3 urbulentie in lucht erger an orkaan op de grond Pittig en voordelig. Vliegverbod boven Shell „niet zinvol" feinig animo voor itkering minima „Schoonvegen van Zeedijk gewelddadig en bloedig" D'66 zónder geld voor verkiezingen Ambtenaren akkoord met bijgestelde inhoudingswet :I2ljNENLAND LE3DSE COURANT DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 PAGINA 9 ■^steunt instituut d|id-Afrika 'lAAG Hoewel het Sl «el Akkoord met Zuid- is opgezegd, blijft de idse regering via •lijks 90.000 gulden verlenen voor het standhouden van het ids Cultuurhistorisch in Pretoria, ontdekking kwam ins van den Broek, iretaris van Buiten- laken. Hij toonde zich erbaasd over deze zaak. traag of hij er iets aan ^*en, antwoordde de be- INian dat hij verwachtte 1| wel eens tegenaan te »pen". Drie dagen voor onderzoek in Prinsendam-zaak AMSTERDAM De Raad voor de Scheepvaart in Am sterdam begint maandag 16 november met de behandeling van de ramp met het passa giersschip „Prinsendam De zaak zal tenminste drie en mo gelijk vijf dagen in beslag ne men. Er zullen veertien be manningsleden worden ge hoord. De Prinsendam, eigen dom van de HAL-cruises in New York, raakte eind okto ber 1980 in de Golf van Alaska, in brand en verdween na zes dagen ronddrijven in de diep te. Alle 510 passagiers konden worden gered. KORT GEDING OVER HOGER COLLEGEGELD AMSTERDAM Drie Amster- damse studentes hebben een kort geding tegen de Staat aangespan nen. Ze vinden dat de verhoging van het collegegeld met 300 gulden '~\g met een internationaal tg over sociale grondrechten. In dat verdrag heeft Nederland zich verplicht de toegankelijkheid voor het universitair en hoger be roepsonderwijs voor iedereen (on geacht zijn financiële mogelijkhe den) te vergroten door door de kosten van dat onderwijs geheel af te schaffen of te verlagen. De stu dentes vinden dat Nederland door de verhoging van het collegegeld het verdrag niet nakomt Artsen: Vrije keus verloskundige hulp UTRECHT Een vrouw met een nor maal verlopende zwangerschap moet zelf kunnen kiezen of zij verloskundige hulp wil hebben van een vroedvrouw, huisarts of een ziekenhuisteam. De kos ten mogen geen belemmering vormen. Dat is de mening van de Landelijke Huisartsen Vereniging LHV. bevallingen door een huisarts worden slechts bij uitzondering door de ziekenfond sen vergoed. Poliklinische bevallingen moeten door een verloskundige worden uitgevoerd, wil men voor een vergoeding in aanmerking komen. De LHV vindt dat een huisarts en een vroedvrouw dezelfde kwa liteiten hebben en wil de bepalingen de art senhulp bij een bevalling belemmeren, ver anderd zien. 25 jaar World Press Photo Prins Bernhard heeft gisteren uit handen van de voorzitter van Worid Press Photo Holland, Joop Swart, het eerste exemplaar ontvangen van het boek „Ooggetuige van het wereld nieuws". Het boek bevat een overzicht van de beste persfo to's van 25 Jaar World Press Photo, waarvan vanmiddag in de Nieuwe Kerk in Amsterdam een ten toonstelling wordt geopend. KOV treedt toe tot CNV UTRECHT De Katho lieke Onderwijs Vakorga nisatie KOV (50.000 le den) treedt op 1 januari 1982 toe tot het CVN. Daartoe heeft het hoofbe- stuur gisteren in Rijswijk j besloten. De aansluiting bij het Christelijk Nationaal Vakverbond betekent dat het ledental van het CNV groeit tot bijna 350.000. Eerder al heeft de Protes tants-Christelijke Onder wijsvakorganisatie (ruim 28.000 leden) zich bij het CNV aangesloten. Leden van de technische re cherche on derzoeken wrakstukken van de neer gestorte F 28 langs de grote krater die het toestel daar heeft gesla gen. 'HOL Hoewel :ken naar de juiste van de ramp met M £8 „Eindhoven" bij M |ijk nog weken kan ji en de Raad voor ichtvaart vervolgens ^|en definitieve uit- Hk moet doen, laat ^Bit de vakliteratuur Heer reconstrueren, Hr in die paar laatste minuten kan zijn jrd. Uit alle beschik- bronnen blijkt, dat Je bliksem het grote 'T.eiy vormt voor vlieg- )ij k, die een onweers- listjporkruisen, maar de Of (entie. IR de bliksem worden (igen dagelijks getroffen, jch altijd zonder merk- jevolg, want ze zijn uit- met bliksemafleiders, voor de ruk- en valwin- kaarmee een onweer ge- kan gaan, is iedere vlie- iterst beducht. Daarom fie regel dat men er goed bet niet te starten in een I met onweersdreiging, llen gezagvoerders, een- in de lucht, om de bui broberen te vliegen wan- fce hem op de weerradar «men. Onder KLM-vlie- raagt men zich danook aarom gezagvoerder J. er van de „Eindhoven" niet is geslaagd. lant A. van der Schoot, oorspeller van de vlieg- Deelen, zegt hierover: lij dat gekund had had :er de bui ontweken. In >e vliegt geen enkele lig in een bui. Maar ont- is niet altijd mogelijk, veranderingen kunnen ing optreden. Wij hier Meteodienst houden lurend de weerssituatie e geven daarover aan de Ie band gegevens door e vliegers. In de burger- aart krijgen de vliegers Dortdurend per radio de meteo-gegevens. Ver- het zo, dat zo'n groot irsvliegtuig ook nog be over zijn eigen weerra- len vlieger zal altijd zijn oen om een bui te omzei- naar soms moet hij er een. Een ervaren vlieger daar doorgaans geen pro- n mee. Hij weet dat zijn en zware bui kan heb- k weet niet of de vlieger 'estie op de hoogte was at hem te wachten stond' lij de lucht in ging. In val blijft de vlieger ver- ordelijk voor de beslis- m op te stijgen. Een ver- ider bemoeit zich daar lee, die geeft alleen maar jzingen voor een ordelijk eilig luchtverkeer. Zo als wij bij de Meteodienst twoordelijk zijn voor de [egevens. Met de vliegerij temoeien we ons niet". flarden me turbulentie, aldus de teratuur, kan een vlieg tuig in de' lucht aan flarden scheuren. Ook kan turbulentie er verantwoordelijk voor zijn dat de gezagvoerder tot ver boven zijn vermogens belast wordt, met als gevolg dat hij de controle verliest, zodat het vliegtuig naar beneden duikt of tolt. Wanneer het verschijn sel optreedt, is het onmisken baar. Het zijn niet de verve lende schokken, waarbij de koffie uit de bekertjes vliegt of staande passagiers door elkaar worden gegooid. Het zijn de schokken waarbii het bekertje koffie in de lucht blijft han gen, terwijl de cabine er als een razende omheen draait, en waarbij staande passagiers hun nek breken tegen het plafond. De meest voorkomende oor zaak van extreme turbulentie is onweer, vooral in wolken massa's van het type cumulo nimbus. Ze bevatten een enor me hoeveelheid energie. Luchtstromen kunnen vlak naast elkaar opstijgen en neer dalen met snelheden van 1500 meter per minuut of meer. Daartussen bevinden zich menggebieden met uiterst krachtige, scherpe stormvla gen. Er zijn snelheden geregi streerd van 160 kilometer per uur en meer, maar aangezien ze een vliegtuig aangrijpen, terwijl het toch al met hoge snelheid op en neer wordt ge slingerd, kunnen de gevolgen Verspreid over vele honderden vlerkante meters liggen de brok stukken van het verongelukte toestel. Hier een stuk met een deel van het registratienummer. MOERDIJK Een vliegverbod voor het luchtruim boven Shell Chemie op het industrieterrein Moerdijk is niet haal baar. Ook is het de vraag of dit zinvol zou zijn, zegt voor lichter Jansen van het bedrijf. Als vanaf 1974 wordt met de luchtmachtstaf gesproken over een vliegverbod van militai re toestellen boven Shell Chemie. „Daarbij is het ons niet in de eerste plaats te doen om de veiligheid. De mensen op het terrein ondervinden echter grote overlast van met name laagvliegende straaljagers. Het geluid van die machines is nagenoeg hetzelfde geluid dat een installatie maakt bij sto ring". Over het niet zinvol zijn zegt Jansen: „Men heeft ons uitge legd dat een straaljager die boven Waalwijk in problemen komt een potentieel gevaar kan zijn voor het industriege bied Moerdijk. Een vliegverbod boven ons bedrijf is dus maar zeer betrekkelijk zinvol". veel ernstiger zijn dan die van een orkaan op de grond. Als jojo's Een vliegtuig in zo'n bui gaat dermate te keer, dat het bijna niet meer onder controle te houden lijkt De instrumenten gedragen zich alsof ze gek zijn geworden; de wijzers op de luchtsnelheidsmeter en de. hoogtemeter schieten naar bo ven en beneden als jojo's. Geen piloot, aldus nog steeds de vakliteratuur, zou zich ooit in een dergelijke turbulentie mogen wagen, laat staan dat hij zou mogen proberen zich met behulp van radar een weg door de wolkenmassa te zoe ken. Ook mag een vlieger niet proberen boven de bui uit te klimmen, want de turbulentie strekt zich veel hoger uit dan, een vliegtuig kan stijgen. Dat de vleugel van de veron gelukte „Eindhoven" door een materiaaifout zou zijn afgebro ken, acht men in kringen van KLM-vliegers uitgesloten. Daar beschrijft men de F 28 als een ijzersterk vliegtuig. HAAG Uit en steekproef is gebleken dat tot nu toe lts tien procent van de 300.000 mensen die voor de éénmali- itkering voor de zogenoemde „echte" minima in aanmer- komen, hun aanvraagformulieren heeft opgehaald. De in- Itermijn van de formulieren sluit op 31 oktober. jninisterie van sociale zaken heeft de regeling zoveel moge-' bekendheid gegeven door middel van intensieve adverten- 'mpagnes. Een verklaring voor de geringe respons kan zijn i groep waarvoor de uitkering is bestemd de krant minder Ook zijn volgens het ministerie de aanvraagformulieren ïhien te moeilijk opgesteld. Bovendien is gebleken dat het bejaarden, die tot de groep van de minima behoren, niet tod is dat zij naast hun aow óók voor de uitkering in aan- bng komen. Het ministerie sluit niet uit dat de sluitingda- van de inzendtermijn wordt verlengd als op 31 oktober het *1 aanvragers nog steeds zo laag blijkt te zijn. De gemeenten ben al een verzoek gekregen soepel te zijn als aanvragen een dagen te laat worden ingediend. Schoolverlaters zonder werk meeverzekerd UTRECHT Werkloze schoolverlaters van 16 tot 21 jaar mogen sinds 1 oktober een half jaar meeverzekerd blijven in het ziekenfonds. Zij moeten dan wel voor het grootste deel door de verze kerde meestal de vader worden onderhouden. Bovendien moeten bij het ar beidsbureau als werkzoekende staan ingeschreven. De ziekenfondsen, die het ini tiatief voor deze nieuwe rege ling hebben genomen, zullen nagaan wie er voor verlengde medeverzekering in aanmer king komt De betrokken jon geren wordt wel aangeraden zelf ook contact met de zie kenfondsen op te nemen. ORGANISATIE VAN SURINAMERS: AMSTERDAM De lan delijke organisatie van Su- rinamers in Nederland, de Loson, heeft in een brief aan burgemeester Polak van Amsterdam, fel gepro testeerd tegen de voorge nomen „gewelddadige, bloedige schoonveegactie" op de Zeedijk. De Loson vindt het „schandalig" dat de slachtoffers van de heroïnehandel door de ge meente „als zondebok worden gebruikt voor haar falend beleid". Vol gens de organisatie weet de gemeente wie de „gro te jongens" zijn, maar durft zij die niet aan te pakken. Burgemeester Polak van Am sterdam heeft gisteren na overleg van de commissie Al gemene Zaken gezegd dat de aanpak van de problemen op en rond de Zeedijk in de eerste plaats gericht zal zijn op het herstellen van de veiligheid. Daartoe zal uitgebreid gebruik worden gemaakt van de moge lijkheden die de plaatselijke politieverordening de burge meester biedt Sommige bepa lingen daaruit zullen zelfs worden aangescherpt Maar de gemeente heeft echt niet de il lusie dat daarmee het het hele heroïneprobleem uit de wereld kan worden geholpen, aldus Polak. Volgens de federatie van Ne derlandse junkiebonden zal het Zeediik-beleid van de ge meente alleen maar verslech terd werken. De federatie vindt dat er beslissingen zijn' genomen over de hoofden van de verslaafden heen. Gistermiddag is op de Zeedijk weer een heroinecafé door de politie dichtgespijkerd. DEN HAAG D'66 heeft geen cent in kas om de verkiezings campagne voor de verkiezingen van Provinciale Staten en ge meenteraden het komend jaar te bekostigen. Er zal daarom een nieuw beroep op de leden gedaan moeten worden geld te geven, terwijl de partij binnen de verkiezingscampagne uiterst zuinig zal zijn. Een en ander valt op te maken uit het partijblad „De Demo craat". In een terugblik over de begroting voor 1981 blijkt dat de meeste posten medio dit jaar al uitgeput waren. Er is daarom een nieuwe begroting opgesteld, waarbij forse bezuinigingen zijn doorgevoerd. Er zal minder worden vergaderd, er komt een va caturestop bij het partijsecretariaat, en er komt minder druk werk voor publicaties van afdelingen. In hetzelfde nummer van De Democraat wordt door fractielei der Brinkhorst verklaard dat VVD-leider Wiegel er niet op hoeft te rekenen dat D'66, nu deze partij in het kabinet zit, monddood is. Integendeel. De partij krijgt nu de kans de eigen ideeën in beleid om te zetten. Daarbij komt nog dat Wiegel her haaldelijk heeft laten merken de omvang van de VVD belang rijker te vinden dan de ideeën van die partij. Ook daarom hoeft D'66 niet te vrezen dat de VVD de partij de wind uit de zeilen zal nemen. Brinkhorst laat ruimte voor een samenwerking van VVD en D'66, mits de VVD met vooruitstrevende liberale ideeën komt. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG - De centrales van ambtenarenbonden hebben gisteren ingestemd met de ontwerp-inhoudingswet voor overheidspersoneel nadat minister drs.E.van Thijn zich be reid getoond had zijn voorstel enigszins bij te buigen. „Ik ben blij met de wijze, waarop de minister van binnenlandse zaken met ons overleg heeft gevoerd. Met zijn voorganger is het wel eens anders geweest, de uitkomst van het overleg stond nu duidelijk niet bij voorbaat vast," gaf voorzitter L.Post van de christelijke centrale na afloop als commentaar. De nieuwe wet houdt in, dat op de salarissen wan het over heidspersoneel evenveel wordt ingehouden als de sociale pre mies voor werknemers in het bedrijfsleven stijgt. Aldus wil men een gelijke koopkrachtontwikkeling bereiken voor ambtenaren en particuliere werknemers. De inhoudingen vinden al plaats maar worden straks geformaliseerd in een wet De centrales hadden er kritiek op, dat de inhoudingen ook zouden gaan gel den voor overheidspersoneel, die met functioneel leeftijdsontslag zijn gegaan en voor vervroegd gepensioneerde militairen. Van Thijn heeft deze twee groepen nu, net als de VUT-ers, uitgezon derd. Omleidingen bij Gouwe-aquaduct en Brienenoordbrug GOUDA In verband met de ingebruikneming van de het Gouwe-aquaduct In de A-12 bij Gouda, wordt het verkeer vanaf morgenavond 20.00 uur tot zondag in de loop van de dag omgeleid. Het verkeer uit Utrecht richting Rotterdam gaat vanaf Gouda via de verkeerspleinen Leidschendam en Ypenburg. Via de A- 13 kan men dan Rotterdam bereiken. Verkeer uit Den Haag met bestemming Gouda wordt bij de afslag Waddinxveen-Dordrecht via de Middelweg naar de A-20 geleid. Het verkeer Utrecht-Den Haag v.v. kan de gewone routes blijven volgen. Vanaf vrijdagavond tot maandagmorgen vier uur worden werk zaamheden aan de Van Brienenoordbrug uitgevoerd. Wegge bruikers die vanuit noordelijke richting de Maas over moeten, wordt aangeraden gebruik te maken van de Maasbruggen, de Maastunnel dan wel de Beneluxtunnel. ADVERTENTIE Douwe Egberts koffie....lekkere koffie.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9