an Mierlo legt zorg over kernwapens uit aan Weinberger rans dorpje in verzet gen Krishna-beweging Onrust binnen SPD over uitlating Reagan BH 4 Nobelprijs natuurkunde naar twee Amerikanen en een Zweed Franse dimlicht oorlog laait op voor laatste slag Britse regering geeft Noordzee- olie terug in particulier bezit %ENLAND LE1DSE COURANT DINSDAG 20 OKTOBER 1981 iiw verdacht hulp bij f-aanslag •V; 1RUHE De West- politie een 27-jarige aangehouden, die ervan verdacht betrokken te weest bij de mislukte op de Amerikaanse ge- Kroesen op 15 septem- )e generaal liep bij de 0 alleen lichte verwon- F op. lis de politie heeft de 1 de daders van de aan- fcholpen. Zij zou een tent ensmiddelen hebben ge- 'voor de RAF-leden, diè gen van de generaal met frti-tankgranaat bestookt Italiaanse agenten doodgeschoten MILAAN Twee agen ten van de Italiaanse anti-terreurbrigade zijn gistermorgen in Milaan om het leven gekomen. Drie onbekende mannen begonnen direct te schie ten, toen zij door de agenten in het centrum van de stad met hun auto voor een routine controle werden aange houden. Een derde poli tieman en een voorbij ganger liepen verwon dingen op. De daders zijn ontkomen. Moskou wil weer met Peking praten MOSKOU De Sovjet-Unie heeft China vóor- gesteld de bijna twee jaar geleden afgebroken onderhandelingen over de grens tussen beide landen te hervatten. In Peking wordt het voor stel bestudeerd. China verklaarde gisteren al tijd een voorstander te zijn geweest Van het via onderhandelingen oplossen van de geschillen over de 7.000 kilometer lange grens. Moskou zou Peking ook voorstellen hebben gedaan voor het herstellen van de betrekkingen. Waarne mers wijzen er echter op dat de Sovjet-Unie eerder met soortgelijke voorstellen is gekomen aan de vooravond van Chinees-Amerikaanse besprekingen. Later deze week ontmoeten pre sident Reagan en China's premier Zhao Ziyang elkaar op de Noord-Zuidtop in het Mexicaanse Cancun. „Barbaars vertier voor prinses Diana LONDEN Prinses Diana is nog geen drie maanden na haar huwelijk met prins Charles het middelpunt van een in de Britse pers breed uitgemeten rel. De oor zaak is een jachtpartij op het buitenver blijf van de Britse koninklijke familie in Schotland, waarbij de 20-jarige prinses een hert zou hebben aangeschoten maar niet gedood. Volgens de Britse Vereniging tegen de Bloedsport moest het dier wor den opgespoord en met een beter gemikt schot uit zijn lijden verlost. Buckingham. Palace zegt dat de jachtpartij anders is verlopen, maar hoe wil men daar niet kwijt. In de Britse (sensatie)pers zijn op nieuw vraagtekens gezet bij de jachtpar tijen van de koninklijke familie, die „bar baars vertier" worden genoemd. Eerste vrouw met ruilhart overleden KAAPSTAD Op weg naar het ziekenhuis is in Kaapstad afgelopen nacht de 50-jarige Dorothy Fisher overleden na dat zij twaalf jaar met een hart van een ander had ge leefd. Deze kleurlinge was de eerste vrouw die door de Zuidafrikaanse pionier voor harttransplantaties, professor Christian Barnard, een Ver vangend hart kreeg inge plant. Dat gebeurde op 17 april 1969. Nadien heeft zij een normaal leven geleid, al dus een woordvoerder van het Groote Schuur-ziekenhuis. Het is niet bekend waaraan zij precies is overleden. J-- cancun. gin: [EAGLES In ilink gesprek onder neigen" met Amerika's (ter van Defensie ir Weinberger heeft ambtgenoot mr. van Mierlo gistera- aaiin Schotland uitge- dsfwelke problemen in jïderlandse bevolking .3 ten aanzien van de Wijting van meer Ame- lannse kernraketten. 5un| ;ebiuig at om in bel Het gesprek tussen van Mierlo en Weinberger had plaats op de vooravond van de vergadering van de halfjaarlijkse Nucleaire Plan Groep (NPG) waarin de defensieministers van de NAVO-lidstoten - dit maal in het Schotse Gle- neagles - over actuele kernvraagstukken verga deren. Volgens de Neder landse bewindsman ver liep het onderhoud met Weinberger „heel pret tig". Wat hij precies had uitgelegd wilde minister Van Mierlo gis teravond nog niet zeggen. Hij zal immers vandaag in de ple naire vergadering een soortge lijk betoog tot alle NAVO-col- lega's richten. Wel zei Van Mierlo dat het nodig was met name tegenover de Ameri kaanse regering „cliché's in de wereldopinie" te weerleggen als zou ons land onder de noe mer „Hollanditis" simpelweg ten prooi zijn aan anti-Ameri kanisme en pacifisme. Van Mierlo sprak van „een wild groei in de misvattingen in het buitenland". Een officieel re geringstandpunt inzake de plaatsing (of het uitstel daar van) van Amerikaanse kern- raketten, heeft de Nederlandse bewindsman niet meegedeeld, ook niet het standpunt dat het kabinet Van Agt-II had inge nomen voor het ten val kwam. „Ik zal me hier in deze NAVO- vergadering nadruk kelijk onthouden van welke conclusie dan ook, maar uit het beeld dat ik geef van de publieke en parlementsopvat- tingen in Nederland valt na tuurlijk wel wat af te leiden", aldus Van Mierlo. Hij zei daarmee in overeen stemming te zijn met de ver- verklaring die de NAVO-mi- klaring gisteren in de Tweede klisters morgen in Schotland Kamer van premier Van Agt gemeenschappelijk zullen uit- oppositie-leider Wiegel, dat de demissionaire minister geven. Nederland wil daarin de onrust onder grote bevol- van Defensie grote terughou- kingsgroepen weerspiegeld dendheid in acht moet nemen zien over de kernbewapening, waar het conclusie betreft, en de nadruk leggen op het „Maar een demissionair minis- belang van succesvolle onder- ter moet toch doen wat in 's handelingen met het Oostblok lands belang is, zoals het weg- over wederzijdse verminde- nemen van voor het land ring van Euroraketten. De al- eerste gespreksronde tussen de Verenigde Staten en Rusland Hij zei dat er de afgelopen we- over enerzijds Kruis en Pers ken een „zeer actieve diploma- hing-II raketten en anderzijds tie" is gevoerd tussen de NA- de SS-20-projectielen, begin- VO-hoofdsteden over de slot- nen 30 november in Genève. aai ^eri lieglessen op een \/-\keemde manier JUligd. In plaats at toestel keurig rencü landingsbaan sobfe zetten parkeer- __jhet toestel in een i. Nancy Gallimore haar vliegleraar en met lichte ver- ngen vrij. De in- s van een nabij- jn dorpje konden •'s capriolen niet eren. Omdat bij >oomlanding tele- Idingen sneuvel- moesten zij het jdje zonder tele- itellen. onze correspondent) ENONVILLE Het je Ermenonville bij dat in 1974 trieste tdheid kreeg toen bij vliegramp met een 346 personen om even kwamen, staat een aantal weken in het centrum van ranse belangstelling, ëhele dorp voert een e strijd tegen de pa-sekte, die het el van JCrmenonville opgekocht om er an haar centra te asteel moet dienen als iging voor het onderko- lk Parijs, waaruit de sek- ërdwenen toen buurtbe- l zich begonnen te ver- tegen de vanaf drie uur morgen beginnende 1 ingen en andere „exoti- rpïjjjètogingen". tl Fransen leeft een ze- iurt o/'jandigheid jegens sek- n apfe Krishna-beweging is andflfit, omdat deze zonder 0714 in staat blijkt kastelen Tenhuizen te kopen en te 30[W ****hnenonville heeft de al. O^gheid echter ongewone afmetingen aangenomen. Som mige brave burgers hebben wapens aangeschaft en dezer dagen is een in Krishna-ge-- waad geklede pop aan een galg geknoopt. Om zijn nek had hij een plakkaat met bet veelzeg gende opschrift: „Eén Krishna is al ten hemel gevaren. Ande ren zullen volgen". De burgemeester van Erme nonville pluist de wetboeken na in de hoop een wet te vin den, op grond waarvan hij de sekte buiten de gemeentedeur kan zetten. Tot dusver zonder resultaat. Een wethouder ver kondigt: „Zij hebben zich hier gevestigd om van het kasteel een internationaal centrum voor hun smokkeloperatieS te maken". Een caféhouder ver kondigt heftig dat die „smeer lappen gescalpeerd moeten worden". Ofschoon de Krish na's hun schedel geschoren hebben, vindt hij dat ze nog teveel haar hebben. Voor kin deren is de omgeving van het kasteel tot verboden gebied verklaard. Iedereen weet im mers, zo zegt men in het dorp, dat de Krishna's kinderen ste len om ze in hun soort kloos ters op te sluiten. Het geval Ermenonville is niet uniek in Frankrijk. In het Middenfranse departement In- dre voert afgevaardigde André Laignel al jarenlang een soort gelijke strijd tegen de Krish na's, die daar het kasteel van Oublaisse bewonen. In 1978 had een andere afgevaardigde, Alain Vivien, de toenmalige minister van binnenlandse za ken verzocht een onderzoek in te stellen naar de activiteiten van sekten in Frankrijk. Vol gende maand wordt het resul taat van dat onderzoek be kend, maar nu is al bekend dat de sekten weinig ten laste kan worden gelegd. Zij functioneren op vrijwel de zelfde manier als religieuze congregaties, die volgens de Franse wet aan een aantal cri teria moeten beantwoorden. Over het algemeen voldoen de sekten aan deze eisen en kan hen dus niets ten laste worden gelegd. De Franse politie ech ter wil samen met de belas tingdienst een diepgaand on derzoek instellen naar de bronnen van inkomsten en de financiële middelen van de sekten. Het debat over de sekten in Frankrijk is nog volop gaande. De inwoners van Ermenonvil le willen de resultaten van de onderzoeken echter niet af wachten en zetten hun pogin gen de Krishna's op het kas teel het leven onmogelijk te maken voort. luss gooit vooraanstaande CSU'er uit partij t tonze correspondent Ami van Vree) 1 De Westduitse pole- B Alfred Mechtershei- prvent tegenstander van tsluit tot modernisering Ie NAVO-raketten en voerder tijdens de grote (demonstratie in Bonn, fijn partij, de uiterst con- ifeve Beierse CSU veria- fit bleek uit een verkla- van CSU-voorzitter Dat de geëngageerde tegen stander van de wapenwedloop (medewerker van -het gere nommeerde Max Planck Insti- tut voor natuurkundig onder zoek) het niet lang meer in zijn partij zou uithouden, was al geruime tijd duidelijk. Al in mei van het jaar kon zijn roye ment ais CSU-lid met uiterste moeite worden voorkomen, door een compromis waarin Mechtersheimer verklaarde niet aan bijeenkomsten te zul len deelnemen die een onde mocratisch karakter hebben. Zijn optreden tijdens de grote vredesdemonstratie in Bonn, die door Strauss als een anti communistische betoging werd gezien, is blijkbaar de druppel die de CSU-emmer doet over lopen. Een toast wordt uitgebracht op professor Nicolaas Bloembergen (midden), die gisteren met nog twee na tuurkundigen de Nobelprijs voor fysica won. - STOCKHOLM - Twee Amerikanen en een Zweed hebben gisteren de Nobelprijs voor fysica 1981 gewonnen voor hun bijdragen aan de verbete ringen van onderzoeks methoden bij het bestude ren van atomen met zoge naamde spectroscopen. Professor Kai Siegbahn „BEPERKTE KERNOORLOG IN EUROPA MOGELIJK" BONN Binnen de Westduitse Sociaaldemo cratische Partij (SPD) is gisteren heftige beroering ontstaan over de uitspraak van de Amerikaanse pre sident Reagan als zou een beperkte oorlog in Europa niet zondermeer leiden tot een nucleair treffen tus sen de SowjetUnie en de Verenigde Staten. President Reagan zei afgelo pen vrijdag in een interview, dat „men zich het gebruik van tactische kernwapens op het slagveld van Europa kan voor stellen zonder dat de groot machten de knop zouden in drukken". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekrachtigde gistera vond het standpunt van presi dent Reagan door te verkla ren, dat zijn uitlatingen over de mogelijkheid van een be perkt nucleair Conflict in Eu ropa „helemaal verenigbaar zijn met de klassieke strategie van de NAVO". Erwin Horn, SPDafgevaar digde en defensiespecialist, reageerde gisteren uiterst woe dend op dit Amerikaanse standpunt. Hij zei dat „deze stellingname van Reagan de (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De dimlicht-oor- log is met het invallen van de herfst in Frankrijk weer opgelaaid, nu de minister van verkeerswezen heeft laten doorschemeren dat het be treffende decreet (dat ver plicht in de bebouwde kom met dimlicht in plaats met parkeerlicht te rijden) afge schaft zou kunnen worden. De hele zaak begon in 1979, toen een hoge functionaris van het ministerie van ver keerswezen vernam dat der tien landen het gebruik van dimlicht in de bebouwde kom verplicht gesteld had den. In de zomer van dat jaar beraadslaagde de minister raad erover, een opiniepei ling wees uit dat 89 procent van de ondervraagden voor dimlicht in de bebouwde kom waren en op 15 oktober 1979 werd het besluit van kracht dat het gebruik van dimlicht voorschreef. Precies tien dagen later werd de dimlicht-oorlog ontketend. Het kwam tot artikelen in kranten en tijdschriften, me dische verklaringen, uiteen zettingen en interviews voor radio en tv en in december zag de minister van ver keerswezen zich genoopt bakzeil te halen: hij verklaar de dat de duur van het expe riment die. op een jaar gesteld was, tot een half jaar terug gebracht zou' worden. De tegenstanders van het ge bruik van dimlicht mobili seerden weggebruikers, auto mobielclubs, artsen (met name oogartsen), burgemees ters, politiefunctionarissen. Er werd zelfs een Nationaal Comité tegen de verplichting om met dimlicht te rijden ge sticht. De voorzitter was een vooraanstaande oogarts, dr. Bideaux. De „anti-codes" zoals de tegenstanders van het gebruik van dimlicht worden genoemd, trokken van leer alsof het om hun le ven ging. Dat was overigens wat zij beweerden en de dood van een vooraanstaande en internationaal bekende juwe lier in het hart van Parijs was hun troefargument. De man werd doodgereden om- dat een automobiliste door dimlichten van tegenliggers verblind geweest was. De be weging „auto-defense" kwam in het geweer en toonde met cijfers aan dat er in oktober en november 1979 meer per sonen in steden en bebouwde kommen omgekomen waren dan in de overeenkomstige maanden van 1978. De dim licht-verplichting was 8e schuldige. In Nice verbood de burgemeester het gebruik van dimlichten in zijn stad, hetgeen tot een interessante juridishe procedure aanlei ding scheen te zullen geven. Maar zover kwam het niet want ook de burgemeesters van Rijssel (Lille), Dijon, Toulouse, Rennes en Rouaan vaardigden overeenkomstige verbodsbepalingen uit. In Pa rijs maakte burgemeester Jacques Chirac gewag van „de meest nadrukkelijke re serves" over het nut van het gewraakte decreet. De oorlog nam in hevigheid en verbe tenheid toe en met bestreed elkander met statistieken en een eindeloze reeks argu menten. De voorstanders van het dimlicht-decreetschermden met de leuze „Zien en Gezien Worden" en fundeerden hun argumentatie onder meer op het feit dat de maatregel tot volle tevredenheid in dertien landen verplicht gesteld is en daar volledige voldoening geeft. Straatsburg. De tegenstanders wijzen erop dat in de bebouwde kom de verblinding die gevolgd wordt door wat de oogspecia listen „het zwarte hol" noe men vaak niet te verdragen is. en dat bij itat weer.de weer spiegeling het onmogelijk maakt obstakels of voetgan gers waar te nemen. In mei 1980 wees een nieuw opinie-onderzoek uit dat 77 procent van de Fransen toen tegen het dimlicht gebruik waren. Thans, nu de oorlog met de mogelijke afschaffing van het dimlichtbesluit weer in zijn volle woede dreigt uit te breken, is de situatie wis selend. De politie sluit haar ogen, een deel van de auto mobilisten rijdt met dimlicht, een ander deel zoals vroeger met parkeerlicht. Alleen wil len de dimlicht-rijders dat de parkeerlicht-rijders ook met dimlicht rijden en omge keerd. En nu de avond weer vroeg valt, nu het zicht min der wordt, gaat de hele wilde strijd weer oplaaien. Tot de minister van verkeerswezen, die een communist is, met communistische vastberaden- heid-die-geen-tegenspraak duldt, een beslissing neemt. Zeer, zeer waarschijnlijk te gen het dimlicht-decreet, mo gelijk ook omdat het destijds door een reactionaire rege ring genomen werd. afschrikkingsmacht van de NAVO vermindert en de risi co's van een oorlog verhoogt". Horn waarschuwde voor een scheuring binnen de NAVO. „Als de Amerikaanse regering de verklaringen van Reagan als haar eigen defensiefilosofie beschouwt, dan zal dat de NAVO doen splitsen en dat zal het einde betekenen van dit bondgenootschap", zo zei hij. Een andere SPD-leider, Jür- gen Böddrich riep bondskanse lier Schmidt op president Rea gan duidelijk te maken, dat geen enkele politiek van de grote mogendheden waarbij rekening wordt gehouden met de vernietiging vasn Europa door de bondsrepubliek zal worden aanvaard. De officiële Westduitse regeringswoord voerder, Kurt Becker, voelde zich gisteren duidelijk niet op zijn gemak bij vragen omtrent Reagans uitspraak van vorige week vrijdag. Becker verwees in zijn antwoord naar een re cent interview met de Ameri kaanse minister van defensie, Caspar Weinberger. Weinber ger zei in dit interview dat de mogewlijkheid van de vernie tiging van Europa „het bela chelijkste gerucht is dat tot dusver is geuit". Toch heerst er in politieke kringen in Bonn ongerustheid dat de verklaring van presi dent Reagan gebruikt zal wor den v door pacifistische West duitsers. Twee weken geleden demonstreerden zij massaal te gen de kernwapens in Europa. van de Universiteit van Uppsala, die een onder zoek., voortzette dat zijn vader in 1924 dezelfde prijs opleverde, werd de helft van de 180.000 dollar omvattende onderschei ding voor natuurkunde toegekend. De andere helft was voor professor Nicolaas Bloembergen van de Harvard-Universi- teit en Arthur Schawlow van de Stanford-Universi- teit. De drie natuurkundigen druk ken de voetsporen van Albert Einstein, die in 1917 aantoonde dat er drie soorten Stralings processen bestaan. Absorptie en spontane emissie zijn al lang'bekend. Maar de nieuwe Nobelprijswinnaars hebben dieper inzicht verschaft in de spontane emissie. Het werk van Bloembergen, die in 1920 in Dordrecht werd geboben en na zijn studie aan de universi teiten van Utrecht en Leiden in 1952 naar de Verenigde Sta ten is vertrokken, concen treerde zich op het mengen van lichtgolven, waarbij hij drie golven nam en een vierde voortbracht. Zijn onderzoek heeft het mogelijk gemaakt, dat ook buiten het zichtbare spectrum laserstraling opge wekt kan worden, zowel in de richting van het infrarood als het ultraviolet. De Nobelprijs voor scheikunde 1981 werd toegekend aan Roald Hoffman van de Cornell Universiteit en Kenichi Fukui van de Japanse Kyoto-Univer- siteit. Ook zij deelden de prijs van 180.000 dollar. Order van 370 miljoen voor Verolme Brazilië ROTTERDAM Verolme Brazilië, behorend tot het Rijn-Schelde-Verolme (RSV) concern, heeft een contract ter waarde van ca. ƒ370 miljoen ondertekend voor de bouw van drie schepen (zogenaamde bulkcarriers). De schepen zijn besteld door de in Brazilië gevestigde on dernemingen Alianca (twee) én Netumar (een). RSV ver wacht dat de oplevering in ^e loop van 1984 zal geschieden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse regering Thatcher heeft giste ren ir. het Lagerhuis een programma afgekondigd voor het denationaliseren van de olie- en gaswinning in de Noordzee. Het zal tot gevolg hebben, dat het leeuwen deel van de Britse Noordzee-industrie particulier ei gendom wordt. Premier Thatcher en haar nieuwe minister van energie, Nigel Lawson, streven naar meer concurrentiemogelijkheden op de Noordzee. Voor het eerst zal Noordzee-gas door particuliere maatschappijen rechtstreeks verkocht*kunnen worden aan grote en kleine consumenten. De socialistische voorgangers van het huidige bewind hadden die gasverkoop toegewezen aan de genationaliseerde „British Gas Cooperation", een slordig bedrijf dat volgens premier That cher niet eens in staat is voldoende gas te leveren aan de Britse industrie. De Gas Cooperation zal door de regering worden ge dwongen haar olievelden op de Noordzee te verkopen. Ook de „British Oil Cooperation", ontsnapt niet aan de maatre gelen van Thatcher. Slechts een klein deel van de aandelen van de Oil Cooperation blijft staatsbezit. De Conservatieve regeringsplannen hebben heel wat verrassing en ontstemming veroorzaakt bij de Labourpartij. Premier That cher breekt bijna alles af, wat door Labour werd opgebouwd, zo luidt de kritiek.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15