w [tin 3olitieZeedijk aten schoonvegen mij ESZ2Ü3HHI L* Duurdere gulden lijkt voordelig voor N ederland Walesa eist onmiddellijke opschorting prijsmaatregelen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 5 oktober 1981,72e jaargang no. 22083 Dominee: spijt over uitlatingen HILVERSUM Emeritus-dominee De Kleine uit het Friese Harich heeft giste ren voor de IKON-radio spijt betuigd over zijn uitlatingen over het joodse volk in een plaatselijk kerkblad. De Kleine had geschreven dat „bij het volk Israëls de zonde wel heel duidelijk en gruwbaar openbaar is geworden". De jo den, „onkruid en ontuig", zouden hun „recht om te leven hebben verspeeld". Om de woedende reacties op zijn artikel te ontlopen is De Kleine tijdelijk „on dergedoken". De officier van justitie in Leeuwarden onderzoekt of de dominee zich schuldig heeft gemaakt aan beledi ging van het joodse volk. Nacht van oorschoten" )ORSCHOTEN De lacht van Voorschoten" irdt op 8 januari voor de rde keer georganiseerd, n tot meer gedetailleerde innen te komen wordt 21 tober om half negen in de adszaal van het gemeente lis een bijeenkomst gehou- n. In de nacht worden cul- 31 rele activiteiten van Voor- tiotense verenigingen ge- bnd, maar ook ideële in gingen en sportverenigin- n kunnen acte de présence ven. iratis i gepensioneerde Franse in- lieur heeft een auto, die op dmolens rijdt. Hang de wind niet belast is, «t het de tachtigjarige niets. Terrein langs Rijndijk aan zigeuners aangeboden LEIDEN De Wassenaarse garagehouder A. van der Pouw Kraan heeft het in zijn bezit zijnde braaklig gende terrein aan de Leidse Rijndijk ter beschikking ge steld aan zigeunerkoning Petaio met zijn volgelingen. Het terrein omvat 1500 vier kante meter. Het moet plaats bieden aan de cara vans van zo'n honderd zigeu ners, die thans aan de grens bij Breda staan, in afwach ting van een uitspraak van de rechter of zij al dan niet in Nederland mogen blij ven,. De gemeente Leiden is enige tijd geleden met de heer Van der Pouw Kraan in overleg getreden over .de aankoop van het terrein. Een bod van 61.000 gulden vond de Wasse- naarse garagehouder evenwel veel te laag. De heer Van der Pouw Kraan had daarop op het terrein een patatkraam en een mobiele woning neergezet. Op last van de provincie heeft hij deze opstallen vorige week moeten verwijderen, omdat handhaving ervan in strijd is met het voor de Rijndijk gel dende bestemmingsplan. Het is overigens zeer de vraag of de plaatsing van caravans op het terrein wel overeenkomstig het bestemmingsplan voor de Stevenshof is. Kleurrijke optocht Enkele duizenden verdrongen zich zaterdagmiddag langs de route van de traditionele 3 Oc- tober-optocht, die onder het motto „Vrede en Verdraag zaamheid" door de Leidse bin nenstad trok. Onder een drei gende lucht baande de kleur rijke stoet „een van de mooiste optochten sinds ja ren", volgens deskundigen zich een weg door de Sleutel stad, muzikaal omlijst door alle harmonies, die Leiden rijk is. (Zie ook pagina 3). GDANSK De leider van de Poolse vakbond Solidariteit, Lech Walesa, heeft gisteren onmiddellijke opschorting geëist van prijsverhogingen voor sigaretten, die tweemaal zo duur worden, en andere ar tikelen, waaronder drank. Wa lesa deelde twee hooggeplaat ste functionarissen van de Poolse regering, de minister van financiën Marian Krzak en de voorzitter van de prij- zencommissie, Zygmunt Kra- zinski, mee dat zij geen andere keus hadden dan de opschor ting van de prijsmaatregel te aanvaarden. Beide heren wa ren door premier Jaruzelski naar Gdansk gezonden om d$ zaterdag afgekondigde prijs verhogingen toe te lichten. De afgevaardigden reageerden furieus omdat de regering had meegedeeld dat er van te vo ren overleg was gepleegd met de vakbond. De zitting van het lp tff f sSz ipM A I UP Omroep Brabant zaait paniek EINDHOVEN Een documen taire van de re gionale omroep Brabant in Eindhoven over de eventuele gevolgen van een atoomex plosie bij het vliegveld De Peel heeft gis teren grote consternatie veroorzaakt onder de luis teraars. Ondanks het feit dat diverse keren werd ge zegd dat het een documen taire betrof, belden meer dan honderd angstige men sen de politie om te vragen of de bom nu werkelijk geval len was. Er werd zelfs een voetbalwed strijd gestaakt en vele mensen stelden zich ij lings in veilig heid in de kel der van hun woning. Ook bij de taxicentra- Congres waarop de ministers hun toelichting gaven dreigde ondanks het aanhoudend ha meren van de voorzitter op een ware 'Poolse landdag' uit te lopen. De regeringsfunctio narissen zeiden dat de verho gingen die niet gecompen seerd worden in de lonen absoluut noodzakelijk zijn om de gezondheidszorg in Polen in stand te houden. Dit riep grote hilariteit op bij de afge vaardigden van het vakbonds congres. „Niemand gaat een uur langer werken voor pakje sigaretten", zo riep men. De ministers kregen een spervuur van vragen uit een zaal die al leen maar woedender werd toen zij daar poogden onderuit te komen. Uiteindelijk greep voorzitter Lech Walesa in door de microfoon te grijpen. „Bel de premier en vraag hem de prijsverhogingen in te trek ken, anders gaan wij tot actie over. Het zal jullie niet lukken ons onder de duim te krijgen". Walesa zei dat de vakbond over geen prijsverhoging wil onderhandelen, als niet eerst de zaterdag afgekondigde ver hogingen schriftelijk ongedaan worden gemaakt KRO start weer met „Daar vraag je me wat" op Ned. I om 19.00 uur. Om 21.55 uur „Voor een briefkaart" met nieuwe films, o.a. van John Travolta. Op Ned. II om 21.10 uur „De verdachten" een serie over beroemde misdaadroman. Veel bewolking en af toe re gen. Minima rond 11, maxima ongeveer 14 graden. Matige, morgen af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Morgen zon op 06.49, onder 18.07 uur. Scheveningen hoog water 07.48 en 20.05 uur, laag- water 02.52 en 15.29 uur. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes Z0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, 'w Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. INKELDIEVEGGE MAAL BETRAPT irr: An ERDAM Een 37-jari- Amsterdamse is zaterdag- [fdag gearresteerd nadat zij de Maasstad betrapt was op jjkeldiefstal. Op het bureau ek dat zij al 58 keer eerder >r een dergelijk vergrijp s aangehouden. De Amster- nse deed volgens de politie t een vriendin „inkopen" in i boetiek. Ze namen voor 10 gulden mee en bleken >r 700 gulden aan „aanko- 1 elders" in hun tassen te jben. De vriendin mocht na rbaal naar huis. De „kam- ene" zit nog. Oorlog Libië en Soedan dreigt BEIROET De vijandige ver houding tussen Libië en Soedan dreigt uit te lopen op een oorlog. Libië beschuldigt Egypte, Soe dan en de Verenigde Staten er van dat zij samen „agressie" ple gen tegen Libië en tegen Tsaad, waar een Libisch expeditieleger ia gevestigd. Dit heeft het Libi sche persbureau Jana meege deeld. Het bezoek dat de Egyptische vice- president, Hosni Moebarak, momen-' teel aan de Verenigde Staten brengt, heeft volgens de Libiërs ten doel wa pens voor Soedan los te krijgen. Het Soedanese persbureau heeft gis teren bekendgemaakt dat duizenden Soedanese werknemers Libië uitge zet zijn. Zij zouden geweigerd heb ben zich aan te sluiten bij het zoge heten „Soedanese bevrijdingsleger", dat het Libische staatshoofd Gadaffi vermoedelijk aan het vormen is om tegen Soedan in te zetten. Officiële kringen in de Syrische hoofdstad Damascus voegen daar aan toe dat Syrië en Libië elkaar zaterdag op hoog militair niveau hebben ontmoet om grotere samenwerking tussen hun krijgsmachten te bespreken. I ^n onze parlementaire redactie) )N HAAG Het gemeen- >estuur van Amsterdam wil Zeedijk door de politie la- i „schoonvegen. De uitwer- tg van dit plan is zaterdag sproken met een delegatie n het kabinet bestaande uit ministers Van Thijn (Bin- ülandse Zaken), De Ruiter astitie) Gardeniers (Volks- zondheid) en de staatsse- etarissen Scheltema (Justi- en Stuiveling (Binnen- ^jidse Zaken). Volgens bur- 0^neester Polak van Amster- 9\On heeft de regering waar ■•^dewerking aan de Amster- mse plannen toegezegd. In het overleg is gepraat over uitbreiding van het hoofdste delijke politiekorps. Het overleg met de regeringsde legatie vond plaats op verzoek van het gemeentebestuur van Amsterdam. De gemeente is zwaar verontruist over de onvei ligheid op de Zeedijk, waar her oïnehandelaren en -gebruikers steeds agressiever worden. Als gevolg daarvan is ook de crimi naliteit en onveligheid tot in de wijde omgeving van de Zeedijk onrustbarend gestegen. In dit verband dreigde de Amsterdam se politie eind verleden week al met een staking als het politie korps niet met 1000 man werd uitgebreid. Ook wil de politie dat er een duidelijk beleid wordt ontwikkeld, gericht op de aan pak van de Amsterdamse proble men en zou elk lid van het hoofdstedelijke korps een uitke ring van vijfhonderd gulden moeten krijgen. Dit laatste zal deze week in een overleg van minister Van Thijn met de poli tiebonden worden besproken. Burgemeester Polak wilde na af loop van het gesprek met de re geringsdelegatie niets zeggen over het plan een eind te maken aan de toestanden in de stad. Concrete punten uit de Amster damse plannen zullen nog nader worden besproken als op 21 ok tober delegaties uit de vier grote gemeenten met de regering gaan praten over een aanpak van de drugsproblemen in de steden. Strandkleding: regenpak Als er zondag sprake was van strandweer, dan was het alleen in combinatie met regenpak en laarzen. Het stormde langs de kust en de regen was van een kille soort. Toth waren er dapperen die de elementen, zelfs op de surfplank, trotseerden. De meeste Neder landers gaven de voorkeur aan een warm huis. les regende het telefoontjes van mensen die zo snel mo gelijk uit het rampgebied weg wilden. BRUSSEL—DEN HAAG De stevige opwaardering van de Nederlandse gul den ten opzichte van de meeste andere valuta, waartoe gisteravond in Brussel is besloten, moet ons land, zeker op de lan ge termijn, voordelen geven. Dit is het oordeel van minister Van der Stee en ook van de Nederlandse bankwereld. De gulden en de Duitse mark zijn 5,5 pro cent duurder geworden, de Franse franc en de Italiaanse lire 3 procent goedko per. Voor de gemiddelde Nederlander bete kent de waardevermeerdering van de gulden dal bijvoorbeeld zijn wintersport vakantie in het buitenland met name in Frankrijk en Italië goedkoper wordt, mits men in die landen de prijzen in de hand houdt. Buitenlandse produk- ten worden in Nederland goedkoper. In werkgevers- en vakbondskringen is men daarom bezorgd voor de concurrentiepo sitie, met name op de buitenlandse markt. Ten opzichte van onze grootste handelspartner, de Bondsrepubliek, ver andert er echter niets. Voor de Nederlandse boeren en tuinders zal de schade in het buitenland worden beperkt door ofwel extra uitvoersubsi- dies en invoerheffingen, ofwel door een verandering in de „groene Europese re keneenheid", waarin het Europese han delsverkeer in landbouwprodukten plaats vindt. DAF noemt voor de ver koop van zijn vrachtwagens de opwaar dering „zeer vervelend", evenals DSM voor de verkoop van zijn kunstmest. Voor Hoogovens is de verandering eer der positief dan negatief. De goedkoper worden van de dollar ten opzichte van de gulden werkt door in goedkopere olieprijzen (al is de vraag of de autorijder daarvan iets zal merken), maar tegelijkertijd in een lagere op brengst uit de verkoop van Nederlands aardgas aan het buitenland. Voordeel en nadeel vallen hier tegen elkaar weg. Een gunstig gevolg is echter dat de geldont waarding (inflatie) beter in de hand ge houden kan worden en dat de rente niet verder onder druk komt te staan. Gulden vast AMSTERDAM De gulden heeft vanmorgen op de Amsterdamse wis selmarkt sterk aan waarde gewonnen tegenover de Amerikaanse dollar. De handel werd door marktkringen als druk en nerveus omschreven. In de namiddag van vrijdag noteerde de dollar nog 2,53 2,5350. Vanmor gen werd vier cent lager geopend op ƒ2,49 ƒ2,4950. Later liep de dollar koers verder terug tot ca. 2,4850. De gulden steeg eveneens iets in waarde tegenover de Duitse mark. supporters gearresteerd DEN HAAG Drie supporters van FC Den Haag zijn giste ren door de poli tie gearresteerd wegens mishan deling van een treinconducteur. Zij maakten deel uit van een gro tendeels zeer jonge groep Ha genaars die per trein naar de competitiewedstrijd FC Groningen-FC Den Haag reis de. Vele supporters misdroegen zich tijdens de rit, waarbij onder andere ruiten, banken en klapstoelen werden vernield en beklad. In Gouda moest het trein personeel de hulp van de gemeentepolitie inroepen omdat de situatie uit de hand dreigde te lopen. Daar door, én omdat er tussen Gouda en Utrecht nog drie keer aan de noodrem werd getrokken, ontstond er een oponthoud van ruim drie kwartier. Bij één van die ongewenste stops renden vijf jongens min of meer vrijwillig de weilanden bij Harmeien in. De Hagenaars bereikten later het stadion van FC Groningen enkele minuten voor de rust. Op de terugreis werden, onder scherpe politiebegeleiding, nog „slechts" vijf asbak ken gesloopt. Harde aanpak supporters FC Utrecht UTRECHT Manager Cor Hesselberth van FC Utrecht overweegt de raddraaiers onder de Utrechtse supporters in de toekomst de toegang tot het stadion te weigeren. Volgens Hesselberth gaat het om een harde kern, die wekelijks verantwoordelijk is voor de1 excessen op de tribunes en ook schuldig is aan de uitspattingen in het UEFA-bekerduel tegen Hambur ger SV, afgelopen woensdag in Arnhem. Hesselberth rekent op zware sancties van de UEFA. „Wij kunnen hier wel speculeren over de boete, maar indirect lijden we veel meer schade. Wij zijn door de gebeurtenissen opgezadeld met een verschrikkelijk slecht imago, dat je je leven lang blijft achtervolgen. Vriendschappelijke wedstrijden gaan onze neus voor bij. invitaties voor toernooien kunnen we wel vergeten. De toeschouwersaantallen bij thuiswedstrijden zullen teruglopen aldus de manager, die bij de wedstrijd tegen Willem II inderdaad slechts 3500 toeschouwers kon begroeten.. Aanhang PSV wil Libregts kwijt EINDHOVEN PSV kwam het afgelopen weekeinde, door de eigen zege (4-0 op FC Twente) en de neder laag van Ajax (5-3 bij Sparta) aan de kop van de rang lijst in de eredivisie. Toch pleitten enkele supporters via negatieve teksten op spandoeken zaterdagavond voor het ontslag van Thijs Libregts. Dit werd in ver band gebracht met het vertrek van Willy van der Kuij- len naar MVV. Tijdens een uitzending van de regionale omroep Brabant schaarden de gebroeders Renè en Willy van de Kerkhof zich achter hun trainer. PSV toch eerst uit EINDHOVEN - PSV speelt toch zijn eerste wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup tegen Rapid Wien uit. Na de loting van vrijdag, waar uit de Oostenrijkse club als eerste tevoorschijn kwam, werd tussen beide clubs afgesproken dat de ontmoe ting zou worden omgezet en dat PSV dus eerst thuis zou spelen, omdat Austria Wien ook thuis had geloot tegen Dynamo Kiev. In dat geval zeggen de reglemen ten dat de andere club moet omzetten. PSV en Rapid hebben inmiddels besloten hun onderlinge duel een dag eerder, op dinsdag 20 oktober, in Wenen te spe len. Produktief weekeinde DEN HAAG De negende competitieronde in de ere divisie had het afgelopen weekeinde een bijzonder produktief verloop. In negen wedstrijden werden niet minder dan vijftig treffers gescoord. Een record was het echter net niet: op 31 augustus 1959 werd 51 keer raak geschoten. Ook Joop Böckling dacht een record te hebben gevestigd. De spits van Haarlem bracht zijn ploeg in de thuiswedstrijd tegen MVV al na tien se conden op 1-0. Bij het controleren van de statistieken bleek echter dat Johan Cruijff al eens eerder zo vroeg had gedoelpunt. Beerepoot weg in Zandvoort ZANDVOORT - De onzekerheid over het voortbestaan van het circuit in Zandvoort heeft directeur van de CENAV, Johan Beerepoot, ertoe gebracht zijn ontslag in te dienen. De teruglopende publieke belangstelling, in Zandvoort en de onzekerheid over de koers van de nieuwe eigenaar, de Canadees Hordo, leidden na twaalf jaar tot Beerepoots besluit. Beerepoot werd in 1973 opvolger van Hans Hugenholtz en diende het cir cuit eerder als secretaris van de NAV. Korfbalclub dupe vandalen APELDOORN - Ook korfbalclubs ontkomen niet meer aan vandalisme. Terwijl in de voetbalwereld vernielin gen en rellen bijna aan de orde van de dag zijn moest de Apeldoornse korfbalclub Zuiderkwartier het afgelo pen weekeinde ontgelden. Baldadige jeugd draaide kranen open, waardoor het clubhuis volledig blank kwam te staan; geluidsapparatuur werd vernield en talloze flessen werden stuk geslagen. Vermoedelijk was de actie, die een schadepost van tienduizend gul den betekende, een wraakneming. Vorige week wer den namelijk jongelui uit hetzelfde clubhuis verwijderd tijdens een feest van de club.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1