AZ'67 moet werken! hoort weer bi j de Feyenoord top 1 PSV in onzekerheid over Geels KESSLER ONDER INDRUK VAN LIVERPOOL BEN WIJNSTEKERS VOOR DUEL METDINAMO DRESDEN: SPORT, LEIDSE COURAN"! DINSDAG 20 OKTOBER 1981 PAGIN^f ROTTERDAM Het heeft er alle schijn van, dat Feyenoord een ellen dige periode heeft afgeslo ten. Prestatief dan, want achter de schermen rom melt het nog steeds be hoorlijk. Na de affaire rond de taakverdeling tussen Jezek (alleen nog coach) en Westerhof (trai ner) volgde de aanstelling van „praatpaal" Blanke- meijer, waardoor de in vloed van manager Ste- phan weer werd beperkt. Twee maatregelen die er niet om liegen en waaro ver het laatste woord voorlopig nog niet is ge zegd. Maar gek genoeg hebben de spelers er voor. een belangrijk deel een aanleiding in gezien ein delijk eens voor resultaat te zorgen. Uit de laatste drie (moeilijke) wedstrij den haalde Feyenoord vijf- punten. Vooral de zege van zondag tegen AZ'67 (4-2) heeft de ploeg ge sterkt in de mening nog altijd tot de top te beho ren. Zo kort voor het UEFA-Cupduel met het door Jezek redelijk hoog gekwalificeerde Dinamo Dresden is dat een inter essant gegeven. Er staat voor Feyenoord nogal wat op het spel, morgenavond in de Kuip. De formatie van (nu dus) Jezek én Westehof zal moeten bewijzen niet aan een incidentele opleving bezig te zijn. Direct daaraan verbonden zitten financiële gevolgen, want het publiek dat het tot nu toe behoorlijk heeft laten afweten zal dan ongetwijfeld weer terugkeren. Feyenoord heeft alleen bestaansrecht als topclub, minder wordt door de toeschouwers niet geaccep teerd. Nederlagen, uitschake ling, op den duur betekenen ze niets anders dan het einde van de club. „Als je maar winl 'v zegt Ben Wijnstekers dan ook volkomen begrijpelijk. „Het enige waar de mensen naar kijken is of je prestaties levert, waar je op de ranglijst staat. Als je daarnaast ook nog een beetje leuk voetbalt, is dat meegenomen." Veel spelers hebben zicht dat, tot ergernis van Wijnsterkers, in het begin niet gerealiseerd. Het seizoen begon abonimabel en Feyenoord dreigde te ver vallen tot een eenvoudige middenmoter. „En dan Zie je", zegt Wijnsterkers, ,,'dat ieder een er van alles gaat bijslepen. Alles wordt overhoop gehaald en iedereen schuift het falen af op een ander. Spelers ver schuilen zich en hebben geen enkele zelfkritiek. Natuurlijk gebeurden er allerlei dingen om ons heen, in de organisatie, maar ik heb op een gegeven moment gezegd dat wij als spe lers dat moeten vergeten. Wij moeten in het veld voor resul taat zorgen, niets anders. Ook nu moeten we vergeten wat er is gebeurd rond Jezek en Ste- phan, en gewoon voetballen." Collectief gefaald „De laatste weken is er weer goed gewerkt. Iedefeen was er eindelijk van doordrongen dat er collectief is gefaald, dat nie mand goed bezig is geweest. Spelers niet, leiders niet en be stuur niet. Voor ons is dat alle maal over. De situaite met Je zek en Westerhof is werkbaar en de figuur van Blankemeijer staat boven alle partijen, dat is aangenaam. We durven weer te voetballen, we zijn er van doordrongen waar het om gaat. En als vanzelf komen dan ook de resultaten terug. Als je voelt dat het lekker gaat, word je niet moe. Tegen AZ'67 had ik nog wel een uur kunnen doorvoetballen, maar een tijdje geleden tegen Sparta was ik al voor het einde dood- en doodmoe. Het is beslist niet alleen een kwestie van wer ken, al is dat wel belangrijk. Er zit genoeg kwaliteit in deze ploeg om ook op andere ma nieren te winnen dan met in zet." „Nu denk ik weer, dat we tot de top behoren. Het publiek waarschijnlijk ook, want dat begon zondag voor het eerst weer te zingen. Dat is voor mij een bewijs, dat we goed bezig zijn. Maar ik hoop, dat bij ie dereen nu de ogen zijn open- gègaan, dat iedereen ziet en voelt dat Feyenoord het nog altijd kan. Ik geloof ook niet, dat de recente successen tijde lijk zijn. Tegen Dresden moe ten we dat maar laten zien. Bewijzen dat we helemaal te rug zijn. Daarnaast vind ik dat je zo'n UEFA-toernooi niet moet overschatten, want zater dag moeten we weer naar Haarlem voor de competitie. Als je het daar totaal laat af weten, heeft een succel tegen Dresden ineens veel minder waarde." Op tijd Coach Jezek denkt, dat Feye noord op tijd in vorm is geko men om de Oostduitse Vopo's uit te schakelen in de tweede ronde van het derde Europese toernooi. „Ik vind echter wel, dat de zege tegen AZ'67 niet moej worden overdreven. Ik denk dat AZ meer met de ge dachten bij Liverpool was, dan wij bij Dresden. Ik heb genoeg fouten gezien, er werd soms te haastig gespeeld en eenvoudi ge passes kwamen herhaalde lijk niet goed aan. Maar in to taliteit is de tendens positief, zeker wel. De werksfeer is de laatste weken verbeterd en op het veld is er meer kameraad schap", concludeerde de Tsjech, die enige afstandelijk heid van het gebeuren toch maar moeilijk kon verbergen. Hij zag dé tegenstander van morgen één keer. In gezel schap van Boksov (Real Ma drid) bekeek hij het treflen ALKMAAR - AZ '67 staM morgenavond voor de tweede serieuze kracht proef als regerend lands kampioen. De eerste echte test eind vorig seizoen te gen Ipswich Town, in de finale van het UEFA-Cup- toernooi, liep op een mis lukking uit wat betreft het resultaat. De prestatie die de Alkmaarders in de return tegen de Britten boekten was er één van allure, maar leverde niet meer dan een grote portie waardering op. Op het hoogtepunt van de succes reeks van AZ '67 stokte dus de machine om na dien slechts hortend en stotend op gang te blijven. Onder die omstandighe den dient de nog immer ambitieuze, maar in den lande nog steeds weinig populaire Noordhollandse club morgen opnieuw de degens te kruisen met een exponent van het Engelse voetbal, de drievoudige winnaar van de belang rijkste Europa Cup (die der landskampioenen), Li verpool. En als je trainer Georg Kessler van AZ '67 zou moeten geloven, heeft zijn ploeg slechts een klei ne kans op succes in deze nog zo prille fase van het Europese bekertoernooi. „Ik heb Liverpool onlangs zien spelen tegen Leeds Uni ted", verklaarde de Alkmaarse oefenmeester gisteren met het van hem inmiddels overbe kende, wat bombastische voca le volume. „En ik moet zeggen dat de ploeg me heeft geïmpo neerd. Het is een team dat een goede combinatie heeft gevon den, zoals overigens veel En gelse ploegen, van fysieke kracht en karakter. Bovendien is Liverpool bij uitstek een elf tal dat in staat is de nul vast te houden. Dat heeft men vorig jaar tegen Bayern München wel bewezen. Thuis speelde Liverpool 0-0, maar uit wél 1-1 waarmee plaatsing voor de volgende ronde was bereikt". Als Georg Kessler deze bood schap aan zijn eigen man schappen meegeeft vlak voor de wedstrijd tegen Liverpool, kan de uitwerking tweeledig zijn. Of AZ '67, dat bovendien iets heeft goed te maken voor het betrekkelijk falen in de vaderlandse competitie (wat werd benadrukt door de ma nier waarop afgelopen zondag van Feyenoord werd verloren) treedt de Britse Europa Cup houder nogal geïntimideerd tegemoet, of de Alkmaarders distilleren uit de lessen van Kessler zo veel inspiratie dat ze voor het eerst sinds geruime tijd weer eens een topprestatie neer zetten. Óp dat laatste hoopt Georg Kessler natuur lijk. Hoewel de aanvankelijke vreugde die de Alkmaarse kringen binnendrong toen de tegenstander van morgen uit de loting tevoorschijn kwam, inmiddels wel plaats lijkt te hebben gemaakt voor enige beduchtheid. Voorzitter Arie Ligthart van AZ '67 kan dan* nog zo hard roepen dat vol gens hem de belangstelling voor een dergelijk topduel nauwelijks nadelig kan wor den beïnvloed door een slecht resultaat in het weekeinde voorafgaande, de praktijk he^ft anders uitgewezen. AZ '67, dat met een niet zo kléine vormcrisis kampt, moet volgens Georg Kessler het be sef worden bijgebracht dat er moet worden 'gewerkt'. „Dat is dé methode om de vorm te rug te winnen", aldus Kessler. Waarna de Alkmaarse coach refereert aan de inderdaad glanzende prestatie die zijn ploeg in het begin van deze competitie leverde bij PSV. „Daar straalde de arbeid en discipline van onze ploeg af", meent de oefenmeester. „Zo moeten we wéér gaan spelen. Dan kan AZ '67 opnieuw ope reren op de manier zoals vorig seizoen bijna gebruikelijk was: We moeten ons tijdig bezin nen. Anders vallen er grotere klappen". AZ '67 treedt morgen tegen Liverpool aan in de vertrouw de formatie, met dien verstan de dat de juist geopereerde Kristen Nygaard nog steeds ontbreekt, maar dat de tegen Feyenoord afwezige Richard van der Meer er weer bij is. Hoe de feitelijke speelwijze morgen zal zijn, wenste Kess ler nog niet aan de openbaar heid prijs te geven. Het ligt echter gezien de speelwijze van Liverpool als Engelse ploeg voor de hand dat er twee mandekkers op de spitsen Dal- glish en Rush worden gezet. Gezien de gebrekkige manier waarop stand-in Hans Reijn- ders in de nationale competitie opereert is het niet te ver wachten dat Kessler hem op één van de spitsen zet. Spelbos en Hovenkamp komen daar eerder voor in aanmerking. Waarbij het overigens ietwat merkwaardig is dat Kessler, hoewel het gaat om een thuis- i duel waarin moet worden ge tracht een zekere marge te be werkstelligen om in Liverpool enige kans te hebben, kiest voor Reijnders boven de aan vallender ingestelde Ronald Weijsters. Manco Liverpool, dat naar Kessler i meedeelde slechts één manco heeft op dit mofnent („Een ge brek aan vorm"), blijkt weinig problemen te kennen met de opstelling voor morgenavond. De ploeg van manager Bob Paisley kwam weliswaar afge lopen zaterdag tot een tamelijk, teleurstellend resultaat tegen Brighton (3-3, na een voor sprong van 3-1), maar wordt toch zo veel routine en klasse toegedacht dat de Britten als favoriet aan het duel begin- Waarbij Paisley, die naar luidt niet zo'n liefhebber is veranderingen in zijn n, overigens wel enigszins Ie zorgen zit over het fun- eren van zijn defensie. Li- pool incasseerde zaterdag tegentreffers, waarvan er er twee. te wijten waren onzorgvuldig ingrijpen de verdediging, bijzondere rol is bij Li- pool overigens weggelegd r Bruce Grobbelaar, de olger van de na twaalf trouwe dienst naar de irs vertrokken doelman r Glemence. De van Van ver Whitecaps afkomstige >bbelaar, die bekend staat een showman, heeft met verdedigers nog niet die m van communicatie op- ouwd die wel wenselijk zijn. Vandaar ook dat er dusver nog storende ele- iten voorkomen. Waarbij afwachten is in hoeverre spitsen Tol en Kist van '67 daarvan gebruik kun- i maken. opstellingen voor de wed- d in het Olympisch Sta- die om 20.15 uur begint onder leiding staat van de iaanse scheidsrechter Bar- ;scu, zien er naar verwach- als volgt uit: '67: Treijtel; Van der Meer, Met- Spelbos, Hovenkamp; Arntz, Pe- Reijnders, Jonker; Kist, Tol. :rpool: Grobbelaar, Neal, npson, Hansen, Alan Kennedy; McDermott, Souness, Ray Ken- Rush, Dalglish. frank Werkman AZ heeft plezier in de training, met vlnr. Jonker, Spelbos, Gaasbeek en Metgod. v Ruud Geels zal vanavond door trainer Thijs Liebregts worden getest of hij noeg is om tegen Rapid Wien te spelen. EINDHOVEN/WENEN PSV verkeerde giste ren nog in onzekerheid of het morgenavond in het Prater-stadion van Wenen tijdens de con frontatie met Rapid Wien, de ploeg waarte gen de Eindhovenaren in 1955 op Europees niveau met een nederlaag van 6- 1 debuteerden, kan be schikken over topschut ter Ruud Geels. De Sant poorter liep zaterdag in het duel met de Graaf schap een enkelblessure op, die hem gisteren noopte zich tijdens de training tot wat lichte loopoefeningen te beper ken. Oefenmeester Thijs Liebregts zal Geels vana vond in Wenen aan een test onderwerpen om te kunnen constateren of hij kan worden ingezet. De kans daarop Ijkt groot, reden waarom de coach ook nog geen op lossing heeft bedacht voor de vraag wie Geels eventueel in de eerste wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup zal moeten vervangen. De rest van de spelersgroep is volledig fit, met dien ver stande dat dit uiteraard niet geldt voor Adri Koster, die vorige week in Hilversum door dr. Hermans werd ge opereerd aan zijn twee ge scheurde banden tellende knie. Koster is inmiddels riaar het St. Annaziekenhuis van Geldröp overgebracht, waar onder andere clubarts Van Brekel van PSV hem verder zal behandelen. Het herstel van de pechvolle Zeeuw, voor wiens carrière moet worden gevreesd, al voelt hij zichzelf nog jong ge noeg om na de zoveelste te genslag toch weer aan een rentré te werken, zal nog zes tot acht weken vergen. Dit seizoen komt Koster in geen geval meer voor PSV in ac tie. De zorgen van Koster gaan enigszins voorbij aan de ploeg, die met voorsprong de ranglijst in de eredivisie aan voert. Al verkeert PSV in de wetenschap, dat het morgen avond, kort nadat Austria Wien en Dynamo Kiev in hetzelfde stadion in het ka der van het Europa-Cuptoer nooi voor landskampioenen elkaar hebben ontmoet, een betere prestatie zal moeten leveren dan zaterdag j De Graafschap het geval Toen bleef vooral het l v denveld onder de maat.^e liar Betrekkelijk da „Dat was echter een p z, dent", meent Liebregts hoopvol is gestemd dal pupillen morgen een basis leggen voor het o\| ven van de tweede r< „In dit soort wedstrijden) vorm van twee dagen I send. Met alles wat gewei of erna komt heb je int niet veel te maken. Ikf zelf Rapid tegen Wienel met 6-1 zien winnen. gn lukte alles. Tien dagen j(0 moest Rapid weer tegefcse: staartploeg en werd wer<L_ Zo betrekkelijk is alle! moet er staan als het rjo] is." Het valt te verwachten!—. Liebregts zijn elftal vat}"^ terdag niet zal wijzigen, r ook aangenomen mag i den. dat de Eindhovert tegen het meestal 4-4-2j®™ lende Rapid Piet Wildr. naar de middelste lijn ym' laten opschuiven. L— Brandts en Huub Sté^ zullen dan als bewakers|i. de aanvallers Krankl en! glevits fungeren. I Speelt Geels onverhoopt! niet, dan bestaat de kan' Rob Landsbergen alsl -I vervanger optreedt. 01 de lange aanvaller vooral van nut is indiende pressie moet spelen, is heaar ker zo aannemelijk, datdai bregts dan een beroeflani doen op Adri van Krat lai Michel Valke, die vooizen naar de reservebank vet on nen zijn. »bb Vermoedelijke opst%k, PSV: Doesburg; Stejroo Willy van de K Brandts, Wildschut; vliet, Huh, Koeman; van de Kerkhof, Geels, resen. f— WILLEM PFEIF|yj ci un Is. I Ben Wijnstekers (links): „Tegen Dinamo Dresden moeten we bewijzen weer helemaal terug te zijn". met Carl Zeiss bond daaraan sies. „Zoals elke ploeg is ook Dresden sterk. Hun erpge het gebrek aan naast zitten er nisch goede er achterin dekking toegepast en troon gebaseerd sen. Een derhalve, waardoor schijnlijk een „normale' verschijnen." Daarin zal hoe Jeliazkov want hij is nog gerechtigd. Over ken in Dresden echter wel zek wenste nog stelling bekend 1 en beperkte ziel noemen van zijn De selectie bes Engelen, Hiele, stekers, Stafleu gem, Brard, Tr Van Deinsen, Groenendijk, Kazc< en Vermeulen. J" DICK HOL. Vermeulen wel deel van uit, vanavond in het kamp te beslist Jezek of

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16