Europese kerken beleggen oecumenische ontmoeting %.nnie M.G. Helft griffel voor Fiep Westendorp 9? ,Om bezieling door te geven aan volwassenen iereformeerde ynode bezorgd ®ver groeiend anti-semitisme kerk wereld Nauwere samenwerking Memisaen Medicus Mundi KORTE METTEN 7 t/m 17 okt. 1981 ^NST LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 PAGINA 7 JDENS OPENING KINDERBOEKENWEEK !MAAR „Een héél die de Gouden Penseel kreeg boek". Met deze voor zijn Sagen en Legenden, >rden prees gisteren deelde deze mening. Hij nam gemeester C.M.L. •zemond van Alk- ir het met de Gouden {fel bekroonde kin- boek „Otje" van An- M.G. Schmidt, tijdens opening van de kin boekenweek in het cmaarse Cultureel ntrum De Vest. tiie nam de griffel pein- d in ontvangst en had een al heel gaaf commentaar, jn moeder heeft me altijd terd, dat je een gegeven td niet in de bek mag kij- 1", legde de schrijfster uit. aar ik kijk nu een kreupel td in de bek, of liever, ik k naar de benen, het loopt pk. Otje heb ik met Fiep itendorp gemaakt, met ik al vijfentwintig jaar ienwerk. Eigenlijk zou ik griffel in tweeën moeten (ken, maar daar heeft Fiep einig aan. Ik wil het ver niet bederven, maar ik it 't toch wel even zeg- van dat kreupele paard", dit commentaar bracht ie Schmidt onder woor- wat al jaren schrijvers In Alkmaar, een dag voor de herdenking van het ontzet van deze stad, is gisteren de kinderboekenweek met ÏM nL v J kinderboekenweek met j<hun> .Uu^atoren dwars ïaart verve gBOpend. In veel kinderboeken nen de illustraties met de t een eenheid, die soms bewust wordt op- uwd. Wanneer een van wordt bekroond, Jrdt de ander automatisch [kort gedaan. Bk illustrator Piet Klaasse. het hele land zijn sinds van daag de gevolgen merkbaar. Den Haag heeft het Centraal Station als middelpunt ge kozen, waar het komende weekeinde een grote kinder boekenmarkt wordt gehou den. het woord van Annie over en wilde zijn penseel delen met de schrijver van het boek, Eelke de Jong. Maar dat ging niet. „Ik ben massief over het paard getild en sta nog niet met beide benen op de grond", aldus Klaasse, danig met de penseel in zijn sas. De uitreiking van de griffels, penseel en boekensleutel vormde het hoogtepunt van de opening van de kinder boekenweek, waarbij vrijwel alle vaderlandse schrijvers, tekenaars en uitgevers verte genwoordigd waren. Er zaten ook kinderen in de zaal, tot wie burgemeester Rooze- mond voornamelijk het woord voerde; de burgemees ter had zich op zijn werk echter niet of nauwelijks voorbereid. Zijn papieren raakten in de war, hij ver wisselde schrijvers met schrijfsters. De lachers kreeg hij daarmee op zijn hand, maar het valt te betwijfelen of hij zo had kunnen optre den, als het de opening van de boekenweek voor volwas senen had betroffen. De volwassenen die er wa ren, bleken mild gestemd. De meesten waren vanuit Am sterdam per boot aangevoerd, en hadden er al drie aange name uren opzitten. Later op de middag bleken heel wat meer kinderen de weg naar de boekenmarkt te hebben gevonden. En daar troffen zij bijna al hun favoriete schrij vers, die zich de vingers blauw schreven aan opdrach ten. En maar wat graag. FRITS BROMBERG Paul Biegel, op eigen plekje. AMSTERDAM „Eerste roman van Paul Biegel voor volwassenen". Zo noemt uitgeverij Holland het eerste deel van Bie- gels trilogie „Haas", zojuist verschenen met de ondertitel „Eerste boek: voorjaar". Volgend jaar verschijnen de delen II en III: „Zomer" en „Najaar". Biegel: „Haas is toch niet mijn eerste boek voor vol wassenen; vier jaar gelden schreef ik De wenende aap van Kleef, dat was mijn eerste. Het is in elk geval niet voor jonge kin deren". Pas later, na moeizaam denkwerk: „Als je jong bent heb je nu een maal niet de ervaringen van een volwassene; een jongen van veertien kent bijvoorbeeld de werkver houding in een groot be drijf niet, kan het niet herkennen. Er zijn snaren, die pas later gaan meetril len. Ik denk dat Haas kan worden gelezen door mensen van twaalf jaar en ouder, het genre dat van fantasieverhalen houdt, dat in de dieren die in Haas voorkomen, volwas sen mensen herkent". In de trilogie „Haas" beschrijft Biegel met bijzonder gevoel voor humor een grote achter tuin en zijn bevolking: mieren, bijen, padden, drie motvlin ders, een mussenechtpaar, een eenzame goudvis en Haas. Maar Haas is er niet, Haas is de verdwenen ordebrenger, op wie met smart wordt gewacht. De tuinbevolking kent Haas slechts uit overlevering. Co Loerakker heeft een schitte rend omslag gemaakt, waarin het hele boek zowat wordt weergegeven, met slechts de schaduw van Haas. De dieren van Biegel kunnen TRILOGIE PAUL BIEGEL:HAAS spreken. De schrijver kent de bezwaren die daar tegen wor den aangevoerd, maar hij wuift ze weg. „Reinaard de Vos kon al spreken, dat genre heeft altijd bestaan. Later is beweerd, dat je door spreken de dieren in te voeren, de mens scherper zou kunnen te kenen, maar dat lijkt me een verklaring achteraf. De reden waarom dieren in boeken kunnen spreken, zit ongrijp baar diep, ik zie het in elk ge val niet als een verbod en ik ben de enige niet". Biegel grijpt terug naar Anton Koolhaas, die nog duidelijker voor volwassenen schrijft en nauwelijks anders doet, dan dieren menselijk te maken. De dieren die in Biegels werk voorkomen, zijn representatief voor mensen, maar kunnen er niet door worden vervangen. Biegel: „Ik heb vaak genoeg geprobeerd wat je noemt een echte roman voor volwassenen te schrijven, maar het lukte me nooit; ik heb de strijd opge geven, ik kwam nooit verder dan bladzijde vier. Later merkte ik, dat je de meeste be vrediging hebt als je je aan je eigen plek houdt". De jaren overwegend waarin Biegel die „echte romans" wil de schrijven: „De Umwelt stelt verwachtingen aan je. Je moet overgaan, je moet een vak kie zen. Pas later ben je daar niet meer zo van onder de indruk en ga je leren, wat je materiaal is. Ik ken mijn materiaal nu: kinderboeken zoals de Kleine Kapitein en nu, voor ouderen. Haas. Als je wilt voldoen aan onmogelijke verwachtingen, dan mislukt dat en wordt je ongelukkig. Ik probeer dat niet meer, néé...!" Genre Paul Biegel houdt zich aan zijn genre, waar duidelijk vraag naar is: zijn Tuinen van Dorr geldt als een meesterwerk, de verhalen van Virgilius van Tuil doen het per radio en boek al lange tijd uitstekend. En met illustrator Carl Hollan der is hij een heel welbekende in Donald Duck. Zijn taal is le vendig en voor alles duidelijk, met sprankelend gevoel voor humor, in beschrijvingen en dialogen. Biegel: „Wie Haas leest, kan me wellicht voorhouden dat ik ben beïnvloed door Tolkiens „In de ban van de ring". In ben ook vervuld van Tolkien. En er zijn overeenkomsten. Ik gebruik eveneens een ring, die een rol gaat spelen; Tolkien beschreef Sauron, die in de hele trilogie nergens werkelijk zichtbaar wordt. Mijn Haas be staat, althans in het eerste deel, ook alleen door verhalen over hem. Maar ik schrijf toch mijn eigen verhaal, ik schrijf geschiedenis, dat is het exactly". Ter toelichting, Biegel: „Ik weet toch niet, wat door al mijn voorouders in me is ge stopt. Wat ik straks, of over acht jaar schrijf, dat zit nu al in mijn hoofd. Ik moet het naar boven halen en afstoffen en in de goede volgorde weer geven. Op mijn manier en dat doe ik zo goed mogelijk. Maar tevreden ben ik nooit. Dat kan ook niet; iedere schrijver wil doorgeven wat hem bezielt, dat doe je door middel van een gegeven, dat je zo goed mogelijk uitwerkt. Zo probeer je mensen mee te be-« zielen en dat kan maar tot be paalde hoogte. Ik kan me voorstellen dat je geboeid luis tert naar een man die over een tocht naar de Dam vertelt, en dat je verveeld hè jasses denkt, als iemand het heeft over een reis naar Japan. Ik kan nooit zeggen, waarom ik iets goed of niet goed vind; het zit 'm niet in de woordjes achterelkaar, die een zin vormen. Je raakt mee-bezield of niet, dat hangt misschien af van hetgeen je zelf hebt ervaren". Comm uniceren „Schrijven en lezen is een vorm van met elkaar commu niceren. Als ik nu naar buiten kijk en zeg: gó, wat is dat een mooi geel blad, dan is dat een mededeling waar een ander wat mee kan doen of niet. En wat mijn boeken betreft: ik ge bruik een bepaald gegeven, zoals alle schrijvers een gege ven gebruiken, dat je kan sa menvatten tot een verhaal van een minuut. De hele trilogie van Tolkien komt neer op het gegeven: een ring moet naar een berg worden gebracht, waar hij moet worden gesmol ten. Zo eenvoudig is dat. Maar het gaat niet om het gegeven, maar om de manier waarop het is uitgewerkt. Sommige van mijn boeken zoals Haas, zijn zo uitgewerkt dat ze niet geschikt zijn voor jonge kinderen. Om de zins bouw al en de herkenbaar heid. En het is ook de vraag of een jongen die net van het basketballen thuiskomt, mijn verhalen wil lezen. Daarom kan ik niet zonder meer zeg gen, dat Haas voor volwasse nen is. De lezersgroep tot twaalf jaar is nog overzichte lijk; daarna wordt het moeilij ker en dat geldt voor alle schrijvers. Tenzij je bewust werkt voor de groep veertien-, achttien-jarigen, die zonder meer Wolkers uit de kast trek ken. An Rutgers, Gertie Even huis en anderen, die hebben met hun werk een bedoeling. Ik heb geen bedoeling, ik wil entertainen. Met verhalen die ik niet in de hand heb. Ik be doel daarmee, dat de stof voor mijn verhalen vast ligt, waar ik niet onderuit kan. En dan gaat het om de manier, waarop ik de gegevens naar boven haal, die ik zo min mogelijk probeer te beschadigen. En daarom kan ik van de ring in Haas geen dobbelsteen maken, er is nu eenmaal een ring. Ik wil mijn lezers boeien, dat is m'n vak. Om het pedagogisch element maak ik me niet zo druk, ik moet er ook niet veel van hebben. Al heeft dat ele ment altijd bestaan; denk maar eens aan Jantje zag eens prui men hangen. En wat mijn werk betreft, zonder pedago gisch element, ach, ik word gelezen. En daar gaat het me FRITS BROMBERG Ik ben onder de indruk gekomen van de grote hoeveel- eid antisemitische uitlatingen ook van christenen. Anno 981 worden jodenkinderen in Nederland uitgescholden oor jezus-moordenaars. Ook volwassen joden worden agelijks geconfronteerd met antisemitische pesterijen, let is schokkend maar waar" 'at zei prof. dr. A. Wessels van de Vrije Universiteit op de snerale synode van de gereformeerde kerken, tijdens de be- landeling van het rapport over de relatie tussen de kerk en sraël. De synode is deze week in Lunteren bijeen. I fet antisemitisme speelde een belangrijke rol in de rapporta- e. Geconstateerd werd, dat niet alleen in Nederland, maar pk in de rest van de wereld, de anti-joodse uitlatingen steeds eelvuldiger worden en dat in sommige gevallen een grimmi- er anti-joodse houding ontstaat. Deze ontwikkeling werd net zorg geconstateerd. Van de kerken werd dan ook ge il raagd in deze erg waakzaam te blijven. >e synode besloot voorts, dat bepalingen in de kerkorde, die 'ij predikantsbenoemingen discriminerend zijn voor de vrou welijke predikant zullen worden gewijzigd en zonodig wor- pn geschrapt. De synode toonde zich bezorgd over het wan- ■ouwen ten opzichte van de Vrije Universiteit in Amster- lam. Dit wantrouwen blijkt steeds weer en heeft ook geleid ot een daling van het aantal studenten. Volgens prof. dr. D. Mulder, dekaan van de theologische faculteit, wordt deze erugloop vooral veroorzaakt door de ongunstige beeldvor ming van Amsterdam (onveiligheid en woningnood). Hij loemde dit beeld onterecht. Tachtig vertegenwoordi- 20 november in het gers van bijna alle ker- Deense Logumkloster ken uit West- en Oost- deelnemen aan een „Eu- Europa zullen van 16 tot ropese oecumenische ontmoeting", die wordt georganiseerd door de protestantse Conferentie van Europese Kerken (KEK), samen met de Raad van Europese Bis schoppenconferenties. De eerste Europese oecume nische ontwmoeting werd ge houden in april 1978 in Chantilly in Frankrijk. Toen werd aan de orde gesteld de taak van de kerken te stre ven naar eenheid en vrede in Europa. Ditmaal staan „gebed en eredienst" in het middelpunt. De KEK stelt in een persbericht, dat geza menlijk gebed en deelname aan het geestelijk leven van de verschillende christelijke geloofstradities de basis die nen te zijn van het getuigenis van de hoop van christenen in Europa. In een klimaat van openheid willende afgevaardigden tij dens deze ontmoeting spre ken over de mogelijkheden en moeilijkheden op de weg naar eenheid. Na de bijeen komst zal een verklaring worden uitgegeven. Inleidingen zullen worden gehouden door de katholieke bisschop van Wiirzburg Paul- Werner Scheele, prof. Dimi- tri Popescu, orthodoxs studie secretaris van de KEK en William H. Lazareth, direc teur van de afdeling Geloof en Kerkorde van de Wereld raad van Kerken. Dr. G. Fleers bij agendacommissie LPO De bisschopenconferentie heeft tot voorzitter van de agendacomissie voor het Landelijk Pastoraal Overleg ILPO) benoemd dr. G. J. Fleers (39). De benoeming gaat m op 2 november na de zitting van LPO-III. De heer Fleers volgt dr. M. Klompé op, die in november 1978 is afgetreden. De heer Fleers studeerde rechten in Groningen, was daar we tenschappelijk medewerker en promoveerde er in 1976 op het KJefschrift „Voorwaardelijk in vrijheid". Sinds 1973 is hij rgemeester van Ootmarsum. Voorts is hij lid van het dage- m lljks bestuur van het CDA en vice-voorzitter van de Europese christen-democratische bestuurdersorganisaties. Zijn echtge note, mevrouw A. Fleers-Scholten, is lid van de Utrechtse de legatie op LPO-III. Memisa en Medicus Mundi hebben besloten nauwer te gaan samenwerken. Over de definiieve vorm van dit sa menwerkingsverband wordt nog onderhandeld tussen de beide organisaties, die zich al jaren bezig houden met be middeling voor uitzending van artsen en paramedisch personeel naar ontwikkelingslanden. Voor de twee organisaties werken nu in totaal ongeveer 230 vrouwen en mannen, voornamelijk in katholieke ziekenhui zen in een groot aantal derde-wereldlanden, vooral Afrika. Naast ongeveer zeventig verpleegkundigen en ander parame disch personeel, die grotendeels via Memisa uitgezonden wor den hebben beide organisaties samen ongeveer 160 artsen in het veld, of wel zeventig procent van het totale aantal artsen, dat wordt uitgezonden via Nederlandse particuliere organisa ties. Het samenwerkingsverband tussen Memisa en Medicus Mundi maakt een betere en ruimere aanpak van de uitzen ding van medisch personeel mogelijk, zodat een grotere wis selwerking kan ontstaan tussen hen die in ontwikkelingslan den werkzaam zijn en de projectbestedingen. De Centrale voor Vor mingswerk/Hervormde Vrouwendienst organiseert op 15 oktober een .stille wacht" in Den Haag uit so lidariteit met de Argentijn se „dwaze moeders van de Plaza de Mayo" in Buenos Aires, die al jarenlang aan de Argentijnse regering om inlichtingen vragen over hun verdwenen mannen en kinderen. Van het Binnen hof gaat men naar de Ar gentijnse ambassade, waar de .stille wacht" wordt ge houden. Na afloop is er een gebedsdienst in de Doops gezinde kerk aan de Paleis straat. Tot zijn persoonlijke legaat bij de opening van de plech tigheden rond het vierde eeuwfeest van het verschei den van de heilige Teresa van Avila heeft de paus de aartsbisschop van Turijn en president van de Italiaanse bisschoppenconferentie, kar dinaal Anastasio Balestrero, benoemd. Balestrero behoort tot de orde van de Onge schoeide Karmelieten. Deze tak van de orde is gesticht door de heilige Teresa van Avila. De plechtigheden zijn op 14 en 15 oktober in Alba Tormes en in Avila (Spanje). De klinisch-psychologe me vrouw Annelies Jouai zal zondagmiddag 11 oktober om drie uur in het Concert gebouw te Haarlem een in leiding houden over „Tere sa van Jezus: het gesprek met God". Zij doet dit in het kader van het vierde eeuwfeest van de sterfdag van de mystieke schrijf ster, kloosterhervormster en kerklerares Teresa van Avila en op uitnodiging van het karmelitaanse „Diepgangscentrum" te Ha- zerswoude, dat dit jaar voor de vijftiende keer een cursusseizoen verzorgt. De bijeenkomst is gratis toe gankelijk voor iedereen. De aartsbisschop van Mtln- chen, kardinaal Joseph Rat- zinger, zal zondag op de bijna drieduizend meter hoge „Zugspitze" de Mariakapel inwijden, die een particulier in München voor ruim een half miljoen gulden op deze hoogste berg van Duitsland heeft laten bouwen. Het ge bouwtje, dat aan vijftig men sen plaats biedt is „Maria Vi sitatie" genoemd. Hiermee is na vijftig jaren het plan om op de hoogsté plek van Duits land een kapel op te richten, werkelijkheid geworden. De bouw liep aanzienlijke ver traging op door slechte weersomstandigheden. Bisschop van Tabora bezoekt Nederland Mgr. M. Mihayo (73), aarts bisschop van het bisdom Tabora in Tanzania brengt deze week een bezoek aan Nederland. Sinds 1968 on derhoudt Nederland, in het bijzonder het bisdom Rot terdam, zeer nauwe banden met Tabora, een van de armste streken in Tanza nia. Aartsbisschop Mihayo be zocht gisteravond de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis en enige van zijn naaste medewerkers, alsmede de directeur van de Pauselij ke Missiewerken in Neder land, rector J. A. Schoenma kers. Zaterdag ontmoet mgr. Mi hayo vele Nederlandse oud missionarissen, die ooit zijn bisdom hielpen opbouwen. De eerste bisschop van Rot terdam, mgr. M. A. Jansen en het bisdom adopteerden in 1968 officieel het bisdom Ta bora. Sindsdien zijn vanuit Zuidhollandse parochies tien tallen projecten in Tabora van de grond geholpen. Vorig jaar maakten de Pau selijke Missiewerken een be drag van 386.510 gulden over naar Tabora voor projecten op het gebied van de kerkop bouw en de evangelisatie. Van dat bedrag kwam ander halve ton uit parochies in het bisdom Rotterdam. Een grote bijdrage vanuit Nederland en de PMW werd in de afgelo pen jaren ook geleverd bij de bouw van het onderwijs in dit ontwikkelingsland. Zondag zal de Tanzaniaanse bisschop in de Willibrordus- kerk in Oegstgeest in conce lebratie voorgaan in de eu charistieviering ter gelegen heid van Wereldmissiedag.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7