Terug naar de reticule Bollenvak gaat het op Floriade maken IN EN 0M HET HUIS Nieuwe vakbeurs voor de tuinbranche LAND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUISixidse courantmaandag 5 oktober 1981 pag£* Omzetstijging over drie kwartalen Kamertje nummer honderd De CCWS te Honselersdijk heeft over de maand september een omzetcijfer behaald voor wat de snijbloemen betreft van 49.131.329,84 tegen de zelfde maand vorig jaar 45.971.341,45 hetgeen een vermeerdering is van 3.159.988,39 of 6,87 procent. Voor wat de potplanten be treft was het omzetbedrag nu 10.330.782,39 en vorig jaar 7.588.274,64, een vermeerdering met 2.742.507,75 of 36,2 procent. Het totale omzetbedrag van 1 januari tot en met 30 september van dit jaar bedroeg 566.580.416,79 en vorig jaar zelfde periode 489.054.913,73, een vermeerdering met 77.525.503,06 of 15,85 procent. Aan de hand van de cijfers kan worden geconcludeerd dat voor wat de snijbloemen betreft over de eerste drie kwartalen van dit jaar de prijs met 4,48 procent steeg bij een produk- tiestijging met 6,14 procent. Dit betekende voor de CCWS een omzetstijging met 15,85 procent, hetgeen niet ongunstig kan worden genoemd. In dit verband kan worden gemeld, dat over de afgelopen week bij een aanvoer van 35.598.416 bos of stuks, het omzetbedrag 14.583.160,88 beliep tegen vorig jaar zelfde week een aanvoer van 39.844.666 bos of stuks en een omzet van 11.912.759,33 werd bereikt. Opvallend Is ook dat afgelopen week bij een minder aanvoer van bijna 4 miljoen bos of stuks, het omzetbedrag voor de snijbloemen toch bijna 2 miljoen gulden hoger lag dan vorig jaar. hetgeen in het kort op een gunstiger gang van zaken wijst. Dit ondanks het feit, dat als gevolg van de milde weersom standigheden niet alleen uit de kassen kon worden geoogst, maar ook de buitenbloemen stand hielden en beslist met geen slechte prijzen. Maar het betekent wel een aflopende zaak, zo dat spoedig alleen de kassen het moeten doen. Bijzonder met de trosanjers liep het hard terug. Met ruim 6 miljoen was dat ongeveer 4 miljoen minder dan dezelfde week vorig jaar, het geen echter de gemiddelde prijs nu op 33 cent bracht tegen 18 vorig jaar. Ook de freesia met ruim 4 miljoen liep met rond een miljoen terug. Maar in het algemeen waren de prijzen toch niet onvriendelijk te noemenl Tot nu toe zijn het meestal nog produkten van eigen grond, de import is nog matig hoewel met tegen het miljoen, wel het dubbele van vorig jaar om deze tijd, maar wel met gemiddeld lagere prijzen. Van de gemiddelde prijzen noemen we: alstrumerla 33 (41), amerillyé 44 (39), anjers 37 (24), trosanjers 33 (18), anthurlum 1.33 (1.10), adparahus 19 (19), bouvardia 37 (39), troschrysan- ten jaarrond 42 (34), idem geplozen 67 (56), troschrysanten 1.04 (71), geplozen chrysanten 64 (57), euporbia 56 (35), free sia 24 (15), gerbera 43 (31), gladiolen 14 (11), irissen 17 (13), leliekelken 64 (38), lelietak 60 (57), nerine 39 (33), zinnia 1.41 (1.11), idem klein 29 (36), rozen 31 (28), Idem klein 20 (19), sonia 24 (24), belinda 16 (17), red harnette 14 (12), strelltzia 2.72 (2.41). Vergeleken bij voorgaande week mogen de prijzen over de hele linie er wel zijn. Minder best was het met de potplanten gesteld, die er met matige prijzen uitkwamen. Het aanbod be liep ruim een miljoen stuks hetgeen ongeveer 200.000 méér was dan vorig jaar. De prijzen hielden uiteraard wel nauw ver band met de aanvoer, waardoor soms belangrijke verschillen zijn te constateren met vorig jaar. Men wacht nu maar met spanning af wat de actie in het buitenland met betrekking tot de gasprijs tot gevolg zal hebben. Met betrekking tot het kosten-pakket dient niet te worden ge let op een enkele zij het niet onbelangrijke factor als geheel lopen de bloemenkwekers niet over van optimisme over de huidige gang van zaken. Het ooiienvak zal het op de Floriade 1982 helemaal gaan maken. Deze maand gaan et telijke honderdduizenden bol len op het terrein aan de Gaasperplas in Amsterdam in de grond. Alleen al op de centraal in het 56 ha grote, terrein gelegen bloemenwei de zullen deze weken 180.000 tulpen en 22.000 hyacinten worden geplant. Elders zijn de irissentuin, een narcissen- heuvel, een bijgoedtuin, het dahliarama en een speciale lelietuin gesitueerd. Bij de o- pening op 8 april - de don derdag voor Pasen - zijn het vrijwel uitsluitend de bolbloe- men die het buitenterrein geur en fleur geven. Eerst de narcissen- en de vroeg- bloeiende bijgoedgewassen, later de vroege tulpen en de hyacinten, gevolgd door de Darwinhybriden en verder in het seizoen de andere tulpen. Het voorjaarsbolbloemenfes- tijn wordt afgesloten met da irissen. Dan zal het al naar eind mei lopen. Na een korte onderbreking komen dan de lelies, gevolgd door de gla diolen en de dahlia's. Veel werk verzet De Bloembollencommissie van de Floriade onder voor zitterschap van de heer Georg Aten heeft in de achter ons liggende maanden een berg werk verzet om U tegen te zeggen. En er moet nog veel meer gebeuren. Deze maand moeten alle bollen in de grond. Een gigantisch kar wei, dat veel overleg en Inzet vraagt. Er komen nieuwe ras sen, maar ook heel oude bol len op de Floriade. Voor de inzending antieke bollen, waaronder een tulp als zo- merschoon, die in 1620 ai be kend was, zorgt de Hortus bulborum uit Limmen, die een grote collectie oude bol len in stand houdt. Niet alleen als curiositeit, maar ook om- .dat deze Hortus fungeert als stuifmeelbank, Gebleken Is dat die heel oude rassen vaak een ingebouwde weerstand hebben tegen bepaalde aan tastingen. Een punt dat in de achter ons liggende jéren to taal onbekend was. Daarom, worden die oude tulpen weer gebruikt bij kruisingen om zo resistentie te krijgen tegen o.m. het beruchte zuur. Ook heel nieuwe rassen Naast heel oude, ook heel nieuwe bolgewassen. Uniek is ook dat alle dubbele narcis sen die vandaag in cultuur zijn, in één collectie zullen worden opgeplant. Dat is in het verleden nog nimmer ver toond. Daarnaast komt er een speciaal opgeworpen narcissenheuvel waar tal van soorten worden geplant die zich lenen voor verwildering. Bijgoed Alles wat geen tulp, narcis, hyacint, gladiool en lelie heet, wordt in het bollenvak bij goed genoemd. Daaronder vallen tal van gewassen van Alliums tot Zantedeschia's en van Acidanthera tot Zephy- ranthus. Een heel scala van gewassen en gewasjes. Die vinden een plaats in de ter rasvorming aangelegd bij goedtuin die zo'n 500 m2 groot is. Die bijgoedtuin is in de herfst van vorig jaar al voor een deel beplant met die gewassen die een langere aanlooptijd nodig hebben om flink uit te stoelen. Dit najaar moeten er gaten gemaakt worden om nog een aantal bijgoedgewassen aan de reeds geplante collectie toe te voegen. Irissen De iris is in de laatste jaren een zeer belangrijk jaar-ron- dartlkel geworden. Miljoenen irisbollen worden jaarlijks in bloei getrokken. Op de Flo riade zal men dit bolgewas vele maanden achter elkaar in bloei kunnen zien In de speciale Iristuin van 800 m2. De gladiolenkwekers krijgen eveneens een eigen territori um, hoewel de gladiool voor park- en perkbeplanting niet je-van-het is. Ook de dahllak- wekers krijgen de ruimte en wel in het 2000 m2 grote Dahliarama. De dahliaplanten gaan pas half mei de grond in en daarom wordt dit deel van het terrein dit najaar beplant met zeer vroeg bloeiende Tu- lipa's zoals Kaufmanniana's, Greigii's en Fosteriana's. Zo dra die bollen uitgebloeid zijn, worden ze onmiddellijk gerooid en kan men de grond klaar maken voor de dahlia's. De bedden voor de tulpen op het Floriadeterrein worden plantklaar gemaakt. Lelies Een eigen tuin dus voor de irissen, het bijgoed, de dah lia's en de gladiolen, maar ook voor de lelies. Dat is een bolgewas dat nog steeds in betekenis toeneemt. De meeste bollen worden in het afgelopen voorjaar geplant. Die hebben het goed gedaan en blijven nu vaststaan. Een groot assortiment zal hier de komende zomer te bewonde ren zijn in een aantrekkelijke onderbeplanting van diverse vaste planten. Een groot deel van de leliebollen staat op licht beschaduwde plaatsen en dat is ideaal voor dit ge was. Het klapstuk zal ongetwijfeld worden de bijna 5000 m2 grote bloemenweide in het centrum van het expositieter rein. In sierlijk gemodelleerde perken die de vorm hebben van een soort „hoorn des overvloeds" komen hier een kleine 200.000 tulpen en de kleurenbanen van de tulpen worden telkens doorsneden door witte stromen van hya cinten. De bedden liggen al klaar. Straks komen de plant ploegen om de bollen stuk voor stuk met de hand in d(en grond te stoppen. Het bloembollenvak zet allei op alles om op de Floriade di veie honderdduizenden bef zoekers op indringende wijz^ kennis te laten maken met dl vaderlandse bloembol in df meest ruime zin van hef woord. Niet alleen op het buitenterjj rein, maar ook tijdens de bin nententoonstellingen zal hel vele malen bolbloem zijn war11 de klok wenst te slaan. Maar over dat laatste punt itf een volgend artikel wat nadef^ re bijzonderheden. Van maandag 17 tot en met donderdag 20 Ja nuari 1983, wordt in de RAI In Amsterdam voor de eerste maal de internationale vak beurs voor de tuinbranche, VTB 83 gehouden. De vakbeurs VTB zal dan worden georgani seerd in nauwe samenwerking met de Vereni ging Belangenbehartiging Tuinbranche VBTB, waarvan toonaangevende Nederlandse leve ranciers van tuingereedschap en machines en tuinverzorgingsartlkelen lid zijn. Het Initiatief tot deze nieuwe vakbeurs houdt direct verband met de grote Interesse voor tuinieren bij het Nederlandse publiek en de groeiende belangstelling voor goed tuinge reedschap, onderhoudsmiddelen en tuinmeu bilair die hier het gevolg van Is. Volgens recente ramingen zijn er in Nederland bijna 2.5 miljoen particuliere tuinen. Ongeveer tweederde van de Nederlandse huisgezinnen beschikt over een tuin. Ruim 90% hiervan ver zorgt die tuin grotendeels zelf. Naar schatting wordt er per jaar in ons land zo'n 1.6 miljard gulden aan bloemen, planten en tulnattributen besteed. Zeker de helft van de planten die in Nederland worden gekocht, zijn bestemd voor de tuin. nalen anderzijds, betekenen dat er In de tuin branche een toenemende behoefte bestaat aan oriëntatie over het totale assortiment. Een vakbeurs zoals de VTB in Amsterdam be looft te worden, representatief voor het inter nationale aanbod op de Nederlandse markt, zal volgens Insiders goed op deze behoefte inspelen. Het succes van de vakbeurzen op dit g9bled in Duitsland, de Garten Fachmesse te Keulen en in Frankrijk, de SIMAVER te Pa rijs, geeft daartoe een duidelijke vingerwijzing. Het expositieprogramma dat op de VTB 83 zal worden getoond omvat: benodigdheden voor aanleg, onderhoud en verfraaiing van particulieren tuinen; tuinarchitectuur; decora tieve en recreatieve voorzieningen in en oni. de tuin en voorlichting. De vakbeurs voor defe tuinbranche VTB 83 staat open voor de volf gende exposanten: fabrikanten, agenten importeurs van tuingereedschappen, tuinmeu] beien, tuindecoratie e.d., alsmede kwekers groothandelaren op het gebied van tuinplan] ten, bomen, heesters, bollen en knollen. De vakbeurs is uitsluitend bestemd voor bej zoekers, werkzaam in of betrokken bij tuinbranche, dus voor hoveniers, tuincentra plantenwinkels of bloemisterijen, maar ooi voor detaillisten op het gebied van DHZ, ijzer waren en dieren. De nieuwste „gangmakers" voor de kleinste ruimte in huis zijn ingelijste met toepasselijke spreuken, het „Play-boek", een rijk geïllustreerd lijvig met mogelijkheden om notities te maken en een verjaardagskalender, bedrukt hartjes en grappige tekeningen. Sedert kort op de markt, (boekhandels, warenh zen) Halvemaanvormige omhangtas in de klassieke stijl. Twee kanten extra ruim tes; ritssluiting en afsluitbare vakken (Enny). Enny-tas met kort riempje van zacht kalfsleer Actueel is de tweekleurige boemeltas met bin nen en buitenvakjes. In modische winterkleu ren: mosterd, vuurrood, lodengroen (Enny) De meesten hebben 't over het toilet of gewoon de WC, de grapjas zegt dat ie „even gaat kijken hoe de wind waalt", een ander heeft het preuts over „handen wassen". In Engeland vraag je naar de „cloakroom", harde naturen hebben 't over „de plee". Maar ze bedoelen allemaal hetzelfde: het kleinste kamer tje. Dit vertrekje wordt door veel mensen op zeer persoonlijke manier „aangekleed" of ver sierd. Het lijkt alsof men er zijn beste krachten aan spen deert om het uniek, artistiek, of gek te maken. Dat mini-ver- trek - bij de een betegeld, bij de ander gesausd en bij de derde met moppen op de muur beplakt, zodat de be zoeker nog eens kan lachen, is een plekje in huis dat aan dacht verdient. Neem nu eens de „smallest room" van top- ster David Niven. In Chateau d'Oeux, een half uurtje met het treintje van Gstaad in Zwitserland, bestaat een klein kamertje dat als schoolvoor beeld kan dienen voor ieder die wat anders wil dan een helwitte pot, witte wanden en zeil op de vloer. Mrs. Niven maakte er zelf een ontwerp voor: kleine roodgelakte voet jes met teentjes, die vanaf de vloer over de binnenkant van de witte troon, verder langs de wand tot over het plafond klimmen. „Jolly good", zegt mrs. Niven er zelf van in haar riante tweede huis even buiten het dorp, waar het echtpaar vaak zomer- en wintervakan- ties doorbrengt. Of kom eens op het toilet van een besnorde ex-RAF piloot, die jarenlang voor KLM jumbo's vloog, maar thuis op Sandhurst En geland, zijn „oord van heime lijke gemakken" aantreft ach ter een uit 'n kasteel afkomsti ge eikehouten deur, waarop discreet een kaart prijkt met als vignet een closetpot vol rode rozen. Het plafond is een sterrenhemel tegen een diep blauw firmament, op de vloer ligt een hoogpolig effen blauw tapijt, de bril is elegant blauw bekleed en een inktblauw koord vervangt de obligate trekker. Blauw Is de vloer, blauw zijn de closetrollen. Blauw is de lievelingskleur van de captain, die de helft van zijn leven door de blauwe lucht „zeilde". Dan is er in eigen land een fa milie die van de WC een dis cobar maakte met slechts een spaarzaam lichtje, dof op gloeiend tussen gitzwarte wanden en er is een familie die alle kiekjes van de ver schillende reizen die ze maak ten met plakband in artistieke formaties tegen de wanden plakten Rechts pa, ma en de kinderen in een arreslee, links de hele kluit in een zwembad op de Canarische eilanden, eindje verder: oma met de kleinkinderen in Zwit serland en ga maar door. Bij Dick Holthaus, de Amster damse ontwerper is in zijn wo ning een WC-paleis te vinden, dat geen sterveling het „klein ste kamertje" zou durven noe men. Het is een toilet„zaal" met een spiegelwand van glas, wat het grootte-effekt nog eens verdubbelt. Er voor ver zonken ligt een goudkleurige kom met bewerkte „goud< kranen. Holthaus is er b mee ingenomen. „Hier wa$ee ui Haal vaker een bloemetje*" het „huisje", zoals de WCr*1 het platteland wel wordt bf111 teld. Dit moet wel het deve zijn van alle mensen die op va in de pot met bloemmotief werken. Soms wordt ook a' de binnenkant van de dr* een wildgebloemd gordijn c r gehangen, soms wordt f- deur hardpaars of knal orads geverfd. Soms ook komt M een muurposter tegenaan \^j- een bos, een zeegezicht, e nuffige juf. Klassieker is witte porseleinen pot rp blauwe bloemen in het glazijm gebakken, die vroeger rij 1 koopmanshuizen sierde. Z\ toiletuitrusting doet herini^p ren aan een stukje landse grandeur. Het kleinste kamertje in is allang geen meer van het huis, deel. Indrukwekkend en dern is het duoblok, waarf»* de pijp tussen pot en ontbreekt. De potten zijn mooi van kleur dat men ert zou kunnen besluiten ze I als unieke plantenbak naar |k woonkamer te transporter^, Hoe het ook zij, van de prozL sche WC is met wat fanta£c] een ludiek kamertje te maka A volgehangen met uitdagenL- krantenkoppen, speelse stil kers, vergeelde familieportrat' ten. Met de verfkwast of mj een gewaagd behang. De/An ventieve doe-het-zelver zal wel raad mee weten. u' TINY FRANCIS kleine avondtasje. Er worden soepele leersoorten voor ge bruikt en ze zijn vaak onge voerd. De beugeltas heeft weer veld gewonnen, vooral de „bables" uit deze categorie zijn aardig. De jeugd is dol op zo'n super-" klein bengelend accessoire op de heup, waarin zakdoek, lip stick etc. een plaatsje kunnen vinden. Kalfsleer, lak en nap pa vormen het materiaal voor deze kleintjes, er zijn er echter ook met vlechtwerk. Combi naties van glad leer met ge- polsterde delen (gewatteerd gestikt) worden met geprent leer steeds geliefder. Over avondtasjes hoeft men niet lang te dubben. Ze zijn er van goud, brocaat, zijde, fluweel en suède. Geheel nieuw Is de enveloppe of overslagtas, uitgevoerd met een klep van kortharig bont, bijvoorbeeld veulen of kalf. TINY FRANCIS buideltassen, groot en klein, maar allemaal leuk! In het totale modegebeuren neemt de tas een grote plaats in. Voor dit seizoen is de stijl van dit accesoire nieuw-klas- siek, rustig en evenwichtig. De kleuren zijn blauw, grijs, en donkerrood, passend in het modebeeld. Er zijn twee typen om in het oog te houden: de buidel en de „reticule" uit oma's tijd, allebei uit vrij zacht materiaal. De „reticule" is oe roud; ze bestond waarschijn lijk al bij de voorhistorische vrouw. Haar man schoot een dier, vilde het, knoopte de po ten van het vel bij elkaar en stak er een stok door. Steeds weer dook de reticule op in de mode, maar dan in een wat meer „verzorgde" vorm. Het uiterlijk en de fünctie bleven echter hetzelfde: een buideltje dichtgeregen met een koord of met een sluiting van elas tiek. De moderne reticule is er in allerlei afmetingen, van groot, middelgroot tot het

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6