K yees van Oyen komt met mensen van de Lach in Leiden ien scheve schaats rijden Opmars van Italiaanse ijnen in Villa Rozerust /erkloosheid weer fors toegenomen ID/REGIO J-( 3i „Beperk verdere contacten met Zuid-Afrika" PARKER-SOLEUVRE LBDSE COURANT DINSDAG 13 OKTOBER 1981 lP/C BROER RUUD PRESENTEERT ZICH EN PASSANT EVEN MEE IN EEN FAMILIEPORTRET •ei i ijzersterk lachsucees: [er het genot van een i'tje groen presenteert v/n[lse Lissenaar Cees van /j>n zichzelf, John - Jting's Theater van de ij a|h, en z'n broer. /Jgszins chaotisch, maar rjJkan de sfeer slechts ten ',e komen. Een kwartier ,t ons gesprek door betiteld als een soort ^conferentie, „maar net t helemaal" begonnen krijg ik door waar het 4 toe gaat. Dat is dan de 'jlse Shouwburg, een 1 Meentelijk zorgenkind ise de Oude Vest en onder [Nauwgezette directie van Ms van Dam. In deze e4uwburg verschijnt deze °]k, morgen- en P^erdagavond, 14 en 15 >ber, het Lach- jlschap van Lanting met n scheve schaats". Daar jk Cees van Oyen bij; in een rustig rolletje: een v'er >n eerste, t 2 in het tweede en twee 304et derde bedrijf. Zijn uldr is er niet bij, want die ids niet aan een vrijkaartje )m.»en. „Waar zal ik mee beginnen, hè? Het is één grote gilpartij, van 't begin tot 't end. Hier, lees zelf maar wat ik op de flap heb geschreven". Op de rode omslag van het programmablaadje schreef Cees: „Lanting en ik hebben dit gemeen: we hebben geen boodschap oh ja één: een zo groot mogelijk publiek te laten loeren (het kan ook boeren zijn), lachen, lassen (of zoiets, het is niet leesbaar)". Dit alles binnen de negende symfonie, althans de negende produktie van producer Jacques Senf, de theatervakman. Cees van Oyen is nu 45 jaar oud, heeft een voorliefde voor clownerie en last van de rechterkant van zijn ribbenkast. Want daar wordt veel op geslagen tijdens „Een scheve schaats". Wie er dan ook lacht, Cees niet, of hij trekt een gezicht als dat van de boer met kiespijn. En de scheve schaats is nog maar pas begonnen; na wat voorstellingen in den lande volgt op 26 oktober de première in het Schevenings Circustheater. En daarna maar lachen en brullewn, zeker tot in mei volgend jaar. „Je zegt maar wat je horen wilt. Woensdagavond zullen we vooral veel vrouwen in de zaal hebben zitten, want dan is het Nederland-België op de buis". Gierende uithalen van de dames, en donderdagavond zullen het de mannen moeten zijn die het niet meer kunnen houden. „We zullen wel zien", wacht Cees af en trekt een groen agenda'tje dat overal in potloodschrift (een balpen kan er niet meer vanaf) verraadt dat Cees een best druk seizoen voor de boeg heeft. Cees van Oyen („let wel op de spelling, graag") heeft sinds een jaar of vier z'n huiselijke omstandigheden in de Lissese Poelpolder. Maar in Leiden werd hij geboren, en gemaakt als artiest met een onzekere toekomst. Hij stond z'n mannetje op radio en teevee, in Óebele, Ha die Massa, Waldolala, hij liet Calimero praten en zijn stem klonk ook in Suske Wiske en in Ome Arie op Safari, ik dacht van de Vara. Winnaar van een Edison vanwege de plaat Danny Kaye Liedjes. En nog heel wat meer had Cees te verstouwen, ook al als ouwe gabber van Joop Stokkermans en Johnny Kraaikamp Maar nu dan die scheve schaats die Van Oyen rijdt op last van zijn contract met Senf-Lanting. „Je valt van de ene verbazing in de andere: het is toneel, Shakespeare zeg maar, variété, goochelen; alles binnen de klucht samengebald. Ik ben daar een passend type in. En een lekkere cast hè, ik kan niet anders zeggen. Lanting cast intuïtief en raak, tot er een best clubje bij elkaar is: én hele lekkere familie bij elkaar. Als 't niet fijn is, kun je niet werken; ja, op je bolle ogen vindt drs. Arnold Pijper, die door Van Oyen al schaatsend scheef gereden wordt. Ik luister nu even naar de met een veel te laag toerental afgedraaide single, waarop Cees als een andere Georges Formby leuk brult bij de banjo. Op een inderhaast georganiseerde pick-up van het etablissement dat als De Engel vele weggebruikers en andere aanleggers tot pleisterplaats dient. „Doet er niet toe, als je maar even luistert. Het slot van het plaatje kun je niet horen. Daar is iets bij mis gegaan, bij het persen. Maar er wordt daarin geschoten", vertelt Cees bij wijze van toelichting. De persconferentie is dan afgelopen en Van Oyen trekt een plat portemonneetje, vanwege de Spa groen en de koffie. Z'n broer doet er nog wat bij. Eerder had Cees te kennen gegeven, dat het 'm naar den vleze ging. Hij is een man van: het gaat altijd goed, uitstekend zelfs. „Iedereen heeft wel eens een kuiltje op z'n weg, ik ook. Maar het gaat uit de kunst; geen gejeremiee.." Zo is Cees van Oyen, ook al lijken zijn kuiltjes meer op een heel eind wegopbrekingen. Hij doet op verzoek even een imitatie van Wim Kan, daarin is hij gespecialiseerd. Doet Hermans en een beetje Luns. Favoriet is op het ogenblik Joop den Uyl; je zou Cees zó bij Joop op Sociale Zaken kunnen zetten. Maar het gaat nu om de Scheve schaats. Lanting stond op het programma te boek als Bas Tenberg, maar allengs is hij Bennie Bastenberg geworden: „kijk, nou heb je toch een primeur, want dat weet nog geen enkele andere krant", roept Cees bij wijze van verrassing. De partner van Cees in de dolle klucht is Bep Westerduin, die Ada van Galen speelt. En Arnold Pijper speelt daar op in en uit. Ach, je zou het eigenlijk allemaal moeten zien, in die schouwburg. Aanvang 8 uur. Tijdens de pauze en na afloop is het bijkomen geblazen. Als er Ruud van Oyen (rechts) houdt ook de familie-eer hoog, in de snelst groeiende (Koreaanse) gevechtssport Taekwondo. dan nog te blazen valt, want volgens de verwachtingen moet de halve, zo niet hele zaal dubbel liggen van 't lagge, en maar lache..." Cees voelt zich daar thuis. Het liefst had Cees, dat ik ook nog de eerste en tweede inspiciënt in de kolommen haalde. En dat Lanting teruggetrokken in Zevenhuizen woont. En dat Lex de Regt, die eens filosofie studeerde, ook in de Lachende Scheerkwast zit en daar eveneens een scheve schaats rijdt, en dat Bob van Tol eens Frans als studievak had. Allemaal collega's op het hellende vlak van de Lach. Maar nu is het tijd voor de broer. Cees' broer Ruud, die als familiestuk ook aanwezig is en aan het lezerspubliek gepresenteerd zou willen worden. Rudolf Nicolaas van Oyen. Topsporter. Ruud leerde Cees ook valbreken, wat drs. Pijper wel van pao komt bij de smakken die hij op de scheve schaats maakt. „Ruud, laat maar eens wat zien", nodig Cees hem uit. Ruud, 27-jarige Rijnsburger, heeft knipsels bij zich. Een jongeman, die in '79-'80 nationaal kampioen Taekwondo was. Taekwondo, de grootste gevechtssport in opkomst. Als ik Ruud nu de grond in zou willen boren, konden mijn nabestaanden eind van de week op m'n begrafenis komen. Eenmaal Nederlands kampioen en tegelijk op de wereldkampioenschappen in Stuttgart geblesseerd. Ruud van Oyen: „Sinds vorig jaar heb ik m'n eigen sportschool in Rijnsburg en nu kap ik zelf een beetje met de sport, want ik kan me als schoolhouder en instructeur geen blessures meer veroorloven". Tot zover Ruud, met zijn sport die voor 75 pet. uit beentechnieken bestaat, verder uit harde schreeuwen en fracties van seconden die beslissend zijn. Bijna op leven en dood. Nu denkt Ruud zelden of nooit aan de dood, en z'n broer Cees ook niet. Zolang er een scheve schaats gereden kan worden, is er hoop. Ik zou het verder ook niet weten. iika I lICHENDAM Er [ftijd geweest dat Ita- wijnen het bij ons ^rder brachten dan )eibare punt achter kantie-herinnering. 'essen Chianti ver- (mét kaars) van ►1 naar de kinderka- ls alternatieve ver- g, de Valpolicella dan nog wel eens ;ken uit de super- maar daar hield ;e op. Giovanni Ma- van het Leidschen- kwaliteitsrestau- ce filla Rozenrust gaat 5VJen wijnstokje voor -erii want de komende hod vindt bij hem een kedel Vino plaats dat e "l de neus op de ge le feiten drukt, iaanse wijn is in op- In dan niet als goed- indoortje voor Fran- met-de-neus-in-de- r (imaar als klassewijn i st> wel even uitgebreid tarfoet gaan zitten. Ten- lijMrachten de Romeinen raijiaanse wijncultuur in iruWk waar men dankbaar maakte van de kennis jajcenturions en hun ko- datEn tenslotte leverde de Giovanni Matarazzi voor het rek met Italiaanse wij nen. dép Niebolo-druif in Piemonte al in de 14e eeuw stof tot vreug de voor de hertogen van Sa- voye. De Italianen hoeven zich wat Giovanni Matarazzi be treft geen Gallisch minder- waarheidscomplex aan te me ten. Ze hebben toch zelf fa meuze Bardoio's, ranke Ver- dicchio's en rijke Brunello's. En luidt niet een oud Italiaans spreekwoord: Wie een Bar doio drinkt die jonger is dan tien jaar, pleegt kindermoord". Lodoline Het Festa del Vino van Villa Rozenrust levert je behalve de door Michelin besterde keu ken een spoedcursus dwars door de landkaart van de Ita liaanse wijngaarden. Giovanni Matarazzi: „In Nederland is bij het grote publiek bijvoorbeeld alleen maar die simpele Chianti uit "die mandfles be kend, maar ik zet een tafel neer met vier, vijf soorten Chianti Classico. En ik maak een kleine competitie na af loop van het eten: Een wijn proefwedstrijd voor amna- teurs. Wie herkent blind een wijn die hij eerder op de avond geproefd heeft? Prijs is een prachtig boek met wijnka rikaturen". Matarazzi weet waar hij het over heeft. Hij is een van die restaurateurs die je vanachter een glas niet al leen uren lang tot in details kan doorzagen over de Kunst van de Keuken (zijn restau rant maakt deel uit van de Al liance Gastronomique Néer- landais'e), hij vertelt je met evenveel verve van de ont moetingen met truffelverko pers en wijnboeren. Hij impor teert sinds kort zelf wijn uit het land waar hij twintig jaar geleden vandaan kwam. Al leen kwaliteitswijnen, zegt hij „want het goedkope spul kan je overal krijgen". Wat dat be treft spreken de namen van de etiketten boekdelen. Eén van zijn wijnen komt op naam van een Romeinse prinses Liliane, een andere draagt de titel van een Contessa. Adellijke wijnen dus, al brengt het etiket in het laatste geval verwarring. „Fat- toria delle Lodoline" heet die Chianti. Een naam met min der smakelijke bijgedachten voor Nederlanders, zou je den ken. Maar de Italiaanse taal wast hier de handen in on schuld, want de naam duidt al leen maar op „kwartels". En wie zou menen dat Nederlan ders met een bocht om zo'n naam heen zouden laveren, komt bedrogen uit. „Een van m'n meest verkochte wijnen" zegt signore Matarazzi. En laat er ironisch op volgen „Maar ja, de naam is natuurlijk makke lijk te onthouden". BERT JANSMA LEIDEN De Leidse universiteitsraad krijgt in zijn volgende vergadering een motie voorgeschoteld van het raadslid D. Koele- ga waarin wordt gevraagd om verdere beperkingen van contacten met Zuid- Afrika. In de motie wordt het „betreurGn" uitgespro ken over het bezoek dat de Zuidafrikaanse profes sor Greyling vorige maand heeft gebracht aan de Leidse universiteit. Waarschijnlijk wordt in die motie ook gesteld dat er voortaan geen „officië le personen uit Zuid-Afri- ka meer ontvangen kun nen of mogen worden 'door de universiteit of zijn vertegenwoordigers". Al eerder waren vragen ge steld over het Zuidafrikaanse bezoek, mede naar aanleiding van de motie die de raad vijf jaar geleden aannam waarin werd geëist dat het college van bestuur in het vervolg „geen bestuurders van een universi teit op racistische grondslag" meer zou ontvangen. Het col lege zag echter geen belemme ring om de hoogleraar te ont vangen nadat deze op verzoek vooraf enkele gegevens over zijn persoon en over de uni versiteit die hij vertegenwoor digde, op papier had gezet. Raadslid Koelega vond echter dat dit op papier zetten van gegevens geen afdoende bewijs van zijn anti-racistische hou ding gaf. De heer Koelega ging vervol gens te rade bij informatie- LID LEIDSE UNIVERSITEITSRAAD: bronnen als de Boycot Out- span Actie, de werkgroep Kai- ros en de Anti Apartheids Be weging Nederland en hoorde daar dat de Durban-Westville universiteit van de heer Grey ling „zo goed als zeker" het ra cisme in stand houdt. Tevens bleken er sterke aanwijzingen te zijn dat prof. J.J.C.Greyling lid is van de zogeheten Broe derbond, een politieke organi satie die vóór het handhaven van de apartheidspolitiek is. Men beschikt over een leden lijst van deze organisatie waar op zowel een J.J. als een J.C- .Greyling staan vermeld. Verzoek Raadslid Koelega hoopt nu het college van bestuur van de Leidse universiteit te interes seren voor het verbeteren van de situatie rond de mensen rechten in Zuid-Afrika. Hij vertrouwt op medewerking omdat het college eerder al „redelijk enthousiast" had ge reageerd op het verzoek van de Zuidafrikaanse professor Greyling om de mogelijkheid te onderzoeken om in Leiden Indiase studenten te laten stu deren. Het college zei «daarin mogelijkheden te zien om het apartheidsregiem dwars te zit ten en minderheden de kans op een goede opleiding te ge ven. De heer Koelega vraagt nu in een brief aan het college of het bereid is eventueel een delegatie van het African Na tional Congress (ANC) te ont vangen dat volgende week een bezoek aan ons land brengt. Het ANC is het oudste erken de organisatie die strijdt voor het herstel van de elementaire mensenrechten in Zuid- Afri ka. De werkgroep Kairos (christenen tegen apartheid) wijst er in een brief aan de heer Koelega op dat juist het ANC een goede informatie bron kan zijn als het gaat om contacten of uitwisselingen met Zuidafrikaanse instellin gen of organisaties. SN Het aantal werkzoekenden in de Leidse Is gedurende de maand september weer fors toe ten. In voorgaande jaren was het juist gebruike- sf in september de werkloosheid daalde. De stij- s vooral veroorzaakt door het afstoten van ar- laatsen door bedrijven. In totaal werden 249 rC* a^s n*euwe werkzoekenden ingeschreven. Er iatfc1 vrijwel geen nieuwe schoolverlaters geregi- >n f- Het aantal vrouwelijke werkzoekenden nam- wf 102. tal beschikbare vacatures nam de afgelopen maand toe irIL zwaarste accent viel daarbij op beroepen in de me- g *>r. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden (GAB) heeft a [{deelname aan de Leidato-huishoudbeurs een behoorlijk tcjjehaald. Men had speciaal voor dit doel de werkgevers breven om de beschikbare vacatures te melden. Dit le verde er meer dan 200 op, waarvan de meeste nog niet eerder waren gemeld. Een groot deel werd al snel voorzien, omdat de vacaturebank op de Leidato een grote belangstelling genoot. In vergelijking met vorig jaar nam de werkloosheid in septem ber onder de mannen toe van 2620 in '80 tot 4209 in dit jaar. Bij de vrouwen zijn die cijfers respectievelijk 1061 en 1843. Het aan tal vacatures daalde in een jaar van 683 naar 292. De ongunstige ontwikkeling van de werkzoekenden deed zich in nagenoeg alle beroepsgroepen voor. Een uitzondering vormde de onderwijssec tor, waar het aantal ingeschrevenen afnam met 14 bij de man nen. Het GAB constateert in het maandelijkse overzicht, dat de toeleveringsbedrijven voor de bouwwereld in toenemende mate in de moeilijkheden komen. Een verdergaande afbrokkeling op dit gebied mag niet uitgesloten worden geacht, aldus het GAB. In de handelssector is het het moeilijkst om emplooi te vinden. Het aantal beschikbare vacatures bijft laag en het aantal inge schreven stijgt sterk. In januari j.l. zochten nog 300 mannen en vrouwen een- baan in de verkoop. In de loop van dit jaar zijn daar ruim 200 werkzoekenden bijgekomen. Ook het akntal kan toorbedienden, aangewezen op eenvoudige kantoorfuncties nam de afgelopen maand weer flink toe, zowel bij de mannen (+39) als bij de vrouwen (+43). Daar staat slechts een gering aantal vacatures tegenover. In de verschillende gemeenten die behoren tot het GAB Leiden was de werkloosheid in de afgelopen maand als volgt: Plaats mannen vrouwen Alkemade 119 71 Katwijk 462 166 2823 Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige 240 138 1189 111 72 Niet naar Nederland-België. We kunnen het ons niet voorstellen, maar er is wel een aardig alternatief. Parker heeft de eerste pot tegen de vriendelijke Luxemburgers van Soleuvre gewonnen en zal dat de tweede keer ook wel doen, maar ook daar zitten hele leuke kanten aan. heeft trouwens nog een aantrekkelijke kant. De toegangsprijs is slechts een gulden (dat moest) en we geven er een consumptiebon bij. Dat smeert de keel voor de aanmoedi gingen. Er zal tevens een Antiliaanse Steel band aanwezig zijn op uitnodiging van de supportersclub.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5