)rie nieuwe gebouwen p Leiden geopend „Jtelijk 'Bïcert in Ihtebrug Noordwijkse balletschool onderging metamorfose 'Gasgeuzen' leiden actie tegen verhoging energieprijzen in lil 11 IP Verrassend toneel Louise de Coligny ÖBOVAG Wilhelminapark protesteert tegen „steenwoestijn" LEIDSE COURANT MAANDAG 12 OKTOBER 1981 PAGINA 3 )ENOORD VERRIJKT MET NIEUW BUURTHUIS lam Kort nadat de ifri van een fanfare- u"dli uit de Pasteurstraat c orf weggeëbt gingen de l van het nieuwe iuis Groenoord voor ^jpen. De opening werd 15 ft door drie bestuurs- 2.30lran-het-eerste-uur 'at in 1937 begon als (invereniging. Ook el- i Leiden zwaaiden de 18.(| van nieuwe gebou- Schjpen. Aan de Lage d0%g opende de heer G. ™i°5)ich, voormalig direc- i te^n de Leidse Jeugd ac- Sji nieuw onderkomen r21nder meer speeltuin- jing 'Morschkwartier'. werd de nieuwe be doel van stichting Peuter- 'De Glijbaan' aan weerfggravenlaan officieel d. wilde een aantal bewo- n Groenoord een speel- ^niging oprichten. On- OQgJ licht van een petro- tv-sePP werden de statuten |d. Vervolgens stapte ar het college van bur- lctorler en wethouders om i CuKun te vragen. B en w I3èchter van mening dat 4 speeltuinvereni- i®1 osainig rmschade Itelev geiden N De storm die het 0 s#n weekend over Ne- SÏ raasde, heeft in Lei- einig schade aange- jn de Bronkhorststaat 1 zaterdagmorgen om |gen een muur om. folg was dat het ver- or de straat niet meer jk was. Aan de Kooi- aaide ruim een uur la- boom om. Er deden 'zorgen persoonlijke onge- voor. ^'heterdaad (i 5Sjapt lut2)N De politie heeft rangsigmiddag om twee ï"°22jee jongens van 15 jaar op heterdaad bij het stelen van uit een winkel Breestraat. "Verdam werden nog ïgeren van dezelfde ^^angehouden, die ook NÓsiefstal betrokken wa- J^jongeren drie jon- egang drie meisjes had- is. 17J een winkel aan je ïmerstraat 's morgens eei uu spijkerbroeken met i8«rde van achthonderd 0 (S) I— In de Hartebrug- d zaterdagavond het eert plaats op het ge- de orgel, in de serie er ojal werken van César eeifen tijdgenoten". Con- em iwas Ben Fey, orga- bij de Marekerk, die voor hierjuidende presentatie anse romantiek zorg- deneen gevarieerd pro- vandat als het ware voor ;iefnjgecomponeerd was. de i werd met een voor- je vertolking van an in C" van César maijevolgd door „Sonate re gle eveneens vermaar- en componist roerde Guilmant, fraai en van'virtuositeit gebracht, n s romantisch koloriet detorgel kwam wel bij- matbt z'n recht in het hhinent vertolkte „Ile 'an César Franck, dat rslagbogtepunten van de en direkend mag worden, culti klonken hierna de viobosities uit „Pièces en /erstè" van Louis Vierne, ijken leerling van C. luileti Widor, waarmee de blijk gaf, niet al- zijnfn eigen orgel van de tuurt, maar*ook op dat maniHartebrugkerk goed Het concert werd cwarjmet een sfeervolle, jstieve vertolking van d in'Variè sur le Veni -'ruglvan Maurice Duruflé, 1 zijvan Vierne en wat AN fstraal slot was van rdevol concert. Drie oud-bestuursleden van de in 1937 opgerichte speeltuinvereniging „lopen het nieuwe buurthuis in Groenoord open". gingen voldoende had. 'Als ze gehuurd en daarop zouden een zat immers middenin de crisis- het ons niet geven, dat doen, clubhuis en de nodige speel- jaren. Dankzij diverse acties, we het zelf', oordeelden de mogelijkheden moeten komen, als gecostumeerde damesvoet-' vastberaden bestuurders. Er Het grote probleem was de fi- balwedstrijden en zelfs wat be- werd een stuk weiland nanciering van dat alles. Men delen kon men aan de slag. Enige jaren na het opstellen van de statuten kon de ver baasde (toenmalige) burge meester Van der Zanden het clubhuis en de speeltuin ope nen. In 1973 stelde men een plan voor algehele vernieuwing op. Het toen opgestelde plan is met de opening van het nieu we buurthuis grotendeels ge realiseerd. De kosten van het buurthuis bedroegen zo'n 9 ton. Groenoord heeft nu nog een speeltuin op haar verlang lijst en het ziet er naar uit, dat ook die wens spoedig in ver vulling zal gaan. Wethouder Hans van Dam liet weten dat de raad zich binnenkort over het benodigde krediet van on geveer 1 ton zal buigen. Het 'cadeau' van de gemeente laat dus nog even op zich wachten. Bouwer van het pand en oud- buurtbewoner Noorlander wachtte niet met zijn cadeau en bood het bestuur van de Stichting Buurtwerk Groe noord een filmapparaat aan. Feestvreugde was er ook op het terrein van speeltuinvere niging 'Morschkwartier' aan de Lage Morsweg. Daar open de de heer G. Steinbach een nieuw gebouw, dat onderdak zal bieden aan Peuterspeelzaal 'Duimelot', Stichting Kinder kantines Leiden, Wijkvereni- ging 'Muiderslot' en Speeltuin vereniging 'Morschkwartier'. CDA-ERS IN VRAGEN AAN COLLEGE: „Gemeente slaat pleefiguur" LEIDEN Hoe is het mogelijk dat er geen rol stoeltoilet in het Waagge bouw is aangelegd, terwijl daar een aantal activitei ten voor gehandicapten door de gemeente is geor ganiseerd? Deze vraag stellen de CDA-gemeente- raadsleden C. Kramp en W. Bleijie aan het college van B en W. „De gemeente Leiden slaat een pleefiguur," vinden zij. De CDA-fractieleden maken hun opmerking naar aanlei ding van een uitnodiging voor een dergelijke bijeen komst. „Het toilet in de Waag is niet bruikbaar voor rolstoelgebruikers," vermeld de de uitnodiging. Kramp en Bleijie willen van het college weten of de toilet alsnog kan worden aangelegd. Mocht dat niet kunnen dan moet èen tijdelijke voorziening worden aangebracht. Zij vragen een overzicht van de gemeente lijke gebouwen waar een dergelijke toilet wel is aange bracht. Opbrengst collecte LEIDEN De opbrengst van de door Nierstichting Neder land in Leiden gehouden col lecte bedraagt ruim 28.000 gul den. Een bedrag, dat welis waar 1000 gulden lager uitviel dan in 1980, maar waar de or ganisatie toch zeer blij mee is. De collecte werd gehouden in de week van 14 tot en met 20 september. Hans en Grietje Speciaal voor de kleinere kinderen wordt woensdag middag 14 oktober de sprookjesfilm 'Hans en Grietje' vertoond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Aanvang van de filmmiddag is om half drie. In de toe gangsprijs van drie gulden is een glaasje limonade in begrepen. Pianorecital De Amerikaanse concertpianiste Zitta Finkelstein geeft woensdag 14 oktober een pianorecital in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest, aanvang 20.00 uur. Zij voert wer ken uit van Beethoven, Bartok en Moussorgski. Toegangs bewijzen kosten 4,50 en 4 gulden. Feestavond 'De Sleutels De muziek- en zanggroep 'De Sleutels', een afdeling van de 'Stichting voor Sport en Vrijetijdsbesteding voor verstandelijk gehandicapten', treedt vrijdag 16 en zaterdag 17 oktober op in het Antoniusclubhuis an de Lange Mare. De uitvoeringen beginnen op beide avon den om acht uur. De toegang is gratis. Toerustingsa vonden Ter voorbereiding op een grootscheepse evangelisatieactie in het komende voorjaar worden deze maand drie toerus tingsbijeenkomsten gehouden in de Opstandingskerk aan de Steenschuur 9. Alle bijeenkomsten beginnen om kwart voor acht. De eerste is op 14 oktober. Dan spreekt dr. B. van Oeveren. De volgende bijeenkomsten zijn op 21 en 28 oktober. Sprekers zijn dan respectievelijk ds. G. de Lange en ds. G. Bosveld. EHBO-cursus De Eerste Leidse EHBO en Lotus Brigade start don derdag 15 oktober een cursus voor het diploma „Eerste hulp bij ongelukken". De cursus wordt gegeven in de Bevrijdingskerk aan de Montgomerystraat in Zuid West De cursus bestaat uit 18 lessen van twee uur. In lichtingen over de cursus bij het secretariaat van de Brigade aan de Turkooislaan 98, telefoonnummer 763141. LEIDEN/ NOORD WIJK Een heel nieuw ele ment bracht de Noord- wijkse balletschool dit weekeinde in haar jubi leumvoorstelling: het ge bruik van geluidsbanden met nieuws. Deze werden als aanvulling gebruikt op het ballet 'Metamorfose van de schepping', dat na de pauze ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de school onder lei ding van Nancy Geerdes in de Leidse Schouwburg werd gedanst. Namens de leerlingen kreeg Nancy een cheque aangebo den, een broodfiguur voorstel lende de levensboom, heel toe passelijk in het kader van het jubileum. Opvallend was tij dens beide voorstellingen de vooruitgang van vooral de leerlingen van het eerste uur, te zien in het veelvuldig ge bruik van spitzen op het to neel. Ging dat voorgaande ke ren nog wat onzeker, nu wa ren 'professionele' danseressen aan het werk. Nancy zelf over haar leerlingen: „Voor het eerst is er vooral bij de grotere meisjes iets van onderlinge naijver te bespeuren geweest. Dat is een teken dat ze het steeds beter gaan doen". Zoals gebruikelijk werden de beide voorstellingen voor de pauze gevuld met demonstra ties van oefeningen aan de barre en kleine balletten en ook combinaties van jazzballet. Vertederd werd gelachen om de kleintjes in hun 'hondjes- dans' en de iets groteren be stempelden hun balonnendans tot jubileumnummer. Na de pauze werd het ballet 'Meta morfose van de schepping' ge danst. Centraal thema daarin de verandering van de wereld met als gevolg de vervuiling, de noodzaak tot zuinig gebruik van energie en de bedreiging van bepaalde dier- en planten soorten. Achtereenvolgens passeerden het licht, het wa ter, de bloemen, de wind, de maan en de sterren, de zon, de dauwdruppels, de stralen, de vissen en de dieren de revue. Knappe solo's werden daarin gedanst door Monique Siebers, Marion Spierenburg, Simone Vink, Geralda Zwetsloot en Anja de Haan. Mede dankzij de prachtige kostuums, ont worpen en verzorgd door de altijd aanwezige Truus Koppe- naal-Geerdes werd de jubileu muitvoering weer een schitte rend spektakel van danskunst, dat helaas door gebrek aan ruimte maar voor een beperkt publiek te aanschouwen was. LEIDEN Een klein aantal zich 'gasgeuzen' noemende de monstranten heeft zaterdag geprotesteerd tegen de op sta pel staande verhoging van de gasprijs. De demonstratie vormde de inleiding van een actieweek, die in het teken van 'Leiden tegen de gasprijs- verhoging' staat. De groep trok per boot van de Haven naar het gemeentehuis. Onderweg en bij het raadhuis trachten de 'geuzen' folders, T- shirts en tassen met leuzen te gen de gasprijsverhoging aan de man te brengen. De naam 'gasgeuzen' was door de de monstranten gekozen, omdat de bevolking in het 'geuzen- tijdperk' veel ellende kende. „Door alweer een verho ging van de gasprijs komt men wederom in de (financiële) el lende te zitten", zo verklaar den de demonstranten. De actie van zaterdag vormde de inleiding van een actie week van het comité „Gasprijs verhoging Nee!". Gedurende deze week zal een groot aantal buurtbijeenkomsten gehouden worden. Vanavond zijn leden van het actiecomité aanwezig bij de raadsvergadering. Die aanwezigheid houdt verband met de rode-kaarten actie. Deze kaarten worden opge stuurd naar de Tweede Ka mer, die zo meent het actie comité de schuld is van de hoge gasprijzen. De kamer moet binnenkort beslissen over een nieuwe verhoging in 1'anuari. De actievoerders wil- en de Leidse raadsleden ertoe bewegen de rode kaarten te ondertekenen, zodat de actie wat meer „body" krijgt. Met een zaterdag te houden de monstratie met aansluitend een manifestatie op het Stad huisplein, wordt de actieweek De „Gasgeuzen" maken zich bij de Haven op voor hun „kruistocht" tegen de verho ging van de gasprijs. LEIDEN De program- ma-boekjes waren zater dagavond zoek op het Louise de Coligny zodat de voorstelling van Pin ters „A night out" een klein half uur te laat be gon, maar de kwaliteit van het gebodene ver goedde het lange wach ten. Tot nu toe speelde men op het Louise Bomans en Agatha Christie; Pinter opvoeren is zeer ambitieus en niet zonder risico. Pinter vraagt een sub tiele tekstbehandeling, waarbij spelers en speelsters, willen zij het beste effect bereiken, ei genlijk moeten kunnen acte ren alsof er niets aan de hand is. Nadrukkelijkheid verknoeit veel bij Pinter-opvoeringen en menig amateur-gezelschap loopt op dat punt stuk. OCCASIONSHOW op 15,16 en 17 oktober in de Groenoordhallen te Leiden Natuurlijk, „A night out" was niet perfect. In de dialogen schortte het soms aan een soe pele, nonchalante tekstbehan deling, en niet al het bewegen op het toneel was altijd to the point, maar er waren tegelij kertijd genoeg lichtpunten om deze pinter hoopvol te kunnen vinden. Zo was de type-casting goed gedaan. Voor de jongen had men het juiste, ietwat „zachte" type gevonden, terwijl bijvoor beeld de spil van het kantoor- elftal juist weer een perfecte, geblokte kaak-partij in de strijd kon werpen. De toespra ken-meneer op het feestje werd op een sterke manier vertolkt door een leraar, die voor de klas vermoedelijk wei nig anders optreedt dan op dit toneel. Mijn grootste bewondering, zonder de andere spelers te kort te willen doen het feestje zag er redelijk gaaf uit ging echter uit naar de moeder die toch nog kans zag door haar kordate toon heen de zorgzaamheid van het moe- derdier oprecht te laten door klinken. Op die manier maak te zij het bestaan van het moe derskind volstrekt aanneme lijk en legde éen stevig funda ment voor een in zijn totaliteit degelijke toneelprestatie. Paul van der Plabk RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S. Looptijd Vaste Rente 6 jaar11/4% 5 jaar11/4% 4 jaar11%% 3 jaar11%% 2 jaar10 ljaar9 Nadere informatie: 020-5918014 of haal de folder op het postkantoor. postgiro riksp°scsPa3rt>ank Dronken achter stuur LEIDEN Een 19-jarige dronken automobilist reed za terdagnacht rond kwart over twee op de Rijnsburgerweg te gen een voetgangerslicht. Ver volgens knalde hij tegen een boom. De bestuurder liep daarbij geen verwondingen op. Zijn auto werd totaal vernield. De onder invloed verkerende man werd door de politie mee genomen naar het politie mi bureau. OEGSTGEEST —„Er is al geschreven over het Wil- helminaplein maar het is hier het Wilhelmina park", aldus de heer De Kloet sprekende namens een groot aantal parkbe woners die zaterdagoch tend in „Het Witte Huis" in Oegstgeest bijeen wa ren. Dit alles om te pro testeren tegen de uitvoe ring c.q. reconstructie van het Wilhelminapark rond het raadhuis. Men is slecht te spreken over de ontsta ne „steenwoestijn". Zoals toegezegd kwam de wet houder van openbare werken de heer J. J. Thorn aan de hand van een tekening nog eens de gang van zaken uitleg gen. Daaruit bleek dat terug draaien van het plan niet mo gelijk was. Tenminste tijdens de uitvoeringsfase. De heer De Kloet las een brief van B en W voor die men in antwoord op een gezamenlijk schrijven had ontvangen. Daarin wordt te kennen gegeven dat de bewo ners: geen angst hoeven te hebben voor het afsterven van bomen; dat er laagblijvende boompjes geplant worden tij dens de maand november; dat de fietsen van de ambtenaren in een stalling komen en niet n^er vóór het raadhuis; er op het plein een kunstwerkje komt te staan niet in de zoge naamde kuil waar destijds de vijver was, maar aan de rand ervan. Uit verdere gesprekken bleek dat de bewoners toch bezwaar blijven houden tegen het te gelplein. Men vreest dat het spoedig ontaard in een soort „wielerrotonde". „Wij zijn niet tegen speelpleinen, maar dit is een te ruw soort speelplein" aldus de heer De Kloet, „men heeft voor de realisatie van dit „plein" vanuit het raam van het gemeentehuis gekeken en niet andersom". Bezwaren waren er ook tegen het verdwijnen van het nog overgebleven groen. Wethou der Thorn verdedigde de plantsoenendienst door te stel len dat hoognodig het mes in de oude beplanting moest wor den gezet. „Er wordt opnieuw aangeplant en na enige tijd komt er weer een volledige groene begroeiing." „Wij heb ben geen enkele wantrouwen dat men deze dienst méér zijn gang had moeten laten gaan," stelde de heer De Kloet. Een van de bewoners, de heer Her mans: „Men moet de stelling dat bii het raadhuis een groot plein noort, verlaten". Ook niet zo erg te spreken ble ken de bewoners over de thans aangebrachte verlich ting. Deze zou te fel zijn. De verbreding van het trottoir na bij de Rhijngeesterstraatweg veroorzaakt voor automobilis ten bij het verlaten van het Wilhelminapark een dode hoek. Het uitzicht is verdwe nen. Resumerende blijkt dat de Wilhelminaparkbewoners niet het gevoel willen hebben aan een plein in plaats van in een park te wonen. Zij vinden dat er méér groen op het plein moet komen, bomen die hoog opgroeien, dat het voorplein voor groenbeplanting moet on derbroken worden (een soort border) en voorts dat er in de kuil die ontstaan is door het verdwijnen aan de vijver een boom dient te staan. „Des noods bieden wij die de ge meente aan" merkte een der bezoekers op. Wethouder Thorn: „Het moet zijn tijd heb ben. Over drie jaar zegt ieder een wellicht dat het best mooi geworden is allemaal." Latijns- Amerika manifestatie druk bezocht LEIDEN De zaterdag gehouden muzikale mani festatie voor Latijns-Ame- rika leverde een volle en enthousiaste Stadsgehoor zaal op. De manifestatie werd georganiseerd door de werkgroep Leiden in formeert zich over La- tijns-Amerika (LILA). Op de bijeenkomst traden verschillende groepen op. De afwisseling van muziek, theater en sprekers bleek een schot in de roos. Zo kon den de ongeveer 600 belang stellenden onder meer kijken en luisteren naar de Chileen- 1 se groep Lautaro en de vijf tien man sterke groep Be roerd, die een politiek-muzi- kaal theater brachten. Voorts waren er een aantal sprekers uit Midden-Amerikaanse landen. De avond werd be sloten met een concert van de Chileense groep Machi- tün. Volgens LILA-vertegen woordigers vraagt het wel slagen van de manifestatie om een herhaling. Probleem daarbij zijn echter de kosten.1 Verwacht wordt dat de ge meente ook een volgende keer een subsidie wil verle nen. Overigens gaat LILA op scholen en in buurthuizen door met de actie voor La- tijns-Amerika. Men heeft sa men met vertegenwoordigers van scholen en buurt- en clubhuizen een brochure op gesteld. Deze folder zal als handleiding dienen voor les sen op scholen en bijeenkom sten in buurt-en clubhuizen. Voorts start men een huis- aan-huis verkoopactie van Zuid-Amerikaanse goederen en zal de 'koffie-commissie' trachten koffieschenkers in openbare gebouwen er toe te bewegen louter uit Nicara gua afkomstige koffie te zet ten. Zware schade na voorrangsfout LEIDERDORP Een 29-jarige Leidenaar heeft zondagavond onder invloed van alcohol een aanrijding veroorzaakt op de kruising Van de Valk Boumanweg-Laan van Ouderzorg. Hij wilde met zijn auto linksaf de Laan van Ouderzorg inslaan en verleende daarbij geen voorrang aan een 21-jarige automobi list uit de tegenovergestelde richting. Beide auto's werden zwaar beschadigd en een passagiere van de Leidenaar liep een lichte shock op, maar hoefde niet naar het ziekenhuis.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3