voelt lekker ren en Fransen in de problemen Timman blundert ote aanbiedingen >r Stewart en Hunt Startvergunning taboe voor atletes, Flayer voorop Beroering bij schaaktweekamp |RT LEIDSE COURANT DINSDAG 13 OKTOBER 1981 *1 De vroegere Britse wereldkampioenen in de for- acesport, Jackie Stewart en James Hunt hebben een iaanbod gehad om het volgend seizoen terug te keren toracesport. Met Niki Lauda, de tweevoudige wereld- fi die eveneens benaderd is om terug te keren op zijn jou de autosport plotseling een trio krijgen dat deze tr een nieuw gezicht zou kunnen geven. iewart (42 jaar), wereldkampioen in 1969, 1971 en 1973 nede gisteren in Londen dat hem een aanbieding had be- kif 5.7 miljoen dollar (ruim 13.680.000 gulden) indien hij - htjarige afwezigheid - zou terugkeren op de baan. De in totaal 27 maal triomfeerde in de Grand Prix, zei: v) erop dat James en ook Niki Lauda zullen terugkomen 'ejesluit. Indien wij alle drie terugkeren zou het voor de -4fport van de grootste betekenis kunnen worden. De hg die ik heb ontvangen is erg moeilijk te negeren", t in Hunt zullen hun besluit binnen twee weken bekend Schorsing dreigt voor Koop mans AMSTERDAM^.- Rudy Koop- mans loopt ue kans dat hij door de Nederlandse boksbond (NBB) wordt geschorst als ge volg van zijn betrokkenheid bij enige misdrijven. De NBB heeft een artikel in zijn regle menten waarin wordt bepaald dat schorsingen kunnen wor den opgelegd aan figuren die de bokssport in diskrediet brengen. Het bestuur van de boksbond zal zich zo spoedig mogelijk over de zaak van de Europese kampioen, die overi gens evenals zijn vriend Bart M. ontkent op de hoogte te zijn geweest van de praktijken met de zwendel met de verdwenen auto's, buigen. Theo Hogervorst ernstig gewond GERONA - De Wcstlandse amatcurwiclrcnncr Theo Hogervorst is bij een ver keersongeval in Spanje ern stig gewond geraakt. Hoger vorst, één van Nederlands toprenners, werd bij een trainingsrit in de burt van Gcrona geschept door een auto en liep dusdanige ver wondingen op dat voor zijn wielercarriere moet worden gevreesd. Bij de botsing met de auto werden enige rugwervels bij Hogervorst ernstig beschadigd, waardoor hij moet worden voorzien van een speciaal gips- corset. Pas daarna kan hij naar Nederland worden vervoerd. Hogervorst zou in Spanje als gastrenner in een Spaanse ploeg een etappewedstrijd rij den. DEN HAAG De Ko ninklijke Nederlandse At letiek Unie (KNAU) heeft de leden van de marat honselectie (dames) erop geattendeerd dat voor de marathon van Essen geen startvergunning zal wor den verstrekt. Verschil lende topatletes hebben aangekondigd niet te ver schijnen voor de wedstrijd om het eerste Nederlandse kampioenschap, zaterdag in Kijkduin. Zij geven de voorkeur aan de sterker bezette marathon in de Westduitse industriestad, die een week later wordt gehouden. Indien de Ne derlandse top inderdaad verstek laat gaan, zal de KNAU de door de sponsor beschikbaar gestelde pre mie van 5000 gulden mis lopen. De KNAU beschouwt de na tionale titelstrijd als een be schermde wedstrijd. Dat houdt in dat voor wedstrijden een week voor en na 17 oktober geen startvergunning wordt verleend. Wie die beslissing negeert, loopt de kans te wor den geschorst. Volgens Wim Verhoorn, de bondstrainer van de super-lange afstand, zal het zo'n vaart echter niet lopen. KAAPSTAD Tien van de 27 jachten die meezeilen in de 26.000-mijlrace rond de wereld, zijn aangekomen in Kaapstad. De elfde, Xargo III van Zuid-Afrika wordt in de loop van vandaag ver wacht. Connie van Rietscho ten met zijn jacht Alaske Eagle, in de vorige race be kend onder de naam Flyer, bevond zich onder de gearri- veerden. Van Rietschoten finishte als eerste aan het einde van de eerste etappe van deze wed strijd. Van de 27 jachten heb ben 21 vrij ernstige averij op gelopen, tijdens de etappe die ging van Portsmouth naar Kaapstad. Tips voor Duindigt WASSENAAR Twee rennen en acht draverijen staan er morgenmid dag op het programma van de Wasse- naarse baan Duindigt. De eerste start is om 13.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: ZETTÈNPRIJS: Uniek Laren, Uniek Maaldrift en Ukkie B. ZEVENAARPRIJS: Vancouver Cede, Vifi Uithuizen en Vip Sprook jeshof. ZEISTPRIJS: Unie Pride, Ulina van Echten en Uncrownt*! MONTIGNACPRIJS: Queen Ann, Simby. Tomdonton. ZELHEMPRIJS: Upperten Spencer, Trudy Hollandia en Truus van Al phen. ZEERIJPPRIJS: Top Star Laren, Udetto Hanover en Rick Belwin. MONTMIRAILPRIJS: My Dou- blette, Liana Raaphorst en Relko Raaohorst. ZEÊRIJPPRIJS: Urmanie Brewer, Ursala Kraanhof en Triomfstar. ZWEELOPRIJS: Ukkie Supreme. Udo Harvester en Super Boy Laren. ZWOLLEPRIJS: Ros Performer, Raymond en Sam Avon. VOORAVOND VAN NEDERLAND-BELGIE team haalde hij tweemaal de finale van een wereldkam pioenschap. „Het gekke is, dat ik in de loop der jaren steeds beter in het Nederlands elftal ben gaan spelen. En ik hoef het echt niet meer te doen om mezelf in de etalage te plaat sen. Daar heb ik Oranje niet meer voor nodig", zegt Rep. Toch zal een wereldkampioen schap de belangstelling voor Rep nog eens kunnen aanwak keren. Immers, aan het einde van dit seizoen loopt zijn con tract bij St. Etienne af. En dan is hij transfervrij. „Dan zal ik ook een beslissing nemen of ik in Frankrijk blijf, of terugkeer naar Nederland. Mijn beide kinderen (6 en 8 jaar) moeten dan naar school. Zelf zou ik graag in Engeland willen voetballen. Dat lijkt me len. Over geld zalig. Maar ik denk niet dat ik F-hiet meer gespro- mijn vrouw daar heen krijg, geloof dat het Aan het verhuizen moet toch langzamerhand een einde ko men". Over de komende confrontatie met Belgiö onderscheidt Rep zich in ziin uitlatingen niet van de anderen. „We staan er niet zo best voor. Het zal heel moeilijk worden. De Belgen zijn er natuurlijk al. In hun plaats zou ik dan lekker gaan voetballen, maar misschien denken de Belgen er anders over. Ik voel trouwer^ die spe ciale Holland-België-sfeer niet zo. Voor mij is het een inter est in zijn voetbalcar- land zoals alle andere. Gerets ijJfc beetje alles meege- is mijn tegenstander hè. Nee, mat er op voetbalgebied ik ken hem niet. Heb nog !n n is. Met Ajax won hij nooit tegen hem gespeeld". re»a Cup en de Wereld- Rep is een typische voetballer de^et het Nederlands uit de school van Aj 'f Wat ziet hij er 1^1 hè", zegt Johnny Wijzend naar zijn btpkker bij Ajax en ee Johan Neeskens. de> St. Etienne spe- *s lankanter ziet het jjelemaal zitten. Het Gi met een oude 'ijf uit de gloriejaren Nederlands elftal m duidelijk goed. (ouwens opvallend tig vooral de oud en zijn om weer tonale tricot te dragen. Krol, As en Rep, zij allen nog eenmaal een jampioenschap Over geld iet meer gespro- geloof dat het grote eer is om in tejje kunnen spelen", aa 28-jarige Rep. Hij eki met: „Ik wil be- pe4r Spanje. En mis- w4neem ik op de piampioenschappen 0jLmbia in 1986 wel ero van Oranje. Wil ton Moer is ook 37 tyiii straks in Spanje nd)len". Ajax. Tech nisch begaafd en gezegend met een gezonde portie bluf. Zo forceerde hij tegen Ierland een penalty, toen hij in het straf schopgebied tegen de enkel werd getikt en hij zich sierlijk liet vallen. „Een geheide straf schop was dat", zegt Rep nu nog. „Ik was er door en mijn voet werd weggehaald. Ik heb het nog eens op de televisie te ruggezien. Het lijkt inderdaad net of ik me laat vallen, maar ik werd echt aangetikt. Die wedstrijd tegen Ierland was trouwens wel linke soep. Met angst en beven stond ik te voetballen. Er vielen gaten van hier tot gunter, maar het zat ons ook niet mee want de kansen hebben we echt wel gekregen". Als Nederland de interland van morgen met een gunstig resultaat afsluit, staat volgende maand de allesbeslissende wedstrijd tegen de Fransen in Parijs op het programma. „Ik heb de indruk dat Frankrijk zich al zeker waant van een plaats in Spanje. In hun ogen maakt Nederland geen enkele kans meer. Maar wat in hun achterhoofd speelt, weet ik na tuurlijk niet. Misschien zijn ze toch wel angstig dat het mis gaat. Morgen spelen ze in en tegen Ierland om een gelijk spel te halen. Bondscoach Hi dalgo heeft daarom een defen sieve middenvelder meegeno men. Meestal spelen ze met drie aanvallende middenvel ders. Ik geloof dat ze geen en kel risico durven nemen". De terugval van het Franse voetbal, de meeste clubs zijn in het Europa Cup-toernooi in- Merano Een waarschuwing van de Joodse defensieliga ten spijt is gisteren in Merano de vijfde partij van de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken begonnen. Uit dager Kortsjnoj, die met 3-0 achter staat, voert de witte stukken. Enkele uren voor het begin van de partij kwam bij de wedstrijdleiding een brief binnen waarin de onmid dellijke stopzetting van de match werd geëist. De afzenders, die ondertekenden met Joodse dfensieliga, dreigden zich te wreken als op hun boodschap geen acht zou worden gesla gen. De brief werd op 19 september in Israël gepost en lag op 9 oktober in de bus van het stadhuis van Merano. Vol gens de afzenders is Merano een broeinest van het Duitse fascisme en derhalve een onwaardige entourage voor de heroïsche strijd van Kortsjnoj. De partij is na de 45e zet van Kortsjnoj afgebroken in een remi sestelling. Het was een vrij inhoudsloze partij waarin al spoedig duidelijk werd dat remise het enige resultaat zou kunnen zijn. Net als in de eerste en de derde partij werd de Tartakower-va- riant van het damegambiet gespeeld. Kortsjnoj en zes andere geëmigreerde Russische grootmeesters zijn overigens op verzoek van de Sovjet-Unie geweerd van het grote jaarlijkse internatio nale toernooi van Bugojno, dat van 7 tot 25 mei wordt gehouden. Analyse middels geëlimineerd, kan ook Rep niet verklaren. „Toch", zegt hij, „missen ze een paar goede trainers. Ze zijn meestal te lief. Bij de Fransen weet je het echter nooit. Zo spelen ze een wereldpartij en de andere keer bakken ze er helemaal niets van". Voorlopig staat echter België voor de deur. Jan Ceulemans, Wilfried van Moer en Erwin Vandenberg zullen zeker niet spelen. Een onzekere factor is nog steeds of de Belgen echt zo gebrand zijn om lijf en leden in deze Holland-België-derby te wagen. Want volgende weck staat cr voor vele Belgi sche internationals weer een ronde voor de Europa Cup te wachten. En de Belgen hebben van de Nederlanders inmid dels geleerd dat geld niet vies is. Ook zij zijn broodvoetbal lers geworden. Of Nederland daarvan kan profiteren zal morgenavond blijken. Kees Rijvers, de Nederlandse bondscoach, heeft Wim Kieft en Huub Stevens van zijn se lectie laten afvallen. Beiden werden gehandhaafd, omdat er onduidelijkheid bestond over het meespelen van Ruud Krol en Frans Thijssen. De Johnny Rep (links) en Hugo Hovenkamp In Zeist. twee laatsten zijn volledig fit» bevonden. Kieft speelt mee met Jong Oranje tegen Jong België en Huub Stevens blijft gewoon bij de groep om woensdag op de tribune plaats te kunnen nemen. Rijvers: „De afvallers hebben de vrije keuze om naar huis te gaan of bij de ploeg te blijven. Ik geef de voorkeur aan het laatste. Stevens ook". HENK WAGEMAN De opstelling van België Is: Pfaff; Gereis. Luc Milleeamps. Mccuws, Rcnquin; Vercautercn. Vandcrcijc- ken. Mare Milleeamps; Czernia- tinsky. Sneldcrs, Voordcckers. tV De Ierse mana- Hand staat voor ,eplemen met het oog Voetbalinterland tegen [ju*. Hij moet mid- Gerry Daly en ,t palish missen. arrf?d's tegenstander, jjidalgo is niet zon- vez}n. Hij heeft in ver- af' met de ploeg die van België verloor ,nd, vijf wijzigin- bracht ïlijke opstellingen zijn: Donagh (Bolton W); Da- lcj( (Birmingham). Mark La- •iverpool). David Oleary Hughton (Tottenham" Whclen (Liverpool). Tony Grcalish (Brighton). Liam Brady (Juvcntus); Mick Robinson (Brighton). Frank Stapleton (Man chester United), Gerry Rayan (Brigh ton). Frankrijk: Jean Castaneda (St. Etienne); Maxime Bossis (Nantes), Phillipe Mahut (Metz). Gerard Jan- vion (St. Etienne). Christian Lopez (St. Etienne); Didicr Chistophe (Mo naco). René Girard (Bordeaux), Jean- Francois Larois (St. Etienne); Alain Couriol (Monaco). Michel Platini (St. Etienne), Bruno Bellonc (Monaco). Protest De clubleiding van Hambur ger SV heeft schriftelijk pro test aangetekend tegen de schorsing, die voorstopper Detmar Jakobs van de Euro-, pese Voetbal Unie (UEFA) kreeg opgelegd. Jakobs werd in de wedstrijd tegen FC Utrecht in Arnhem uit het veld gestuurd, nadat hij Willy Carbo een kopstoot had gege ven. Jakobs dient voor dat vergrijp drie wedstrijd en in Europees verband aan de kant te blijven. Doden Bij een voetbalwedstrijd in de Colombiaanse stad Bucara- manga tussen Atletioc Bucara- manga en Atletico Junior zijn zondag vier doden gevallen en meer dan vijftig gewonden. De commandant van de plaatselij ke politie coronel Gustavo Gonzales Puerto heeft de ver antwoordelijkheid gelegd bij een groep extremisten, die schoten in de lucht zou hebben gelost tijdens de eerste wanor delijkheden. Deze ontstonden, toen scheidsrechter Eduardo Pena, die al eerder beslissin gen nam in het voordeel van de gasten, de thuisspelende club een strafschop onthield. Liverpool Liverpool, de tegenstander van AZ'67 in de tweede ronde van het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen, speelt op zondag 13 december in To kio de finalewedstrijd om de wereldbeker voor clubteams. Liverpool zal in die finale te gen de Zuidamerikaanse be kerhouder spelen. Het sterkste clubteam van de landskam pioenen van dat continent is nog niet bekend. Transfer De FIFA wil de regels voor transfers strenger maken. De FIFA is er een voorstander van de voetballer pas voor zijn nieuwe club te laten uitkomen, indien aan alle financiële ver plichtingen voldaan zijn. Voorlichter René Courte schrijft in het blad van de FIFA, dat de voetbalorganisa tie veel klachten ontvangt over clubs die zich niet aan be talingstermijnen houden. Vol gens Courte zou een verstrak king van de regels ook t<M een verlaging van de exorbitant hoge transferbedragen kunnen leiden. Denemarken Uitslagen Deense competitie: IkastKastrup 21. KocgeVejle 1—1. B1901—KB 6—1, Esbjcrg—Hcr- foclge 4-0. B1903B93 1—1. AGF Lyngby 32. HvidovreNaestveld 1—0, O.B. OdenseViborg 22. Stand: Hvidovre Lyngby Naestveld 2534 25—33 25—32. teleurgesteld, zwaar Met name in len van (trainingsco- atletiekunie) Her- Ruim een jaar ge- :rd hij binnengehaald ius die boven alle par- staan. Nou, sorry, in l, ian geen tijd bleek hij door de bestaande Iet enige waar hij nu serr stree^ 's ^et binnen- 'van de vuile was, zo- kapitale salaris van |rk zestigduizend gulden niet in gevaar komt. manier zingt hij het ig een paar jaar uit, e Spelen van Los An- keurig met een e brtemonnee af te rei- ■Sa! ...Hans Vultink. slecht ver kocht... ik niet wist waar mijn keu stond toen ik naar een toer nooi toe moest". (Biljartkampioen Hans Vultink in Panorama) „Kleine en grotere verwaan de kwasten die in de voetbal wereld amper iets hebben be reikt en bij wie de arrogantie ten top stijgt. Deze mensen weten nog niet eens dat ze straks van de werklozenwet moeten leven". En: „Heus, de Nederlanders zijn, net als vroeger, nog steeds gek op voetbal. Maar het spel wordt slecht verkocht, zo slecht als maar denkbaar is. Op een en kele uitzondering na, wordt werk was zijn veel schellen niet beseft hoe het produkt op van de ogen gevallen. Ik wil de juiste manier moet worden de lijn doortrekken en met verkocht", mij enkele internationals. Als (Columnist Leo Horn in Te- we samenkomen in het natio nale team, dan praten we er levizier/A VRO-Bode „Zelfs voor een Europa Cup- vaak over en zitten meestal wedstrijd met Saint Etienne op dezelfde golflengte. De maakte ik me niet druk, zó voetbalsport is er tenslotte zeker was ik ervan dat het voor de voetballers en niet goed zou gaan. Tot anderhalf en zwakzinnigen geestelijk voor theoretici. Daarom, als uur voor dat duel heb ik met pathie', .narcisme', ,ik-zwak- te\ .psychotische waan', enzo voort, enzovoort, over de ta fel. In een tijd waarin men over het algemeen bang is mensen vast te nagelen op een woord en doven daarom gehoorgestoord geworden zijn atletiekbondscoach Piet van Gerven) ik straks ben uitgespeeld dan een huis vol Franse vrienden kan het Belgische voetbal op gezellig bij elkaar gezeten. me rekenen". Een plaatje op, is te lang een luilek- geweest. Iedereen i goede babbal kon topclub krijgen. Een 1 was het en nog is de /erre van ideaal. Hap- i man geweest, die de af tot wat meer beleid aantrekken van de 'oen hij hier aan het (Belgische voetbalinterna- verts", het clublied van Saint tional Walter Mceuws in De Etienne. Die wedstrijd was op Telegraaf) dat moment zo ver weg, dat ik op het laatste moment pas in de gaten kreeg dat het de „Er zijn dagen dat ik om half tien de deur uitga en om half één 's nachts thuiskom. Er hoogste tijd was om naar het zijn jongens, die trainen zes stadion te gaan. Die instelling uur per dag, maar ik doe het had ik als voetballer ook al". nog niet in een week. Ik train alleen wanneer het me uit komt en wanneer ik er zin in (Bondscoach Kees Rijvers in Het Parool) „En enkele bladzijden verder heb. Het is voorgekomen dat vliegen termen als .psycho- gehandicapt, blijft voor de psychologen de schizofreen nog altijd gewoon schizofreen, Allez les al bijna honderd jaar nu, ver moedelijk omdat dat woord in het geheel niets betekent en alleen maar een scheldwoord is. Vooral het bijgeloof, dat in derdaad welig tiert onder pro fessionele schakers is voor de psychologen een uiting van waan-ideeën". (Schaakgrootmeester Jan- Ilein Donner in de Volks krant) „Twee jaar terug reed ik bij voorbeeld met een ploeg renners een tweedaagse in Hannover. We troffen daar een sterk deelnemersveld aan, waarin we ons vanwege de goede vorm aardig wisten te handhaven, 's Avonds liep het echter door een stappartij vol ledig uit de hand. Diep in de nacht belegden we een spoed vergadering. We besloten om als noodmaatregel de perviti- ne, een bekend pepmiddel, te voorschijn te halen. Dat dien den we ons de volgende dag toe en geloof me: het deed wonderen. Ik won de koers met twee minuten voor sprong, terwijl een ander der de werd. Bij de prijsuitreiking stonden we er fraai op. Het spul heeft namelijk als bijwer king dat je er kippevel van krijgt. Nu, gelauwerd en al za ten we daar op het podium van top tot teen onder". (Amateurwielrenner Harry de Boer in Nieuwe Revu) „Woensdag echter kunnen de spelers de maximale premie verdienen. Bovendien hebben ze gisteren gehoord hoe hoog de extra-premie is voor kwa lificatie. Ik neem aan dat ie dereen tevreden is. Met de Belgische pers hebben we de afspraak gemaakt dat er niet over geld gesproken wordt. Dat willen de jongens niét in verband met de fiscus en mis schien willen sommigen het ook wel niet voor hun vrouw weten". (Bondscoach Guy Thijs van België in Het Vrije Volk) r— DEN HAAG Voor cie ijs- hockeycompetitie heeft Eind hoven gisteren thuis met 8-3 verloren van Nijmegen. MERANO De analyse van de vijfde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap is: Wit: Kortsjnoi, zwart: Karpov; 1. c2-c4 e7-e6; 2. Pbl-c3 d7-d5; 3. d2-d4 Lf8-e7; 4. Pgl-f3 Pg8-f6; 5. Lcl-g5 h7-h6; 6. Lg5-h4 0-0; 7. Tal-cl Tot nu toe ging alles net als in de eerste en derde partij, waar Kortsjnoj hier 7. e3 speelde; 7b7-b6; 8. c4xd5 Pf6xd5; 9. Pc3xd5 c6xd5; 10. Lh4xe7 Dd8-e7; 11. g2-g3 Kortsjnoi kiest een ongebruikelijk sy steem. Ongeveer tien jaar geleden speelde de Oostduitser Uhlmann dit dikwijls, maar tegenwoordig komt het nog maar zelden voor. 1 1Lc8-a6; 12. e2-c3 Na 12. Lg2 Te8 zou wit moeilijkhe den met de dekking van e2 krijgen. In een partij Uhlmann-Veresov uit 1971 volgde daarna interessant; 13. Pc5 Pd7 14. Txc7 Tf-c8 Met voordeel voor zwart. Kortsjnoj doet het beter, maar bereikt ook niet veel. 1 2c7-c5; 13. d4xc5 b6xc5; 14. Lflxa6 Direct 14. dxd5 zou zeer slecht zijn: bv. 14 Lb7 15. Ddl (of 15. D(5 de6 met zeer goed spel voor zwart) Td8 16. De2 Df6 17. Lg2 La6 18. Dc2 Pc6 met prachtig spel voor zwart; 1 4Pb8xa6; 15. DdlxdS Hiermee gaat Kortsjnoj in op een lan ge geforceerde afwikkeling, die hem een zeer klein voordeel geeft, maar slechts weinig kansen op winst. Na rustig 15. 0-0 zou wit ook niet veel hebben. 1 5Pa6-b4; 16. Dd5-c4 Dc7-f6; 17. Pf3-h4 Df6xb2; 18. 0-0 Db2xa2; 19. Dc4xa2 Pb4xa2; 20. Tclxc5 Het eindspel, dat nu ontstaan is. staat beter voor wit, omdat de zwarte a- pion zwak is. Toch zijn wits wins tkansen minimaal. In de partij weet hij de zwakke a-pion zelfs te ver overen. maar bereikt daarmee niet meer dan een theoretische remises- telling; 20Tf8-c8; 21. Tc5-a5 Pa2-cl; 22. Ph4-f5 Tc8-c7; 23. Pf5-d4 Ta8-b8; 24. Ta5-al Pcl-d3; 25. Tfl-dl Pd3-e5; 26. Tal-a2 g7-g6; 27. Tdl-al Tb8-b7; 28. h2-h3 h6-h5; 29. Kgl-g2 Kg8-g7; 30. Tal-a5 Pe5-c6. Het eenvoudigst. Als zwart zich angstvallig aan zijn pion vastklampt, zou hij zich slechts moeilijkheden op de hals halen; 31. Pd4xc6 Tc7xc6; 32. Ta5xa7 Tb7xa7; 33. Talxa7 Als wit deze stelling zou hebben kun nen bereiken zonder de paarden te ruilen, zou hij winstkansen hebben. Maar het oordeel van de eindspelthe orie over het nu bereikte toreneind- spel van vier tegen drie pionnen is: remise, maar nog niet zo eenvoudig voor zwart. Niet zo eenvoudig mis schien voor een gemiddelde schaker, maar het is natuurlijk ondenkbaar, dat Karpov in een stelling, die in alle eindspelboeken behandeld wordt nog ernstige fouten zal maken. De remise 33Tc6-c2; 34. c3-c4 Tc2-c3; 35. Ta7-a2 Kg7-f6; 36. f2-f3 Tc3-b3; 37. Kg2-f2 Tb3-c3; 38. Kf2-e2 Tc3-b3; 39. Ta2-a6 t Kf6-e7; 40. Ta6-a5 Ke7-f6; 41. Ta5-d5 Tb3-a3; 42. Td5-d6 f Kf6-g7; 43. h3-h4 Ta3-b3; '44. Td6-d3 Tb3-b5; 45. Ke2-c3 zwart gaf zijn 45ste zet on- t af. Afgebroken stelling: Wit: Ke3, Td3. pionnen e4. f3. g3. h4. Zwart: Kg7, Tb5. pionnen f7. g6. h5, dc partij wordt vanmiddag voortge- KNAU raakt trainers kwijt DEN HAAG - De KNAU dreigt een groot aantal vak groeptrainers kwijt te raken. Nadat eerder Pim Göbel en Wilfried Geeroms te kennen hadden gegeven hun dienst verband met de atltiekunie beëindigd te willen zien heb ben ook Haico Scharn en Jaap van de Bom zich in die rich ting uitgelaten. De problemen zouden vooral worden veroor zaakt door het functioneren van coördinator Herman Buuts. Sportwereld TAMPA Martina Navratilo- va is winnares geworden van een 125.000-dollar toernooi in Tampa. In de finale versloeg zij de Westduitse tennisster Bunge met 5-7, 6-2, 6-0. HAMILTON De ex-wereld kampioen bij de dravers, de Nieuwzeelander Kevin Hol mes, heeft zelfmoord gepleégd. Tegen hem liep een rechtzaak omdat hij een paard onder een valse naam had laten lopen. TILBURG Een door gast- grootmeester Hort verstoor de nachtrust heeft gisteren de illusies van Jan Timman op de eindzege in het vijfde internationale schaaktoer nooi in Tilburg op de tocht gezet De Amsterdammer dommelde in de opening van de partij uit de negende ronde tegen stadgenoot Gen- na Sosonko in en werd hard handig op de vingers getikt. Sosonko kwam met voordeel uit de opening, waarna de ver ward spelende Timman op de negentiende zet tot zelfkastij ding overging en met een blunder zijn lot bezegelde. De broedermoord gaf het toernooi een verrassende wending. Timman kan de vooruitzich ten op een solo-eindoverwin ning vrijwel laten varen, maar bezit nog wel degelijk kansen op een gedeelde hoofdprijs, omdat Beljavski eveneens voor de eerste keer verloor. De Hongaar Portisch bracht in de tweede zitting zijn positionele overwicht in de score tot ui ting. Timman (rechts) in zijn duel met Sosonko. Andcrsson (Zwe)-Rctrosjan (Sov) 1/2-1/2; Ljubojevic (Joc)-Kasparov (Sov) 1/2-1/2; Larscn (Den)-Hübncr (Wdl) 0-1; Miles (Eng)-Spasski (Sov) 1/2-1/2; Sosonko (Ncd)-Timman (Ned) 1-0; Portisch (Hon)-Beliavski (Sov) 1-0. Stand: 1.2 Petrosjan en Timman 6 pnt.; 3 Portisch 5 1/2 pnt.; 4 Bcliavski 5 pnt en 1 partij afg.; 5. 6 Andersson en Ljubojevic 5 pnt.; 7. 8 Kasparov en Spasski 4 1/2 pnt.; 9 Sosonko 3 1/2 pnt.; 10. 11 Larsen en Hübner 3 pnt; 12 Miles 2 pnt. en 1 afg. partij.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13