is samengesteld op basis van in 1977 bestaande verwachtingen over ont vangstkwaliteiten. De ont vangstkwaliteit van de Engel se zenders is nu pas van dien aard, dat ook deze zenders aan het bestaande pakket kunnen worden toegevoegd. De beeld kwaliteit hangt echter nauw samen met de weersgesteld heid op het tijdstip van uitzen ding. Dat is ook de reden voor enig uitstel. Wassenaar zou eerder al uitbreiding kriigen, maar enkele raadsleden klaag den toen over atmosferische storingen. Het informatieka naal wordt gebruikt om even tuele mededelingen te doen over de exploitatie. Dit kanaal kan echter ook worden ge bruikt voor experimentele doorgifte van (Russische?) sa- teliettelevisie en wellicht ooit nog eens voor experimenten met een locale omroep. WASSENAAR De Was senaarse gemeenteraad is gisteravond akkoord ge gaan met een 176.400 gul den kostende reconstruc tie Groot Haesebroekse- weg Buurtweg Wilhelmi- n al aan. De raad verkoos in meerder- heid de mogelijkheid van ADVERTENTIE Wat krijgen we nu? Deense doggen bij Casba? (Let op de krant van a.s. vrijdag) Casba Woonwarenhuis, Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude 176.400 gulden boven een al ternatief, dat 60.000 gulden goedkoper was. Volgens laatst genoemd alternatief dan zou de Buurtweg voor zwaar ver keer worden afgesloten. Bo vendien zou de overzichtelijk heid niet bepaald worden be vorderd, aldus het college. En kele leden van de raad kozen toch voor de goedkoopste op lossing, of wilden het kruis punt intact houden. Dit in ver band met de „hoge" kosten en de niet al te ruime financiële middelen van de gemeente. Volgens het college is er spra ke van een onveilige situatie. „Het kruispunt is onoverzich telijk". Om jeugd van toen en nu nader tot elkaar te brengen Burgemeester C. A. Bos heeft gistermorgen de projektweek „Voor de jeugd van toen (1920) en nu" in Katwijk officieel ge opend. Deze projektweek is een initiatief van de Katwijkse bejaardenbonden en heeft tot doel de contacten tussen oude ren en jongeren te verstevi gen. In de sporthal „Cleyn Duyn", waar de opening plaatsvond, gebeurt dit de hele week door middel van het sa men beoefenen van alle moge lijke (oude en nieuwe) gezel schapsspelen en samen creatief bezig te zijn. Het ongedwongen karakter van de georganiseer de activiteiten, die tenslotte zullen moeten leiden tot een dialoog, zullen met name bij de bejaarden de wellicht aan wezige schroom moeten over winnen. Burgemeester Bos: „Hoe ouder hoe gekker is soms zelfs een deugd". RDWIJK - Het ielijk verenigingsle- ijkt niet warm te lo boor het sociaal-cul- l plan van de ge- tyaayte. Slechts enkele dien Noord wijkers ;n gisteravond de SS om naar hoor- g in De Kuip te ko- ||f om daar desgewenst |l$ lentaar te geven op foorontwerp, dat een groep uit de bevol- onder voorzitter- van mr. P. van len had opgesteld, 'aren vooral de woord- ïrs van JOIN, SKAN, Progressief Vrouwen Noordwijk (PVON) plaatselijke afdeling ^/■)'66, die in soms krasse Vdingen hun mening ^et voorontwerp gaven of kritische opmerkingen maakten. D'66 gaf als uitleg voor haar veelvuldig optre den, dat alle politieke partijen straks hun mening over het ontwerp in de gemeenteraad kunnen geven. Aangezien de democraten in dit gemeente bestuur geen zitting hebben, zijn zij wel genoodzaakt om zich op de hoorzitting te laten horen. De democraten zeiden geluk kig te zijn met het ene jaar uitstel van de raadhuisbouw. Er moet geen te duur raad huis komen, aldus woordvoer der Van Rijnberk. Beter is het geld te besteden aan een goe de accommodatie voor de Noordwijkse instellingen. In dit verband werd door D'66 de aankoop en verbouwing van het Lido-theater bepleit. Ook in het voorontwerp kwam een dergelijke sugges tie yoor. De heer Rijnberk had verder nogal bedenkingen tegen de passage „levensbeschouwe lijk" in het ontwerp, een be zwaar dat door JOIN werd gedeeld. Volgens D'66 was in de nota geen rekening gehou den met de ontkerkelijking in Noordwijk en men miste een analyse van de veranderingen die plaats vinden in het cul tuur- en leefpatroon van de Noordwijkse gemeenschap. Rommelen „Wij kunnen met dit stuk niet uit de voeten", verklaarden de vertegenwoordiges van JOIN. Later op de hoorzitting voorzagen zij deze stelling van uitgebreider commentaar. Men twijfelde niet aan de des kundigheid van de werk groep, doch JOIN had be zwaar tegen de gevolgde me thode. Te lichtvaardig was men naar hun mening over allerlei zaken heengelopen. Voor JOIN is het onmogelijk haar doelstellingen binnen de vastgestelde tijdte formule ren. „De basis van het voor ontwerp was, is en blijft voor ons onaanvaardbaar", aldus JOIN-woordvoerder Van der List Hij vond dat de werk groep geen oog had voor de werkelijkheid en vreesde, dat het tot wat rommelen in de marge beperkt zou blijven. Van democratisering is geen sprake, betoogde Van der List. Straks worden bezuini gingen toch van boven af op gelegd. D'66 had de indruk dat de sta tus quo zou worden gehand haafd. Een eigenlijke keuze is in het voorontwerp niet ge maakt. De democraten stelden vast dat geen enkele financië le vertaling werd gegeven van de in het voorontwerp naar voren gebrachte beleids- wensen. Een ander punt van kritiek betrof de muzikale vorming. Volgens de nota gaat 7 procent van de subsidie naar de muziekschool Bollen streek. Waarom heeft de werkgroep geen alternatieven overwogen, bijvoorbeeld de vergroting van de muzikale onderwijskwaliteit op de scholen? Emancipatie De Vrouwen Advies Commis sie voor de Woningbouw pro testeerde tegen het feit, dat deze commissie onder het hoofdstuk emancipatie in het voorontwerp was opgenomen. De woordvoerster van de VAC, mevrouw Tjeenk Wil link, meende dat haar com missie ten onrechte daar was genoemd. De VAC hoort bij volkshuisvesting thuis, voerde zij aan. Mevrouw Ammeraal maakte opmerkingen opmerkingen Upepo. Deze groep wil helemaal niet verhuizen (de werkgroep dacht aan de vrijkomende school aan de Zeestraat) en zij heeft ook nooit om ondersteuning ge vraagd. Zeer content met het voorontwerp was Harry Barn- hoorn van de Hervormde Jeugdraad. Het levensbe schouwelijke diende persé niet uit het ontwerp wegge- vlakt te worden, was zijn me ning. Het kerkelijke jeugd werk is nog altijd groter dan dat van JOIN. Dit is trouwens zelf uit de levenbeschouwelij- ke sector voortgekomen, hield hij de JOIN-vertegenwoordi- gers voor. Enkele dames pleit ten voor het stichten van de kinderdagverblijf. Een peu terspeelzaal is kind-gericht, vonden zij. Het dagverblijf geeft echter soelaas voor de éénouder-gezinnen en voor de gezinnen, waarvan zowel de man als vrouw werkt. Een ge dachte die ook bij D'66 biival vond. Een kinderdagverblijf in regionaal verband mist wel het doel, lichtte mevrouw Hebly toe. Rode draad Van der List (SKAN) consta teerde dat het tekort aan vol doende accommodatie als een rode draad door het vooront werp liep, maar hij vond daarin te weinig van de wer kelijke behoefte terug. Hij verzocht de werkgroep om die behoefte op korte termijn te peilen. Hester de Zwart maakte na mens de Progressieve Vrou wen de werkgroep een com pliment, omdat het vooront werp in gewoon Nederlands was geschreven zonder hoog dravende bewoordingen. Zij voorzag wel enkele proble men. Ook de traditionele groepen houden zich met emancipatie-aktiviteiten bezi gen zij vreesde, dat dit letter lijk ten koste zou gaan van de groepen, die zich geheel aan de emancipatiezaken wijden. Verder bepleitte zij de vesti-" ging van een Vrouwentref- punt, dat ook mogelijkheden zou bieden voor grotere mani festaties. Een eigen ruimte voor emancipatie-aktiviteiten vindt het PVON van groot belang. De wijkvereniging De Gras- hoek verzocht om realisering van het geplande buurtcen trum in de woonwijk. Van verschillende zijden werd op de hoorzitting aandacht ge vraagd voor het buurt- en wijkwerk. „Dat zal zich zeker in de komende jaren sterker gaan manifesteren", zei voor zitter Van Hoeken. Initiatie ven uit de bevolking verdie nen steun, maar het is niet de bedoeling dat de gemeente de boer op moet gaan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7