Britse concessies aan Ira-gevangen n Sadat slachtoffer van een mislukte binnenlands politiek Dood van Sadat een ramp voor Amerikaanse M.- Oostenpolitiek 1 Radicalen Solidariteit aan de winnende hand Raketten op onderzeeboten belemmeren NAVO-plan Uniek Duits-Duits vredesinitiatief voor ontwapening l Bouwplaats vliegveld Frankfurt ontruimd BUITENLAND' LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 PAGINA DEN HAAG Onzeker heid heerst in Egypte. Nu de stofwolken langzaam optrekken na de moord aanslag op president Sadat begint het besef geleide lijk door te dringen dat met het wegvallen van de Egyptische president, te vens het tot dusverre ge voerde regeringsbeleid op losse schroeven is komen te staan. De aanslag op Sa dat die de verpersoon lijking van de Egyptische politiek gedurende de af gelopen jaren is geweest zal weieens het begin kunnen zijn van een lang durige machtsstrijd. Een onzekere periode is voor de Egyptenaren aangebroken en in deze periode moeten zij beslissingen nemen die de ont wikkeling van zowel hun land als van het gehele Midden- Ooosten voor vele jaren kun nen gaan bepalen. De grote vraag is wie de leiding van het land op zich zal nemen. Welke partij of groepering zal in staat zijn de regeringsmacht naar zich toe te trekken. Zal vice- president Moebarak in staat zijn het hoofd koel te houden? Maar als de huidige oppositie, die allesbehalve homogeen is, het Egyptische roer in handen weet te nemen, dan dringt de vraag zich op welke partij de boventoon zal gaan voeren. Zal een kritische stroming bin nen het leger de toekomst van Egypte gaan bepalen of is het de sociaal-democratische oppo sitiepartij van Mohieddin die de dienst zal gaan uitmaken? Een derde en bij voorbaat ze ker niet uit te sluiten moge lijkheid is dat de orthodoxe moslimbeweging het gezicht van Egypte zal gaan bepalen. Geen complete verrassing De gewelddadige dood van president Sadat kwam welis waar onverwacht, maar mag toch zeker geen complete ver rassing heten. Sadat heeft de afgelopen jaren ingrijpende wijzigingen in Egypte doorge voerd, die in toenemende mate i op verzet van zijn volk stuit ten. De ontwikkeling van Egypte gedurende het afgelo pen decennium stond in het teken van de Infitaah-politiek (openings-politiek). Door mid del van liberalisering van de Egyptische economie wilde Sa dat een opening naar het Wes ten forceren om zo van Egypte een op westerse leest geschoei de samenleving te maken. Geen eenvoudige taak als we rekening houden met het feit, dat Egypte in het begin der ja ren zeventig militair en voor een belangrijk deel econo misch, afhankelijk was van de Sovjet-Unie. Ten tweede was dit erg moeilijk omdat Egypte nog officieel in staat van oor log met Israël verkeerde. Ten derde leek Sadats Infitaah-po litiek een zeer moeilijke on derneming omdat het grond- stofarme Egypte in een toe stand van onderontwikkeling verkeert Een economische ontwikkeling waarin vrijwel elke vorm van planning ont breekt en waarin de krachten van vraag en aanbod de vrije hand hebben, leidt maar al te gemakkelijk tot een breder wordende sociale kloof, waar binnen kleine groeperingen zich weten te verrijken en een groeiende meerderheid ver paupert Stap voor stap Onder de indruk van de toen malige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger volgde Sadat diens stap voor stap diplomatie om zo tot de Amerikaanse re geling van het Midden Oosten- probleem te komen. De door Kissinger gelegde basis voor de huidige Egyptisch-Israëli- sche vrede werd na 1977 door de regering Carter uit gebouwd. De persoonlijke vriendschap tussen Sadat en Carter versterkte de Egypti sche president in diens idee dat alleen de V.S. in staat zou den zijn een algehele vredesre geling in het Midden-Oosten te bewerkstelligen. Zijn histo rische reis naar Jeruzalem in december 1978 zou niet, zo verkondigde Sadat, het begin van een afzonderlijke vrede tussen Egypte en Israël zijn, maar de aanzet geven tot een algehele regeling van het Mid- den-Oosten-vraagstuk. Sadat sloot een overeenkomst, zij het uiterst moeizaam, met Israël, maar haalde zich tegelijkertijd de vijandschap van de overige Arabische landen, met uitzon dering van Soedan en Oman, op de hals. De vrede met Israël bleek niet tot de verhoopte economische bloei in Egypte te leiden. En juist dit had Sadat nodig om zijn Infitaah-politiek te kun nen volmaken. Zijn successen in de buitenlandse politiek gingen niet gepaard met suc cessen in eigen land. De ver breking van de banden met de Sovjet-Unie bracht met zich mee, dat hij de pro-Moskou ge richte politici tegen zich in het harnas joeg. In mei 1971 deden dezen, onder leiding van Sa- bri, een vergeefse greep naar de macht. De toenaderingspo litiek tot Israël stuitte op grote weerstand onder diverse Egyptische politici en hoge mi litairen. In toenemende mate werd Sadat geconfronteerd met een oppositie, die welis waar verbrokkeld, zich op één punt wist te verenigen: de ver drijving van het Sadatregime. Sociale kloof De Infitaah-politiek is geen ze gen geweest voor het meren deel van de Egyptenaren. Doordat Sadat de rijkere grondbezitters begunstigde, ontwikkelde zich op het Egyp tische platteland na 1970 een nieuwe klasse van grootgrond bezitters. Vele boeren met een klein stukje grond konden de concurrentie niet meer aan en gingen failliet Zij trokken naar de grote stad en bevolken nu de uitgebreide sloppenwij ken van Kairo. Het zijn deze ontgoochelde Egyptenaren die zich in 1977 roerden. In januari van dat jaar vond in Kairo en in ande re Egyptische steden een grote hongeropstand plaats, nadat Sadat had aangekondigd de subsidies op de noodzakelijke levensmiddelen te zullen ver lagen. De omvang van de op stand was zo groot dat de Egyptische president eieren voor zijn geld koos en beloofde de subsidies te zullen handha ven. De oorzaak van het ar moedeprobleem was hiermee echter niet weggenomen. Na dat bovendien duidelijk was geworden, dat de vrede met Israël niet tot materiële verbe teringen had geleid, vormden deze Egyptenaren in toene mende mate een gevaar voor de regering Sadat. De val van de sjah en de Iraanse revolutie inspireerden de orthodoxe moslimgroeperingen in Egyp te. En zij vonden steeds meer aanhangers in de sloppenwij ken van de Egyptische steden. De herleving van de islam leidde de afgelopen maanden tot bloedige botsingen met de Egyptische christenen, de Kopten. Om deze spiraal yan geweld te doorbreken gaf Sa dat vorige maand opdracht tot massale arrestaties. Ongeveer 1600 Egyptenaren, zowel mos lims als kopten en linkse oppo santen, werden gearresteerd. Bij deze arrestatiegolf verbrak Sadat het door hemzelf op gang gebrachte democratise ringsproces, en verspeelde hij zijn laatste respect bij een aan zienlijk deel van de Egytische bevolking. Daarom is met de aanslag op Sadat niet alleen een president dood, maar te vens een regeringsbeleid ver oordeeld, dat slechts enkele binnen de Egyptische samen leving ten goede kwam. RICK KERSJES ud do DEI> ypt ïeft l v; !dc lent ie e larl De presidenten "l Carter en SadaJ en premier Begin schudder elkaar de hand na het ondertekenen van het Egyptisch- fc Israëlisch vredesverdrag in maart 1979. WASHINGTON De dood van president Sadat wordt in Washington ge zien als catastrofaal voor de toch al wankelende Midden-Oostenpolitiek van de Verenigde Staten. Sadat was steunpilaar en spil van het Camp David- akkoord en maar weinig Amerikanen konden gis teren zeggen hoe het nu verder moet. De lange weg naar volledige uitvoering van de Camp Da- vid-akkoorden was al ruim een jaar versperd en weinig wees erop dat er binnen af zienbare tijd vooruitgang zou worden geboekt inzake de po litieke autonomie voor de Ara bieren op de westelijke Jor- daanoever. Ironisch genoeg waren de problemen gedeelte lijk te wijten aan het functio neren van het democratisch proces. Eerst waren er de Amerikaanse verkiezingen die voor vertraging zorgden en toen de verkiezingen in Israël. Afgezien van deze technische problemen was er ook een ge brek aan politieke wil aan bei de kanten. De komst van Ro nald Reagan in het Witte Huis bracht het hele vredesproces tot stilstand. In tegenstelling tot Jimmy Carter, die vrede in het Midden-Oosten tot het voornaamste doel van zijn pre sidentschap had gemaakt, was Reagan niet bijzonder geïnte resseerd in de Arabische we reld. Tijdens de Republikeinse par tijconventie in Detroit bleek zijn (gebrek aan) belangstel ling voor een van 's werelds grootste brandhaarden. Ri chard Allen, nu veiligheidsad viseur op het Witte Huis, hield toen een briefing voor buiten landse journalisten die uitliep op een groot fiasco. Al snel bleek dat de correspondenten meer wisten van het Camp David-akkoord dan Reagans adviseurs en die indruk be staat nog steeds. Reagan zelf toonde zich herhaaldelijk ver ward, bijvoorbeeld toen hem vragen werden gesteld over de voorstellen voor de westelijke Jordaanoever en de Ameri kaanse plannen (of liever ge zegd gebrek aan plannen) voor Jeruzalem. Het altijd voor onmogelijk ge houden vredesverdrag tussen Egypte en Israël was voor een groot deel te danken aan de karaktereigenschappen van Carter die hem uiteindelijk het presidentschap hebben ge kost. Het vredesproces was in geluid door het dramatische bezoek van president Sadat aan Jeruzalem in november 1977, maar kwam pas tot volle bloei in een poel van eindeloos geargumenteer. Insiders lieten na de succesvolle afloop van de onderhandelingen door schemeren hoeveel had afge hangen van Jimmy Carter die alle details in zijn hoofd op sloeg en daar feilloos de nuan ces wist uit te pikken om mee verder te werken. Enerzijds was hij evengoed als Begin in het opnieuw interpre teren van dingen die reeds af gesproken waren, anderzijds kon hij met zijn kennis van details Sadats opstandige aard beteugelen. Hoewel Carter de twee leiders niet tot onderwer ping kon dwingen, kon hij hen wel omkopen en intimideren. Maar nodig bleef iemand met een grondige kennis van elke punt en komma. Reagan voldoet in geen enkel opzicht aan dat vereiste. Zoals hij keer op keer heeft laten blijken bij het ontvouwen van zijn economische ideeën, heeft hij een grondige afkeer van details. En zonder de inspire rende kracht van de man in het Witte Huis bleef de na tuurlijke weerzin van beide leiders bestaan. Het tijdschema had het punt bereikt waarop de kloof niet groter kon worden. Afgezien van het feit dat Begin zich steeds meer als een havik be gon op te stellen, was het toch al nooit erg waarschijnlijk dat een Israëlische regering, van welke samenstelling dan ook, akkoord zou gaan met de door Egypte gewenste mate van zelfbestuur voor de Palestij- nen. Zelfs onder Carter be stond onduidelijkheid hoe de moeilijke klippen omzeild moesten worden. In het Witte Huis van Reagan had niemand zelfs enig idee. Als gevolg van Reagans exclu sieve aandacht voor de bin nenlandse problemen ging Amerika in het Midden-Oos ten alle kanten tegelijk op. De ruzie over de levering van de AWAC's en ander modern mi litair materieel aan Saoedi- Arabië is hiervan de meest dramatische uiting. Reagans reactie op het Israëli sche bombardement van de Iraakse kerncentrale bij Bag dad bijvoorbeeld leek bijna voorbestemd om de toorn van beide partijen op zijn nek te halen. Zijn besluit om de leve ring van de F-16 gevechts vliegtuigen aan Israël te 11S vatten na het Israëlische Vai bardement van Beiroet tsr met name buitengewoon |re lijk voor Sadat en ondermijn alle politieke steun dieL aanvankelijke stopzetten de leverantie had opgelev,c Het bezoek van de Egyptian leider aan Washington inje gustus vond dan ook plaaj een nogal netelige sfeer \^r in zelfs in het openbaai verschillen tussen beide tijen werden erkend. verkiezing geen enkel had getoond zich flexibelel21 te stellen, was duidelijk da>ei les af zou hangen van Sai De leider van de machtig en grootste Arabische npe' had zichzelf bereid en in sf> getoond om tegen de pubty i opinie in te gaan in de h daarmee vrede en stabilite(n de Arabische wereld te be ken. Zijn dood heeft het t het Witte Huis vna leven,e' lang gemaakt om de AmO{ kaanse gedachten over iv Midden-Oosten in een pi sneller tempo op een rijtje»] zetten. HAROLD JACKSON/* GUARDS (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De beslissing van president Reagan om zogenaamde „Cruise Missiles" te plaatsen aan boord van Amerikaanse onderzeeboten kan de plannen om Amerikaanse raketten voor middellange afstand in West-Europa te plaatsen ernstig belemmeren. Dat is de mening van generaal Bernard Rogers, de Amerikaanse commandant van de NAVO-troepen. Tijdens een informele ontmoeting met Amerikaanse journalisten in Washington zei Rogers, dat Reagans beslissing „nieuwe am munitie" zal verstrekken aan de tegenstanders van het NAVO- -plan 572 Pershing II- en Cruise Missiles te plaatsen in Enge land, West-Duitsland, Italië, België en Nederland. President Reagan kondigde vrijdag de plaatsing van enkele hon derden Cruise Missiles op aanvals- onderzeeboten aan als onder deel van een modernisering van de strategische Amerikaanse atoomwapens. Volgens generaal Rogers kan deze beslissing ook van grote invloed zijn op de komende ontwapeningsbesprekin gen. Het verwart het onderscheid tussen tactische en strategi sche atoomwapens, aldus generaal Rogers, omdat de onderzee boot-raketten zullen functioneren als „een strategische reserve". Officials van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken gaven gisteren informeel toe dat Reagans beslissing proble men kan opleveren ten aanzien van de publieke opinie in Euro pa. „Ja, dat is mogelijk", zei een woordvoerder in antwoord op de veronderstelling, dat men in West-Europa zou zeggen: Als de raketten op onderzeeboten kunnen worden geplaatst, waarom ze dan tevens op West-Europees grondgebied installeren?" Generaal Rogers leverde geen rechtstreekse kritiek op Reagans plannen, maar benadrukte wel, dat een nieuwe discussie over het onderscheid tussen strategische en tactische atoomwapens vermeden kan worden door aan de installatie ter land vast te houden. „Alles wat de aandacht van het oorspronkelijke NAVO- -plan afleidt, is niet erg behulpzaam", aldus de generaal. Hij re fereerde in dat verband ook aan president Reagans aankondi ging in augustus met betrekking tot de neutronenbom. Volgens generaal Rogers zien Europese critici de neutronenbom als on derdeel van een nieuwe Amerikaanse politiek, waaruit blijkt dat het uitbreken van een oorlog in Europa waarschijnlijker wordt geacht dan een rechtstreeks conflict tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. n. Hoe wij ljh| ïtionale kwt lossen, moet j_ verlaten en (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De bekende Oostduitse dissident prof. Robert Havemann heeft een open brief geschreven aan de Russische staats- en partijleider Brezjnev waarin hij op deze een be roep doet om te komen tot een (atoom- )wapenvrij Duitsland. Het appèl van Havemann wordt onder steund door een uniek Duits-Duits vredesinitia tief, bestaande uit 27 met name genoemde burgers van de DDR en circa 150 West-Duitsers, ondef -wie vele bekende politici van SPD en alternatieven, vakbondsvertegenwoordi gers, theologen en publi cisten. Woordvoerder van de Westelijke groep is de historicus Peter Brandt, zoon van de SPD-voorzit- ter. Aanleiding voor de brief is het bezoek dat Brezjnev aan de Bondsrepubliek brengt. Have mann constateert dat vandaag aan de dag aan de demarcatie lijn tussen de twee staatssyste men twee verstarde militaire machines tegenover elkaar staan die in staat zijn de mens heid veelvoudig te vernieti gen. In plaats dat de deling van Duitsland de vrede verze kerde, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, schiep zij de voorwaarde voor de dodelijk ste bedreiging die Europa ooit gekend heeft, aldus Have mann in zijn open brief. „Zes en dertig jaar na het einde van de oorlog is het thans dringend noodzakelijk geworden om de vredesverdragen te sluiten en om alle bezettingstroepen uit beide delen van Duitsland te rug te trekken, sers onze nationale dan zullen oplossen, aan onszelf overlaten i mand zou daar meer voor moeten hebben dan tl de atoomoorlog". Havem voegde eraan toe dat er [e een garantie moet komenR Duitsland nooit meer een vallende militaire macht p worden. jj< (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Een grote politie- pla macht van naar schatting pU 3000 met helmen, schilden en gummiknuppels bewapende agenten heeft gisteren de bouwplaats voor de aanleg van een nieuwe startbaan bij de luchthaven Frankfurt ontruimd. Deze was bezet door een ongeveer even groot aantal die zich tegen deze nieuwe startbaan ver zetten en die zich achter zandwallen en greppels had den verschanst. De politie maakte gebruik van water kanonnen, waarmee tegelij kertijd traangas werd ver spreid. Voorlopig zal op de bouw plaats alleen nog een tunnel onder een weg worden aan gelegd; de bouw van de startbaan zelf zal pas later beginnen. Het project is fel omstreden, zowel bij de ilaatselijke bevolking als iij milieu-groeperingen in het hele land omdat het een bosrijk natuurgebied over een lengte van 4 kilometer zal doorsnijden. GDANSK/WARSCHAU Het lijkt erop, dat de nationale commissie, het beleidvormend orgaan van de vrije Poolse vak bond Solidariteit, vooral zal bestaan uit radicale le den. Het nu opgestelde ontwerp-programma van de bond is volgens waar nemers radicaler dan de tekst die bij het begin van het congres ter tafel lag. De discussies op het congres dat zijn elfde dag beleefde en waarvan nog niet zeker is wanneer het beëindigd wordt werden gisteren beheerst door de onvrede binnen Soli dariteit met de drastische prijsverhoging van tabaksarti kelen. Wat veel afgevaardig den hoog zat, is dat de rege ring geen overleg met Solida riteit heeft gevoerd voor ze be sloot, de prijs ongeveer te ver dubbelen. Na de tweede stemronde voor de nationale commissie zijn 64 van de totaal 69 zetels bezet. Enkele medestanders van Lech Walesa, onder wie diens gematigde adviseur Boleslaw Geremek, slaagden er niet in gekozen te worden. Ook Bog- dan Lis, die geldt als de derde man van Solidariteit, wist on voldoende stemmen te ver werven. Mensen die verwant zijn aan het kort geleden opge heven KOR (comité ter verde diging van de arbeiders) lijken het beter gedaan het hebben. In het nieuwe ontwerp-pro gramma komt het begrip so cialisme niet voor. Het roept op tot de vorming van een meer-partijen-stelsel, vrije verkiezingen en controle van de economie door de samenle ving. Het programma wil, dat een opperste staadsraad de economie controleert en t langer de communistische L tij die kennelijk een mint, heid van het Poolse volk L tegenwoordigt. Van wezenlijk belang achlP programma een scheiding] 'te brengen tussen economii' en politieke macht. SolidaiL is niet van plan zelf een tieke partij te worden, iT bepleit wel de oprichting f andere partijen. L Er is onzekerheid overL vraag hoe lang de afgevaan den, die oorspronkelijk z|, dag uiteen hadden zullen d nog bijeen blijven. Het P<L persbureau Interpress lietT funktionaris van Solidan zeggen dat het congres v daag wordt beëindigd. Ai ren houden het eerder op dag. Men spreekt ook ovejj mogelijkheid een derde L gresronde te houden. f (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Nu de hon gerstaking voorbij is, mo gen de 360 Ira-leden in de beruchte Maze-gevangenis van Belfast voortaan hun eigen kleren dragen. Een andere concessie, die door de Britten gedaan wordt, houdt verband met de in Noord-Ierland gebruike lijke kwijtschelding we gens goed gedrag van de helft van alle gevangenis straffen. De Ira-leden hadden alle rech ten op die gunstmaatregel ver loren wegens hun protestactie, waarbij zij hun eigen uitwerp selen aan de muren van hun cellen veegden en twee hon gerstakingen de ene vóór afgelopen Kerstmis, de andere van 1 maart tot 3 oktober. De nieuwe Britse minister van Noord-Ierland, James Prior, heeft nu beslist dat alle repu blikeinse gevangenen na ver loop van drie maanden weer aanspraak zullen kunnen ma ken op vijftig procent van de normale kwijtschelding, als ze voortaan het gevangenisregle ment respecteren. Prior doet ook een kleine con cessie in verband met de repu blikeinse eis om de Ira-gevan- genen vrij te laten omgaan met elkaar. Maar Londen wil niet dat van de Maze-gevange nis een republikeins krijgsge vangenkamp gemaakt wordt. De gevangenen zijn onderge bracht in drie gebouwen, die elk de vorm van een druklet ter H hebben. De bedoeling is nu alle celbewoners van beide vleugels van ieder H-vormig gebouw geregeld voor een tijd je bij elkaar te laten komen. In katholieke kringen worden deze voorzichtige Britse con cessies een stap in de goede richting genoemd, althans Sinn Fein, het politieke front van het Ierse republikeinse le ger, heeft tamelijk positief ge reageerd. Dominee Ian Pais ley, leider van de democrati sche Unionisten, beweert ech ter, dat Londen zich heeft la ten omkopen door de honger stakers. „Het is duidelijk", zei hij gisteravond, „dat binnen afzienbare tijd een groot aantal republikeinse terroristen in vrijheid gesteld zullen worden. Minister Prior staat op het punt Noord-Ierland compleet te verraden". Nu valt nog af te wachten, of de Ira-gevangenen zelf te den gesteld zijn. Alleen eis inzake het dragen var gen kleren wordt volledig gewilligd. De overige vier publikcinse eisen worden negeerd of maar gedeelti beantwoord. Veroordeelde leden krijgen geen vrijstel voor gevangeniswerk, maa autoriteiten zullen ondel ken of ze die arbeid een voedkundig karakter kul geven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8