oolse kerk betrokken ij greep naar de macht ider Egyptisch Moordcommando tijgt de strop Kabinet nog ver verwijderd van akkoord AMNESTY WIL ONDERZOEK EXECUTIES IN IRAN Belangrijke getuigen in proces Koos H. verschenen IOSKOU: ,n WINTER TENNISSEN 070-851708 europcar® 1 2cicUe 0omont H J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummere 0,70. Dinsdag 13 oktober 1981,72e jaargang no. 22090 Op Ned. II om 18.59 uur op nieuw een afgeknotte 'Toppop' en om 20.27 uur opnieuw een 'Mies'. Op Ned. I om 19.00 uur voor de kleuters 'D'r kan nog meer bij' en om 21.55 uur wereldar- moede in 'Rich world'. Geen Den Haag Vandaag om 22.45 uur. Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperaturen rond 7 graden, middagtempe- ratuur omstreeks 12 graden. Noordwesten wind, aan de kust toenemend tot hard of stormachtig. Weersvooruit zichten voor de komende da gen: perioden met buien nen hoten Onbekenden gisteravond laat n op twee treinen raject Tilburg-Bre- beide treinen zijn :en gevonden en trein werd een uiten vernield. De vielen ter hoogte jen. Een woord- van de Spoorwe- onderstelt dat het verdwaalde ko- stropers. De»rijks- eeft de zaak in on- Soep uit protest HEERLEN Tijdens een verblijf van 24 uur op het Heerlense politie bureau kreeg een 18-jari- ge jongen uit Tilburg zo weinig te eten en te drin ken, dat hij gisteren uit protest tegen deze behan deling, samen met zijn vader, soep uitdeelde voor de deur van dit po litiebureau. Gedurende de etmaal dat hij er vast zat zou hij alleen een kop koude koffie hebben gekregen. De politie zegt dat hij een ontbijt dat hem werd aangeboden weigerde. Juliana's jongste kleinkind Een van de eer ste foto's van de pasgeboren dochter van prinses Christina en Jorge Guiller- mo. De vader heeft vanoch tend op het stadhuis in Utrecht officiéél aangifte van de geboorte ge daan. Carlos Hugo economie- docent in Harvard MADRID Prins Carlos Hugo, de voormalige echtgenoot van prinses Irene, gaat een jaar lang ecomomie doce ren aan de Amerikaanse Harvard uni versiteit. Hij is daartoe uitgenodigd door het Centrum voor internationale studies in Harvard. De prins zal zijn aanwezigheid aan de universiteit tevens gebruiken voor verdere studie. Carlos Hugo heeft dit het afgelopen weekeind verteld in een interview met het Spaan se dagblad El Pais. Hij zei onder meer dat zijn kinderen, die nu in Nederland bij Irene zijn, over een paar jaar bij hem in Spanje komen wonen. FRAUDES BU SOCIALE DIENST GRONINGEN GRONINGEN Bij de uitbetaling op kwitanties door medewerkers van de Sociale Dienst in Groningen is ver moedelijk op grote schaal fraude ge pleegd. Er wordt een diepgaand on derzoek ingesteld. De onregelmatighe den -valsheid in geschrifte - zijn ont dekt door de gemeentelijke accoun tantsdienst. Om welke bedragen het gaat en wat de precieze omvang van de fraude is kon nog niet worden meegedeeld. De Groningse Sociale Dienst kwam onlangs ook al in het nieuws door een diefstal van 60.000 gulden. Het onderzoek daarnaar is nog gaande. Paul van Vliet houdt Oranje bezig ZEIST - Paul van Vliet heeft er gisteren voor gezorgd dat het Nederlands elftal de WK-kwalifikatiewedstrijd van morgen te gen Belgie even heeft kunnen vergeten. De Haagse cabaretier, die met een optre den voor de oranjespelers een oude tradi tie in ere herstelde die ooit werd ingezet met Jan Blaaser, hield Kees Rijvers en zijn mannen gedurende enige tijd plezie rig bezig en de grappen van Paul van Vliet werden hooglijk op prijs gesteld. Het optreden betekende een plezierige afslui ting van een trainingsdag in Zeist, die eer der door voortdurende regenval groten deels in het water was gevallen maar waarbij was gebleken dat iedereen fit is. OSKOU De Sovjet-Unie heeft in n lang artikel op de voorpagina van it partijblad Pravda scherp uitge- lald naar de Poolse katholieke kerk, b het vrije vakverbond Solidariteit u steunen bij pogingen de macht in ^P|t land te grijpen. Volgens de Pravda in den kerk en Solidariteit de Poolse klok naar het „bourgeois-verleden" willen terugdraaien. „Een situatie als in Polen zou nergens wor den getolereerd", aldus het door Alexei Pe- trov ondertekende artikel in de Pravda. Pe- trov is een pseudoniem, dat vaak door het Kremlin wordt gebruikt om de mening van de Russische leiders kenbaar te maken. De opmerking over het tolereren van de huidige situatie in Polen moet volgens waarnemers worden gezien als een sneer aan het adres van de Poolse leiders, van wie vooral partij leider Kania het in de ogen van het Kremlin heeft verbruid. Wanneer over enkele dagen het Centraal Comité van de Poolse commu nistische partij bijeenkomt, zullen voorstan ders van de harde lijn, zo wordt verwacht, pogen om partijleider Kania te wippen. In het artikel in de Pravda wordt de vloer aangeveegd met de resultaten van het recen te congres van Solidariteit. „De socialistische funderingen van de Poolse maatschappij worden aangetast", aldus Petrov. Met name oproepen van Solidariteit tot terugtrekking van Polen uit de Comecon en het Warschau pact doen, volgens de Pravda, de Poolse eco nomie „met een dodelijk wurgtouw de das Pagina 11: Solidariteit stelt regering ultimatum. '.et bi' '9 1 at j ikt I rn j De Egyptische ®ez"r van defensie je(jf heeft gisteren in waaggesprek met het winiaanse persbureau M fled Press verklaar- hij waarschijnlijk SSBti deze week een o- proces en execu- tacht van de leider moordaanslag op luitenant El-Islam- Jij zou samen met irgers verantwoor- ijn voor de aanslag, istelling tot eerde- toten zijn er vol- geen doden onder de vier aanvallers gevallen. Volgens de minister was de luitenant gistermorgen uit zijn coma ontwaakt en in staat om gehoord te worden. De luite nant heeft, aldus de minister, geen recht op de kogel, maar „verdient de strop". De minis- ter zei verder te staan op een publieke terechtstelling. Gha- zala zei niet te geloven dat de groep onder leiding van luite nant El-Islambouli in verbin ding stond met andere groepen in Egypte of in het buitenland. Tijdens zijn ondervraging heeft de luitenant gezegd dat zijn voornaamste drijfveer het feit was dat zijn broer zich on der de golf van arrestanten be vond vorige maand. De moor denaars vonden dat Sadat „het land niet op islamitische wijze leidde". Ondertussen gaan de arresta ties in Egypte door. Tweehon derd officieren zouden sinds de moord op Sadat zijn gear resteerd, maar officieel wordt slechts toegegeven dat achttien officieren „vanwege hun fa- niek religieuze geaardheid" uit hun functie zijn gezet. Sinds het instellen van de noodtoe stand zijn 89 leden van de Egyptische oppositie onder huisarrest geplaatst, zo heeft een oppositiebeweging bekend gemaakt Zie verder pagina 11 WD-leider Hans Wiegel niet langer achter de regeringstafel, maar in zijn nieuwe rol achter de interruptiemicrofoon. RUIM ZEVEN MILJARD GULDEN NODIG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Van Agt heeft gisteren in de Tweede Kamer ruiterlijk toegegeven dat het kabinet nog ver verwijderd is van een akkoord over zijn finan cieel en sociaal-economisch beleid. „Het kabinet heeft nog vrijwel niets afgerond", zei de premier op vragen van oppositieleider Wiegel. De regeringsverklaring is gisteren dan ook een hele week uitgesteld. In afwachting daarvan ligt het Twee de Kamerwerk grotendeels stil. Het kabinet verwacht woensdag verder te vergaderen. In kleine kring pro beert met eerst de grote meningsverschillen te over bruggen. Kamervoorzitter Dolman houdt de mogelijk heid open het debat volgende week te beperken tot de beleidsvoornemens en later een afzonderlijk debat te houden over de financiële problematiek, aan de hand van de laatste financiële gegevens. Wiegel riep Agt gisteren ter verantwoording over het uit- .stel van de regeringsverkla ring. De oppositieleider noem de het „een brevet van onver mogen van het kabinet". Pre mier Van Agt erkende onom wonden dat zijn nieuwe ploeg al begint met een „slechte beurt". Hij gaf zelfs te kennen aan twee dagen extra beraad niet genoeg te hebben, zoals zaterdag nog de verwachting was. De fractieleiders van de coalitie noemden het uitstel: „Jammer, maar geen ramp". De problemen binnen het ka binet zijn er dan ook wel naar. Van Agt ontkende weliswaar in de Tweede Kamer dat de problemen „een toegespitst po litiek karakter" dragen, maar die uitspraak wordt alom met een korreltje zout genomen. De problemen zijn, zo menen velen, veel ernstiger dan „van louter technische aard", zoals door Van Agt werd gesugge reerd. Een rekensom leert dat de mi- nisterploeg voor de opgave staat het binnen een week eens te worden over bezuini gingen en andere financie ringsmiddelen ter grootte van minstens 7,5 miljard gulden. Dat bedrag is opgebouwd uit 3 miljard voor het werkgele genheidsplan van minister den Uyl, 2 miljard voor diverse andere wensen, 1,5 miljard voor nog te dekken gaten die door het vorige kabinet zijn achtergelaten en 1 miljard ombuigingen overeenkomstig de door het vorige kabinet in gediende begroting, maar nog concreet te maken. Pagina 9: Tekort overheid breekt alle records .G Zestig stu- r»n de Sociale Aca- ■JK De Aemstelhorn" in ra hebben gisteren s geprobeerd de taling van nog ver- I collegegeld aan te iij het ministerie lerwijs en weten- in Den Haag. Wel protestverklaring BO-studenten geac- Zoals bekend is dit voor het eerst col verplicht voor het Beroepsonderwijs. c2-cfl van de HBO-stu- gtoycot deze regeling. r-c| 3xc5;P d8-l 54 I int ontvangen? Bel 18*00 en 19.00 uur raixf 071-122248 en per ca-1 koerier wordt de e7-e?nofl nabezorgd. Tipi^ LONDEN Amnesty In- delegatie naar Iran sturen ternational, de wereldwij- om daar te gaan pratèn de organisatie voor de over de beëindiging van mensenrechten^ wil een de executies van tegen standers van het regime. Amnesty, dat tegen doodstraf is onder alle omstandigheden, zegt dat sinds de revolutie in het voorjaar van 1979 meer seert de schattingen op berich- dan 3.350 mensen zijn omge- ten van de Iraanse regering.' bracht Dit is volgens de orga- Sinds juni van dit jaar alleen nisatie nog een minimale al zouden meer dan 1.800 men- schatting, want Amnesty ba- sen zijn terechtgesteld, bijna 600 meer dan vorig jaar in de gehele wereld. Ook tijdens het bewind van de sjah wees Amnesty herhaalde lijk op schendingen van de DEN HAAG In het proces tegen de ex- nachtclubportier Koos H. zijn vanmorgen drie heel belangrijke getuigen voor de Haagse rechtbank verschenen. Het gaat hier om de ex-vriendin van de portier, zijn vroegere vriend Freddie de B. en nog een derde persoon. Advocaat mr. J.Th. Duijnstee eiste twee weken geleden dat de drie getuigen op één dag zouden worden gehoord, daar ze anders eikaars verhalen zouden kunnen beïnvloeden. Koos H. moest vanmorgen tijdens de derde zittingsdag om half tien voor de rechtbank verschijnen, maar het vervoer van de Bijlmerbajes naar Den Haag leverde anderhalf uur vertraging op. Door deze vertraging wordt de behandeling van de zaak ver moedelijk op donderdag 15 oktober voortgezet. [ADVERTENTIES In moderne accommodatie. Inlichtingen: Martin van Dies t Jacoba v. Belerenweg 118 2215 KZ Voorhout Telefoon: 02522-11416 Bel EuropcarAutoverhuur. DEN HAAG - HOTEL BABYLON Stijging bouwkosten valt mee DEN HAAG De bouwkos ten zullen dit jaar niet met vijf a vijfenhalf procent stijgen, maar met slechts vier procent, zo heeft het Centraal Planbu reau berekend. Of deze mee valler ook zal leiden tot een geringere huurverhoging per 1 juli van het volgend jaar is nog ,niet bekend, maar zowel bij het Planbureau als bij het mi nisterie van volkshuisvesting wordt dit betwijfeld. Het Planbureau gaat er voor lopig van uit dat het om een incidentele meevaller gaat. Volgend jaar zullen de bouw kosten met zes procent stjgen, en niet met zeven procent zoals vorig jaar in de Macro- economische veronderstellin gen voor de middellange ter mijn nog werd aangenomen. Volgens een woordvoerder van het Planbureau is een gunstig jaar nog geen argu ment het huurbeleid te wijzi gen dat uitgaat van de stelling dat de huren in de bestaande woningvoorraad te laag zijn gezien de stijging van de bouwkosten. „Dieren mishandeling in Teleac-cursus" OOSTERBEEK De stichting Kritisch Fau nabeheer beschuldigt de stichting Teleac van dierenmishandeling bij de uitzendingen van de cursus sportvissen. De stichting is van mening dat de cursus het mis handelen van vissen en een schadelijk gebruik van het watermilieu in Nederland stimuleert. mensenrechten. De mensen voor wie Amnesty toen op kwam zijn nu, zo werd in Lon den bekend, vaak betrokken bij de vervolging van hun te genstanders. A.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1