PTT in de markt voor zendtijd via satelliet ekort in één maand sstegen met 4,2 mil jard ËeidóeOomcmt Bouwvakkers eisen dat 130-dageneis wordt teruggedraaid Openbaar ministerie was „dolgedraaid" Geen kwakkel-kabinet weer «BJENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 20 OKTOBER 1981 ï$er Stoel gaat i'ivn met Haig lag De demissionaire mi- an buitenlandse zaken Van zal op korte termijn een ge- stbfebben met zijn Amerikaanse i noot Alexander Haig. lUIhnste gespreksonderwerp zal arlaatsing in Europa van Ame- middellange afstandsraket- meer het bezoek precies zal iden, heeft het ministerie van Ise zaken nog niet bekend naken. Evenmin is duidelijk 'J«ïezoek heeft geïnitieerd. Bin- 'nak wordt meegdeeld of het ge ne houden zal worden vóór de- it jaar, wanneer Nederland jn beslissen over het al dan jpteren van de raketten op varfdSebied' Itllljl 108 jaar: Lekker eten, cognac en pruimtabak HOOGEVEEN De oudste inwoner van Ne derland, de 108-jarige Jan Nijenhuis uit Hooge- veen viert vandaag zijn verjaardag in het be jaardencentrum De Westerkim in Hoogeveen. De hoogbejaarde Hoogevener staat daarbij veel te wachten. Hij heeft de gelukwensen van de loco-burgemeester al gekregen en de Hooge- veense harmonie zal hem een serenade bezor gen. Van alle geschenken die hij ongetwijfeld zal krijgen, heeft Nijenhuis het liefst pruimta bak en cognac. Nijenhuis, geboren en getogen Hoogevener, is scheepstimmerman geweest. Tot nog toe is hij ongehuwd. Wat het geheim is van oud worden kan Jan Nijenhuis niet precies ver tellen. Hij heeft wel een eenvoudig recept. Goed eten, dagelijks een cognacje en regelmatig tabak pruimen. Begrafenis vermoorde chauffeur: geen taxi's in Amsterdam AMSTERDAM In Amsterdam zullen mor genochtend geen taxi's rijden. De Amsterdamse taxichauffeurs dragen dan hun vermoorde col lega Jan Scholts ten grave. Delegaties van taxi-chauffeurs uit het hele land zullen de begrafenis bijwonen. De chauffeurs verzamelen zich om acht uur op het Museum plein, vanwaar ze om tien over half negen naar de begraafplaats gaan. De begrafenis is om half elf op de begraafplaats Westgaarde in Amster dam-Osdorp. „Scholts wordt begraven met de eer die hij naar onze mening heeft verdiend", aldus de voorzitter van de taxicentrale in de hoofdstad. Molukkers in Vaassen stellen weer voorwaarden VAASSEN De Zuidmolukkers in Vaassen willen het houten kerkgebouw op het terrein van het barakken-woonoord behouden als her inneringsmonument. De groep heeft dit als voorwaarde gesteld voor vrijwillige ontrui ming van de barakken. Het gemeentebestuur van Epe wil de kerk laten slopen. Een tweede voorwaarde van de dertig Moluk kers is het wachten met ontruimen todat een lid van de groep eind november uit Indonesië is teruggekeerd. De groep wil dat deze man ook inspraak krijgt over de beslissing van het al of niet vrijwillig verlaten van de barakken. De raadsman van de groep en de landsadvocaat van het ministerie van CRM hebben gisteroch tend overleg gepleegd over de aanvullende ei sen van de Zuidmolukkers, zonder tot een ver gelijk te komen. galenshelpster -echter SSDAM De 76-jari- uit Dordrecht die 'ordt verdacht in tBB7-jarige weduwe D. Slpriendt-Laarman te feholpen met het in- ncj(an een fatale dosis Idelen, komt op 17 voor de rechter. Lt doodslag al dan voorbedachte rade, gelegd. Ie officier van justitie irummen is er geen in euthanasie omdat iffer niet in een ster- verkeerde. Als de doodslag niet bewe- hij haar hulp bij ten laste leggen. Zo- «iicier als de president strafkamer hebben JÊ protestbrieven ont span mensen die achter ST |hte staan. Zij zijn het ^khee eens dat zelfdo- ^tn nog vervolgd wor- DEN HAAG De PTT wil zelf zendtijd verwer ven op een tv-satelliet die' volgend jaar met uitzen dingen zou kunnen star ten. Een PTT-woordvoer- der heeft dit vanochtend bevestigd. Het gaat in de eerste plaats om uitzen dingen via een Europese satelliet die in het najaar van 1982 gelanceerd gaat worden. Binnenkort wordt de ont vangst in Nederland mogelijk van de signalen van het Britse commercieële tv-bedrijf Satel lite TV via een experimentele communicatiesatelliet, de OTS. Het hoofd internationale tele communicatie van de PTT, ir. Hermsen, heeft vandaag ge steld dat de PTT weinig meer kan en zal doen aan het door dringen van de signalen van de OTS-satelliet in heel Euro pa. Met deze uitspraak lijkt de tot nog toe gehanteerde lijn dat het doorgeven van tv-uit- zendingen via een communi catiesatelliet uit den boze was, verlaten te gaan worden. Een en ander betekent dat be gin volgend jaar al OTS-tv-uit- zendingen mogelijk worden, waarbij zelfs speciaal op Ne derland gerichte televisierecla me niet uitgesloten is. Dat doorkruist dan weer lelijk het beleid van het ministerie van CRM, die het al dan niet ge richt zijn van reclames op Ne derland als maatstaf hanteert voor het toelaten van buiten landse televisieprogramma's in Nederland. Commentaar van PTT-topman Hermsen hierop: „Ik zie niet in wat CRM met ons satellietenbeleid te maken heeft. Wij zijn geen hoeder van het Nederlandse omroep bestel". Diefstal „Het pirateren van speelfilms op het kabelnet is diefstal". Dit heeft mr. Peeperkorn, ad vocaat van de Nederlandse Bioscoopbond (NBB) en een aantal filmproducenten en di stributiebedrijven gisteren on dermeer gezegd tijdens een kort geding dat was aange spannen tegen Kabel Televisie Amsterdam. (KTA). KTA weert al enige tijd alleen de speelfilms van de elf Ame rikaanse maatschappijen die over het uitzenden van hun films hadden geprocedeerd. Een arrest van het Amster damse gerechtshof gaf deze maatchappijen gelijk. Volgens de advocaat van de KTA, mr. Bremer, wil KTA niet mee werken met de piraten en wordt hun handelwijze ook niet goedgekeurd. De KTA stelt zich echter op het princi piële standpunt dat het niet aan de kabelexploitanten is om te bepalen welke ontvangen signalen al dan niet mogen worden uitgezonden. De nieuw aangetreden informateurs, de socialistische hoog leraren De Galan en Halberstadt, hebben vrijwel uitsluitend als opdracht het zakelijk conflict in de ministerraad op te los sen. Van beide economen wordt geen inbreng verwacht voor de oplossing van de tegenstellingen in de persoonlijke sfeer. Bovendien hebben zij gisteren zelf verklaard zich uitsluitend te willen bezighouden met het zakelijk conflict binnen het kabinet. VAN hun positie uit geredeneerd hebben de informateurs gelijk. Indien zij nu reeds zouden stellen dat ook wijzigingen zouden moeten worden aangebracht in de samenstelling van de ministerraad, dan zouden zij in de zakelijke sfeer waar schijnlijk niet veel meer kunnen bereiken. Daarom doen zij er goed aan eerst te proberen het zakelijk conflict tot een op lossing te brengen. Maar wijzigingen in de samenstelling van het kabinet op voorstel van deze informateurs of van een eventuele formateur kunnen eenvoudig niet uitblijven. LlJMEN is een goede oplossing, maar dan moet er wel dege lijk en effectief gelijmd worden. Het heeft weinig zin niet verder te gaan dan het bewerkstelligen van een zakelijk ak koord in de zekerheid, dat persoonlijke tegenstellingen bin nen het kabinet vrij snel weer tot een botsing zullen leiden. Aan een kwakkel-kabinet heeft het land niets. De benoeming van twee informateurs uit Pvd^-kring is overigens een terecht genomen beslissing. Het waren immers de Pvd A-ministers die zich vorige week niet bij het meerder-, heidsbesluit van de ministerraad wilden neerleggen, maar in een adem lieten weten dat de breuk maar gelijmd diende te worden. Welnu, het is dus zaak dat de PvdA in eigen huis orde op zaken stelt. En wie kunnen daar beter mee beginnen dan twee economen van PvdA-huize? s mm mm v.? R de eersten die de informateurs Halberstadt en De Galan gisteren ontvingen was premier Van Agt. je parlementaire re- I dactie) kAG Sinds de g van de Miljoe- I die nog was op- door het vorige I is het finalitie s' ort van de rege- H tegen met 4,2 mil- IB 3en. Dit blijkt uit |i aan één van de B in het huidige ïzes' Het totaal van leel cbrt nam daardoor MC j meer dan één ^lloe met ruim één .Stoizodat het zich nu borfussen de 8 en 9 1164bevindt. yallers sinds 11 sep- fcstónden uit: «esproken maar nog [vulde bezuinigingen len); ^uitgaven van Volks- Jg en Ruimtelijke Or- perkeer en Water- pomische Zaken (1,5 Onderwijs (500 miljoen); „correcties" sociale zeker heid, die niet per 1 januari maar pas per 1 april ingaan (500 miljoen); geringe opbrengst aardgas verkoop (600 miljoen). Het oplopen van het tekort wordt als de belangrijkste oor zaak beschouwd van de kabi netscrisis. In kringen van de PvdA zegt men dat elk voor stel om geld vrij te maken voor het werkgelegenheids plan van minister Den Uyl on middellijk werd geconfisceerd door minister Van der Stee (Financiën) om er oude „ga-, ten" mee te stoppen. Bij het CDA zegt men echter dat de meeste tegenvallers al bekend waren. Alleen de overschrijding van het kaspla- fond bij Verkeer en Water staat en de verwachte tegen vallende aardgasverkopen (door het zakken van de dol- Marcus Bakker (CPN) stelt onderzoek door Kamer voor (Vervolg van de voorpagina) In reactie op vooral een uitvoerig betoog van de communist Bakker verklaarde Van Agt dat de premier tijdens de regerings verklaring uiteen zal zetten waarom hij zijn ambt heeft aan vaard. Bakker had erop gewezen dat de Kamer nu niemand kan aanspreken op de gang van zaken ih de regering. Volgens de CPN-woordvoerder zou een commissie uit de Kamer maar eens moeten onderzoeken of het kabinet het „financiële beeld" hel der voorgeschoteld heeft gekregen en of dit „beeld" eigenlijk nog wel door iemand beheerst kan worden. Bakker zei voorts het gevaarlijk te vinden dat alle problematiek op de stoep van het staatshoofd wordt gelegd, die dan maar weer ombuiging van iemand moet aanwijzen om te proberen een oplossing te vinden. larkoers en verminderde afzet) zouden echt verrassingen ge weest zijn. Maar bijvoorbeeld de overschrijding bij Volks huisvesting en de „gefingeer de" ombuiging bij Onderwijs waren bij de ministers Van Dam en Van Kemenade (bei den PvdA) bekend, „als ze tenminste hebben opgelet", al dus een CDA'er. In een poging een beter in zicht te krijgen in de financië le situatie van het moment voeren de informateurs De Galan en Halberstadt ook van daag tal van gesprekken. Zo praten zij met de ministers Zeevalking (Verkeer en Wa terstaat) en Van Thijn (Bin nenlandse Zaken). Ook secre taris-generaal prof. Rutten van Economische Zaken wordt verwacht, evenals een topman van de Nederlandse Gasunie. Opvallend is voorts een af spraak met dr. Peschar, direc teur van de Algemene Reken kamer. Vorige week liet de PvdA al weten dat zij des noods de Rekenkamer bepaal de gegevens zou lateh contro leren. Smurrie op de weg Bij Apeldoorn is gisteren een tan kwagen met veevoerder ver ongelukt. Op een afrit verloor de wagen een tank, geladen met stoomschil- een afval- produkt van aardappelen. Ongeveer der tien ton smurrie kwam op het wegdek terecht; de brandweer heeft drie uur nodig gehd om de weg schoon te spuiten. Groninger raad stemt CPN- wethouder weg GRONINGEN De Gronin- ger CPN-wethouder Wits heeft gisteravond in de Gro ninger raad zijn portefeuilles ter beschikking gesteld. Hij deed dat na een door D'66 in gediende motie van wantrou wen die door de voltallige fracties van PvdA, CDA, VVD en GPV werd aanvaard. Het aanvaarden van de motie bete kende gelijk het einde van de huidige linkse samenwerking in de Groninger raad, dat sinds '78 bestond. D'66 is van mening dat de CPN op vol strekt onvoldoende wijze be reid is geweest om bestuurlijke verantwoordelijkheid te dra gen. (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Het congres van de Bouw- en Houtbond FNV heeft gis teren telegrafisch van mi nister Den Uyl van Socia le Zaken geëist, dat de verzwaarde eis om voor werkloosheidsuitkeringen in aanmerking te komen, onmiddellijk wordt inge trokken voor bouwvak kers. Een dergelijk ver zoek om een uitzonde ringspositie voor het bouwbedrijf werd al eer der ingediend, maar de Sociale Verzekeringsraad, sterk verdeeld over dit onderwerp, heeft het uit brengen van een advies hierover al acht maanden uitgesteld. „Ongehoord" werd dit genoemd. De zwaardere eis houdt in, dat men in het jaar voorafgaande aan de werkloosheid 130 da gen moet hebben gewerkt om een werkloosheidsuitkering te kunnen krijgen; voorheen was het 65 dagen. Juist in de bouw, waar vaak van korte dienst verbanden sprake is, voldoet men dikwijls niet aan de door het vorige kabinet ingestelde nieuwe termijn. In de bouw is men hierover zeer kwaad, zo bleek tijdens het congres, om dat men vrij snel op de bij stand aangewezen kan wor den, met alle gevolgen van dien. Evenzeer werd heftig ge klaagd over de administratie ve wanorde bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, ont staan door. het te snel in ge bruik nemen van een compu ter. De WW-uitkeringen lopen daardoor niet gesmeerd. Van het fonds zijn paardemiddelen geëist om schoon schip te ma ken. Gistermorgen werd het con gres toegesproken door vice- voorzitter Herman Bode van de FNV. Hij zei onder meer, dat Nederland met smart wacht op een duidelijk rege ringsbeleid. De tijd van een orthodoxe aanpak der proble men is volgens hem voorbij, uitblijven van een ferme aan pak zou de werkloosheid al leen maar doen toenemen. Er is ook haast geboden, zo stelde Bode, want als niet bekend is hoeveel de overheid wil bij dragen aan de sociale zeker heid, kunnen nog geen veranG woorde premievoorstellen voor 1982 worden gedaan. DEN HAAG Het open baar ministerie in Amster dam heeft met zijn voor nemen het door een knokploeg ingenomen kraakpand „Grote Luyk" in de Jan Luykenstraat te ontruimen een volstrekt onrechtmatig besluit ge nomen. „De Amsterdamse hoofdofficier van justitie is kennelijk dolgedraaid door op zo'n manier zijn gezag te misbruiken". Dit verklaarde raadsman mr. Chr. Boekhoff gisteren in het kort geding voor de rechtbank in Den Haag dat de huurder van de „Grote Luyk" D. Prins te gen de staat had aange spannen. De Amsterdamse hoofdofficier had donderdag opdracht gege ven het pand, voormalig woonhuis van de failliet yer- klaarde en veroordeelde ex- notaris Slis, te ontruimen ten behoeve van de krakers die daar ongeveer een half jaar hebben gewoond. Prins wil in het pand een fitness-centrum beginnen. Hij kondigde op het laatste moment aan het politie optreden via een kort geding te willen tegenhouden. De raadsman noemde het per tinent onjuist dat zijn cliënt met een knokploeg, uitgerust met honkbalknuppels, de kra kers zou hebben bewogen te vertrekken. Landsadvocaat Korthals Altes stelde dat er bij het openbaar ministerie een redelijk vermoeden bestond dat de ploeg van Prins weder rechtelijk het pand was bin nengedrongen. De ploeg be stond uit vijftien man, twee maal zoveel als het aantal kra kers, waaronder enkele kara- te-experts. Bovendien verlie ten de krakers het pand met achterlating van paspoorten en waardevolle spullen. Dit alles duidt niet op een vrijwillig vertrek, aldus de landsadvo caat. Hagelbuien DE BILT Een depressie, die over de zuidelijke Noordzee naar het noordoosten is ge trokken, heeft ons langdurig en vrijwel ononderbroken re gen gebracht. Ons land komt het komende etmaal geleideijk binnen de invloedssfeer van een aan de achterzijde van deze depressie aanwezige stro ming, die koude poollucht via IJsland en de Britse Eilanden naar onze omgeving gaat voe ren. Boven het relatief warme Noordzeewater zullen zich daarbij talrijke buien gaan ontwikkelen welke vervolgens ons land kunnen gaan binnen dringen. Deze gaan mogelijk van hagel en onweer verge zeld. Aan de kust en tijdens deze buien, ook meer in het binnenland, zal de wind hard windkracht 7 waaien uit westelijke richtingen. De tem- peraftiren komen morgenmid dag met waarden van rond 10 graden op een lager niveau. Het ziet er naar uit dat ons land zich ook donderdag nog in deze koude westelijke stro ming zal bevinden. De voor uitzichten tot en met het einde van deze week wijzen erop dat het onstandvastige weer voort duurt. Weersgesteldheid van gisteren Eelde Eindhoven Den Relder Lh. R'dam Vllsslngen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn motreg. Frankfort geh.bew. 6 1 0 n Kopenhagen regen Lissabon onbew. Locarno geh.bew. Londen regen Luxemburg regen Madrid onbew. Malaga n.ontv. Mallorca zw.bew. Munchen 27 17 On 20 11 On 14 13 6 n w.bew. 22 15 Ou Las Palmaa onbew. 25 19 0 n Beiroet n.ontv. - - - n Tel Avlv onbew. 28 17 On Tunis l.bew. 20 16 0 n

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13