Egypte wijst beschuldiging SU over inmenging af Polen bereidt zich voor op koude en onzekere winter Amerika wil atoomindustrie nieuw leven inblazen Activisten willen onderzoek van gesloten eiland weestrijd op congres Iritse Conservatieven Solidariteit stelt regering ultimatum ÜITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 OKTOBER 1981 PAGINA 11 ikimo's willen in jrenigde Naties CHORAGE Eskimo's die le- in de poolgebieden van Alas- Canada en Groenland willen aansluiten bij de Verenigde jes. Dit maakten Eskimo-lei- aan het slot van een confe- [ie van Eskimo's in Groenland end. irzitter van de Eskimo-confe- lie Hans Pavia Rosing zei aan eind van de bijeenkomst dat Eskimo's in de Verenigde Na- willen om mee te kunnen en over het Poolgebied. Ook en zij te profiteren van de rvloed van informatie, docu- itatie en deskundigheid bij de enigde Naties over het Poolge- I. Two first ladies Een hartelijk weer zien van twee vroe gere First Ladies, mevrouw Bird Joh- son (rechts), wedu we van president Johnson (1963- 1968) en mevrouw Betty Ford, de echtgenote van ex- president Gerald Ford (1974-1976). De twee ontmoet ten elkaar tijdens een bijeenkomst van de Amerikaan se beweging die strijdt voor de ge lijkberechtiging van de vrouw. LONDEN Engelse milieu-activis ten hebben staatïnstanties voor mi lieubeheer zakken met aarde toege zonden, die afkomstig zou zijn van het Schots eilandje Gruinard. Óp het ei landje zouden in de Tweede Wereld oorlog proeven met bacteriologische wapens zijn genomen, waardoor de grond besmet is geraakt met miltvuur. Dit eiland is sinds 1941 voor het pu bliek gesloten. Richtlijnen van net Britse ministerie van defensie voor zien in een quarantaine-periode van zeven maanden voor iedereen die een voet op het eiland heeft gezet Miltvuur (Anthrax) is een zeer be smettelijke infectieziekte die vooral dieren, maar ook mensen dodelijk kan treffen. De milieugroep wil met zijn actie bereiken, dat de regering iets aan de besmetting van het eiland gaat doen. Zij stellen onder meer voor Gruinard met een dikke betonlaag te bedekken. Neemt de regering geen maatregelen, dan kan volgens milieu deskundigen het eiland de komende duizend jaar niet door mensen worden betreden. Microbiologen van het Britse ministe rie van defensie zullen morgen pas kunnen zeggen of het hier om een macabere grap of echt met miltvuur besmette grond gaat. Walen kwaad op Nederland LUIK Franssprekende bewoners van de Bel gische Voerstreek hebben zich verantwoorde lijk gesteld voor het in brand steken van twee Nederlandse auto's en het strooien van duizen den spijkers op autowegen in de buurt van Maastricht. De Walen zeggen kwaad te zijn, omdat het af gelopen weekeinde opnieuw Vlamingen via Nederlands grondgebied in staat zijn geweest het Franstalige gebied binnen te trekken om daar een wandeling (de Vlaamse term voor de monstratie) te houden. Afgelopen zondag werden twee Walen in Ne derland gearesteerd nadat zij autobussen be schadigden waarmee Vlaamse betogers naar de Limburgs-Belgische grens waren gekomen en daarna met een auto op de Nederlandse politie inreden. De Belgische volksvertegenwoordiger Gendebien heeft bij zijn minister van buiten landse zaken aangedrongen stappen te onder nemen bij de Nederlandse regering om de twee Walen vrij te krijgen. [RO De Egyptische re- ng heeft gisteren catego- 1 de beschuldiging van de jet-Unie afgewezen dat de erikaanse regering zich in- met de binnenlandse za- van Egypte. „De houding het Kremlin", zo ver- irde een officiële woord- rder in Kairo, „levert het ijs van het overwicht dat iovjet-Unie in het Midden ten probeert uit te oefe- Volgens de regering in ro is de Sovjet-inmenging Afghanistan een voorbeeld deze inmenging in aange- nheden van andere lan- Moskou kent het verschil tussen inmenging in bin- landse zaken van een staat anden van vriendschap en enwerking die tussen twee ien kunnen bestaan, aldus rfficiële woordvoerder, .officiële Russische Tege nverklaring werd hoog op- omen, omdat de Sovjet- ie meldde dat haar veilig- bbelangen door de ver gde Amerikaanse interesse Egypte in het geding was. Igens het Israëlische dag- li Maariv is het aantal brikaanse marineschepen de kust van Egypte aan- lijk toegenomen. Volgens blad bevinden zich het 'kampschip Nimitz, alsme- ;wee grote oorlogsschepen en aantal kleinere vaartui- zich ten noorden van de ptische havenstad Alexan- Volgens Israëlische mili- experts is de concentratie Amerikaanse schepen in gebied nog nooit zo groot eest. Verenigde Staten zullen lan van militair materieel misschien van adviseurs rzien, nu dit land door Li- wordt bedreigd. Volgens gan moeten zowel Egypte Soedan versneld van wa in Kairo werkt een man aan een reclamebord dat de Egyptenaren oproept morgen te gaan stem men in het referendum dat de nieuwe Egyptische leider Moebarak formeel tot president van het land moet maken. penns worden voorzien hgge- zien het „militaire avonturis- me" van Libië. President Nimeiry heeft giste ren verklaard een prebventie- ve oorlog te voeren tegen Li bië. Hij zei er zeker van te zijn dat Libië morgen of vandaag zal invallen. Erkenning PLO De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie Jasser Arafat heeft in Tokio, waar hij momenteel voor een officieel bezoek verblijft, met instem ming kennis genomen van het voorstel van de Amerikaanse oud-presidenten Ford en Car ter een dialoog aan te gaan met de PLO. Arafat deed later een beroep op president Rea gan om de PLO als voornaam ste element in het vredespro ces in het Midden-Oosten te erkennen. Voordat Arafat had gereageerd op de opmerkelijke uitspraken van Ford en Car ter, had een vooraanstaand lid van de PLO in Beiroet ver klaard dat de PLO geen belangstelling had voor een dialoog met de Verenigde Sta ten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig heeft gisteren verklaard dat er geen veran dering is opgetreden in het Amerikaanse standpunt tegen over de PLO. Een dialoog is niet mogelijk wanneer deze organisatie niet het recht van Israël erkende om binnen vei lige grenzen te bestaan, aldus Haig. Van onze correspondent I Roger Simons} NDEN Het 98e congres de Britse Conservatieve lij, dat vanmorgen in de plaats Blackpool is begon- belooft een ongewoon ige en tegelijk sombere ge-, rtenis te worden. De oor- is tweeledig: de toene- ide kritiek vanuit het ei- kamp op het beleid van de iring van mevrouw That- r en de vooral bij Soctland d levende vrees, dat de nier het volgende doelwit tn een nieuwe terreurcam- ue van de IRA. Yard is er kennelijk van ftuigd, dat de IRA overal i toeslaan. Toen premier teher gisteravond uit Lon- naar Blackpool vertrok, zij volledig omringd door 'apende politiemensen in Eer. Ook in de congresstad «pool is voor haar en alle ere leidende Conservatie- versterkte politiebescher- g van kracht. Een en an- heeft tot gevolg, dat de nming onder de congres ses er niet vrolijker op Jtraal staat de economische financiële politiek van pre- r Margaret Thatcher, wel- van verschillende kanten *kritiseerd wordt. Hoewel I bijna twee en een half 1 aan het bewind is, heeft "chers strijd tegen de infla- n°8 niet veel vruchten af topen. Er zijn drie miljoen toozen, de rente heeft *we hoogten bereikt en het toa het andere bedrijf gaat meer Conservatieven verklaren openlijk, dat ze bang zijn voor een catastrofe. Thatchers meest uitgesproken tegenstander is haar voorgan ger Edward Heath. Deze heeft het trouwens nooit verborgen gehouden, dat het beeld van een vrouw aan het stuur hem met afschuw vervult. Margaret Thatcher lijkt echter niet van plan op het congres te buigen voor haar critici. In haar omgeving wordt gezegd, dat ze vastberaden zal voort gaan op de ingeslagen weg. Hoewel de premier pas vrij dagmiddag het woord zal ne men, is ze gisteren, een dag eerder dan gepland, naar Blackpool vertrokken. Dit houdt verband met de openlij ke anti-Thatcher beweging, die ze eigenhandig wil bekam pen. Dat niet wil zeggen, dat de premier zich ernstig be dreigd voelt. Maar ze vindt het wel nodig de kritiek die haar positie ondermijnt eens en voor goed te ontzenuwen. Ramp bij kopermijn Redders zoeken in modder en puin naar overlevenden van de ramp, afgelopen vrijdag, toen een barakkenkamp van een koper mijn bij Maco op de Filippijnen door een aardverschuiving totaal werd vernield. De aardverschuiving volgde op langdurige regen val, die al voor overstromingen had gezorgd. Voorlopig zijn 194 doden geboren, 49 mensen worden nog vermist. WARSCHAU Het dagelijks bestuur van het Poolse vakver bond Solidariteit heeft de Poolse regering een ultimatum ge steld. Het vakverbond eist dat onmiddellijk besprekingen wor den geopend over de levensmiddelenvoorziening en het prijsbe leid. Als die onderhandelingen voor 23 oktober niet met succes zijn afgerond, zal er mogelijk een nationale staking worden af gekondigd. De Poolse regering heeft inmiddels al toegestemd in de bespre kingen met Solidariteit Wanneer het gesprek wordt gehouden is echter niet bekend. Intussen blijkt de onvrede onder de bevolking over de economi sche politiek van de regering en de gevolgen daarvan op het da gelijks leven toe te nemen. De leider van de Poolse katholieke kerk, aartsbisschop Jozef Glemp, gaat waarschijnlijk het komende weekeinde naar Rome voor gesprekken met paus Johannes Paulus II. De paus wil voortdurend op de hoogte worden gehouden van de gebeurtenis sen in zijn geboorteland. GDANSK Om in het appartement van Franci sek en Irena Dudziuk te komen, moet je een stei le, kale, houten trap op. De trap komt uit op een zolder, waar een deur toegang biedt tot een ka mertje van drie bij vijf. In dat kamertje wonen Francisek en Irena en hun twee dochtertjes van acht en zes jaar. De ka mer heeft slechts een klein raampje zodat zelfs op een zonnige dag de somberheid overheerst, 's Nachts verdwijnt de mees te ruimte als de bank wordt omgebouwd tot tweeper soonsbed en een opklapbed voor de kinderen wordt uit getrokken. Er staat een ko- lenkachel die het niet goed doet. ,,'s Winters doen we het raam nooit open", zei me- vruw Dudziuk. „Soms zetten we de deur naar de zolder open, maar dan zeggen de kinderen dat ze het koud hebben. Dus de stoom van het koken condenseert op de muren". Koud water haalt het gezin Dudziuk uit een ba- sin op zolder dat ze samen met een ander stel gebrui ken. Het toilet is beneden in de tuin. Maar ook al wonen de Dudziuks nu in grimmige omstandigheden, ze zijn beter af dan toen ze pas getrouwd waren. Toen deelden ze een nog kleinere kamer met Ire- na's ouders. Francisek werkt als elektri cien op de Lenin Scheeps werf in Gdansk. Hoewel hij met een salaris van ruim achtduizend zloty in de maand (ongeveer 650 gulden tegen de officiële wissel koers) meer verdient dan de gemiddelde Pool, heeft dat hem geen beter onderdak op geleverd. Het stel staat op een wachtlijst voor een coöp eratieve flat waarvoor ze hebben gespaard. Naast de ellendige woonom standigheden worden de Dudziuks ook nog geplaagd door de voedseltekorten, waar iedere Pool mee te ma ken heeft. Nu al ziin vlees, boter, suiker, spek, rijst, bloem, margarine en koffie op de bon. Maar het bon nensysteem houdt niet de ga rantie in, dat het voedsel ook in de winkels verkrijgbaar is. Irena staat elke dag ongeveer vier uur in de rij voor de winkels. De plaatselijke sla ger heeft een lijst met namen opgesteld van mensen die in zijn winkel mogen kopen, maar de klanten moeten ge regeld hun gezichten in de rij laten zien, willen ze niet van de lijst geschrapt worden. Artikelen die niet op de bon zijn, zijn bijna nergens meer te krijgen. Kaas bijvoorbeeld, is zo goed als verdwenen in Polen. „Ik stuur mijn dochter 's ochtends om zes uur naar de melkboer voor melk. Als je iets later gaat, is er geen druppel meer. Je kunt eieren kopen op de particuliere markt van de boeren, maar de prijzen zijn schrikbarend, ongeveer vijftien zloty (ruim een gulden) voor een ei". „Lichamelijk zijn we uitge put. Elke dag moeten we uren in de rij staan, winkelen kun je het niet meer noemen. De mannen zijn in wezen veel beter af. Ik zou ook lie ver twaalf uur per dag in een fabriek werken en thuisko men in een schoon huis met alle boodschappen gehaald". Winkeltjes Zygmunt Madela is monteur op dezelfde scheepswerf als Francisek en verdient onge veer evenveel. Maar zijn vrouw werkt ook. Met dat extra salaris en wat geld van hun ouders hebben ze een vrijstaand huis kunnen ko pen in een nieuwe woonwijk op ongeveer twaalf kilometer van Gdansk. Hoewel hun leefomstandigheden onverge lijkbaar veel beter zijn dan die van Irena en Francisek, moeten ook zij dezelfde dage lijkse strijd leveren om het voedsel voor henzelf en hun twee kinderen. Als voordeel hebben zij dat het kantoor waar Elzbieta Madela werkt een winkeltje heeft geopend voor het personeel. Je kunt er alleen voedsel kopen dat op de bon is, maar je hoeft in ieder geval niet zo lang te wachten. „Maar zelfs daar moet ik soms uren in de rij staan", zegt Elzbieta. „Vorige week ben ik meer dan vier uur bezig geweest om zeshon derd gram ham, een stukje biefstuk, zes knakworstjes en een stuk gerookte worst te kopen. Ik was heel tevreden over mezelf". Elzbieta mag één keer in de veertien da gen in de winkel kopen. Stakingen De stakingen in Polen op de scheepswerven en in de mij nen hebben natuurlijk wei nig te maken met de stagna tie in de voedselaanvoer. De stakingen zijn eerder een ge volg van de voedseltekorten dan andersom. Doordat er niet genoeg te eten was, be gonnen de arbeiders vorig jaar hun geduld te verliezen. Sindsdien is de economie bij na helemaal ineengestort. De arbeidsonrust in Polen heeft uiteindelijk de ruggegraat ge broken van een distribu tiesysteem dat toch al nauwe lijks efficiënt viel te noemen. Daar komt bij dat er op land bouwkundig gebied al jaren sprake was van wanbeleid, hetgeen de particuliere boe ren niet aanzette tot meer produktie. En het een heeft zijn invloed op het ander. Door de benzinetekorten kunnen vrachtwagens geen voedsel vervoeren. De boe ren produceren niet zoveel als ze zouden kunnen omdat ze met het geld dat ze ermee verdienen toch niets kunnen kopen en de ondervoede ar beiders werken minder hard. Sommige mensen denken cfat de Russen de hand hebben in de beperkte produktie. Ande ren geven Solidariteit de schuld. Mensen uit de stad leggen de schuld bij de boe ren. Vertrouwen Zowel Francisek en Irena als Zygmunt en Elzbieta hebben veel vertrouwen in Solidari teit. „Het is onze laatste kans. Als we niet meer op Solidari teit kunnen vertrouwen, op wie kunnen we het dan wel", zegt Irena Dudziuk. Maar So lidariteit kan geen wonderen verrichten en tijdens het re cente congres van het vrije vakverbond was iedereen in gedachten bij de komende winter. Lech Walesa herinnerde eraan dat de autoriteiten druk zouden kunnen uitoefe nen op Solidariteit „door ge woon de kranen dicht te draaien als we niet genoeg respect voor hen tonen. Er zou een tekort kunnen on- staan aan brood en andere le vensbehoeften en nu al moe ten we alles op alles zetten om dat te voorkomen". Als laatste hulpmiddel, zo stelde hij voor, moet elk fa- briekscomité in contact tre den met een naburig dorp. Het ontwerpprogramma van Solidariteit roept op tot het instellen van noodcomités om 's lands distributiesysteem in goede banen te leiden en brandstof, kleding en voedsel op te slaan voor de winter. De verandering in stemming sinds de lente is opmerkelijk. In het vooijaar zagen de mensen nog vol verwachting uit naar het partijcongres omdat ze hoopten dat de her vormingsgezinde partijleiders zouden gaan samenwerken met Solidariteit. Nu zijn de vooruitzichten veel somber der. Het is alsof het land zich be gint voor te bereiden op een lange belegering, niet tegen een buitenlandse vijand, maar tegen een koude, don kere tijd van honger en poli tieke spanning waarvan nie mand de afloop kan voor spellen. JONATHAN STEELE/THE GUARDIAN (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Amerika probeert de in grote problemen verkerende „atoomindustrie" nieuw leven in te blazen. De maatregelen die later deze maand worden bekendgemaakt om vatten onder andere meer mogelijkheden om Amerikaans plutonium te exporteren en min der strenge voorschriften bij de bouw van nieuwe kerncentrales. In een eerder rapport van een speciale commissie zijn soortgelijke voorstellen gedaan. Die speciale commis sie stond onder leiding van James L. Malone, een vooraanstaand advocaat, die onder zijn belangrijkste klanten enkele grote atoomindustrieën had. Malone nu staatssecretaris op het ministerie van buitenlandse zaken, speciaal belast met nucleaire aangelegenheden. Het aanvaarden van de voorgestelde maatregelen be tekent een breuk met de Amerikaanse politiek van de laatste jaren. President Ford had de aanmaak van plu tonium (te gebruiken voor atoombommen) uit ge bruikte atoombrandstof van kerncentrales feitelijk verboden. President Carter maakte er een definitief verbod van. In de nieuwe voorstellen wordt er echter van uit gegaan dat niet alleen Amerika zelf grote hoe veelheden plutonium nodig zal hebben voor het nieu we ambitieuze wapenprogramma van Reagan, maar tevens dat Amerika weer een „betrouwbare leveran cier" van plutonium kan worden op de wereldmarkt. Waarnemers verwachten dat door de voorgestelde maatregelen de non-prolifcratic-politick, die gericht is op het tegengaan van een verdere verspreiding van de. kernwapens, ziin kracht helemaal zal 'verliezen. Rcagans stimulerende maatregelen ten behoeve van de „atoomindustrie" komen op een moment, dat ker nenergie-bedrijven geplaagd worden door ingrijpende veiligheidsproblemen in tientallen kernreactoren, op nieuw toenemende onrust bij de bevolking en een sterk dalend enthousiasme voor kernenergie in de fi- nancieel-economische wereld. Hoewel Reagans plan nen zich nog slechts in een voorbereidend stadium be vinden, wordt hier en daar al vernietigende kritiek geleverd. Een aantal Democratische senatoren heeft op voorhand laten weten dat Reagan op „sterke oppo sitie" kan rekenen. „President Reagans steun aan de kernenergie boven duidelijk betere alternatieven is het logische vervolg op zijn begrotingspolitick van het volproppen van het ministerie van defensie, terwijl hij de armen en de werkende klasse laat verhongeren", aldus Mark Hertsgaard, een onderzoeker van het In stituut voor Politieke Studies in Washington en schrij ver van The Atomic Brotherhood, een binnenkort te publiceren aanklacht tegen de „atoomindustrie".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11