Hollanditis, die wonderlijke j lekkeloos verloop J redesdemonstratie Aanslag op Egyptische minister Voerstreek weer toneel van hevige gevechten :cuties -jïTENLAND" Kritiek op vredes beweging y>' s forceert Agang tot y passade VS ^j^loskou BEGRAFENIS SAD AT IN ALLE RUST VERLOPEN Israël niet bereid tot versnelde teruggave Sinaï Zware verwondingen door rondvliegende spijkers LeDSE COURANT/ MAANDAG 12 OKTOBER 1981 PAGINA 9 >A<r~ !N ,.Er gebeuren lame dingen in dit f, begon de bejaarde jver Heinrich Böll toespraak tot de on kenbare menigte hem in de Hofgarten. ijn bekende, wat sle- e manier van spre- somde hij ironisch op hem dan wel zo ver- Het debat in het (ment bijvoorbeeld, ïfgaand aan de de- jtratie, waarin alle af- ardigden plotseling isten bleken te zijn. „Ik heb angst bespeurd in de Bondsdag, angst dat de Hollanditis, die wonderlij ke ziekte, die fantastische verschijningsvorm van ge zondheid, op de kiezers overslaat". Toen Böll als laatste spreker de vredesdemonstranten toe sprak, was de grote manifesta tie al vier en een half uur aan de gang. Het was begonnen te regenen, maar de honderddui zenden betogers lieten zich daar niet door wegjagen. Het gras was een grote modder poel. Minstens 20.000 deelnemers had het bestuur van de uni versiteit als voorwaarde ge steld om het terrein, voorna melijk gebruikt als ligweide voor studenten, huismoeders en gastarbeiders, voor de de monstratie vrij te geven. Er zijn uiteindelijk meer dan 300.000 mensen gekomen. Lang de Rijn stonden 3.000 au tobussen met kentekens uit heel de Bondsrepubliek en daarbuiten; 33 extra treinen gaven de stations van Bonn, Beuel en Bad Godesberg het aanschijn van doorgangskam pen voor vluchtelingen in oor logstijd. Voor elke inwoner van Bonn, het „hoofddorp van West- Duitsland", was er een demonstrant: in regenjack en spijkerbroek, met rugzak en spandoek; een vredesleger. De Nederlandse trein kwam bij het „Schlachthof" aan, het abattoir. Op het perron wer den de spandoeken al uitge rold: „Delft voor vrede"; „De kernwapens de wereld uit, te beginnen met Nederland". Het was maar een klein voorproef je van de onuitputtelijke hoe veelheid varianten op het the ma vrede en veiligheid, dat men die dag op stickers, span doeken, borden en pamfletten kon lezen. De Duitse douane was lastig geweest, aldus de Nederlandse deelnemers. Alles moest opengemaakt en ge toond worden, zelfs lectuur en brieven werden ingekeken. Op vijf verschillende punten in de stad werden de demon stranten verzameld. Er waren broodjes en warme dranken en er werd muziek gemaakt. Daarna ging het in eindeloze stromen naar het centrum toe. Politie was nauwelijks te zien. Vrijwel ongewapend beperkte zij er zich toe, het verkeer te regelen. De „stille reserves", onzichtbaar maar zeker aan wezig, hadden een mak dagje. Alleen wat lawaaimakende punks verstoorden even de rust. De sprekers op het hoofdpodi um riepen ook vrijwel alle maal tot vredelievendheid op. „Elke steen die vandaag ge worpen wordt, is een steen te- fen de vredesbeweging", zei .Vhard Eppler. Hij was onbe twist het middelpunt van de dag, meer nog dan Harry Bela- fonte werd hij belaagd door fo tografen, tv-reporters en ra dio-verslaggevers. Want Ep pler, presidiumlid van de SPD, is het omstreden symbool van de schakel tussen de vredesbe weging en de gevestigde Duit se politiek. De dag eindigde met een soort litanie: het „nee van Bonn". Een vrouw op het podium las telkens een zin voor. „Als ze je bevelen om granaten te vul len, dan kun je maar een ding doen", zei zij voor. Uit hon derdduizenden kelen klonk het antwoord: „Sag Nein". De klank van het immense koor verwarmde de gemoederen, ondanks de kou, dat kon je aan de gezichten zien. „Demo" Het lijdt geen twijfel dat deze „demo" zoals een betoging in de huidige alternatieve volks mond heet, de vredesbeweging in West-Duitsland een stevige duw in de rug heeft gegeven en de leden ervan heeft opge monterd om de strijd niet op te in onze correspondent Ami van Vree) N De grootste de- tratie die West- sland ooit heeft mee- akt is zaterdag in vlekkeloos en vrij- zonder incidenten pen. Een menigte •uim 300.000 mensen, dan iemand had J acht, was naar de i istad gekomen om te instreren voor vrede htwapening in Oost 'est. Van de gevrees- jllen en schermutse- is geen moment e geweest. De politie zich volstrekt op de rgrond, zodat de de- tratie het karakter van een volksfeest van ongekende dimensies kreeg. De betoging, georganiseerd door twee kerkelijk gelieerde vredesorganisaties en onder steund door meer dan 800 bin nen- en buitenlandse groepe ringen, had een internationaal karakter. Van de buitenlandse delegaties uit Denemarken, de Benelux, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten had de Nederlandse de grootste om vang. Naar schatting meer dan 5.000 mensen waren met een speciale trein en met particu lier vervoer uit ons land naar Bonn gekomen. De Hofgarten bij de universiteit was veel te klein om alle deelnemers te kunnen herbergen. Onder de sprekers waren be kende vertegenwoordigers van de Vredesbeweging uit bin nen- en buitenland, zoals pas tor Albertz, voormalig burge meester van Berlijn, de pole moloog Meschtersheimer, No belprijswinnaar Heinrich Bëoll, de Amerikaanse zanger Harry Belafonte, de weduwe van Martin Luther King en een vertegenwoordigster van het IKV. Hoogtepunt van de manifestatie was ongetwijfeld de rede van Erhard Eppler, lid van het presidium van de SPD. Hoewel deze niet het woord voerde in zijn functie als sociaal- demokratisch poli ticus ging toch de meeste aan dacht naar hem uit omdat hij door zijn aangekondigde optre den de lont had gelegd voor zijn politieke debatten die we kenlang in West-Duitsland aan de demonstratie vooraf gingen en ongetwijfeld nog zullen volgen. Het hoofd van president Reagan als kop van een namaak-raket tijdens de vredesdemonstratie in Bonn. geven. Er zijn veel contacten gelegd of opnieuw opgenomen. De internationale verbindin gen worden steeds intensiever. Op het hoofdstation in Bonn hadden duizenden en nog eens duizenden 's avonds beschut ting gezocht voor de gestaag neerdreinende regen. Elke trein die vertrok werd massaal uitgewuifd en met spreekko ren begeleid. De passagiers hingen uit de raampjes en rie pen: „Tot de volgende keer". De Hollanditis is naar onze oosterburen overgeslagen, dat is wel duidelijk. Schmidt en Genscher zullen er nog de handen aan vol krijgen. AMI VAN VREE BONN Van verschillende kanten is gisteren in West- Duitsland felle kritiek geuit op de grote vredesdemonstratie van afgelopen zaterdag in Bonn. Volgens CDU-oppositie- leider Kohl vormt de demon stratie een keerpunt in de ge schiedenis van de Bondsrepu bliek. Voor het eerst is een „Volksfront" gevormd van so ciaal-democraten en „handlan gers van Moskou", die „de Bondsrepubliek in een crisis zullen storten", aldus Kohl. Volgens het blad „Welt am Sonntag" heeft de Westduitse veiligheidsdienst de regering in Bonn een rapport voorge legd over de strategie van de vredesbeweging. In Bonn is het bericht bevestigd. Uit hel rapport zou blijken, dat de de monstranten naast grote beto gingen in Nederland en België, ook acties willen gaan ondert nemen tegen militaire installa^ ties in de Bondsrepubliek. KOU Een gewa- e Rus is gisteren met door kunnen tot op het terrein "Ie Amerikaanse am- Moskou. Na jlang gesprek met narissen verliet de e ambassade weer. ■aat werd hij aange- !n en meegenomen Ie Russische politie. de 42-jarige Boris verkaarde dat hij om ;e redenen zijn baan kwijtgeraakt en vier jaar psychiatrische inrich- [gesloten heeft gezeten. TOgaij gisteren door de poli- weggevoerd riep hij verslaggevers toe: „Ik lijn leven in een psy- j!iche inrichting". Qgfissische militair liet de |1h€ verslaggevers weten, «■«Jnov al vaker in een in- >JSH heeft gezeten. „Hij is riek verklaard", aldus 7 oilWoordvoerders van Ttaanse ambassade ver- lOrdfcn dat weinig kan wor- daan voor mensen, die Hmbassade om asiel ko- agen. tAN In Iran zijn het /e aj3en weekeinde meer ptig tegenstanders van ime terechtgesteld. Vol- Radio-Teheran werden Ichuldig bevonden aan welnemen aan betogin- i activiteiten tegen de T~jje". In Teheran werden schnjisen terechtgesteld, in steden negen, l verklaring heeft het bartier in Parijs van Janse verzet bekendge- dat in Teheran onge- "00 schoolkinderen, die 1 deelgenomen aan een 'g> zijn terechtgesteld. rrjderen zouden van hun 1 plas de gevangenis zijn ge- 0, A geëxecuteerd, waarna de „begraafplaats voor *n" zouden zijn begra- KAIRO Gewapende mannen, naar wordt aan genomen Mohammedaan se extremisten, hebben na de begrafenis van presi dent Sadat een mislukte aanslag gepleegd op de Egyptische minister van binnenlandse zaken Is mail. De minister zou niet gewond zijn geraakt. De onbekende aanvallers reden volgens politiefunc tionarissen langs de de woning van Ismail, terwijl zij met hun machinegewe ren vuurden. Enige lijf wachten zouden daarbij zijn gedood. Tezelfdertijd werden ook aan vallen uitgevoerd op twee po litieposten. De situatie in Kai- ro was gisteren rustig, maar merkbaar gespannen. De rege ring liet op belangrijke punten in de stad de bewaking ver sterken. Taltijke personen werden opgepakt die zich niet hielden aan het verbod op sa menscholingen. Het grootste deel van de hoog waardigheidsbekleders uit on geveer tachtig landen die Sa- dat_ zaterdagmorgen hadden begeleid op zijn "laatste weg, had Kairo zondagmiddag weer verlaten. Een groot aantel van hen werd zaterdagmiddag en en zondagmorgen nog ontvan gen door de Egytische presi dent Moebarak. Vrijwel alle Arabische landen, met uitzon dering van Somalië, Soedan en Oman, lieten verstek gaan. De Libische leider Khadaffi riep gisaeren de elfde oktober uit tot vrije dag om het feit te vie ren „dat de Arabieren zijn verlost van de verrader Sa- dat". De uitvaart van sadat leek op een efficiënt uitgevoerde mili taire operatie. Tienduizenden soldaten van alle strijdmach tonderdelen waren op de been gebracht. Maar het defile van de bataljons van de drie on derdelen van de Egyptische strijdmacht en de aanwezig heid van zoveel buitenlandse hoogwaardigheidsbkleders konden de afwezigheid van de pracht en de praal niet verhin deren die men verwacht zou hebben bij de begrafenis van een man die in 1973 de Egyp- tishe strijdkrachten hun trots en hun gevoel: van eigenwaar de terugschonk en zes jaar la ter vrede sloot met Israël. De drie voormalige Ameri kaanse presidenten Carter, Op de tribune kon mevrouw Sadat (links), bijgestaan door de zoon van de sjah, haar tranen niet meer bedwingen toen de stoet voorbijtrok. Links de dochter van Sadat, Noha. Nixon en Ford zaten om vei ligheidsredenen niet op de tri bune tijdens de teraardebestel ling van Sadat. Zij liepen al leen mee in de negennonded meter lange rouwstoet, achter in en omringd door veiligheid sagenten. De veiligheidsmaatregelen wa ren uitzonderlijk streng. Het Egyptische publiek werd op een grote afstand gehouden. Honderden gewone mensen slaagden er niettemin in zich te verzamelen langs een snel weg, waar de stoet voorbijtrok. De plechtigheden waren wa ren begonnen kort na tien uur 's morgens in dfe kleine mos kee van het Maahdi-zieken- Ruis, waar Sadat na de moord naar toe was gebracht. Het stoffeljk overschot werd daar na per helikopter naar een verzamelplaats in Ooostelijk Kairo niet ver van het mauso- leum voor de onbekende sol daat gebracht. Het werd ge plaatst op een affuit van een kanon, dat door zwarte paar den werd getrokken. De begrafenisstoet werd geleid door Gamal Sadat, de 25-jarige zoon van de vermoorde presi dent, en de nieuwe Egyptische leider Moebarak. De kist was bedekt met de Egyptische vlag. Na aankomst bij de grafkelder werd de kist door twaalf man naar deze kelder gedragen. Om een uur 's middags werd de marmeren plaat geplaatst op het graf. Daarop stond de tekst „Anwar Sadat, held van oorlog en vre de, stierf op 6 oktober door zijn principes" Mevrouw Sadat, Jihan Sadat, nam overeenkomstig de Ara bische traditie niet aan de stoet deel, maar wachtte op de tribune waarop haar man vier dagen eerder was vermoord, op de aankomst van de kist. Zij huilde toen de kist onder het grafmonument van de on bekende soldaat naar zijn voorlopige rustplaats werd ge dragen. Aan een definitief graf wordt nog gewerkt. KAIRO Ondanks Ame rikaanse druk is Israël niet bereid zich soepeler op te stellen in het Israë- lisch-Egyptische vrede sproces. De Israëlische mi nister Yitzhak Shamir van buitenlandse zaken ver klaarde na terugkeer uit Kairo, waar hij samen met premier Begin de begrafe nis van president Sadat had bijgewoond, dat Israël niet eenzijdig een conces sie aan Egypte had willen doen door het laatste deel van de Sinaï eerder te ontruimen dan op het in Camp David afgesproken tijdstip (25 april 1982). De Amerikaanse minister Haig had de Israëli's in gesprekken in Kaïro op geroepen zich op bepaalde punten soepeler op te stel len. Begin verklaarde bij terugkeer uit Egypte dat Israël zeer nauwlettend de ontwikkelin gen in Egypte en andere Ara bische landen gadeslaat. Hij zei sterk onder de indruk geko men te zijn van Moebaraks verzekering dat de laatste per soonlijk veel waarde hecht aan een voortzetting van Sadats vredespolitiek en diens pro- westerse beleid. Hij zei ver trouwen te hebben in de kracht van de Egyptische re gering, die zijns inziens haar huidige problemen zal over winnen. De nieuwe Egyptische leider Moebarak heeft zater dag opnieuw beklemtoond dat Egypte zijn buitenlands beleid niet zal veranderen en vast Moebarak verwacht van het Westen, in het bijzonder van Europa, politieke en economi sche steun. Het Egyptische blad Al Akhbar meldde giste ren dat Moebarak de West duitse minister Hans-Dietrich Genscher een boodschap heeft meegegeven voor de landen van de Europese Gemeen schap. Daarin vraagt hij naar verluidt, "om meer economi sche steun en om een meer po sitieve rol" van Europa bij net vredesproces in het Midden- Oosten. De nieuwe Egyptische leider heeft inmiddels uitnodi gingen aangenomen voor be zoeken aan Frankrijk, West- Duitsland en Italië. In een vraaggesprek met een Amerikaans televisiestation zei Haig dat de Verenigde Sta ten ,,op een meer concrte wij ze" hun steun aan Kairo wil len vergroten. Hij kondigde aan dat komende maand in Egypte „zeer belangrijke mili taire oefeningen" zullen wor den gehouden. Verder worden er verscheidene mogelijkhe den bestudeerd voor het ver sterken van de Amerikaanse aanwezigheid in het Midden- Oosten. „Deze versterking zou het sturen van B-52 bommen werpers kunnen omvatten", aldus Haig. Na zijn gesprek met Moeba rak, na afloop van de begrafe nis van Sadat, zei Haig dat Washington erop zal toezien dat de ontwikkelingen in Egypte in het bijzonder en in het Midden-Oosten in het al gemeen zich zullen voltrekken zonder „inmenging of gestook van buitenaf". Haig verwees hiermee naar Libië en de Sov jet-Unie. De Amerikanen zijn vooral bezorgd over een moge lijke Libische bedreiging van Soedan. Vandaar dat een Amerikaanse delegatie dit weekeinde ook de Soesanese hoofdstad Khartoem vertrok om het regime van president Nimeiry steun te betuigen. Li bië zou donderdag twee Soeda- nese grensdorpen hebben ge bombardeerd. Libië wordt er ook van beschuldigd staatson- dermijnende operaties uit te voeren in Soedan De aanval kwam op de eerste dag van de Islamitische offerfeesten en „toont aan dat Libië geen res pect heeft voor de islamitische gewoonten en internationale verdragen", aldus de Soedane- se regering. De vliegtuigen kwamen volgens de Soedanese regering uit Tsjaad, waar Libi ëen interventie-macht heeft geïnstalleerd. Twee vrouwen kwamen bij de bombardemen ten om. (Van onze correspondent Mare de Koninck) VOEREN De Belgische Voerstreek, die wordt be twist door Vlamingen en Walen, was gisteren weer het toneel van hevige incidenten. Zo'n 2.000 Vlaamse beto gers („wandelaars") hadden het samenscholingsverbod in de Voergemeente genegeerd en raakten slaags met de massaal aanwezige Rijkswacht, die charges te paard uitvoerde en traangas inzette. Een politieman belandde met hoofdletsel in het ziekenhuis, een tiental demonstranten moest ter plaatse voor lichte verwondin gen worden behandeld. Er werden negen arrestaties verricht. Op een bepaald moment hadden de Vlaamse demonstranten ook zes rijkswachters afgezonderd en gegijzeld. Pogingen om met die „buitte onderhandelen over vrijlating van gearresteerde mede- betogers, mislukten door een geslaagde bevrijdingscharge van de politie. Met de betoging (Vlamingen spreken van „wandeling") wilden de Vlaamse nationalisten uit andere delen van het land saamho righeid betuigen met de Nederlandstalige minderheid in de Voerstreek. Dit gebied zes dorpen tussen Maastricht en Luik hoort officieel bij het Vlaams gewest, maar wordt gedo mineerd door „Luiksgezinde" Franstaligen. De demonstranten waren 's morgens via Nederlands Zuid-Lim burg de Voerstreek binnengekomen. De zwaarste botsingen tus sen Vlamingen en de Rijkswacht deden zich voor in het dorp 's Gravenvoeren. Gevreesde confrontaties met groepen Fransta lige tegenbetogers deden zich niet voor. Aan het eind van de middag dreef de politie, wier optreden vanuit helicopters werd gecoördineerd, dwars door velden en weiden van de heuvelach tige streek de manifestanten terug naar de Nederlandse grens: Er wordt voor de komende dagen rekening gehouden met meer Vlaams-Waalse confrontaties. LONDEN De IRA heeft bij de bomaanslag van za terdag in het centrum van Londen gebruik gemaakt van een nieuw soort spijkerbom. Bij de ontploffing er van werden ongeveer vijftien centimeter lange spijkers weggeslingerd, die bij veel slachtoffers diep in het li chaam drongen. De dokteren die eerste hulp verleen den, verklaarden nog nooit zulke vreselijke verwon dingen meegemaakt hadden. De bom is ontploft in een langs de kant van de weg geparkeerd bestelauto, die zaterdagmorgen rond half elf verscheen in de straat bij een kazerne. Net voor hij geparkeerd werd, kreeg de wagen motorpech en hulpvaardige voorbijgangers hebben hem nog naar de kant van de weg, scnuiu tegenover de ingang van de kazerne, helpen duwen. Doelwit van de bomaanslag was een kleine witte autobus, waar mee elke dag een twintigtal soldaten van het Ierse Garde Regi ment wordt vervoerd. Het Ierse regiment, bekend om de hoge zwarte berenmutsen, is vooral belast met ceremoniële teken zoals het houden van de wacht bii Buckingham Palace en de Londense „Tower". Na afloop van hun wachtdienst keerden 23 soldaten in het busje naar de kazerne terug. Op het moment dat de autobus voorbij de geparkeerde bestelwa gen reed vloog deze in de lucht. Talrijke voorbijgangers, onder wie het dodelijke slachtoffer (een vrouw van 61) en twee jonge kinderen, lagen bloedend op het trottoir. Uit het soidatenbusje dat vol scherpe spijkers gevlogen was, steeg gekerm op. De be stelwagen was totaal vernield. Alle acht gewonden die nu nog in het ziekenhuis liggen zijn sol daten. Een van hen heeft een schedelbreuk, een ander is blind geraakt. De overige zes hebben andere, ernstige verwondingen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9