„Bouw winstuitkering electriciteitsbedrijf af' tegionale omroepstichting ril snel naar legale status ,Eenakterfesti val in Ons Huis Bezwaren tegen bouw paviljoen op oude vuilnisbelt ,EAO u ïficieel start 99 Binnenkort sloop van houtbedrijf aan Straat ter Leede PfGlO LE3DSE COURANT DONDERDAG 8 OKTOBER 1981 PAGINA 5 SESE FRACTIES 5ENS IANDELING JROTING 1982: SE Bijna alle frae- e4n de Lissese gemeen- 'ektfd hebben er gistera- voor gepleit de win- n mkering van de HLS elektriciteitsbedrijf in e,^Bollenstreek) af te ^>en. Het CDA stelde ,r v' om voor 1983 nog jOO gulden te ramen fi 1986 de uitkering op te stellen. De VVD Ie met de winsten re- Rljnes opbouwen voor de g van de westelijke "Sjjjidingsweg. De PPR vraagtekens bij het ryanitioneren van de HLS 't, ^nutsbedrijf, als er der- eter fce gigantische win- worden gemaakt. traaJieer Smith (CDA) bracht d algemene beschouwin- i;je realisering van de wes- £>ev<ie omleidingsweg ter spra- adviseerde de burge- een (ter maar eens „oorlog te ames maken in Den Haag". De tics --er vroeg ook uitdrukke- de aandacht voor de ver- Bveiligheid in het dorp. name moet er spoedig een ising komen voor de over esituatie nabij de Beek- tredi üijkc- Ten aanzien van de volkshuis vesting is er nog geen steek veranderd, aldus net CDA. De liist met woningzoekenden blijft alsmaar groeien. Welis waar is de bouw van woning wetwoningen toegenomen, maar nog steeds is dit niet vol doende. De fractie maakte het college erop opmerkzaam, dat de bouw van ae geplande acht woningen aan de Grachtweg in het vergeetboek dreigt te raken. Ten aanzien van het sportbe leid merkte de heer Smith op dat de ren- en tourvereniging De Bollenstreek op korte ter mijn een wielerbaan moet hebben. Het Spekkelaanpar- cours is veel te gevaarlijk. De hiervoor benodigde vier ton zou volgens het CDA zeer spoedig op tafel moeten ko men. De Spartaan moet vol gens het CDA zelfwerkzaam heid ten toonspreiden voor het verkijgen van een kunststof- baan. WD De heer Robertus waarschuw de namens de WD voor de problemen waarvoor het Lis sese gemeentebestuur zich in de toekomst zal zien gesteld, wanneer het te veel woning wetwoningen zal bouwen. Op de langere termijn zullen deze onbetaalbaar duur worden. De liberaal vroeg zich af wat het college dient te doen aan de groeiende vraag naar woning wetwoningen en premiehuur woningen enerzijds en de leeg stand van koopwiningen an derzijds. Ten aanzien van de werkgele genheid vroeg Robertus het college of er enig inzicht be stond naar het aantal bedrij ven, dat zich in Lisse wil ves tigen, nu Lisse het terrein van het voormlig bedrijf van Grul- lemans heeft aangekocht. Hij betoogde dat Lisse een streek- functie heeft te vervullen. Een en ander zal nog worden ver sterkt, wanneer de NS hun plannen om het station Lisse in gebruik te nemen zullen uitvoeren. PVDA Namens de Partij van de Ar beid laakte de heer Rosdorff de voorgenomen verhoging van de onroerend goed belas ting. Hij herinnerde het colle ge eraan dat het altijd het standpunt heeft gehuldigd dat diverse dure projecten niet zouden worden gerealiseerd middels fikse belastingverho- lijks ingaat op het sociaal werk beidsbureau een plan worden in Lisse. In dit verband vroeg uitgestippleld voor het te voe- hij wat er gaat gebeuren met ren beleid met betrekking tot de voormalige LisbloemschooL de werkgelegenheid. gingen. Teleurgesteld toonde de socia list zich over het feit dat de nota van toelichting nauwe- Er is in Lisse, volgens de PvdA duidelijk behoefte aan accommodatie voor sociaal cultureel werk. Ook bepleitte Rosdorff de instelling van een culturele raad. Het PvdA-raadslid Prins ver weet het college geen sportbe leid te voeren ondanks de gro te sommen geld die de sport jaarlijks krijgt Met betrekking tot het onderwerp verkeer merkte de heer Prins op dat het aanbeveling verdient om de bocht in de Ruishornlaan nabij de Pauluskerk te recon strueren. D'66 Mevtouw Betlem van D'66 pleitte voor een onderzoek naar het opzetten van voorzie ningen voor de jeugd vanaf dertien jaar. De nota van de werkgroep open jongerenwerk Lisse zou een goede aanzet daartoe zijn. De democrate sprak haar be vreemding uit over het ont breken van een hoofdstuk ge wijd aan investeringen ter be scherming of uitbreiding van de werkgelegenheid in de nota van toelichting. Volgens haar moet in overleg met het ar- SGP Namens de fractie SGP-GPV bereed de heer Aangeenbrug in zijn algemene beschouwin gen weer de gebruikelijke stokpaardjes. Hij protesteerde tegen het kermislawaai en de zondagsontheiliging. Voorts ging hij in op de economische situatie van Lisse. In dit ver band vroeg hij zich af waarom de marktgelden niet worden verhoogd. De woningbouw noemde hij een zorgenkind en dat is er be paald niet minder op gewor den sinds de leeftijdsgrens waarop men zich als woning zoekende kan laten inschrij ven is verlaagd. Een dringend beroep deed de SGP'er op het college om de toeristenbelas ting tot en met 1984 niet te be stemmen voor de atletiekbaan maar voor de westelijke omlei dingsweg. PPR de van mevrouw Van Kuiten tegen de voorgenomen verho ging van de reinigingsrechten met tien procent KATWIJK Het ge meentebestuur van Kat wijk is ervan overtuigd dat de bouw van een pa viljoen bij het tennispark „De Krom" geen nadelige gevolgen zal hebben voor het chemisch verontrei nigde grondwater in dit gebied. Het pavilioen, dat wordt gesitueerd in de buurt van een inmiddels afgedekte vuilnisbelt op de grond met Noordwijk, zal zodanig worden gefun deerd dat er niet dieper dan 50 centimeter behoeft te worden gegraven. Vol gens wethouder J. Berg man, die deze toezegging deed tijdens de behande ling van een bezwaar schrift tegen de bouw, wordt de mening van het gemeentebestuur onder schreven door rapporten van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoor ziening en de Heidemaat schappij. Tegen "dé bouw van een pavil joen bij het inmiddels gereed gekomen tennispark is een be zwaarschrift ingediend door de heer C. van der Gugten. Een tuinder die pal naast de vroegere vuilnisbelt woont en reeds jaren protesteert tegen het beleid dat de gemeente Katwijk met betrekking tot deze belt voert. De heer Van der Gugten is bang dat de aan leg van het paviljoen het ver ontreinigde grondwater op deze plaats naar boven zal brengen. De advocaat van de heer Van der Gugten, de heer Sprey, ging in zijn betoog in op de er varingen die zijn cliënt reeds met de belt heeft opgedaan. „Zelfs de ratten wilden het water niet meer drinken en BUURMAN VREEST VERPLAATSING VERONTREINIGD GRONDWATER staken 's avonds massaal de weg over om hun dorst in een naburige sloot te lessen. Er is bewezen dat zich in deze grond een hoge concentratie giftige stoffen bevindt en voor elke ingreep van buitenaf, zoals de bouw van dit pavil joen, zou dan ook eerst met de direkt omwonenden moeten worden gesproken. Wethouder J. Bergman deelde de bezwaren van de bezorgde advocaat niet. „Katwijk heeft zich omringd met zekerhe den", zo zei hij in een reactie op het verhaal van de heer Sprey, en hij werd hierin ge steund door een vertegen woordiger van de Heidemaat schappij. „Het is juist dat in grijpen in deze grond bepaalde risico's kan opleveren, maar niet op de manier zoals nu zal gaan gebeuren. Er wordt slechts 50 centimeter diep ge graven omdat men gebruik maakt van een zogenaamde strokenfundering. De druk op de ondergrond blijft hierdoor vrijwel gelijk en de grondwa terstand zal niet of nauwelijks veranderen". De bezwaarschriftprocedure heeft inmiddels al geleid tot een aanmerkelijke vertraging van de bouw van het pavil joen. De heer Parlevliet, verte genwoordiger van het tennis park „De Krom": „Wij hebben al het nodige gedaan om te voorkomen dat er moeilijkhe den rond deze bouw zouden ontstaan. Het bezwaarschrift komt voor ons dan ook aIs een donderslag bij heldere hemeL De bouwvergunning is al ver leend en de aanneemsommen zijn reeds bekend". De advocaat van de heer Van der Gugten verklaarde zich gisteren bereid om binnen een week definitief te beslissen of het bezwaarschrift zal worden doorgezet In die tijd zal hij een aantal aanvullende gege vens over de verontreinigde belt die momenteel in het be zit zijn van de gemeente Kat wijk, samen met zijn cliënt be studeren. De heer Van der Gugten: „Ik heb na twintig jaar ellende wel eens recht op zekerheid". it L n sy voorlopig bestuur van u Stichting Regionale het toep Groot Den Haag }Pzich gistermiddag in ^perscentrum Nieuws- gepresenteerd. Bij gelegenheid vertelde rzitter Frans Vander- a/iAk dat de stichting bin- '®Iug. enkele weken een ïriddmachtigine b« het ,n5 ^isterie van cultuur, re- naafdie en maatschappelijk Ewgi/ik (CRM) zal aanvra- ïegin. De stichting stelt zich af">doel regionale uitzen- J yhen te verzorgen in de r de regio's Den Haag, den, Zoetermeer en ft. Inmiddels heeft HA een prijsvraag uitge- teven om van de toe- nstige luisteraars een j^fe, pakkende naam HH" de omroep te krijgen. Hoe de stichting precies haar afzetgebied met 1,3 miljoen po tentiële luisteraars in vier gro te woonkernen wil bedienen, is nog wat vaag. Tot op heden heeft de stichting een overwe gend Haags karakter. Op de vraag hoe bijvoorbeeld de stichting kan voorkomen, dat de Leidenaar verveeld wordt met nieuws uit de Residentie, wist het bestuur nog geen pre cies antwoord te geven. „Wij denken regionaalliet de voorzitter zich ontvallen. „Het is natuurlijk goed mogelijk, dat wij als regionale omroep een overkoepelend orgaan worden, waarbinnen een aan tal lokale zenders functioneert Er is ook een mogelijkheid de zendtijd te, verdelen zodat elke stad wordt bediend van plaat selijk nieuws". Het probleem hierbij is dat zo'n gigantische organisatie bergen geld kost en dat is er voorlopig niet. Een eerste administratieve subsidie van tienduizend gulden heeft de stichting inmiddels wel ge kregen. De helft hiervan wordt dit jaar gebruikt voor de verdere voorbereidingen van de regionale omroep. Ondersteunen Deze week is een comité van aanbeveling in het leven ge roepen, dat de initiatieven van de stichting op alle mogelijke manieren zal ondersteunen. In dit comité zitten tal van pro minente Hagenaars waaronder promotor Paul Acket, hoofd commissaris van de Haagse po litie Peyster, een van de hoofdredacteuren van de Haagsche Courant K.J. de Bruijn en de Tweede Kamer leden Poppe (PvdA) en Van der Sande (CDA). Hoe dit comité ook zijn best zal doen, het zal op zijn minst nog drie a vier jaar duren voordat de regionale uitzendingen een feit zijn. Er zal onder meer een zender moeten worden gebouwd, waarvoor volgens de PTT minstens twee jaar nodig is. De stichting heeft echter niet zoveel geduld. Direct na dat de zendmachtiging voor de ether is aangevraagd, wil de regionale omroep al van zich laten horen door middel van proefuitzendingen op de kabel. Hoe die radioprogramma's gaan worden, is ook de initia tiefnemers nog niet duidelijk. Tijdens het vele vergaderen heeft dit punt nog nooit op de agenda gestaan. Bovendien zijn nog geen professionele programmamakers benaderd. Het stichtingsbestuur denkt hiervoor de hulp van plaatse lijke journalisten in te kunnen roepen. De naam voor de nieuwe om roep, moet volgens het stich tingsbestuur wel aan een voor waarde voldoen. Zo moet hij betrekking hebben op het re gionale karakter van de om roep. De inzendingen moeten voor .31 oktober worden ge stuurd naar de Stichting Re gionale Omroep Groot Den Haag, postbus 976, 2501 CZ Den Haag. in Misse eer 4 den IV oi. ireenl vai Ie geijSE Burgemeester v Vai R.w.M. Gerrits van ,ngerW meldde gisteren dat :v-ini gemeente geen 'lin- i de snipper' had gevraagd ifzonmieuwe burgemeester. zult me dus iets anders sten laten doen", lach- Üj toen bij het officiële tsein voor het lager omisch en admini- itief onderwijs (LEAO) Bollenstreek moest der pn. De burgemeester dan ook iets anders n zijjoen. Bij een krachtige w ^westenwind moest hij bied! kdder beklimmen om :t el) Etters LEAO toe te an klgen aan de gevel van ■t opiMVO-school in Lisse. linge: - i onderwijsvorm had iet LH NO en IHNO ien haar muren. -x>\ is 17 augustus van r al echt gestart met de Burgemeester Gerrits voegt de letters LEAO toe aan de tekst op de gevel van de school. LEAO-opleiding. De 36 eerste jaars leerlingen waren gisteren als eregasten aanwezig. Verder luisterden ook vertegenwoor digers van lagere scholen en het bedrijfsleven het feest op. Inspecteur Salden van het la ger beroepsonderwijs memo reerde de lange weg, die de school heeft moeten afleggen voor het LEAO in Lisse kon starten. „In 1951 begon het nij verheidsonderwijs, in 1971 kwam het IHNO daarbij en nu in 1981 het LEAO. Dat is een bepaalde regelmaat, dus wat vullen we voor 1991 in, om maar niet te spreken van 2001". Al in 1968 werden po gingen door het toenmalige schoolbestuur ondernomen om de LEAO naar Lisse te halen. De enige mogelijkheden om deze onderwijsvorm te volgen lagen tot nu toe in Leiden en Haarlem. Vanaf 1974 werden hernieuwde stappen onderno men in samenwerking met de KTS in Voorhout en de LTS St Paulus in Hillegom en uit eindelijk heeft dat tot het ge wenste resultaat geleid. Aanvragen sportvelden kritischer bekeken in Voorschoten VOORSCHOTEN De com missie voor welzijn en onder wijs in Voorschoten vindt dat de commissie sport en recrea tie aanvragen voor sportvel den kritischer moet bekijken. Aanleiding is de verdeling van de sportvelden op het complex» Adegeest Volgens de commis sie sport en recreatie was er behoefte aan een voetbalveld. Nu blijkt dat de aanvrager (SVLV) zich terugtrekt om or ganisatorische redenen en dat het veld alleen gebruikt kan worden als Randstadsport zich splitst in een aparte zaterdag en zondagvereniging. Door de economische toestand en enke le andere factoren is de groei eruit bij Randstad Sport J. Ai- kens (D'66) begrijpt ook niet waarom de nieuwe zaterdag- vereniging een aparte accom modatie nodig heeft Voorschoten: schilderijen teruggeven VOORSCHOTEN Door verhuizing van mevrouw H. Schrofer-Bal moet de gemeen te Voorschoten de schilderijen" van Willem Schrofer, die in bruikleen waren afgestaan, te ruggeven. Er ontstaat dan een grote leeg te aan de wanden in de ge meenteflat De commissie wel zijn en onderwijs wil wel pro beren minstens één schilderij van de vroegere plaatsgenoot Schrofer aan te kopen. Paard van sokkel gelicht Het befaamde „Paard" heeft gisteren zijn noodsokkel op de hoek Voorstraat/Schoolstraat In Voorschoten moeten verla ten. Het wordt namelijk op nieuw „beslagen", oftewel het edele bronzen dier komt bin nenkort op een andere sokkel te staan. Dit neemt echter even wat tijd. Een steenhouwer moet de nieuwe sokkel, die uit één stuk blauw natuursteen wordt gemaakt, nog op maat hakken. Het beeld zelf krijgt een nieuwe laag patina. Dat is een goedje, waardoor het paard de Indruk maakt al lang in de buitenlucht te staan, een soort kunstmatige erosie der halve. Het patineren Is nodig omdat één of meerdere vanda len In het voorjaar een blik verf over het paard hadden ge gooid. Na schoonmaak heeft men het patineren van het ros achterwege gelaten om de werkzaamheden tegelijk met het aanbrengen van de nieuwe sokkel te verrichten. OPBRENGST VOOR ZOETERWOUDSE MISSIONARISSEN ZOETERWOUDE Op het gebied van amateurto neel wacht Zoeterwoude morgen- en zaterdaga vond een primeur. Drie toneelgezelschappen zul len dan in Ons Huis hun mogelijkheden presente ren tijdens het Eenakter festival dat wordt georga niseerd door de toneel groep van de KPJ. De op brengst van beide avon-. den, inclusief een verlo ting, is geheel bestemd voor de Zoeterwoudse missionarissen. De KPJ- toneelgroep Anabasis van de Hoge Rijndijk en Ak- tief'70 uit Woerden zullen elk circa drie kwartier op de planken staan. Vrijdag avond gaat het doek om acht uur op terwijl de voorstelling op zaterdag om half negen begint. De toegangsprijs bedraagt zes gulden. Het idee om tot een Eenakter festival te komen, is ontstaan toen vanuit de werkgroep Mis sie- en Ontwikkeling de vraag kwam of de toneelafdeling De toneelcommissie, toen nog onder voorzitterschap van Jac. van der Salm, zag dat wel zit ten en uiteindelijk kwam de opzet, zoals die dit weekeinde wordt uitgevoerd, uit de bus. De plaatselijke KPJ-toneel groep zal de spits afbijten met het stuk „Een eeuw achter" dat is geschreven door God fried Bomans en handelt over een jongen en een meisje die de zienswijze van hun ouders niet delen. Dat leidt tot de no dige verwikkelingen die zul len worden weergegeven door Theo Hanegraaf, Janny Am- merlaan, Arnold Mooijman en Marion de Jong. Als tweede komt Anabasis op de bühne met het door Cees Lou ge schreven toneelstuk „Oom Lou knapt 't wel even op". spelers Paul Peter Tijssen, Yvonne van Diemen, Frits de Winter, Tineke de Boer, Els van Betten en Jan de Vette de nogal onduidelijke escapades van Herman Haneman met zijn zanglerares op een uitste kende manier te vertolken. Als laatste komt Actief '70 aan bod met het stuk „Help, ik leef" van John Tolly. De vrouw van een schrijver van detectiveboeken zorgt hier voor de nodige opwinding en onverwachte situaties. Zes en thousiaste mensen uit Woer den, onder leiding van Theo van Dijk, staan garant voor een sfeervolle avond. De laatste weken is door de to neelgezelschappen pittig gere peteerd om het publiek in Ons Huis een zo realistisch mogelij ke opvoering te kunnen voor schotelen. Wordt dit eerste fes tival een succes dan behoort een vervolg in de toekomst ze ker tot de mogelijkheden. Ze ker is in ieder geval dat het amateurtoneel in Zoeterwoude een bloeiperiode doormaakt Aan de bevolking nu de taak dat vrijdag- en zaterdagavond te bekrachtigen. WARMOND De bin nenkort aan de Straat ter Leede leegkomende ge bouwen zullen zo spoedig mogelijk worden gesloopt. De raadscommissie finan ciën besloot gisteravond de college hiertoe te advi seren. De gebouwen ko men half oktober leeg, als het houtbedrijf dat er thans is gevestigd, verhuist naar het indu strieterrein. De gebouwen moeten worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. De raadscommissie had overi gens weinig tijd nodig om de agenda af te werken. De ver koop van een klein stukje grond in plan Zuid aan de fir ma Haarsma stuitte niet op be zwaren. Haarsma heeft dat stukje van 35 m2 nodig om een ontsluitingweg in plan Tenslotte adviseerde de com missie positief in zake hét rui len van een klein stukje grond nabij Koudenhoorn teneinde het graven van het zogenaamd Zomergat mogelijk te maken. Brandkast gekraakt KATWIJK Onbekenden hebben gisternacht de brandkast van de firma Van Rijn gekraakt De totale buit bedroeg zo'n 2500 gul den. De dieven kwamen binnen door een ruit aan de achterzii- de van de smederij aan de Scheepmakerstraat in te slaan. Een maal binnen sleepten zij de brandkast naar de werk plaats en braken de kluis met hamer en beitel open. In de kluis zat 1500 gulden aan bui tenlandse valuta, 300 gulden Nederlands geld en een aantal Euro-cheques. Ook stalen de dieven zuurstofgasmeters, slangen en calculators met een totale waarde van 500 gulden. advertentie SL00PG0UD 14.50 per gram legitimatie verplicht. Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden Branden in Voorschoten VOORSCHOTEN In de Nutsschool aan de Elsenlaan in Voorschoten is gistermor gen een lokaal uitgebrand. Er ontstond voor in totaal ruim een ton schade. De brand is vermoedelijk ontstaan na een inbraak. Er was een ruit inge slagen. Vrijwel het hele gebouw kwam onder de roet en het bluswater te staan. De inbre kers staken vermoedelijk enig brandbaar materiaal, verf en lijm, in brand. Door een goede isolatie van het lokaal doofde het vuur snel, maar er ont stond wel een grote rookont- wikkling. De brandweer moest gistera vond ook uitrukken omdat langs de Admiraal de Ruyter- singel een caravan in brand was gestoken. De schade is ge ring.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5