Hennie Kuiper bevestigt Nederlandse suprematie oy Hayje mist titel door fouten monteurs John McEnroe wint in Sydney Lichte vooruitgang turnpioeg Gallant i PORTTRIBUNE Verrassingen in ijshockeyselectie SUPERTRIOTIP Rainier Gallant, bij het hoofd gehouden door de eigenaar, met op de sulky Hugo van Dijk. meo: „Geen moment is de overwinning in gevaar ge weest. Sir Romeo is een ge weldig paard en die afstand is voor hem geen bezwaar. Ik won dit seizoen al zes keer met het paard". De Franse import Belle Jackie ging met Annet Visser verras send als tweede over de finish voor Telegrams Again. King Kong, die het gehele parcours aan de leiding ging, moest ge noegen nemen met een vierde plaats voor Fangoline. Finger- ling kwam voor niets naar Duindigt en ging samen met King's Eagle die niets van de lange afstand moest weten als laatste over de finish. ARTHUR VAN RIJSWIJK DEN HAAG Dertien paarden komen zondagmiddag 25 oktober aan de start voor supertrio 43 op de Hilversumse baan. Tot en met woensdag is het mogelijk om de triofor mulieren in te leveren op de postkantoren en tot en met zaterdag op de wedstrijdbanen. Trust Skoatter van de Haagse eigenaar Van der Zijden gaat in handen van Gerard van Eykelenborg als favoriet van start. Hij heeft echter als nadeel dat hij in het tweede gelid achter de startauto moet vertrekken. Onze favorieten: Trust Skoatter(9), Tim Hanover(3), Serge Buitenzorg(11). Onze outsiders: Siegfried Dakota(5), Sasja van Willy(4) en San Sebastiaan(2). Star of Goldstar neemt niet deel aan deze koers wegens een trainerswisseling. Het paard zou starten onder nummer 10. LEIDSE COURAN1 MAANDAG 19 OKTOBER 1981 PAGINA 15 COMO Hennie Kuiper heeft zaterdag het Europese wieier- seizoen afgesloten met een overwinning in de najaars- klassieker Ronde van Lom- bardije. Daarmee bevestigde Kuiper de suprematie van de Nederlandse coureurs in de klassiekers dit seizoen. Kui per zelf zegevierde al eerder in de voorjaarsklassieker Ronde van Vlaanderen, Jan Raas won de Omloop Het Volk, Gent—Wevelgem en de Grote Herfstprijs en Johan van de Velde was de sterkste in Luik-Bastenaken-Luik, hoe wel hij later wegens doping werd gedeklasseerd. Al met al een prestatie die respect afdwingt in het internationale peloton. Dat Kuiper dit sei zoen twee klassieke overwin ningen zou boeken, was in feite de meest verrassende wending in het wielerjaar 1981. De inmiddels 32-jarige cou reur, die door zijn zege ook de wereldbeker voor ploegen voor de DAF-formatie veiligstelde, beschikt namelijk niet over de sprintcapaciteiten van een Jan Raas, Bernard Hinault of Da niël Willems. Hij moet het heb ben van een plotselinge de marrage in de laatste kilome ters, waarbij de concurrentie het nalaat mee te gaan. Met de hulp van ploegmakker Roger de Vlaeminck kwam Kuiper zo doende aan de zege in de Ron de van Vlaanderen. Terwijl de vedetten elkaar bekeken en het tempo was gezakt, onder nam hij een alles-of-niets-po- ging en met succes. De Vlae minck stopte de concurrentie achter Kuiper terdege af. In de Ronde van Lombardije, de 75e editie van deze Italiaanse na- jaarsklassieker, deed Kuiper het op zijn eigen wijze. Hij moest wel, want geen van zijn ploeggenoten bevond zich nog in de wedstrijd op het moment dat de beslissing ging vallen. Al na 45 kilometer van de in totaal 259 kilometer stapten ongeveer vijftig coureurs van de fiets, omdat zij hadden ver nomen dat er slechts televisie beelden van de finale zouden worden gemaakt. De oorzaak daarvan was dat een sponsor zich op het allerlaatste mo ment had teruggetrokken. De sponsor zag geen heil meer in het steunen van de koers, toen bleek dat vedetten als Bernard Hinault, Jan Raas, Gerrie Kne- temann, Fons de Wolf en Freddy Maertens geen interes se toonden voor de afsluitende klassieker. Kuiper profiteerde handig van de afwezigheid van de klassie- kerkoningen. Bovendien buitte hij de onderlinge rivaliteit tus sen de Italiaanse toprenners uitstekend uit. Zo'n 80 kilome ter voor het einde ontsnapte Gianbattista Baronchelli uit het peloton. Alleen Kuiper ging in de achtervolging. Francesco Moser en Guiseppe Saronni, de aartsrivalen, keken elkaar aan, maar geen van tweeën zette de achtervolging op het ontsnapte duo in. Zodoende konden Baronchelli, die eerder in 1977 zegevierde in deze klassieker, en Kuiper een rui me voorsprong opbouwen. Op de enige helling van betekenis, de Cóte de San Fermo de la Battaglia, zo'n vijftien kilome ter voor de eindstreep, plaat ste Kuiper, die vorig jaar als vijfde was geëindigd, een de marrage waarop Baronchelli, moe gestreden, geen antwoord had. In zijn eentje bleef hij het pelo ton, dat nog slechts uit twintig renners bestond, voor. Daar mee maakte hij zijn zeer mati ge seizoen nog enigszins goed. In de ronde van Frankrijk was Kuiper immers als ronde-ren ner door de mand gevallen. In het hooggebergte moest de vechtjas uit Putte de specialis ten laten gaan. Hij verlegde het zwaartepunt van zijn optredens naar de vlakke parkoersen. In de Ronde van Vlaanderen en zaterdag in de Ronde van Lombardije is gebleken, dat Kuiper voorlopig nog zijn man netje staat. - Boven het autocircuit van Albi in Zuid- ijk stond afgelopen zaterdag een strak- 1 ja® hemel, de thermometers hadden onder w#an een doortastende zon het kwik uit hun Plaats gehaald en met een langdurige op- naar 24 graden gestuurd, maar in het van Renault Nederland keek mon alsof n en hagel do laatste lust tot loven hadden nomen. Hun rijder Boy Hayje, nummer drie klassement van de Renaults 5 turbo had «n Europoes kampioen moeten worden in Roeiende klasse. 'Igd van een goed optreden van Hayje, had ectle van het Franse automerk al haar relaties herland uitgenodigd voor een weekend in Albi. Deze zaten echter zaterdag nog in het vlieg tuig toen in Frankrijk het doek (lees zwarte vlag) voor Boy Hayje al was gevallen. Onreglementaire acties en een 32e plaats in de laatste training hiel den de 32-jarige Amsterdammer buiten het start- veld van 24 rijders. Triest, zeer triest, vooral omdat de schuld niet bij Hayje lag, maar bij zijn monteurs, die enkele keren grote onachtzaamheid kon wor den verweten. Mede daardoor en door het uitvallen van koploper Ragnotti (Frankrijk) ging de Europa Cup gisteren naar de Westduitser Wolfgang Schütz, die yierde werd achter de winnaar van de dag (Gouhier). De monteurs van Hayje faalden zeker. In de trai ning van vrijdag zagen zij niet dat het slangcijq naar de turbodrukregelaar los zat. Er ontstond daardoor te veel druk en een zuiger en cilinderbus begaven het. Met de auto van Hans Deen gebeurde hetzelfde. En ook zaterdag had Boy Hayje met ge lijksoortige mankementen te kampen. Het regle ment schrijft voor dat tijdens de training niet van auto mag worden gewisseld. Maar Hayje's eerste tijd (32e plaats) betekende geen kwalificifatie voor de slotrace en dus werd de auto van Deen voorzien van de naam en het nummer van Hayje's auto. Een te opmerkzame sportcommissaris werd op grove wijze over het hek getild en Hayje realiseerde de derde snelste'tijd. De zwarte vlag en een onderzoek van de technische commissie maakten echter een einde aan de truc en dus aan de titelkansen van de Nederlander. De opmerkelijk lange Hayje, die als autohandelaar in zijn levensonderhoud voorziet, mocht dan wel erg boos worden, echt kwaad kan de zwijgzame coureur toch niet zijn geweest. Zijn loopbaan in de autorensport is immers altijd een kwestie van hoogtepunten en dieptepunten geweest. Normale, rustige resultaten zijn zeldzaam. In de open klassen (o.a. Formule 3) reed Hayje indertijd uitstekend, maar in een stokoude March ging hij nu voor velen af in de Formule 1. En dit seizoen leek hij in de klasse Renaults 5 Turbo voorbestemd voor de titel. Hij zelf noch de concurrentie twijfelde daaraan. Maar ook nu bleek het alles of niets: overwinningen In vijf races en volkomen puntloos in de meeste an deren. Het is het lot van deelnemen aan een me chanische sport en doorgaan vereist veel karakter. Bob Hayje heeft dat laatste zeker, maar riep giste ren eerst op vakantie te willen gaan, om daarna pas over een nieuw Turbo-seizoen te willen praten. „We hebben nu iets opgebouwd, maar het volgend jaar wil ik het eventueel professioneler aanpak ken", aldus Hayje. Waarvan acte. In Albi viel ook de beslissing in de nationale strijd van de Renaults 5 Alpine. John Vos uit Alkmaar won en stelde daarmee zijn kampioenschap zeker. In het totaalklassement eindigden John Postmaa en Frank Caron (Den Haag) respectievelijk als tweede en derde. Jan Scholten zegevierde al eer der bij de debutanten. HERMAN JANSEN TRNAVA Over vijf weken beginnen in het sportpaleis Spekt Mira in Moskou de wereldkampioenschappen turnen. Na de interlandwed strijd tegen Noorwegen over veertien dagen in Dieren zal volgens trainingscoördinator Hans van Zetten de beslissing vallen of Nederland in de Russische hoofdstad met een compleet damesteam aan de landenwedstrijd zal deelne men. Het was gistermiddag na de interlandwedstrijd te gen Tsjecho-Slowakije in Trnava, die Nederland met ruim verschil (383,70358,00) zoals verwacht verloor, een verrassende uitspraak van de jarige Van Zetten. „Als we met een team naar Mos kou gaan, moet het ook een ploeg zijn. Niet vijf turnsters met daar een reserve tegen aan geplakt". Van Zetten doelde daarmee op het feit dat hij en Leona Norvath in het Slowaakse industriestadje niet kon beschikken over de nationale kampioene Ingrid Bolleboom en Marja Huyting, die beiden geblesseerd zijn. Toch had het gemis van de twee turnsters minder invloed op het verlies dan was ver wacht. Therese Wilmink bleek een voortreffelijkevreserve met een achtste plaats achter Mo nique Kaaks. De 14-jarige turnster uit Kampen zal in Moskou evenwel niet kunnen worden ingezet omdat de in ternationale gymnastiek fede ratie (FIG), de minimum-leeftijd voor deelneming aan interna tionale kampioenschappen op vijftien jaar heeft gesteld. De interlandwedstrijd tegen Tsje cho-Slowakije was de tweede in de serie van drie voorberei dingwedstrijden om de strijd om de wereltitel. Drie weken geleden verloor Nederland in Zalaegerzev van Hongarije maar in vergelijking met dit duel werd in Trnava toch weer lichte winst gemaakt. In de ver plichte oefenstof scoorden de Nederlandse turnsters 4,20 punten meer dan tegen Hon garije en in de keuzestof be droeg de winst 2,20 punten. Het duo Horvath/Van Zetten heeft in de voorbereiding op Moskou vrijwel volledig de ac centen op de voorgeschreven oefenstof gelegd. Deze oefe ningen, die in de gehele wereld veel Westeuropese landen hebben al besloten geen volle dige damesteams naar Mos kou te sturen als zeer moei lijk wordt ervaren, zal over twee jaar bij de wereldkam pioenschappen in Boedapest vrijwel bepalend zijn welke twaalf landen aan de olym pische turnwedstrijden in Los Angeles mogen deelnemen. In Boedapest zullen de landen worden ondergebracht in een a- en een b-groep. De landen, die in de b-groep uitkomen, zijn kansloos voor kwalificatie voor de Olypmpische Spelen. De indeling zal na de wereld kampioenschappen in Moskou worden gemaakt. Voor Neder land is het dus zaak bij de eer ste zestien te eindigen. In Trnava, waar Tsjecho-Slo wakije dat twee jaar geleden bij de wereldkampioenschap pen in Fort Worth vijfde werd en in Moskou als vierde eindig de en over een zeer sterke for matie bleek te beschikken, ex perimenteerde het Nederland se zestal met een aantal nieu we elementen in de keuzestof. „We konden het nu nog pro beren", aldus Van Zetten. Zo deden Therese Wilmink, Mir jam Eigenhuyzen en Debbie Amson nieuwe opsprongen aan de balk, ging Monique Kaaks anders van de brug en probeerde Nicole Winkenius, Eigenhuyzen en Kaaks nieuwe onderdelen in de vrije oefe ning. „Tegen Noorwegen moe ten deze onderdelen er goed inzitten", aldus Leonora Hor- vath. „Dit programma houden wij vast. Het is nu eenmaal zo dat je wanneer je risico neemt, deze onderdelen een bonus kunnen opleveren waarmee je dan een val kunt compense ren". Nederland bleek in Trnava de verplichte oefenstof redelijk te beheersen. Door de risico's die in de „kür" werden genomen, gingen ruim vijf punten verlo ren, onder andere doordat met uitzondering van Monique Kaaks, die met een zevende plaats als beste Nederlandse eindigde, vijf turnsters van de balk moesten. Op de balk bleek eens te meer het grote verschil in klasse tussen Tsje cho-Slowakije en Nederland. De Oosteuropese turnsters, die in Moskou in staat moeten worden geacht rond de derde plaats te eindigen, turnden ze ker ondanks de vaak zware elementen in hun oefeningen. Tsjecho-Slowakije was in Trna va met zijn sterkste equipe aangetreden met onder ande ren Jana Labakova en Eva Ma- reckova, die bij de spelen van Mosku respectievelijk als elfde en twaalfde eindigden Jana Labakova, die op de tweede dag in de keuzestof een score van 39,30 uit een maximum van veertig haalde (Mareckova bleef met 39,10 slechts weinig bij haar achter) werd eerste in het individuele klassement. Opvallendste turnster in de Tsjechoslowaakse ploeg was echter de uiterst elegante Mar tina Polcrova, die dit jaar in de a-selectie werd opgenomen en met een tweede plaats aan toonde dat die keuze terecht is geweest. ENAAR Rainier Gal- isd gistermiddag op gt de langste adem. In itayerskampioenschap derland sloeg de zes ruin in de eindstrijd e 3840 meter toe op oment dat de meeste n in het veld van veer- ient n beste krachten had- /edi Bgeyen. Trainer/rijde- i Q(iaar Hugo van Dijk uit •.0 iw: De afstand doet a I Gallant niet veel", ger it a start nam Star Laguna 5e ing voor Nescio, Red- AnJu Bois, Pijlsnel en Ray- Dun|Favoriet en Nederlands zonden Monty Buitenzorg \jk Limburger Sjeng Hen- /an Sprong aan de start. De I aft kreeg daarna nog wel or liting bij de rest van het tie^naar de opmars had te ee«racht gekost voor de rijd. Achter Rainier Gal- ng, Pijlsnel voor Nescio jrdienstelijk als tweede Bi/n« vJe finish. Bijna het gehe- cours ging Nescio aan e d0'n9> maar het paard pa in de eindstrijd het te ^ffer van zijn eigen hoge De gelukkige Hugo „Rainier Gallant is lijk een geweldig paard StF1 enorme 'speed'. Ik p Qfm het gehele parcours UCj'l) houden' en had daar- ïsse D aar(Jk- eln)'Jk 'stl- Jnintonbeker oef verló 'an fHAGEN Gentofte Ugg|isteren voor eigen pu- 3ns^e Europese badmin- 5 rufef voor landskampioe- overd door in de fina- DeijZweedse Aura met 7-0 laan. In de halve finale >t Deense team zich van het Haarlemse jek: 7-1. lerlaag van Duinwijck 'entofte lag in de lijn 'achtingen. De forma- penhagen beschikt in Frost, Steen Skov- en Lene Koppen over l van wereldniveau. Het instpunt voor de Haar- Jaglrs kwam op naam van .loet, die in het dame- i Susanne Berg met 'ienï1-6, 11-6 versloeg, dei in zijn partij tegen Roscoe DEN HAAG Bondscoach Gustav Bubnik heeft voor de ijs- hockey-interland tegen West-Duitsland voor een verrassing gezorgd. Hij stuurde voor de wedstrijden, die op 30 oktober in Eindhoven en de dag daarna in llnna worden gespeeld, geen uitnodiging aan Ted Lenssen, de keeper van landskam pioen Feenstra Flyers. Wel nam hij het jonge Nijmeegse ta lent Bennie Tijnagel in zijn selectie op. De volledige groep bestaat uit: van Feenstra Flyers: Mike Kou- wenhoven. Frank van Soldt, Jan Janssen, Larrie van Wieren, Johan Toren, Leo Koopmans, Brian de Bruyn en Tonny Collard. Van Vissers, Nijmegen: Fred Homburg, Bennie Tijnagel en Har- rie van Heumen. Van Amsterdam: Henk Hille, William Klooster, Ron Berteling, Tjakko de Vos en Ed Nienhuis. Van Tilburg Trap pers: Hans Christiaans en Guus Bakker. Van APA Eagles, Den Bosch: Mari Saris. Van Black Fajcons, Maastricht Rick van Gog en Henk Krikke. Xavier Unsinn, de Westduitse bondstrainer, heeft een groot aantal spelers teruggehaald uit de selectie, die in 1976 in In nsbruck de bronzen medaille behaalde. Onder hen bevinden zicht geroutineerde cracks als Erich Weishaupt uit Mannheim en Ignaz Berndauer van Riessersee. Ook zijn terug Udo Kies- sling, die in Gothenborg verstek moest laten gaan en de ge broeders Martin en Hermann Hinterstocker van Berlijn. De Westduitsers kozen hun formatie uiteindelijk na een trainings kamp met maar liefst 76 spelers. De voorbereidingen van de Nederlanders is daarentegen weer eens volledig aan het mislukken. Drie dagen zouden de pupillen van Bubnik bijeen komen. Maar Feenstra Flyers moest voor de uitwedstrijd tegen de Hongaarse kampioen in het Europa Cup duel voor een zaterdag kiezen. Daardoor moesten twee duels worden omgezet. De ontmoeting tegen Amsterdam was alleen nog maar mogelijk op 29 oktober in Heerenveen.Daardoor vie len plannen voor een intensieve voorbereiding volledig in het niet. Want deze beide ploegen leveren immers maar liefst der tien spelers voor de nationale selectie. De wedstrijden staan onder leiding van de Zwitserse arbiter Gottfried Stauffer. door voor de eindstrijd nog genoeg over. Het had voor mij gerust nog langer mogen zijn". De supertriodraverij werd ver rassend gewonnen door Peter Petersen met Trogan. Scalino werd tweede voor Tovaritsj. Wederom een hoge uitbeta ling voor het supertrio voor de aankomst 2-1-4: ƒ1713,- voor elke gulden. Bij de volbloeds stond de Ce- sarewitch op het programma over een afstand van 3600 meter. Dat is de langste ren van het seizoen. Voor deze ren waren twee paarden spe ciaal uit het buitenland naar Duindigt overgekomen. Dat was de Franse import in Ne derlands bezit Fingerling, een driejarige hengst die in trai ning is bij de Engelse trainer in Belgie werkzaam Tom McGarrity en Telegrams Again van de Nederlandse eigenaar Nuy en in Engeland in training bij Mick Ryan. Vooral na het optreden van Telegrams Again ging veel aandacht uit. Immers, voor deze vierjarige merrie was uit Engeland de beroemde Gerville Starkey ge komen. Eric Bloem trok zich niets van de buitenlandse inbreng aan en zegevierde geheel volgens de verwachting met de uitste kende vijfjarige ruin Sir Ro- SYDNEY John McEnroe heeft in Sydney voor de tweede achtereenvolgende keer het open indoorkampioenschap van Australië op zijn naam gebracht. In een drie sets durende fi nale klopte hij landgenoot Roscoe Tanner met 6-4, 7-5, 6-2. Ook in het herendubbelspel was McEnroe succesvol. Samen met Peter Fleming won hij met 6-7, 7-6, 6-1 van Sherwood Stewart en Ferdi Taygan. Het tweede satelliet-toernooi van de KNLTB werd gisteren in Steenwijk gewonnen door de Amerikaan Eric Iskersky. Hij zege vierde in de finale over de Zuidafrikaan Freddie Sauer: 3-6, 6-2, 6-1. Na twee toernooien heeft Iskersky nu de leiding met vier circuitpunten, gevolgd door zijn landgenoot Andy Kohlberg met zeven punten. In de finale van het herendubbelspel ging de overwinning naar de Amerikanen Bob Hale en Garth Haynes: 6- 3, 7-5 tegen Martin Koek en René Moos. Marianne van der Torre en Nanette Schutte hebben gisteren tij dens een internationaal tennistoernooi in Akishima, een buiten wijk van Tokio, het damesdubbelspel gewonnen. De Nederland se combinatie, die daarmee 2700 dollar rijker werd, versloeg het Australisch/Amerikaanse duo Elizabeth Sayers/Kim Stein- metz in de finale met 6-2, 6-4. John McEnroe moet zich strekken om deze bal te halen Tanner.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15