iZ'67 ten onder aan igen tekortkomingen C Den Haag slechts één helft op toeren rENOORD KOMT GEMAKKELIJK AAN DOELPUNTEN 3SKÜ9 MAANDAG 19 OKTOBER 1981 RDAM - De ver- ogende manager >aisley van Liver- Jrt„lk ging om twee I^Rar bed en moest er Kiven uur uit om hier ^k") was niet bijster 1 de indruk van wat >ord en AZ '67 gis- Idag in de Kuip laten zien. De erkreukeld uitzien- chnische man van anstaande tegen- van AZ '67 ko- i woensdag in de ronde„ van het ia Cuptoernooi der lampioenen in Am- m: „Aan deze ont- ftig verbind ik niet el conclusies. Het :roensdag een héél wedstrijd wor- De door de wol ge- Paisley, opvolger e onlangs overleden hankly, had natuur- I degelijk bepaalde in het Alkmaarse opgemerkt, maar het raadzamer die zich te houden. Hij n ieder geval een matig draaiend AZ in het werk gezien, en vooral de- Sf uiterst kwetsbaar te zijn. Met een (4-2) toonde Feye- niet alleen dat aan, tevens dat de ploeg rainer Georg Kess- van zijn minst ireerde partijen It seizoen afwerkte. :et en werklust die de 'dammers etaleerden daarom meer dan vol- om het eigen publiek ia! s/echts ruim 21.000 ■teterk) weer eens op een '^Inning te onthalen. Waar- '^Jiiet alleen AZ '67 zijn der- gnlpderlaag moest incasse- .^tfnaar Feyenoord boven- 'Wveer enigszins in de re- Andrej Jeliazkov kopt uit een hoekschop raak. Feyenoord leidt met 1-0. gionen belandde waar de club qua reputatie thuishoort. Uit de 4-2 moet oyerigens niet worden afgeleid dat Feyenoord (weer met Jupp Kaczor) de im passe nu volledig heeft door broken. Zelfs verre van dat. Maar de Rotterdammers straalden gisteren jwel zó veel energie uit dat het geslonken legioen zich weer in de favorie ten kon herkennen. Het bleek bovendien AZ '67 te machtig, waarbij de Alkmaarders de re kening kregen gepresenteerd voor de zuinigheid die zij be trachtten met het oog op ko mende woensdag. En doordat de Noordhollanders zich bo-, vendien een groot aantal on zorgvuldigheden en slordighe den permitteerden kon Feye noord op een niet ongelukkige wijze aan zijn doelpunten gera ken. De eerste twee Rotter damse treffers vloeiden direct voort uit misgrepen van uitge rekend de man die vorige week woensdag in de Kuip zo nadrukkelijk naar een uitblin- kersrol solliciteerde, John Met god. De eerste keer speelde hij zo onzuiver terug op zijn doel man Eddie Treijtel dat er een hoekschop uit voortvloeide waaruit (hoe kan het anders) Andrej Jeliazkov koppend scoorde; de tweede maal ont stond een vrije trap waaruit Wim van Til scoorde doordat de communicatie tussen Treij tel en Metgod opnieuw haper de. Nogal goedkoop Feyenoord kwam hiermee, zoals gezegd, hogal goedkoop aan zijn voorsprong, maar de Rotterdammers verdienden die doordat ze energieker en di recter opereerden dan hun op ponenten. AZ '67, dat op het laatste moment vleugelverde diger Richard van der Meer uit de ploeg had gelaten voor wie de Oostenrijker Franz Obera- cher aantrad, demonsteerde zijn oude euvel: te veel breed- tespel en een te laag tempo, waardoor de verrassing ont brak. Waarbij het stagneren van het Alkmaarse spel niet al leen een gevolg was van ge brek aan concentratie, maar eveneens van een aantal om zettingen in het team. Zo speelden Peter Arntz en Hans Reijnders als vleugelverdedi gers en completeerde Hugo Hovenkamp het middenveld naast Jos Jonker. Die wijzigin gen bleken het ritme niet on aanzienlijk te hebben ver stoord. Bovendien demon- streerd Pier Tol nog steeds een groot gebrek aan vorm. De vorig seizoen nog zo bewie rookte aanvaller slaagde er slechts sporadisch in zich te onttrekken aan de bewaking van zijn opponent en als hij zich al eens had vrij gemaakt ontbrak de scherpte. Maar in tegenstelling tot het Alkmaarse succesjaar heeft Kessler nu geen tweede 'Welzl' achter de hand en moet hij wachten tot Tol zijn vorm hervindt. De eenvoudige manier waarop Feyenoord AZ '67 op doelpun ten tracteerde liet niet na zijn weerslag te hebben in de sfeer in het veld, die soms tamelijk verbitterd en geïrriteerd was. Scheidsrechter Geurds, die in totaal vijf gele kaarten uitdeel de (aan achtereenvolgens Bouwens (diens derde), Van Deinsen, Van Hanegem. Reijn ders en Peters) had moeite de gang van zaken goed in de hand te houden. De matige stemming binnen de lijnen, mede veroorzaakt door wat geforceerde pogingen van AZ '67 het tij te doen keren, werk ten echter zo mogelijk een ver dubbelde inzet van Feyenoord in de hand. Waardoor AZ '67, dat direct na de aftrap voor de tweede helft door Kees Kist te- genscoorde (2-1), nauwelijks greep op de wedstrijd kon krij gen. En toen zich mogelijkhe den op Alkmaars succes leken aan te dienen sloeg 'het 'nood lot' voor Kessler's ploeg op nieuw toe. Twee hevig betwiste doelpunten zetten Feyenoord definitief op afstand, waarna AZ '67 door Kist nog tegen- scoorde: 4-2. Eerst kende Geurds éen strafschop toe aan Feyenoord, nadat Metgod de bal uit een inzet van Jeliazkov met de hand zou hebben ge keerd waarna Jan van Deinsen raak schoot en vervolgens kopte Peter Arntz in arren moede de bal in eigen doel uit een 'voorzet' van Wim van Til. Kees Kist tenslotte knalde van af elf meter een strafschop, toegekend omdat Brard Obe- racher onderuit had gedwud, langs doelman Joop Hiele. Met het verlies van 4-2 bewees AZ '67 zichzelf een slechte dient vanuit klantenbindend oogpunt. De Alkmaarse club leiding had toen Liverpool als tegenstander uit de loting te voorschijn kwam verheugd uit geroepen dat dan nu het (Olympisch) stadion wel vol zou lopen voor een opponent van zo veel allure; het is de vraag of de randstad na AZ's presta tie tegen Feyenoord nog wef zo warm loopt voor dit treffen. Feyenoord daarentegen laadde de eigen accu met zijn zege voor het UEFA Cupduel tegen Dinamo Dresden aardig op. Met waarschijnlijk de voor de vaderlandse competitie ge schorste Vermeulen en Nielsen er bij moeten de Rotterdam mers woensdag in de Kuip een redelijke kans hebben een re delijke marge te bewerkstelli gen. Waarmee Feyenoord-AZ '67 een voor beide ploegen to taal verschillend effect krèeg. FRANK WERKMAN scoreverloop: 26. Jeliazkov 1-0; 42. Van Til 2-0; 46. Kist 2-1; 66. Van Deinsen 3-1 (strafschop); 68. Arntz 4- 1 (eigen doel); 82. Kist 4-2 (straf schop). scheidsrechter: Geurds; toe schouwers: 21.677. Gele kaarten: Bouwens, Van Deinsen, Van Hane gem, Reynders, Peters. Feyenoord: Hiele; Troost, Van Hane gem, Stafleu (Wotte); Wijnstekers, Van Til. Jeliazkov. Brard; Bouwens, Kaczor (Groenendijk), Van Deinsen. AZ *67: Treijtel; Arntz. Metgod, Spel- bos, Reijnders; Oberacher, Peters, Hovenkamp, Jonker; Kist, Tol. HAAG Vier ne igen op rij hebben geleid, dat FC Den (de voor het sei- al verwachte) moei- tijden tegemoet Na de nederlaag 2-I, die zaterdag in iuiderpark werd ge- 0 i tegen Sparta, is de <3$tie van trainer Mar in Vianen weer eens onderste regionen de eredivisie beland en Sparta plukte FC Haag de wrange hten van een hou- die een gewoonte te worden. De Hage- s laten zich kennelijk inspireren tot het likkelen van grote activiteiten, wanneer worden geconfron- d met een praktisch 'erbrugbaar lijkende erstand. Trainer y Hughes van de op- kelijk in de lift zitten- Rotterdamse ploeg: t dat betreft was het jjï FC Den Haag nu net j jesteld als een paar en geleden tegen constatering, die het ge- van zijn collega Van Via- op onweer deed staan, wonder, want zijn ploeg het andermaal „gepres- alleen in de tweede vol uit te gaan. In de eer- •elft was FC Den Haag de 'ekers zeer gereserveerd moet getreden. Balbezit de thuisclub nog wel in 'Qrlljke mate. De aanval- >ouw geschiedde echter zo 3iJlat de Spartaanse ver- zich op alle Haagse Mêiten eenvoudig kon in stellen. Door gebrek aan be zieling bij zijn ploeg bleken de ingrijpende veranderingen, ^die trainer Van Vianen noodge dwongen (Treling was ziek ge weest) en vrijwillig had doorge voerd, voor de rust niets te helpen. Guido Pen was laatste man (hij maakte in de slotfase zijn enige fout, waardoor David Loggie bijna voor I-3 had ge zorgd), Simon van Vliet zou op, het middenveld de inbreng van Louis van Gaal tot een mini mum beperken (hetgeen hem redelijk lukte), Aitze Bouma moest de diepgaande midden velder zijn (dat was hij alleen na .de rust) en de licht aan de knie gekwetste Ahmet Keloglu moest Dick Advocaat achter zich aan zien te krijgen (in de eerste helft was juist het om gekeerde het geval). Maatregelen Op basis van zijn verrichtingen in het tweede team stond Ren- ke Prevo in de voorhoede, die hij met Nicky Morgan en Harrie Melis vormde. Maatregelen, waarvoor de bij.de laatste wedstrijden ih mindere vorm verkerende René van Delft en Aad van Bergenhenegouwen uit de ploeg en Lex Schoenma ker zelfs uit de selectie waren Er was in het Haagse kamp af gesproken, dat een vjeugelver- dediger op zou schuiven om de vierde Spartaanse middenvel der (René van der Gijp) af te schermen (dit lukte Korevaar redelijk). Opgemerkt dient hierbij wel te worden, dat Van der Gijp was geblesseerd was aan de dij. In de 8le minuut werd hij dan ook vervanger* door Ronald Lengkeek. Het grote gevaar voor FC Den Haag zou David Loggie zijn. De anderhalf jaar geleden van de Engelse vierde divisieclub York gekomen spits, die door zijn scoringsdrift de naar PSV ver trokken Ruud Geels bij Sparta Jan Formannoy, de uitblinkende doelman van Sparta, vecht in de stromende regen een luchtduel uit met Aitze Bouma. doet vergeten, had tijdens Sparta-Ajax aangetoond maar weinig ruimte nodig te hebben om gevaar te stichten. Marco de Vroedt mocht hem dus geen ruimtedekking geven. Het gebeurde veelal toch. Twee maal maakte Loggie er doel treffend gebruik van. Eerst na een voorzet van Geert Meijer, vlak voor rust na een vrije trap van Dick Advocaat. Van Vianen nam het De Vroedt zeer kwalijk, dat Loggie zo (fraai) koppend had kunnen scoren. Desondanks verving hij de jonge voorstopper niet di rect. Dat gebeurde later, toen De Vroedt zich trekkebenend over het door de aanhoudende regen zwaar geworden veld bewoog ten gunste van René van Delft. In de rust verving Van Vianen de niet uit de verf komende Renke Prevo („Op dit niveau met deze dekking en dit tempo komt hij er kennelijk nog niet uit," dacht Van Via nen) door Bram Rontberg. Vanaf de aftrap toonde FC Den Haag na de rust zijn andere gezicht: vol elan strijdend voor elke meter, een behoorlijke schotvaardigheid en In staat zijnde Sparta vrij langdurig on der druk te zetten. De nu wind en regen in de rug hebbende thuisclub had al gauw succes. Aitze Bouma kopte de bal in de 49e minuut op aangeven van Simon van Vliet met een fraaie duik achter doelman Jan Formannoy. Van alles deed FC Den Haag om de voor rust op gelopen averij te herstellen, zij het vaak opportunistisch, cha otisch en daardoor wel tame lijk opwindend voor de onge veer 4000 toeschouwers. Inzet ten van Morgan, De Vroedt en later Van Delft (gaf ook een paar knappe passes) en Kore vaar (bal werd nog getou cheerd door Rontberg) vorm den een serieuze bedreiging voor Formannoy. De Spartaan: 'se doelman pareerde echter alles subliem en groeide uit tot de beste man van het veld. Hughes: „Hij heeft ons team gered. Ook met het nodige ge luk." De (enter)t(r)ainer doelde on der meer op de voorzet van Cees Tempelaar vlak voor de rust, waarbij de bal door Peter Robinson van de doellijn moest worden gekopt. FC Den Haag voelde zich wel' Iets tekort gedaan door scheidsrechter Egbert Mulder. Harrie Melis smakte in de 6le minuut tegen de grasmat na een botsing met Chris Dekker. De arbiter uit Slochteren zag hierin geen strafschop, omdat hij meende, dat Melis tegen Dekker was aangelopen. De goed leidende Mulder werd geassisteerd door collega- scheidsrechters Peter Gans en Ignace van Swieten. Dit ter voorbereiding op Spartak Moskou-FC Kaiserslautern, een duel voor de strijd om de UEFA Cup, dat woensdag door dit trio wordt geleid. FRANS LEERMAKERS Scoreverloop: 31. Loggie 0-I; 44. Log gie 0-2. 49. Bouma I-2. Scheidsrech ter: Mulder; toeschouwers: 4.000. Gele kaart: Simon van Vliet (FC Den Haag). FC Den Haag: Havenaar; Tempelaar, Pen, De Vroedt. (Van Delft), Kore vaar; Bouma, Van Vliet. Keloglu; Me lis, Morgan, Prevo (Rontberg). Sparta: Formannoy; Jansen. Dekker, Robinson, Van Tiggelen; Van der Gijp (Lengkeek), Advocaat, Van Gaal, Tik tak; Loggie, Meijer. Euforie rond Oranje doet veel vergeten In de euforie rond de triomf van het Neder lands elftal op Belgie vo rige week woensdag dreigt een aantal zaken te worden vergeten. Het voetbalminnende/televi- siekijkende publiek zag een oranjeteam dat vooral in de eerste helft op een uiterst gemoti veerde wijze te werk ging, daarbij op een aantrekkelijke wijze speelde en bovendien succes had. Dat de for matie van Kees Rijvers in de tweede helft aan- zienijk minder goed over het voetlicht kwam werd daarbij maar al te ge makkelijk verontacht- zaamd. Zoals ook een aantal an dere facetten niet in het juiste perspectief werd geplaatst. Bijvoorbeeld het toekomstbeeld van de ploeg die Belgie op een nederlaag tracteer de. Bondscoach Kees Rijvers heeft vanaf het moment dat hij het roer in handen kreeg alle hens aan dek geroepen om de schier onmogelij ke taak alsnog het WK- toernooi in Spanje vol gend jaar te bereiken te vervullen. Rijvers ging daarbij ver, zo ver zelfs dat hij bijvoorbeeld de in het Amerikaanse cir cusvoetbal acterende Johan Neeskens terug haalde. Achteraf blijkt die gok goed te zijn uit gepakt. Van de rentree van Neeskens ging een ongelooflijke response uit, zowel bij publiek als medespelers. En hoewel niemand kan beweren dat de Neeskens anno 1981 dezelfde is als de speler die tijdens bij voorbeeld het toernooi om de wereldtitel in 1974, toen Nederland de voetbalwereld verbaas de, actief was, kan niet worden ontkend dat al leen daarom al zijn se lectie was gerechtvaar digd. Maar zijn uitverkiezing had niets te maken met wat zou moeten lijken op een beleid dat verder reikt dan de aanloop naar Spanje. Evenmin als het selecteren van spelers als Krol, Hoven kamp, Thijssen, Mühren, Van Kooten, Geels en Rep, allen tenminste be ginnende dertigers. Kees Rijvers heeft met een team dat voor het grootste deel is samen gesteld uit spelers van die leeftijdscategorie duidelijk gekozen voor een korte termijnpoli- tiek. Vanuit zijn ge zichtspunt .niet geheel onjuist, je kunt in een publieksgevoelige sport als voetbal in Nederland nu eenmaal niet zo gauw kiezen voor een beleid op langere termijn. Maar een geleidelijker inpas sing van jongeren zou toch op zijn minst aan beveling verdienen. Doordat Nederland nog steeds in de race is voor Spanje, een situatie die enige maanden geleden niet meer voor mogelijk werd gehouden, wordt de beslissing om een andere koers in te slaan opnieuw uitgesteld. Van opbouw met en inbouw van jongere spelers zal indien Nederland in Pa rijs tegen Frankrijk ge lijk zou spelen en ver volgens met Ierland zou moeten uitvechten wie van beide landen alsnog de tickets voor Spanje kan bestellen voorlopig ook nog geen sprake zijn. Door de houding van de clubs tegenover het Ne derlands elftal, dat in vergelijking met de meeste andere naties zeer weinig in interlands in actie komt, omdat de clubs liever de eigen clubkas spekken met het spelen van vriend schappelijke duels zal die situatie vooralsnog weinig veranderen. Het besef dat dit moet om in de nabije toekomst (weer) mee te tellen komt pas als het te laat is, als Nederland inder daad definitief zou afha ken als deelnemer aan het WK in Spanje. Maar of dit besef ook zal lei den tot veranderingen in die zin dat door de clubs méér voorrang aan Oranje zal worden gegeven is zeer twijfel achtig. Waardoor het ri sico dat Nederland nog wel eens verder zou kunnen afglijden als voetballand, al deels in houd gegeven in Euro pees clubverband, le vensgroot aanwezig blijft. De generatie van 1974 is inmiddels gro tendeels uitgevoetbald, de generatie die nu nog actief is zal dat binnen kort zijn. En wat dan? Antwoorden als 'dan maar Neeskens terug' vormen niet de oplos sing.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13