Tekort overheid breekt alle records Uniser-directeur: „De maat is vol" QeidócQ&mant ra even Peru Interne afmattingsslag „Kraakdemonstraties" in Amsterdam en Groningen Geen eigen bijdrage maatschappelijk werk Commissarissen verwerpen sluiten centrale Dodewaard GENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 OKTOBER 1981 PAGINA 9 j-ken vergiftigde anse spijsolie BAAG Hoewel de vergiftigde die in Spanje inmiddels tot meer doden en duizenden vergiftigings- heeft geleid niet in Nederland te heeft het ministerie van volksge- j en milieuhygiëne de merken olie bekendgemaakt. Het is vol- ft ministerie mogelijk dat Neder- de olie vanuit Spanje naar ons bben meegenomen. Het gaat om de Rael, Jap, Pochi, Aceites bea- k Aceites aguado-el prado, Eureka, I El Olivo, Benisol, Monri, Selmi, imoli, Raelsol en Aceitas Haya. een van deze merken moet vol- ministerie meteen worden ver- gebruik ervan kan dodelijk zijn. KAMERLEDEN: ister moet fcische teelden Iverbieden AG De kamerle- tens en Wilbers (D'66) jdat minister Van der in crm de exploitanten ibelnetten niet moet in de Russische tv-pro- i's, afkomstig van de ie Gorizont-satellieten, ;ven. Itelijke vragen aan de hebben de kamerle- twijfel of de Gorizont d een communicatie- is en derhalve niet irntnmerciële doeleinden v mag worden, lerleaen wijzen op het van een aantal publi- irer de Russische satel- ftrin wordt gesteld dat ïzont-signaal is bedoeld -n-tvangst door een lokaal in in Rusland dat de Lg 1 via de kabel mag jen. Het standpunt van n Sster zou volgens D'66 g ^houden dat de Russen 'handelen met interna ft ,afspraken; zij zouden verbod overtreden een __jicatiesatelliet voor Joeleinden te gebrui- aakier Stoel: trsenwedloop illoos 2 /(AAG „In het licht steeds voortgaande .eling van de kern ing dient al het mo te worden gedaan voorkomen dat de nucleaire bewape- ïdloop nog verder zal opgevoerd". Dit zei r Van der Stoel (bui- Lse zaken) in ant- op vragen van het ka- Ploeg (WD), had de minister ge- naar diens reactie op jraak van de Ameri- aiinister Haig in West- )p 13 september. Haig toen over de militaire ingen van de Russen teactie van de Navo Van der Stoel zei niet en vooruitlopen op de sverklaring. Wel gaf uitgangstelling: De Ijft in de huidige om eden onontbeerlijk, dient met kracht te gestreefd naar een be- van de kernwapen- 'lichting subsidies lidelijk ede/den haag vier procent van de kders is in staat te be- I men in aanmerking, |or individuele huur- l Dit blijkt uit een ón- van drs. C. Jansen en Vooral een lagere oplei- problemen met van de aanvraag- Willems (PSP) Dales (so- en werkgelegen- de voorlich-, over de eenma- aan de sociale te intensive- toe ligt het aantal ver beneden de ting. Het kamerlid t gevraagd er voor te bt de informatiefolder ■itenlandse werkne- I spoedig mogelijk op kantoren verkrijgbaar Met ingang kunneq tele- nu ook rechts- Libië, Nieuwzee- bellen. Zonder van een telefonis- gesprekken tot met de geauto- netten in die lan- van Li- van Nieuwzeeland Peru 51. Een lijst automa- netten in de kan worden aan- bii 004, de Klanten- het telefoondistrict. Voorzichtig zijn met patiëntenbeveiliging DEN HAAG In de gezondheidszorg moet ui terst zorgvuldig worden omgegaan met elektro nische beveiligings- en bewakingsapparatuur. Het zonder meer toepassen van apparatuur om de bewegingsvrijheid van vrijwillig opgenomen patiënten te beperken, is onjuist Dit heeft minister Gardeniers van volksgezondheid geantwoord op vragen van het kamerlid Van Es (PSP). Van Es had zich gestopten aan het gebruik van eelektronische armbadjes op de psychiatrische afdeling van een ziekenhuis in Schiedam. Zodra een patiënt met zo'n armbandje een deur naderde, viel deze in het slot. Gardeniers vindt het gebruik van dergelijke elektronische hulpmiddelen alleen toege- tsaan na overleg met en toestemming van de betrok kene of diens wettelijke vertegenwoordiger. Nieuwe secretaris voor koningin en prins DEN HAAG Mr. D. Schiff (35) is bij koninklijke beschikking met ingang van 1 september benoemd tot particulier secretaris van koningin Beatrix en prins Claus. Tegelijkertijd is mr. H. Froger van die functie onthe ven onder dankzegging voor „de zeer belangrijke diensten in deze functie bewezen". Mr. Schiff is geboren in Bethesda (VS). Na zijn studie Nederlands recht in Leiden kwam hij bii Buitenland se Zaken. Zijn standplaatsen waren Madrid, Lima en Hanoi. In de laatste stad was hij tijdelijk zaakgelas tigde. Demonstrerende militairen krijgen „douw" DEN HAAG De zes Nederlandse mi litairen die zaterdag in Bonn geünifor meerd hebben deelgenomen aan de anti-kerndemonstratie, zullen krijg- stuchtelijk worden vervolgd. Ze heb ben een dienstbevel overtreden waarin hun werd verboden in uniform aan de demonstratie deel te nemen. Dit heeft een woordvoerder van Defensie giste ren gezegd. Volgens de WDM kunnen de zes mili tairen van hun commandanten maxi maal veertien dagen zwaar arrest krij gen. „Maar in het verleden werd dit soort overtredingen meestal afgedaan met enkele tientjes boete en enkele da gen licht arrest". De WDM zal het zes tal in ieder geval rechtskundige bij stand verlenen. (Vervolg van de voorpagina) De financiële problemen worden nog verzwaard door dat het financieringstekort (verschil tussen inkomsten en uitgaven van de overheid) dit jaar alle records lijkt te gaan breken. Premier Van Agt sloot gisteravond in een radio-interview zelfs niet uit, dat dit tot meer dan acht procent van de het nationaal inkomen (dat wil zeggen tot meer dan 25 miljard gulden) zal stijgen. De uiterste grens was voor dit jaar gelegd op 22 miljard. Deze tegenvaller, waarvan Van Agt overigens geens zins het vorige kabinet de schuld wilde geven, ver zwaart alleen maar de problemen. Het financieringste kort in 1982 zou daarom maar liefst zes miljard gulden lager moeten zijn dan het dit jaar dreigt te worden en dat betekent aanvullende ombuigingen. De talrijke wensen voor nieuw beleid die de verschillende mi nisters op tafel hebben gelegd kosten minstens twee miljard gul den. De ministère Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) en Van der Stee (financiën) zijn eind vorige week frontaal met elkaar in botsing gekomen toen de laatste die twee miljard gul den wilde korten op het geld dat Den Uyl nodig had voor zijn werkgelegenheidsplan. Daar was al eerder een miljard gulden' vanaf gehaald door tegenvallers in de extra aardgasopbrengsten ■waarop den Uyl gerekend had. Deze PvdA-minister eist nu als nog de drie miljard gulden voor zijn plan op, maar zijn collega Van der Stee wijst op de afspraak uit het regeerakkoord dat voor al het nieuwe beleid eerst geld op tafel moet komen. Dat zal vooral moeten worden gevonden via aanvullende ombuigin gen. Die komen dan bovenop de 4,5 miljard bezuinigingen die het vorige kabinet al in de ontwerp-begroting voor 1982 heeft aangebracht. Tegenvallers in de aardgasopbrengsten zijn de voornaamste oor zaak van de financiële perikelen. Volgens premier Van Agt zul len de eerst geraamde meevallers honderden miljoenen, zo niet miljarden guldens lager uitvallen, onder meer als gevolg van de revaluatie van de gulden en de waardedaling van de Ameri kaanse dollar. Ook blijkt de binnenlandse afzet van aardgas in 1982 aanmerkelijk beneden de oorspronkelijke verwachtingen te liggen, waardoor -er minder geld binnenkomt. Vanwege de fi nanciële gevolgen voor de begroting van een geringere aardgas- prijsverhoging heeft het kabinet dan ook nog niet definitief kunnen besluiten de gasprijs met geen 12 maar met slechts 8,3 cent per kubieke meter te verhogen, zoals het voorstel van mi nister Terlouw (economische zaken) was. Zelfs wanneer het kabinet er deze week uitkomt zal de Kamer nog geruime tijd moeten wachten op de uitwerking van de be sluiten in wetsvoorstellen en wijzigingen van de ontwerp-begro ting. Aan de concretisering is het kabinet door alle interne ver deeldheid over de hoofdpunten van het beleid nog lang niet toe gekomen en het zal volgens Van Agt nog wel enkele weken du ren voor de Kamerleden het resultaat hiervan in handen krij gen. Oppositieleider Hans Wiegel schudt Van Agt de hand voordat hij de premier onder vuur nam over het uitblijven van de regerlgsverklarlng. Dat het kabinet-Van Agt II tegen de afspraak in gisteren in de Tweede Kamer niet de regeringsverldaring kwam af leggen is vriend en vijand zijn het er over eens aller minst fraai. De nieuwe ministers zijn kennelijk reeds zo op gegaan in hun werk (en daarmee in hun onderlinge strijd) dat het hen is ontgaan dat hun kabinet politiek gesproken nog niet eens bestaat. Een kabinet heeft pas politiek be staansrecht wanneer zijn plannen in het parlement zijn aan vaard. Men kan overigens ook al te dramatisch doen over het uit blijven van die regeringsverklaring. Inderdaad, er is nog nooit zo'n lange periode mee gemoeid geweest. Maar het is ook nog nooit gebeurd dat het optreden van een nieuw kabi net nagenoeg samenviel met de presentatie van een begro ting op Prinsjesdag door het oude kabinet. Het nieuwe kabi net kon dit keer niet in een rustig en werkbaar tempo een begroting maken, maar moest onder grote tijdsdruk een reeds gemaakte begroting wijzigen in een nieuw beleid dat aansluit bij het regeerakkoord. NAAST het staatsrechtelijke bezwaar tegen het uitblijven van de regeringsverklaring, kan men het kabinet eigenlijk slechts één zakelijk verwijt maken: men had er zich van te voren rekenschap van moeten geven wat meer tijd nodig te hebben voor het in een financieel kader gieten van het nieu we beleid. En men had dit probleem kunnen ondervangen door een of twee weken na de beëdiging in een regeringsver klaring slechts de hoofdlijn van het te voeren beleid aan te kondigen. De verdere uitwerking had daarna in een redelijk tempo kunnen volgen. Door zelfoverschatting is het kabinet nu reeds vóór het eerste optreden begonnen met een interne afmattingsslag, die niet nodig was geweest. Lang niet alle ministers hebben zich kunnen realiseren welke taak zij op zich namen, toen zij de afspraak maakten om de Tweede Kamer direct bij het eerste optreden gedetail leerd inzicht te geven in de beleidsvoornemens plus de fi nanciële onderbouwing ervan. Van de financiële problema tiek die binnen de begroting moet worden opgelost (ongeveer drie miljard gulden), bestaat immers ongeveer tweederde deel uit recente tegenvallers voor Financiën, waaronder een fors bedrag aan mindere inkomsten uit aardgas. De omvang van die recente financiële tegenvallers vormt overigens tegelijk een verzachtende omstandigheid voor het stuntelige optreden van het kabinet. Nu het kabinet uitstel aan de Tweede Kamer heeft moeten vragen, kan de ploeg van Van Agt maar het beste meteen doorgaan met het zo ge detailleerd mogelijk regelen van het financiële kader voor het volgend jaar. Dat dit allerminst eenvoudig is, kan ieder een begrijpen. Dat geldt ook voor de VVD-oppositie in de Tweede Kamer, die als ex-regeringspartij mede verantwoor delijk is voor de boedel die de nieuwe regering aantrof. Dat is waarschijnlijk ook de reden waarom gisteren in de Tweede Kamer oppositieleider Wiegel zich voor zijn doen zo rustig opstelde. AMSTERDAM/GRONINGEN Enkele honderden mensen hebben gistermoregn in de Amsterdamse binnenstad gedemon streerd tegen de twaalf arrestaties die vorige week bij de ontrui ming van het bezette „Huize Lydia" werden verricht. Wethou der Wolffensperger zei gisteren tijdens de vergadering van de raadscommisssie herhuisvesting, dat alle gebeurtenissen rond het bezette pand onder de verantwoordelijkheid van een aantal actievoerders valt. Zij zouden om hun doel te bereiken een groot aantal mensen hebben meegesleept. In Groningen heeft een groep krakers gisteren ongeveer drie uur de verkeersafwikkling in de stationsstraat geblokkeerd. De krakers protesteerden hiermee tegen de „schijnbewoning" van een kantoor in de stationsstraat. Portret van dr. Sajet Burgemeester Polak van Amsterdam (links) heeft gister middag een portret in ontvangst geno men van het ver maarde oud-raads lid dr. B. Sajet. Het schilderij, van de hand van J. Sala Santonja, krijgt een plaats in het stad huis. Naast de bur gemeester de ge portretteerde. Dertig man weg bij Ogem DEN HAAG Ogem gaat het personeelsbestand op het hoofdkantoor in Rotterdam drastisch inkrimpen. Dertig van de tachtig werknemers worden op straat gezet, onder wie twee leden van de raad van bestuur, drs. J. Boersma en ir. J. Maingay. Dit heeft dr. ir. H. Mathot, voorzitter van de raad van bestuur, gisteroch tend aan het personeel meege deeld. De inkrimping moet een besparing van zeven mil joen gulden opleveren. De ondernemingsraad en de vakbonden hebben nog niet gereageerd op de besnoeiings plannen van de Ogem. Verder is er ook nog niet bekend of de betreffende werknemers in aanmerking komen voor een afvloeiingregeling. PAPENDRECHT De directeur van het inmid dels failliete bedrijf Uni- ser in Moerdijk, W. Renes, vindt dat het Algemeen Dagblad bezig is hem „stuk te schrijven", door middel van verhalen die „doorspekt zijn van on juistheden, halve waarhe den en die alleen op sen satie uit zijn". Renes en zijn advocaat Ten Have betoogden dit gisteren in een kort geding voor de vice-president van de Rot terdamse rechtbank. Renes wil dat het AD onjuiste uitlatingen over zijn betrok kenheid bij enige gifaffaire rectificeert. Verder wil hij het AD aanklagen bij de Raad voor de Journalistiek. Een onderzoek dat een techni sche werkgroep momenteel verricht, moet binnenkort uit wijzen of het gif dat zich in een onlangs opgehoogd terrein aan de Johannahaven in Pa- pendrecht bevindt, afkomstig is uit Lekkerkerk. Het nu fail liete bedrijf Anreco heeft de ophoging dit voorjaar verricht en zou de vervuilde grond van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) hebben ontvangen. Dat de grond voor een deel uit Lekkerkerk afkomstig is zou de rijkspolitie hebben verno men bij het verhoren van de top van het inmiddes failliete bedrijf Uniser. Renes (Anreco, Uniser), ver klaarde gisteren in het kort geding niets met de gifgrond van doen te hebben gehad. „Als de stof in Papendrecht al schadelijk is, dan is de AVR hiervoor veranwoordelijk en niet ik, zoals het AD zou wil len", aldus Renes. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Hans de Boer (CRM) voelt wei nig voor invoering van een eigen bijdrage voor het algemeen maatschappelijk werk. Zijn voorganger staatssecretaris Wallis de Vries wilde een eigen bijdrage van zes gulden per uur doorvoe ren voor cliënten, teneinde in totaal vijf miljoen gulden te kun nen besparen. De fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer zijn even eens tegen invoering van een dergelijke bijdrage. Men gaat er van uit dat desnoods maar een vacaturestop in het maatschappe lijk werk moet worden doorgevoerd, teneinde de vijf miljoen er gens anders vandaan te halen. Hoewel de eigen bijdrage wel nog in de begroting van Volksgezondheid en Milieuhygiëne voor komt, mag worden verwacht dat daar in de regeringsverklaring een stokje voor wordt gestoken. ARNHEM De Raad van Commissarissen van de kerncentrale Dodewaard heeft gisteren in Arnhem ge heel volgens de verwachting het voorstel van de com missaris gemeente Amsterdam verworpen om de cen trale nog dit jaar te sluiten. De directie zegde gisteren toe binnen een half jaar met een nota te komen over het afval van de kerncentrale in Dodewaard. Verwacht wordt dat daarin zal worden voorgesteld om het kern afval definitief in zoutkoepels op te slaan. Nog deze maand zal de Stuurgroep maatschappelijke discussie kernenergie middels een advertentie in de dag- en weekbladen oproepen tot het meedoen aan de eerste fase van de discussie: het verzamelen van informatie. Verder heeft de Stuurgroep on geveer 260 organisaties en instellingen gevraagd om voor 1 de cember hun eigen opvattingen over het te voeren energiebeleid bij de Stuurgroep in te dienen. Personen en instellingen die mee willen doen aan de maatschap pelijke discussie en daarvoor een studie of een onderzoek willen verrichten, kunnen hiervoor een subsidie aanvragen. De aan vraag met gedetailleerde begroting, moet nog voor 1 november in bezit van de Stuurgroep zijn. De maatschappelijke discussie moet uiterlijk op 1 november 1983 afgelopen zijn. Het ministerie van Economische Zaken heeft een boekje doen uitkomen onder de titel Kernenergie in Kernwoorden. Hierin worden een groot aantal termen uit de wereld van de kernener gie zo eenvoudig mogelijk verklaard. Het boekje is op aanvraag verkrijgbaar bij het ministerie, postbus 20101 Den Haag. Aanhoudend onbestendig DE BILT (KNMI) Ook het komende etmaal wordt via de Britse Eilanden nog koude, uit de Poolstreken afkomstige lucht naar onze omgeving ge voerd. De kracht van deze stroming neemt echter gelei delijk wat af. In de koude lucht ontwikkelen zich boven het relatief warme Noordzee water talrijke buien welke vervolgens ons land binnen drijven. Evenals gedurende het afgelopen etmaal zullen sommige buien gepaard kun nen gaan met onweer en ha gel. Bij zee, en tijdens buien ook meer landinwaarts, zal de wind vannacht nog van tijd tot tijd aanwakkeren tot hard, windkracht 7. Morgen neemt de wind in de loop van de dag geleidelijk af tot vrij krachtig, windkracht 5. Vannnacht wor den minima verwacht van om streeks 5 graden. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mei Min Neer- temp temp eleg Amsterdam regenb. 10 5 20 mm De Bilt regenb. 9 4 20 mm Deelen regenb. 9 310 mm Eelde regenb 8 4 9 mm Eindhoven geh.bew. 9 5 4 mm Oen Heider regenb. 10 613 mm Lh. R'dam regenb. 11 8 7 mm Twente regenb. 8 5 3 mm Vllssingen geh.bew. 10 7 6 mm Z.-limburg h.bew. 8 5 2 mm Aberdeen regenb. 8 3 7 mm Athene onbew. 29 19 0 mm Barcelona l.bew. - 14 - mm Berlijn

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9