Vliegongeluk bij Moerdijk had onvoorstelbare ramp kunnen worden n Blikseminslag zelden oorzaak vliegongeluk cluwproduktie loopt dit jaar met negen procent terug d Overleg arts-apotheker werkt kostenbesparend In 't najaar naar dezoninTunesië MODERNSTE FELLOWSHIP Win tersporter merkt nog weinig van revaluatie GENLAND. LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 PAGINA 13 SCHIPHOL De Fokker Fellowship is een twee-motorig straalverkeersvliegtuig dat maximaal plaats kan bieden aan 85 passa giers. Volgens een woordvoerder van Fokker beschikt de NLM over vier Fellowships F 28 Mark 4000, de modernste versie van de ma chine, die drie jaar geleden in produktie werd genomen. Van dit type zijn er ongeveer 25 afgeleverd. De eerste Fellowship werd in 1968 afgele verd. Van het toestel zijn er in totaal 185 ver kocht. Twaalf daarvan zijn in de loop der ja ren afgeschreven, hetzij omdat ze veronge lukten, hetzij omdat ze door tal van oorzaken zodanig onklaar raakten dat ze niet meer konden worden gerepareerd. 27 jaar geleden DEN HAAG Het laatste ongeluk met een lijndienst toestel in Neder land, waarbij do den vielen te be treuren, vond 27 jaar geleden plaats. Op 23 augustus 1954 stortte de Douglas DC 6 „Willem Bontekoe" van de KLM in zee, vlakbij de kust ten noorden van IJmuiden. Door dit ongeluk kwamen 21 mensen om het leven. Onderzoek Zwarte Doos begonnen SCHIPHOL De dienst luchtvaart van de rijkspolitie is vanmorgen begonnen met het onderzoek van de Zwarte Doos, die gisteravond in een weiland bij Moerdijk is gevon den. De Zwarte Doos is de re corder waarop alle vluchtgege- vens zijn geregistreerd. Men hoopt dat er gegevens op staan die iets over de oorzaak van het ongeluk kunnen zeggen. Wanneer er mededelingen over het onderzoek kunnen worden gedaan, valt nog niet te zeggen, aldus een woord voerder van de KLM. AMSTELVEEN Bliksemin slag kan een oorzaak zijn van het neerstorten van een ver keersvliegtuig. Volgens F. van Vianen, voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse Ver keersvliegers, zijn er enkele gevallen bekend van het ver ongelukken van vliegtuigen in zwaar onweer. Als voorbeeld noemt hij het neerstorten van een Super Constellation in Ita lië, ongeveer twintig jaar gele den. Van Vianen voegt er echter aan toe dat blikseminslag in een vliegtuig niets bijzonders is. „Het komt vrijwel dagelijks voor over de hele wereld. Op zichzelf is het geen kwestie waar een fataal ongeluk uit voortkomt Het toestel is er op ingericht De inslag wordt langs de romp afgeleid naar welbekende staartjes aan de vleugeleinden en de staart Zware windstoten, zoals die in onweersbuien vaak voorko men, kunnen echter gevaarlijk zijn voor het vliegtuig. Om die reden worden buien ook door gaans ontweken. „Maar on danks alle gegevens die de vlieger meekrijgt en de weer- radar aan boord van het vlieg tuig zijn zware buien niet al tijd te vermijden of vooraf voorspelbaar", aldus de heer Van Vianen. Hij liet zich er niet over uit of de verongeluk te „Eindhoven" in een ontoe laatbaar zware bui is terecht gekomen. rl (r), onder de stewardessen Saskia van Eyk (I) ^Lte Swart (r). Qfitificatie St ongeveer ^k duren ■Pergen naar ing on- in week rvalst de iden- Ook van de meliikrs van r allamp zal i zak«oid. Dit dringneer het aak. ran het zoeken niet fe over 'oord.ed van c is pftnte me- reid lig- MEEiiljoenen brokstukken. In het rampge bied zijn vijftien man van de rijks politie sinds van morgen bezig met het onderzoek, sa men met een groot aantal re chercheurs en mensen van de dienst luchtvaart van de rijkspoli tie. De bemanning van het toestel be stond uit gezag voerder J.P.R. Werner (33) uit Zwaanshoek en co-piloot H.L. Schoorl (28) uit Amstelveen. De twee stewardes sen waren Caroli ne Swart (21) uit Heerhugowaard en Saskia van Eyk (21) uit Den Haag. Onder de passa giers vas éen Ne derlander, de heer J. Jansen uit Vlaariingen, werkzaam bij Unile/er. De ove rige passagiers waret negen Westcuitsers, twee Engelsen en een Amerikaan. (Vervolg van de voorpagina) Duidelijk is inmiddels, ook uit verklaringen van de rijkspolitie ter plaatse, dat het ongeluk gevolgen van een onvoorstelbare omvang zou hebben ge had, wanneer de Fellow ship van de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (dochter van de KLM) vijfhonderd meter eerder was neergestort. Dan zou de machine zijn ontploft midden in het bedrijf Shell-Chemie en de afval verwerkingsfirma Unieer waar zich uiterst giftige stoffen bevinden. De schadelijke gassen zouden zich, gezien de heersende windkracht, over grote gebieden hebben ver spreid. Gisteravond is dan ook onmid dellijk de vraag gesteld of de Nederlandse Luchtvaart Maat schappij er niet beter aan zou doen zijn vluchten (die Neder- Een NLM Cityhopper F 28 van het type dat gisteren is verongelukt. land en nabijgelegen Europese over minder bedreigende rou- recteur A. Leijer van de NLM steden met elkaar verbinden) tes te verleggen. President-di- verklaarde echter geen enkele aanleiding te zien om zich te bezinnen op dergelijke koers wijzigingen. De verongelukte machine was een zeer moderne, door Fok ker gebouwde F28 „Fellow ship". Hij had de registratie PH-CHI en droeg de naam „Eindhoven". De ironie wil dat hij ook van Rotterdam naar Eindhoven onderweg was toen hij de fatale turbulentie inging. De eindbestemming was echter Hamburg. Het drama laat zich aldus re construeren. Om 17.03 uur gis termiddag vertrok vlucht HN 431 precies op schema uit Rot terdam naar Eindhoven waar hij om 17.30 uur had moeten aankomen. Het laatste radio contact vond plaats om 17.13 uur. President-directeur Leijer van de NLM: „Het was een nor maal contact Geen enkele aanwijzing voor problemen". Om 17.28 uur stortte de „Eind hoven" neer. Ooggetuige Van Luyck, directeur van een che misch bedrijf in Moerdijk: „Het was een ongelooflijk noodweer. We zijn uit ons kantoorgebouw gevlucht om dat we boven het Hollands Diep die windhoos aan zagen komen. Eenmaal buiten zagen we uit de richting Dordrecht het vliegtuig neerdwarrelen. Het had nog maar één vleugel. Het draaide rond als een vleu gellam vogeltje. Het scheerde op 150 meter hoogte over ons bedrijf heen. Toen een enorme vuurbal. Miljoenen wrakstuk jes. Een puinhoop. Maar daar voor hadden we niets bijzon ders aan het vliegtuig gezien. Alleen de missende linker vleugel". Een andere ooggetuige, de heer Van der Meer: „Ik zag vanaf de Schansdijk een enorme bui hangen met daarachter een wer velstorm. Uit de wolken zag ik een vliegtuig ko men. Het tolde twee sla gen rond en links was de vleugel afgebroken. Het toestel ging schuin met de bui mee, maar er brandde niets. De explosie kwam pas toen het de grond raakte". (Van onze lentaire redactie) LAG In vrijwel Dren wordt er dit nzienlijk) minder 1 dan in 1980. De grootste teriggang ligt bij pen ruim twee miliard of- nien oplopen met 32.000 man- De bouwcijfers staan in de jaar de productie ver onder de sector woningen en be- weinegen procent minder iare?- find augustus waren er Nou Bouwprognoses 1981- het peil van 1980 zal blijven, mpn Dp tntfllp j rond de zestigduizend bouw- 1986, die minister Van Dam rtö o ^an von8 jaar- vakkers zonder werk. In sep- (Volkshuisvesting en Ruimte waarde van deze produc- tember is de totale werkloos- lijke Ordening) aan de Tweede tie zal naa* verwachting De werkloosheid in de bouw heid gegroeid met 6100 tot Kamer heeft gestuurd. De nota Dat heeft te maken met het 20,9 miljard gulden bedra- zal over het gehele jaar geno- 404.200. zegt tevens dat ook volgend feit dat dat dit stuk gebaseerd is op de onwerp-begroting van de vorige bewindslieden. De huidige minister is juist van plan de productie flink op te schroeven, maar de effecten daarvan zullen niet eerder dan in 1982 merkbaar worden. taan f sluiting es start twee weken \G De in het re- ird tussen CDA, D'66 afgesproken ar de gevolgen van dt de sluiting van de ag vales in Borssele en [een zal binnen twee liet jj>innen- Het is de be- ,per de studie. die zal 'verricht door een arme van Vjjf personen, zaakfgerond zal zijn. Dit [eruirister Terlouw (Eco- ^edei Zaken) gisteren e de'd aan de Tweede amissie voor kerne- 1 minister wilde nog !n, uit welke perso- !t allqdiecomrmssie zal be- chaait en 1 aanmwrant schrapt ex"5t rede Beatrix iG De bede uit de ig van de koninging hiiphheid van het vier- v;eJ Jjttig jar'g bestaan' moetCad van State is ge" Jt de gedrukte versie nJBVlscourant. Het Twee- net vrd Schutte <GPV> over schriftelijk op- neer [Sevraagd aan staats- „.ji-XStui'veling van bin- ,5 zaken, kiloin ^sloot haar rede uitspreken van de nripn!" allen het werk J toekomst met inzet beste gaven en met n„ zult kunnen en ödDvp!-" ltrd.1[PVerSunnin8 unde&ken hool-fGEN Gedepu- ftten van Groningen- ne8?psteren besloten de jrgunning van n trefe wadloopbedrijf in :iJn 'fën, die loopt tot en 01182, in te trekken. deze beslissing naar irUjtvan de gebeurtenis- ro Iterdag 19 september iroep van 154 wadlo- lsen met behulp van moest worden ge- onderzoek wees uit «geleiding van de onvoldoende was en rusting niet aan de 'ldeed. Het wadloop- ki"*11 Plan in beroep te, reiK*n de beslissing van &agt volgend seizoen vergunning aan. Academie bezet De Fijksacademle voor Beeldende Kunsten aan de Stadhouderskade in Amsterdam is gisteren door leerlin gen tezet. De bezetters voeren hun actie uit onvrede met het gevoerde beleid. DEN HAAG Wintersporters die met een georgani seerde reis meegaan, zullen dit seizoen nog weinig merkei van hun duurdere gulden. De prijzen van de meeste reisbureaus zijn gegarandeerd, dat wil zeggen dat zij omhoog noch omlaag gaan. De reisbureaus Hotel-International en Arko ze:* "en dat de win tersporter wel meer waar voor zijn geld kan krijgen. In het zo- merprogramma kan de revaluatie van de gulden wel worden verrekerd. Maar, zo voegen de reisorganisatoren eraan toe, het is nog tevroeg om te kunnen zeggen hoeveel goedkoper de rei zen kunten worden. Prijssstijgingen in de bestemmingslanden en nieuue koersschommelingen zouden het effect van de reva luatie teriet kunnen doen. AMSTERDAM Apothe kers hebebn al op vrij grote schaal incidenteel of regelmatig contact met hauisartsen over hun re cepten. De Amsterdamse apotheker drs. P. Wittop Koning constateerde dit vandaag in Amsterdam op de wetenschappelijke dag van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevordering der Phar- macie, gewijd aan „ge- neesmidelenkeuze en het voorschrijfpatroon van de arts". De vroeger bestaande barrière tussen de voorschrijvende arts en de uitvoerende apotheker is volgens Wittop Koning al een heel eind opgeruimd. „De apo theker heeft al een aardige vinger in de receptuurpap we ten te krijgen, of hij heeft op zijn minst een vinger aan de voorschrijvende pols weten te leggen". In verschillende kleinere ge meenten en wijken van grotye steden komen artsen en apo thekers geregeld bij elkaar. Deze groepen houden zich met uiteenlopende onderwerpen bezig. Uit sommige statistieken vant een aantoonbare invloed van de apothekers op de kos ten aan te wijzen en de bespa ringen die daaruit voort vloeien, zijn „allerminst ge ring", aldus Wittop Koning. Negende arrestatie in Uniser-affaire DRIEBERGEN Het onder zoek naar het milieuschandaal in Krimpen aan de IJssel en Moerdijk, de zogenaamde „Uniser-zaak", heeft een ne gende verdachte opgeleverd. Het hoofd van het tankpark van het voormalig vuilverwer- kingsbedrijf E.M.K in Krim pen aan de IJssel, de 39-jarige M.S. uit Driebergen, is gisteren aangehouden. De man wordt ervan verdacht de tankkranen te hebben opengedraaid, waar door verontreinigd materiaal kon weglopen. Ook zou hij met papieren hebben ge knoeid. Eén van de negen ar restanten is inmiddels vrijgela ten na het opmaken van een proces-verbaal. De anderen zitten nog vast Telefoontruc kost PTT 28.000 gulden ALMELO-ENSCHEDE Studenten van de Techni sche Hogeschool in Ensche de hebben twee jaar lang, met behulp van een door hen zelf geconstrueerd appa raatje, gratis gebeld in open bare telefooncellen op het campusterrein. Zij hebben daarmee de PTT benadeeld voor een bedrag van 28.000 gulden. Gistermiddag stond voor de Almelose politierechter mr. Kuipers een 20-jarige TH-stu- dent terecht, die het apparaat je in elkaar had geknutseld. Het voorkwam dat de tele foonautomaat geldstukken „inslikte" voor de gevoerde gesprekken. De jongeman had bovendien de bouwschema's in de studentenflat opgehangen, zodat iedereen er gebruik van kon maken. De politierechter, veroordeelde de student tot een boete van 1000 gulden, waarvan 750 voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaar. Hii moet bovendien ruim 1000 gulden aan de PTT terugbeta len. Geertsema hoeft woorden niet in te slikken ARNHEM De Gelderse commissaris van de konin gin mr. W.J. Geertsema hoeft zijn uitspraak dat anarchistische groepen geld van bankovervallen gebrui ken niet te herroepen. Dit heeft de president van de Arnhemse rechtbank, mr. E. Wijtema, gisteren beslist in het kort geding dat het Lan delijk Energie Komitee (LEK) tegen Geertsema bad aangespannen. Geertsema verklaarde eind augustus in een interview dat anarchisten acties van krakers en tegenstanders van kerne nergie misbruiken om het ge zag aan te passen. Het LEK meende dat hij op deze wijze een verband legde tussen de anti-kernenergiebeweging en bankovervallen. Uw krant met de KLM: Als hier de najaarsstormen gieren en regen klettert, schijnt op de zilverkleurige stranden van Tunesië nog volop de zon. U kunt daar genieten van een onbezorgd verblijf tijdens een tour, die uw krant samen met de KLM organiseert van vrij dag 27 november tot en met vrijdag 4 december. Het doel Is het luxe Sheraton hotel In Hammamet. Dit smaakvol In moderne Tunesische stijl gebouwde hotel ligt aan een van de mooiste zandstranden van de Middellandse Zee en beschikt naast ruime, goed Inrichte lounges over een Moors restaurant, bars, terrassen, een verwarmd zwembad en over alle faciliteiten, die men van een klassehotel mag verwachten. Ter plaatse zijn exclusieve excursies te regelen. De reis wordt gemaakt per KLM. Het vertrek Is vrijdag 27 november 1981 's morgens om half twaalf van Schiphol. Aankomst In Tunis 14.10 uur. Terug op vrijdag 4 december 's middags om 15.00 uur en aankomst op Schiphol 17.50 uur. De prijs van deze extra-vakantletrb Is S95 per persoon op basis van een tweepersoons kamer. Toeslag eenpersoons kamer 175. Inbegrepen: vliegreis AmsterdamTunis v.v.; transfers vliegveld-hotel v.v.; zeven overnachtingen in hot Hammamet Sheraton hotel in kamers met alle faciliteiten; verzorging in het hotel op basis van volpension; bediening en belastingen; vrijdom van 20 kg. bagage; bij voldoende deel name (20 personen) Nederlandse reisleiding. Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch (na 9 uur en niet op zaterdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie tel. 070- 190.696. Windhozen richten flinke schade aan DE BILT Windhozen heb ben gisteren in ons land op een aantal plaatsen voor een flinke schade gezorgd. Rond half vijf werden in Putters- hoek enkele tientallen wonin gen licht tot zwaar beschadigd; van een silo van de Suikerunie woei het dak op een andere silo. In het Zeeuwsvlaamse Aartdenburg ging een boerde rij door blikseminslag in vlam men op. 150 Varkens kwamen om. In Terneuzen werden tientallen bomen ontworteld en waaiden daken van de hui zen. In Harderwijk begaf een noodgebouw van de belasting dienst het. Paperassen waai den in het rond. Het gebouw is ontruimd; de kluis is door brandweer en politie uit voor zorg meegenomen. Aanhoudend onbestendig DE BILT (KNMI) Een weertype met windhozen en onweders, zoals gisteren, valt de komende dagen niet direct te verwachten. Wel blijft het weer in ons land onder in vloed van oceaandepressies. Dit betekent een voortduren van een onstandvastig weerty pe met gematigde temperatu ren en van tijd tot tijd veel wind. In de komende nacht passeren echter flinke opkla ringen, waarbij de temperatu ren tot omstreeks 10 graden zullen dalen. Op donderdag zal de met een nieuwe oceaande pressie samenhangende bewol king zich over ons land uit breiden. In de loop van de dag moet dan weer op regen wor den gerekend. De wind wak kert daarbij aan tot krachtig, windkracht 5 tot 7 uit het zuidwesten. De op donderdag middag verwachte temperatu ren wijken met waarden van omstreeks 15 graden weinig af van de gemiddelden, die in deze tijd van het jaar gebrui kelijk zijn. De vooruitzichten tot en met het komende week einde wijzen op een aanhou dend onbestendig weertype met later een kleine daling van de temperatuurgemiddel- den.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13