apandreou gedreven oor Grieks nationalisme Kania wijkt voor J aruzelski Vlaamse socialisten wijzen kernwapens af Besch erming voor Britse promin en ten na nieuwe aanslag IRA Britse politie bevrijdt Iraanse wapenkopers Mosje Dayan begraven %P David ^voldoende or duurzame vrede NA FELLE KRITIEK OP PARTIJLEIDER Zware straffen voor daders tegen-coup Stanh Sn 3 GENLAND LEIDSE COURA> MAANDAG 19 OKTOBER 1981 £|nse belangstelling British Leyland EN Er bestaat grote Japanse (telling voor de met sluiting be- I fabrieken van British Leyland. jteel is een groep Japanse functio- n in Groot-Brittannië om de mo len tot overname te bekijken, i week dreigde de Leyland-di- iet massa-ontslag en sluiting van ek als het personeel op 1 novem- taking gaat. Aanleiding daartoe is kverhoging die de directie wil ge- Sfel procent. De bonden eisen 17,5 l Als de Japanners British Ley- rernemen zal slechts een klein n het ontslagen personeel weer in ivorden genomen. LONDEN Drie Iraniërs, die in Londen voor hun regering voor een groot bedrag aan wapens kwamen kopen, rijn ra- terdag door de politie bevrijd. De drie waren eerder verle den weck door Iraanse bannelingen en Britse misdadigers ontvoerd. De ontvoerders zouden voor de wapenkopers een losgeld van ongeveer vijf miljoen gulden hebben geëist. De Britse politie kwam in actie nadat Teheran Londen over het ver dwijnen van de wapenkopers had ingelicht. Iran, dat sinds het begin van de oorlog met Irak moeilijk aan nieuwe wapens kan komen, is al geruime tijd bezig in West-Europa wapen te kopen. Bij deze in veel landen verboden wapenhandel met Iran zou Londen een belang rijk handelscentrum zijn. Volgens de Britse politie is het „niet uitgesloten" dat ook in Nederland Iraanse wapenko pers actief zijn. Paus terug in Vaticaan VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II is zaterdag na een rustperiode van meer dan twee maanden van zo merverblijf in Cas- telgandolfo verhuisd naar het Vaticaan. In het buitenverblijf is de paus hersteld van de verwondin gen die hij bij de aanlag op zijn leven had opgelopen. Tambo ontvangen door Van Agt DEN HAAG De leider van het African Na tional Congres (ANC), Oliver Tambo* is van middag door demissionair premier Van Agt op het Catshuis ontvangen. Het ANC is de voor naamste zwarte, nationalistische organisatie in Zuid-Afrika. Lidmaatschap ervan is door de regering in Pretoria verboden. Tambo is in ons land op uitnodiging van het Komitee Zuidelijk Afrika. Naast de ontvangst door premier Van Agt staan gesprekken met de demissionaire ministers Van Dijk (Ontwik kelingssamenwerking) en Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken) op het programma. Verder spreekt Tambo met kerkelijke leiders en leden van kamercommissies. NAHALAN Zonder toespraken of afscheidssalvo's is gisteren de Israëlische oud-militair en staatsman Mosje Dayan met staatseer begraven op de begraafplaats van Nahalan, de boerennederzetting van zijn jeugd in de buurt van Nazareth. Dayan zelf had verzocht bij zijn begrafenis geen toe spraken te houden of kanonschoten af te vuren voordat hij vrijdag aan een hartaanval bezweek. Premier Begin wiens kabinet Dayan in 1979 verliet, president Yitzhak Navon, de leden van het kabinet en een groot aantal buitenlandse gezanten woonden de plechtigheid bij. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Boutros Ghali, die samen met Dayan aan de totstandkoming van het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag werkte, zei dat Dayan „een hoofdrol heeft gespeeld in de vredeson derhandelingen. Hij behoorde tot die politici die gelo ven dat Palestijnen en Israëli's met elkaar samen kun nen leven. Per rubber boot naar het Westen LUBECK Een Oostduitse vader, moeder en twee kin deren zijn gisteren met drie rubberboot jes uit de DDR naar West-Duitsland ge vlucht. Het gezin werd in de Baai van Lübeck door een vis sersboot opgepikt en in West-Duitsland aan wal gezet Geen hoop meer voor ingesloten mijnwerkers HAAG Andreas fareou heeft er ja naar gestreefd eën over de natio- jenwaarde van het 1 map volk via politieke Bi gestalte te geven. Vingen die hij daar- Indernam werden oor vele rechtse po- liet in dank afgeno- '•esondanks vond hij ide steun onder de |:ing om zijn Pasok lijk aan een brede geven en een ge- politieke macht. Papandreou, leider van de Panhêlletnse socialisti sche Beweging (Pasok), werd op 5 februari 1913 in Chios ge boren als zoon /an Georgios Papandreou. Vader Papamndieou was lei der van een kbine liberale partii en bundelcb in 1961 alle Griekse middenpartijen tot de Unie van het Ceitrum, waar mee hij in 1963 e?n stembuso verwinning belaalde. Zijn ontslag in 1965 als premier leidde tot een langdurige rege ringscrisis en uitiindelijk, in 1967, tot de staatsgreep van de kolonels. Andreas Papandreou studeer de economie en kreeg al vroeg in zijn leven belangstelling voor de politiek. Als student voerde hij oppositie tegen het regime van de dictator Gene raal Metaxas. In 1940 emi greerde Andreas Papandreou naar de Verenigde Staten en hij keerde in I960 naar Athene terug. Bij de verkiezingen van 1964 werd hij in het parlement gekozen. Onder zijn vader was hij tweemaal minister in diens kabinet Bij de staatsgreep van de Griekse kolonels op 21 april 1967 werd Andreas Papandre ou aangehouden. Hij zat ge vangen tot hij in december van dat jaar amnestie kreeg en de gelegenheid naar het bui tenland te vertrekken. In Stockholm stichtte hii de Pan- helleense Bevrijdingsbeweging (PAK). Na zijn ballingschap richtte Papandreou in oktober 1974 de Panhelleense Socialistische Beweging op. Binnen die partij speelt hij een allesoverheer sende rol. Op eigen houtje kon hij het centrale comité ontbinden en met zijn „uitvoerend bureau" beheerst hij langs bureaucrati sche weg de hele beweging vanuit de top. De Pasok heeft vanaf haar op richting verklaard geen so ciaal-democratische partij te zijn. In feite komt democratie bij de Pasok op de vierde friaats na nationale onafhanke- ijkheid, volkssoevereiniteit en sociale bevrijding. De filosofie is dat democratische vrijheden pas kunnen opbloeien na so ciale bevrijding, die pas tot stand kan komen na het ver wezenlijken van volkssoeve reiniteit. Die op haar beurt dient te worden voorafgegaan door nationale onafhankelijk heid. De leuze „Griekenland voor de Grieken" spreekt de met een historisch gevoel van nationale eigenwaarde uitge ruste Grieken zeer aan. Zo zet Papandreou zich af tegen het lidmaatschap van de EG, die volgens hem de Griekse zaken vanuit Brussel en Straatsburg regelt. Hij heeft aangekondigd over het Griekse lidmaatschap een referendum te zullen hou den. Familieleden wachten in grote spanning en tegen beter weten in op de redding van de 51 mijnwerkers, die na de mijnramp van afgelopen vrijdag in Japan op een diepte van 600 meter opgesloten zitten. Reddingsploe gen hebben de hoop hen nog levend aan te treffen op gegeven. TOKIO Hoewel het graven het afgelopen weekeinde is doorgegaan, hebben autoriteiten bij de ingestorte kolenmijn op het Noordjapanse eiland Hokkaido de hoop opge geven nog overlevenden te vinden. Inmiddels hebben reddings ploegen de stoffelijke resten van 42 mijnwerkers geborgen. Er worden nog 51 mensen ver mist. Vermoed wordt, dat zij op een diepte van ongeveer 600 meter onder het puin be-- dolven zijn. De ramp in de ko lenmijn deed zich vrijdagmid dag voor. Volgens een eerste onderzoek is de oorzaak van de instorting de ontploffing van wolk methaangas. De Egyptische minister van defeisie Ghazala heeft I bekend gemaakt dat 134 militairer uit het leger zijn '£n op verdenking van „extremistisch» religieuze neigin- dertig officieren en hondcdvier onderofficie- ;oldaten. ister zei dat de betrokkenen niets vat doen hadden met JVd op president Sadat, maar dat de maatregel genomen het leger te vrijwaren van elk fan.tisme. i nieuwe president Hosni Moebarak lad eerder dit week- plaatselijke bestuurders opgedragen geen genade te to- 9Whet vernietigen van religieus extremisme en corruptie. •riWiarop werd de arrestatie bekend genaakt van 230 fana- hhvpslims Zij worden beschuldigd van iet beramen van po- ^Hnoorden en komplotten. In de verHaring werd niet ge- i welke organisatie de arrestanten kehoren, maar aange- (wordt dat ze deel uitmaken van de uiterst rechtse groe- Tafkir Wal Hejira, die betrokken zoi zijn geweest bij de 1U)>p president Sadat. daders van de aanslag op Sadat zin overgedragen aan l71*7|teur-militair, de militaire hoofdaandager „en allen die _gOf andere wijze bij deze zaak betrdcken zijn", zo heeft "t1 van defensie Ghazala meegedeeld. INGTON De president Mitter- eeft gisteren tijdens Zoek aan de Vere- Staten verklaard, Camp David ak- n tussen Egypte en liet toereikend zijn i duurzame vrede VliddenOosten tot te brengen. Zeker de Egyptische pre- Sadat is overleden, Mitterrand in een abinieri I ïmen .«ngenis uit )RUI iPw De Italiaanse ;AKtousee, de carabinieri, fisteren een gevange- l Napels uitgekamd, gasbommen, mes- igemaakte wapens •vende middelen in werden genomen, de 1800 gevangenen >cpen, maakten de aderd carabinieri schip. In de zwaarbe- gevangenis zitten zeer gevaarlijke mal ers en terroristen. interview met een Ameri kaans televisiestation. De Fransepresident zei verder dat de Verenigde Staten, nu het Amerjcaanse defensiepro gramma \oor de komende ja ren is vaSgesteld, zo snel mo gelijk ontwapeningsbesprekin- gen met cfe SowjetUnie moe ten aanknopen. „Zoals ik het zie, moet het machtsevenwicht voorop bijven staan", zo zei Mitterrand. Mitterrand bracht een bezoek aan de 7.S. ter gelegenheid van de 2)0ste verjaardag van de slag om Yorktown, waarin de Franse strijdkrachten het leger vai generaal George Washington hielpen het Britse leger te 'erslaan om daarmee de onafhinkelijkheid voor de V.S. te v»rzekeren. De Poolse partijleider Ka nia (rechts) samen met zijn rivaal, generaal Jaruzelski, toen beiden nog met el kaar op goede voet ston den op het congres van de communistische partij in juli. WARSCHAU Het Cen trale Comité van de Pool se communistische partij heeft gisteren na felle kri-, tiek het ontslag aanvaard van partijleider Stanislaw Kania en generaal Woj- cieh Jaruzelski als zijn op volger gekozen. Op Kania die pas dertien maanden geleden als seoreta- ris-generaal vande Poolse communistische partij werd geïnstalleerd, is binnen de par tij de afgelopen weken scherpe kritiek uitgeoefend. Hem werd een besluiteloze en een te toe geeflijke houding tegenover Solidariteit verweten. Over het aftreden van Kania werd al enige tijd gespeculeerd. Maar de verwachting was dat hij dan zou worden opgevolgd door een vertegenwoordiger van de harde lijn, zoals Ols- zowski en Barcikowski. De nu gekozen Jaruzelski heeft ech ter evenals Kania zijn naam verbonden aan een beleid van vernieuwing. Hij was evenals Kania een mikpunt van de kritiek van Moskou. Jaruzelski's benoeming lijkt dan ook geen ingrijpende koersverandering in te hou den, maar wel een aanzet tot een hardere opstelling tegeno ver Solidariteit. Door de bui tengewone concentratie van machtsposities bij Jaruzelski, die nu tegelijkertijd premier, partijleider en minister van defensie is, zou de partijtop willen proberen weer greep op de toestand in het land te krij gen. Op de volgende vergadering van het Centrale Comité zal, naar vanuit officieuze bron wordt meegedeeld, een ont werpresolutie worden behan deld waarin de regering ge machtigd zal worden, indien nodig, haar toevlucht te ne men tot het uitroepen van de „staat van oorlog". De „staat van oorlog" die in de Poolse grondwet „de noodtoestand" of de „uitzonderingstoestand" vervangt die in andere landen bestaat, moet op verzoek van de leiding door het parlement worden uitgeroepen. Leden van het Centrale Comité zou den om een dergelijke maatre gel hebben gevraagd om een verder afglijden van het land naar een nationale catastrofe te voorkomen. Solidariteit heeft intussen kri tiek van de regering van de hand gewezen dat de vakbe weging uit zou zijn op het grij pen van de macht door econo mische hervormingen te ver hinderen. Ondanks de felle kritiek van het Centrale Co mité gingen onderhandelaars van Solidariteit zaterdag voor de derde achtereenvolgende dag in vergadering met.de mi nister van financien, Marian Krzak, om tot een oplossing te kómen van de Poolse voedsel- crisis. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse autoriteiten hebben de politiemacht van hun hoofdstad opgedragen alle prominente politici en militairen voortaan met verscherpte veiligheidsmaatregelen te omringen. Dat is het directe gevolg van de aanslag van zaterdagmiddag in Zuid-Londen op het leven van luitenant-generaal Sir Stewart Pringle (53), bevelhebber van de Britse Koninklijke Mariniers. Aangezien die aanval de tweede was in een week wordt nu alge meen aangenomen, dat in Londen een gevaarlijke IRA-bende bedrijvig is. Scotland Yard ziet in beide aanslagen (de eerste, in Chelsea, werd gepleegd op een busje vol soldaten van het Ierse Garderegiment) de voortzetting van een IRA-campagne, die af gelopen jaar in Londen begonnen is. Na drie bomaanslagen werd het toen ineens opnieuw rustig, ver moedelijk wegens het begin van de eerste hongerstaking in de Mazegevangenis van Belfast Nu ook de tweede hongeractie in de Maze afgelopen is, schijnt de in Londen achtergebleven IRA- bende opdracht gekregen hebben haar bedrijvigheid met her nieuwde kracht te hervatten. Voorlopig heeft ze het kennelijk in de eerste plaats op militairen gemunt Scotland Yard acht het mogelijk, dat de IRA zich op Sir Stewart Pringle heeft gewroken omdat Britse koninklijke mariniers af gelopen zomer in Noord-Ierland, tijdens de begrafenis van hon gerstaker Joe MacDonald enkele leden van de republikeinse on dergrondse beweging gevangen genomen hebben. Het was de eerste keer dat tijdens een begrafenis van een IRAlid arresta ties werden verricht. Sinds het begin van de huidige Noordierse troebelen, in de zo mer van 1969, is generaal Pringle de hoogste Britse officier, die door.de IRA gedood werd. PARAMARIBO De krijgs raad in Paramaribo heeft za terdag de 26-jarige sergeant- majoor Hawker veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Drie medeplichte militairen kregen twee en drie jaar cel. Het viertal werd schuldig be vonden aan samenzweringen tegen het wettig gezag. Haw ker werd in maart van dit jaar aangehouden toen hij volgens zijn aanklagers van plan was een staatsgreep, de „tegen- coup", te plegen. Bij de aan houding werd Hawker zwaar gewond. (Van onz« correspondent Mare de Koninck) ANTWERPEN De Vlaamse socialisten willen niet deelnemen aan een volgende regering die de plaatsirg van nieuwe Amerikaanse kernraket ten op Belgische grondge bied in haar programma opneemt. Dit is gisteren beslist door het verkie zingscongres van de Socia listische Partij (SP). België gaat op 8 november aanstaande naar de stem bus, als gevolg van de val drie weken geleden van het rooms-rode kabi- net-Eyskens over de fi nanciering van de Waalse staalindustrie. Het con- gresbesluit van de socialis ten inzake de kernraket ten maakt vorming van een nieuwe coalitie van christen-democraten en socialisten na de verkie zingen nog onwaarschijn lijker. Net als in Nederland willen de Verenigde Staten in Belgie 48 op het Oostblok te richten kernraketten plaatsen. Vol gens hardnekkige geruchten wordt de lanceerplaats het vliegveld Kleine Brogel, dicht onder de grens met Neder lands Noord-Brabant. Onder druk van de Vlaamse socialis tische regeringspartner heeft het Belgische kabinet tot nog toe een soortgelijk voorbehoud als Nederland gemaakt tegen de plaatsing van de nieuwe atoomwapens. Ook in andere Belgische krin gen groeit het verzet tegen de kernbewapening. Zo hebben de gezamenlijke bisschoppen zich gisteren tegen plaatsing van de 48 kruisraketten op ei gen bodem uitgesproken. Dat gebeurde in een verklaring van het Interdiocesaan Pasto raal Beraad, het permanent o- verlegorgaan van de bisschop pen met de gelovigen aan de basis. Dat er na de verkiezingen een kabinet van katholieken en li beralen zal komen bleek giste ren ook uit het partijcongres van de christen-democratische CVP. Daar klonk de algemene opvatting door dat met name de Franstalige socialisten van Guy Spitaels niet te regeren valt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7