abinet niet it problemen foskou eschuldigt S van menging Egypte (GELIJK VOLLE WEEK UITSTEL 1GERINGSVERKLARING Engeland vreest nieuwe golf van IRA-geweld achtwagen verliest ee ton rijst Maandag 12 oktober 1981,72è jaargang no. 22089 TV-TIPS Marijke Merckens presenteert vanavond de bijbelse figuur Abraham in God's mensen- boek op Ned. I om 19.10 uur. Om 21.55 uur Minivoetval Holland-Duitsland. Op Ned. II om 19.20 uur „Het donkere bos Brendon Chase" en om 21.10-uur serie „De ver dachten". HET WEER Vanuit het zuidwesten toene mende bewolking gevolgd door enige tijd regen. Matige tot krachtige wind uit zuid west tot zuid. Zon op 06.59, on der 17.53 uur. Scheveningen hoogwater 1.39 en 14.17 uur, laagwater 9.58 en 22.22 uur. Bokser Rudy K. bekent oplichting EINDHOVEN De Rotterdamse bokser Rudy K., die vorige week zijn Europese titel in het halfzwaargewicht met succes verdedigde, heeft tegenover de Eindho- vense politie bekend betrokken te zijn geweest bij op lichting van de verzekering. Bij een reeks van ten min ste vijftig andere misdaden zijn hoofdzakelijk K.'s vriend en begeleider Bart M. (40) en diens tweeling broer uit Rotterdam betrokken. Eén van de drie hoofdverdachten in deze omvangrijke zaak is de oud- nationaal kampioen in het zwaargewicht, Hennie T. (38) uit Eindhoven. Een speciaal rechercheteam van de rijkspolitie en de Eindhovense gemeentepolitie heeft gevallen van brandstichting, inbraak, heling, oplichting en diefstal opgelost, die de afgelopen vijf jaar voornamelijk in Zuid-Oost Brabant en België zijn gepleegd, en waar mee in totaal een bedrag van 1,4 miljoen gulden is ge moeid. De verzekeringmaatschappijen werden voor 1.1 miljoen opgelicht. K. raakte bij deze zaak betrok ken toen hij zijn Alfa Romeo, dagwaarde 23.000 gul den, door het drietal eerst liet stelen, en vervolgens in brand liet steken. De Eindhovense politie liet K. eerst vorige week maandag zijn titelgevecht tegen de Luxemburger Fred Serres boksen en stelde hem ver volgens in de gelegenheid om dinsdagavond bij Mies Bouwman op de televisie op te treden, alvorens hem werd verzocht naar Eindhoven te komen, waar hij de uitlokking tot diefstal en de oplichting bekende. Hij werd vervolgens op vrije veten gesteld. Leidt lokkertje LEIDEN - De basketbalheren van Parker Lelden spe len komende woensdagavond hun tweede Europa- Cupwedstrijd tegen het zwakke AS Soleuvre uit Luxemburg. Voor dit thuisduel vrezen de Leidenaars terecht veel concurrentie van de voetbalinterland Ne- derland-Belglë (ook op televisie) en dus werd het vol gende verzonnen: er wordt slechts één gulden entree geheven, terwijl men bovendien iedere bezoeker een consumptiebon zal aanbieden. Nieuwe opzet schaaktoernooi TILBURG Rusland heeft op het voorstel van de or ganisatie van het Tilburgse schaaktoernooi de huidige halve competitie te vervangen door vier vierkampen, afwijzend gereageerd. De Russen denken dat de vier kampen de werkelijke krachtsverschillen niet goed weergeven, maar kwamen wel met een alternatief. De Russen stellen een dubbelrondige tienkamp met de besté tien schakers van de wereld voor. De win naar zou direct moeten worden geplaatst voor hét kandidatentoernooi, dat de uitdager voor de regeren de wereldkampioen levert. Hoewel aan dit voorstel enige nadelen kleven (de boycot tegen Kortsjnoj), zal de Tilburgse organisatie de mogelijkheiden onderzoe ken. PSV toch op woensdag EINDHOVEN De wedstrijd Rapid Wien-PSV voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup zal toch op woensdag 21 oktober worden gespeeld. De' wedstrijd was verplaatst naar dinsdag 20 oktober om dat een dag later in Wenen ook de ontmoeting Austria Wien-Dynamo Kiev voor de Europa Cup voor lands kampioenen op het programma stond. Besloten is nu beide ontmoetingen na elkaar op dezelfde avond in het Prater-stadion te laten spelen. Austria-Dynamo begint om 16.00 uur, Rapid-PSV om 20.00 uur. Atlete bekent doping-gebruik STOCKHOLM Linda Haglund, de Zweedse atlete die vorig jaar bij de Olympische Spelen van Moskou vierde werd op de 100 meter, heeft bekend stimule rende middelen te hebben gebruikt. Volgens de 25-jarige sprintster is het toedienen van doping buiten haar medeweten om geschied door haar Finse trainer Pertti Helin. Volgens Haglund heeft Helin haar anabole steroïden gegeven onder het voor wendsel dat het ging om een vitamine-kuur ter bestrij ding van rugklachten. De trainer heeft toegegeven de preparaten te hebben verstrekt onder valse voor wendsels. De Zweedse kampioene heeft onmiddellijk alle banden met de trainer verbroken. Ulf Kielund, de voorzitter van de' Zweedse atletiekbond, gelooft niet dat Linda Haglund gestraft zal worden. J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: j. J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. KILOMETER FILE OP RIJKSWEG IN Een vrachtwagen heeft vanmorgen vroeg Ion rijst verloren op de A4, de snelweg Amsterdam Haag. De rijst lag verspreid tussen Leiderdorp en endam. Eén auto kon een baal niet ontwijken en ;dekpeschadigd. in over zes uur kreeg de politie de melding dat „er een soort hagel op de weg lag". Het grootste deel van de rijst •n de Hoge Rijndijk en de Europaweg. Het bleek om ba- vijftig kilo per stuk te gaan. Volgens de politie was de uitzikomstig van een vrachtwagen uit Wormer. Getuigen heb- Leidschendam een vrachtwagen zien staan waarvan de •ur met de lading bezig was. De brandweer heeft de rijst weg gespoten. Er vormde zich een file van ruim vier rkarijter, die tegen tien uur weer was opgelost. onze parlementaire redactie) AAG Voorzitter wil dat de Twee- 'heTmer de regerings- ring en het debat ■«Jer een volle week Hij wil voorko- at de debatten moe- ^gjrden onderbroken iet volgend week- 85.0(-emier Van Agt liet acfi zaterdag weten en ga kabinet niet op het Joken tijdstip (van twee uur) in kon verschij- zijn nog zoveel 79.oihen tussen de ver- mei joken mod om 1 c$nerl schillende ministers dat men het niet eens is kun nen worden over de be leidsvoornemens die aan de Kamer moeten worden voorgelegd. Kern van de problemen vor men nog altijd de bezuinigin gen voor Volgend jaar. Het kostbare werkgelegenheids plan van minister Den Uyl speelt het kabinet daarbij be hoorlijk parten. Zoals wij een week geleden al meldden hoeft Den Uyl niet te rekenen op extra aardgasbaten via een verhoging van het staatsaan- deel in de gaswinsten van Shell en Esso. Aanvankelijk leek het er op dat de ministers het toch eens konden worden over de financiering van het plan, maar bij de uitwerking zijn er dit weekend nieuwe po litieke moeilijkheden ontstaan, zo melden bronnen rond het kabinet. De ministers dienen zich na melijk te houden aan de af spraak uit het regeerakkoord dat niet tot nieuwe beleids maatregelen besloten kan wor den, voordat daar het geld voor is vrijgemaakt. De pro blemen worden nog versterkt doordat ook andere ministers hun verlanglijst hebben inge diend. Koortsachtig vergade ren op het Binnenhof, waar de hele zaterdag ook de fractie voorzitters van CDA, PvdA en D'66 in conclaaf waren, heeft de oplossing nog geen stap dichterbij gebracht. Verwacht wordt dat een voor iedereen aanvaardbare uitwer king van de beleidsvoorstellen en het zoeken naar financie ringsmiddelen zeker nog twee dagen in beslag zal nemen. Kamervoorzitter Dolman is al lerminst te spreken over het uitstel dat het kabinet nodig heeft. Hij wees er in een reac tie op dat nog geen enkel kabi net zo veel tijd heeft gelaten tussen de beëdiging en het op treden in de Kamer, wat vol gens Dolman een slechte zaak voor de democratie is. Ook VVD-oppositieleider Wiegel heeft zich ontstemd getoond over het uitstel. Hij zou van middag in de Kamer aan pre mier Van Agt opheldering vragën over wat hij al heeft aangeduid als „dit gehannes". 'v Grote drukte bij de Zuiderpier van IJmuiden, waar later een zoekactie startte toen gemeld was dat kinderen in zee ge waaid zouden zijn. Zoekactie voor niets IJMUIDEN De reddingboot Prins Hendrik, schepen van het bergingsbedrijf Wijsmuller, de kustwacht en de rijks politie te water plus een helikopter van de Marine zijn gis termiddag urenlang in de weer geweest voor een zoekactie naar twee meisjes die in IJmuiden van de pier waren ge waaid. Om kwart over twee werd de politie gealarmeerd door de beheerder van een strandpaviljoen, bij wie drie' kinderen een touw kwamen halen om twee meisjes uit het water te kunnen trekken. De politie vond bij de pier niets en zette de reddinsgactie op. Na het bericht van de actie op de televisie, meldde een Zaankanter dat hij met een sjaal twee tot op heden onbekende meisjes uit het water had ge-- fiaald. Nederlandse politie schiet op Waalse demonstranten MHEER Agenten van de Nederlandse Rijkspolitie hebben gisteren in het Zuidlimburgse plaatsje Mheer met scherp gescho ten op een groepje Franstalige Belgische betogers. De Walen trachtten de op Nederlands grondgebied geparkeerde autobussen van Vlaamse demonstranten te vernielen. De Walen reden, toen zij in hun vernielzucht werden gestoord, met een auto in op de Nederlandse agenten. Deze vuurden enkele schoten af, waarbij echter niemand gewond raakte. Het incident in Mheer wa- ,-n uitloper van de gevechten tussen Vlaamse nationalisten de Rijkswacht, eerder op de dag in het net over de grens gelegen dorpje 's Graven-Voëren. Pagina 9: Voerstreek opnieuw toneel hevige gevechten. Een beeld van de begrafenis van president Sadat zaterdag die door uiterst scherpe maatreqelen was omgeven. U, KAIRO De n het Kremlin vanmorgen een ie officiële ver uitgegeven, waar- Verenigde Staten itl^U( iigen van inmen- ie de binnenlandse genheden van De Sovjet-Unie éèlt deze inmen- 1 ^ree ie een aantasting 1 ee"i t van de Russische idsbelangen, zo in de verklaring, d verspreid door isische persbureau olgens de Russen de VS de laatste I n „plompe druk" Egypte. Maatrege- het sturen van oor- pen naar de che kusten kunnen naar in dat kader bezien. loeit onder meer op ïkken tussen de Ame- minister Haig en de itische leider Moe barak. Tijdens die gesprekken is overeengekomen dat de VS volgende maand grote militai re oefeningen zullen houden, waaraan mogelijk B-52 bom menwerpers zullen deelne men. Daarnaast overweegt de Amerikaanse regering de wa penhulp aan zowel Egypte als het aangrenzende Soedan te versnellen. De Verenigde Staten hebben de Russische beschuldiging ca tegorisch van de hand gewe zen. De VS vinden helemaal niet dat zij zich mengen in de binnenlandse aangelegenhe den van Egypte zoals Moskou beweert en deden de Russische reactie af als een nieuw staal tje van Sovjet-propaganda. De Soedanese president Ni- meiry heeft de VS gisteravond opgeroepen zijn land te hulp te komen om de „Sovjet-plannen in Afrika" te weerstaan. Soe dan is de laatste weken het mikpunt geworden van aan vallen van Libië, dat met Rus sisch wapentuig is uitgerust. In Libië liet men weten dat de Soedanese president Nimeiri de volgende man is om ver moord te worden. De vroegere Amerikaanse pre- DE Amerikaanse oud-presidenten Carter en Ford schudden elkaar de hand In het vliegtuig dat hen terugbracht uit Kairo naar Washington. In een verklaring na hun terugkeer bepleitten zij de erken ning van de PLO door de Verenigde Staten. sidenten Ford en Carter heb- paalde voorwaarden van de ders kunnen gematigd ge- ben zich in Washington na te- PLO. Carter stelde gelijktijdi- noemd worden en wijzen het rugkeer uit Kairo waar zij de ge erkeryling van de PLO terrorisme af, aldus Carter die begrafenis van president Sadat door de VS en een- PLO-ver- meent dat de PLO de meest hadden bijgewoond, uitgespro- klaring over het bestaansrecht representatieve organisatie is ken voor erkenning onder be- van Israël voor. Veel PLO-lei- voor de Palestijnen. LONDEN Groot-Brit- tannië vreest dat de bom aanslag van zaterdagmor gen in Londen, waarbij een vrouw om het leven kwam en 40 mensen wer den gewond, de inleiding is van een nieuwe golf van IRA-geweld. Intussen heeft de Britse politie een klopjacht geopend op vier of vijf mannen, die ver antwoordelijk worden geacht voor de aanslag. „Wij zijn permanent in oorlog met Groot-Brittannië", aldus het Republikeinse propagan da-bureau, in een verklaring waarin de verantwoordelijk heid voor de aanslag werd op geëist. Premier Thatcher, die gisteren de slachtoffers in het ziekenhuis opzocht, herhaalde haar standpunt dat de IRA-le- den in de gevangenis van Bel fast nooit de status van politie- kè gevangenen zal worden verleend. De aanslag van zaterdag was de eerste IRA-aanval in Lon den na de moord, op 30 maart 1979, op Airey Neave, een van de leiders van de Conservatie ve partij. Pagina 9: Zware verwondin gen door rondvliegende spij kers. Vrouw overleden na aanrijding DE ZILK De 71-jarige me- vrouw J.M.H. Vreeburg uit De Zilk Ls in de nacht van zaterdag op zondag in het Academisch Ziekenhuis Lei den overleden aan de gevol gen van een ongeval. Zaterdagavond stak zij na de avondmis plotseling de Hoog- duinweg over en werd zij ge schept door een 18-jarige mo torrijder uit Noordwijk. De motorrijder raakte licht ge wond, maar de vrouw moest met hoofd-, heup- en beenlet sel in het ziekenhuis worden opgenomen. Goon krant ontvangen? Bal tuaaan 18.00 an 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nsbszorgd. Excuses supporters FC Utrecht per brief UTRECHT Een aantal sup porters van FC Utrecht heeft zich dit week einde in een brief aan HSV verontschuldigd voor het gedrag in Arnhem tij dens FC Utrecht-HSV. De aanhangers zeiden spijt te hebben van de gebeurtenissen, met als dieptepunt de bedreigin gen van vooral trainer Ernst Happel. De coach en zijn ploeg wordt in het schrijven alle succes toege wenst in het verdere verloop van het UEFA-toer- nooi. Vrijwel tegelijkertijd met deze excuses aan het adres van de Bundesligaclub ontving FC Utrecht een schrijven van de UEFA, met de mededeling dat de ploeg de volgende twee thuiswedstrijden voor het UEFA-toernooi niet op eigen terrein mag spelen. FC Utrecht, dat verantwoordelijk is gesteld voor de ongeregeldheden in Arnhem, moet die twee duels afwerken op terreinen die ten minste honderdvijftig kilometer van de Domstad zijn verwijderd. Dat houdt in, dat FC Utrecht slechts terecht kan in Gro ningen of Zuid-Limburg. Manager Hesselberth meende dat die sanctie FC Utrecht wel geld zal gaan kosten, maar dat de grootte ervan pas te be palen is als de wedstrijden zijn gespeeld. „Als je een Belgische of Westduitse club treft, hoeft het geen ramp te zijn", aldus Hesselberth. Jan Wouters en Dietmar Jakoba, die tijdens het duel uit het veld werden gestuurd, zijn voor respectieve lijk één en drie wedstrijden in Europees verband geschorst. Nederland-België definitief op tv DEN HAAG - De voetbalwedstrijd Nederland-België, die aanstaande wonesdagavond in het stadion van Feyenoord wordt gespeeld in het kader van de voor ronden van het wereldkampioenschap 1982, zal recht streeks door de televisie worden uitgezonden. Het stadion is uitverkocht en de NOS is ook financieel tot een overeenkomst gekomen met de KNVB. De uitzen ding is op Nederland 1, begint om 19.55 uur en wordt van commentaar voorzien door Theo Reitsma.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1