Vriend van cursiste schiet docent dood Politie gaf rampterrein te vroeg vrij Geen ziektedagen voor eigen rekening KONSUMENTEN KONTAKl EIST PRIJSINGREEP Hulpcentrum overwinteraars in Spanje nodig 1NNENLAND Roelof trouwde met schoonpapa Begeleider van bokser verdacht KOK DREIGT KABINET: LE3DSE COURANT MAANDAG 12 OKTOBER 1981 PAGINA 7 trouwboekje van Roelof en uiana >ral vrouwen evreden over ti-conceptie- ddelen Roelof van Loenen trouw de afgelopen vrijdag In Apeldoorn met Diana He geman, althans dat dacht hij. Samen stonden zij voor de ambtenaar van de burgelijke stand, maar het trouwboekje vermeld de later anders. Roelof bleek eigenlijk getrouwd te zijn met z'n schoonva der. Roelof die dit een minder aangename ge dachte vindt, Is vandaag naar het gemeentehuis gegaan om de zaak te corrigeren. APELDOORN 9 oktober 1901 vin Loenen. Roelof pbM, 26 195® MIOV1NCIB CELDU1LAND Ui Umtljk nllrtkJu* -Keee—n.Hirmnn SWGtt* «-*** 9 Jinuarl 1960 M Apeldoorn ïwyn.üKVÜ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Terlouw (Economische Zaken) moet volgend voorzitter Donia van het Konsumenten Kontakt de prijzen aan banden leg gen. Alleen op deze ma nier kan de consument profiteren van de revalua tie van de gulden en kan de geldontwaarding wor den beperkt. Donia kon digde dit weekend voor de radio aan dat het Kon sumenten Kontakt minis ter Terlouw in een brief om een prijsmaatregel zal vragen. Daarbij wordt verwezen naar een soort gelijke ingreep die de toenmalige minister Lub bers in 1973 bij de laatste revaluatie nam. Volgens Donia hebben alleen de spoorwegen zich nog maar bereid getoond het voordeel van de opwaardering van de gulden aan de consument door te geven. Hij wees er echter op dat veel meer diensten en pro ducten goedkoper kunnen worden. Wijnen zouden met twee kwartjes per fles omlaag kunnen. Franse en Italiaanse auto's zouden 800 tot 1200 gul den in prijs kunnen dalen, va kantiereizen kunnen 130 gul den omlaag en ook dagelijkse levensbehoeften kunnen goed koper worden, zoals koffie (10 cent), margarine en brood (beiden twee cent). Volgens Donia wijst echter niets erop dat dit vrijwillig zal gebeuren. DAM Nog steeds jfvooral vrouwen ontevre- ver de bestaande midde- [er voorkoming van zwan- |hap. Dit werd duidelijk $n discussiedag over anti- |eptie zaterdag in Amster- ter gelegenheid van het tig bestaan van het Alet- icobshuis van de Rutgers- ting. iwijfel over de veiligheid spiraaltje en pil groeit, het •bruik neemt af en het al abortusverzoeken stijgt de bijeenkomst heerste teleurstelling over de ge- deelname van mannen, vrouwen vroegen zich af Ie periodieke pilcontrole 10 nodig is. De stelling om 11 door de drogist te laten open werd evenwel ver- jen uit vrees voor een urrentie-slag van de far- lutrische industrie. tlitie rjaagt togersvoor ^ofdbureau „Sterdam Deelnemers an pen demonstratie gistera- 5 za voor bet hoofdbureau 0, politie in Amsterdam, t jen zich beklaagd omdat ^jalplitie verschillende beto- TN(in elkaar zou hebben ge- nis<h- Voor vanavond is een ye demonstratie aange- |gd. y^igeveer honderd jongeren za|nstreerden voor vrijla- d/an de twaalf krakers die !r deze week zijn aange- en bij de ongeregeldhe- ■■■rond de ontruiming aan Hartplein. De poli- een charge uit om- etogers met stenen naar «materieel zouden heb- ;egooid. Volgens een ver- ig van de betogers is de zonder waarschuwing f op hen ingereden en is1 et met stenen gegooid. 11 krakers hebben gister- »g een pand op de hoek e Herengracht en Leid- ït gekraakt >R wil geen Irattti jkoers in ""^litieke nstf lieden i vJSCHT Een grote meer- nterid van de PPR voelt i w voor het voorstel van leden Van Huiten en Jur- om een koers te gaan vol- (stèn het politieke midden. eert zaterdag duidelijk ge- eeren op een vergadering i geje Kerngroep in Utrecht, ten. n vHulten en Jurgens willen aantrekkelijker ma- de kiezers uit het po- e midden, maar volgens irijgfestuursnota moet de par- \rbttjven streven naar een èssieve meerderheid, PSP en CPN bij horen. ■^■Hulten, die zich kandi- heeft gesteld voor het itterschap van de PPR, orwaarde dat het meren- van zijn wensen wordt jenomen, zal zich bezin- het uittreden uit de het congres te weinig Srq-ïijn gedachten zou over- lerlandse andicapten Abilympic EM Acht Nederland- ndicapten vertrekken naar Tokio om daar nemen aan de eerste iational Abilympic" gehandicapten. Deze pipic is een Japans initia- ihet kader van het inter- il jaar van de gehandi- lympic (een samenvoe- 'an de woorden ability ^Jfnpic) bestaat onder an- lit een vaardigheidscom* en demonstraties van landwerken en traditio- jnibachten. Er nemen in vijfhonderd gehandicap- vijftig landen deel. De landse deelnemers zijn ^otorisch gehandicapten, poven en twee blinden. VROUW HAD STUDIEPROBLEMEN: MUNTENDAM De 34- jarige psycholoog-docent H.M. van Tilburg is zater dagmiddag in zijn woning in Muntendam door de vriend van een leerlinge met een jachtgeweer doodgeschoten. Dat ge beurde tijdens een ge sprek waartoe de 40-jarige dader en zijn 37-jarige vriendin de psycholoog onder bedreiging hadden gedwongen. Het paar wil de praten over de studie problemen die de vrouw had met Van Tilburg. Vrijwel op het moment dat de gealarmeerde poli tie het huis wilde binnen gaan, werd de psycholoog neergeschoten. Van Til burg was op slag dood. Het paar is gearresteerd. Voordat het fatale schot viel, waren in de hal van de wo ning ook al twee schoten afge vuurd omdat Van Tilburg wei gerde te praten. Daarbij werd niemand geraakt. De vrouw verklaarde tegenover de rijks politie dat er daarna in de woonkamer een „vrij rustig gesprek" ontstond. Het jacht geweer werd daarbij achter in de kamer gelegd. De man moet het wapen op een gege ven moment echter toch weer geladen hebben, want toen de politie het huis binnenkwam, had hij het nog in zijn handen. Aanleiding voor de moord is Nieuwe directeur van AVRO inzet van strijd HILVERSUM - Omdat AVRO-voorzitter M. Keyzer zaterdag op de algemene vergadering van de AVRO niet bereid was op de proble men van een nieuw te benoe men directeur in te gaan, deed tv-directeur Siebe v.d. Zee dit na afloop op een geïmproviseerde bijeen komst. Hij liet weten, dat het be stuursvoorstel van een derde directeur nog bij de onderne mingsraad in behandeling is, dat in die tijd niemand aan de kant zal worden gezet en dat gezien de omvang van het be drijf een derde directeur geen weelde zou zijn. Maar die man zal geen soort „sterke man" moeten wezen, aan wie ieder een onderhorig is. Dit zou vol gens v.d. Zee overkomen als gezichtsverlies voor de huidige AVRO-directeuren. Op de vraag of die nieuwe di recteur zich ook met de pro grammering gaat bemoeien, antwoordde v.d. Zee nogal fel: „Nee, ze hebben mij of ze moe ten een ander nemen". Het stoffelijk overschot van de docent wordt de woning uitgedragen. volgens de politie een al maan den lopend conflict tussen de vrouw en het slachtoffer. Zij volgde in Groningen een part time opleiding maatschappe lijk werk bij de Stichting Óp- leiding Sociale Arbeid, waar Van Tilburg haar groepsleider was. De problemen ontstonden toen de vrouw te horen kreeg niet toegelaten te worden tot het tweede leerjaar. Zij was zeer gedupeerd door deze be slissing, omdat zij vrije dagen zo hoog op dat tot vier keer toe moest opnemen om de oplei- de politie er bij gehaald werd. ding te volgen. Afgelopen woensdag werd de De vrouw vocht de beslissing vrouw ook in hoger beroep in aan via een kort geding, maar het ongelijk gesteld. Als een werd in het ongelijk gesteld, soort laatste redmiddel beslo- Tegen die uitspraak ging ze in ten de vrouw en haar vriend hoger beroep. In afwachting "aar het huis van de psycho- daarvan bleef de vrouw iedere l°°g te gaan voor een gesprek, maandag toch de lessen gaan. Zij namen een jachtgeweef, Van Tilburg weigerde haar een buks en een mes mee om echter iedere keer de toegang, te laten zien dat het ernst was, De spanningen liepen daarbij aldus de vrouw. Nieuwe spoorbrug tussen pijlers In alle vroegte en onder grote belangstelling is gisteren de 1050 ton zware, nieuwe spoorbrug over de IJssel bij Deventer tussen zijn pijlers geplaatst. In mei 1982 moet de brug over beide sporen berijdbaar zijn. (Vervolg van de voorpagina) De bokser zal zonder twijfel al langer op de hoogte zijn ge weest van het onderzoek, om dat zijn begeleider al eerder aan de tand was gevoeld en pas dinsdag op vrije voeten was gekomen. Bart M. wordt ervan verdacht ondermeer als heler voor de drie Eindhove- naren te zijn opgetreden. In 1979 zou hij 15.000 gulden heb ben betaald voor de opbrengst van een inbraak bij een tand arts in Budel waar in totaal 175.000 gulden werd buit ge maakt. Het drietal Eindhovenaren had inmiddels een zekere re putatie opgebouwd, dat ze mensen in financiële nood wel zouden kunnen helpen door misdaad op bestelling. De grootste zaak waar het drietal de hand in zou hebben gehad, was een brandstichting mo gelijk op verzoek van de eige naar in februari 1980 in een opslagloods midden in een woonwijk in Best. De schadè van 800.000 gulden werd door de verzekering gedekt. De Eindhovense politie ver wacht in deze zaak nog meer aanhoudingen te kunnen ver richten. Voorts wordt een on derzoek ingesteld naar de dief stal van koffers van de bokser in Los Angeles. Als ook in die zaak opzet in het spel is, krijgt K. nog eens met Justitie te maken vanwege eventuele uit lokking, valse aangifte en op lichting. UTRECHT De voorlichting aan oudere mensen die in Spanje overwinteren moet verbeteren. Alleen zij die zo'n verhuizing lichamelijk en psychisch aan kunnen, zouden aan de overwintering moeten beginnen. Er moet voor deze ouderen een vast steunpunt aan de Cos ta del Sol komen waar zij dag en nacht voor hulp kun nen aankloppen. Dit staat in een rapport van het Gemeenschappelijk Protestants Overleg Bejaardenwerk (GPOB) dat een onderzoek heeft gehou den onder vierhonderd overwinteraars tussen 55 en 85 jaar. Jaarlijks vertrekken naar schatting duizenden tot tienduizenden ouderen voor een aantal weken naar het zuiden. Velen van hen raken daar in de problemen omdat zij slecht zijn voorgelicht. Het GPOB beveelt artsen en huisartsen aan zich een betere voorstelling te maken van wat overwinteren inhoudt, voordat zij hun patiënten aanraden 's winters naar een warm land te vertrekken. Ook de reisbureaus zouden in hun voorlichtingsma teriaal eerlijker en waarheidsgetrouwer moeten zijn. Dat zou veel klachten kunnen voorkomen. Punten van kritiek van de over het algemeen toch wel tevreden overwinteraars hadden betrekking op de bestrating, de hygiëne, de criminaliteit, de prijzen en het ontbreken van speciale attrac ties voor bejaarden. Bijna de helft van de ondervraagden moest de hulp inroepen van een Spaanse arts. Omdat de touroperators en hostessen vaak overbelast zijn of niet te bereiken, is een per manent hulpverleningscentrum dringend noodzakelijk, aldus het GPOB. Om dag en nacht hulp te kunnen bieden moeten daar een Nederlands-Spaans sprekende arts, een maatschappe lijk werkster en een gezinsverzorster aanwezig zijn. Provinciale politie niet waarschijnlijk DEN HAAG Er komt waar schijnlijk geen provinciale po litie. Het regeerakkoord van het tweede kabinet Van Agt maakt een duidelijke keus voor een lokaal beheer van de politie. Dit is meegedeeld door minister Van Thijn van bin nenlandse zaken. De bewindsman is van mening dat, vooruitlopend op de nieu we politiewet, de aanbevelin gen van de commissie Van der Feltz zo spoedig mogelijk moe ten worden uitgewerkt. In die aanbevelingen staan mogelijk heden aangegeven om een grootschalig politie-optreden te laten leiden door geïnte greerde staven. Deze moeten worden samengesteld uit rijk en gemeentepolitie, die met de burgemeester samenwerken. Middenstand wil niet te veel matigen DEN HAAG De scheidende voorzitter van het Nederlands Christelijk Ondernemings Verbond, de heer C. van den Engel, heeft vanmiddag ge zegd, dat de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf niet méér willen inleveren dan de gemiddelde Nederlan der. Hij voorzag een sterke da ling van het inkomen van de Sprekende tijdens het congres van zijn organisatie zei hij voorts, dat het NCOV niets wil weten van de voorgenomen invoering van vijf wachtdagen in de ziektewet ten laste van de ondernemers. Dat zou een loonkostenstijging van 1,1 pro cent betekenen, aldus Van den Engel. De tijdens het congres geïn stalleerde nieuwe voorzitter Sijko Veninga zei ondermeer, dat niet bezuinigd mag worden op adviezen voor toekomstige ondernemers. Eerder moet door de overheid de dienstver lening worden uitgebreid. Verdubbeling export naar Irak SCHIPHOL De Nederland se export naar Irak zal in 1981 mogelijk het dubbele bedragen van wat ons land het afgelo pen jaar naar Irak heeft uitge voerd. Dit heeft de staatssecre taris van economische zaken, belast met exportbevordering, ir. W. Dik, gistermiddag op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Bagdad. In 198C exporteerde Nederland vooi een bedrag van 495 miljoen gulden naar Irak. In Bagdad wordt op dit mo ment een internationale han delsbeurs voor het Midden- Oosten gehouden. De resulta ten die het Nederlandse be drijfsleven daar hoopt te ha len, maken het, volgens de staatssecretaris, aannemelijk te rekenen op een totale expori in 1981 ten bedrage van een kleine miljard gulden. Op de beurs zijn 37 bedrijven uit ons land aanwezig. Opnieuw is gisteren het terrein van de vliegramp minu tieus uitgekamd op zoek naar achtergebleven resten. OPNIEUW STOFFELIJKE RESTEN GEVONDEN KLUNDERT Het terrein bij Moerdijk waar afgelo pen dinsdag het ongeluk is gebeurd met de F 28 Fel lowship van de NLM is vrijdagmiddag te vroeg vrijge geven voor het publiek, aldus de rijkspolitie. Bergings- ploegen van de politie hebben het terrein zondag op nieuw minutieus onderzocht, nadat souvenierjagers bij de politie waren gekomen met stukjes van persoonlijke bezittingen van de slachtoffers. De politie heeft zondag nog een vrij grote hoeveelheid kleine fragmenten, waaronder stoffelijke resten van de slachtoffers, aangetroffen. Door de regen zijn deze vermoedelijk in de drassi ge bodem verdwenen. Volgens de rijkspolitie die alsnog twee aanstekers, horlogekastjes en een arm van een bril heeft gevon den kan geen garantie gegeven worden dat nooit meer iets op het terrein zal worden gevonden dat betrekking heeft op de vliegramp. De souvenierjagers hebben overigens geen stoffelijke resten ge vonden, maar wel overblijfselen van dode dieren, resten van stoelbekleding en isolatiemateriaal. Over het te vroeg vrijgeven van het terrein zegt de rijkspolitie dat het de bergingsploegen niet was toegestaan resten van het vliegtuig weg te halen. De Rijksluchtvaartdienst, belast met het analyseren van de brokstukken van het toestel om de oorzaak van de ramp te kunnen achterhalen, heeft een particulier be drijf aangezocht om de wrakstukken op te ruimen. Dat daarna kleine resten van slachtoffers tevoorschijn zijn gekomen, heeft de rijkspolitie zeer geschokt, aldus de verklaring. Enkele buien DE BILT - Na de storm van gisteren, met aan de kust windstoten van ruim 100 km per uur, was het vandaag aan zienlijk rustiger weer. Wel drong vanmorgen vroeg een regengebied vanuit Noord- -Frankrijk en Zuid-Engeland het land binnen, zodat er in het weer verder niet veel ver betering kwam. Na het voor bijtrekken van de regenzone draait de wind morgen weer naar de noordwesthoek. De toenemende noordwestenwind gaat koele lucht aanvoeren, af komstig uit het zeegebied tus sen Schotland en IJsland. In Schotland komen in deze lucht sneeuwbuien voor bij tempera turen van enkele graden bo ven nul. Op weg naar ons land zal de lucht boven het nog be trekkelijke warme zeewater tot een graad of 11 a 12 wor den aangewarmd, waardoor de neerslag bij ons in de vorm van regen zal vallen. Mogelijk zal een enkele regenbui van onweer vergezeld gaan. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG FNV- voorzitter Kok heeft het kabinet opnieuw te ver staan gegeven dat met de vakbeweging op geen en kele manier te praten valt over de suggestie een of meer ziektedagen voor ei gen rekening te nemen. „Het wordt slaande ruzie als het kabinet daarmee komt", verklaarde Kok zaterdag voor de Vara-ra- dio. Zoals wij vorige week meld- voor rekening van de werkge- wél oren naar de plannen van den is minister Den Uyl (socia- ver, die deze kan doorgeven Den Uyl, maar Kok waar- Ie zaken en werkgelegenheid) aan de werknemer) en een schuwde VNO-voorzitter Van bereid voorstellen ter beper- premieheffing over het ziekte- Veen op voorhand dat de FNV king van het ziekteverzuim geld dat de werknemer ont- zal weigeren mee te werken van het vorige kabinet groten- vangt. Hiermee kan ongeveer aan overleg over het te voeren deels over te nemen. Het gaat een miljard gulden op de so- sociaal-economisch en arbeids- hierbij om de invoering van ciale zekerheid worden bezui- voorwaardenbeleid, als de vijf wachtdagen (ziektedagen nigd. De werkgevers hebben werkgevers de werknemers Kok en voorzitter Schelling van de FNV-voedingsbond herhaalden ook dat er oorlog met de vakbeweging dreigt als het kabinet met een loonmaat regel zou komen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7