IN EN OM HET HUIS IN EN OM DE KAS Bollenvak kleurt Floriade- plaatjes in StvïSÏ»*!3 Demonstratie grondbewerking in kassen ij Nederlandseon-twerpers„in het goud" Antiekslot (Her)-gebruik het literpak Weg Sticker Kostuum met TNO-garantie t( Minder aanbod met beter prijs LAND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS leidse courant maandag 12 oktober 1981 pagihf' Streepjesdesssin van Decorette Er loopt een streep door het huis Als de dagen korter worden en de wind met vlagen aan de ra men rukt, groeit vaak de neiging het binnen nóg gezelliger te maken. De kamerdeuren een nieuw verfje geven bijvoorbeeld of een fris behangetje opplakken. Wie. graag op z'n strepen staat kan nieuw driekleuren behang van Strada kopen in drie kleu ren, momenteel in een aanbieding van decorette van Decorette voor 12,95 per meter. Na 15 december 15,95). Gordijnstof in hetzelfde patroon is 150 cm. breed. Wie van vogeltjes houdt kiest een stofje, met gestyleerde zwaluwtjes. Ook hier stof en behang van hetzelfde patroon maar in verschillende kleur. Zoals bijvoorbeeld hardblauw met zachtblauwe strepen voor het gor dijn en wit met vuurrode strepen voor het behang. Helemaal in de stijl voor in de keuken is er een schortje bij te maken, kus sens, pannelappen, een lap over de lamp, en theedoeken in kleur. Antieke klokken blijven top pers op de lijst van de meest gestolen objecten. Enkele jaren geleden werd als .tegenmaatregel" het „an tiekslot" bedachty, waarmee klokken en andere kostbaar heden muurvast verankerd kunnen worden. De sloten waren echter alleen verkrijg baar in een zeer beperkt aantal speciaalzaken. De fa brikant (Ankerslot in Henge lo) die dit gepatenteerde an tiekslot eerst voor derden produceerde, heeft nu de verkoop zelf ter hand geno men, zodat elke ijzerwaren- zaak, zoe-het-zelfwinkel of sleutelspecialist het kan le veren. Soms ook de klok- kenzaak of de antiekhandel. Nederland staat er finan cieel beroerd voor. Het is duidelijk merkbaar. Maar de modeontwerpers gaan geen stap terug. Nog nooit waren hun collecties ge maakt van kostbaarder stoffen dan dit seizoen. Dat bewezen de shows Amsterdam en het mode weekend in Scheveningen, dat het einde van de zo mer en de entree van herfst en winter inluidde. „Goud" is er uit hun han den gekomen en het is on begrijpelijk hoe ze uit de krappe beurs materialen als zwaar geborduurd goudbrokaat, bronsleer voor pofbroeken en jasjes, voeringen en ceintuurs, goud doorschoten mous- selines, zuiver zijden fou lard, taft, fluweel en ve lours konden betalen. Pracht en praal is de trend. Maar wat de finan ciën betreft zijn ze in wan kel evenwicht. Frans Mole naar investeert tienduizen den gulden aan stoffen, voordat hij ook maar aan zijn collectie begint. Max Heymans worstelt vaak met een dreigend faillisse ment. Edgar Vos is even eens zwaar belast. Maar hij bewaart enigszins het evenwicht met behulp van de negen boetiques die hij door het hele land heeft. Frank Govers heeft goud leer in zijn presentaties verweven. Ernst Jan Beeuwkes koopt eveneens duur in, maar heeft geluk kig voor hem een „dure" clientèle. Alle vijf hebben ze het moeilijk. Maar ze houden dapper stand. Ze toonden dit jaar meer goudweelde dan ooit! TINY FRANCIS Mannequin Sonja in een bronsgouden jas met ingewerkte gouden biesjes over rok van hetzelfde materiaal. Links een greige wollen cape over wollen cashmire jersey deux-pièces met breed goudleren ceintuur. (Edgar Vos). ledereen die weet hoeveel er soms in het diepvriesvak of de vriezer moet en hoe wei nig er soms in kan, vindt wellicht baat bij de oplossing die daarvoor is gevonden door mevrouw Hoedjes uit Alkmaar. In het blad „Moes tuin" zegt ze dat ze alle liter- pakken van de melk bewaart. Ze worden uitge wassen en zijn dan uitne mend geschikt om er hun (zelfgekweekte) groenten mee in te vriezen. De liter- pakken zijn prachtig stapel- baar, dus geen loze ruimte in de vriezer. En ook nog goedkoper dan plastic zak ken. Het verwijderen van stickers Is een karweitje dat lang niet door iedereen (liever nog door niemand) prettig wordt gevon den. Vaak scheuren de stic kers, en zijn dan slchts met veel gepruts, gezucht en ge steun te verwijderen. Boven dien blijven er in veel gevallen lelijke plekken achter. Kleine b.v. in Leiden (tel. 071- 123.289) brengt nu een pro duct op de markt dat luistert naar de toepasselijke naam „Sticker Foetsie". Met dit pre paraat laten ook stevig vast zittende vinyl- en papieren stickers snel een eenvoudig los, zonder dat is te zien waar het ding heeft gezeten. Sticker Foetsie zit in een handig flesje en is alleen bij de vakhandel verkrijgbaar. De constructie bestaat uit een keilbout, die men in de muur vastzet en en waarvan het uitstekende einde dóór de achterzijde, zij- of onder kant van het voorwerp wordt Antiekslot: gepatenteerd en premieverlagend. gestoken. Dit gebeurt dan met een opgeschroefde, zware koperen pantserschijf, die op zijn beurt met een in gebouwd cylinderslot wordt afgesloten. Het zo veranker de antiek kan alleen worden weggenomen door de bezit ter van de sleutel. Deze be veiliging gaat niet alleen op voor hangende klokken, ook voor staande, antieke wand- meubelen, vitrines en geld kistjes. Al moet er altijd een gaatje gemaakt worden om het antiekslot door te ste ken. het artikel kost welis waar 85 gulden, maar de verzekeringsmaatschappijen geven een aardige premie korting op de verzekering van voorwerpen die op een dergelijke manier zijn veran kerd. Kostuum met een jaar schriftelijke TNO-garantie r Er bestaat tegenwoordig de mogelijkheid kostuums te k|(] met TNO-garantie. GAKO-confectie, een landelijke kleding* ciaalzaak heeft zijn zelf ontworpen najaars- en wintercolll™ de zogenaamde GAKO-Stijlgroep collectie door TNO aan ven laten onderwerpen. Met de volgende stijlcollecties za eveneens gebeuren. TNO test de kostuums ondermeer oi P materiaal. Het gaat erom dat er goed garen is gebruikt. drj1 binnenkant van de voering naar behoren is gestikt en daf" nen- en buitenmaterialen met elkaar corresponderen. TN(fn proeft de naadsterkte, reinigt het enkele malen chemiS'*" test daarmee de duurzaamheid. He k pc De koper krijgt een garantiebewijs mee. Afhankelijk vrfg£ reacties en het functioneren van het garantiesysteem zalns besluiten het test-programma ook op andere modellen d/ar uit de Stijlgroep uit te voeren. !r tO€ De bij die handel betrokken kwekers zijn alweer begonnen met de reklame voor kerstartikelen, waarbij ook het buiten land met de kerstbomen niet achterblijft. Spoedig zullen we die artikelen dus aan de veilingen zien verschijnen, waarvoor het IJsland- en groen mos, eikels en larix worden aangebo den. Maar voorlopig zitten we nog zelfs met zomerbloemen en de kasprodukten aan de veiling, ook al worden de buitenbloe men er beslist niet beter op en zullen spoedig uit de handel raken. Opvallend dat de CCWS afgelopen week welgeteld 1060 tak troschrysanten presenteerde als voorbeeld van de veranderende tijden. Opvallend is ook dat in het algemeen het aanbod aan de veiling lager is dan vorig jaar, met daartegeno ver een wat beter prijs. Ook afgelopen week was daar weer een voorbeeld van. Bij een totale aanvoer van 34.470.287 bos of stuks, was het om zetcijfer 15.639.524,88 tegenover vorig jaar zelfde week een aanbod van 35.350.352 bos of stuks en omzet van 13.754.984,17. Hetgeen nog niet direct zo slecht kan worden genoemd. De chrysanten normaalcultuur beginnen aardig op gang te komen en staan er iets gunstiger bij dan vorig jaar. De meeste handel vindt per bos plaats en de vraag was afgelopen week redelijk en hetzelfde met de prijzen. Van anjers en de trosanjers kan worden gezegd dat deze redelijke prijzen opbrachten hetgeen niet het geval was met de leliekelken, hoewel de aanvoer aan zienlijk minder was dan vorig jaar. Wel kan worden gezegd dat de handel weer op volle snelheid draait na vakanties en andere feestdagen. Het aanbod van potplanten blijft de laatste tijd rustig, hoewel ruimer dan vorig jaar om deze tijd. Maar dat is de schuld van de algemene teel tuitbreiding. Afgelopen week waren de potplantenprijzen ma tig. Het aanbod liep tegen het miljoen stuks maar de omzet gaf toch niet zoveel verschil te zien. De telers van lelies kun nen de laatste tijd hun produkt goed kwijt en ook tegen een redelijke prijs. Vooral de leliekelken doen het goed met een gemiddelde prijs van 76 cent tegen vorig jaar 47 en dat ver schilt dus nogal. Maar het aanbod lag 200.000 stuks lager. Van de gemiddelde prijzen noemen we met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar: alstroemeria 42 (46). amerillys 42 (41), anjers 38 (35), trosanjers 34 (27), anthurium 1,42 (1,15), asparages 19 (20), bouvardia 41 (41), troschrysanten jaarrond 49 (39), idem geplozen 66 (63), geplozen nr. 66 (63), euhorbia 51 (39), freesia 26 (23). gerbera 48 (39), gladiolen 20 (16), irissen 22 (23), leliekelken 76 (47), lelietakken 76 (77), ne- rine 38 (41), cymbidium groot 1,04 (1,22), idem klein 33 (36), grote rozen 37 (34), idem klein 25 (25), sonia 31 (28), belinda 20 (22), red garnette 16 (15), streletzia 2,88 (2,22). Als totaal zat er aardig wat beweging in de prijzen aan de bloemenveiling, en er valt te verwachten dat het totale omzet cijfer dit jaar nog weer wat omhoog zal gaan, zij het dat de stijgende aanvoer daartoe wel de grootste factor is. De aanvoer van importbloemen passeerde afgelopen week het miljoen hetgeen het dubbele is van vorig jaar, al is dat niet het geval met de prijzen. Maar de grote buitenlandse stroom moet nog komen. Woens dag 14 oktober organiseert de Westlandse Bloemen Studie- klub samen met de Kring een voorlichtingsdag over freesia in gebouw De Rank te De Lier. Dezelfde dag is er een excursie over de teelt van snijgroen, die om twee uur van de CCWS vertrekt. Maandagavond 19 oktober een voorlichting over de anthuriumteelt door G. P. A. van Holstein in de kantine van de CCWS, dinsdagavond 20 oktober gevolgd door de chrysan tenteelt. De tijd vliegt!... En dat ervaren de leden van de Bloembollencommissie van de Floriade in steeds sterkere mate. Wat wilt u?... Deze maand moet De Grote Klap vallen. Dan moeten op het terrein van de Floriade aan de Gaasperplas in Amsterdam alle bollen de grond in. Geen klusje dat men wel even aan Jan-en-Alle- man kan overlaten. Integendeel: letterlijk honderdduizenden bollen en knollen moeten hun definitieve plaats krijgen en dat kan uitsluitend door vakmensen ge beuren. Er zijn dan ook speciale plant ploegen samengesteld, die onder leiding van de Grootbroekse bollenkweker Gerrit Rood dat karwei zullen gaan kla ren. Het bloembollenvak zal tal van plaatjes op het Floriadeterrein moeten in- .kleuren. Want de bloembollen zullen bij de opening om precies te zijn: op 8 april de klaroenstoot moeten geven. Andere siergewassen zullen in die tijd van het jaar nauwelijks in het stuk voor komen. Alle registers open Dat gaat niet alleen op voor het buiten terrein, maar eveneens voor de eerste binnententoonstelling. Ook voor die ex positie zal het bollenvak alle beschikbare registers moeten opentrekken. Op die eerste tentoonstelling, die ook op 8 april van start gaat, zullen het vrijwel uitslui tend bloeiende bol- en knolgewassen zijn, die de show gaan méken. Dat lijkt een eenvoudige klus, maar in de praktijk ligt dat allemaal minder simpel. Het bol lenvak wil daar een zo groot mogelijk as sortiment bol- en knolgewassen In volle bloei tonen. Maar als het voorjaar aan de Dit paviljoen op het Floriadeterrein in Amsterdam is al kant en klaar. vroege kant Is, zijn vele gewassen al uit gebloeid. Neem de vroege narcissen, de botanische tulpen, de crocussen, de ane monen blanda, enz. De sneeuwklokjes, de winteraconieten en de ijsblauwe scilla tubergenia zijn so-wie-so al lang weg. Niettemin zal men ze allemaal op die eer ste binnenshow in bloei kunnen zien. Dat betekent dus dat men op het natuurlijk groeiproces moet Ingrijpen door middel van koelen, remmen en programmeren. Een deel van de bollen die dan in bloei voor het voetlicht gebracht worden, zul len de laatste weken dan ook in de koel cellen moeten doorbrengen. Daar heeft men de temperaturen In de hand en kan men alles exact regelen. Krachttoer Dat remmen, koelen, forceren en pro grammeren vraagt veel kennis en vak manschap en die zijn uiteraard in ruime mate voorhanden. Op die eerste show zal men ook een groot deel van de in de voorzomer bloeiende gewassen kunnen bewonderen en daarnaast natuurlijk Iris sen hippastrums (amaryllis), fresia's en niet te vergeten lelies. Voor de lelies komt trouwens nog een aparte show, omdat het bestuur van de Liliade heeft besloten deze deze internationaal ver maarde lelietentoonstelling in 1982 voor Bij de koude kas bij de opening van de Floriade één uitbundige bloemenweelde verrijst een zeventig meter hoge uitkijktoren. De fundamenten hiervoor zijn reeds gelegd. één keer naar Amsterdam verhulst. Tot grote spijt van het bestuur van de Keu kenhof. De Liliade had de laatste jaren namelijk onderdak gevonden in de kas sen van de Keukenhof en dat was beide partijen goed bevallen. De Keukenhof stelt nu dan ook al pogingen in het werk om in 1982 toch een lelieshow In de Lis- ser kassen te krijgen. De Liliade staat voor 23 tot en met 28 juni op de kalen der. Gladiolen Het bloembollenvak komt wat de binnen- tentoonstellingen betreft van 5 tot en met 15 augustus opnieuw aan bod met een speciale gladiolententoonstelling en van 9 tot en met 12 september mag men het dunnetjes gaan overdoen op de dah liatentoonstelling. Ook op de allerlaatste binnententoonstelling, die van 30 tot en met 10 oktober wordt gehouden, is het bollenvak van de partij met een forse in zending. Wetenschappelijk onderzoek Op een ander terrein laat het bloembol lenvak eveneens van zich horen. Neem de inzending van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Llsse, die een plaats zal krijgen In de grote kas vlak bij de hoofdingang. Zes maanden achtereen zal men hier bloeiende bol- en knolge wassen kunnen bezichtigen. Hier zal de nadruk vallen op het kwaliteitsaspect. De bezoekers kunnen hier informatie krijgen over de diverse behandelingen die de bloembollen moeten ondergaan alvorens als kwaliteitsprodukt hun zegetocht „all over the world" te kunnen beginnen. In dat kader zal ook aandacht worden ge vraagd voor de zgn. Elisa-toets. Dat is een methode waarmee men snel kan be palen of een bolgewas vlrusziek is of niet. In het centrum van het ruim 50 ha. grote terrein is de koude kas bijna gereed. Daar zullen op de eerste de beste dag van de Floriade vele duizenden bolge wassen w.o. een reeks van de aller nieuwste aanwinsten in bloei staan of komen. Het bollenvak krijgt op de Floriade gou den kansen om zich in de kijker te spe len. En dat alle kansen met belde handen aangegrepen zullen worden, staat nu al zo vast als een huls! ig Op vrijdag 30 oktober wordt er te Breda op het bedrijf v, heer P. de Jong, Óude Liesboslaan 46, een demonstratll houden met machines voor grondbvewerking in kassei. aanvangstijdstippen zijn gesteld op half elf en twee uur.]j[ Er worden machines voor drie bewerkingen gedemonstr Hoofdgrondbewerking vóór het stomen of ontsmette»*! de grond. Naast spitfrezen zal een vaste tandcultivatM een Vertidrain worden getoond. Machines voor het zaai- en/of plantklaar maken v£C grond. Voor het plantklaar maken voor de tomatenteeid een spitfrees met verkruimelrol en diaboolschijven w vi getoond. Ook zal een zelfrijdende gatenmaker voor led tenplanten worden gedemonstreerd. om Vlak leggen en profileren voor teelten op substraat (sten e.d.). Voor deze bewerking zal worden gedemonstreerd een grondschuif, uitgerust met laserappaFatuur en eeien gepaste profileérrol. Ook zal een voorbeeld worden ge|e van aanleg en opbouw van gaten en steenwolmattten. Bij de grondbwerking in kassen en het klaarleggen vHui kasgrond voor de substraatteelten doen zich een aanti'R wikkelingen voor, die een speciale demonstratie rechtvooi gen. fe r Verdere inlichtingen over de demonstratie zijn te krijgfest het Consulentenschap voor Bedrijfsuitrusting en Arbéjvi Wageningen, telefoon 08370 - 19119. ess; PS Hu Energiebesparing De kassen van de Gebroeders Hendriks uit de Made( In Loosduinen worden „naar boven" gebracht. Hel% om een oppervlakte van 27.000 vierkante meter. Eef^ karwei, dat echter noodzakelijk is voor het werker warmte-isolerend energiedoek.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6