ereldkampioen in Jrijs der Giganten Timman alleen aan de leiding Minder subsidie schaakbond Faillissem en t bedriegt Cena v iden op el simpele ■jijze langs Juxemburgse Llandballers' Zege voor Punch Burger Kar po v. LZ'1886 uit bekerstrijd Sportwereld Jan van der Heiden uit bestuur van NIJB LE1DSE COURANT WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 PAGINA 15 krt Wit- zaterdag (CRV-tv IHAAG In de T-sportuitzending Zaterdagavond 10 kr zal onder meer ]cht worden be an de bekerwed- tussen zaterdag- jklasser Zwart 1*28 en zondag- tlasser VUC uit ag. De Rotter- club verleende ftn zij ij medewer- door de reclame 1 scorebord af te DEN HAAG In het jaar dat de Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond haar eeuw feest gaat vieren, zal de KNSB zuiniger moeten worden. De subsidie is namelijk teruggebracht en zal ongeveer zes pro cent minder zijn dan vo rig seizoen. Voorname lijk een gevolg van het - internationaal gezien - zwakke presteren van alle nationale coryfeëen bij de toernooien om de wereld- en Europese ti tels. De begrotingen, die reeds waren vastgesteld, zullen daarom moeten worden aangepast, hetgeen in houdt dat de programma's mogelijk hier en daar ge wijzigd moeten worden. „Maar de landenwedstrij- den tegen Zweden en No ren gaan zonder meer door", aldus bondsdirec- teur Wim Comello. „De vraag is nu wat prioriteit gaat genieten. Tenslotte hebben we drie ISU-kam- pioenschappen in eigen land (W.K. all-rounders en sprinters em E.K. dames)' plus nog eens onze jubi leumwedstrijden. Er zijn dus maar twee grote kam- {>ioenschappen buiten ons and (E.K.-heren en W.K.- dames) zodat wat dat be treft de kosten gedrukt kunnen worden. Er zal na tuurlijk nog bekeken moe ten worden wat voorrang geniet Maar om nu direct wanhopig te worden, zo ver ben ik nog niet", aldus Comello. Acht Amerikaanse atleten geschorst INDIANAPOLIS De Amerl- kaanse atletiekunie heeft acht at leten voor onbepaalde tijd ge schorst. Ze werden gestraft omdat ze hebben deelgenomen aan een stratenloop in Portland, waar geldprijzen en startgelden werden uitgekeerd. De acht geschorste atleten zijn twee vrouwen: Patty Catalano en Cindy Dalrymple, en zes mannen: Benji Durden, John Glidewell, Ed Mendoza, Greg Meyer, Pete Pfit- zinger en Rio Rojas. Vier anderen, waaronder de bekende marathon loper Bill Rodgers, werden vrijge sproken. UTRECHT De Cenav, de stichting die het circuit van Zandvoort exploiteert, heeft op kor te termijn tenminste een miljoen gulden nodig om een faillissement te voorkomen. Tenzij de Canadees Hordo alsnog met de Cenav tot over eenstemming zal komen met betrekking tot de overname van het circuit Aldus heeft voorzitter Hans Kok van de Neder landse Autorensport Vereniging (NAV) gistera vond tijdens de algemene vergadering van deze or ganisatie in Utrecht bekend gemaakt. „Als dat niet lukt", zo zei hij, „is het voor het einde van dit jaar met de Cenav gebeurd". Hij voegde er aan toe dat hij ernstige twgfels had of Hordo het circuit zou overnemen. Het bestuur van de NAV wil, indien deze overeen stemming uitblijft een nieuwe stichting op bredere basis in het leven roepen. Samen met de Konink lijke Nederlandse Motorrijders Vereniging en on der meer de plaatselijke VVV zou dan het circuit moeten worden geëxploiteerd. Informeel heeft de gemeente Zandvoort laten we ten er mee akkoord te zullen gaan als een dergelij ke stichting het circuit zou exploiteren. Zii het on der heel wat strengere voorwaarden dan thans het geval is. Zo zou er geen Grand-Prix voor het wereldkampioenschap meer mogen worden gere den, en geen formule 2- en 3-races. Er zouden ook veel stringentere eisen met betrekking tot het maximaal toegestane geluidsniveau worden ge steld. Tot een contract met een looptijd van vele jaren, zoals nu het geval is, zou de gemeente niet meer willen komen. ie winst op soleuvre Europa cup basketbal P «UVRE Zonder al •lel moeite heeft Par- i^fteiden gisteravond in Luxemburgse Soleu- izijn eerste Europa kvedstrijd van dit sei- in ruime winst omge- n aanwezigheid van toeschouwers, voor mburgse begrippen errassend groot aan haalde de Leidse een overwinning 7-94. Leiden speelde ;ens geen grootse basketbal, vooral in indend opzicht j>t de formatie van de derland achtergeble- "on Boot schromelijk L Bij Leiden maakte !tt Fopma zijn de- Fopma, die voor het sinds een half jaar in kwam, speelde een ivallende wedstrijd. srste tegenstander van n leek het predikaat bas- ilploeg nauwelijks te kun- dragen. Een echte ploeg lengte te hebben en daar ak het Soleuvre aan. ts de ingehuurde Ameri- Ralph McClelland haalt ie meter, de eerstvolgen- ;ler telt de lengte van eter en dat is toch iets te voor topbasketbal. Dat aan lengte werd op t originele wijze opgevan- Boleuvre speelde met zijn kleine mensen gewoon tort handbal: vier spelers n halve cirkel om de i verdediging heen, met >ge McClelland als door voor de passes door icketgebied. Na zo'n acht werd er dan een schot- g richting Leidse basket nomen. Daarmee is het tbal van Soleuvre in gro- len verklaard, n had toch onverwacht problemen met deze tjes. Vooral op reboun- gebied liet de Leidse te veel over aan de mburgse tegenstander, panning was echter geen fP e Leiden herbergt te j üasse om tegen een der- Mk e ploeg werkelijk in ijkheden te komen. Toch <C er wat rimpels in het f i Zo ontbrak coach Ton ^wegens werkzaamheden op het appel en moest Hennie Blom de honneurs waarne men. Center Steve Puidokas had veel last van zijn knie en moest de wedstrijd daarom al na zes minuten staken. Zijn af wezigheid werd gecompen seerd door het eerste optreden DEN HAAG Punch heeft gisteravond in de Delftse sporthal Buitenhof voor de eredivisie basket bal heren met 90-78 ge wonnen van Rowic. In Den Helder verloor Noordkop voor eigen pu bliek met 59-58 van The Stars. Het bestuur van de Nedér- landse basketbalbond zal de overeenkomst met Jos Pelk als coach van het nationale da mesteam niet verlengen. Vla dimir Heger, de topsportcoör dinator van de NBB, zal met assistentie van een nieuwe bondscoach ook de verant woordelijkheid voor de verte genwoordigende damesteams' krijgen. Pelk, die de functie vier jaar als part-timer heeft vervuld, behaalde met zijn ploeg opvallende resultaten: achtste bij het wereldkam pioenschap 1979 en twee keer zesde bij de Europese kam pioenschappen van 1980 en 1981. van Everett Fopma. Fopma, die wel in Europa Cup-wed strijden voor de Leidse ploeg in actie mag komen, is voor de Nederlandse competitie pas in 1982 speelgerechtigd. Leiden stelde al voor de rust orde op zaken. Via 12-22 werd het 28-48 halverwege de wed strijd. In de tweede helft liet Dave Downey nog wat aardige dingen zien en werd met 57-94 een aanvaardbare eindstand bereikt. De return in Leiden wordt woensdag 14 oktober gespeeld. Meer dan een oefen partijtje zal het niet worden. Scores: Leiden: Downey 26; Plaat 22; Hagens 17; Bruinsma 15; Soleuvre: McClelland 16. Overige uitslagen Europa Cup voor bekerwinnaars: MAFC Boedapest (Hon)-AEK Athene (Gri) 98-87; Korrugal Norrkö- ping (Zwe)-SCM Le Mans (Fra) 77-89. Windsurfploeg AMSTERDAM - De Rijswijker Joop Nederpelt, de Hagenaar Frits Jacobs en de Zoetermeer- der Paul Lobry maken deel uit van de Nederlandse negen- mansploeg die deelneemt aan het wereldkampioenschap windsurfen in de mistralklasa- se dat van 20 tot 28 september in het Thaise Pattaya wordt gehouden. TEL AVIV Louk Sanders (7-6, 2-6, 6-4 tegen de Israëliër Pirkiss) en Eric Wilborts (6-1, 6-3 tegen de Amerikaan David Siegler) hebben zich geplaatst voor de tweede ronde van de open Israëlische tenniskam pioenschappen. TILBURG Jan Tim man heeft zijn kansen op zijn tweede achtereenvol gende overwinning in een groot internationaal schaaktoernooi in Neder land aanmerkelijk verste vigd. Won de Amsterdam mer afgelopen zomer het evenement in Amsterdam (voor wereldkampioen Karpov), in Tilburg ver sloeg hij in de vierde ron de favoriet Kasparov uit de Sovjet Unie, waardoor Timman alleen de leiding nam met drie punten. Opnieuw ontbrak het niet aan strijdlust Drie van de zes partijen werden afge broken en in de tweede zitting voerde alleen Por- tisch zijn duel- met Lju- bojevic tot winst. Daar door kwam de Hongaar weer in de kopgroep te recht. Hij deelt de derde plaats met Larsen, die So- sonko (zwak op dreef) versloeg. Wie dacht dat Timman in de vierde ronde wel even een adempauze zou inlas sen, werd aangenaam ver rast. Tegen „wereldwon der" Gary Kasparov ging hij er met wit opnieuw keihard tegenaan. Na een Koningsindische opening besloot Kasparov, die eer der een keer in Moskou tegen Timman remise speelde, op de zestiende* zet een kwaliteitsoffer uit te voeren dat er kansrijk uitzag. Twee zetten later bedierf hij zijn voordeel door Lf5 en Timman kreeg tegenkansen. Het noopte Kasparov, zoals al tijd gehuld in een leren jas, tot langdurige denkar beid. Toen hij in tijdnood blunderde en zijn b-pion van het bord verdween zag Kasparov geen uitweg meer. Met uiteindelijk zelfs drie pionnen minder kon de 18-jarige speler uit Bakoe de verlossende zet niet meer vinden: door tijdsoverschrijding. Uitslagen vierde ronde: Petrosjan (Sov>—Miles (GB) afgebroken. So- sonko (Ned)—Larsen (Den) 0—1. Portisch (Hon)Ljubojevic (Joe) 1 0, Beljavski (Sov)—Andersson (Zwe) afgebroken. Timman (Ned)—Kaspa rov (Sov) 1—0, Spasski (Sov)Hüb- ner (W-Dld) Vi. Stand: 1. Timman 3 punten, 2. An dersson 2Vi 1 afg. partij; 3. Larsen, Portisch 2'A; 5. Beljavski 2 1 afg. partij; 6. Kasparov, Ljubojevic 2; 8. Petrosjan l'/i l afg. partij; 9. Spas ski IW; 10. Sosonko, Hübner 1; 12. Miles W 1 afg. partij. 'Wereldwonder' Garry Kasparov moest In Tilburg zijn meerdere erkennen in Jan Timman. MERANO Na twee nederlagen en een remisepartij heeft Viktor Kortsjnoj een kleine persoonlijke genoeg doening behaald op wereldkampioen Anatoli Karpov in een dialoogje. Kortsjnoj noemde Karpov „burger", een aanduiding die in de Sovjet-Unie slechts wordt ge bruikt wanneer het obligate „kameraad" niet aan de orde is. Dat gebeurt gewoonlijk slechts van gevange nen aan kampbewakers of gerechtsdienaren. De aanleiding tot de opmerking van Kortsgnoj was een „regie foutje" van Karpov na de 39e zet in de derde partij. Karpov dacht dat de uitkomst niet anders kon zijn dan remise en zei daarom, over het bord, tot zijn tegenstander „Ik stel remise voor", in het Russisch. Een uiterst ongebruikelijke opmerking aangezien sinds de vorige tweekamp in Baguio de twee spelers geen enkel contact met elkaar hebben. Om alle moeilijkheden te vermijden worden er nimmer handen gedrukt en spreekt men ook niet rechtstreeks tot elkaar. Na de opmerking van Karpov verbleekte de uitdager, stond on middellijk op uit zijn stoel en liep een paar passen weg. Kortsj noj kwam echter op zijn schreden terug en zei: „Burger, u moet zich richten tot de arbiter". Twee zetten later deed Karpov, via de arbiter, zoals is voorgeschreven, het remisevoorstel opnieuw. Kortsjnoj accepteerde het VZC/RITMEESTER TE STERK: 7-9 (Van onze waterpolomede- werkster) LEIDEN LZ'1886 is er niet in geslaagd de volgende ronde van het waterpolo be kertoernooi te bereiken. In eigen Vijf Mei bad werd gis teravond met 9-7 verloren van VZC Ritmeester. LZ'86 kon de Veenendaalse tegen stander een halve wedstrijd lang bijbenen. Daarna liep VZC in het beslissende der de speldeel van 2-2 uit naar een 3-5 voorsprong om de partij met een 7-9 zege te be sluiten. Ten opzichte van het vorige seizoen heeft LZ'86, getraind door Hans van der Moolen, een tweetal wijzigingen onder gaan. Het doel werd gisteren verdedigd door Jan Teske die de plaats van goalie Eric Vos heeft overgenomen. In de wedstrijd tegen VZC werd duidelijk dat Teske nog wat routine mist. Op een aantal schoten reageerde hij niet at tent genoeg. VZC maakte daar genadeloos gebruik van. Tweede nieuwe gezicht in de Leidse ploeg was dat van de op het oude nest teruggekeer de Aad van Mil. De Ritmees ter-coach had de sterke Mart Bras aan Van Mil gekoppeld. Een prima tactische zet. Met uitzondering van de openings treffer kon de international pas in de vierde periode zijn produktieve gaven tonen. Toen was de strijd echter al gestreden. Scoreverloop: Aad van Mil 1-0; Wil- co van der Zeeuw 2-0; Mart Bras 2-1,' Hans van Zeeland 2-2; Ton Schoe- man 2-3; Bart Witters 2-4; Jan Pieter Hek 3-4; Ronald van Noort 3-5; Ton Schoeman 3-6; Hans van Zeeland 3-7; Aad van Mil 4-7; Ton Schoeman 4-8; Aad van Mil 5-8; Kees Oosterheul 5- 9; Aad van Mil 6-9 en 7-9. PARIJS Uitslagen Frans voetbal: Monaco-Bordeaux 0-1, Sochaux-Auxerre 5-0, Saint Etienne-Nancy 2-1, Brest-Nan- tes 1-2, Laval-Lille 2-0, Tours- Bastia 4-0, Paris St. Germain- Valenciennes 4-0. Metz-Lyon 1-0, Straatsburg-Montpellier 0- 0, Lens-N ice 1-0. Stand aan de kop: 1. Bordeaux 13-19; 2. So- chaux 13-18; 3. Saint Etienne 12-17. PARIJS De Fransman Jean-Marie Balestre is voor drie jaar herkozen als voorzit ter van de internationale auto- sportfederatie (FISA). DEN HAAG In de reserve eredivisie eindigde het duel tussen AZ '67 en NAC in 1-1. De Alkmaarders wonnen na strafschoppen. WENEN De Roemeense bokscoach Karol Pavel Menc- zel heeft gisteren politiek asiel aangevraagd in Oostenrijk. Hij begeleidde vorige week zijn team bij de Balkan-spelen in het Joegoslavische Pula. M VERSUM Bij de elf- rijs der Giganten, die Ugavond 13 oktober aj. e drafbaan van Hilver- wordt gehouden, komt n [ranse drafwonder Ideal 24 «azeau aan de start De 2a *t won dit jaar de Prix nerique en het wereld- Pioenschap op de Roose- Raceway in Amerika. I Hilversum hoopt pikeur I ene Lefevre zich met Ideal LGazeau in het bezit te stel- 'van de Europese titel. de combinatie dit twaalf- iderdeel van het circuit, het kampioenschap ze- hts drie Nederlandse com- ties zullen in de Prijs der riten uitkomen. Het zijn (Jopie Rutting), Greatest »n (Aad Pools) en Stepha- *olt (Johnny de Leeuw). I50.i (^rijzenbedrag bedraagt i de draverijen, die Eerat* koer* (2000 m.): 1. Terence Hill (F. van Klaveren) km.tljd 1.25.0; 2. Une de Weber; 3. Thamara. Niet ge start: nr. 9 (Trotting Star). Toto: wlnn. 7.80; pl. 2.70, 1.40. 12.60; kopp. 10.40; trio 289.50. Tweede koer» (2440 m.): 1. Unsere Madel (T. J. P. Koning) 1.25.5; 2. Url- ca Marijke; 3. Upper Frejo. Toto: wlnn. 6.30; pl. 2.10, 5.30, 1.30; kopp. 54.10; trio 1091.60. Derde koers (2000 m.): 1. Udetto Ha nover (G. Joosen) 1.21.8; 2. Sonny Prlae; 3. Topper Berkum. Toto: wlnn. 2.40; pl. 1.30, 2.60, 2.00; kopp. 13.00; trio 209.40. Vierde koers (2020 m.): 1. Stella Fan Skarn (A. de Wrede) 1.20.1; 2. Slgno- ra Fortune; 3. Sergio Fortuna. Toto: wlnn. 2.20; pl. 2.00, 4.70; kopp. 11.90; trio 54.50. Vijfde koera (2900 m.): 1. Trudy (G. Joosen) 1.26.0; 2. Tarzan H.; 3. Roya! Lady. Toto: winn. 18.10; pl. 3.80, 1 70. 7.70; kopp. 16.60; trio 706.80. Zaada koers (2000 m.): 1. Tizzy R (mej. A. M. P. B. van Os) 1.22.1; 2. Tl- voll Hazelaar; 3. Prelude. Toto: wlnn. 2.40; pl. 1.10, '1.20, 2.90; kopp. 4.20; trio 142.60. (2000 m.): 1. Ramon. (J. S. Anema) 1.23.4; 2. Tara Fortuna; 3. Pallas Athene. Toto: winn. 7.10' P' 1 70, 1.60. 2.50; kopp 14.20; trio 211.10. PP' Achtste koera (1609 m.): 1. Tinker (D. Minkema) 1.21.2; 2. Peter Williams; 3. Rinky. Toto: wlnn. 2.60; pl. 1.60 745 2</ 5'10' k°PP' 1 10'40' lr'° Negende koera (2020 m.): 1. Rlflfl (J. M. Swaab) 1.20.9; 2. Osmond; 3. Poetje Patje. Toto: wlnn. 3.10; pl. 1.60, 4.80, 2.30; kopp. 19.00; trio 168.70. Tiende koers (2440 m.): 1. Tune dl Robles (J. J. Kramer) 1.22.0; 2. Shil ling; 3. Pratro. Niet gestart: nr. 10 (Obarator). Toto: wlnn. 16.40; pl. 9.90, 2.80, 4.40; kopp. 126.20; trio 1730.-, Elfdo koers (2440 m.): 1. Ursula Loo (A. do Wredo) 1.24.6; 2. Unique van Sas; 3. Ura Attack. Niet gestart: nr. 2 (Uzella Hanover); nr. 6 (Une Fille); nr. 7 (Un Arden); nr. 11 (Umzl du Bols) on nr. 13 (Utopia NJ.'Toto: wlnn. 1.60; pl. 1.60, 2.70, 1.40; kopp. 50.80; trio 184.40. Omzet totalisator 454.538.-, DEN HAAG Jan van der Hei den heeft besloten zich terug te trekken als be stuurslid van de Nederland se IJshockeybond. De reden is, zoals de Hagenaar het voorzichtig formuleerde „ernstig verschil van me ning met voorzitter Schweers." Jan van der Hei den maakte sinds 1969 deel uit van het bestuur van de bond, waarin hij de functie van commissa ris vervulde. De Nederlandse ijshockey- ploeg zal, ter voorbereiding op het wereldkampioenschap in de B-poule volgend jaar maart in Klagenfurt de serie oefen wedstrijden openen met twee ontmoetingen tegen West- Duitsland. Op vrijdag 30 okto ber wordt gespeeld in Eindho ven. Een dag later ontmoeten de ploegen elkaar in Unna. Tijdens het toernooi om het, wereldkampioenschap in de: A-poule in Zweden verloor Nederland tweemaal van West-Duitsland (92 en 12 5). Voor één miljoen verkocht door Christies AMSTERDAM De zilver veiling van het veilinghuis Christies in Amsterdam heeft in totaal ruim één mil joen gulden opgebracht Volgens een woordvoerster van Christies werd de hoogste prijs, 460.000 gulden, betaald door het Rijksmuseum in Am sterdam voor een gouden be ker (Lodewijk de Vijftiende stijl) uit 1754 uit de collectie van D. G. van Beuningen. Veel geld ook werd neergeteld voor een gouden ambassadeur spenning uit de zeventiende eeuw. Deze werd voor 30.000 gulden verkocht. De zilvervei ling bij Christies is onderdeel van een serie veilingen die tér gelegènheid van de nieuwe huisvesting van het veiling huis georganiseerd worden. Joan Haanappel naar de AVRO HILVERSUM De AVRO heeft Joan Haanappel aange trokken als presentatrice van het televisiesportprogramma „AVRO's Sportpanorama". Za terdag 10 oktober is zij voor het eerst op het AVRO-scherm te zien. Plaquette Dylan Thomas in Westminster Abbey LONDEN De uit Wales af komstige dichter Dylan Tho mas die in 1953 op 39-jarige leeftijd in New York overleed, krijgt een plaquette in de Lon- dense Westminster Abbey. Toen de toenmalige Ameri kaanse president Jimmy Car ter in 1977 Londen bezocht, opende hij een campagne om Thomas te eren in de West minster Abbey waar een spe ciale hoek is ingericht voor de graven en andere gedenkte kens van grote Britse schrij vers als Chaucer en Thomas Hardy. Dylan Thomas stierf destijds tijdens een voordrachtstournee door de Verenigde Staten aan overmatig drankgebruik. Film van Greiner onderscheiden DEN HAAG De Neder- landse korte film „De keer zijde van de kraan" van re gisseur Rob Greiner heeft op het internationale filmfesti val van Turijn een derde prijs behaald in de categorie .Voor een algemeen pu bliek". De eerste prijs ging naar een Engelse inzending en een Luxemburgse film eindigde als tweede. „De keerzijde van de kraan" werd gemaakt in opdracht van het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Volgens Greiner beoogt de film het publiek aan het den ken te zetten over het ver bruik en verspilling van het drinkwater. Deze boodschap kreeg gestalte in een filmko medie over een Hollandse fa milie, die thuis en op de cam ping leert verstandig met wa ter om te gaan. Maximilian Schell theaterdirecteur MÜNCHEN De bekende Duitse film- en theaterster Maximilian Schell is be noemd tot directeur van het volkstheater in München. De 51-jarige acteur, die in München woont, won in 1971 een Oscar voor zijn rol als ad vocaat in de film „Oordeel te Neurenberg". Andere bekende films, waarin hij meespeelde, zijn „Odessa file", „A bridge too far" en „Julia". LONDEN De Oostenrijker Hugo Simon heeft met Sorry in het Londense Wembley-sta- dion de springwedstrijd in de 'Horse of the Year-show' ge wonnen. Het" Stedelijk Museum te Amsterdam toont van 9 okto ber t/m 22 november beelden en tekeningen van CHharlotte van Pallandt. Toneelvereniging Visie geeft op zaterdag 10 oktober in de Toneelzaal van het Congresge bouw te Den Haag een voor stelling van Misdaad aan het meer, thriller van George Bat- son in de regie van Wim Leurs en in eigengemaakt decor.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15