Werkgroep moet „De Alkeburcht uit financiële penarie helpen Bureau PMW: Roermond draagt missiegelden niet aan Rome af Christenen bezorgd voor islamitisering Maleisië KORTE METTEN REGIO I Koudekerkse Pien Lemstra schrijft derde 'deeg-boek' Kaasstalletje toegestaan in Alkemade REGI0(J0UR)NAA LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 ONDER VOORZITTERSCHAP VAN OUD-WETHOUDER ALKEMADE-OOST De werkgroep, die een advies moet opstellen aan het Alkeburcht-be- stuur over de toekomst van „De Alkeburcht" is vanaf deze week aan het werk. Neutraal voorzit ter is de heer J. S. Wage naar, vroeger wethouder in Alkemade, thans bur gemeester van Zevenho ven. Onder zijn wethou derschap is „De Alke burcht" tot stand geko men. Vijftien jaar gele den was hij een van de oprichters van het dorpshuis; hij is ook de man die destijds de eer ste steen gelegd heeft. Wegens zijn betrokkenheid, heeft men hem nu gevraagd eraan mee te helpen om het dorpshuis uit de financiële pe narie te halen. De heer Wage naar was bereid de helpende hand te bieden, echter op voorwaarde dat zijn collega, de burgemeester van Alkemade, drs. P. J. Bolten, akkoord zou gaan. Deze had geen enkel be zwaar en toonde zich alleen maar verheugd dat men de heer .Wagenaar bereid gevon den had als neutraal voorzitter van de werkgroep te functio neren. De kersverse neutrale voorzit ter ziet als zijn voornaamste taak: het erg goed luisteren naar wat de deskundige leden van de werkgroep te zeggen hebben. Zelf had hij liever een geheime adviserende taak ge had, maar alle betrokkenen wilden hem als neutraal voor zitter. Het is de bedoeling dat men van lieverlee tot voorstellen komt Binnen ongeveer 1 jaar hoopt de werkgroep rapport uit te kunnen brengen aan het Alkeburcht-bestuur. De andere leden van de werk groep zijn: twee leden van het Alkeburcht-bestuur, namelijk Loek Koek en J. Wesselman, twee personen uit het vereni gingsleven, namelijk Herman Klein (S.J.A.) en H. W. Korte- kaas (van toneelvereniging Sint Theodulphus). Twee bi bliotheekbestuurders: Rob Jansma en Ine Beinsdorp. Twee raadsleden, namelijk de heren Nugteren (CDA)en Kret (VGA). Toegevoegd lid van de werkgroep is de waarnemend chef Welzijnszaken: Bram Slot De S.J.A. heeft toegezegd een inventarisatie van die clubs en verenigingen, die tot op heden niet betrokken zijn bij „De Alkeburcht", op te stellen. Zodoende komt men te weten wat exact de behoeften aan accommodatie zijn van alle verenigingen in Alkema de-Oost. Het bibliotheekbe- stuur heeft de opdracht te in ventariseren wat haar verlan gens ten aanzien van huisves ting zijn. De uiteindelijke taak van de werkgroep is „De Al keburcht" in stand te houden voor de verenigingen, eventu eel in combinatie met de bi bliotheek. Aan de hand van het eindadvies van de groep zal het Alkeburcht-bestuur zijn toekomstbeleid bepalen. KOUDEKERK 'Beel- dig deeg' was de titel van het eerste boekje van Pien Lemstra. Het boek, waar- in de Koudekerkse uit de doeken deed hoe men met deeg kan boetseren, werd een succes en kreeg direct een opvolger. Vandaag kwam de Koudekerkse gymnastieklerares in de Koudekerkse lagere school De Rank met haar derde boekje, getiteld 'Kinderfeest in deeg', op de proppen. In dit boek- werkje vertelt Pien Lem- stra hoe kinderen met deeg kunnen boetseren. Pien Lemstra is in het dage lijks leven gymnastieklerares. Vier jaar geleden begon zij bij Ars Aemula aan de Leidse Pieterskerkgracht boetseerles- sen te nemen. Kort daarna ontmoette zij een vriendin, die haar interesseerde voor het werken met deeg. Na verloop van tijd ging Pien Lemstra ex poseren en ook de media kre gen aandacht voor de bijzon dere wijze waarop zij met deeg omging. Daaruit voortvloeide het contact met uitgeverij Cantecleer uit De Bilt. Deze uitgeverij zag wel brood in Pien Lemstra's deegwerk. Het boekje 'Beeldig deeg' ver scheen en werd een succes. Velen sloegen in navolging van de Koudekerkse aan het boetseren. Volgens Pien Lem stra omdat boetseren met deeg zo eenvoudig is. 'De broodno dige ingrediënten zout, meel en water heeft immers ieder een in huis', zo liet zij in haar eerste boekje weten. Het boet seren met deeg verschilt nogal van het 'kneden' met klei. Het belangrijkste verschil en te vens het leukste van boetseren met deeg is, dat een deeg- kunstwerk in een gewone keukenoven kan, zodat het kunstwerk na twee uur in ver harde toestand op de schoor steen kan worden gezet. Een speciale dure oven zoals bij klei is niet nodig. Na het succes van 'Beeldig deeg' verscheen er een nieuw boekje dat een soort cursus voor gevorderde deeg-boet- seerders werd. Inmiddels heeft Pien Lemstra een derde boek je volgeschreven. Ditmaal spe ciaal voor kinderen. 'Kinder feest in deeg', waarin Pien Lemstra in vlotte, eenvoudige taal vertelt hoe kinderen crea tief met deeg kunnen zijn. En echt alle kinderen kunnen met deeg boetseren, zo meldt Pien Lemstra in de inleiding van haar nieuwste boekje: „Een deegboekje voor kinde ren van drie of vier jaar, maar ook van dertien en veertien jaar". Pien Lemstra, de ongekroonde Koudekerkse deeg-ko ningin. Woubrugge wil welzi jnscommissie opheffen WOUBRUGGE De raadscommissie algemeen bestuurlij ke zaken begon gisteravond over het funktioneren van com missies en overlegorganen. In grote trekken was men het wel eens. De commissie welzijnszaken komt in Woubrugge v niet uit de verf en kan maar beter worden opgeheven. Bij het instellen van de nieuwe raad in 1978 heeft men de com missie-structuur in de gemeente drastisch gewijzigd. Men stelde in deze kleine gemeente maar liefst vier raadscommissies (alge meen bestuurlijke zaken, ruimtelijke ordening, financiën en welzijn) in. Daarnaast werden vier z.g. overlegorganen (onder- wijs, sport, cultuur en milieu) in het leven geroepen. Kans ge noeg voor Woubrugse raadsleden en verdere commissieleden om uitgebreid van gedachten te wisselen. Men wilde deze verwor venheden reeds enige tijd geleden al eens kritisch bekijken. De verschillende frakties hadden hun gedachten erover laten gaan. Het duidelijkste was de VVD. In een duidelijke nota werd het funktioneren van de commissies en overlegorganen aan een kri tische beschouwing onderworpen. De conclusie, dat de commis sie welzijn maar beter kon worden opgeheven werd door de an- dere frakties gedeeld. Tevens bepleitte men dat de raadscommis- sies zich tot hun vakgebied zouden beperken. Een overheersen- de rol van de commissie financiën achtte men niet juist. ALKEMADE Een ver zoek om toestemming voor het innemen van een stand plaats in Alkemade voor de verkoop van kaas werd deze week in de raadscommissie bezwaar- en beroepsschrif ten behandeld. De heer P. Dammers uit Wijk en Aalburg had oor spronkelijk verzocht om een „vaste" standplaats in Alke made. Pas in een bezwaar schrift naar aanleiding van een weigering van B en W maakte hij er gewag van dat de parkeerplaats nodig is voor een bestelauto, waar van het rechterzijpaneel om hoog geschoven kan worden. Deze mededeling zette zijn zaak in een totaal ander licht Destijds hadden B en W ge zegd dat de veiligheid op de o- penbare weg een vaste stand plaats niet toeliet. Bovendien achtten ze het onjuist indien gemeentegrond beschikbaar gesteld zou worden voor com merciële doeleinden. De heer Dammers stelde hierop in zijn bezwaarschrift de vraag waar om S.R.V.-wagens dan wel op straat mogen verkopen. „Ik parkeer langs de stoep of op eén parkeerterrein; het weg verkeer zal geen hinder van mij ondervinden. Mijn waren zijn niet zo sensationeel dat een grote toeloop te verwach ten is", aldus de bezwaarde in zijn brief. Zijn woordvoerder tijdens de zitting, de heer Vergunst, voegde hieraan nog toe dat het om binnen- en buitenlandse kaas gaat, aan welkè behoefte zijn baas denkt te kunnen vol doen. Volgens hem zouden de prijzen bij de ambulante han del belangrijk lager liggen dan bij de gevestigde middenstand. Hij verzocht dan ook om bij het eventueel toewijzen van een standplaats slechts te let ten op de verkeerstechnische aspekten van de zaak. De commissie Bezwaar- en Be roepschriften stelde na een be sloten zitting de heer Dam mers in het gelijk. Comité wil steun gemeente voor sluiten Dodewaard ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense afdeling van het Landelijk Energie Komi- tee (LEK) wil dat de raad zich uit spreekt voor sluiting van de kerncentrale in Do dewaard. Vervolgens moet Alphen het Energie Bedrijf Rijnland en het Energiebe drijf Zuid Holland er toe trachten te bewegen, tijdens een vergadering van de GKN een motie van de ge meente Amsterdam te onder steunen. In die motie pleit de hoofdstad voor sluiting van de kerncentrale in Dode waard. De afdeling schrijft dit ver zoek in een brief aan de raad. Het is de tweede keer dat het Alphense Energie Komitee in een brief aan de raad een principe uitspraak over kerne nergie vraagt. Eerder vroeg men de deelname van het Electriciteitsbedrijf Zuid Hol land aan de NV G.K.N., de ex ploitant van de kerncentrales, ter discussie te stellen. Het verzoek werd volgens de afde ling onvolledig beantwoord. Alphen meent in deze aange legenheid geen verantwoorde lijkheid te dragen, zo conclu deren de leden van het comité. Plaatsen als Amsterdam en Leiden hebben zich inmiddels wel voor sluiting van de kern centrale in Dodewaard uitge sproken. Ook de Raad van Commissarissen van de EZH heeft inmiddels voor sluiting van de kerncentrales in Ne derland gepleit. Tijdens de maandag te houden vergade ring van de GKN zal een mo tie van de gemeente Amster dam worden ingediend, waar in wordt gepleit voor sluiting van Dodewaard. De Alphense afdeling van het LEK wil nu dat de gemeente haar invloed bij het Energiebedrijf Rijnland en het EZH aanwendt om deze motie te ondersteunen. Oecumenische dienst De Alphense Raad van Kerken houdt vanavoü acht uur, de vooravond van de Grote Verzoendsk Oecumenische dienst van Woord en Gebed. De r staat in het teken van boetedoening aan Isn wordt gehouden in de Remonstrantse kerk en d Manderloosstraat 36 in Alphen. Voorganger is f van Vliet De Heer A. Hoekstra bespeelt het or± afloop van de dienst is er gelegenheid tot na, king. Vrouwencafé Het Zoeterwouds vrouwencafé houdt vanavond o/j uur een bijeenkomst in Ons Huis. Centraal daarbij s)e Leidse rechtswinkel waarvan een vertegenwoordig aanwezig is om nadere informatie te verstrekken ow;n paalde onderwerpen die betrekking hebben op de %e( Uiteraard kunnen vragen worden gesteld en is er vo%e legenheid tot discussie. Voor muzikale afwisseling zohol vrouwenkoor „Hoor haar" uit Pijnacker. ,0i Kinderboeken >ac De kinderboekenschrijfster Anke de Vries vertelr^ dag in Het Trefpunt aan de Schoolstraat in Noorf uit eigen werk voor kinderen van 9 tot en met lij. Anke, schrijfster van onder meer 'Het geheim ral? ries Besjoer', 'De vleugels van Wouter Pannekot 'Bij ons in de straat', ontving in 1976 de zilveren - fel. Boekhandel Van der Meer is vrijdagavond aJ" zig met het werk van de schrijfster. Iedereen dlP1 boek koopt, kan de schrijfster vragen er een hanc^ Kolder folder(l) P Tijdens de onlangs gehouden braderie in Roelofarenétu' was ook de Vereniging Milieudefensie kerngroep Al¥° de present. De milieubeschermers hadden een starP1 foldermateriaal en deelden pamfletten uit. Zo kon hPë beuren dat een braderie-bezoeker uit Oude Wetering™ geconfronteerd met een gevouwen stuk papier waarF1 grote letters 'Geen Kerncentrale in de Veenderpo}e] stond. 'Wat is dat nu', moet de man gedacht hebben, centrale in de Veenderpolder, daar weet ik niets van'e klopte ook wel, want er zijn helemaal geen plannen een kerncentrale in de Veenderpolder, laat staan, reeds een in aanbouw is. Dat wisten die plaatselijke niP1 beschermers natuurlijk ook wel, want binnenin de Jfe geven ze het allemaal ruiterlijk toe. Maar een pakF1 kop is nooit weg en als er onverhoopt toch ooit pléP} voor zo'n ding komen, dan zijn ze daar nu dus al op tp Kolder folder (2) De braderie-bezoeker uit Oude Wetering was he&K met de denkbeelden van de kerngroep eens, znaarp en dat zal de milieubeschermers tevreden stellr,i de folder toch mee naar huis. Daar aangekomen sloot hij die milieujongens eens duidelijk te mfii hoe bij er over dacht De man schrijft 'dat die over kernenergie niets meer is dan kolder', en d^ protesteert tegen deze vorm van 'geestelijke milifu ron treiniging'. De gevolgen van een ongeluk injR' centrale waarover de milieugroep in de folder p worden door de schrijver afgedaan met 'science fin sprookjes en noncensiale vondsten'. Voorts verwik' de milieugroep een gebrek aan kennis van zake\& dient eerst uw huiswerk te maken en echt na ken, alvorens uw smeerpijp in bet geestelijk n# van de bewoners van Alkemade te spuien', zo sfeljV onomwonden. In het kader van de door hem nl» geachte bijscholing stelt hij wat materiaal besdb baar om de kennis op te vijzelen. V Woubrugge blijft in I.G.O. WOUBRUGGE Woubrug ge blijft voorlopig deelnemen in het I.G.O.R. (Interge meentelijk overlegorgaan Rijnstreek). Weliswaar zijn onlangs door raadsleden en kele kritische kanttekenin gen bij de deelname ge plaatst, maar tijdens de ver gadering van de raadscom missie algemene bestuurlijke aangelegenheden, kon een deel van de bedenkingen op zij worden geschoven. IGOR-secretaris Van Drimme- len bracht gisterav< nota ter tafel over het neren van het interg< lijk overlegorgaan, werd aangetoond dat gaan zich de afgelope jaar maar liefst met vij derwerpen heeft bezij, den en dat het 25 a heeft uitgebracht aan gesloten tien gemeente Het VVD-raadslid I Woerden, die tevens b< lid van het IGOR is, b dat Woubrugge door de aan het IGOR een am uitspaart. De omstandigheid, dat de laatste tijd in Maleisië open lijk wordt gediscussiëerd over plannen om het land op lange termijn te veranderen in een islamitische staat, heeft grote bezorgdheid opgeroepen bij vertegenwoordi gers van de christelijke kerken. Onlangs nog heeft de minister voor cultuur, jeugd en sport van Maleisië, Datuk Mokhtar Hashim, voor een groep jeugd leiders uit Saoedi Arabië gezegd, dat Maleisië bereid is zijn uiterste best te doen om de belangen van de islam te onder steunen. Niet alleen op regeringsniveau, maar ook aan de ba sis zal men de samenwerking tussen Maleisië en de islam uit bouwen. Een paar dagen later verklaarde de secretaris-generaal van hetzelfde ministerie, Datuk Wan Mansor bij Abdullah, dat de omzetting van het land in een islamitische staat als bet uitein delijke doel van Maleisië moet worden gezien, zij het in lang zaam tempo. Hij wees erop, dat slechts de helft van de twaalf miljoen mensen tellende bevolking moslim was, de rest be hoort tot verschillende andere godsdiensten en naar zijn me ning zou het proces van bekering van niet-moslims lange tijd in beslag nemen. Tegelijkertijd pleitte hij er evenwel voor voorzichtig te zijn in deze om „een chaos te voorkomen". Momenteel is de islam in Maleisië staatsgodsdienst. De grond wet waarborgt echter de andere confessies vrijheid van geloof en godsdienst. De jezuiet Anthony Ponnudorai heeft naar aanleiding van al die uitingen gezegd, dat als de niet-islamiti- sche godsdiensten niet eensgezind stelling tegen de plannen zullen nemen hen dat schade zal berokkenen. Ng Ee Lin, een vertegenwoordiger van de methodisten, toonde zich erover bezorgd, dat wanneer Maleisië een islamitische staat wordt, de christenen vele rechten kwijt zullen raken en minder zul len worden geteld dan tweede-rangsburgers. Verscheidene vertegenwoordigers van christenen in Maleisië zeiden niettemin te hopen, dat de nieuwe premier Datuk Seri Mahatir Mohamad een stokje voor deze plannen zal steken en niet één godsdienst zal bevoordelen ten koste van de anderen. Hij heeft al meer dan eens gewezen op de noodzaak om bij elke enigszins belangrijke beslissing, rekening te houden met de gevoelens van de diverse ethnische en godsdienstige groe peringen. Het bisdom Roermond is ontstemd over de manier, waarop het Natio naal Bureau der Pauselijke Missie werken te Den Haag de pastores in Limburg heeft benaderd in ver band met Wereldmissiedag op 14 oktober. Het verwijt het nationaal bureau, dat het onjuiste informatie heeft verstrekt, aldus deelt pers chef Spanjaard van het bisdom Roermond mee. Het gaat om de brief van het natio naal bureau aan de Limburgse pasto res, waarin wordt meegedeeld, dat volgens het jaarverslag van het inter nationale secretariaat PMW in Rome daar sedert vorig jaar geen collecteop brengsten worden afgedragen door het Roermondse missiebureau. Roer mond geeft er volgens de brief de voorkeur aan om de gelden, die rond Wereldmissiedag worden ontvangen, onder eigen verantwoordelijkheid toe te wijzen aan missionarissen of bis dommen overzee. Volgens perschef Spanjaard ligt de zaak anders. Hij verklaart, dat op 15 november 1977 te Rome bepaald is, dat het bisdom Roermond recht streekse contacten met de curie-con gregatie voor de missie in Rome zou onderhouden. Dit houdt onder meer in, dat de gelden, ingezameld via het missiebureau, niet geboekt worden in de officiële lijsten van nationale bij dragen, maar direct worden besteed aan daartoe uitgezochte projecten. Volgens de Roermondse woordvoer der is de regeling sedert 1979 van kracht geworden. Hij voegt eraan toe, dat de curie-congregatie voor de mis sie aan het bisdom Roermond heeft laten weten, dat het Roermondse mis siebureau inzake de overdracht van gelden geheel handelt volgens de doelstellingen en instructies van de Pauselijke Missiewerken in Rome, een en ander in nauwe samenwerking met kardinaal Rossi, prefect van de missiecongregatie, en mgr. Lourdu- samy, president van het PM W-bureau in Rome. Desgevraagd verklaarde een woord voerder van het nationaal bureau PMW in Den Haag, dat zijn informa tie aan de Limburgse pastores door de mededeling van het bisdom Roer mond is bevestigd. De gelden worden niet, zoals gezegd in een folder van het Roermondse missiebureau, aan Rome afgedragen, maar rechtstreeks door Roermond besteed aan pastorale projecten overzee. Het nationaal bureau PMW deelt ver der mee, dat mgr. Lourdusamy in Rome het niet eens is met de handels wijze van het bisdom Roermond. Hij wil geen particuliere besteding van missiegelden. Deze dienen te worden verdeeld onder verantwoordelijkheid van het Romeinse internationale bu reau. Secretaris-generaal Franck van het Romeinse bureau heeft tegenover het nationaal bureau in Den Haag beves tigd, dat de laatste twee jaar geen gel den uit Roermond zijn ontvangen, al leen een schriftelijke verantwoording van de Roermondse bestedingen. Op een protest vna het Romeinse bureau heeft volgens secretaris-generaal Franck het bisdom Roermond nog niet gereageerd. Paus Johannes Paulus II vindt politieke activiteit nog steeds onverenigbaar met het priesterambt. Hij zei dit deze week tot de deelnemers aan de algeme ne vergadering van de pau selijke lekenraad. De paus zei te hopen, dat door het engagement van de leken een onjuist zicht op het priesterambt tot het verle den zou gaan behoren. „Wanneer een priester be zwijkt voor de bekoring en een leidende functie op zich neemt in de politiek, in een vakbond of op maat schappelijk gebied", aldus de paus, dan heeft hij een onjuiste taakopvatting, die de betekenis van de pasto rale dienst verduistert Met ingang van vandaag heeft de paus ook de weke lijkse audiënties in het Vati- caan hervat. Vanwege de grote belangstelling werden twéé algemene audiënties verleend en wel een in de Sint-Pieter en een in de aula „Paulus VI". De paus blijft evenwel nog even in Castel Gandolfo. Voor de audiëntie van vandaag is hij per heli copter van zijn buitenverblijf naar het Vaticaan gevlogen. Het staat nog niet vast wan neer de paus definitief van het buitenverblijf naar het Vaticaan terugkeert. Vier jongeren hebben het secretariaat van het bis dom Berlijn bezet. Zij be horen tot een groep van krakêrs, die sinds april een huis van het bisdom heb ben gekraakt De vier heb ben als eis gesteld, dat het secretariaat van het bis dom een duidelijke verkla ring zal afleggen over de woningbouwpolitiek van Berlijn en over het stand punt dat het bisdom in neemt ten aanzien van het kraken van woningen. Zij hebben voorts een honger staking aangekondigd. De internationale theologi sche commissie is sinds vrij dag tot vandaag weer in Va ticaanstad bijeengeweest. On der voorzitterschap van kar dinaal Seper, prefect van de congregatie voor de geloofs leer, hebben de dertig theolo gen zich voor het derde ach tereenvolgende jaar bezig ge houden met de christologie, de leer aangaande Christus. De dertig theologen zijn door de paus benoemd om de Hei lige Stoel en met name de congregatie voor de geloofs leer te helpen bij het onder zoeken van leerstellige kwes ties. In een stuk handelend over „Bewapening en ontwikke lingshulp" heeft de Evan gelische Kerk in West- Duitsland de bondsrege ring en de politieke par tijen in de Bondsdag opge roepen vast te houden aan de bestaande beperkingen op de wapenuitvoer. Er is sprake van verruiming van die export. De kerk stelt vast, dat de wereld aan de ene kant staat voor een nog nooit vertoonde wapenwed loop, terwijl anderzijds achthonderd miljoen men sen in absolute armoede le ven. „Produktie, verkoop en aanschaf van wapens brengen de overlevingskan sen van miljoenen mensen materieel in gevaar". De nota pleit ervoor het bud get voor ontwikkelingssa menwerking sneller te la ten stijgen dan dat van het ministerie van defensie. Hervormd moderamen: Uitlatingen ds. De Kleim ontoelaatbai Het moderamen van generale synode van Nederlandse hervon kerk heeft in een ver ring gezegd, uiterst lijk getroffen te zijn de wijze waarop ds. A Kleine te Harich zich in het kerkblad kerk roept" over de den heeft uitgelaten. Het zegt te hebben begre] dat het de bedoeling vai schrijver was nadruk te gen op de bijbelse verko ging, dat „zowel Israël al kerk, zowel jood als chrii onbekwaam zijn tot goed en aangewezen op genade Gods". Maar, a het moderamen, de onget feld goede bedoelingen de schrijver kunnen wegnemen, dat door volstrekt ontoelaatbare onhoudbare kwalificaties gebruikt. Het moderal acht het een verdrietige i dat door deze publikatie velen zijn geraakt en krenkt en dat de schrj ervan ongewild voedsel 1 gegeven aan het steeds oplevende antisemitisme»

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4