>lkemade voert rioolrechten in oordwijk zet mes in uitgaven 300 4" £&lf milioen voor ^constructie r ilhelminastraat Jongveekeuring Hazerswoude 700 lubkampioenschap „Rijnegom" Eerste paal Thijswijk- complex REGI0U0UR1NAAL REGI0CJ0UR1NAAL Zieken op reis met De Zonnebloem Ereburgerschap Zoeterwoude LEIDSE COURANT MAANDAG 5 OKTOBER 1981 PAGINA 5 fMADE De gemeente Alkemade wil in het be- )g gsjaar 1982 ruim 2Vi miljoen gulden meer uitge- An dit jaar. Met het financieren van alle gemeen- vejverplichtingen en wensen is het formidabele be- iiian bijna dertig miljoen gulden gemoeid. De ge- van de bezuinigingen bij de Rijksoverheid, de gestegen rentekosten op de kapitaalmarkt, de la- z.winstuitkering van het Energiebedrijf Rijnland J'JJJzaken tezamen een belangrijke vermindering iarjikomsten. Om de begroting sluitend te krijgen d, de gemeente Alkemade een bedrag van Zë)00.- (=1/5 deel) aan de saldireserve onttrekken. I er nog een bedrag van anderhalve ton beschik- wfoor onvoorziene uitgaven. gingsrechten, hondenbelasting, woonforensenbelasting en de prijs van de vignetten voor vrije overtocht met het pont- veer Kaag zullen in 1982 met 10% worden opgetrokken. De tarieven van net sportbedrijf en leges gaan 4% omhoog. rNieuw is een heffing van de- ite*)ud Ade, Zevenhuizen, genen, die zijn aangesloten op (ns| Nieuwe Wetering en de gemeentelijke rioleringen - (rioolrechten). Uit de Alkemadese meerjaren begroting tot 1986 blijkt dat o o deze gemeente het na 1982 nog 9 Alkemade wif uit deze zwaarder te verduren zal krij- ng in totaal 250.000 - gen. Voor het onverkort uit- ontvangen. De reini- voeren van het beleidspro- tgjf laten aan de Alkema- fciadsleden weten dat de g-igingsoperatie om de be- tot stand te laten ko- r vergaand is geweest. ue 1982 moet een erg "'beleid worden gevoerd. nSkrs van de woonkernen c"Vrendsveen^ Rijpwete- IWetering kunnen vol- ingar dan ook rekenen op derse aanslag van de ori- lend goed belasting. De ge- gramma zijn de middelen niet toereikend. Om niet tot rigou reuze verhogingen van de ta rieven van de gemeentelijke belastingen en rechten te hoe ven overgaan, is gekozen voor een gematigder toekomstplan en een noodzakelijke aanpas sing van de tarieven. In het kader van het intergemeente lijk overleg zullen binnenkort de volgende onderwerpen be sproken worden: eventuele wijziging van de grens met de gemeente Warmond, ontslui ting van de Sweilandpolder, aanleg van een rijwielpad langs de Leidseweg, gasvoor- ziening Weteringbrug en het pontveer Kaag. De maatschap pij die voor de Oostpolder een recreatieplan had ontwikkeld, heeft, in verband met de sterk gewijzigde economische en marktomstandigheden, afge zien van verdere ontwikkeling van dit plan. Woningbouw In november aanstaande wordt in het plan Gogh Noord I (Oude Wetering) begonnen met de bouw van 26 woning wetwoningen, 6 Van Dam eenheden en 38 premiekoop woningen. Voorts is een bouw plan ontwikkeld voor de bouw van 20 woningwetwoningen in Rijpwetering en 5 in Oud Ade. Momenteel zijn er in de ge meente 56 woningen in aan bouw waarvan 1 in Oud Ade, 2 in Rijpwetering, 8 in Roelof arendsveen en 45 in Oude We tering (onderdeel van 125 wo ningen in Gogh UW III A). Op nieuw aangekochte gronden in de Goghpolder kunnen in to taal 175 woningen gebouwd worden. Van dit plan staan in 1982 tachtig woningen op het programma, te weten 26 wo ningwetwoningen, 17 Van Dam-eenheden en 37 premie- koopwoningen. B en W delen de raadsleden mèe dat het een heksentoer wordt om de ex ploitatie van woningbouw plannen rond te krijgen. De leeftijd om voor toewijzing van een eengezinswoning in aanmerking te komen is thans 25 26 jaar, voor gegadigden voor Van Dam-woningen is dat 27 jaar. Per 1 augustus be droeg het totaal aantal wo ningzoekenden in Alkemade 503, waarvan 117 woningen Het bejaardenoord Huize Sint Jacobus is veel te klein. Er staan momenteel 8 echtparen en 22 alleenstaanden op een wachtlijst van urgente geval len. Alkemadelaan mei en juni geweest. Men be raadt zich thans over eventue le maatregelen ter bevorde ring van het bezoek aan het buitenbad, waarbij ook de mo gelijkheid van overkapping van het grote bassin zal wor den onderzocht. Het binnen bad echter mag zich verheu gen in een groeiende belang stelling. De bezettingsgraad van de sporthal heeft zijn pla fond nagenoeg bereikt. B en W nemen niet langer de verantwoording voor de ver keersveiligheid op de Alkema- Rjfctnnrl delaan voor hun rekening. Deze weg verkeert al geruime Het Alkemadese gemeentebe- tijd in zeer slechte staat en stuur deelt mee dat de vermin- moet dringend van een dek dering van de koopkracht zijn laag worden voorzien. Omdat weerslag heeft gevonden in de verder uitstel zal leiden tot verzoeken om hulpverlening sterke kostenverhoging heeft jn ^et ^ader van de Algemene het gemeentebestuur er bij de Bijstandswet. Met name de provincie met klem op aange- g^ke stijging van de energie- drongen op zo kort mogelijke kosten, plaatst gezinnen, die termijn over te gaan tot verle- van een minimurn inkomen nmg van een bijdrage voor dit rond moeten komen, voor fi- werk. nanciële problemen. Men ver wacht dat door een verdere „De Tweesprong' Stijging van de gasprijs in de toekomst, het aantal huipaan- Het bezoek aan het buitenbad vragen in het kader van de is dit zomerseizoen tegengeval- bijstandswet en de Rijks- len. De oorzaak hiervan is het groepsregeling Zelfstandigen slechte weer in de maanden zal toenemen. erjL_ iwc V afd rR( he ■tel. Voordat de ge- bif raad woensdag begint le|e algemene beschou- »n n over de begroting pifnoet de raad eerst nog /enntal andere punten af- renjen. De vergadering de^ een uur eerder dan 5, om zeven uur, en biq in verband met de d izing van de gemeente- in krie gehouden in de Y°Van het Dienstencen- u® Eiken horst, j Jediet voor de herproff- van de Wilhelmina- noflen de Willemskade is erJn de eerste punten op A\|enda. De Willemskade geworden afgesloten voor ijfl snelverkeer en beide straten worden ingericht als woonerf. Als dat gebeurt wordt gelijktij dig een nieuwe riolering aan gelegd. Voor deze maatregelen is bijna een half miljoen gul den nodig. De gemeente hoopt in het voorjaar te kunnen be ginnen met het werk. Verder krijgt de raad ook het verzoek het gebouw van G. van der Zaal aan 't Vierkant in gebruik te geven aan de Stichting Museum Bloembol lenstreek. Deze stichting is in de zomer geruisloos opgericht en wil een museum inrichten met allerlei zaken die in de loop der tijden kenmerkend zijn geweest voor de Bollen streek en zijn teelt. Oe agrarische be volking van Hazers woude droeg afge lopen vrijdag haar steentje bij aan de festiviteiten, die worden gehouden in het kader van 'Ha zerswoude 700'. Nabij het Anker In Hazerswoude-Rijn- dijk werden zo'n 200 kalveren van 40 bedrijven uit de re gio samengebracht om gekeurd te wor den. De kalveren vertegenwoordig den het blaarkop en het zwartbonte ras. De Jongveekeu ring werd op poten gezet door de In spanningen van de fok- en controleve renigingen „De Rijnstreek" 1RWOUDE - René 'elzen en Willem ergen mogen zich ':ampioenen van de oudse vereniging gom", noemen. Het *#4pen weekeinde wis- jg j hun finalepoule te van respectieve- et driebanden en het bandstoten. Een verrassende ontknoping bij het driebanden want John Splinter begon als favoriet aan het karwei. Hij startte evenwel traag en toen hij eenmaal in zijn spel kwam, was de voor sprong van René van Velzen al onoverbrugbaar. Vervolgens kwam Splinter in actie tegen de derde finalist: Marius van de Bent Nu kwam zijn klasse wel tot uitdrukking door de 13 caramboles in 14 beurten uit te maken. In de slotpartij maakte Van Velzen geen fout en wees znn opponent Van de Bent in 15 beurten terug waardoor hij de bloemen in ontvangst mocht nemen. Het bandspel werd beslist in twee poules van twee deelnemers, om ver volgens door middel van kruisfinales tot een winnaar te komen. Nico Zwetsloot bleef. Johan van Mil in 28 beurten ruim voor terwijl de tweede partij - tussen Willem Zand bergen en Hans Laken - een ware sensatie werd. Zandber gen (10 caramboles) speelde zijn caramboles in vijf beurten bij elkaar waardoor zijn moy enne van 2,00 bijna vervier voudigde ten opzichte van zijn libremoyenne. De allesbeslis- sende finale tussen Zwetsloot en Zandbergen werd door laatstgenoemde zonder noe menswaardige problemen ge wonnen, mede omdat Zwets loot erg moeilijk het juiste rit me kon vinden. Uitslagen: driebanden: 1. René van Velzen, 2. John Splinter, 3. Marius van de Bent; bandspel: 1. Willem Zandbergen, 2. Nico Zwetsloot, 3. Hans Laken, 4. Johan van Mil. NOORDWIJK - Nico Krielen, hoofd van de af deling Stedebouw bij de dienst van gemeentewer ken, sloeg vrijdagmiddag op het Thijswijkterrein met een aantal forse tik ken de eerste paal in de grond van een complex van 48 koopflatjes voor kleine huishoudens. Het initiatief tot de bouw van dit complex werd geno men dor het Bouw- en Aannemingsbedrijf De Raad B.V. Voor het slaan van de paal be stond grote belangstelling, niet alleen van de zijde van de ge meentelijke instanties, maar ook van de toekomstige bewo ners. Van de 48 te bouwen ap partementen zijn er al meer dan dertig verkocht. De koop prijzen liggen tussen de f 116.000,- en 127.500. Het Bouwbedrijf De Raad heeft be rekend dat bij toepassing van de premie A-regeling de koper met een belastbaar inkomen van bijvoorbeeld 28.000,- per jaar komt te staan voor een maandlast van plm. 190,- in het eerste jaar. Per jaar gaat' het maandbedrag met 30,- omhoog tot men na tien jaar staat voor een maandelijkse last van J 460,-. Bloemschikken In de maand oktober gaat onder leiding van mevrouw Van Leeuwen uit Lisse weer een cursus bloemschik ken van start De eerste van de serie lessen wordt van avond gehouden in het clubgebouw van de speeltuinve reniging Marijke aan de Crocussenstraat in Lisse. De lessen worden van acht tot tien uur 's avonds gegeven. Nadere inlichtingen bij mevrouw Van Leeuwen, tel 02521-14167. Kaartavonden Voor leden, donateurs en begunstigers heeft de FC Lisse een klaverjascompetitie georganiseerd. De strijd om vele mooie prijzen duurt 16 avonden en begint vandaag. De kaartavonden worden gehouden in De Voorhof aan de Bondstraat en beginnen om acht uur. In totaal kunnen 120 personen meedoen en voorinschrijven (kosten 4 gulden) is raadzaam via telefoon 02521-16074 of 12944. Er wordt in vier ronden zestien keer gekaart er wordt niet met een vaste maat gespeeld en de tien hoogste persoonlijke uitsla gen tellen mee voor de competitie die 3 mei eindigt EHBO cursus (1) De EHBO afdeling Hoogmade houdt de komende maanden weer een cursus. De opleiding tot eerste hulp verlener bestaat uit 16 lessen en zal worden gehouden in café Van der Eng, Kerkstraat 62 in Hoogmade. Als docenten fungeren de Leiderdorpse arts F.OJi.M. Kemme en Ada van der Tang. De eerste les begint van avond om kwart voor acht Cursisten kunnen zich sun- melden bij bet plaatselijke EHBO bestuur of op de eer ste lesavond. EHBO cursus (2) Ook dit jaar organiseert de EHBO-afdeling Lisse weer een cursus voor beginners. De cursus, die half oktober van start gaat, omvat tenminste zestien lessen van elk twee uur (zowel theoretisch als praktisch) en wordt eenmaal in de week op dinsdagavond gehouden in het gebouw Salvatori aan de Wagenstraat Plaatselijke doktoren en een kaderin- structrice zullen de lessen leiden. Aan het eind van de cur sus volgt een examen en de geslaagde cursisten krijgen een diploma. Spoedige opgave voor de cursus is gewenst en dat kan gebeuren bij het secretariaat van de afdeling, Witte de Withstraat 21. Kerksloot Dezer dagen wordt een begin gemaakt met het aan brengen van een beschoeiing langs de Vlietwijkzijde van de Kerksloot tussen het Gerard Douplantsoen en de Professor Asserlaan in Vorschoten. Tevens zal de Kerksloot worden uitgebaggerd, dit alles in het kader van het aanleggen van ligplaatsen voor de Watesport vereniging Voorschoten. De boten die aan de Vliet wijkzijde van de Kerksloot liggen zullen door de eige naren tijdelijk verwijderd moeten worden. De werk zaamheden zullen de hele maand oktober in beslag ne men. De ligplaatsen worden door de watersportvereni ging verdeeld. Studiebegeleiding Het creativiteitscentrum Artopa in Lisse zoekt vrijwilligers voor studiebegeleiding. De bedoeling van deze gratis acti viteit van Artopa is het helpen van kinderen met school problemen. De begeleiding wordt gegeven door vrijwillig- (st)ers, bijgestaan door een aantal leraren van middelbare scholen, een onderwijzeres en een psychologisch adviseuse. Doordat het vrijwilligerswerk is, hoeven de kinderen en hun ouders niets te betalen. Wie over voldoende (vak)ken- nis, vrije tijd, interesse en enthousiasme beschikt, kan zich als begeleid(st)er melden bij mevrouw I. Rutgers van Arto pa, telefonisch tussen elf en twaalf uur op 02522-19025 of schriftelijk op het adres Torenlaan 10, 2215 RW Voorhout. ITENDE BEGROTING DOOR BEZUINIGINGEN EN VERHOGING BELASTINGEN DWIJK Noord- eeft voor 1982 een nde begroting, maar nanciële positie van tumeente is ver van leurig. Het is in ja- liet zo moeilijk ge- om tot dit resultaat ling van de begroting ,„pmen, delen B en W 6i£ gemeenteraad mee. ftijl alleen gelukt door allde gehele linie uitga- 'n)jerug te dringen en ^mogelijk inkomsten zivoeren. zi inkomsten en uitgaven ,nc^ lijn te krijgen en uit- iteiijk een bedrag van )00.- beschikbaar te heb- j ijor nieuw beleid, is reke- Shouden met een belas hoging van 8V4 procent, "een de onroerendgoed- belasting, maar ook andere ta rieven zoals de secretarieleges, bouwleges, begrafenisrechten, reinigingsrechten, woonforen senbelasting en dergelijke gaan met dit percentage om hoog. Parkeergelden worden zelfs verdubbeld en van een kwartje naar 0.50 per half uur gebracht. Door de opvoe ring van de belastingen en ta rieven krijgt Noordwijk ruim f 400.000.- meer in het laatje. In een groot aantal uitgaven wordt het mes gezet. Vacaturens worden niet ver vuld, het overwerk wordt be perkt, de raadsverslagen voor sommige leden van de stembu reaus wordt afgeschaft, er gaat minder geld in de fondsen voor sport, cultuur, jeugd- en jongerenwerk, de uitgaven voor culturele evenementen worden besnoeid, de subsidies voor vrouwenactiviteiten be vroren, terwijl opk de bijdra gen aan verenigingen zullen worden bekeken. Het gemeen tebestuur zal scherper letten op het betrachten van de nodi ge soberheid, geen stijging van de subsidies boven het niveau van 1981 en nooit zal de subsi die het exploitatietekort mo gen overschrijden. Het college merkt in de nota van aanbieding van de begro ting op, dat de gemeenten in het afgelopen jaar onder een nog zwaardere financiële druk zijn gekomen, hoofdzakelijk als gevolg van de bezuini gingsmaatregelen van het rijk en de hoge rentestand. Noord- wijk krijgt minder uit het ge meentefonds (ruim 276.000.- er moet meer rente op de ge leende financieringsmiddelen worden betaald 360.000.-) en de winsten van de nutsbe drijven worden f 500.000.- la ger geraamd, zodat de algeme ne dienst daarvan minder kan profiteren. Er is een zeer dui delijke teruggang waar te ne men, zegt het college van B en W. Het attendeert in dit ver band op de vorige begroting. Deze sloot met een batig saldo van 1.303.372.- en daarin was voor-nieuw beleid een re serve aanwezig van ruim een miljoen gulden. Het nu voor dit beleid gereserveerde be drag van 575.000.- is niet eens reëel, want de kans is groot dat het moet worden aangesproken als gevolg van bezuinigingsmaatregelen. Het gemeentebestuur heeft uitge rekend, dat een gemiddeld Noordwijks gezin van vier personen in een woning met centrale verwarming als ge volg van de belasting en ta riefsverhogingen een bedrag van f 276.30 per jaar meer gaat betalen, inclusief de ver hoging van de prijzen voor gas, water en elektriciteit. Katwijk neemt afscheid van pastoor Raadschelders Honderden hebben zaterdagavond In het Katwijkse centrum „Tripodia" de gelegen heid aangegrepen afscheid te nemen van pastoor Raadschelders. Vooraf gaande aan de openbare receptie was een bijeen komst met genodigden. De toespraken werden muzikaal omlijst door optredens van de leerlingen van de kleuterschool met een toepasselijk lied, de Jeugdgroepen, eveneens met een lied, de harmonie en het parochieel koor, dat het „Domine sal- vam fac" van Glezen ten gehore bracht. Burgemeester Bos sprak van een sombere week. Hij noemde de scheldende pastoor een bijzonder mens, die woekerde met zijn gaven. Daarna werd een wandkleed aan de pastoor aangeboden. De heer Bekkers, voorzitter van de parochieraad bood de pastoor een televisie aan. Na een optre den van de jeugdgroepen, was het de beurt aan ds. Vrolijk, die namens de refor matorische collega's opmerkte dat pas toor Raadschelders als herder in het voet spoor ging van de opperste Herder. Uit handen van de voorzitter van de Rijns- burgse gemeenschap ontving pastoor Raadschelders een fraai wandtapijt, terwijl daarna de heer Laarhoven namens de Val- kenburgse gemeenschap een bijdrage le verde aan het „Raadschelders-toren- fonds" en een afbeelding van de toren overhandigde. Pastoor 1 Raadschelders wordt opgevolgd door pastoor Mastdijk, die al zeven jaar werkzaam Is in de Kat wijkse parochie: Een aantal langdurig zieken uit leden naar pension Heihof In dat de Veense afdeling van Alkemade Is zaterdagmiddag Eindhoven. Behalve uit Alke- „De Zonnebloem" een derge- teruggekomen van een weekje made kwamen de leden van lijke reis organiseerde. De zle- vakantie met „De Zonne- het gezelschap uit Lelden, ken werden bijgestaan door bloem". Een 20 man sterk ge- Voorschoten en Zoeterwoude. een team van 25 vrijwilligers, zeischap vertrok een week ge- Het was voor de vierde keer ZOETERWOUDE Het gemeentebestuur van Zoe terwoude heeft het voor nemen het „ereburger- schap van de gemeente" in te stellen. De raads commissie algemene za ken zal zich morgenavond moeten buigen over de verordening van een ad viescommissie die zich be zig gaat houden met de toekenning en de veror dening die onder meer re gelt wat de voorwaarden zijn om voor het erebur gerschap in aanmerking te komen. De adviescommissie zal gaan bestaan uit de volgende leden: de burgemeester, de wethou ders en de fractievoorzitters uit de gemeenteraad. Overi gens zal de toekenning van het ereburgerschap geschieden door de gemeenteraad op voorstel van het college. Voor drachten tot verlening van het ereburgerschap dienen te wor den gericht aan het college. Dit betekent dat iedereen voorstellen aan burgemeester en wethouders kan doen. Ove rigens wordt het ereburger- schap slechts in zeer bijzonde re gevallen verleend namelijk: „Als blijk van grote waarde ring en erkentelijkheid aan hen, die zich uit hoofde van hun uitmuntende eigenschap pen, uitzonderlijke prestaties, menslievende daden of an derszins jegens de Zoeter- woudse gemeenschap in hoge mate verdienstelijk hebben ge maakt" of „Als onderscheiding aan een inwoner of een oud- inwoner van de gemeente Zoe terwoude, die door zijn grote en algemeen erkende verdien sten op enigerlei gebied zich die verlening waardig heeft getoond". Aan het ereburger schap zijn verbonden: een leg penning, aan één zijde verto nende het gemeentewapen, alsmede de woorden „Erepen ning gemeente Zoeterwoude"; een draagspeld, dan wel bro che, vertonende het gemeente wapen in emaille en voorts een oorkonde. Vrolijk naar Koudekerk KOUDEKERK Mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid Holland, brengt maandag 12 oktober een werkbezoek aan Koude kerk. Vrolijk zal tijdens dat bezoek het Hofstedepark openen. Voorts wordt er een bezoek aan het gerestaureerde toren tje van Groot Poelgeest afge legd en krijgt de vrijwillige brandweer een nieuw blus- voertuig. Bovendien staan er vergaderingen met het college van burgemeesters en wethou ders en de raad op het pro gramma. Inbraak in 6 woningen ALPHEN AAN DEN RIJN Zes woningen zijn in de nacht van zaterdag op zon dag het doelwit geweest van inbrekers. De politie ver moedt dat dat het werk is geweest van één groep, om dat in alle gevallen de ach terdeur werd geforceerd. In de Lekstraat bezochten de inbrekers twee woningen. Van een is niet bekend wat daar wordt vermist, maar uit de an dere woning werd voor 1.900 gulden aan buitenlands geld gestolen. Uit een woning aan de Vlierboomstraat worden 400 gulden, drie spaarbank boekjes en twee armbanden vermist, uit een woning aan de Prunusstraat ook 400 gulden en wat sieraden en uit de Beu kenlaan een föhn en een zilve ren tientje. Verder werd nog een woning aan het Gouden regenplantsoen bezocht, maar het is nog niet bekend wat daar wordt vermist BIJ CONTROLE OP NALEVING VEEWET: 36 bekeuringen op Engelendaal LEIDERDORP Bij een veewetcontrole door de rijkspolitie vanmorgen op het Engelendaal zijn 36 be keuringen uitgedeeld. Tus sen kwart over vier en kwart voor acht werden veertig veewagens, op weg naar de markt in de Leidse Groen oordhallen, gecontro leerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5