Veiligheidsaspect overheerst bij eerste optreden van paus Wijziging Noordiers gevangenisregime verwacht na einde van hongerstaking Iware kritiek op lefensieplannen Honald Reagan Oswald blijkt Oswald Iran vecht door Niet voor de poes Even het poesje uitlaten, dachl Lady Thinne. En niet zomaar een huis- tuin- en keu ken-katje, nee een twaalf jaar oude zwarte panter mei een hangbuik door ingeblikt katten voer. Een dame van het adelijke geslacht Bath kan natuurlijk geen ge wone kat hebben. Overigens lijkt de dame niet zo'n die- renliefhebster, want is de muts niet van bond APENLAND ssische ^minister [slagen (COU Het Sovjet mi- je van Oliezaken heeft rondige zuivering onder- Een onderminister werd is frauduleuze handelin- Dntslagen, zo heeft het iche blad „Socialistische frie" gemeld. Het gaat jik M. Khalimov die uit inctie werd gezet wegens prvalsen van produktie- i, het verkeerd aanwen- lan duizenden roebels en f op na houden van bij- jes. Bovendien wachten (log disciplinaire maatre- van de partij omdat hij lontributie niet normaal ide. Een andere ondermi- f Solokov, werd voor zijn nstig berispt. kSHINGTON De vrijdag door president Rea- i aangekondigde modernisering van de Ameri- inse strategische atoomwapens is van een onge lde omvang. Met een prijskaartje van zo'n 470 jard gulden, een bedrag dat de komende vijf jaar arschijnlijk vele malen naar boven zal moeten rden bijgesteld, is het met gemak het grootste sa- nhangende wapenpakket, dat ooit door een rege- gsleider publiekelijk is aangekondigd. Amerikaanse en daarmee in feite de hele Westerse de- tie is op gevaarlijke wijze kwetsbaar geworden voor een leaire Russische verrassingsaanval, zo meldde Reagan in ïrse populaire toonaarden. De „Window of Vulnerabi- (venster van kwetsbaarheid) zoals de kloof werd aan- uid, was volgens de regering-Reagan ontstaan door een i^jntische wapenopbouw van de Russen, waarop met name regering-Carter het antwoord volledig was schuldig ge ren. Hwel onder de kwetsbaarheidstheorie ook andere defen- irreinen werden gerekend (zoals de omstreden plaatsing kleinere atoomraketten in West-Europa), concentreerde liscussie zich vooral op de op Amerikaanse bodem gein- leerde intercontinentale raketten. De vergroting van het iische atoomarsenaal en vooral de verbeterde precisie de Russische raketten hebben de in ondergrondse lan- inrichtingen geplaatste Titan- en Minute Man-raketten !tsbaar gemaakt. Om die reden ontwikkelde het Ameri- Sjnse ministerie van Defensie (Pentagon) niet alleen een uwe sterk verbeterde raket (de MX) maar kwam ook een ^ussie op gang om de nieuwe raketten door middel van Jeegbare lanceerinstallaties (te land dan wel in de lucht lp zee) minder kwetsbaar te maken. De regering-Carter J6 in haar nadagen voor een door de Pentagon-top ge- _c*ind plan 200 MX-raketten te laten pendelen tussen 4600 ^leerplaatsen. hident Reagan nam al in de verkiezingstijd krachtig stel- tegen het ambitieuze Carter-plan, maar het werd toen het algemeen aangeduid als een poging zich te verzeke- van de steun van de kiezers in Nevada en Utah, de twee en die het merendeel van de lanceerinrichtingen op hun ndgebied zouden krijgen. r Amerikaanse media wisten begin vorige week te mel- rO, dat Reagan uiteindelijk toch voor een sterk afgezwakt <ter-plan had gekozen: 100 MX-raketten, verdeeld over Send meestal als silo's aangeduide lanceerplaatsen. Dit ^k echter niet te kloppen. Het tot op Reagans persconfe- ";ie bewaarde geheim behelsde de produktie van 100 ■raketten, waarvan er 36 zullen worden geplaatst in be lde, zij het versterkte Titan-silo's. Over de plaatsing van iverige en eventueel later te produceren MX-raketten >as in 1984 worden beslist. tn niet effectief het „venster van kwetsbaarheid" bestaat of, zoals süm- Pentagon-specialisten nu zeggen, binnenkort zal ont- dan is president Reagan er niet in geslaagd het raam uiten, aldus de overheersende toon in de reacties. Rea- werd ongedetailleerde, maar desondanks innige lof toe- waaid van de kant van een aantal invloedrijke Republi- nen waaronder de fractieleider in de Senaat Howard Ba- j en Reagans boezerpvriend in de Senaat, Paul Laxalt uit ^^ada. Maar uit niet minder gewichtige kringen kwam r scherpe kritiek. De voorzitter van de Senaatscommissie bel(r Defensieaangelegenheden, de Republikein John Tower ^ocj.diep teleurgesteld" te zijn. De belangrijkste Republikein 'etrje Defensiecommissie van het Huis van Afgevaardigden dejt zich geheel bij Tower aan en de Democraten in het vaflgres constateerden met onverholer\ vreugde er naast en Igans economische problemen nu een nieuw belangrijk dderwerp bij te hebben om de gelederen te sluiten en de NfRjositiepijlen geducht aan te scherpen. Twee oud-ministers >pa Defensie, Schlesinger (onder Ford) en Brown (onder eenter), schaarden zich in de rij van „ernstig teleurgestel- ngi." Maar buiten de meer politiek georiënteerde critici, and Reagan nog op een ander zwaar protest stuiten. Bijna de Iplete Pentagon-top heeft zich de laatste jaren uitgespro- mmmj voor het mobiel maken van het MX-systeem. En zelfs igan eigen minister van Defensie Caspar Weinberger zou soonlijk voorstander zijn van een systeem, waarbij een l van de nieuwe raketten wordt geplaatst in enorme gtuigen en een ander deel in nieuwe te-bouwen diepere mmenwerper verouderd gans oplossing lijkt duidelijk geïnspireerd door politieke iinanciële omstandigheden. Zijn beslissing werd in Neva- in Utah toegejuicht door een even merkwaardige als tij- jke coalitie van veeboeren, milieubechermers, conserva- en, indianen en de invloedrijke Mormonenkerk. De keu oor een „goedkope" MX-oplossing gaf Reagan boven- i ruimte voor een omstreden prestige-object: de bouw een nieuwe B-l bommenwerper. De B-l was door de ter-regering geschrapt, omdat het toestel in feite nu al ouderd is. De eerste B-l maakte, zeven jaar geleden een efvlucht en volgens nogal wat defensie-experts is het tel voornamelijk gebaseerd op technologie van de jaren lig. Desondanks zullen de eerste operationele B-l's pas in Dm 6 gereed zijn. Reagan wil er 100 bouwen. De toestellen ten minstens een half miljard gulden per stuk. Nu al irspellen waarnemers, dat de B-l geen schijn van kans akt voldoende steun in het Congres te krijgen. Met die wikkeling, zo zeggen sommige politieke waarzeggers, zou igan echter niet zo ongelukkig zijn, omdat hij dan met de (huldigende vinger in de richting van het Congres meer kan besteden aan een nieuwe bommenwerper, de zoge- mde „Stealth-Bomber". De Stealth die ongevoelig is voor huidige radarsystemen, zou echter pas 1990 in produktie en komen. is in het hele Reagan-plan een complicerende factor, nks de nadruk in Reagans pakket op een snelle ver- dering van de al of niet vermeende „kwetsbaarheid", geen van de onderdelen eerder effectief dan rond Ondanks de fabelachtige omvang van Reagans wapen- ket kunnen zijn plannen toch een gunstig effect hebben wapenwedloop. In Westerse defensiekringen werd na- ijk gevreesd, dat de Amerikaanse plannen om de inter- tinentale raketten te verstoppen in duizenden silo's de n zal verleiden zoveel atoomkoppen te produceren, dat silo's, gevuld of niet, getroffen kunnen worden. Een an- aspect van Reagans plan, krachtige versterking van de rbescherming, heeft daarentegen voor nieuwe onge- id gezorgd. MAANDAG 5 OKTOBER 1981 Politie maakt eind aan gijzeling Munster MUNSTER Bij een verrassingsaanval heeft de Westduitse politie zaterdag een eind gemaakt aan de gijzeling van enkele klanten en personeelsleden van een bank in Münster. De twee gewapende overvallers van het filiaal van de Volksbank werden aangehouden toen zij met het losgeld wil den vluchten. Alle resterende gijzelaars, een vrouw en vier mannen, zijn ongedeerd en het losgeld is teruggevonden. Bij de bevrij ding van de gijzelaars is geen schot geval len. De politie gaf de overvallers vrijdaga vond een losgeld van ruim een miljoen gul den toen zij drie van de acht door hen gegij zelde mensen vrijlieten. De beide daders overvielen vrijdagochtend de bank en na men acht mensen in gijzeling toen de politie arriveerde. Meer Joodse nederzettingen in bezet gebied JERUZALEM Israël is van plan de ko mende vier jaar nog 12 tot 18 nederzettingen te vestigen op de bezette westelijke Jordaan- oever. Het aantal inwoners van dat gebied zal in die periode worden uitgebreid van de huidige 20.000 tot 120.000. Dit verklaarde Ma- titjahoe Droeblas, de voorzitter van het ne derzettingen-comité, gisteren tijdens een persconferentie. De nieuwe nederzettingen worden in de buurt van Hebron in zuidelijk Judea en in het noor den van Samaria gevestigd. Het is tevens de be doeling dat de huidige 85 nederzettingen wor den uitgebreid en versterkt. Tegen de eeuwwis seling zullen er, volgens Droeblas, één miljoen Israëli's permanent in Judea en Samaria wo nen. Om de twijfels rondom de identiteit van het lijk dat onder de steen „Oswald" ligt op te lossen, werd gis teren in Fort Worth, Texas, het graf geopend. DALLAS Een groep patholoog-anatomen heeft aan de hand van resten van het gebit van de zondag in Texas opgegraven Lee Harvey Oswald vastge steld dat het echt om Oswald gaat, de moor denaar van de in 1963 vermoorde president Kennedy. De Britse schrijver Michael Ed- dowes onthulde kort geleden dat hèt niet de moordenaar van presi dent Kennedy was die in Fort Worth lag be graven maar een Rus sische agent die de identiteit van Oswald had aangenomen toen de laatste In 1959 in Rusland was. Toen er twijfel rond de identiteit van het lijk ontstonden besloot men het li chaam weer op te gra ven. TEHERAN Iran heeft in een reactie op een Iraaks voorstel dit week einde om de oorlog te beëindigen, gezegd dat het blijft bij zijn eis tot „onvoorwaardelijke terug trekking" van de Iraakse troepen van het grondge bied van Iran. De Iraakse machthebber Sad dam Hoessein verklaarde za terdag in Bagdad dat „het stre ven naar vrede op zich al een teken van kracht is". Hij had verder gezegd dat hij zonder voorwaarden vooraf een eind wilde maken aan de oorlog. Alleen moesten dan wel Iraks territoriale integriteit en „prestige"' in acht worden ge nomen. Wat dit precies in houdt, is niet duidelijk gewor den. In Iran werd het voorstel van Hoessein „propaganda ge noemd" en zei men door te zullen vechten tot heel het land is bevrijd. Iran heeft met klem ontkend dat zijn luchtmacht donderdag een olieopslagplaats ten noor den van de stad Koeweit heeft gebombardeerd. Koeweit riep zijn ambassadeur uit Teheran terug nadat de Am.erikaanse vliegende radar AWACS'had vastgesteld dat de vliegtuigen van Iran waren. Volgens de Iraniërs ging het om Iraakse toestellen. De 41-jarige Iraanse geestelij ke Hodjatolesjam Khamenei stevent af op een enorme overwinning bij de presidents verkiezingen van vrijdag. De- uitslag is overigens nog niet bekend. In Iran zijn dit week einde 66 leden van de linkse oppositie terechtgesteld. Een auto die rijdt op wind (Van onze correspondent) PARIJS Een 80-jarige gepensioneerde ingenieur uit Quinévil- le aan de Franse westkust heeft sinds enkele weken een auto die volstrekt gratis" rijdt. Enige tijd geleden vond hij een uit 1942 daterende kleine Peugeot, die op accu's loopt. De batterijen laadt hij 's nachts op met een dynamo die aangedreven wordt door een windmolen. Per dag kan hij tachtig kilometer afleggen bij een snelheid van dertig kilometer per uur. De ingenieur kan het weten, want hij heeft jarenlang aan de ontwikkeling van het supersonische vliegtuig Concorde gewerkt. Die „kist" gaat wel wat sneller dan zijn karretje. Maar dat kan je, net als de kosten per kilometer, natuurlijk niet vergelijken. De stroom is praktisch gratis want de wind is zelfs in de westerse samenleving) nog niet belast. LEIDSE COURANT Nieuw gat in heelal WASHINGTON Ameri kaanse sterrenkundigen hebben in het sterrenbeeld „Bootes" een lege ruimte ontdekt, die met gemak tweeduizend sterrenstelsels zoals onze melkweg zou kunnen bevatten. De sterrenkundige dr. Robert" Kirshner van de universiteit van Michigan en zijn mede werkers hebben vastgesteld dat het lege gat ongeveer 300 miljoen lichtjaren in doorsnee is en zich steeds verder uit breidt. De sterrenstelsels er omheen hebben door de zwaartekracht de neiging zich tot groepen te verzamelen en verwijderen zich van de leeg te. Waar het allemaal om ging, de zaligverklaring van vijf perso nen raakte gisteren wel op de achtergrond. De vijf heiligen zijn drie Italianen een pries ter, een leek en een zuster) en twee Fransen (een bisschop en een zuster). Volgens de Vati caanse krant Osservatore Ro mano (die de keuze door de paus gedaan pagina's lang ver antwoord) is de zaligverkla ring ook in de kerk van van daag nog iets wezenlijks. Heili gen geven andere chris*~nen het goede voorbeeld. V. -n gaat een paedagogische wer king uit, waar de kerk nooit zonder kan. God heeft hen daarom ook bewust een missie gegeven die veel verder gaat dan hun eigen beperkte omge ving en hun eigen korte aard se leven. Door hen heilig te verklaren wil de kerk hen niet zo maar iets schenken, maar vraagt de kerk hen uit naam van alle christenen om het werk voort te zetten waar voor God hen geschapen heeft. Aldus de Osservatore Romano die er overigens aan toevoegt dat de vijf zaligverklaringen van gisteren weer eens aanto nen dat iedereen zalig ver klaard kan worden, man of vrouw, priester of leek, zuster of bisschop, kortom ieder die deelneemt aan of deel uit maakt van de kerk. CEES MANDERS pen heeft om de stopzetting van de actie te bespoedigen. Het einde van de hongersta king werd trouwens al sinds half september verwacht. Ze heeft 216 dagen geduurd en tien jonge levens gevergd. Bobby Sands, de eerste hon gerstaker, stierf op 5 mei, na een vrijwillige vasten van 66 dagen. In die periode was hij ook met volstrekte meerder heid van stemmen tot Lager huis-lid gekozen. Michael Devine, de laatste van de tien, stierf op 20 augustus. Na zijn dood werd tegen de ac-> tie steeds meer verzet aangete kend door verwanten, die zich lieten bepraten door hulpaal moezenier Denis Faul van de Maze-ge vangen is. Zeven hon gerstakers gaven het tijdig op. De organisatoren van de actie kregen van IRA-leiders buiten de gevangenis te horen, dat een hongerstaking van zeven maanden een nutteloos wapen tegen de Britse regering ge worden was. Wijlen Pandit Nehroe, de politieke vader van onafhankelijk India, heeft im mers ooit gezegd: „De Britten wijken voor niets anders dan voor geweld." Hij had gelijk. Hongeracties hebben geen vat op Londen. De tien overleden hongersta kers zijn gestorven om van de regering-Thatcher concessies af te dwingen, die nooit kwa men. Londen weigerde hard nekkig te zwichten voor more le druk. Het internationale imago van de Britten leed daar verschrikkelijk onder. Vooral in de Verenigde Staten kwam het herhaaldelijk tot anti-Brit se demonstraties. In de 216 dagen van de hon gerstaking zijn in Noord-Ier- land meer dan 60 Britse solda ten, Noordierse burgers, poli tiemannen en cipiers om het leven gebracht tjjdens inciden ten, die rechtstreeks verband hielden met de actie in de Maze. De IRA wierf meer dan honderd nieuwe recruten aan, die naar het voorbeeld van de overleden hongerstakers hun jonge leven wilden offeren voor de hereniging van Ier land. De hongeractie bracht ook enorm veel geld op. In de Ver enigde Staten werd naar ver luidt meer dan een half mil joen gulden ingezameld. Dat bedrag gaat naar de IRA die er wapens mee koopt en de nabe staanden van overleden ge vangenen financiële steun geeft. Verwanten die ten ge volge van veroordelingen in moeilijkheden zitten, worden ook geholpen. (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gisteren een spectaculaire rentree gemaakt op het St. Pietersplein, in de katho lieke kerk de traditionele ontmoetingsplaats voor paus en gelovigen. Het was de eerste keer sinds hij op 13 mei op ditzelfde plein door kogels werd geveld. Naar deze gele genheid werd dan ook met spanning uitgekeken. De paus droeg eerst een mis op van 2,5 uur op een speciaal voor de ingang van de kerk geconstrueerd altaar en sprak daarna gedurende nog eens een half uur de Angelus uit vanaf het balkon. Tijdens de mis werden vijf personen hei lig verklaard. Dat was ook de reden waarom de mis zolang duurde. De artsen hadden de paus sterk afgeraden zijn ge zondheid al direct tijdens zijn eerste echte optreden in het o- penbaar zo op de proef te stel len, maar de paus stoorde zich daar niet aan, zoals hij zich evenmin stoorde aan de mo tregen die de hele ochtend op het plein neerdaalde. In ieder geval doorstond hij de proef Doktersrekening van de paus ROME Volgens het Italiaan se weekblad l'Europeo heeft het Vaticaan een rekening van on geveer 112.500 gulden betaald aan het Gemelli-ziekenhuis in Rome voor de kosten van de operaties op en verpleging van paus Johannes Paulus II. „De paus heeft geen ziektever zekering", schreef l'Europeo „en het Gemelli-ziekenhuis, hoewel eigendom van de Heilige Stoel, heeft geen mindering in reke ning gebracht". Overigens hebben de chirurgen die de operaties op de paus uit voerden, geen honoraria bedon gen, omdat zij zich voldoende beloond achtten door de eer en de publiciteit, aldus het week blad. Alle bezoekers van het St. Pietersplein werden gisteren een voor een nauwkeurig onderzocht op wapens. met glans: geen moment tij dens de lange plechtigheid toonde hij enige sporen van li chamelijke zwakte, hij hoefde niet door zijn secondanten ge holpen te worden en ook de stem waarmee hij de talrijke gebeden uitsprak was vast en onvermoeid. Bovendien bracht de paus di rect na de mis de veiligheids dienst nog flink in paniek door toch weer naar de menig te toe gelovigen toe te lopen en met tientallen van hen handen te schudden. De veiligheids dienst had hem dit sterk afge raden, maar de paus moet ge zegd hebben: „Jullie doen jul lie werk en ik doe het mijne". De veiligheidsdiensten van het Vaticaan en van de Romeinse politie hadden hun werk in elk geval gronqhg gedaan. Nog nooit is er in Italië zo'n grote politiemacht op de been ge weest om één persoon te be schermen. Alle 80.000 bezoe kers werden met metaaldetec tors op wapens onderzocht. Al lemaal, een voor een. Het hele plein was dan ook afgezet met dranghekken, bewaakt door politie en leger, voorzien van geweren en kogelvrije vesten. Rond het plein stonden wel 20 overvalwagens van het leger en tot ver in de omtrek pa trouilleerde militairen met ge weren. Italianen zijn na tien jaar ter rorisme heel wat gewend als het gaat om machtsvertoon van de kant van de politie, maar de uitzonderlijke maat regelen die nu getroffen wa ren, kwamen op velen als enigszins overdreven over. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN/BELFAST Nu de hongerstaking van de repu blikeinse gevangenen in de Maze-gevangenis van Belfast voorbij is, maakt de Britse re gering zich gereed om ingrij pende wijzigingen aan te bren gen aan het Noordierse gevan genisregime. Deze nieuwe maatregelen zullen van de week afgekondigd worden. Londen had de Noordierse hongerstakers beloofd, dat het gevangenisreglement en -regi me minder streng gemaakt zouden worden, zodra ze met hun actie gestopt waren. Ad- iunct-minister van Noord-Ier- land Lord Gowrie herinnerde de overblijvende zes honger stakers nog aan die belofte, toen hij hen afgelopen week een bezoek bracht. Dat was vóór de zes zaterdag middag lieten weten, dat ze niet meer wensten door te gaan met hun actie. IRA-lei- ders in Belfast zeggen, dat de hongerstakers onder druk stonden van rooms-katholieke priesters en familieleden, die voor vijf van de zes een be roep wensten te doen op medi sche interventie. Het lijdt ech ter geen twijfel dat het bezoek van Lord Gowrie ook gehol- De tien ira-ge- vangenen die in de Maze stierven als gevolg van de hongersta king. Boven vlnr: Martin Hurson, Francis Hughes, Kevin Lynch, Raymond McCreesh and Bobby Sands. Beneden vlnr: Michael Devine, Patsy O'Hara, Kieran Doherty, Thomas Mcllwee and Joe McDon nell.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9