an Raas maakt echjaar goed Reine Janet verrast supertrio op Duindigt Succesjes motorcrossers Sittardia naar tweede ronde Wereldkampioen tegen elf giganten op Hilversum @©k volleybalbond inleveren Zege Brouwers in veldrit LEIDSE COURANT MAANDAG 12 OKTOBER 1981 PAGINA 13 ULEEMLOZE ZEGE IN GROTE HERFSTPRIJS Jan Raas heeft zijn broodnodige in een najaars- nnengehaald. Na ter tussen Blois lie werd hij winnaar ■ote Herfstprij8, een die al een keer op 8t voorkomt (1978). (sprint van een kop- t negen renners had geen enkele moeite jrrenten achter zich De Belg Ferdi van 23.27.je bezette de tweede iers; 1sh diens landgenoot en: /.li". ploegmaat 11,93,li© Kuiper, werd der- 5.676| was die zege voor >-40; r^odnodig? Het ant- mers:jt voor de hand. Na >.00; voorseizoen met rs,e ingen in de omloop 1- en Gent—Wevelgem ?,2o' iaas te sukkelen met 294,1 In de Ronde van Bel- 1 er al last van* Een f resulteerde in een de van enkele maan- aardoor de Zeeuw wongen in zijn huis in 4-12-flnhoek de verrichtin- het internationale pe- I de beeldbuis moest 11. (Tijdens het WK in ling: /.jond hij er weer, maar jebrek maakte dat hij I was voor de regen boogtrui. In de najaarsklassie- kers moest de revanche van de getergde „winner" dan ko- In ParijsBrussel, zeventien dagen geleden, toonde de voormalige wereldkampioen al zijn grote vorm. In een finale met aartsrivaal Roger de Vlae- minck liet hij zich evenwel ver schalken door de Belg. Giste- ren was hij extra op zijn hoede. Impulsen melk (1977 en 1979) en Jan Raas (1978). Niet altijd was het een levendige wedstrijd. Vorig jaar zegevierde de Belg Daniël Willems na een uitermate „slappe" koer*,, waarin nauwe lijks vluchtpogingen werden gewaagd. Dat was in de editie van 1981 wel even anders. Ook toen vijf kilometer voor het einde zijn ploeggenoten Joop Zoetemelk en Ad Wij- nands moesten afhaken, raak te de bonkige Zeeuw niet in paniek. Even keek hij achter om met een vragende blik op zijn gezicht. Op dat moment besefte hij hoeveel werk het tweetal voor hem had verricht. Raas; „Zowel Wijnands als Zoetemelk heeft mij een grote dienst bewezen. Het was jam mer dat zij op het laatste het tempo niet meer konden vol gen. Ik bleef in mijn eentje over in de kopgroep, maar ik voelde mij sterk genoeg". De Grote Herfstprijs, vroeger ParijsTours geheten, is het Nederlandse wielercontingent altijd goed bevallen. Onder de winnaars bevinden zich Jo de Roo (1962 en 1963), Gerben Karstens (1965), Joop Zoete- Na 40 kilometer ontsnapten zes renners, onder wie Peter Winnen. Zij bouwden een maximale voorsprong op van 2.30 minuten, onder de impul sen van de coureurs van Peter Post, die eindelijk met een complete ploeg in deze klas sieker optrad, werden de vluchters na 65 kilometer inge lopen. Het duurde echter niet lang of de rust in het peloton, zonder Bernard Hinault ea Freddy Maertens maar met 144 andere coureurs, werd we derom verstoord. Dit keer waagde de Fransman Pierre Bazzo een poging. Dat alles gebeurde na 100 kilometer, bijna halverwege de koers. De Zwitser Serge- Demierre had ook trek in een avontuur. Na 120 kilometer sloot hij bij Baz zo aan. Het tweetal bouwde aan een voorsprong, die maxi maal 8.30 minuten zou bedra gen. Jan Raas Juicht. Hij brengt de najaarsklassieker De Grote Herfstprijs op zijn naam. Van het duo bezat de Zwitser de meeste kracht. Vijftig kilo meter voor het einde had zich een kopgroep van elf renners losgemaakt, waarin vijf Neder landers (Raas, Zoetemelk, Wij nands, Kuiper en De Rooy), die het tempo opvoerde. De voor sprong van Bazzo en Demierre slonk zienderogen. Eerst werd Bazzo ingehaald. Demierre kon eveneens niet uit de greep blij ven van de achtervolgers. Ze ven kilometer voor de eind streep was zijn vluchtpoging voorbij. In de finale ontspon zich een ploegenspel, waarvan in eeste instantie Zoetemelk en Wij nands het slachtoffer werden. Een demarrage van Theo de Rooy kon door de Raleigh- coureurs niet meer worden beantwoord. De Rooy heeft echter niet kunnen profiteren. Daarvoor zat Jan Raas ook nog in de kopgroep. De Zeeuw was attent bij elke vluchtpo ging. Toen duidelijk werd, dat het negental met elkaar de laatste kilometer zou rijden, was de strijd in feite gestre den. Raas kende geen proble men in de eindsprint. Hij maakte uiteindelijk, op de laat ste dag van het Westeuropese wielerseizoen, zijn pechvolle jaar nog goed. De Comeback van Freddy Maertens in het zesdaagse ge beuren heeft voorlopig maar twee-en-een-halve dag ge duurd. De 29-jarige Belg, wereldkampioen op de weg in 1976 en in 1981, gaf zaterdag avond op wegens een hand blessure. waarvan hij eerder dit seizoen ook al hinder on dervond. Op aanraden van de arts stap te Maertens van de fiets. Zijn koppelgenoot, zesdaagse-kei- zer Patrick Sercu werd daarna gekoppeld aan de Australiër Don Allan. Het winterbaansei- zoen in het sportpaleis Ahoy' te Rotterdam is voor Ron Groen uitstekend begonnen. De amateurwielrenner zege vierde in een wedstrijd achter dernies over 20 kilometer in een tijd van 20 minuten en 49.37 seconden. Wessel van Keuk bezette de tweede plaats en Henny van Lent werd der de. UTRECHT Evenals een aantal andere sportbonden moet de Nederlandse volleybalbond inleveren. Het bedrag dat voor 1982 door de Stichting Nationale Sportotalisator beschikbaar wordt gesteld, is aanmerkelijk geringer dan vorig jaar. Hoeveel minder de NeVoBo kan verwachten, is nog niet bekend. Uit een rondschrijven aan een aantal sportorganisaties blijkt dat er als gevolg van de verminderde opbrengst uit toto en lotto het komend jaar minder te verdelen zal zijn. Voor extra's is geen ruimte, de meeste bonden zullen met minder moeten rondko men, aldus de circulaire van de SNS. Eerder werd bekend dat de turn- en de schaatsbond minder SNS-steun tegemoet kunnen zien dan was begroot. De Kommissie Nationale Top (KNT) van de volleybalbond heeft de benoeming van de nieuwe bondstrainer, Rob Hach- mang, goedgekeurd. De eredivisieverenigingen hadden zich drie weken geleden kri tisch uitgelaten over de benoemingsprocedure. Zonder overleg was clubtrainer Rob Hachmang tot nationale coach gepromo veerd. Tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden vergadering schaarde de KNT-raad zich uiteindelijk achter het bestuur van de NeVoBo. ELBA De Italiaanse motorcoureurs hebben tijdens de zes daagse op Elba een tweevoudige overwinning behaald. De Ita lianen zegevierden zowel in de strijd om het wereldkampioen schap als in het toernooi om de zilveren vaas. In beide catego rieën eindigde West-Duitsland als tweede. Nederland werd in de strijd om de zilveren vaas voor b-ploegen vierde. Bij de „trophy" a-ploegen eindigden de Nederlandse cou reurs als zesde. Een aardig persoonlijk succes was er voor Gerrit Wolsink. In de 2.5 kilometer slotrace was hij de beste in zijn klasse. De proef werd gereden na een aanlooproute van 75 kilometer, die geen problemen opleverde. Althans niet voor de Nederlandse afvaar diging, de Zwitsers kwamen door pech twintig minuten te laat bij de tijdcontrole aan. Hierdoor schoof de Nederlandse ploeg op naar de vierde plaats in het vaas-klassement. Tsjecho-Slowakije, dat de derde positie innam, bleef op het laatste onderdeel voor. Nederlandse renners veroverden zeven gouden en zes zilveren medailles. Goud was er voor Gerrit Wolsink, Gerard Rond, Mar tin van Schalkwijk, Simon Schram, Gertie Aaltink, Herman van Hoegee en Henk Poorte. Gert Jan Hazebroek, Joop Staman, Arno Dreezen, Jan ten Velde, Anne Kies en Jan Tijhuis incas seerden zilver. lenk op weg naar zijn triomf in de nationale wielerveldrit te Hilversum. Wil Brouwers 24 kilometer In 1 uur, 5 minu- eerste nationale ten en 12 seconden. De West-' het seizoen, in Hil- duitser Rainer Paus werd tweede en Ties Verhagen uit uit America reed de Eere derde. In het Belgische Mechelen werd Reinier Groenendaal tweede acht de Belg Bert Ver- meire. ijk. IDe Belgische biljart- in deft Raymond Ceule- lien lor de rest van het en bthorst. Van 15 okto- Jax én met 31 december eenztilemans niet meer n mipioenschappen, toer- demonstratieses- uit Mechelen mist -V-A In ieder geval de ^f^fstrijd in het anker- z,ln •r2, dat in Argentinië hefi 0eld" viedue Belgische biljart- ardelijP.'* echter dat die (ting niet de reden van viecssin9 was. Dat de ge- ardeli^arter de partij niet [de bond had aange- pam de organisatie Itlger op. SfTTARD Sittardia heeft zaterdagavond de tweede ronde van het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars (heren) be reikt. Het tweede duel voor de eerste ronde met Kamraterna uit Finland leverde in Sittard een kleine overwinning op: 22 20. Bij de rust stonden de Limburgers voor met 1210. Sittar dia had vrijdagavond de „uit"-wedstrijd in Voerendaal al met 2015 gewonnen. Sittardia speelde niet erg overtuigend. Enkele keren verspeelden de Limburgers een voorsprong van vier treffers en lieten de te genstanders weer dichterbij komen. In de tweede helft had Sit tardia met 1612 de leiding. De Finnen haalden evenwel op tot 1616 en de strijd ging daarna gelijk op. Pas in de slotfase stel de Sittardia de zege veilig. Topscorer was Lambert Schuurs met zes treffers. Voor de Finnen was Ari Halme met tien doelpunten,, waarvan vijf uit strafworpen, succesvol. Er waren bijna duizend' toeschouwers. Voor Sittardia scoorden: Schuurs (6), Winy Schmeitz (5), Bouwer (4). Mevis (2), Plettenburg (2), Teney (2) en Maurice Schmeitz. Voor Blauw-Wit is het Europese bekerseizoen ten einde. Als eni ge Nederlandse club werd de zaalhandbalkampioen bij de heren dit weekeinde uitgeschakeld. De tegenstander in de eerste ron de, sportclub Neerpelt uit België, won twee keer: Gisteren in Neerpelt werden de handballers uit het Limburgse dorp Neer beek met 15—14 verslagen. De eerste wedstrijd had evenmin verlies (1921) opgeleverd. Uncle Tom werden uitgescha keld. Hugo Langeweg boekte met Urioca S één van zijn laatste overwinningen voor trainer Buick Leeman. Langeweg is al enkele jaren succesvol pikeur bij trainer Buick Leeman op WASSENAAR Enige dui zenden toeschouwers waren gistermiddag op Duindigt ge tuige van een geweldige su- pertriodraverij. Misschien was de 41e supertrio van 1980 wel de mooiste van het jaar. De vijftien paarden zorgden voor een spannend verloop en een prachtige aankomst en bovenal een hoge uitbeta ling van 3.962,- voor elke gulden. Reine Janet met de oud-Hage naar Hans Bot ging als eerste over de finish voor Sonny Al- kestis en Tydi Flower. Na de start nam zoals verwacht Sonny Alkestis In handen van Slem Hartman de leiding voor Remi Star (Jan Wagenaar) en Roelof Kromkamp met Single Belle. Voor de tribune had Reml Star tegen de sterke wind in de kop overgenomen van Sonny Alkestis. Van Remi Star is bekend dat de zesjarige hengst de meeste koersen van kop af wint. Vóór de start wist Jan Wagenaar dat het voor Remi Star een zwaar karwei zou worden, maar de enige taktlek voor hem was zelf pro beren het tempo aan kop te regelen. In de laatste rechte lijn ging Reml Star nog steeds aan de leiding, maar kon het In de eindstrijd niet meer bolwerken. Sonny Alkestis kreeg de kop, maar aan de buitenkant kwa men drie paarden erg sterk opzetten. Verrassend ging Rei ne Janet als eerste over de eindstreep tegen een winnende cote van 45,60. Sonny Alkes tis werd op korte afstand twee de. Achter Tydi Flower kwam Single Belle op de vierde plaats. De laatste heeft al eer der een supertriodraverij op Duindigt gewonnen en is even als Reine Janet In training bij Roelof Kromkamp, die dus dui delijk In de supertrio voor het verkeerde paard had gekozen. De drafliefhebbers kwamen goed aan hun trekken op Duin digt. Ondanks het feit dat er in de Prijs der driejarige stayers slechts zeven paarden vertrok ken was er toch een goed en spannend verloop in deze dra verij. Lang maakte Udo Rotary met Jan Wagenaar ook hier de dienst uit. Halverwege de rech te lijn sprong Udo Rotary In de fout en nam Urioca S met Hugo Langeweg de leiding over. De laatste won voor Udo Quick. De voshengst Udo Quick maakte bij de start met HILVERSUM Naast de Gro- Arend de Wrede een grote fout te Prijs der Lage Landen op en begon zeker zestig meter do laatste zondag van juni ia achter de overige paarden de Prija der Giganten mor- over de afstand van 2600 me- genavond op de Hilversumse ter aan zijn opmars. In de laat- baan de belangrijkste inter- ste tweehonderd meter kwam nationale draverij van Neder- Udo Quick als een straaljager land. De paardesportvereni- naar voren, maar kon de uit- ging Hilversum verwacht een zonderlijk goede Urioca S niet uitverkocht huis. Voor het meer kloppen. Udit S werd oerst sinds het bestaan van derde voor Umberto K. Udo de baan in de Radiostad Rotary sprong als vijfde door krijgt men een wereldkam- het stek en Usta Oldeson en pioen aan de start Dat is Duindigt. Hij gaat voor zich zelf beginnen en vestigt zich op 1 november op een stallencom- plex in Lisse. Hugo Langeweg neemt bovendien acht paarden mee waaronder Urioca S, tweede in der derby. In de Uranis Ter Lune-prijs faalde de kampioen van Ne derland Monty Buitenzorg aan de start. Eindelijk kwam de ne genjarige hengst Nanouk met Martin Vergay nu eens aan een overwinning toe. Pijlsnel werd tweede voor Sibert. ARTHUR VAN RIJSWIJK Supertriotip DEN HAAG In supertrio 42 komende zondag op de Was- senaarse baan Duindigt komen zestien paarden aan de start. Wedmogelijkheden voor deze draverij zijn mogelijk tot en met woensdag op de postkan toren en tot en met zaterdag op de wedstrijdbanen. In deze supertrio komen paar den aan de start over een af stand van 2600 meter die vijf tien duizend maar nog geen vijfentwintigduizend gulden hebben gewonnen. Evenals af gelopen zondag behoort een hoge uitbetaling aan de super- triokassa tot de mogelijkhe den. Onze favorieten: Ster G(8), Usurpateur K(10) en Trogan(2). Onze outsiders: Sonja Ba- rend(11), Sylvia de Leur(12) en Tarzan H(15). In de laatste bocht geven de rijders elkaar niet veel ruimte in de spannende supertrio. Ideal du Gazeau, met pikeur Eugene Lefevre. Naast het wereldkampioenschap in Amerika won de Franse hengst ook de belangrijkste draverij van Europa, de Prix d'Amerique. In de twee series van de Prijs der Giganten komen zes paar den aan de start. De snelste acht komen uit In de finale. Ideal du Gazeau zal de over- den vijfenzestigduizend gulden nauwelijks kunnen ontgaan. Door de komst van deze Fran se hengst laten vele sterke paarden uit Europa het op de Hilversumse baan afweten. Dat Is een strop voor de totalisa- tor. Immers, met series waarin zes paarden starten krijgt men niet veel spel op de totalisator. In de eerste serie komen slechts tweo Nederlandse pi keurs aan de start. Ten eerste winning en de daaraan verbon- Stephanie's Colt met Jan de Leeuw jr., die niets In de koers te zoeken heeft en zelfs In een gewone internationale draverij tegen Nederlandse paarden geen vuist kan maken. Grea test Action met Aad Pools is daarnaast een prestatie-paard, maar zal al bij zijn met het vierde geld. Achter Ideal du Gazeau gaat wellicht de acht jarige Zweedse hengst Express Gaxe als tweede over de finish, voor de Fin Lima Power. In de tweede serie gaat me vrouw Jopie Rutting Verhoeve het met Ivens opnemen tegen sterren als Granit en favoriet Keystone Patroit. Het Is niet onmogelijk dat morgenavond het baan- en koersrecord van 1.13.8 van wijlen Bellino II sneuvelt. Ideal du Gazeua heeft een persoonlijk record van 1.13.5 minuten en dat is ook het geval met Express Gaxi. Keystone Patriot heeft met 1.13.0 een nog beter re cord.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13