Waterwinning tast duinen aan AAN HOUDERS VAN EEN RIJBEWIJS. Prins Claus werkt vlekje weg ONDERZOEK NAAR SCHADE KUSTGEBIED tfiet méér ^inst voor taat uit jasverkopen Benzineprijs voorlopig niet verder omlaag Meubelfabriek Oisterwijk Jongen (12) zwaar gewond Solidariteit bindt in DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 6 oktober 1981,72e jaargang no. 22084 j Uil^dve Weslerpers. behorende lot Sijtholf Pets. Apothekersdijk 34, 2312 DD'Leiden, Pcetbus 11, 2300 AA, tel. 071*122244. Giro 103003 Beuk: Amro-benk N.V., leiden. Directeur-hoofdredacteur: 1.1. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijlewe®. Advertentie» (exd. BTW) ƒ0.52 per mm. Telefoontje» ƒ0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Vanavond Mies in haar eerste praatprogramma met onver wachte gasten op Ned. II om 20.27 uur. Om 23.00 uur begin van bespreking van honderd beroemde schilderijen. Op Ned. I om 22.10 uur Jazz uit de kroeg. Veel bewolking en af toe re gen. Minima rond 11, maxima ongeveer 14 graden. Matige, morgen af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Morgen zon op 06.49, onder 18.07 uur. Scheveningen hoog water i)7.48 en 20.05 uur, laag- water 02.52 en 15.29 uur. zet zich scherp af tegen 1M inzake reclameregels tVERSUM De NOS heeft in een scherpe f aan het departement van CRM zich ver- rd tegen de ministeriële beschuldiging, dat tmroep het niet te nauw neemt met de re- neregels. Zij acht deze regels in hoge mate rerkbaar. zegt te hopen, dat de nieuwe minister v.d.f N meer begrip zal opbrengen dan eerder mi- -r Gardeniers. De NOS vindt door de vorige 'P klister te snel terecht gewezen te zijn op boven- eenn onredelijke gronden. ïrdeiontstemming wordt mede ingegeven door de te, slechts tot twee minuten beperkte nieuws- Iden van de wedstrijd Sparta-Ajax afgelopen dag, toen in twee minuten acht doelpunten op scherm moesten, hetgeen aan het karakter deze wedstrijd afbreuk deed. verder pag. 11). Eén van hon derden vaten die op de bo dem van Noordzee zijn gevonden is opgehaald om onderzocht te worden. Marine stuit op honderden vaten op bodem Noordzee ROTTERDAM Eén van de honderden vaten die de marine vorig jaar bij metingen voor de kust op de Noordzee-bodem heeft aangetroffen, is vorige week naar boven ge haald. Het vat wordt onderzocht door de di rectie Noordzee van het ministerie van ver keer en waterstaat. De vondst is gisteren door het ministerie bekend gemaakt. Dumpingen in de Noordzee zijn sinds 1972 verboden. Toen trad het verdrag van Lon den in werking dat moet voorkomen dat de zee door het storten van vuil en afval wordt verontreinigd. Als een bedrijf toch radio-ac tief afval in zee wil storten moet steeds een ontheffing worden verleend. Een woord voerder van het ministerie kon niet zeggen of de dumping van recente datum was. Ook over de inhoud en de herkomst van de va ten is nog niets bekend. „Ook overheid moet verder nivelleren" DEN HAAG Minister van Thijn van binnenlandse zaken is het niet eens met voorzitter Dutman van de ambtenaren bond ABVA/KABO die onlangs voor de Vara-radio stelde dat de inkomensverschillen bij de overheid voldoende zijn geni velleerd. Het regeerakkoord gaat uit van een jaarlijkse koop krachtontwikkeling van min één procent voor de laagste, tot min vier procent voor de hoog ste inkomens. Het gevolg is een verkleining van de inkomens verschillen, die óók moet gelden voor het overheidspersoneel, al dus Van Thijn in antwoord op schriftelijke vragen. KRASNALPOLSKY VERVUILT IJSSELMEER AMSTERDAM Het Amsterdamse ho tel Krasnapolsky heeft door een nalatig heid het IJsselmeer vervuild met een stookolievlek van enkele vierkante kilo meters. De stookolie is via de Amster damse riolering in het IJsselmeer te rechtgekomen. Tegen het hotelbedrijf is een proces verbaal opgemaakt. Al meer dan een week geleden consta teerde men bij het hotel dat de olietank lekte. Het hotel waarschuwde de ge meentelijke instanties niet, maar ging zelf knutselen, aldus de woordvoerder. Na klachten over de olievervuiling kwam het gemeentelijk bureau bij Kras napolsky terecht, dat al bezig was met vervanging van de tank. Toen waren er echter al duizenden liter zware stookolie weggestroomd. DEN HAAG/LEIDEN In ongeveer de helft van het-Ne derlandse duingebied is de na tuur sterk achteruit gegaan. Door infiltratie ten behoeve van de drinkwatervoorziening is sinds 1950 ruim tien procent van het natuurlijke duingebied ver loren gegaan, en door woning bouw en vestiging van industrie nog eehs tien procent. Ook be bossing en verdroging brachten schade toe aan het oorspronkelij ke karakter van de duinen. Het sterkst veranderden de duinen tussen Bergen aan Zee en Hoek van Holland. Alle verdere men selijke activiteiten zijn in het ge hele duingebied ontoelaatbaar. Dit zijn uitkomsten van een onder zoek van drie afgestudeerden van de Landbouwhogeschool in Wageningen, die vrijdag op het in drie proefschrif ten neergelegde resultaat willen pro moveren. De drie, ir. T. Bakker, drs. J. Klijn en ir. F. van Zadelhoff, beke ken de duinen ieder vanuit hun eigen vakgebied: begroeiing, bodem- en ter-' reinvorming en de waterhuishouding. Gezamenlijk schreven zij een over koepelend werk onder de titel „Land schapsecologie van de Nederlandse duinen". Hun onderzoek heeft echter al direct kritiek gekregen van de Vereniging van Waterleidingbedrijven (Vewin), die de conclusie, als zou de waterwin ning voor een belangrijk deel verant woordelijk zijn voor de aantasting van flora en fauna, eenzijdig en ongenuan ceerd noemt. Om de negatieve gevol gen van de waterwinning te beperken zouden de waterleidingbedrijven, zo menen de onderzoekers, zo min moge lijk ruimte moeten gebruiken voor de infiltratie. De Vewin wijst op de vele al getroffen maatregelen om de aan tasting van de natuur zoveel mogelijk tegen te gaan. Pagina 11: Vewin: onderzoek onvol ledig in onze parlementaire re dactie) IN HAAG Het ziet er naar uit dat het staat- ïn indeel iri de winsten op verkoop van olie en nog verder zal worden [rgroot. Dit zeggen des- idigen op het ministe- van economische za- [n, naar aanleiding van i onlangs gevoerd ge ek tussen minister Ter- iw en vertegenwoordi- [rs van de oliemaat- lappijen Shell en Esso. lister Den Uyl (sociale za- en werkgelegenheid) wil •r vergroting van^het staat- ,deel een belangrijk deel zijn werkgelegenheidsplan meieren. In totaal moeten jens Den Uyl de investe- igen in ons land met een in- Ue van zo'n vier miljard Iden overheidsgeld worden itimuleerd, waarvan een groting van het staatsaan- ïl anderhalf miljard zou eten opbrengen, oliemaatschappijen Shell Esso, die samen eigenaar van de Nederlandse Aard- maatschappij (NAM), de iloitant van het grote Sloch- m-gasveld, voelen hier voor. Zij stellen dat ze voldoende tegenprestatie iben geleverd voor hun gas- ïsten door te beloven in de ;n tot en met 1985 zo'n ze- n miljard gulden in Neder- nd te investeren. agina 11: Terlouw gevoelig oor argumenten oliemaat- ihappijen ladiatoren estolen -EIDEN Uit vijf renova- ewoningen aan de Timor- Taat en de Javastraat zijn ijf verwarmingsketels en ien radiatoren gestolen. 5e ketels en de radiatoren wa- en al geïnstalleerd. De schade •edraagt 7.400 gulden. De die nen kwamen de nog niet vol- ooide woningen binnen door le voordeuren open te breken. Mr. Pieter van Vollenhoven informeert als eerste via de telefoon naar de situatie op de Nederlandse wegen. Nieuws over files nu ook per telefoon DEN HAAG De Nederlander kan zich van vandaag af elke minuut van de dag, op de hoogte stellen van de laatste ont wikkelingen op de Nederlandse wegen. Daarvoor hoeft hij slechts telefoonnum mer (070) 31.31.31 te bellen. Deze speciale ANWB-verkeersinformatielijn werd gis teren in het ANWB-gebouw aan de Was- senaarseweg in Den Haag geopend door de voorzitter van de Raad voor de Ver keersveiligheid mr. Pieter van Vollenho ven. Als openingshandeling draaide hij het nieuwe nummer en kreeg te horen dat er op de A 2 een file stond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De benzineprijzen in ons land zullen vrijwel zeker de eerstkomende drie maanden niet da len, ook al zou dat gezien de internationale situatie wel logisch zijn. De zogeheten ondergrens in het sy steem, dat gehanteerd wordt bij het bepalen van de prijzen in Nederland, is nu bereikt, zodat nu eerst een periode van stilstand betracht moet worden. Volgens deskundigen op het ministerie van économi sche zaken is minister Terlouw niet van plan wijzi ging te brengen in deze afspraak met de oliemaat schappijen. Zijn voorganger drs. Van Aardenne (VVD) heeft dat weieens gedaan, maar dan om de prijzen meer of sneller te doen stijgen dan het sy steem toestond. Afgelopen vrijdag had Terlouw de benzineprijs met 4,8 cent kunnen doen dalen. Hij be sloot echter tot een verlaging met slechts twee cent (aan de pomp 1,2 cent), omdat hij geen aanleiding zag af te wijken van de overeengekomen maximumaan passing van de prijs. Momenteel is de prijs van een liter superbenzine te gen de achtergrond van de noteringen op de vrije markt in Nederland een aantal centen te hoog. Ge zien het grote overschot aan ruwe olie in de wereld verwachten de deskundigen dat die noteringen nog verder zullen dalen. De dalende dollarkoers die eveneens hierop van in vloed kan zijn, heeft mogelijk ook gevolgen voor de gasprijs. De stijging van de gasprijs voor huishoude lijk gebruik zou per 1 januari wel eens meer kunnen worden dan de aangekondigde 8,3 cent per kubieke meter. Hiermee zou de regering de dalende opbrengst uit de gasverkoop aan het buitenland op kunnen van gen. De gasverkoop aan het buitenland gaat uit van een dollarkoers van 2,70. Pagina 17: Gulden hard na opwaardering Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100. Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstr. 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstr. 24. Utrecht: Hollantlaan 28. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65. tel. 04242-19012. Tijdens officiële opening van Sijthoff-persgebouw Een postduif heeft gisteren tijdens de officiële opening van het gebouw van Sijthoff Pers de perfecte organisatie een ogenblik doorkruist. Bij het symbo lisch tot stand brengen van een verbin ding tussen het hoofdkantoor in Rijswijk en het verspreidingsgebied van de Sijt- hoff-bladen met 150 postduiven merkte prins Claus dat één vogel niet evenveel eerbied en respect voor hem had als de honderden genodigden. Zonder aan- ziens des persoons liet de in de prinse lijke hand genomen witte postduif een ongewilde herinnering achter. De in het geheel niet in verlegenheid gebrachte prins werkte met een grote witte zak doek en een spontane lach op het ge zicht probleemloos het vlekje uit zijn handpalm weg. Vervolgens loste hij door middel van een druk op de knop de 150 postduiven die hun vrijpostige soortgenoot in het luchtruim volgden. Foto's: Milan Konvalinka Moet u voor de vernieuwing een arts raadplegen? Bent u 60 jaar of ouder, of moet u om andere redenen een arts raadplegen? Houdt u dan rekening met een aanvraagtermijn van ^jniTnfln^ 5 maanden voor het vernieuwen van uw Ëm rijbewijs. Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen Postbus 5301 2280 HH Rijswijk ZH HOOG MADE Een 12-jarig inwonertje van Hoogmade is gistermiddag omstreeks drie uur zwaar gewond geraakt bij een verkeersongeluk op de Van Klaverweijdeweg in Hoog made. De jongen was met zijn vriendjes op de fiets op weg van school naar huis toen hij met zijn stuur in het stuur van een andere fiets verward raakte. Daarbij kwam hij te vallen en kwam hij terecht op de verkeerde weghelft, waar hij door een autombilist, die niet meer kon stoppen, werd aangereden. De jongen liep ernstige wonden aan het hoofd op Hij is overgebracht naar het AZL Leiden. WARSCHAU Het vrije vakver bond Solidariteit legt zich neer bij het besluit van de Poolse regering de sigarettenprijzen te verdubbelen. Leider Lech Walesa had aanvanke lijk met acties gedreigd tegen de re- geing, maar gaf gisteravond uitein delijk toe dat de regering de vak bond met de prijsverhoging te slim was afgeweest. Het vakbondscon gres in Gdansk kwam gisteren on danks oproepen verder geen tijd meer aan dit onderwerp te verspi- len en terug te keren tot het eigen lijke werk (het uitwerken van het vakbondsprogramma en het benoe men van nieuwe bestuursleden) niet uit de kwestie van de prijsverhoging voor sigaretten. In een opnieuw stormachtig verlopen bij eenkomst zei een van de afgevaardigden: „Iemand heeft een kikker losgelaten in het congres, die alsmaar rondspringt en wij verprutsen er alleen maar onze tijd mee." Solidariteit moet vandaag beslissen of het zich ruim een week voortslepende congres nog langer voortduurt of dat er een derde zitting wordt gehouden. Uit alle hoeken van Polen kwamen giste ren woedende reacties binnen op het re geringsbesluit. In tientallen steden hadden plaatselijke leiders van Solidariteit de grootste moeite om de arbeiders te kalme ren. Zij verklaarden zich onmiddellijk be reid-tot een staking. De regering liet weten dat het technisch onmogelijk was de prijsverhogingen nog ongedaan te maken. Wel liet de regering weten dat zij nog steeds bereid tot overleg met Solidariteit

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1