Kortsjnoj in slechte vorm „McEnroe is onbeschoft" ILII NASTASE OVER COLLEGA: MAANDAG 5 OKTOBER 1 Andersson op dreef TILBURG Ulf And mag dan klein van atu zijn schaakdaden in T zijn tot nu toe groots, de bewonderende bl van zijn donkere Cubq echtgenote Lourdes v< hij gisteravond in de tv J zitting van de derde ivt het toreneindspel tegen \1 Portisch tot winst. Daa nam de Zweed met 2.5 [iV ten alleen de leiding ii?f toernooi met louter stftrd Hij liep een half punt uk>m het achtervolgende trio |ne parov, Ljubojevic en Beker ki. zej }w Andersson beschikt overier soort sluipende stijl. Op kaist voeten weet hij vaak eenn o haast onzichtbaar voordejon bereiken als hij zijn favdte, eindspel nadert. Anderlde voelt zich pas in zijn eledaj als er nog maar weinig op sc bord staat. Dan gaat hij erj eens goed voor zitten. Vt v wat met zijn handen dooi sluike haar en niet zelden CZ hij in die fase een miniK voordeel uit te bouwen tof soort houdgreep, waaruit opponent zich niet meer i te bevrijden. Ook Porti toch zeker niet de eerst< beste, had geen antwoort de wurgende manoeuvres Andersson. Jan Timman was dit weeke het langst in touw. Beide gen moest hij ook in de avi uren voor de tweede zil „nablijven". In de tweede de kreeg hij met Boris Sps I te maken. Timman kwani een Pirc-opening goed staan. Na bijna zeven schaken verzuimde hij eq een pion in te palmen. Od de opnieuw afgebroken stè staat Timman evenwel nog ter. Of dit voldoende is winst moet vanmiddag bli als de opponenten voor 1 derde keer tegenover el zitten. Ook tegen de Westduitser bert Hübner, begonnen tweemaal remise, werd het moeizame affaire. In een zo-lndier, nota bene de specialiteit van Hübner, k Timman een goede stelling leverde de kwaliteit in twee pionnen. Na dam werd de situatie echter on delijk. Langzaam maar z< kreeg Hübner zelfs de b kansen. Vlak voor de ee tijdcontrole wees de Westt ser een remise-aanbod Timman af. Ook hier kon tweede zitting geen beslis brengen. Overtuigend tennis Amerika PORTLAND Het Ameri kaanse tennisteam heeft zich in Portland voor de derde Da- vis Cup-finale in vier jaar ge plaatst door tegen Australië een beslissende voorsprong van 3-0 te nemen. John McEnroe won met 6-3, 6- 4, 6-2 van Mark Edmonson. Roscoe Tanner diende Peter McNamara met 6-4, 6-4, 4-6, 3-6, 6-2 een nederlaag toe en de Amerikanen McEnroe en Fleming versloegen het Austra lische dubbel McNamara/Dent met 8-6, 6-4, 8-6. McEnroe kreeg in dit duel tweemaal een waarschuwing. Argentinië versloeg Groot-Brit- tannië zonder problemen. Clerc won van Mottram (7-5, 6- 4) en Vilas had geen moeite met Lewis: 6-0, 6-3. Zij ver sloegen samen het koppel Jar- rett/Smith met 8-6, 8-6, 6-2. Italië behield de plaats in de a- groep door Zuid-Korea over tuigend met een nederlaag te confronteren. De Tsjechoslowaak Ivan Lendl heeft gisteren het internationa le toernooi van Madrid gewon nen. Hij wees de Peruaan Pa- blo Arraya in drie sets terug: 6- 3, 6-2, 6-2. Titelhoudster Tracy Austin be reikte de finale van het 125.000 dollartoernooi van Minneapolis door een overwin ning van 6-2, 4-6, 6-0 op de hiet-geplaatste Candy Rey nolds. Zij ontmoet in de eind strijd Martina Navratilova, die met 6-1, 7-6 van Wendy Turn- bull won. Michiel Schapers, die deze zo mer de finale bereikte van hët nationale kampioenschap te Scheveningen, eindigde als eerste in het sateliettoernooi van Portugal. In de finale van het masterstoernooi ontmoet Schapers de Rijswijker Frits Don. Mayer wint stedentoernooi ARNHEM De Amerikaan Gene Mayer heeft voor de tweede achtereenvolgende keer het stedentennistoernooi gewonnen. In de eindstrijd, die In de Rijnhal in Arnhem werd gespeeld, versloeg Mayer in drie sets de Roemeen llie Nas- tase. De setstanden waren 6-3, 2-6, 6-4. Mayer, die zaterdag van Thierry Tulasne verloor maar zich al zeker wist van een fina le-plaats, verdiende gedurende de 'zesdaagse van Roffel en Steur' ongeveer 160.000 gul den. In de strijd om de derde en vierde plaats versloeg de Zuidafrikaan Johan Kriek de Fransman Thierry Tulasne in twee sets: 6-1, 6-0. MERANO Anatoli Karpov heeft gisteren de tweede par tij in zijn tweekamp om de wereldtitel schaken in Mera- no tegen uitdager Viktor Kortsjnoj gewonnen. Kortsj- noj gaf bij de 57e zet op. Kar pov leidt in de match met 2— 0. Ook in de tweede partij bleek Kortsjnoj in zeer slechte vorm te verkeren. In een stelling die al moeilijk voor hem was gal hij op de 34e zet, toen hij nog maar weinig tijd had, geheel onnodig een pion weg. De par tij werd zaterdag afgebroken in een stelling waarin Karpov nog grote technische moeilijkheden te overwinnen had maar die toch gewonnen voor hem moest worden geacht. Kortsj noj verdedigde zich met de oude Berlijnse variant van het Spaans. Enigszins verrassend want hij speelt dit nooit en deze vrij solide maar passieve verdediging is ook eigenlijk piets voor hem. Na de opening ontstond een stelling die een kolfje naar Karpovs hand ge noemd kon worden. Een klein maar solide voordeel in een stelling waarin Kortsjnoj ge doemd was tot afwachten. Karpov kwam langzamerhand steeds beter te staan en op het moment dat Kortsjnoj zijn blunder maakte was de stelling al heel onprettig voor hem. De partij werd zaterdagavond na 40 zetten afgebroken. Na vijf uur spelen had de wereld kampioen, die wit had, een pion meer en bezat hij een licht stellingsvoordeel. Gisteren besliste Karpov de partij in de tweede zitting snel. Hij wist eerst de zwarte stuk ken geheel aan de verdediging te binden en begon toen met zijn vrije a-pion naar de over kant te lopen. Kortsjnoj kon Kortsjnoj loopt even weg om zijn thermosfles te vul len. niet werkloos blijven toezien, maar de actie die hij noodge dwongen ondernam kon alleen maar tot een verdere vereen voudiging leiden. Wits extra a- pion besliste vervolgens de partij. De voortvarende start van Anatoli Karpov tijdens de tweekamp om de wereldtitel heeft de schaakofficials van de Sovjet Unie mild gestemd. Da genlang werd uitdager Viktor Kortsjnoj afgeschilderd als het zwartste schaap van de schaakfamilie. Gisteren lieten de mannen rond Karpov geen woord van protest horen toen Kortsjnoj zich in de speelzaal liet ondersteunen door drie In dische goeroes. Het in oranje sari's gehulde drietal had ook de eerste partij van de match al bijgewoond. Het ontbreken van succes voor deze „diep- tepsychologische" steun moet de Sovjet-officials er toe heb- oen gebracht van een protest tegen de aanwezigheid van het trio af te zien. De goeroes behoren niet tot de officiële delegatie van de onder Zwitserse vlag uitkomende Kortsjnoj. Die delegatie riep in Verano de internationale pers op niet uitsluitend over scha- <en te berichten maar vooral over de „tragische situatie waarin het gezin Kortsjnoj ver beert". De tweekamp met Kar- oov zou voor Kortsjnoj het aatste pressiemiddel zijn om zijn vrouw en zijn wegens dienstweigering in de gevange lis verblijvende zoon naar het vesten te krijgen. Kortsjnoj lijkt meer bezig met iet organiseren van persconfe- ■enties dan met zijn activiteiten achter het schaakbord, waar lij zijn tegenstander geen blik waardig keurt. Ook op een landdruk bij wijze van groet noeft Karpov niet te rekenen. Een woordvoerder van Kortsj noj verklaarde gisteren dat Kortsjnoj dat niet zou doen zo lang zijn vrouw en zoon ge dwongen zijn in de Sovjet Unie te blijven. Analyse De analyse van de tweede partij in de schaaktweekamp tussen Anatoli Kar pov (titelverdediger) en Viktor Kortsj noj (uitdager) is als volgt: 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pg1-f3, Pb8-c6; 3. Lf1-b5, Pg8-f6; in de vorige match tegen Karpov verdedigde Kortsjnoj steeds met: 3. a6, 4. La4, Pf6, 5. 0-0. Pxe4, de open verdediging waar van hij een groot kenner is. Nu kiesl hij als verzet de oude Berlijnse verde diging. waarmee hij nauwelijks enigs ervaring heeft. 4. 0-0, Pf6xe4; 5. d2-d4, Lf8-e7; 6. Dd1-e2. Pe4-d6; maar 6. f5 er 7. Dxe5. is slecht voor zwart; we speelbaar is: 6.d5, maar ook dar houdt wit na 7. Pxe5 een klein voor deel. 7. Lb5xc6, b7xc6; 8. d4xe5, Pd6-b7. Het zwarte verde digingssysteem ziet er wat merkwaar dig uit. maar echt slecht is het toch niet. Rond de eeuwwisseling was dil systeem erg populair, maar tegen woordig komt het zelden voor. De er varing heeft geleerd dat de zwarte stelling weliswaar solide is, maar dal wit een klein doch duurzaam voordeel houdt, waardoor zwart helemaal geen uitzichten op winst heeft. Karpov heeft er nooit tegenop gezien om mei een gering maar zeker voordeel te spelen en het is dan ook de vraag ol Kortsjnoj's keuze verstandig is ge- 9*Pb1-c3, 0-0 10. Tf1-e1. Pb7-c5 11. Lc1-e3, Pc5-e6 12. Ta1-d1 vroeger werd hier vaak 12. Pd4 gespeeld, maar dan wordt wit's voordeel na: 12Pxd4, 13. Lxd4, c5. 14. Le3, d5, 15. Exd6, Lxd6, 16. Pe4, Lb7, 17. Pxd6. Cxd6 wel heel minimaal 12d7-d5 13. e5xd6 e.p., c7xd6 14. Pf3-d4, Lc8-d7 15. Pd4-f5, d6-d5 16. Pf5xe7 schaak, Dd8xe7; tot hier volgen de spelers een partij Shamko- vich tegen Lein (Tiflis 1969), waarin wit nu 17. Pa4.speelde. 17. De2-d2, wit's voordeel, gele gen In de zwakte van de pionnen- structuur a7-c6-d5, is duidelijk. Nu begint een fase van langzaam ma noeuvreren, waarin Karpov zijn posi tie versterkt en Kortsjnoj gedoemd is tot afwachten. 17 De7-h4; 18. Pc3-e2, Tf8-e8 19. b2-b3, Te8-e7 20. Pe2-g3, Dh4-f6 21. f2-f3, Ld7-e8 22. Pg3-e2 h7-h6 23. Le3-f2, Df6-g6 24. Pe2-cl, d5-d4, een verantwoorde lijke beslissing. De pion kan zwak worden, maar als zwart dit niet doet, wordt hij op den duur op de zwarte velden ingesnoerd 25. Pcl-d3 25. Lxd4 is slecht, we gens 25. Td7 25Dg6-f6 26. Lf2-g3, Te7-d7 27. Te1-e5. Df6-d8 28. Td1-e1, Td7-d5 29. Te5xd5, Dd8xd5 30. Te1-e5, Dd5-d7 31. Dd2-e1, Ta8-c8, zwart dreigt met 32. c5, gevolgd door c4, sterk te genspel te ontwikkelen. 32. b3-b4, Dd7-d8 33. Te5-a5, Dd8-d7 34. h2-h3. wit heeft geen haast, hij versterkt met kleine zetjes zijn stelling en krijgt nu een onverwachte meevaller na 34. f7-f6, net als in de eerste par tij maakt Kortsjnoj een ernstige blun der en deze keer is het wel heel sim pel. Zwart stond overigens al heel on prettig. 35. Ta5xa7 wit wint eenvoudig een pion. want 35dxa7. 36. dxe6 schaak, zou zwart een stuk kos ten. 35. Dd7-d5 36. Ta7-a5, Dd5-d7 37. Ta5-a7, Dd7-d5 38. Ta7-a5, Dd5-d7 39. De1-e4, na 39. Ta7 zou zwart remise kunnen opeisen 39Le8-f7 40. De4-f5, Tc8-e8 41. Kg1-h2, Dd7-b7 Wits technische taak is nog steeds niet eenvoudig, want de lopers van ongelijke kleur scheppen remise-mo gelijkheden. Toch moet wit gewonnen staan, omdat zwart niet alleen één pion achterstaat, maar ook met zwak tes op d4 en c6 te kampen heeft. 42. a2-a3, Te8-d8, een afwachtende zet. Zwart kan niets doen. Hij zou na 42. Ta8 torenruil kunnen aanbie den, maar ook dan zou de vrije a- pion tenslotte de beslissing brengen. 43. h3-h4, h6-h5 44. Pd3-f2, Db7-d7 45. Ta5-a6, Dd7-e8 46. Df5-a5, Lf7-g6 47. Pf2-d3, Kg8-h7 48. Da5-b6. Te8-c8 49. a3-a4; wit heeft een stelling be reikt waarin zwart geheel aan de ver dediging van c6 is gebonden en nu maakt hij aanstalte om ongestoord zijn extra pion naar dame te leiden; 49. Lg6-f5 50. a4-a5, c6-c5. Wanhoop. Zwart moet iets doen, maar dit leidt alleen tot een afwikkeling naar een voor wit gemakkelijk gewonnen eindspel. 51. b4xc5, Lf5xd3 52. c2xd3. Pe6xc5 53. Ta6-a7, De8-g6 54. Ta7-c7: Tc8xc7 55. Lg3xc7, Pc5xd3 56. Db6xd4, Pd3-e5 "57. Lc7xe5. Zwart geeft op; de a-pion beslist eenvoudig. CAMPION A O MONDIALE SCACCHf fTroteö CASH f «UPARMI0 8AHCHI WEI MOtfft ARNHEM Je wordt ou der papa, geef het maar toe. Woorden van Peter Koelewijn geschreven op een moment van zelfbe zinning, waarbij hij zich gerealiseerd moet heb ben dat de jaren ook voor hem zijn gaan tel len. Dat met het scheiden der jaren ook de moge lijkheden tot het leveren van optimale fysieke prestaties beperkter gaan worden zegt de vol gende zin van het Koele- wijn-lied: „Je bent nog snel maar ook eerder moe". Ook llie Nastase is op een punt in zijn ten niscarrière aangeland waar je uitroeptekens bij de vraag hoe lang het voor hem zin heeft zijn tenniscarrière te rekken. Hij is inmiddels 35, de man die het tennis tot een kunst heeft verheven en die zich in 1973 de beste ter wereld mocht noemen. Wanneer hem de vraag wordt voorgelegd hoe zijn toekomst eruit zal zien, is desondanks het eerste woord dat over zijn lippen komt „Tennis. Ik probeer in vorm te blijven door veel te trainen". Toch onderkent ook hij, dat het steeds moeilijker wordt de aanstormende talenten en de spelers van de gevestigde orde de baas te blijven. Nas tase zakte de afgelopen pe riode naar een 60ste plaats op de wereldranglijst. „Ik vind het verschrikkelijk te verliezen, maar ik blijf spelen, gewoon omdat ik het on danks die nederlagen, nog heerlijk vind om te tennissen. Ik moet er maar aan wennen dat ik in vele spelers mijn meerdere moet erkennen. In ieder geval wil ik betrokken blijven bij het tennis. Ik ben er niet de man naar om an dere mensen te coachen, of iets dergelijks, maar Adidas heeft me al een aanbod ge daan voor hen promotiewerk te doen. Op die manier zit ik toch dicht bij het proftennis- circuit, wat ook weer het voordeel heeft, dat ik dan veel kan reizen. Dat is iets wat ik altijd erg graag heb gedaan, al moet ik zeggen, dat bij al de werelddelen die ik gezien heb, ik alleen infor matie kan geven over hoe er de hotelkamers zijn en wat voor soort tennisbanen er lig gen. Tijd om andere plaatsen dan waar de wedstrijden worden gehouden te bezoe ken is er gewoon niet bij. Voorts kan ik dan blijven rei zen en blijft de mogelijkheid open af en toe een partij ten nis te spelen voor een groot aantal toeschouwers". Een idool Dat publiek heeft in llie Nasta se, vanaf het moment dat hij internationale bekendheid kreeg vanaf 1970 toen hij de open Italiaanse kampioen schappen won tot op de dag van vandaag een idool gehad, waarbij zelfs spelers als Borg, Connors en McEnroe het in polulariteit hebben moeten af leggen. Immers, naast het feit dat „Nasty" een geweldige tennispeler is staat hij garant voor een stuk spektakel waar menig organisator warm voor loopt. Niet voor niets speelde Nastase dit jaar al twintig toer nooien en dat is meer dan wel ke andere tennissende collega ook. Die grilligheid op de baan kostte de kapitein bij de land macht, zoals hij in zijn geboor teland nog steeds te boek staat, al tal van schorsingen en boetes. Wat dat betreft lijkt hij wel op het New Yorkse enfant terrible John McEnroe. Van een vergelijking met hem wil Nastase echt niets weten. „Wanneer ik een opmerking maak tegen een lijnrechter, scheidsrechter of publiek ge beurt dat altijd inpulsief. Daar naast doe ik er altijd een portie humor bij. Wat McEnroe doet, dat kun je helemaal niet maken op een tennisbaan. Ik wil me zelf helemaal niet schoon pra ten want ik ben natuurlijk ook bepaald geen lieverdje ge weest, maar John McEnroe is onbeschoft. Zoiets kun je van mij toch niet zeggen". Kalmte zelve Buiten de baan is Nastase de kalmte zelve. De Roemeen, die vijf talen vloeiend spreekt, neemt rustig de tijd voor het beantwoorden van vragen die hem in de elf jaren dat hij prof tennis speelt al honderden ma len zijn gestpld. „Ik houd niet van interviews", zegt hij op een gegeven moment. „Op dit mo ment zou ik bijvoorbeeld liever naar de partij gaan kijken die nu wordt afgewerkt, maar het hoort er allemaal bij, en we hebben natuurlijk bepaalde verplichtingen tegenover de pers". Het gesprek met Nastase had plaats kort nadat hij vorige week van het aanstormende talent, de Fransman Thierry Tulasne had gewonnen. „Ei genlijk mag ik het niet zeggen, maar het doet me extra goed dat ik van een jonge speler als Tulasne gewonnen heb. Juist tegen die jonge kerels is het moeilijk voor mij, omdat die nog zo graag willen. Tulasne bijvoorbeeld zal nooit een punt weggeven en loopt zelfs op ballen die normaal gesproken niet te halen zijn. Toch is hij in mijn ogen het grootste talent. Er komt een dag dat hij alles wint. Om mij hoeft hij zich tfan in elk geval niet meer druk te maken. Tegen die tijd zal ik er wel niet meer bij zijn". Het moment van daadwerkelijk stoppen kan de Roemeen nog niet aangeven. „Ik bekijk dat het liefste van dag tot dag. Morgen zou het zo maar afge lopen kunnen zijn. Ik houd er niet van dingen vooruit te re gelen. Laat maar komen wat er komt". Een verlies Voor de tennisliefhebbers over de hele wereld zou de afwezig heid van Nastase op de tennis banen een verlies zijn. Hij liet tot en met de finale van het circuit in Arnhem Nederland zien een slagenrepertoire te bezitten waarvan menig tegen stander kan leren. Nastase be seft wel dat de grote dagen van weleer voorbij zijn. Als hoogtepunten van zijn carrière geeft hij de Wimbledon-finales op, die hij in '72 en '76 speelde tegen respectievelijk Stan Smith en Björn Borg. Nastase verloor twee keer en vooral het verlies tegen de Amerikaanse korporaal Stan Smith heeft hem pijn gedaan. „Toen ik de finale in ging had ik voor me zelf het idee dat ik niet meer kon verliezen. Ik had het hele toernooi ontzettend sterk ge speeld. Nooit ben ik zo teleur gesteld geweest als na die par tij tegen Smith. Toen had ik die Wimbledon-titel echt voor het grijpen. Tegen Borg in '76 had ik geen kans. Hij maakte me gewoon af zoals hij alleen dat kan". Titels die wel naar Nastase gin gen waren in '72 het open Amerikaanse kampioenschap; in '73 de Franse titel en het open Italiaanse kampioen schap in 1970 en '73. De tijd van het veroveren van grote titels is voor de Roe meen definitief voorbij, maar de tenniswereld is nog niet van hem af. Naast goed tennis blinkt de Roemeen uit door grappen en grollen, terwijl hij eveneens vermaard is om zijn scheldpartijen op de leiding en ook daarom komen de toe schouwers naar de kassa. Nastase kijkt zuur. duel met Mayer heeft niet de winst opgelevet Viktor Kortsjnoj (links) en Anatoly Karpov kijken elkaar liever niet recht in de ogen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20