S overspeelt Y Boys: 2-11 Bijgeloof viert hoogtij in Merano Rel bij start WK bridge Cor du Buy Sport vraagt surseance van betaling aan LEIDSE COURANT DINSDAG 20 OKTOBER 1981 TCKERS RVC RADO Ug Frcd Bacc- i negentienjarige |ts die dit seizoen icces van FC Den aar hoofdklasser rstapte, gaat voor iser ADO spelen. kreeg dispensatie NVB voor die ovcr- j. Normaal had hij beten naar FC Den ieckers komt oor- fjk overigens van DEN HAAG Het wereld kampioenschap bridge voor landenteams is gisteren van start gegaan met een rel rond het Engelse team. De wereld bridge federatie (WBF) liet weten, dat de Engelse aanvoerder Terence Reese niet aanvaardbaar was. Reese in 1965 in Buonos Aires door de Amerikanen al eens beschuldigd van vals spel, werd uitgesloten op grond van het schrijven van een thriller die zich afspeelt in een imaginaire bridgewe- reld. Het boek „Trick 13" geeft geen al te positief beeld van die sportwereld en de WBF bleek van mening, dat Reese het bridgespel met die uitgave schade had be rokkend. De Engelsman moet in het Amerikaanse Rye, wsaar het (Van onze verslaggever) r<^ de Kam olijven en worui vervan gen door Derek Rimington. De Engelse bridgebond is, onder protest, akkoord gegaan met de WBF-maatregel. In Rye wordt voor de 25e keer gespeeld om de Bermuda Bowl. Het officiële wereld kampioenschap bridge voor landenteams. Deelnemers zijn de kampioenen van de zones waarin de tachtig bridgenaties zijn ondergebracht. Slechts de kampioen van Midden-Ameri- ka mag niet meedoen, omdat die niet voldeed aan de plaat singsnorm: een klassering bij de eerste dertig van de we reldranglijst. Europa kreeg als grootste en sterkste zone voor het eerst in de geschiedenis het recht twee teams af te vaardigen. Voor Europa spelen Polen en Engeland. Tour halve etappe korter PARIJS De Ronde van Frankrijk zal volgend jaar een halve etappe en 143 kilometer korter zijn dan aanvankelijk was vastgesteld. De halve etappe Marti- ques-Aix en Provence (83 km.) is van het program ma geschrapt. De rit van Orcieres naar Mcrlette is bovendien ingekort van 259 naar 199 kilometer. Nederlaag FVSnoekie ROOZENBURG FV Snoekie heeft gis teravond bij De Rozet met 5-2 zijn twee de achtereenvolgende nederlaag geleden. De Haagse „familievereniging" is daar door een middenmoter geworden in de interregionale competitie zaalvoetbal. FV Snoekie startte sterk met een treffer van Ger Verduyn (0-1), maar nog voor de rust boog De Rozet de stand in zijn voor deel om tot 2-1. Kort daarna werd het zelfs 3-1, maar Snoekie kwam nog terug. Opnieuw doelpuntte Verduyn (3-2) en Leen de Graaf kreeg zelfs een ideale kans op de gelijkmaker. Hij zag zijn strafschop echter gekeerd door de Roo- zenburgse doelman. In het slotoffensief dat de Hagenaars er nog uitpersten sloeg De Rozet met twee uitvallen beslissend toe, 5-2. Recordprijs op jaarlingenveiling PESSE De elfde veiling van draver- jaarlingen van Fortunahoeve in Pesse heeft een recordbod op een in Nederland gefokt paard opgeleverd. De bruine mer rie Wizard Fortuna (uit Speedy Crown en Flying Lass) werd voor 140.000 gulden verkocht aan een Westduitse stal. Van de in totaal 57 geveilde paarden wer den er acht naar het buitenland (West- Duitsland, Zweden, Finland en Verenig de Staten) verkocht Het hoogste Neder landse bod dat gisteren in Pesse werd uit gebracht, was 31.000 gulden, het laagste 2700. Glasbergen die de ploeg inneemt op ïn verbetering de ranglijst in de interre- brengen in de gionale zaalvoetbal hoofd- [orissante positie, klasse. Tegen VI bleef de verlies dameselftal lag ;eva]l ue^ Nederlands dameselftal, bestaande uit het van het Rotterdamse Zwart Wit '28, heeft op- iaat jee nederlagen geleden bij het WK. lland werd het 04, tegen Zwitserland 03. De Ne- dames spelen nu tegen Thailand om de zevende en fiats. De eerste plaats van dit officieuze wereldkam- een p zal worden betwist tussen de ploegen van Taiwan, regtsgland en Nieuw-Zeeland. Er wordt een halve competi- I dat|d. en g Ter voorbereiding op de wedstrijd tegen het af- et ovjn van Rotterdam speelt het Haags damesvoetbalelftal ie r|«en de afdeling Noord-Holland, de huidige kampioen jdenpand. De ontmoeting wordt gehouden op het terrein en b< en begint om 20.00 uur. *ewd e in l van het Haagse damesteam bestaat uit: 1 B<h, H. Antonissen, M. van Dinten en P. van der Meer ieneiritas), K. de Kok (GDA). W. de Visser, J. Allott, J. en. 'en L. de Zwart (allen KFC'71), A. van Wijk en E. van 'gen j(Oliveo), J. van der Mark, A. Nederlof, M. de Groot te8e|Ken (allen Texas/DHB). iren groepswinnaar val^U'K Nederland is gisteren in Harderwijk, tij- Ten pISM-kampioenschap volleybal poulewinnaar ge- nagj .^Yfrjkndse militairen wonnen met royale cijfers van Nige- Vildr53' 158' 15Met Nederland werden ook Bra- Jiina groepswinnaar. .tobiintontopper oopiSantosa dreigt Neder- alo[ te moeten verlaten dienfJGEN De Indonesische badmintonspeler Uun San- is heaan de Wateringse hoofdklasser Velo al jarenlang zijn datdankt, heeft deze week van de rechter vernomen dat ?roefland binnen twee weken moet verlaten. Santosa stu- Kra; langer meer in Delft en hem kan geen werkvergun- vooiflen verstrekt. Santosa voelt er als Chninees echter vei om terug te keren naar Indonesië. ïbben zijn advocaat en de Nederlandse Sport Federatie opst%k, dat als laatste poging kan worden gezien om de Ste|roor Velo, maar ook voor het Nederlands team, te be- Kei tun Santosa had juist zijn Nederlandse badmintonna- t; Pgekregen en zou op 25 oktober in de interland tegen 3n: I zijn debuut maken in de nationale ploeg van coach ;els, I FEirjvoor handbalmeisjes -HAL In de tweede wedstrijd voor het wereld- schap zaalhandbal meisjes in Montreal heeft het Ise team gisteren met 246 gewonnen van de Ver- iten. ferd precies over beide spelperioden verdeeld. Bij rust lid 123. Voor de doelpunten tekenden Karin van Es- inke Tjipkema, Cecile Leenen, Anneke Nieberg (allen M «Huf, Susanne Keepel, Ursula Degeling, Jolanda Bis- ;n 2) en Jacqueline van Aardenburg. Rijnsburgse ploeg lange tijd in de race, maar ver loor toch met 7-3. In de hoofdklasse veegde UVS de vloer aan met SRV Boys: 2-11. EKL Boys stond er tot gisteren goed voor, na de nederlaag te gen Bax (3-4) wordt het allemaal minder. De Leid- se selectie oefende in Lis- se tegen Landwer J. De selectie verloor met 5-3. Glasbergen had in Rotterdam in de eerste helft alle kansen op een goed resultaat. Tegen stander VI was dan^wel met 0 voorgekomen, maar Piet Haasnoot en Anne Ouwersloot bogen de stand om naar 1-2. Met een man meer kregen de Rijnsburgers goede scorings- mogelijkheden, maar doel puntten niet Dat gebeurde wel aan de apdere kant. Met drie veldspelers maakten de Rotterdammers gelijk: 2-2. VI liep vervolgens door naar 5-2, toen het bij Glasbergen w beter ging draaien. Ouwers verkleinde de marge, waarna Wim Driebergen nog de lat trof. In de eindfase maakte VI er nog 7-3 van. EKL Boys had nog al wat moeite met het countervoetbal van Bax en de scoringsdrift van Loek van Kesteren, want hij had weer een groot aandeel in de doelpuntenproduktie van zijn ploeg. Driemaal bracht hij Bax aan de leiding, maar John Cozijn (2x) en Ronald van der Pot maakten weer gelijk. In de slotminuten bezorgde Van Kampen zijn ploeg de beide punten: 3-4. SRV Boys kwam er niet aan te pas tegen UVS, dat bijzon der vlot en gemakkelijk com bineerde. De thuisploeg scoor de wel tweemaal via Ron Mes man, maar de Leidenaars wa ren nogal wat produktiever: via een 1-4 ruststand, ver scheen een 2-11 eindstand op het scorebord. Voor UVS scoorden Hans van Leeuwen (4x), Hans van Eijgen (3x), Maarten Blonk (2x), Mario Fa- ber en Leo Holl. De Leidse selectie speelde te gen Landwer en verloor met 5-3. Jan van der Heiden van de Tegelhandel nam het drie tal doelpunten voor zijn reke ning. Voor Landwer scoorde Ruud van der Voort en Piet van der Vlugt ieder twee keer. Uitslagen interregionale hoofdklasse: De Rozet - Snoe kie 5-2; Neptunus - Ceverbo 3-* 6; Rotterdamse Studenten Torna 1-1; Karpov aan zet in het pak, het overhemd en de stropdas die hij sinds 1 oktober bij elke partij aan heeft, als gevolg van bijgeloof. MERANO De strijd om de wereldtitel schaken in Merano - wordt begeleid door bijgeloof en ongewo ne zaken. De krachtme ting tussen wereldkam pioen Anatoli Karpov en zijn uitdager Viktor Kortsjnoj is niet alleen een confrontatie tussen verschillende techniekeri, tactieken en stijlverschil len, maar brengt van bei de kanten tevens bijge loof, ongewone handelwij zen en contacten met het bovennatuurlijke. Opmerkelijk bijvoorbeeld is dat Karpov vanaf de eerste zet op 1 oktober steeds in hetzelf de kostuum, hetzelfde over hemd en met dezelfde das in de speelzaal verscheen. Tot hij twee weken later, in de zesde partii, verloor, wijzigde hij zijn „vechtpak" niet. Het amulet leek waardeloos të zijn na de eerste nederlaag. Karpov ver scheen anders gekleed achter het bord. Karpov schijnt ook een afkeer te hebben van het spelen op maandag. Op die dag ook vroeg hij zijn eerste „time-out" aan. De maandag is een onge luksdag volgens een diepge worteld bijgeloof in de Sovjet- Unie. Op maandagen, zegt men al sinds eeuwen, komt het meest hoofdpijn voor. Inder daad, de feiten leveren het be wijs. Maar ook in de Sovjet-Unie volgt de maandag op de zon dag en er is geen dag in de week waarop zoveel alcohol houdende dranken worden ge consumeerd als op de zondag. Kortsjnoj lijkt zich veel min der te bekommeren om zijn kleding. In zijn omgeving ech ter verblijft een vertegenwoor digster van de Anarfda Marga- secte, Victoria Sheppard. In de wandeling „Didi" geheten. Zij onderwijst hem, net als in Ba- guio in meditatie en laat hem yoga-oefeningen doen. Bijgeloof had, neemt men al gemeen aan, ook een beslissen de invloed op de zevende par tij, begonnen op zaterdag 17 oktober. Drie jaar eerder op dezelfde datum eindigde het eerste di- tredf nen het niet meer Als ik vandaag een ,»vie in de krant zet r.] mededeling dat wij .Jrtjes kunnen verko- °r ï.'.V bet Pare de Princes .aaKtL voj met Nederlan- 3P h: „Afgezien van 1974, supporters hier in «en op de stoep lagen - "<|rtjes, is dit nog nooit ontij" En: „Bij Europa- nietPtrijden is een regel ,r ^bezoekende club tien in het aantal kaar- Voor een interland anders. Omdat de gelling voor het Ne- 1 te j elftal niet meer ch •'en was, hebben wij in SI Fransen het aantal t>0 kaartjes afgespro- aakt! 3°t. secretariaatsme- 1 lLrafcr KNVB, in het Al- schel Dagblad) hij I ïkingjhet heerlijk om in te ts oPeze ambiance heb ik ^et wereldkampioen- t .Kan 1974 niet meer ielseTakt- Het is toch Van' mensen 20 t if staan. Eigenlijk kon 'k niet anders. Met #s. Met Thijssen en L Die techniek. Dat is hol™ Johnny Rep ik zie er nog zo jong uit (Voetballer Ruud Geels in Het Parool) spraak. De tik, die ik de Belg Renquin vlak voor tiid uit deelde, heb ik namelijk dub bel en dwars terug. Ongeloof lijk zoveel reacties als ik op die actie heb gehad. Het valt natuurlijk niet goed te praten, maar aan de andere kant was het wel een menselijke reac tie. Een kwartier voor tijd kreeg Renquin namelijk een waas voor zijn ogen. Eerst kreeg ik een flinke lading spuug in mijn nek en vervol gens gaf 'ie me een tik op m'n snuit De grensrechter, die het allemaal zag, probeerde me nog in te tomen door te zeg gen: „Let him go, he's crazy Ik wist me te beheersen, maar toen hij even later weer be gon te spugen, was ik het zat". (Tscheu-la Ling in De Telegraaf) „Een trainingskamp met een club is doorgaans een trieste boel. Maar als we met het Ne derlands elftal bij elkaar zijn, is dat net een reünie. Zie ik allerlei ouwe gabbers weer en is het lachen geblazen. En weet je dat ik van die groep routiniers nog de jongste ben ook? Ga maar na, René van de Kerkhof, Hugo Hoven- kamp, Kees van Kooten, Ruud Krol, Arnold Mühren en Frans Thijssen zijn echt ouder dan ik. Ik zie er alleen nog zo jong uit". (Johnny Rep in het Dag blad voor West-Friesland) „In zijn boek laat Best zien hoe het zo ver kon komen. Het was een regenachtige vrijdagmiddag in februari; donkere wolken pakten zich samen boven Edinburgh en Best zat alleen in zijn hotelka mer met een periode van 16 uur voor zich waarin hij niets te doen had. Gewone mensen maken in zo'n geval een wan deling, gaan inkopen doen of naar de bioscoop. Voor 'super ster' Best is zoiets niet wegge legd. En dus greep hij weten de dat, zodra hij zich op straat zou vertonen, door zijn fans zou worden herkend naar de fles en 'zoop' zich letterlijk de nacht door (Jan-Hermen de Bruijn in de Haagsche Courant) Raymond Ceulemans goeie publiciteit hoor „Wat er gebeurd zou zijn als Erik op setpoint de vrij ge makkelijk gehaalde dropshot van Borisov diep had wegge- sliced, blijft voor altijd ver huld, immers Erik smoorde de bal nu midden in het on barmhartige net. Borisov heeft de „pot" nu onder con trole, vermoeit Wilborts met zeer gevarieerd en gespreid spel en leeft zijn sterke dub- belhandige backhand uit op Eriks (veel) te korte spin- groundstrokes". (Voorzitter Mr. K.T.M He- henkamp van de KNLTB in het bondsorgaan) „Het is sind '78 dat ik op de sportpagina's stond. M'n hon derdste titel in Las Vegas. En nu in vier kranten tegelijk. Goeie publiciteit hoor,- m'n sponsor zit er dan ook hele maal niet mee in, met die schorsing. Ze (de bond) heb- .ben hierop gewacht als tref fend voorbeeld. Dat ook een grote gestraft wordt. Beste speler, wij zijn de baas en jul lie moogt alleen maar dansen. Ik weet nog niet of ik dat (in hoger beroep gaan) ga doen. Wel ga ik ze zonder pijn te doen terugpakken. Ik wil ze enkele vragen stellen en daarop moeten ze concreet antwoorden. Een moordenaar heeft toch ook het recht zich te verweren. Let wel, een moordenaar". (Biljarter Raymond Ceule mans in De Volkskrant) „Op het vliegveld van Valen- van CdeF Barcelona uit de ene exit komen en Johan Cruijff uit een andere. Een fo tograaf rent op Cruijff af en vraagt of hij er bezwaar tegen heeft te poseren samen met Schuster, zijn opvolger bij Barcelona. Geen bezwaar. Ze lopen de richting van Schus ter op, fotograaf vraagt het zelfde aan Schuster. Die wei gert Cruijff had eens nare dingen over zijn oude trainer Weisweiler gezegd en wie een vijand van Weisweiler is, is ook een vijand van Schuster. Hij draait zich, dat medege deeld hebbende, weer om en babbelt verder met zijn vrouw Gaby. Cruijff zegt iets over jong zijn en slecht opgevoed en beent hoofdschuddend weg". (Columnist Jan Mulder in De Tijd) recte duel om de wereldtitel tussen de beide in de Sovjet- Unie geboren grootmeesters in Baguio na drieënnegentig da gen strijd. De een noch de an der wilde uitgerekend op die dag verlies lilden. Het zou een slecht voorteken kunnen zijn. Daarom, neemt men aan, nam Karpov op de eenendertigste zet remise aan, terwijl hij voor zijn laatste tien zetten nog meer dan een half uur be denktijd op de klok had staan. Zelfs bij een voorsprong van 3- 1 wilde hij het lot niet tarten. Verlies immers zou in de ko mende dagen een grote druk op zijn schouders leggen. Er is veel meer ongewoons rondom het schaakbord. Kortsjnoj bijvoorbeeld draagt op zijn revers demonstratief een speldje van het Poolse vakverbond Solidariteit. Een provocatie? Enigszins natuur lijk. Maar het is meer om de Karpov-groep duidelijk te ma ken dat de uitdager op dit mo ment behoort tot dat deel van de wereld dat zich achter „So lidariteit" op stelt en dat niet instemt met „Moskou". De tweekamp wordt ook om geven door geheimen. Het is onmogejijk aan de weet te ko men wat voor voedsel Karpov tot zich neemt en wat zijn lie- velingskost is. Op vragen in die richting antwoordt de de legatie uit de Sovjet-Unie on veranderlijk: „Karpov eet zoals alle mensen eten". „Waarom is er dan een specia le kok meegekomen uit Mos kou?" „Die maakt voor hem Karpov krijgt uitstel MERANO Karpov heeft gisteren vóór de achtste partij zijn eerste rustperiode in de tweekamp met Kortsnoj aangevraagd, maar niet op medische gron den. De delegatieleider van de ploeg uit de Sovjet-Unie, kolonel Viktor Batoerinski, die het geschreven ver zoek om uitstel vlak voor het middaguur aan arbiter Paul Klein overhandigde, zei dat er niets bijzonders aan de hand was. „Karpov heeft simpelweg besloten een klein beetje rust te nemen", verklaarde Batoerins ki. Dat beetje rust betekent overigens vier dagen. Zondag is niet gespeeld omdat er geen afgebroken partij was. Morgen is de gebruikelijke midweekse rustdag. De twee grootmeesters komen dus pas weer donderdag achter het wedstrijdbord. Hoewel Kortsjnoj zelf niet reageerde op het verzoek tot uitstel van de wereldkampioen, werd uit zijn omge ving vernomen dat Karpov en zijn raadgevers de be slissing hadden genomen om het elan van de uitdager te breken. Er aan toegevoegd werd dat het herstel van Kortsjnoj Karpov schrik had aangejaagd en dat hij vreesde in de achtste partij opnieuw in moeilijkheden te komen. De „time-out" is een uiting van zijn angst, liet men weten. Ravioli èl la Siberienne klaar." „Alleen daarvoor helemaal uit Moskou naar Zuid-Tirol geko men?" Het antwoord is stee vast een niet-begrijpende glimlach. Het is bijvoorbeeld ook onmo gelijk aan de weet te komen uit hoeveel personen de dele gatie van en om de wereld kampioen bestaat. Officieel neemt de organisatie het ver blijf van twaalf personen te Merano voor zijn rekening. Maar er zijn meer mensen in de groep en ook zij zijn daar om bij te dragen tot het succes van de regerende wereldkam pioen. Een ander aantal is ook ge heim: de hoeveelheid veilig heidsagenten. Het organisatie comité heeft mensen opgedra gen te zorgen voor de veilig heid van de grootmeesters. Maar niemand mag tot nu toe weten om hoeveel mensen het gaat. Dat is ook een veilig heidsmaatregel. Het is tevens een van de geheimpjes van Merano die „zwermen" om de grote vraag: „Heeft Kortsjnoj een kans tegenover de wereld kampioen?" DEN HAAG - Cor du Buy Sport BV in Soestduinen heeft surseance van betaling aangevraagd. Volgens de directie van Van Wijk en Heringa NV in Den Haag, waarvan Cor du Buy Sport een volledige dochteronderneming is, hebben de zeer slechte resultaten in de eerste acht maanden van dit jaar, die voornamelijk werden veroorzaakt door geldgebrek van de Amerikaanse sportschoenenproduent Brooks Shoe Inc., deze stap onvermijdelijk gemaakt Van Wijk en Heringa (industrie, handel, onroerend goed) nam in januari van dit jaar Cor du Buy Sport, een importeur van sportartikelen, voor een symbolisch bedrag over. Cor du Buy Sport was in financiële moeilijkheden geraakt door het wegval len van de vertegenwoordiging van Puma. Van Wijk en Heringa verstrekte het bedrijf een achtergestelde lening om de moeilijk heden te boven te komen. Voor de 37 personeelsleden had de overneming geen gevolgen. Door het wegvallen van het Puma- -contract daalde de omzet van Cor du Buy Sport van 20 min tot 12 min. Voor 1981 werd voor Cor du Boy Sport, die inmid dels de vertegenwoordiging van Brooks had verkregen, een om zet van 15 min voorzien. Wat het geconsolideerde resultaat van Van Wijk en Heringa over 1981 betreft zegt de directie geen herziening of aanvuling van het tussentijdse bericht van september noodzakelijk te ach ten. In dat bericht deelde zij mede, dat het resultaat dit jaar be langrijk lager zal zijn dan dat over 1980 (nettowinst 3,3 min). Toto DEN HAAG Sporttoto 41 van de afgelopen weck kent twee winnaars, die elk bruto ruim 25.000 gulden zullen ontvangen. De cijfers van toto 41: Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 25.186.80 ontvan gen. Tweede prijs: 35 win naars, die elk 959.40 ontvan gen. Derde prijs: 587 winnaars, die elk 143.- ontvangen. In totaal was voor de 624 win naars van deze toto een prij- zenbedrag beschikbaar van f 167.912. Een juist ingevulde kolom van de toto van het afgelopen weekeinde zag er als volgt uit: 3-1-2-3-1-2-2-1-1-1-2-3. Wilborts uitgeschakeld TOKIO Jeugdspeler Eric Wilborts, die samen met na tionaal kampioen Louk San ders is afgereisd naar net verre oosten, is gisteren uit geschakeld in de eerste ron de van de Japanse open ten; niskampioenschappen. In Tokio verloor hij met 62, 61 van de Amerikaan Ro bert van 't Hof.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17