■3 Octoberfeest als vanouds Snel uw liuis verkopen? Nieuwe indeling Van Mierisstraat Genesis onderuit e" 'Jaditioneel hield de optocht even stil bij sociëteit „Minerva" voor een drankje. Vele Leidenaars waren weer in het Waaggebouw voor de uitreiking van haring en witte brood. ,EIDEN Kermis, regen in de |icht, een optocht, hut- pot, wittebrood, het zijn t meie gebruikelijke ingre die elk jaar weer n'. ifijdragen tot het succes 14^°fen het feest van Leidens Intzet. Het recept is in je loop der jaren eigen- nk steeds hetzelfde ge- «oitejfeven. En waarom ook D°-i?iet, getuige de vele tien- serluizenden die de afgelo- en zaterdag aan het feest eelnamen. Drie October een historisch feest, het leest traditionele ervan wel dat het elk jaar op- ieuw verschrikkelijk ge- illig blijkt te zijn. (oor de echte Leidenaren be lt zo'n gebeuren al vroeg inneer de Leidse politie om en uur op' het Stadhuis- i reveille blaast. Eigenlijk evenement dat historisch welijks verantwoord is, Is, burgemeester Goekoop i zijn voorbeschouwing van fet feest opmerkte. Het zou ^hmers juister zijn wanneer Leidse ingezetenen door de tveille uit bed getoeterd zou- >spei fn worden in plaats van dat er. 2Óen eerst opstaat om vervol- 30 Mns reve'he aan te horen, ie *e}eidens eerste burger deed 22.40an ook een beroep op de 3 3 55 October Vereeniging om de [veille weer in oorspronke- ke staat te herstellen. Dat Optocht Nai(#tekent wellicht dat het poli- ®'- ^-muziekgezelschap volgend tetterend door de stad Bkt om de bevolking uit de slaap te wekken. Het blijft de vraag of deze geste door ie dereen in dank zal worden af genomen. Historisch is wel de haring en wittebrood uitrei king in het Waaggebouw waar ook dit jaar weer velen zich verzameld hadden. Het lijkt overigens het enige mo ment van de dag te zijn waar op haring genoten wordt. Voor het overige is het paling wat de klok slaat. Onder de tienduizenden, waaronder al net zo traditio neel velen met de armen vol planten, ook dit jaar 's lands meest populaire spraakwater val Theo Koomen. Hij ver zorgde, al of niet deskundig, het commentaar bij de touw trekwedstrijden op de Doeza- straat. Op hetzelfde tijdstip vond op het Kort Rapenburg een soortgelijke happening plaats. Een wedstrijdje touw trekken tussen een historische stoomwals en het publiek ein digde in een glorieuze over winning voor de laatste cate gorie. Waaruit maar weer blijkt dat ook een stoomwals zijn beperkingen heeft. Dertig meter verder eindigde de vletten-roeiwedstrijd *aan de Apothekersdijk in een over winning voor de zogeheten Garudastam. De voor deze ge legenheid samengestelde vier met stuurvrouw 'Doublé Daisy' eindigde op de tweede plaats. De vijf dames bespaar den zich daarmee in ieder ge val een nat pak. De grote klapper was natuur lijk ook dit jaar weer de op tocht „Vrede en verdraag zaamheid" was het thema en in dit kader trokken onder meer wagens- en groepen voorbij, die De Bartholomeus- nacht oftewel de Patrijse bloedbruiloft, de moord op Willem van Oranje en de zil- verroof van Piet Hein uit beeldden. Niet direct vrede lievende onderwerpen doch dat mocht niet verhinderen dat het publiek volop aan zijn trekken kwam. Nieuw in het toch vrij tradi tionele programma van de viering van Leidens Ontzet waren de twee grote popcon certen: een optreden van de formatie Genesis in de Groe- noordhallen en de Leidse beatnacht in de Stadsgehoor zaal. Drie October werd zoals gebruikelijk afgesloten met een groots vuurwerk achter het Schuttersveld. En, voor wie het allemaal niet mee had mogen maken verzorgde de televisiepiraat Nederland 3 's nachts een prima reportage van de feestelijkheden op de beeldbuis. Nadat de van heinde en verre gekomen feestvierders huis waarts waren gekeerd, kon den de werknemers van de reinigingsdienst aan het werk. In de stromende regen werd vanaf een uur zaterdagnacht 17.680 kilo vuil van de straat gehaald. Zeven uur later, zon dagmorgen acht uur was de stad nagenoeg schoon. De politie mócht na afloop in de wit geschóende handen wrijven. Behoudens vele re- gelwerkzaamheden kon de Leidse Hermandad op een in alle rust verlopen dag terug kijken. En ook dat lijkt, ge lukkig, traditie te worden op 3 October. Touwtrekken op het Kort Rapenburg: de stoomwals moest het afleggen. - Lx - 1 tfn van de wagens uit de optocht, die het motto „Vrede en Verdraagzaamheid" meekreeg. ADVERTENTIE Uw huis tegelijk geadverteerd in de Haagsche Courant Het Binnenhof, Rotterdams Nieuwsblad, Goudsche Courant en Leidse Courant Dankzij het 5 Kranten Kleintjes Tarief van Sijthoff Pers. Dan bereikt u in één keer 29S.800* gezinshoofden in de Zuid-Hollandse steden- concentratie. En vergroot u de kans om uw huis sneller te verkopea Bel en vraag naar het 5 Kranten Kleintjes Tarief. Of bel uw makelaar, de adviseur. ♦Bron: NIPO 79/80 media-onderzoek. Nieuw. Met het 5 Kranten Kleintjes Tarief van Sijthoff Pers bereikt u in één keer 295.800 gezinshoofden. Sijthoff Pers, telefoon voor Den Haag en Leiden 070-896621, voor Rotterdam 010-122444 en voor Gouda 01820-12744. Verkeersmaatregelen (1) De inspraakprocedure met betrekking tot een aantal verkeersmaatregelen, die in totaal 5,6 miljoen gulden gaan kosten, is gestart. De gemeente heeft twee infor matieavonden belegd. Dat gebeurt op 6 en 7 oktober in de aula van de dependance van de Rembrandt Scholen gemeenschap aan de Vijf Meilaan. Belangstellenden kunnen daar op beide avonden vanaf acht uur 's a- vonds terecht. De plannen bestaan uit drie hoofdmo ten: voorzieningen, die de veiligheid moeten verhogen van (brom)fietsers langs de route Vijf Meilaan/Zoe- terwoudseweg tot aan de spoorlijn; het weren van sluipverkeer door de straten ten noorden van de Vijf Meilaan af te sluiten voor doorgaand verkeer; de aan leg van een tunnel onder de Churchilllaan voor fiet sers en voetgangers op de Vijf Meilaan. Verkeersmaatregelen (2) Op de eerste informatieavond komen de fiets- en ander voorzieningen langs de Vijf Meilaan in bespreking. Op het tweede gedeelte van de bijeenkomst wordt informatie ge geven over de tunnelplannen. De daaropvolgende avond komen de verkeersmaatregelen en parkeervoorzieningen in de Boshuizerlaan, Diemeistraat, Gerrit Kasteinstraat, Segaarstraat en Hoflaan aan de orde. Het tweede deel van de bijeenkomst is dan wederom bestemd voor informatie over de tunnelplannen. Van de bijeenkomsten worden ver slagen gemaakt. De aanwezigen krijgen daar allen een co- pie van toegestuurd. Verkeersmaatregelen (3) Als de reacties op de voorgenomen verkeersvoorzienin- gen voor de Vijf Meilaan geen ingrijpende wijzigingen in de plannen vereisen, worden de voorzieningen uitge werkt De betrokkenen ontvangen te zijner tijd infor matie over het begin van de uitvoering. Dat zal echter niet voor 1982 zijn. De reacties op de tunnelplannen ko men in elk geval aan de orde in de commissie ruimte lijke ordening. Schriftelijke reacties op de plannen kunnen gestuurd worden aan het college van burge meester en wethouders van de gemeente Leiden. De Glijbaan Peuterspeelzaal De Glijbaan heeft een nieuwe behuizing. Zaterdag 10 oktober om elf uur wordt dit onderkomen aan de Burggravenlaan 17a officieel in gebruik genomen. Na de officiële opening is de speelzaal tot vier uur te bezichti gen voor belangstellenden. Vrije kleuterschool De vrije kleuterschool Leiden Noord houdt zaterdag 10 oktober een open ochtend in de Dr. Voorthuizenschool aan de Marnixstraat. Een maand geleden kwamen de kleuters letterlijk op straat te staan, doordat de toege zegde vestiging van de klassen in de Louise de Co- lignyscholengemeenscbap op het laatste moment niet doorging. De Dr. Voorthuizenschool heeft de kleuter school toen aangeboden een klas tijdelijk in hun ge bouw onder te brengen. Boven de gymnastiekzaal is nu ruimte gecreëerd, waar kleuteronderwijs gegeven kan worden. De open ochtend begint om half elf. Wijkgebouw De heer G. Steinbach, voormalig directeur van de opgehe ven Leidse Jeugd Actie, opent zaterdag 10 oktober het wijkgebouw van de stichting wijkaccommodatie Morsch- kwartier. Het gebouw is gelegen aan de Lage Morsweg 14a, het terrein van de gelijknamige speeltuinvereniging. LEIDEN De gemeente wil het aanzien van de Frans van Mierisstraat ingrijpend wijzigen. Men heeft een plan gemaakt voor de aanleg van verkeersdrempelsv plantenbakken en een betere parkeervoorziening. De herindeling houdt verband met de aanleg van een nieuw riool in de straat. De bewoners zijn uitgenodigd voor een informatieve bijeen komst die vanavond om acht uur wordt gehouden in buurthuis Groenoord in de Musschenbroekstraat. Gemeentelijke vertegen woordigers zullen de aanwezigen informeren over de plannen, en de wensen van de bewoners aanhoren. LEIDEN Het massale boe-geroep tijdens de uitvoe ring van nieuwy werk van de elpee Abacab, sprak boekdelen. De grote Genesis-aanhang stelde de ver nieuwingsdrang van de groep niet op prijs. Zanger/ drummer Phil Collins ergerde zich zaterdagavond ma teloos aan zijn eigen publiek, dat blijkbaar naar de Leidse Groenoordhallen was gekomen om de succes volle Genesis-werken uit het midden van de jaren ze ventig nog eens te horen. Het begon allemaal zó mooi. De helden van de sympho/- rock werden geestdriftig ont vangen door ruim tienduizend volgelingen en na de ope ningsnummers Behind The Li nes en vooral Duchess, leken ze het publiek al voor zich te hebben gewonnen. Na de aankondiging van enke le nummers van Abacab glipte het enthousiasme echter als zand tussen de vingers weg. Tijdens het complexe, naar jazz-rock neigende Whodunnit werd een deel van het publiek al onrustig. Toen opnieuw een nummer van Abacab werd aankondigd was de spanning te snijden. Wat nog nooit eer der was gebeurd, overkwam Genesis die avond: ze werden massaal uitgejouwd. Phil Col lins, zichtbaar verlegen met de situatie, reageerde ongelukkig door te stellen dat iedereen die geen nieuwe muziek wilde ho ren, maar de biezen moest pakken. Om erger te voorko men werd The Firth Of Fifth van Selling England uit 1973 ingezet. In de aankondiging omschreef een verbeten Col lins dit nummer als „old shit". Het ovationeel applaus dat hierop volgde, moet hem in het hart hebben geraakt. Na deze gedenkwaardige con frontatie met het publiek volg den toevallig of niet voornamelijk nummers uit de periode dat Peter Gabriel nog aan het roer stond. Ze werden vlekkeloos, maar gemakzuch tig en ongeïnspireerd door Collins (met de handen veel vuldig in de broekzakken) vertolkt. Het verloren geraakte enthou siasme bij het publiek kwam hierna snel weer terug. Daar zal de fascinerende lichtshow een lust voor het oog ze ker ook toe hebben bijgedra gen. Traditioneel werd het op treden afgesloten met I Know What I Like (And I Like What I Know). Een hit uit 1974 die de houding van het Genesis-publiek in de Groe noordhallen goed weergeeft. Op de zangkoren vanuit de zaal reageerde Phil Collins met een ironisch omhoog ge stoken duim. Peter Gabriel moet het alle maal hebben aangevoeld. Hij verliet Genesis, toen de groep op haar creatieve hoogtepunt was aangekomen. De overgebleven leden zitten nu met de gebakken peren en kunnen het publiek blijkbaar alleen nog tevreden stellen door het spelen van de succes nummers uit het begin van de jaren zeventig. NICO MOKVELD Vogelspin bleek onschadelijk LEIDEN Even leek het erop, dat ook in Leiden een vogelspin domicilie had ge kozen. Eenbewoonster van de Haarlemmerweg ontdek te zaterdagmorgen in een be dstede in haar woning een reusachtige spin. In paniek belde zij de politie. Toen deze arriveerde had de zoon des huizes al een schoe nendoos over het grote harige dier heen gezet. Bij nader on derzoek door de Dierenhulp- dienst bleek dat het niet om een gevaarlijke vogelspin, maar om een Chinese Wol- handkrab ging. Dit dier lijkt erg veel op een vogelspin, maar is volstrekt onschadelijk. De dierenhulpdienst wil uit zoeken waar het dier vandaan is gekomen. Op heterdaad betrapt LEIDEN De politie heeft zaterdagavond om tien uur zes jongens op heterdaad be trapt bij een poging in te breken in een fietsenhandel aan de Middelweg. De jongens in leeftijd varië rend van 14 tot 17 jaar uit Oegstgeest, waren op het dak van de winkel toen de politie langs kwam. Na verhoor op het bureau zijn de jeugdige in brekers bij hun ouders afgele verd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3