T> 2eid6c6owuvnt F chuld Haagse jrtier staat ijwel vast Jaruzelski wil macht Solidariteit beknotten ^rtrouwen Sformatie- oging Griekenland krijgt een socialistische regering eel Maandag 19 oktober 1981,72e jaargang no. 22095 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. TV-spel „De witte leugen" over een weduwnaar op Ned. I om 20.25 uur.. Voordien om 19.00 uur natuurfilm over peli kanen. Op Ned. II om 19.20 uur „Het donkere bos Brendon Chase" en om 21.10 uur vervolg van serie „De verdachten". Eerst regen of motregen. Mor gen later op de dag enkele op klaringen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Morgen zon op: 7.13, onder: 17.36 uur. Hoog water Schev.' 7.45 en 20.09 uur. Laag water: 3.19 en 15.56 uur. CIER VAN JUSTITIE: .HAAG Volgens icier van justitie mr. Schimmel staat de van de Haagse por- toos H. grotendeels Het grootste aantal ende feiten en aan een tegen de portier de officier in de Edith Post". Jcier stelde tijdens het :oir vanmorgen vast »s H. schuldig moet dat: de portier op de van de 29e septem- r meerdere mensen rig is gesignaleerd bij ,aiool van Edith; dat hij linker pink is gebeten ten mens; dat in zijn oekjes met kinderpor- rden aangetroffen en weken voordat het werd vermoord enke enden door Koos in waren gesteld dat hij Wassenaarse duinen iord op een meisje zou ïisch Terugkomend op het zei mr. Schimmel ver- het niet uitgesloten is >s H. Edith Post heeft ird omdat hij bang tor Edith te worden ikerd als kinderlok- Bush aan aanslag ontsnapt BOGO.TA De Amerikaanse vice- president George Bush is afgelopen dinsdag bij het begin van een be zoek aan Colombia aan een aanslag ontsnapt. Dit meldden gisteren de kranten in de hoofdstad Bogota. Op een van de landingsbanen van het vliegveld van Bogota was een zwa re springlading aangebracht. Deze had moeten ontploffen tijdens het landen van het vliegtuig van Bush. Het toestel van de Amerikaanse vice-president week echter onver wacht uit naar een naburig militair vliegveld. Donderdag werd de springlading ontdekt en onschade lijk gemaakt. Reizigers gedupeerd: geen tickets TILBURG Een tiental reizigers die vliegtic kets hadden besteld en betaald bij het reisbureau Ad Latjes zijn dit weekeinde gestrand op Schip hol en de Brusselse luchthaven Zaventhem. Met het reisbureau was afgesproken dat de tickets klaar zouden liggen, maar dit bleek niet het ge val te zijn. De Tilburgse politie stelt een onder zoek in, omdat men vermoedt dat Ad Latjes naar Zuid-Amerika is vertrokken met het geld van de reizigers. De gedupeerde vakantiegangers kun nen niet schadeloos worden gesteld, omdat Ad Latjes niet bij de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureau's is aangesloten, dat voor dergelijke gevallen een waarborgfonds ter be schikking heeft. Het reisbureau, dat bekend staat om zijn goedkope aanbiedingen van vliegreizen, heeft zijn hoofdkantoor in Tilburg en diverse bij kantoren in het hele land. Opnieuw gifvondst in wijk Dordrecht DORDRECHT Onder een wo ning in de Dordrechtse wijk De Staart is het afgelopen weekeinde opnieuw een gifvat aangetroffen. Het vat dat een inwoner van de wijk zelf heeft opgegraven, was doorgeroest en bevatte resten van het gif fenol. Drie weken geleden vond men een eerste gifvat in de wijk, waarop de gemeente ver schillende bodemmonsters liet ne men. Volgens het onderzoek was de bodemverontreiniging maar ge ring en was er geen gevaar voor de volksgezondheid. De wijkbewo ners verwachtten echter, dat er onder de huizen nog meer vaten zouden liggen. OPNEMING NIET-PARTIJLEDEN IN POOLSE KABINET OVERWOGEN WARSCHAU De nieu we Poolse partijleider ge neraal Jaruzelski die gis teren op de bijeenkomst van het Centrale Comité de macht van Stanislaw Kania heeft overgenomen, heeft gisteren gezegd dat de autoriteiten niet langer het streven naar de macht van Solidariteit zullen dulden. In zijn slotrede van de bijeenkomst van het Centrale Comité kon digde hij aan dat hij bin nen enkele dagen het Centraal Comité en het parlement bijeen zal roe pen om wijzigingen aan te brengen in het politburo en het kabinet. De nieuwe partijleider wil daarin ook niet-partijleden en katho lieke leken opnemen. Jaruzelski zei dat hij de reso lutie die het Centrale Comité gisteren heeft aangenomen, beschouwde als een leidraad voor zijn bewind. In die reso lutie wordt felle kritiek gele verd op Solidariteit en wordt de regering gemachtigd alle middelen, inclusief het af kondigen van de noodtoe stand, te gebruiken om de orde te bewaren. In de resolutie roept het Centraal Comité ook op tot een opschorting van het sta kingsrecht, een terugkeer naar de zesdaagse werkweek en het heropenen van de on derhandelingen over al tus sen Solidariteit en de rege ring gesloten bijeenkomsten. Jasruzerlski zei dat de auto riteiten nooit de confrontatie hebben gezocht, maar inte gendeel altijd hebben gepro beerd die te vermijden. „Ook nu zoeken wij geen botsing", aldus de premier en partijlei der. Zie verder pagina 7. cllll 1 I delik 'g'lL igf or dt^ |in Beatrix bracht een deel van de zater- PP'i oor op Lange Voorhout 74, het paleis dse ij de economen De Galan en Halverstadt van 'ormatie-°Pdracht gaf. Zij gaf er blijk van G komst van het kabinet niet al te somber ien. FOTO'S: MILAN KONVALINKA DE j ihet 'e^ In onze parlementaire redactie) HAAG De socia le hoogleraren in de nie Cees de Galan r.N.ojt'tor Halberstadt zijn (eekeinde reeds be- n aan een poging onalt breuk in het kabi- an Agt II te lijmen, in nadat zij zaterdag ngrofr— door koningin Beatrix tot informateurs waren be noemd. Hoewel de aan de coalitie deelnemende politieke partijen de koningin om slechts één in formateur hadden gevraagd, toonden zij zich zeer tevreden met het thans optredende duo in wie zij groot vertrouwen zeiden te hebben. De koningin wilde aanvankelijk zelfs drie informateurs aanwijzen, ook de socialist dr. Wim Duisen- berg nodigde zij uit, maar deze vond deze taak niet verenig- baarbaar met zijn functie van directeur (binnenkort presi dent) van de Nederlandse Bank. Niettemin werd Duisenberg meteen bij het informatiewerk betrokken. Met hem spraken de nieuwe informateurs het eerst, nog voordat zij gesprek ken hadden met de voorzitters van de kamerfracties van CDA, PvdA en D'66. Daarna namen zij stapels documenten mee naar huis, waaruit de bin nen het vrijdag afgetreden ka binet gerezen problemen zijn vastgelegd. Zondagavond keerden zij in Den Haag terug om hun individuele voorlopige conclusies met elkaar uit te wisselen en om bij ambtenaren nog nadere informaties in te winnen. Vanmorgen zouden zij hun voorlopig werkpro gramma bekendmaken. Allerwege is groot vertrouwen uitgesproken in het thans op tredende tweetal. De Galan (49) is hoogleraar in Gronin gen, Halberstadt ((42) is pro fessor in Leiden. Beiden zijn kroonlid van de Sociaal-Eco nomische Raad en zij maken daar deel uit van de Commis sie van Economische Deskun digen. Hun letterlijke opdracht is „een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om op korte termijn alsnog overeen stemming te bereiken in het kabinet Van Agt op basis van het regeerakkoord en van de feitelijke situatie op sociaal- economisch-financieel gebied van dit ogenblik". Pagina 9: Staatsfinanciën goed in kaart brengen. ft krant ontvangen? Bel i 18.00 en 19.00 uur btenier 071-122248 en per ile koerier wordt de 1 vanalsnog nabezorgd. tyere artikelen, die je eer- men de gevangenis dan Qnen zou verwachten. ATHENE Griekenland krijgt voor het eerst in zijn geschiedenis een socialistische regering. President Ka- ramanlis heeft vanmorgen de leider van de socialisti sche Pasok, Andreas Papandreou, benoemd tot kabi netsformateur. De Pasok haalde bij de parlementsver kiezingen van gisteren een ruime meerderheid van 175 zetels in het 300 zetels tellende parlement. De aftredende premier Rallis gaf zijn verlies snel toe: „Ik hoop dat het Griekse volk geen spijt krijgt van zijn keuze". Bij stralend weer en hoge temperaturen trokken de 6,9 miljoen stemgerechtigde Grieken gisteren naar de stembus. Griekenland kent nog de stemplicht en wie wegblijft kan met een jaar cel worden gestraft. Enkele uren na het sluiten van de stembussen stond de overwin ning van Pasok vast. De aanhangers van Papandreou trokken feestvierend de straat op. Van de drooglegging van Griekenland op de verkiezingsdag trokken weinigen zich meer iets aan. In het nieuwe parlement gaat Pasok van 93 (25 procent van de stemmen) naar 175 zetels (47,5 procent). De regeringspartij Nieu we Democratie ging terug van 175 (41,8 procent) naar 111 zetels (36,7 procent). De communisten bleven de derde partij en kre gen 10,6 procent van de stemmen en 14 zetels in het parlement. Waarnemers vermoeden dat Papandreou zich,eerst zal richten op het herstel van de economie en het inlossen van zijn buiten landse verkiezingsbeloften: sluiting van de Amerikaanse bases Andreas Papandreou, de winnaar van de Griekse parle- menstverkiezingen, rechts zijn vrouw Margaret. en uittreden uit de NAVO en de EG, op de lange baan schuift. Wat betreft de sluiting van de Amerikaanse bases wordt ver wacht, dat Papandreou bereid is water in de wijn te doen als de bases alleen in NAVO-verband worden gebruikt en hij van de VS wapens krijgt voor de bescherming van Griekenland tegen aartsvijand Turkije. In de Verenigde Staten is voorzichtig op de verkiezingswinst van Papandreou gereageerd. Toch maakt Washington zich zor gen, vooral om de houding van Papandreou tegenover de NAVO. Uittreding van Griekenland zou de zuidoost-flank van de NAVO ernstig verzwakken. Desalnietemin wordt verwacht, dat zowel het uit de NAVO als uit de EG stappen van Grieken land niet met zo'n vaart zal verlopen. Naarmate zijn kansen op een verkiezingsoverwinning toenamen, heeft Papandreou zich steeds meer als een gematigd man doen kennen. Pagina 7: Papandreou gedreven door Grieks onalisme. Ontslagen bij Data Systems nu definitief DEN HAAG De direc tie van de Haagse vesti ging van Philips Data Sys tems heeft vanmiddag tij dens een bijeenkomst in de kantine het personeel het definitieve besluit meegedeeld dat 375 werk nemers worden ontslagen. De werkgelegenheid voor de overige honderd perso neelsleden blijft voorlopig gewaarborgd. De Ondernemingsraad heeft inmiddels bekend gemaakt tegen deze beslissing in be roep te gaan bij de Onderne mingskamer. Ook de vak bonden hebben laten weten het hierbij niet te laten zit ten. Vorige week werd de laatste hoop op behoud van werkgelegenheid voor de werknemers van Philips Data Systems de grond inge boord, toen een gesprek tus sen de ministers Den Uyl en Terlouw en dr T>aad van Be stuur van i 1 v negatief uitviel. HILVERSUM Sterke veront waardiging te kende zaterdag avond de redac tie van „KRO- Sportshow op zaterdag", met voorop Aad v.d. Heuvel en Kees Jansma, toen zij zonder meer uit de ether werden weggedraaid. Reden: om twaalf uur moest de VOO met het Duitse „Rockpalast" er tijdig in. Bij overschakeling nadien naar Duitsland bleek men daar op dat moment juist in de pauze beland te zijn. Morgen zal een gesprek worden gevoerd met de KRO-leiding om dit soort forse ingrepen in de toe komst te voorkomen. De sportshow begon zaterdaga vond al later dan aangekondigd. De redactie moest toen al een aantal minuten inleveren. Aan het eind werd opnieuw zendtijd afgeknepen. De kijker liep daardoor een interview mis met Bert Jacobs van de bond van oefenmeesters over Hans Kraay en djens kandidatuur voor de technische leiding naast Kees Rijvers voor het Nederlandse elftal. Bovendien had Raymond van 't Groenewoud gezorgd voor een lied over Wilfried van Moer, de knoestige, oude eik van een Belg, die men juist tegen Nederland niet nodig dacht te hebben. De verontwaardiging van de KRO- sportredactie geldt vooral ook het feit dat zij als eni gen een direct programma maken op de zaterdaga vond, daardoor uitermate kwetsbaar zijn en derhalve niet dermate genadeloos wensen te worden aange pakt. Cruijff moet zich aanbieden AMSTERDAM - Als Johan Cruijff no§ voor Ajax wil spelen zal hij dit verzoek zelf moeten indienen, Ajax zal hem niet vragen. Het bestuur van Ajax, waar Cruijff op dit moment traint na zijn mislukte avonturen bij Levante en Washington Dips, gaat er van uit dat de ex-vedette goedkoper is als hij zelf om een cont(r)act vraagt. Er is in Amsterdam een sponsor die genegen is 50.000 gulden te betalen als Cruijff bereid is weer voor Ajax te gaan spelen. Hans Kraay onacceptabel DEN HAAG - Hans Kraay is, om redenen die niets met zijn persoon te maken hebben, niet aanvaardbaar ais sectiebestuurslid betaald voetbal. Dit standpunt heb ben de zittende bestuursleden ingenomen. Kraay is gisteren door voorzitter Eric Vilé van die mening op de hoogte gesteld. De bezwaren van het huidige sec- tiebestuur, dat een opvolger moet hebben voor de af tredende Jo Witteveen namens de VVCS en WON (spelers en trainers), richten zich tegen Kraay's werk zaamheden voor Studio Sport en een voetbalweek blad. Deze zouden onverenigbaar zijn met de functie van sectiebestuurslid. Hans Kraay, wiens verkiezing een formaliteit zou dienen te zijn omdat het een kwali teitszetel betreft, is het met het sectiebestuur niet eens. „Wie bepaalt wat onverenigbaar is?, vraag ik me af. De ene keer mag je geen journalist zijn. de an dere keer mag je geen lid zijn van een bepaalde poli tieke partij. Ik wacht maat af wat er gebeurt. Overi gens had Vilé zich tot de WON, die mij kandidaat heeft gesteld, moeten richten en niet tot mij". Vier coaches, vier meningen ROTTERDAM - Vier coaches van Europese topclubs déden gistermiddag in stadion Feyenoord verschillen de ervaringen op bij de wedstrijd Feyenoord-AZ '67 (4-2). Georg Kessler van AZ '67 vond dat het wat zijn ploeg betreft niet best was. Vaclav Jezek van Feye noord was tevreden. Bob Paisley van Liverpool, woensdag opponent van AZ '67, meende dat de wed strijd tegen Feyenoord niet te vergelijken was met de ontmoeting van overmorgen. Gerhard Pautsch, trainer van Dinamo Dresden, deelde mee dat hij Feyenoord als licht favoriet beschouwde voor de wedstrijd van woensdag in de Kuip. Pautsch: „Feyenoord speelde gedisciplineerd. Vooral doelman Hiele en Van Deinsen vond ik opvallende spelers. Onze ploeg is in opbouw, daarom is Feyenoord voor mij licht favoriet". Paisley: „Ik heb bij AZ 67 fouten gezien, maar zaterdag ook bij mijn ploeg tegen Brighton. Misschien is Feyenoord sterker dan het Liverpool van dit moment". Schoenmaker aanbieding uit Hongkong DEN HAAG - Lex Schoenmaker heeft een aanbieding gekregen van Seiko Hongkong, waarvan George Kno bel, de vroegere bondscoach en trainer van onder meer Ajax en MVV, de technische leiding heeft. Schoenmaker, die momenteel geen vaste plaats heeft in de basisopstelling v^n FC Den Haag, voelt wel voor het avontuur, wanneer de club uit Hongkong op zijn verlangens wil ingaan. Overigens zou Knobel dit weekeinde al hebben gebeld, maar Schoenmaker heeft nog niets gehoord en wacht daarom liever rustig af. FC Den Haag heeft tegen een eventueel voortijdig vertrek van de middenvelder geen bezwaar. Voor Sei ko Hongkong speelt al een groep Nederlanders, onder wie Theo de Jong, Gerrie Mühren, Jan Verheijen en Kees Storm. Schoenmaker kan eventueel zijn werk als trainer bij FC Den Haag na terugkeer uit Hongkong voortzetten. Momenteel traint hij elke woensdag jeugdspelers van amateurclubs, die FC Den Haag eventueel wil aantrekken. Wielersponsor gaat door DEN HAAG De Haagse wielerploeg De Wit blijft be staan. De eigenaar van snackfabriek Piet de Wit uit Rijswijk is op zijn besluit om met sponsoring van de wielerploeg te stoppen teruggekomen. Piet de Wit: De renners zijn de afgelopen weken bij mij komen praten. Wij zijn rond de tafel gaan zitten en toen bleek dat ze zelf een co-sponsor wisten voor de kleding. Daar zijn wij tenslotte over rond meegekomen. Veel ploegen stoppen er dit seizoen mee. Ik wil het nog een h jaartje proberen".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1