„Liever Nederland naar Spanje dm leren of Fransen" Kortsjnoj ontvlucht vermoeienissen Volle pond voor Timma li DOELMAN JEAN MARIE PFAFF: SPORTTRIBUIME LEIDSE COURANT ■■Bm BEVEREN Jean Marie Pfaff geldt al enkele jaren als de beste doelverdediger van Bel gië, maar met zijn optreden heeft hij toch nog nooit alge hele erkenning kunnen af dwingen. Daarvoor was zijn persoontje misschien toch te vaak onderwerp van allerlei discussies. Een veel voorko mende klacht over Pfaff is dat hij zich als een eigenzinnig heerschap door het leven be weegt, zich niet stoort aan zijn omgeving en immer zijn eigen plan trekt. Pfaff zou bo vendien een zeer publiciteits- ziek manneke zijn, dat bij wij ze van spreken zit te auchten op het moment dat weer een journalist zo vriendelijk is zijn verhaal op te tekenen. Ook al omdat deze 27-jarige doel wachter er net een schorsing van bijna een half jaar heeft opzitten, aangezien hij tot in hoger beroep veroordeeld bleef voor iets wat hij tot op de dag van vandaag ontkent te hebben gedaan, is Jean Marie Pfaff daarom een nade re kennismaking waard. Een interview met een voetballer, die heel wat minder verve lend overkomt, dan sommi gen willen doen geloven. Maar wel één die zijn vak met totale bezetenheid uitoefent, immer streeft naar perfectie. Zou de combinatie daarvan het misschien kunnen zijn, die hem vaak het stempel van de vreemde vogel bezorgt? De noodgedwongen rust van vijf maanden, hem opgelegd door de tuchtcommissie van de Belgische voetbalbond, het sportcomité, zal Jean Marie Pfaff niet licht vergeten. Het is februari, als het gebeurt. Beve- ren speelt thuis tegen Lokeren in de kwartfinales van het toer nooi om de Belgische voetbal beker. Raymond Mommens gaat de diepte in op een pass van Grzegorz Lato, grensrech ter Thirion vlagt voor buiten spel voordat Mommens toch het laatste tikje geeft, maar ar biter Bonnet, net als Thirion een Waal - en dat zou best eens van grote importantie kunnen zijn geweest in de af faire - wijst gewoon naar het midden. Jean Marie Pfaff kan het niet accepteren, is een paar minuten later nog altijd woedend en weigert de lines man na afloop de hand te schudden. „Meer niet", stelt hij nadrukkelijk, al was dat, geeft hij toe, niet erg juist van hem. Groot was echter de verbijste ring, toen hij enkele dagen la- Jean Marie Pfaff is nog altijd op zoek naar de 'echte' erkenning. Jean Marie Pfaff in duel met Ruud Geels in één van de interlands tussen Belgie en Nederland. ter door de leiding van Beve- ren ervan in kennis werd ge steld dat hij voorlopig was ge schorst. Veertien dagen, in af wachting van een nader onder zoek. Jean Marie Pfaff zou Thi rion willens en wetens met een kniestoot hebben getroffen. Vijf maanden straf zijn ten slotte zijn deel, in hoger be roep gaan heeft diverse malen geen enkele zin. Pfaff is en blijft de zondebok, die vol houdt niets te hebben mis daan. Iets wat overigens aan de hand van de televisiebeel den blijkt. Want ook na ettelij ke herhalingen is er niets on- oirbaars te constateren als Pfaff het veld na Beveren-Lo- Door een hel Pfaff moet door een hel zijn gegaan, die maanden, want hij leeft van sport. „Inderdaad, ik zat diep in de put, heel diep. Weet ge wat dat voor gevoel is, dat ge gestraft wordt terwijl ge niets misdaan hebt? Ge zijt gezond, niet gekwetst, ge kunt spelen maar je mag het niet. Omdat ze zeggen dat u Iets fout gedaan hebt, terwijl ge weet dat dat een leugen Is. Daar durf ik mijn handen nog voor in het vuur steken. In die tijd heb ik wel veel kunnen na denken. Ik ben er toen achter gekomen, dat ik me vroeger misschien in veel mensen ver gist heb. Ik maakte makkelijk vrienden, dat is nog zo, maar toen dit gebeurde, bleek ik er minder te hebben dan ik dacht. Toen heb ik ook beseft dat ik in dit leven als voetballer ook aan mezelf moet denken. Een ander doet het niet zo .gauw voor u. Al moet ik zeg gen dat ik op Beveren ver schrikkelijk goed opgevangen ben. Mijn trainer Urbain Braems en mijn ploegmakkers hebben me goed geholpen. Daar ben ik dankbaar voor. Maar één ding weet ik zeker, ik hoop het nooit meer mee te maken. Ik kan u niet verteiren wat mij alles door het hoofd heeft gespookt. Natuurlijk, ik had kunnen vluchten, naar het buitenland kunnen gaan. Maar dat is mijn stijl niet, Ik nam me voor de beste keeper van Bel gië te worden". Plaats heroveren En het lukte hem, zoals hij er enkele jaren geleden al In slaagde zijn plaats ten koste van Theo Custers te herover en, nadat hij was gepasseerd omdat hij een keer met Beve ren vier doelpunten had moe ten incasseren, vlak voor een interlandwedstrijd. Ook dat heeft hij trouwens nooit begre pen, want club en nationaal elftal, dat is toch heel Iets an ders? „Ik heb steeds examen moeten doen", zegt hij dan be rustend. „Toen en nu weer. Wat dacht ge wat er gebeurd was als Belglë-Frankrijk voor ons op een deceptie was uitge pakt. Dan zou het gedaan zijn geweest met Pfaffke". Voor zichzelf wist hij echter dat hem iets dergelijks niet mocht overkomen. Een afgang nee, dat zou voor de beste doelman van het land niet te pruimen zijn geweest. Indruisen tegen •zijn ambitie ook. „Weet ge, waarom veel mensen kwaad van me spreken: omdat ik al tijd wil winnen, er er alles voor over heb. Van jongsafaan heb ik er alles aan gedaan om zo ver te komen als ik nu ben, Ik kan het me ook niet veroorlo ven nu de touwtjes te laten vie ren. Ik geef nog steeds hon derd procent en als het even kan nog meer. Want ik wil ge woon de beste zijn, zo simpel is dat, ik ben een -winnerik. Ik weet wat ik moet doen en wat ik moet laten. Bedenk wel, al les in het belang van mijn ploeg. Op Beveren eten we 's middags om 4 uur een steak als we 's avonds moeten spe len. Ik doe dat thuis, tussen de middag, omdat ik er niet tegen kan met een volle maag het veld op te gaan. Ben ik dan vreemd? Nee, nee toch? Ver staat ge, als ik train dan wil Ik bezig zijn, zoals het er op de match ook aan toe gaat, me volledig kunnen concentreren. Ge moet de tegenstander schaakmat zetten, daar moet ge op een training al mee be zig zijn. Dan leer je ook de au tomatismen in een ploeg te brengen. Dikwijls is een ver waarlozing van een klein de- tailke de reden dat het succes weg bijft". Zelf bepalen „Ik denk dat veel voetballers zo langzamerhand tot het be sef komen, dat het resultaat van elke wedstrijd van de voorbereiding afhangt. En hoe die het best voor iemand kan zijn moeten spelers zelf kun nen bepalen. Wat voor mij goed is, kan voor een ander slecht zijn. Maar ge moogt nooit denken dat iemand door zo of zo te doen alleen maar aan zichzelf wil denken. Ik houd me steeds voor, dat het belangrijkste is dat je na een carrière gewoon nog onder de mensen kunt komen. Ik ben geen moeilijke Jongen, ik ben voor de ploeg en werk voor de ploeg. Als de trainer zegt dat ik op het dak moet springen, dan doe ik dat, zeg ik niet dat die man zot is". „Maar weet ge, een keeper staat altijd alleen. Als een doelman een fout maakt heeft hij de wedstrijd verspeeld. Ze ker als keeper moet ge echter op iemand kunnen vertrouwen. Dat hebt ge in uw privé-leven toch ook nodig, dat er iemand achter u staat? Een keeper heeft heel zijn ploeg nodig. Mensen in de rug, die hem dekken als het even minder gaat". Het gesprek is dan al enige tijd verplaatst naar de tafel, waar MERANO De vijfde partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen Anatoli Karpov uit de Sovjet-Unie en uitdager Viktor Kortsjnoj is zaterdag op aanvraag van laatstgenoemde uitgesteld. De partij wordt nu vandaag gespeeld. De aanvang is 17.00 uur. Kortsjnoj heeft daarmee voor de eerste keer gebruik gemaakt van het recht op uit stel. Dat is in de eerste 24 partijen drie keer mogelijk. De uitdager staat na vier ron den met 0-3 achter. Experts hadden de aanvraag tot uit stel al zien aankomen. Kortsj noj heeft de organisatoren schriftelijk op de hoogte ge bracht. Onmiddellijk na het bekend Viktor Kortsjnoj is bij zijn vertrek uit Merano nog juist zichtbaar ondanks de afwerende gebaren van een se condant. worden van het bericht dat Kortsjnoj uitstel had aange vraagd, deed het bericht de ronde dat de uitdager in het diepste geheim Merano zou hebben verlaten. Hij zou naar zijn Zwitserse onderkomen zijn afgereisd om daar te bekomen van de vermoeienissen en te ontkomen aan de aandacht van de vele journalisten en nieuwsgierigen. Inmiddels heeft het er veel van weg dat het kamp van de uit dager versterkt gaat worden met de persoon van de Ameri kaanse „ex-Russiche groot meester Leonid Sjamkovitsj. Deze is onderweg naar Mera no. Het is nog niet zo zeker of hij officieel zal worden toege voegd aan het team van se condanten of dat hij Kortsjnoj in een andere hoedanigheid van advies zal dienen. Kortsj- noj's secondanten zijn de grootmeester Yasser Seirawan (VS) en Michael Stein (GBr). Bij het analyseren van de afgebro ken partijen en het voorberei den van de openingen worden zij geholpen door de Israëli sche meester Lev Gutman, die onlangs uit de Sovjet-Unie is geëmigreerd. Nu het inmiddels 3-0 staat, veroorlooft men zich in het kamp van Karpov het grapje, dat de wereldkampioen de tweekamp moet zien te rek ken tot 24 oktober. Dan name lijk arriveert in Merano een. Russisch reisgezelschap, waar bij zich de echtgenotes van en kele leden van Karpov's staf- zich bevinden. echtgenote Carmen een broodmaaltijd heeft geser veerd. „Ge moet meeëten", zegt Jean Marie Pfaff dwin gend en het is best mogelijk dat een dergelijke invitatie door sommige van zijn tegen standers wordt uitgelegd als een poging de media in te pak ken. „Maar", verdedigt hij zich, „als u mij vraagt voor een gesprek, dan wil ik u zo eerlijk en uitgebreid mogelijk alles vertellen. En als het dan tijd is om te eten, dan moogt ge aan schuiven, waarom niet? Ja, misschien ben ik in mijn leven vaak wel veel te goedgelovig geweest, heb ik wel te veel journalisten mijn vertrouwen geschonken. Maar zo lang als iemand mij niet bedrogen heeft, waarom zou ik hem dan bij voorbaat wantrouwen?" En het klinkt oprecht, die uit leg. Zo komt hij trouwens toch over in al zijn passie voor het voetbalspel. „Ik ben voetbal ler, geen vedette, ik voel me tenminste niet zo. Als sport man durf ik in mijn eigen land te spelen. Ook als bij de tegen strever de beste voetballers van België spelen. Ook van die goede wil ik winnen. Ik speel net als zij toch eveneens voor mijn boterham? Ik sta op het plein en zeg: kom maar af. En ik probeer de ballen dan altijd te vangen. Van stompen houd ik niet, want dan loopt ge de kans dat uw tegenstrever de bal toch nog kan binnen schie ten. Die wil om te winnen heb ik nu eenmaal, maar ik probeer het wel altijd fair te spelen. Toch wordt het me niet altijd in dank afgenomen, dat ik die instelling heb. Ja, in eigen land is het moeilijk om je aan de top te handhaven. Aan de top komen, dat gaat nog, maar er blij ven...." En hij kondigt aan, dat hij ver moedelijk aan zijn laatste sei zoen bij een Belgische club be zig is. Het buitenland lokte al vaker, maar steeds hield hij de boot af. Bij FC Twe hem ooit via de tof" trainer Spitz Kohn bd bij PSV, bij AZ '67. maar een paar Neef voorbeelden te noem dat hij nu eenmaal had. „Als ge erover uw land te vertrekfc moet ge eerst naar de zien. Vanzelf, ge kuntrv grens veel geld vt maar zijt ge dan ook <r Nu heb ik die rijpheir tegen een stootje kadaJ dat in België in de tien jaar allemaal weu vonden. Heb kampiif speeld met Beveren, gewonnen, ervaring i tionale elftal. Nu benj 28, de leeftijd, waj steeds heb gedacht kunnen zetten. Ik vo( startklaar om naar hé" land te vertrekken. W( me ergens anders zaam zal voelen, omd|j vrouw, die vierkant staat, kan meenemend kinderkes ook. van 3, Ze plassen niet meer zullen ook buiten Bel spraak genoeg hebbe nu te doen. Dat mooc als een verwijt aan L leggen hoor. Ik magl klagen, ik vind goed \JL bij het Belgisch public ten uit België hoeft ni Jean Marie Pfaff. Nog zoek naar erkenning, komende woensdag t een groot struikelbf Oranje kunnen zijn. dat hij Nederland voor Spanje zou mi Verre van dat. „Lieve land naar het WK da rijk of Ierland, dat schoon zijn?", denkt' op. „Het probleem dat de goalie op eenf manier niet tegen zif kan. Ook niet als Nedf 1 tegenstander is. waag Marie Pfaff is een winlaa WILLEM Fta fa ig 'bV» 1 Anatoli Karpov gebruikte de rustdag voor een partijtje tennis. TILBURG De Amsterdam se grootmeester Jan Timman haalde dit weekeinde in Til burg het volle pond binnen door overwinninge op Larsen en Miles. Alexander Beljavski hield evenwel gelijke tred. Hij versloeg Genna Sosonko en brak zaterdag in glad ge wonnen stelling af tegen Mi- les. Met Beljavski behield ook Tigran Petrosjan de aan sluiting. De oudste deelne mer veroverde anderhalve punt door winst op Kasparov en remise tegen Portisch. Dit drietal scheidde zich af van de rest van het grootmees- terlijke veld. Portisch en An- dersson, die vrijdag nog tot de kopgroep behoorden, haakten af door nederlagen tegen Sosonko (zaterdag) en Kasparov (zondag). Aan de hand van zijn tot dus ver geleverde prestaties hoeft Timman niemand te vrezen. De Amsterdammer speelt vastberaden en zeer overtui gend. Zowel tegen Larsen als tegen Miles behaalde hij voor deel uit de opening en buitte hij het overwicht koelbloedig uit. Tegen Larsen pakte de nationale kampioen de zaken ambitieus aan met de Scheve- ninger-variant van het Sici- liaans. Al vrij snel werd duide lijk dat de Deen weinig onts nappingskansen haf Larsen is er de S| naar zich vroeg over Vandaar dat Timmai de 63e zet, in de t\ ting, het punt opstrei Jan Timman zal t toch deel uitmaken Nederlands team, da tot en met 30 oktol Oostenrijkse Holzöj See met Oostenrijk de dubbelrondige aanbinden om een de finale van het tot het Europees kampi voor landenteams, in eerste instantie dt afslaan wegens joui verplichtingen. Het verloop van de |L Z sonko-Portisch was: j: Wit: D. Sosonko (Nei Zwart: L. Portisch (Hl 1. Ó2-Ó4 Pg8-f6; 2. c2-ctf Pg1-I3 b7-b6; 4. gZ-gSL, Pb1-d2 d7-d5; 6. L!1-g2r Pf3-e5 0-0; 8. 0-0 c7-c5;l La6-b7; 10. d4xc5 b6xc5r Lb7xd5; 12. Lc1-f4 Dd8-b| c2 pb8-a6; 14. e2-e4 Dc2-e2 Ld5-b7; 16. PeS- 17. Pb3-a5 Lb7-a6; Db5xa5; 19. a3xb4 da5-|f c1 c5xb4; 21. De2-e1 tl Lg2-f1 La6-b7; 23. Ta1* 0] 24. Pc4-a5 Tc8xc1: 25. if f5; 26. Pa5xb7 Tf8-c8; Df5-e5; 28. Pb7-a5 Le7-tfnol c4 De5-d5; 30. Ta7-a5 F Le3xg5 Dd5xg5; 32. Dei geeft het op.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18