Lido-theater moet voor grote evenementen behouden blijven Achtste Strontrace weer een non-stop wedstrijd r Markten in Lisse drukbezocht Plannen voor 800 huizen in Polanenpark Wassenaar REGIOMOURlNAf1 REGIOUOURINAA «h SOCIAAL-CULTUREEL PLAN OVER ACCOMMODATIES IN NOORDWIJK Middeleeuws feest bij Bernardus Jongen breekt been Reconstructie Houtschans Leiderdorp on Auto over de kop Winkelhof viert fee! REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 19 OKTOBER 1981 NOORDWIJK In het dorpshuis De Kuip wordt van avond een openbare hoorzitting gehouden over het voorontwerp sociaal-cultureel plan. Voor iedereen be staat er dan gelegenheid tot het vragen van nadere in formatie of het geven van commentaar. Daarna gaat het ontwerp naar het college van b en w en de gemeenteraad. Met dit plan is een gedegen werk stuk geleverd, dat inclusief de inleiding ruim zeventig pagina's telt. De problematiek van de accommodatie loopt als een rode draad door de uitvoerige beschouwing, die in het ontwerp aan het so ciaal-cultureel leven in de gemeente wordt gewijd. De organisa ties. verenigingen, instellingen en groepen hebben voor hun ac tiviteiten ruimte nodig en die is er niet of onvoldoende. Aan de accommodatie is zelfs een speciaal hoofdstuk besteed, en daarin worden de knelpunten nog eens nadrukkelijk aan de orde ge steld. Een ervan is het ontbreken van een goed geoutilleerde ruimte voor zowel professionele als amateuristische theatervoorstellin gen. Gezien de grote behoefte aan een dergelijke ruimte, zijn de samenstellers van mening, dat nagegaan dient te worden in hoe verre het wenselijk is, dat de gemeente het Lido-theater aan koopt. Het idee wordt puur voorzichtig geopperd. Het is bekend, dat de eigenaar van Lido het wat rustiger aan wil gaan doen en Lido wel kwijt wil. Hij heeft het theater aan de gemeente te koop aangeboden, maar het gemeentebestuur bleek tot nog toe niet bereid om zaken te doen. De financiële positie van de ge meente laat een dergelijke grote investering niet toe, meent het gemeentebestuur. Daaraan zitten wel consequenties. Koopt de gemeente Lido niet en zou het theater in handen komen van een groot-grutter of ander bedrijf, dan verliest Noordwijk haar laatste accommodatie die geschikt is voor grotere uitvoeringen en andere culturele manifestaties. Dit betekent voor verscheidene verenigingen zo veel als een ramp. Kunstzinnige vorming en amateuristische kunstbeoefening zul len dan in veel gevallen op een zeer laag pitje komen te staan. Bij de opsomming van de knelpunten wordt verder de aandacht gevestigd op de veel te krappe ruimte waarmee JOIN te kam pen heeft. Het JOIN-centrum aan de Sint Jeroensweg verkeert bovendien in vervallen staat. Andere knelpunten zijn de gebrekkige ac commodatie van de peuterspeelzalen in Noordwijk-Binnen, het ontbreken van een eigen ruimte voor culturele minderheden en onvoloende geschikte accommodatie voor het creatieve cursus werk. Verder ontbreekt het aan een geschikte ruimte voor emancipatie-aktiviteiten (een Vrouwen trefpunt) en aan een ge schikte permanente expositieruimte voor onder meer educatieve exposities. Verder stelt de werkgroep vast dat er een tekort is aan de ac commodatie ten behoeve van de sportieve recreatie, terwijl an deren, die over een eigen ruimte beschikken kampen met grote tekorten in de exploitatie. Verder ontberen vele instellingen een eigen ruimte, waar repetities kunnen plaatsvinden, materiaal en apparatuur kunnen worden opgeslagen of waar men kan verga deren. De werkgroep doet de gemeente een aantal beleidskeuzen aan de hand. Zo dient zij een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden tot herverdeling van de bestaande accommodaties en naar een andere subsidie-opzet. Bovendien moeten die ruimten geschikt zijn of geschikt gemaakt worden. Als een van die ruim ten heeft de werkgroep de Sint Jeroensschool aan de Zeestraat op het oog, zodra die in 1982 vrijkomt. De peuterspeelzaal in de oude Wilhelminaschool kan overgeplaatst worden naar de vrij komende kleuterschool De Bengelenbak. Verder is de werk groep van mening, dat bij het invullen van bestemmingsplannen reeds rekening moet worden gehouden met de behoefte aan ruimte voor het beoefenen van amateuristische kunst. De loka len van 't Klavertje dienen uitsluitend gereserveerd te blijven voor de volwasseneneducatie. De werkgroep doet verder een aantal suggesties aan de hand voor het gebruik van het semi- permanente pand, waarin thans nog de openbare bibliotheek is gehuisvest. Men denkt hierbij aan de wijkvereniging Middenge bied-Noord tezamen met Koogan. Ook breekt de werkgroep een lans voor een permanente accommodatie ten behoeve "an de voorlichting over natuur- en landschapsbehoud en voor de aan koop van de museumboerderij van het Genootschap Oud-Noord- wijk. Kerktelefoonomroep van start in Aarlanderveen AARLANDERVEEN De heer A. Bol heeft de studio van de kerktelefoonomroep „Joy" officieel geopend. Deze opening werd onder meer bijgewoond door bur gemeester Paats, afgevaar digden van de aangesloten kerken, te weten de her vormde kerk en de gerefor meerde kerk, de r.k.-paro- chie in Aarlanderveen en de hervormde kerk in Nieuw koop. De voorzitter van de kerkte lefoonomroep „Joy" de heer W. Verhoog, ging eerst in op de betekenis kerktelefoon, het heeft niets met telefoon te maken maar het wil via de kerktelefoon de kerk bij de mensen brengen via de radio. In 1978 werd er het eerste kontakt gelegd om te komen tot kerktelefoon in Aarlander veen, er werd gesproken met de kerkeraad van de hervorm de kerk, die was het er wel mee eens, als de gereformeer de kerk ook mee deed. De uitzendingen werden ver zorgd vanuit de consistorieka mer van de herv. kerk in Nieuwkoop, dat betekende ge woon je zelf behelpen. Werd er uitgezonden dan moest alles eerst worden opgebouwd, was men klaar met de uitzendin gen, dan moest alles weer op geruimd worden. Door de aansluiting van de pa rochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus, kunnen de bejaar denparochianen ook de H.H. Missen thuis beluisteren. De apparatuur van de kerkte lefoon van de hervormde kerk werd door de PTT afgekeurd, na overleg werd besloten om deze kerktelefoon aan te slui ten bij de Aarlanderveense kerktelefoon, zodat de bewo ners van het bejaardencen trum Aar en Amstel ook hun diensten konden beluisteren. Hierna werd de heer A. Bol luisteraar van het eerste uur verzocht, om de laatste hin dernis tot de studio te verwij deren, dat geschiedde door het doorknippen van een snoertje, dat de trap tot de studio af sloot. RABOBANK FEESTELIJK HEROPEND Cheque voor gehandicapten OEGSTGEEST Met het openen van een cilinder van de buizenpost, waarin zich een cheque van 3000 gulden be vond, verrichtte Oegstgeests burgemeester mr. Sj. H. Scheenstra zaterdagochtend de officiële opening van het nieu we kantoor van de Rabobank aan de Lijtweg. De cheque die door burgemeester Scheenstra op verzoek van de heer J. J. Thorn, bestuurslid, werd om huld, bleek bestemd te zijn voor de Stichting Voorzienin gen voor Gehandicapten te Leiden. Deze stichting heeft in Oegstgeest twee dagverblijven, namelijk „De Schakel" en „Jottem". Het bedrag werd overhandigd aan de voorzitter van de stich ting, de heer Vonk. Het geld wordt besteed aan de aanschaf van een geluidsinstallatie. Na dit feestelijke moment kreeg burgemeester Scheenstra een fraai tegelplateau aangeboden, dat het nieuwe raadhuis voor stelde. Alle genodigden ont vingen deze uitvoering in mini. Tijdens de officiële bijeen komst werd verder het woord gevoerd door de regio-direk- teur Drs. F. C. P. Dom en de architect Van Maanen die een fraaie blauw-wit wandreliëf aanbood van de Haarlemse kunstenaar Willem Vellekoop. Als beheerder van de vesti ging aan de Lijtweg gaat de |heer Th. H. B. Bon optreden. Ook de bediening geschiedde in klederdracht. HAZERSWOUDE Het ruim een jaar geleden geopende clubhuis van Sportvereniging Bernar dus aan de Sweelinc- klaan leek zaterdag wat ex- en interieur betreft op een middeleeuwse burcht. In de avonduren bevonden zich in dit bouwwerk tientallen in oud-Rijnlandse kleder dracht gehulde mannen en vrouwen die aanzaten aan de maaltijd. „Op z'n middeleeuws" ging dit alles: eten, drinken, mu ziek, dans en ander ver tier (zelfs spoken en geesten van weleer draafden door het club huis!). Het festijn vormde de bijdrage. van de SV Bernardus aan de viering van „Hazerswoude 700". Met Sjaak Straver, de voorzitter van de club en grote inspirator en stimulator: „Ik heb bij alle evenementen die tot nu toe in Hazerswoude zijn gehouden de echte sfeer van zevenhonderd jaar geleden ge mist. Daarom organiseren wij dit middeleeuwse feest". Voor wie benieuwd is naar het menu dat de „middeleeuwers" uit Hazerswoude en omgeving kregen voorgeschoteld! Na de' minnedrank, de roggemik de kruidenpaté en de minnestre- lesoep volgden als hoofdge recht: Breugeliaanse stampot kippebout en braadworst. Met fruit en dranken kwamen de ruim anderhalf honderd deel nemers ruimschoots aan hun trekken. Overigens: alles ging op dit eeuwfeest op z'n midde leeuws (dus veel voedsel werd bijvoorbeeld met de handen verwerkt). Alleen hadden de „aanzitters" dertig keiharde moderne, in 1981 van waarde zijnde, guldens moeten neer tellen. Maar daarvoor konden ze zich dan ook onbeperkt te goed doen aan eten en drin ken, of andersom. Overigens, Hazerswoude stond zaterdag ook midden in het le ven van 1981. Hazerswoudse Boys, de andere voetbalclub van het zevèn eeuwen oude dorp organiseerde een grote fancy fair in het Michelshuis. En zangeres Anita Meyer, mo menteel in de top veertig pla- tenparade nummer 1, liet zich „live" horen ter gelegenheid van de opening van de Leidse Bondsspaarbank aan de Pot gieterlaan. Voor de kinderen waren er enkele attracties, in de vorm van een moonwalk en een discofeest. OEGSTGEEST Een 16-jarige jongen uit Oegstgeest is gisteren' met een gebroken onderbeen en diverse schaafwonden naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. De jongen reed met zijn brommer op de Abtspoelweg toen hij geen voorrang kreeg van een 30-jarige automobiliste uit Leiden. Zij wilde van de Kwaaklaan de Abtspoelweg oprijden. Lisse stond het afgelopen weekeinde bol van de activiteiten In de Hobahohallen werd zaterdag een drukbezochte rom melmarkt (zie foto) gehouden ten bate van de nieuwbouw bij de gereformeerde kerk. Behalve een markt was er een fancy fair ingericht. Leerlingen van sportschool Aarts gaven dansdemonstraties. In de andere bloembollenveiling in Lis se, de CNB-hallen, was eveneens zaterdag de jaarlijkse bol- lenmarkt. Vele duizenden uit het hele land kwamen naar deze markt toe om met een hele lading bloembollen huis waarts te keren. Tenslotte hield Veilig Verkeer Nederland zaterdag een fietsenkeuring op het parkeerterrein bij win kelcentrum Blokhuis. Maar liefst 710 fietsen kwamen onder ogen van de medewerkers van de afdeling. Deze kwamen naar aanleiding van de keuring tot de conclusie dat het fiet- senpark in Lisse er bijzonder slecht aan toe is. Ongeveer 95 procent van de fietsen vertoonde mankementen, 45 Pro cent had banden die die naam nauwelijks verdienden en maar liefst 65 procent had geen of ondeugelijke verlichting. WASSENAAR Er wor den plannen gemaakt om aanzienlijk meer wonin gen op de grond bij het Van Polanenpark in Was senaar te bouwen dan aanvankelijk in de wo- ningbouwnota was ge pland. Daarin was sprake van ongeveer 450 wonin gen. Nu worden vier bouwvarianten in een structuurschets uitge werkt. Daarbij wordt voorlopig aan maximaal 825 huizen gedacht. Het lijkt waarschijnlijk, dat er in elk geval 700 huizen komen. Een kostenberekening moet nog worden gemaakt. Een deel van de overigens slechte bouwgrond fs in handen van wordt begrensd door het Van Polanenpark, de Oostdorper- weg, Hogeboomseweg en de Rijksstraatweg. Een deel van de huizen kan wellicht niet vóór 1990 klaar zijn. In twee besloten vergaderingen is over deze plannen gepraat. Er volgt nog een derde. Gedetailleerde gegevens zijn nog-niet te ge ven. Er wordt voorlopig in elk geval niet in meerdere lagen gebouwd. De dichtheid is on geveer 30 woningen per hecta re, betrekkelijk laag in verge lijking met andere gemeenten. Wellicht kan nog voor de ver kiezingen een raadsbesluit over deze bouwlocaties en de Hoge Klei vallen. In Wasse naar staan ruim 1400 woning zoekenden ingeschreven. De gemeenteraad besliste dit jaar dat in principe ruim 800 nieu we woningen nodig zouden zijn. De VVD en A. Lodder (Partij Wassenaar) waren te gen. De VVD li^t onlangs ech- Wassenaar. Het gebied, onder ter geluiden horen, die wijzen meer bestaande uit de locaties Bellesteijn, Ammonslaantje en Deijlerweg-Rijksstraatweg, op een positievere houding ten opzichte van woningbouw in deze gemeente. LEIDERDORP In aan sluiting op de reconstruc tie van het eerste deel van de Wilddreef in Leider- wordt deel voor deel uit gevoerd. In het voorjaar van 1982 is het tweede deel van de Wilddreef aan dorp is vandaag een begin de beurt. gemaakt met de Hout- ru* De reconstructie van de Hout schans. De flatwijk De ^hans houdt in dat men de as- Schansen bestaat nu ruim faltweg, de parkeerplaatsen en tien jaar. In die periode is de garage-inritten tegelijk op- de bestrating zover ge- breekt. De ondergrond wordt zakt, dat het totale gebied opgehoogd moet worden. Dit werk is ingrijpend en opgevuld met onder meer zand. Vervolgens worden de parkeerplatsen en inritten weer bestraat en tenslotte nogal kostbaar. Daarom komt de asfaltmachine. Bij de reconstructie worden tevens de wijzigingen uitgevoerd die besproken zijn met de flatcom missie. Het werk zal ongeveer zes weken in beslag nemen, de tijdsduur is afhankelijk van het weer. De garages zullen in die periode langere tijd niet met de auto te bereiken zijn en ook zullen de bwoners elders parkeerruimte moeten gaan zoeken. Voor nadere informa tie over de uitvoering van het werk kan contact worden op genomen met de buitendienst van gemeentebedrijven, Simon Smitweg 9, tel. 411365. Gespreksgroep fd Een nieuwe gespreksgroep gaat donderdagavond tober om acht uur van start in de St. AgathapaT? aan de Heereweg in Lisse. De groep zal zich voorf lijk richten op vredesvraagstukken en in vefT daarmee op het uitbrengen van advies aan de Jf landse bisschoppen. Waarschijnlijk zal men zictf bezig gaan houden met andere actuele onder we. Wie aan deze groep mee wil doen. kan zich daafa' opgeven bijpastor G. Straathof, telefoon 02521-Wrl 02521-12408 of bij mevrouw Vergeer, telefoon r 14432. Pei Partij van de Arbeid ,n De afdeling Hazerswoude van de Partij van de A houdt vandaag een ledenvergadering in het MichelsK Hazerswoude-dorp. Daar zal onder meer gepraat w, over het werkplan voor het komend seizoen, ombudsIT de lijst kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezing het congres van de Partij van de Arbeid. De bijeeni van de socialisten begint om acht uur. L Werkgelegenheid 'Het onderwijs en de arbeidsmarkt' is het themi morgen behandeld wordt op de regionale avond vj subdistrictsraad CNV-Kuststreek. De bijeenkom gint om acht uur en wordt gehouden in het Opei aan de Rijnstraat 18 in Katwijk aan den Rijn. Ht ma wordt ingeleid door drs. P. Kroon, CNV-beleit dewerker. Daarna zal een forum, bestaande uit LamerS CN V-a fde ling Leiden), N. Parlevliet wc der in Katwijk) en J.G. Schumacher (directeur valC Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden), ingaan op o* stelde vragen. Herfst vakan tie Jeugdcentrum De Spelewey' in Voorhout staat herfstvakantie weer bol van de activiteiten. Mor ge f dag begint om twee uur een grandioze bingo met prijzen. Woensdagmorgen begint om negen uur een seloch tend en donderdagmiddag wordt om twee uf film Daar komen de tijgers' gedraaid. Voor de filrn?e nen woensdagmorgen tussen negen uur en half (j kaartjes voor twee gulden worden verkocht bij 'De I wey'. 1 ALPHEN AAN DEN RIJN Een 66-jarige man uit t gisteravond op wonderbaarlijke wijze ongedeerdgebl^ een ongeval. De man reed met zijn auto op de Nieuwkoop toen hij door onbekende oorzaak van de weg raakte. Zuv sloeg over de kop en belandde in een sloot naast de weg, p is totaal vernield. |e jwa Autodieven en konijnenjagers aangeho NOORDWIJK De politie heeft in de nacht van vi®' zaterdag twee keer twee jongens in de kraag gevat. H c duo, Noordwijkerhouters van 17 en 18 jaar, was net ^ra< met zware luchtdrukpistolen konijnen te gaan schiete] hertenkamp aan het Rederijkersplein. on Het tweede stel kon even later door een tip van een buurd ners in de Zuid worden aangehouden. Het bleken tweenfc kers van 18 en 20 jaar te zijn. Na onderzoek bleken zij i&n i ingebroken in drie auto's. Het tweetal bekende nadat dtrdi een van de gestolen voorwerpen, een zonnebril, in de jasf een van hen aantrof. ige In het winkelcentrum Winkel hof in Leiderdorp was het af gelopen zaterdag nog wat drukker dan gewoonlijk. Oor zaak waren de activiteiten die in het kader van het éénjarig bestaan van het winkelcentrum v/orden gehouden. De feest- week begon zaterdag met een muziekparade van een drum band door Leiderdorp, gevolgd door een serenade door de zelfde muziekvereniging nabij het gemeentehuis, dat naast Winkelhof ligt. Een publiek strekker van de eerste orde bleek het dorpsplein te zijn, dat is opgezet, in de nog niet verhuurde showroom. Veel winkelend publiek maakte ge bruik van de gelegen^ kaas en wijn te proevejte geïmproviseerde dorps,s te profiteren van de vc^j aanbiedingen van d6jrr liers, die hier stands' opgezet. De naam dc sfeer werd opgeroejït- door het publiek zeerA werd gesteld. Het hut een jazzorkestje zorgj de swingende muzikalfai steuning. Het dorpsplfo tot en met zaterdag f ber, en er zullen steed$j activiteiten worden seerd. WARMOND Geen rust dit jaar voor de deelnemers meer dank zij de stuwende kracht van de VVorkumse architect aan de achtste Strontrace, die zoals gebruikelijk op de dinsdagmiddag van de herfstvakantie in de Warmond- se gemeentehaven worden verwacht. Vorig jaar werd voor de eerste keer een pauze ingelast in de race en konden de schippers, nadat de aankomsttijden waren opgenomen, in Warmond overnachten. Bijkomend voordeel was dat het publiek de gelegenheid kreeg de unieke schepen uitgebreid te bezichtigen. Vorig jaar werd er bovendien open huis gehouden in De Stad Rome en maakten veel Warmonders gebruik van de gelegenheid om de kranige strontschippers te ontmoe ten en hun reiservaringen aan te horen. Dit jaar wordt het dus, net als in andere jaren, weer een jachtige aangelegenheid. De zakken koemest worden razendsnel uitgela den door de bemanningen van de ongeveer twintig oude zeil schepen en onder de krachtige aansporingen van de schippers zal Warmond zo snel mogelijk weer het robuuste Oudhollandse achtersteven worden toegekeerd, zij het dat nog wel even snel een hartversterking naar binnen zal worden gegoten. De latere aankomst in Workum vorig jaar als gevolg van de tussenstop werd door de organisatie niet in dank afgenomen en dit jaar wordt er derhalve weer netjes op schema gevaren. De Strontrace is een onderdeel van een aantal wedstrijden met oude zeilschepen die in Workum worden georganiseerd, ond&- Reid, die de oude vaartuigen in stand wil houden.. Er .worden visserijwedstrijden op het IJsselmeer gehouden, een beurtvaar- trace naar Amsterdam en de Strontrace, waarvoor Warmond als keerpunt fungeert, iets dat deze gemeente nog te danken heeft aan de inspanningen van oud-burgemeester De Vreeze. De Strontrace herinnert aan de tijd dat de bollenvelden werden be mest met verse koemest, die per zeilschip vanuit Friesland werd aangevoerd. Tegenwoordig wordt de mest in gedroogde vorm over de weg vervoerd. Ook voor de Strontrace is, in tegenstel ling tot wat de naam doet vermoeden, voor de gedroogde vorm van uitwerpselen der koeien gekozen. De strontschepen zullen op maandagmiddag uit Workum ver trekken. Er mag eigenlijk uitsluitend worden gezeild, of bij windstil weer worden gejaagd, hetgeen inhoudt dat het schip aan een touw door bemanningsleden vanaf de walkant wordt voorgetrokken. De motor mag in Haarlem en Amsterdam wor den gebruikt. De grillige weersomstandigheden in oktober kun nen de deelnemers op een behoorlijke manier parten spelen, e- venals bruggen die niet gelijk voor bemanningen van de skütjes, tjalken en andere schepen worden opengesteld, hetgeen een ex tra wedstrijdelement is. Vorig jaar arriveerde koploper Age Bantstra pas om zes uur in de Warmondse gemeentehaven als gevolg van een periode van windstilte op het IJsselmeer. Dit jaar zijn de lichtste en snelste schepen mogelijk aanzienlijk eer der in de middag te verwachten. Op de winnaar, degene die het eerst arriveert in de thuishaven Workum ligt de hoofdprijs, de zilveren brijlepel te wachten TIJDENS JAMBOREE ON T THE AIR M- Katwijkse scoiPj legden verbind» met JapanenC(£ KATWIJK Tusseian dagnacht twaalf us zondagmiddag drie hebben in totaal vj Katwijkse zendaml contact gezocht metl I tingorganisaties in dt A wereld. Resultaten*- deze jaarlijks terug* de „Jamboree on thei waren onder meeLe sprekken met geen, wanten in Japan enf da Ivi De vanuit clubhur^ Noorderlicht" opere Katwijkse zendam spraken in totaal mein tig Nederlandse j tweeëndertig buiten! stations. De driehoj Katwijkse scouts diq£ actief betrokken waijv deze „Jamboree oien< air" hebben zich dit i einde beziggehoudeijj opdracht- en puzze ten door Katwijk.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4